Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 29 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 4:43 pm 
ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ έγραψε:
Ιασων έγραψε:
Εγώ πάντως που έριξα σε 2 κυνήγια αγριοκούνελου και πέρδικας 7αρια διασποράς Λαμπρο των 34 γρ. με μια benelli έμεινα άναυδος τόσο από τη φονικότητα, όσο και από την απόσταση δραστικότητας. Και μιλάμε για αρκετές βολές, όχι μια-δυο. Ειδικά σε ένα κυνήγι πέρδικας με θύελλα και χιονόνερο τα αποτελέσματα ήταν πραγματικά ανέλπιστα.
Τα δε άσπρα την εποχή από 1997 ως 1999 σε αμερικάνικες καραμπίνες τα είχαμε νούμερο 1 φυσίγγι για παπιά στο πέρασμα σε νούμερο 7 ή 8 όσο και αν φαίνεται παράξενο αλλά δεν ξέρω την απόδοσή τους τώρα. Ίσως τελικά η απόδοση του φυσιγγιού είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και ιδίως διαμέτρου αυλού, μήκος κώνου συναρμογής, αλλά και φυσικά παρτίδας παραγωγής κλπ.
θα σας μεταφέρω εντυπώσεις από αυτά που πήρα για χρηση φέτος εν καιρώ.

ΕΓΩ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΟΧΗ 1995-1997 ΣΕ ΟΡΤΥΚΙΑ & ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΕΡΑΣΜΑ.
ΑΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΛΕΩ......
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΛΑΜΠΡΟ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Νο 4-5 ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ .
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΨΩΝΗΖΟΥΜΕ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ 8-9 ΔΙΑΣΜΠΟΡΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ.....

akapa έγραψε:
ΨΑΞΕ ΛΙΓΟ ΤΑ NOBEL SPORT DISPERSANTRE. ΜΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΝΗΣ ΤΑΠΑΣ, ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΛΥΚΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΩΝ 10. ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ & ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ...... ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΡΤΥΚΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΙΑΣΩΝ???????

ΣTA LAMBRO EXPORT (ΑΣΠΡΑ) ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.
Τα NOBEL SPORT ΠΕΡΙΠΟΥ 5-6 EYRO ΤΑ 10 ΤΟ 2004 ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 7:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά. Το θέμα της ιδιογόμωσης είναι μεγάλο θέμα και πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ διότι γενικά είμαι λίγο μυστήριος με τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ και ψάχνω πάντα το ιδιαίτερο. Ωστόσο ο χρόνος είναι ελάχιστος...
Οι συμβουλές όλων σας θα ληφθούν υπόψιν και θα πειραματιστώ φέτος στις χαμηλές γομώσεις μιας και αποφάσισα να το γυρίσω περισσότερο στην ποιότητα του κυνηγιού και όχι στην ποσότητα. Το παλιό δίκαννο που παλιά το είχα παραπεταμένο, το ρώσικο ποδήλατο του 50' στην αποθήκη, η φθαρμένη φυσιγγιοθήκη του παππού μου. Δεν ξέρω αν με τα χρόνια έχω αρχίσει να γίνομαι ρομαντικός ή απλά φταίει το γεγονός πως ο χρόνος που μου απομένει για κυνήγι είναι ελάχιστος όπως είπα πριν, αλλά θα ήθελα φέτος να απολαμβάνω τα πάντα στο κυνήγι μου.
Τη σιωπηλή διαδρομή με το ποδήλατο τα ξημερώματα στα χωράφια, τα λιγοστά φυσίγγια στη φυσιγγιοθήκη, το σκυλάκι μου, δυο-τρεις τουφεκιές, ένα-δυο ορτύκια και ήρεμα πίσω στο σπίτι. Παλιά ήμουν πολύ ενθουσιώδης, φόρτωνόμουν φυσίγγια, καραμπίνα, άλλαζα μέρη, έτρεχα με το αμάξι να προλάβω, κουβαλούσα περισσότερα σκυλιά μαζί. Χαζομάρες. Τι κατάφερνα; γέμιζα την κατάψυξη και κοκορευόμουν στην παρέα. Ωστόσο καμιά φορά που κάθομαι και αναπολώ όμορφες κυνηγετικές στιγμές συνήθως έχουν τη σιωπή μέσα τους και νομίζω τελικά πως αυτό αποζητώ από το κυνήγι. Τη σιωπή.
Ίσως θα έπρεπε να το βάλω σε άλλη ενότητα. Παρασύρθηκα. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 8:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Ωστόσο καμιά φορά που κάθομαι και αναπολώ όμορφες κυνηγετικές στιγμές συνήθως έχουν τη σιωπή μέσα τους και νομίζω τελικά πως αυτό αποζητώ από το κυνήγι. Τη σιωπή.
Ίσως θα έπρεπε να το βάλω σε άλλη ενότητα. Παρασύρθηκα. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

Δεν είσαι ο μόνος Ιάσων , είναι αρκετοί αυτοί που έχουν κάνει ένα βήμα μπροστά και έχουν περάσει σ άλλες κλίμακες , όπως η ποιότητα , το λίγο , η σιωπή , τα συναισθήματα , και γενικά την απόλαυση που προσφέρει το κυνήγι εκεί , αν γίνεις μέρος της φύσης και μπεις στην δικιά της κλίμακα που περιλαμβάνει και την σιωπή !
Αν διαχειρίζεστε την σιωπή και την κατέχεις , τότε θα ακούσεις ήχους πρωτόγνωρους και θα δεις πράγματα που δεν είχες αντιληφθεί μέχρι τώρα που θα ενθουσίαζαν τον οποιαδήποτε που γίνετε μέρος της φύσης.
:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 8:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:

Τη σιωπηλή διαδρομή με το ποδήλατο τα ξημερώματα στα χωράφια, τα λιγοστά φυσίγγια στη φυσιγγιοθήκη, το σκυλάκι μου, δυο-τρεις τουφεκιές, ένα-δυο ορτύκια και ήρεμα πίσω στο σπίτι. Παλιά ήμουν πολύ ενθουσιώδης, φόρτωνόμουν φυσίγγια, καραμπίνα, άλλαζα μέρη, έτρεχα με το αμάξι να προλάβω, κουβαλούσα περισσότερα σκυλιά μαζί. Χαζομάρες. Τι κατάφερνα; γέμιζα την κατάψυξη και κοκορευόμουν στην παρέα. Ωστόσο καμιά φορά που κάθομαι και αναπολώ όμορφες κυνηγετικές στιγμές συνήθως έχουν τη σιωπή μέσα τους και νομίζω τελικά πως αυτό αποζητώ από το κυνήγι. Τη σιωπή.

ΕΛΑ ...ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ!!!!!!!!
ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΕΙΡΑ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 9:45 pm 

Φίλτατε "Κερμεντή Γιώργο" μου, ξέρεις τι λέγανε οι παλαιοί (στα μέρη μου, τουλάχιστον)? Εκεί που είσαι (εσύ τώρα) ήμουνα κι εγώ λίγο πριν & εδώ που'μαι (εγώ) θα'ρθεις πολύ σύντομα κι εσύ!!... οπότε μην τραγουδάς φίλε μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 25, 2008 8:50 am 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:

Ε, Γιώργο, το Σεπτέμβριο κλείνω τα 30 και μπαίνω στα 31. Σεβασμός στον πιτσιρικά της παρέας :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 25, 2008 9:16 am 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:

Ε, Γιώργο, το Σεπτέμβριο κλείνω τα 30 και μπαίνω στα 31. Σεβασμός στον πιτσιρικά της παρέας :wink:

31!!!!! ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΥΣ????????
ΕΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΕΠΠΑ + ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΤΟΥ ΜΥΚΟΝΙΑΤΗ (ΚΥΝΙΓΟΣ) ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ????

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 25, 2008 9:19 am 
Άβαταρ μέλους

matthchris έγραψε:
Φίλτατε "Κερμεντή Γιώργο" μου, ξέρεις τι λέγανε οι παλαιοί (στα μέρη μου, τουλάχιστον)? Εκεί που είσαι (εσύ τώρα) ήμουνα κι εγώ λίγο πριν & εδώ που'μαι (εγώ) θα'ρθεις πολύ σύντομα κι εσύ!!... οπότε μην τραγουδάς φίλε μου.

ΑΥΤΟ ΛΕΩ & ΕΓΩ ΡΕ ΜΑΚΗ.......
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.........
ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ......ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΜΑΣΕΛΑ & ΑΣΠΡΑ ΜΑΛΙΑ......
ΘΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.....ΘΑ ΔΗΙΓΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ.....----ξερεις μια φορα & εναν καιρο κυνηγουσα.....------

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 25, 2008 9:38 am 
Άβαταρ μέλους

ΩΧ ΩΧ....ΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ...ΓΙΑ ΗΡΕΜΑ ΤΑ ΠΑΠΠΟΥΔΑΚΙΑ... :D :lol: :D :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 25, 2008 9:43 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Ρε αφήστε ήσυχους τους παππούδες , γιατί κάποιοι από αυτούς θα τα πάρουν χι χι χι και τότε σας το λέω θα σας πατήσουν στο βουνό και θα κλαίτε μετά :mrgreen: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 30, 2008 7:33 pm 
Άβαταρ μέλους

ψαχνω για διασπορας φυσιγγι σε 28 εως 30γρ για ορτυκια ,ξερει κανεις που μπορω να βρω;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 30, 2008 9:03 pm 
BIKPOINT έγραψε:
ψαχνω για διασπορας φυσιγγι σε 28 εως 30γρ για ορτυκια ,ξερει κανεις που μπορω να βρω;

Δε νομίζω να υπάρχουν. Το ελάχιστο που έχω δει είναι 33γρ.

Φιλικά,

Τάκης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 30, 2008 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

BIKPOINT έγραψε:

Ιδιογομωση ή απο φιλο βιοτεχνη.
1.65 Α1 Γαλλιας και 30-32γρ σκαγια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 11, 2008 10:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε Ιασονα......κυνηγαω με το τελευταιο πλαγιοκανο της baikal...και ειμαι απο αυτους που το κλοτσημα και το βουιτο μετα απο καθε βολη τους δηνουν στα νευρα.......το φυσιγγιο διασπορας και πολυ χαμηλων πιεσεων ειναι η δεκαδα του στοκα με τα αναμεικτα σκαγια στα 34γρ.........στο προτινω ανεπιφυλακτα....δοκιμασε το και πες μου!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 29 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: