Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 10, 2008 10:36 pm 
Άβαταρ μέλους

browning425 έγραψε:
ευχαριστω. επειδη το οπλο ειναι πιο ψηλο απο οτι πρεπει μοθ εχει προτεινει ενασ οπλοθργος για να το παρο να τριψει 2μμ απο το κοντακι εκει ποθ εφαπτεται με το μαγουλο. μετα θα κανει και ενα ωραιο finish σε ολο το κοντακι για να μην χασει ομορφια. φοβαμαι λιγο να μην χαλασει ι ποιοτιτα του 3υλου αλλα πραγαμτικα θελω να κανω το τελιο κοντακι για το σωμα μου. τι νομιζετε για αυτη τη μεθοδο?

Εξ'αρχης δεν μπορουσες να το παραγγειλεις στα μετρα σου /κατασκευη και φινιρισμα απο το εργοστασιο;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 12:08 am 
Άβαταρ μέλους

Εαν ο οπλουργος ειναι της εμπιστοσυνης σου και εχεις δει παρομια δουλια του τοτε στο προτεινω ενεπιφυλακτα.Εχω δει παρομια δουλια απο επιπλοπιο (δεινο κυνηγο) και εχω παθει την πλακα μου

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 9:25 am 

Η ποιότητα τού ξύλου δεν αλλάζει με το προσεκτικό τρίψιμο , μπορεί ίσως οι σκαμένες με λέιζερ ψάθες να διαμαρτυρηθούν κάπως κατά την επαναφορά :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 10:32 am 
Άβαταρ μέλους

3εγελαστικα λιγο ειναι η αληθεια γιατι το οπλο το εβλεπα οτι ηταν λιγο ψηλο αλλα απο παροτρινση του πολιτη οτι ειναι σωστο να σκοπευω χρησιμοποιοντας και λιγο την ρηγα επαθα το προβλημα. με τα αλλα μου οπλα τουφεκκαω μονο με ακιδα οποτε δεν θελω μετα απο 15 χρονια να μαθω κατι αλλο. θα πρεπει να αλλακσει με καποιο τροπο το κοντακι και να κατεβει κατο 2μμ. θα δοκιμασο αυ3ανοντας με ενα λαστιχο το μηκοσ του κοντακιου μπας και γινει κατι. αν οχι θα παμε σε τριπσιμο. ευχαριστω παιδια

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 10:51 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

leovar έγραψε:
Αξίζει τον κόπο να πάρεις σαν πατρόν τις διαστάσεις κάποιου όπλου που ρίχνεις καλά συγκρίνοντάς τις με τον καινούριο σου τούφεκο!
Βάλε τα όρθια στον τοίχο να πάρεις μιά ιδέα , για τυχόν σημαντικές ή ασήμαντες διαφορές , αφού έχεις το μεράκι λοιπόν !

Και επειδή μιά εικόνα ίσον χίλιες λέξεις να κάποιες πιθανές μέθοδοι διάγνωσης καθώς και

Εικόνα

Εικόνα

προσαρμογές που μπορείς να κάνεις μόνος σου

Εικόνα

(μπορεί να μην σηματοδοτούν την ομορφιά αυτές οι μονωτικές ταινίες μα τα σκοπευτήρια είναι γεμάτα με όπλα που φέρουν τέτοιες "πατέντες")

Ευχαριστούμε για όλη αυτή την πληροφόρηση leovar , μας λες πολύ χρήσιμα πράγματα που πολλοί από εμάς δεν έχουν την καλύτερη σχέση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 12, 2008 3:11 pm 

Ελεγχος σημείου σκόπευσης στον πίνακα δοκιμών !

Εικόνα

:)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 16, 2008 5:07 pm 

Αποτύπωση λάθους σκόπευσης και υπολογισμοί για νέα ρύθμιση κοντακιού .

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 26, 2008 4:07 am 

KALHSPERA SE OLOUS TOUS FILOUS TOU FORUM,
GIA TA PAIDIA POU ROTOUN GIA TO KONTAKI:
APLES LYSEIS OPOS ENA KALO PELMA KAI ENA PAD ADJUSTER EINAI MEGALH BOHTHIA STH RITMHSH.
H RIKSIA POU BLEPETE PIO EPANO (FOTOGRAFIA LEOVAR)EINAI APO MIA BENELLI ME TO SKOPEUTH NA EINAI ARISTEROS(EPOMIZEI APO ARISTERA)
AUTOS O PELATHS EXEI 7 BENELLIS.
ME TIS DUO ARISTERES ,OI BOLES TOU FEUGOUN PROS TA ARISTERA!
ME TIS DEKSIES , OI BOLES TOU FEUGOUN ... PROS TA DEKSIA!!
TA PRAGMATA EGINAN OMOS AKOMH XEIROTERA , OTAN TON ENTUSA ME TA ROUXA POU PAEI STO KINYGIO.
MOLIS FORESE KAI TO HUNTING JACKET ,TOTE OLES OI BOLES ARXISAN KAI NA YPSHLONOUN!!! "...DEN MPORO NA PETUXO TIPOTA ,KATI SUMBAINEI..." THIMAME MOU EIPE STO THLEFONO PRIN ERTHEI GIA TO GUN FITTING.
THA KANETE TIS DOKIMES ME TA AGAPOIMENA SAS ROUXA ,AUTA POU SAS ARESOUN ,AUTA POU SAS KANOUN NA NOIOTHETE OMORFA KAI EUXARISTA (OLOI OI SKOPEUTES KAI POLLOI KUNIGOI EXOUN AGAPOIMENA POUXA KAI PAPOUTSIA/MPOTES)POU EINAI POLLES FORES FTIAGMENA GIA TO SOMA TOUS (CUSTOM MADE=XEIROPOIHTA)
SUMPERASMA:
O PINAKAS KAI TA EMPOIRA MATIA THA MAS POUN TI SYMBAINH(STIS DOKIMES DEN THA EISTE MONOI SAS OPOSDHPOTE KOPOIOS ANTHROPOS POU KSEREI OSTE NA DEI OLES TIS KINHSEIS SAS)
PROTA AKOLOUTHOUME APLES EUKOLES LUSEIS.
THA SAS GRAPSO ARGOTERA KAI THN GALLIKHN METHODO, POU EFARMOZOUN OLOI OI DIASHMOI SKOPEUTES , GIA NA KATALABETE OLA TA PAIDIA MONOMIAS, EAN TO OPLO MAS EINAI AKRIBOS STA METRA KAI TERIAZEI APOLITA STO SOMA MAS.(SHOTGUN FITTING)
EUXARISTO POLI

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 28, 2008 10:02 am 

Γεια σας και από εμένα. Πολλά χαιρετίσματα σε όλη την όμορφη παρέα αλλά επιτρέψτε μου να χαιρετίσω ειδικά τους φίλους leovar και GUN DOCTOR με τους οποίους έχω την τύχη και τιμή να έχω μια παραπάνω σχέση!
Επί του θέματος τώρα.....κατ' αρχήν φίλε browning425, συγχαρητήρια για την επιλογή σου, καλορίζικο και καλοτούφεκο.
Έχω κι εγώ το ίδιο (όπως δείχνει και το avatar μου) και απλά το λατρεύω. Ιδανικό all around όπλο τόσο για κυνήγι όσο και σκοπευτήριο!
Είμαι 1,83 και περίπου 95 κιλά. Στον δικό μου σωματότυπο, το 682 όπως βγαίνει από το εργοστάσιο είναι λες και έιναι custom φτιαγμένο για μένα.
Τώρα, αν εσύ όπως λες έχεις πρόβλημα με τις διαστάσεις, καλύτερα να εφαρμόσεις τις λύσεις που προτείνει ο δάσκαλος GUN DOCTOR, δηλαδή να ψαχτείς με πέλματα και pad adjusters. Εγώ αν είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα αυτό θα έκανα, διότι θα λυπόμουν να τριφτούν τέτοια όμορφα ξύλα και να επαναλουστραριστούν. Διότι τι θα κάνεις αν στο τέλος δε σ' αρέσει το αποτέλεσμα, ή αν δεν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο; Είναι δρόμος χωρίς επιστροφή ή μάλλον δρόμος με ακριβή επιστροφή καθώς αν θελήσεις να πάρεις καινούρια ξύλα θα πρέπει να διαθέσεις περί τα $1000 και χωρίς να είναι σίγουρο οτι θα βρείς κάτι που να σου αρέσει....
Άλλωστε αν το ζητούμενο είναι η μείωση κατά 2χιλιοστά, τότε σίγουρα μπορείς να το "φέρεις" με τους τρόπους που λέει ο GUN DOCTOR.....
Αυτά κι από εμένα....

Αντώνης

Μην ξεχνάτε τον Κώστα Ηλιάκη

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 29, 2008 4:26 pm 
Άβαταρ μέλους

γεια σας παιδια. δοκιμασα και εβαλα ενα πιο μακρι πελμα και ετσι το ζυγοματικο μου καθεται πιο πισο στο κοντακι και το οπλο χαμηλωσαι λιγο. τορα ειναι καλυτερο αφοθ δεν πολιβλεπω την ριγα. Ομως φοβαμαι μπας και το κοντακι ειναι μακριτερο απο οτι πρεπει. Πωσ μπορω να το 3ερω αυτο στα σιγουρα? Επεισης εκτοσ απο το πιο μακρυ πελμα υπαρχουν αλλεσ ευκολες λυσεις για να χαμηλοσει το κοντακι? ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 01, 2008 4:43 pm 

Οι δοκιμές τι έδειξαν ? Εχεις επιτυχίες στα πιατάκια ή στο στόχο? Σου "έρχεται" άνετα το κοντάκι ή σκοντάφτει πουθενά?

Γειά σου Αντώνη! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:29 pm 
Άβαταρ μέλους

το οπλο δεν σκονταφτει ομως αν κουραστω και σηκωσω εστω και λιγο το ζυγοματικο τοτε παλι βλεπω ριγα. αρα η κληση πρεπει να ειναι οριακα εντα3ει οπωσ ειναι τωρα αλλα οχι τελια. στα δισκακια παω καλυτερα αλλα δεν εχω φτασει στις επειδοσεις που ειχα με τα παλια οπλα μου. Υπαρχει αλλη αυτοσχεδια λυση για να μειωσω την κλιση ακομα λιγο χορισ τριπσιματα και μετατροπες? ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 9:27 am 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΕΙΔΙΚΑ LEOVAR......
EΧΩ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ BERRETA ΕΔΩ & 13 ΧΡΟΝΙΑ.....ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΤΟΥΦΕΚΟΥΣΑ ΣΕ ΦΤΕΡΟ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΣΗΚΤΟ "ΜΠΗΧΤΑ" ΠΑΡΑ "ΜΠΟΥΚΟΝΟΝΤΑΣ" ΤΑ ΘΗΡΑΜΑ........ΟΜΩΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΨΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...
Ο ΛΑΓΟΣ ΠΟΥ ΦΕΝΟΤΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ & ΕΔΩ & 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΑ 3-4 ΦΥΣΣΙΓΙΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.......
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΩΣ ΦΕΤΟΣ........
ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ( χωρισ να το αλλαξω) ΕΠΙΔΕΙ ΜΟΥ ΡΑΓΙΣΕ & Ο ΜΑΣΤΩΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΙΣ ΦΛΑΤΖΕΣ ΤΟΥ & ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ......ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ.....
ΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΠΑΡΑΤΕΙΡΗΣΑ ΟΤΙ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΕ ΝΑ ΣΚΟΠΕΥΣΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΧΑΣΑ & ΧΡΤΥΠΗΣΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΑΠΟ "ΜΠΥΧΤΕΣ" ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ....
ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ......
ΕΧΑΣΑ ΚΑΘΗΣΤΑ ΔΥΟ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 30 ΜΕΤΡΩΝ .....
ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ..............
ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΟΤΑΝ ΕΡΙΧΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΣΤΟΧΙΕΣ........
ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΥΠΟΠΤΕΥΟΜΑΙ........
ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑΝ ΚΑΘΙΣΤΟ ΣΤΑ 25 ΜΕΤΡΑ (τον τουφεκισα ακηνιτο 2 φορες)........
ΧΤΕΣ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑΝ 25-30 ΜΕΤΡΑ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΣΕΙΜΑΔΕΨΑ ΑΚΙΝΗΤΟ & ΤΟΝ ΕΡΙΞΑ 3 ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.......
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ?????
ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΩ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕΙΜΑΔΕΥΩ???????????ΕΝΩ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΡΙΧΒΩ ΜΠΗΧΤΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΩ??????

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 9:50 am 
GUN DOCTOR έγραψε:
KALHSPERA SE OLOUS TOUS FILOUS TOU FORUM,
GIA TA PAIDIA POU ROTOUN GIA TO KONTAKI:
APLES LYSEIS OPOS ENA KALO PELMA KAI ENA PAD ADJUSTER EINAI MEGALH BOHTHIA STH RITMHSH.
....

Doctor μπορείς να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο pad adjuster?

Ευχαριστώ,

Τάκης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 2:48 pm 

Γίωργη , πιστεύω ότι το παρακάτω σχεδιάγραμμα θα βοηθήσει , (και όλους τους φίλους) για να διαπιστώσεις πού τουφεκάς ακριβώς σε συνδυασμό με μιά δυό δοκιμές στο χαρτί (ο κύκλος των σκάγίων πρέπει να έχει χτυπήσει ομοιόμορφα συμμετρικά εκει που σημάδεψες) . Βλέπουμε μόνο ακίδα , καθόλου ρίγα , πάντα στην άνετη στάση επώμισης , κοιταζόμαστε και στον καθρέπτη ώστε να διαπιστώσουμε αν είμαστε ευθυγραμμισμένοι (δε γέρνουμε το όπλο , ή το κεφάλι ή το σώμα κλπ). Αλλιώς καταφεύγουμε στις φλάτζες αλλαγής κλίσης τού όπλου , μετά επεμβαίνουμε στο κοντάκι ...

ΕικόναΕικόνα

[IMG=http://img363.imageshack.us/img363/6505/dropatthecombml1.jpg][/IMG][IMG=http://img363.imageshack.us/img363/dropatthecombml1.jpg/1/w451.png[/IMG]

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: