Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 38 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Συμφωνείτε με τον έντονο ρουχισμό στο κυνήγι
Συμφωνώ 96%  96%  [ 90 ]
Δεν συμφωνώ 3%  3%  [ 3 ]
Αδιάφορο 1%  1%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 94
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συμφωνείτε με τον έντονο ρουχισμό στο κυνήγι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 31, 2007 11:12 am 
Άβαταρ μέλους

Ο έντονος χρωματικά ρουχισμός στο κυνήγι του αγριόχοιρου είναι πια απαραίτητος όπως και σε άλλα θηράματα όπως μπεκάτσα, ορτύκι , λαγός , πέρδικα..
Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τα ατυχήματα στο μεγαλύτερο ποσοστό τους εντοπίζονται στην Πελοπόννησο γιατί άραγε !
Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 01, 2008 12:05 am 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνω απολυτα!απαραιτητο!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 01, 2008 11:26 am 
Άβαταρ μέλους

Με τους διάφορους που μπαίνουν σε αυτό το κυνήγι και γίνονται γουροκυνηγοί σε μία εβδομάδα πρέπει να είναι υποχρεωτικό από τον νόμο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 06, 2008 11:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Ναι , μάλιστα απαραίτητος σε κάποια μέρη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 07, 2008 8:40 pm 
Η αύξηση του πληθυσμού των αγριόχοιρων στη πελοπόννησο αύξησε και τον αριθμό των καινούργιων γουρουνοκυνηγών. Είναι λογικό αυτό να γίνεται γιατί οι επιτυχίες ειναι πολλές. Επίσης στη πελοπόννησο κυνηγά η μισή Ελλάδα αφού είναι πυκνοκατοικημένη. Συμφωνώ και εγώ με τη χρήση φωτεινών ρούχων αλλά γιατί αφού όλοι συμφωνούμε στα κυνηγομάγαζα το 90% των προϊόντων είναι ακόμα παραλλαγής??? (εγώ κόκκινο μπουφάν δεν βρήσκω κανένα)

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: Πορτοκαλί χρώμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 26, 2008 9:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλοι
Συζητιέται η υποχρεωτική χρήση ρουχισμού με έντονο χρώμα (πορτοκαλί). Προσωπικά είμαι υπέρ. Έχει πεθάνει στα χέρια μου (είμαι γιατρός, γενικός χειρουργός) συνάδελφος γουρουνάς στα Γιάννενα. Επίσης έχω αντιμετωπίσει μπεκατσοκυνηγό τον οποίο πυροβόλησε πίσω από πουρνάρι ο κουμπάρος του. Αυτός τουλάχιστον γλίτωσε, αφού εγώ πέρασα 3 (και κάτι παραπάνω) δύσκολες ώρες στο χειρουργείο. Τουλάχιστον ένα πορτοκαλί καπέλο είναι "εκ των ων ουκ άνευ". Τη γνώμη σας συνάδελφοι. :idea: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 26, 2008 10:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Φοραω ενα λαδι γιλεκο με τιραντες.Παντα μεσα εχω ενα κοκκινο πολυ ψιλο αμανικο και οταν δω τα σκουρα το φοραω.Το θεμα ομως ειναι να το συνηδειτοποιησουμε ολοι,μπορει να το φορας εσυ,ενας,αλλα οι υπολοιποι κυνηγοι στο βουνο? :roll:

Καλη Ανασταση σε ολους σας παιδια!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Φωσφοριζέ γιλέκα για τους κυνηγούς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 7:47 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Φωσφοριζέ γιλέκα για τους κυνηγούς

Ολοι οι κυνηγοί θα φορούν, υποχρεωτικά, φωσφοριζέ γιλέκα σύμφωνα με ρυθμιστική απόφαση που θα ανακοινωθεί εντός των ημερών. Τα γιλέκα θα τα φορούν για λόγους ασφαλείας κατά την άσκηση της κυνηγετικής τους δραστηριότητας.

υτό τόνισε ο υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων κ. Κωνσταντίνος Κιλτίδης, στο περιθώριο της παραμονής του στην Αριδαία, κατά την οποία είχε συνάντηση με τον Σύλλογο Κυνηγών της περιοχής και τους επέστησε την προσοχή σε θέματα λαθροθηρίας αλλά και προστασίας της ίδιας τους τής ζωής.

Υπενθυμίζεται ότι σε αλλεπάλληλες συναντήσεις που είχε τους προηγούμενους μήνες ο κ. Κιλτίδης με την ηγεσία της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος υπήρξε η κοινή διαπίστωση ότι θα πρέπει πλέον να θεσμοθετηθεί με υποχρεωτικό τρόπο η λήψη μέτρων «αυτοπροστασίας» από την πλευρά των κυνηγών...

Η υποχρεωτική ένδυσή τους με φωσφοριζέ γιλέκα -όπως γίνεται και σε χώρες του εξωτερικού- είναι ο πιο πρόσφορος τρόπος, ιδιαίτερα στο κυνήγι του αγριογούρουνου, όπου παρατηρείται τα τελευταία χρόνια μια αύξηση των θανατηφόρων ατυχημάτων.

Σύμφωνα πάντως με πληροφορίες του «Εθνους», το μέτρο θα επεκταθεί και σε άλλου τύπου κυνήγια απ αυτά που διεξάγονται στη χώρα μας, όπως σ' αυτό του ορτυκιού, της μπεκάτσας κ.λπ., όπου τόσο ο βιότοπος όσο και οι ιδιαίτερες συνθήκες διεξαγωγής τους ευνοούν την «κακιά στιγμή».

Επίσης, ο υφυπουργός συναντήθηκε με εκπροσώπους φιλοζωικών οργανώσεων, οι οποίοι έθεσαν υπόψη του το θέμα ελαστικοποίησης της απόφασης που υπέγραψε προσφάτως για τα κατοικίδια και τα αδέσποτα ζώα.

Από την πλευρά του, ο κ. υφυπουργός τόνισε κατά τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο ότι είναι ανοιχτός σε κάθε συνεργασία με φιλοζωικά σωματεία και θα σταθεί αρωγός σε κάθε προσπάθεια που αποσκοπεί στην περίθαλψη των ζώων, ωστόσο η απόφαση για την απαγόρευση της εξόδου των αδέσποτων ζωών από τη χώρα μας θα εφαρμοστεί απαρέγκλιτα.

«Η περίθαλψη θα υποστηριχθεί και η ντροπή της παράνομης διακίνησης αδέσποτων ζώων θα λάβει τέλος», υπογράμμισε χαρακτηριστικά.

Επίσης ο κ. Κιλτίδης πραγματοποίησε επίσκεψη στον Ν. Γρεβενών και είχε διευρυμένη συνεργασία με τον νομάρχη Γρεβενών, με στελέχη της τοπικής δασικής υπηρεσίας, καθώς και με εκπροσώπους της ΕΑΣ και υλοτομικών συνεταιρισμών.

Κατά τη συνάντηση τονίστηκε ότι ο Ν. Γρεβενών έχει υψηλό ποσοστό δασοκάλυψης (άνω των 50%) και το δασαρχείο του είναι το δεύτερο σε παραγωγικότητα στη χώρα, ενώ παρουσιάστηκε πιλοτικό πρόγραμμα επιτήρησης και προφύλαξης του δασικού χώρου που υλοποιείται σε επίπεδο νομού.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ

Πηγή ΕΘΝΟΣ
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=1238460

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 12:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ απολύτως στο έντονο πορτοκαλί για αγριόχοιρο και ορτύκι, μπεκάτσα αλλά γιατί δεν μπορώ να ψηφίσω; Δεν μου εμφανίζει αντίστοιχη επιλογή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 12:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ και εγώ με την χρήση ευδιάκριτων ρούχων 8) ,κυρίως στα είδη κυνηγιού με περπάτημα(γουρούνι ,ορτύκι ,μπεκάτσα ,πέρδικα ,κλπ).Ακόμα και στο περπατητο στις τσίχλες τουλάχιστον ένα κόκκινο καπέλο είναι απαραίτητο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 12:47 pm 
Άβαταρ μέλους

ΨΗΦΙΣΑ ΥΠΕΡ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΤΟΝΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ-ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΟΥ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΟΠΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 1:18 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΜΑΛΙΣΤΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 1:44 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ έγραψε:
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΜΑΛΙΣΤΑ...

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα!

Μην ξεχνάτε τον Κώστα Ηλιάκη

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 11:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ και εγω στο έντονο πορτοκαλί για αγριόχοιρο, ορτύκι και μπεκάτσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 08, 2008 12:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω φιλοι μου φοραω εδω και δεκα χρονια πορτοκαλι γιλεκο τηςcolumbia υστερα απο τα σκαγια που εφαγα στα ορτυκια σε ολα τα κυνηγια αυτο φορω και εχω το κεφαλι μου σχετικα ησυχο.Πρεπει να ψηφιστη νομος αμμεσα και για ολα τα κυνηγια ισως εκτος απο το παπι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 38 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: