Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 26, 2007 7:12 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ Η ΑΤΥΧΟΣ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΕΤΥΧΩ ΠΕΡΑΣΜΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ..... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ. ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΝΑ ΣΥΚΩΝΟΝΤΑΙ 6-8 ΟΡΤΥΚΙΑ. ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΣΕ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΕΑΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ & ΚΑΚΟ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΙ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΕΑΡΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΚΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ ΠΟΛΥ, ΠΙΑΝΩ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ, ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΕΑΝ ΤΑ ΒΡΩ ΠΡΩΤΟΣ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ & ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟΙ ΕΞΩ ΛΟΓΩ ΜΠΕΚΤΑΤΣΑΣ,ΛΑΓΟΥ κτλ) & ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ, ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ & ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΩ ΤΗΛ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΦΥΣΓΓΙΑ & ΦΑΓΗΤΟ. ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΩ ΠΙΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ & ΤΡΑΒΑΩ ΚΑΜΕΡΑ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΓΙΟΣ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΟ ΟΡΙΟ. ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ. ΤΕΛΙΩΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΑ ΠΕΤΥΧΑ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ. ΝΑ ΣΚΕΥΤΗΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΚΟΠΑΔΙΑ ΤΩΝ 100 ΑΚΟΜΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΕΤΟΥΣΑΝΕ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΙΣΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.ΦΥΓΑΜΕ ΕΥΤΗΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 26, 2007 7:48 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΒΕΙ & ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΥΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΚΑΤΟΧΟΥ & ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ. Ο ΚΑΜΕΡΑ ΜΑΝ ΠΑΛΙ ΚΙΝΗΤΕ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΝΟ & ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ & ΤΟ ΣΚΥΛΙ & ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΥΚΩΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ,ΣΑΣΤΙΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΑ ΔΩΘΕ ΤΟΥ ΚΑΜΕΡΑ ΜΑΝ. ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΝΤΟΠΙΟ ΠΟΔΑΡΩΝΕΙ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ (ΤΡΥΦΙΛΙ ΕΙΝΑΙ???) . ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 29, 2007 11:45 am 
Παιδιά εδώ θα σας ζητήσω να με συγχωρέσετε αλλά δεν είναι δυνατό να μη βλέπουμε τίποτα το μεμπτό!

1. Ο οπλοφόρος έχει στραμμένο το όπλο προς τον οπερατέρ σε πολλές περιπτώσεις. Δεν είναι δικαιολογία το ότι πρέπει να είναι στο πλάνο.

2. Επομίζει πριν ξεκαθαρίσει η φάση. Αυτό το ΛΑΘΟΣ περιέχει τον κίνδυνο να πατήσει άθελά του τη σκανδάλη και να τουφεκίσει το σκυλί. Πριν λίγο καιρό είδα σε ένα κυνηγετικό DVD που μοίραζε ένα ένθετο, ένα γνωστό ντρατχαρά σε κυνήγι ορτυκιού. Σε κάποια περίπτωση ο σκύλος του φέρμαρε και όταν το ορτύκι έστριψε προς το μέρος του οπερατέρ, εκείνος κατέβασε αμέσως το όπλο χωρίς να επομίσει. Αυτό ήταν το σωστό.

3. Κυνηγάει χωρίς να φοράει ένα πορτοκαλί ρούχο. Σε άλλες χώρες αυτό είναι παράνομο...

Ξέρω πως όλοι μας, (δεν εξαιρούμαι), κάποιες φορές έχουμε κάνει τα παραπάνω λάθη. Πρέπει όμως να αρχίσουμε να τα παραδεχόμαστε, έτσι ώστε σε δεύτερη φάση να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πως ίσως θα πρέπει να τα διορθώσουμε.

Οι γουρουνάδες κάθε χρόνο σκοτώνουν συναδέλφους τους επειδή δεν θεωρούν μεμπτή τη παραπάνω συμπεριφορά.

Γιάννη δεν προσπαθώ να σε κατηγορήσω ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Όλα τα παραπάνω λάθη τα έχω κάνει εγώ επανειλημμένα και δυστυχώς δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως δεν θα επαναλάβω κάποιο από αυτά από απερισκεψία μου στο μέλλον. Είναι όμως σημαντικό να έχω γνώση του κινδύνου που περιέχουν οι ενέργειές μου κάθε φορά.

Πριν λίγες ημέρες κάποιοι πατριώτες μας που είχαν πάθος για τη φύση όπως κι εμείς, έχασαν τη ζωή τους άδοξα επειδή οι οδηγοί τους δεν αντιμετώπισαν τις καταστάσεις όσο σοβαρά θα έπρεπε. Τώρα θα πει κάποιος πως ήταν η κακιά η ώρα και φούσκωσε το ποτάμι την στιγμή που το διέσχιζαν. Συμφωνώ αλλά τι νομίζετε πως θα απαντούσαν εάν κάποιος έλεγε σε ένα από αυτά τα παιδιά μία ημέρα πριν το δυστύχημα:

-"Ξέρω ότι με το κράνος ιδρώνετε στη ζέστη και με το σωσίβιο δυσκολεύεστε να περπατήσετε, αλλά τι θα συμβεί εάν μία στο εκατομμύριο φουσκώσει το ποτάμι όταν εσείς το διασχίζετε;"

Νομίζω ότι τίποτα δε θα άλλαζε γιατί μάλλον οι μακαρίτες δεν θεωρούσαν ότι έκαναν κάτι μεμπτό.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 4:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν είναι σωστό να κρίνουμε από ένα video.
Θα προσπαθήσω να το κάνω -
Ας ξεκινήσουμε από τις συνθήκες - ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΄τρυφύλλι κοντό και αέρας αισθητός - το σκύλος έχει σε 1η φάση στηθεί σωστά στον άερα και φυσιολογικά έχει πάρει μια κάλή δόση μυρωδιάς που τον βάζει σε φέρμα, Ο κυνηγός παίρνει θέση απέναντι στο σκύλο για να κλείσει το δρόμο διαφυγής του ορτυκιού ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ ???? Δεν είναι μπεκάτσα για να την αναγκάσεις να πάρει ύψος και έχεις απλέτο πεδίο βολής - αρα δεν είναι απαράιτητο για την βολή - Ο κυνηγός ΕΑΝ δεν είχε εμπιστοσύνη στην ικανότητα του σκύλου του στο ακολούθημα των ορυτκιών της Κωπαίδας επέλεξε να κόψει τον δρόμο διαφυγής του ορτυκιού ώστε να βοηθήσει τον σκύλο στο "μπλοκάρισμα" - Ταυτόχρονα όμως προσθέτει και την δικιά του μυρωδιά στον άερα που έχει ο σκύλος δυσκολευοντάς τον - παρ΄όλα αυτά οι σκύλοι γενικα δεν μπερδέυονται πολύ εύκολα σε τετοιες καταστάσεις. Ο εικονοληπτής περνάει πισω πό τον κυνηγό και πηγαίνει στο πλάι . Αυτή η κίνηση έχει ώς αποτέλεσμα να διακόψει την πορεία του ορτυκιού προς τη θέση του εικονολήπτη - Αυτό φαινεται από την πορεία του σκύλου αφού σπάσει - Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ (ΕΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) σπαέι πια αλλά έχει χάσει επαφή με το πουλί - προσπαθεί να το σηκώσει βαζοντας την μούρη πολύ χαμηλα. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ αλλά ταυτόχρονα δεν έχει την δυνατότητα να "ντοριασει σωστά" - ΠΡΑΓΜΑ ΜΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ - Θα μπορούσε να μείνει χαμηλά πάνώ από το τρυφίλλι - Η ολη του συμπεριφορά δειχνει ότι έχει χάσει 100% το πουλί πηγαίνει προς τον εικονολήπτη μπερδευεται και προσπαθεί πιά να ανοιξεί την έρευνα μπας και ξαναπιάσει το πουλί σε άλλο σημείο - δώστε προσοχή κινηται χωρίς μυρωδιά μέσα στο αυλάκι που έχουν τό τρυφίλλι από το τρακτέρ (στο έυκολο σημείο του τερεν) εδν τραβιέται προς τα πίσω ενώ κάνει ένα γύρισμα ανάποδο στον άερα, ώστε να μεγαλώσει το πεδίο της μυτης του - επιλέγει τον "δρόμο" έτσι πηγαίνοντας προς το κανάλι ξαναπιάνει με τον αέρα το πουλί και ξαναφερμάρει - Τώρα πιά έχει νευρα και δεν μένει πολύ στην φέρμα και προσπαθεί να πιέσει το πουλί (ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΝΕΙ) το πουλί σηκώνεται προσπαθεί να πιάσει ( δυσκολευοντας τον κυνηγό ) ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΑΧΡΗΣΤΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ -
Ο σκοπευτής σε αυτό το σημείο δείχνει ωριμότητα δεν ρισκάρει σε κανενα σημείο ντουφεκιά κοντά στο σκύλο περιμένει ενώ είναι ολοφάνερο ότι έχει το πουλί , να πάρει άπόσταση ασφαλείας από τον σκύλο , αφήνει το πουλί να περάσει και τα πυκνά που δεν του επιτρέπουν να δεί τι υπαρχει πίσω από τα κλαριά και μόλις βγαίνει σε έλευθερο πεδίο - το πετυχαίνει. Ο σκύλος παρ΄όλο που έχει μια κατάσταση εξαιρετικά εύκολη μπροστά του, είναι κοντά έχει δεί που ακριβως έπεσε το πουλί - πάλι κάνει το ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΔΕΣ.
Χωρίς να ξέρω ούτε σκύλο ούτε ανθρωπο πιστεύω ότι πρόκειται για νεαρό σκύλο ή κάποιον με όχι τόσα πολλά πουλιά στο στόμα του - ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ στο έπακρο, ΕΝΑΣ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΤΗΝ 1η θέση ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ¨ΕΧΑΝΕ ΑΠ¨Ο ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ.
ΦΕΡΜΑΡΙΣΕ _ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΦΑΣΗ. Δεν το έκανε και για αυτό έγινε όλο αυτό το πράγμα - ΕΙΜΑΙ 100% σίγουρος ότι ο σκύλος αυτός σε ψηλότερο τρυφίλλι (από αυτά που κρατάνε πουλιά στην Κωπαίδα) σε ένα πρωινό με υγρασία χωρίς άερα αυτό το ορτύκι δεν το έβγαζε - Εαν ήταν σε μιά καλαμία της Μακεδονίας όπου τα ορτύκια έχουν διπλάσια ταχύτητα και απόσταση περπατήματος - ΄που η σκόνη δεν επιτρέπει τέτοιες εύκολες συνθήκες ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα???
Για μενα η όλη σταση του σκύλου και του κυναγωγού - δείχνουν ελλειψη εμπιστόσυνης στις ικανοτητες του σκύλου ήτε λόγω ηλικίας (το πιθανότερο) ήτε λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων στην μύτη - έλειψη εμπειρίας-.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 5:43 pm 
ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΔΕΝ ΒΡΗΣΚΩ ΛΑΘΟΣ.ΕΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑΡΟΣ ΚΑΛΟΣ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΦΕΡΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΝ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΘΑΝΟ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΦΕΡΜΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΙΣΩΣ ΘΥΡΑΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΚΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΚΤΑΡΙΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ.ΕΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ,,ΦΑΕΙ,,ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΘΑ ΜΕΙΩΝΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΘΥΡΑΜΑΤΟΣ. ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΟΣ ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.[b]

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 21, 2007 9:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ βλέπω το σύνηθες λάθος που κάνουμε όλοι μπροστά σε μία όμορφη φέρμα σε ορτύκι ντοπιάρικο , αργούμε να ξεσηκώσουμε το πουλί απολαμβάνοντας την φέρμα , κάτι που εδώ είναι πολύ εμφανές μιας και ο κάμεραμαν θέλει να πάρει όσες εικόνες περισσότερες μπορεί με αποτέλεσμα αυτά που βλέπουμε μετά και την προσπάθεια του σκύλου να ξαναβρεί το ορτύκι πιό νευρικά όμως τώρα πια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ορτύκια στην Ισπανία βίντεο ένα διαφορετικό και κανονικό !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2008 10:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Ορτύκια στην Ισπανία , άνθρωπος έξω , σκύλος μέσα :!:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5LZQKPkASic[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lnG-VhaQ7G4[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 06, 2008 10:43 pm 

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 28, 2008 10:49 am 
Άβαταρ μέλους

Ίσως θα ήταν ακόμη καλύτερα αν ο σκύλος ήταν εκπαιδευμένος να μην κυνηγάει τα πουλιά στο ξεπέταγμα αμέσως μετά τη φέρμα γιατί η τουφεκιά αυτή με το σέττερ πίσω από το ορτύκι θέτει σε κίνδυνο και την ακεραιότητα του σκύλου. Τώρα το πόσοι αφιερώνουμε χρόνο στο να μάθουμε το σκυλί να βρίσκεται σε στάση ακινησίας κατά το ξεπέταγμα είναι άλλο θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 09, 2008 1:03 am 
Άβαταρ μέλους

Και αυτό καλό , γιατί σου δίνει μέσα σε λίγα λεπτά την δυνατότητα, να δεις διαφορετικές φυλές δεικτών ,στο ίδιο θήραμα το ορτύκι και στους ίδιους βιότοπους .
Έχεις έτσι , μία γενική εικόνα πώς κινούνται οι διάφορες φυλές σ¨ αυτό το θήραμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 14, 2008 6:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μιας και έχουμε πέσει σε κενό από περάσματα ορτυκιών , δείτε σε δύο μέρη το αντίστοιχο κυνήγι τους στην Ισπανία , που είναι σχεδόν ίδιο με το κυνήγι 70% των Ελλήνων κυνηγών που κυνηγούν ορτύκια.
Αναφέρομαι , στον κυνηγό , στην μέθοδο , τρόπο , βιότοπο , σκύλο, πώς κινείτε ανεξαρτήτως φυλής , θήρευση κλπ !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=toxMRbyQFrE[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QWz0Q6hcadE[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 08, 2008 8:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Mε σέττερ και πόιντερ στην Γαλλία :wink:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-jiXDhnzOa8[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 09, 2008 1:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολυ ωραιες φερμες αγαλματενιες αλλα ακομη πιο καλες οι συννενεσεις :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Βίντεο με κυνήγι ορτυκιών απ όλο τον κόσμο και πρός συζήτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 09, 2009 10:46 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κυνηγώντας ορτύκια αλλα USA ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Βίντεο με κυνήγι ορτυκιών απ όλο τον κόσμο και πρός συζή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 12, 2012 1:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Ορτύκια και φίδια στην Ιορδανία :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: