Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 18   [ 264 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 12, 2009 1:24 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ακούω πολλά τώρα τελευταία και άλλα τόσα διαβάζω , μεταξύ αυτών άκουσα και αυτά!

Οτι θα κάνουν το Derby και το Ευρωπαϊκό των Pointer . Επίσης ακούω ότι θα κάνουν και ότι έμεινε από τον Μ. Αλέξανδρο ( δηλαδή 3 μέρες ).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι , πως είναι δυνατόν αυτοί που κόπτονται τόσο για την νομιμότητα και έφεραν τα πράγματα εδώ , αν φυσικά είναι πραγματικότητα ότι η μόνη τους αρμοδιότητα θα είναι να προκηρύξουν εκλογές.

Ο ΚΟΕ τι θα κάνει άραγε μπορεί να δεχτεί και να επικυρώσει τέτοιους αγώνες ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 12, 2009 11:15 am 
Άβαταρ μέλους

Κύριε Λάππα, ελπίζω να μη σας στενοχώρησαν τα λόγια μου στο προηγούμενο post αλλά πρέπει να καταλάβετε πως όσα έγραψα είναι η αλήθεια, η μόνη αλήθεια.

Τώρα θα μου πείτε: «και αυτά που είπα εγώ τι είναι; Ψέματα είναι;»

Όχι, δεν είναι ψέματα αλλά ούτε και η αλήθεια.

Είναι η πραγματικότητα!

Αλήθεια, είναι η «α + λήθη». Αυτό δηλαδή που δεν θα ξεχαστεί.

Όταν λοιπόν όπως και εσείς ο ίδιος παραδέχεστε η άλλη γνώμη έχει κυριαρχήσει απόλυτα στον τομέα της ενημέρωσης, τότε είναι φυσικό, η «εκδοχή» της, να κυριαρχήσει και να μετατραπεί σιγά – σιγά σε αλήθεια.

Στενάχωρο αλλά πραγματικό…

Ειλικρινά δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι πρόκειται να γίνει με τον ΟΚΑΔΕ. Από όσα διαβάζω και τα όσα συμπεραίνω, καταλαβαίνω πως ο πόλεμος στους στυλοβάτες του ομίλου, τους οδήγησε τελικά στην απομάκρυνση από αυτόν και τώρα διαβάζω πως περιμένουμε νέο Δ.Σ. με νέα μέλη πιο διαλλακτικά με τον ΚΟΕ και πιο ανεκτικά…

Είναι πιθανό ο ΚΟΕ να συμφώνησε να ακολουθήσει τη νέα στρατηγική όταν πήγε εκεί ο Στεφανάτος και τους είπε:
«Ως διοργανωτής των αγόνων στον ΟΚΑΔΕ, έφερα αυτά τα έσοδα και εάν θέλετε, μπορούμε να τους παρακάμψουμε και να οργανώνετε εσείς – εμείς τους αγώνες και να φέρουμε τα λεφτά αυτά στα ταμεία του ΚΟΕ»

Ο ΚΟΕ που φαντάζομαι δεν αποτελείται από κυνηγούς που νοιάζονται για το παρόν και το μέλλον του πόιντερ και του σέττερ, είδε το πιθανό οικονομικό όφελος και του είπε: «κάνε παιχνίδι».

Εάν το θέμα είναι μόνο οικονομικό, τότε φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα. Πολύ φοβάμαι όμως πως τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι.

Για έναν κυνόφιλο μη κυνηγό, οι αγώνες δεν είναι τίποτε άλλο από «παιχνίδια για μεγάλα παιδιά» που στη τελική, φέρνουν και χρήμα. Τώρα το «όραμα των αγώνων» και η εξέλιξη των φιλών, ακούγονται ξένα και ακαταλαβίστικα σε αυτούς τους ασχέτους. Για εκείνους, μάλλον η ουσία θα είναι η αύξηση των εσόδων από τους αγώνες και μόνο αυτό. Εάν οι αγώνες με την απόλυτη και ολοκληρωτική δυνατότητα παρέμβασης μερίδας επαγγελματιών, καταντήσουν τσίρκο, αυτό δεν θα ενοχλήσει φαντάζομαι τους ανθρώπους του ΚΟΕ καθόλου γιατί έτσι και αλλιώς για εκείνους, εμείς οι κυνηγοί, τσίρκο είμαστε εξ ορισμού.

Δεν είναι λοιπόν επικίνδυνο να αφήσουμε την διοργάνωση των αγώνων σε αυτούς τους άσχετους;

Εάν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί η κατάσταση, εάν υπάρχουν ιδέες στο τραπέζι, θα σας παρακαλούσα να τις αναπτύξετε.

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 12, 2009 4:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι , πως είναι δυνατόν αυτοί που κόπτονται τόσο για την νομιμότητα και έφεραν τα πράγματα εδώ , αν φυσικά είναι πραγματικότητα ότι η μόνη τους αρμοδιότητα θα είναι να προκηρύξουν εκλογές

Υπάρχει μια διαφορά Γιώργο μεταξύ εκείνων και ημών . Αυτοί έχουν αρκετό θράσος και εύκολα θα έκαναν την παρανομία να μην υπακούσουν στην εντολή του Δικαστηρίου που τους δίνει δικαίωμα μόνο για εκλογές και να κάνουν τους αγώνες , απλούστατα διότι γνωρίζουν ότι εμείς σε καμιά περίπτωση δεν θα καταγγείλουμε μια τέτοια πράξη τους εφόσον αν το κάναμε θα κάναμε ζημιά στον όμιλο. Μακάρι να κάνουν όλο το πρόγραμμα των αγώνων , από μας δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.
Εμείς αντιθέτως δεν θα τολμούσαμε να κάνουμε τέτοια κίνηση και να ασχοληθούμε με διοργάνωση αγώνων ακόμα και αν αυτοί , βλέποντας την κατάρρευση του φετινού προγράμματος και βλέποντας ότι δεν μπορούν να τα καταφέρουν στην διοργάνωση , μας υπέγραφαν ότι συναινούν να κάνουμε έστω και το Derby και ότι δεν πρόκειται να καταγγείλουν και να ακυρώσουν τον αγώνα. Είναι φανερό ότι δεν τους έχουμε καμιά εμπιστοσύνη .
Πρέπει πάντως να βρουν το θάρρος ( γιατί θράσος έχουν μπόλικο , θάρρος δεν ξέρω αν έχουν) και να κάνουν τουλάχιστον το Derby. Δεν πρέπει να καταδικάσουν μια ολόκληρη γενιά σκύλων που έχουν μόνο μια πιθανότητα στη ζωή τους να δείξουν τα έμφυτα και πηγαία φυσικά τους προσόντα και δεν πρέπει να καταδικάσουν τόσους κυναγωγούς , επαγγελματίες αλλά κυρίως ερασιτέχνες που λαχταράνε να παρουσιάσουν τα ταλεντάκια τους στον κυνοφιλικό κόσμο. Όσο για τον ΚΟΕ δεν γνωρίζω. Αν κρατήσει την τακτική που κρατάει τελευταία που θέλει όλα να είναι απολύτως νομότυπα και σύμφωνα με τους κανονισμούς τότε τα πράγματα είναι λίγο χλωμά.

Παράθεση:
Όταν λοιπόν όπως και εσείς ο ίδιος παραδέχεστε η άλλη γνώμη έχει κυριαρχήσει απόλυτα στον τομέα της ενημέρωσης, τότε είναι φυσικό, η «εκδοχή» της, να κυριαρχήσει και να μετατραπεί σιγά – σιγά σε αλήθεια.

Αγαπητέ Δημήτρη Χριστοδουλάκη.
Είμαστε υποχρεωμένοι να πολεμάμε με αυτά τα λίγα μέσα που έχουμε. Η άλλη λύση είναι να μην πολεμάμε. Αυτή όμως δεν είναι λύση ανθρώπων που πολέμησαν ( πραγματικό πόλεμο μιλάμε) 17 ολόκληρα χρόνια για να χτίσουν αυτόν τον όμιλο.

Παράθεση:
Εάν το θέμα είναι μόνο οικονομικό, τότε φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το θέμα δεν μπορεί παρά να είναι οικονομικό ( θα καταλάβετε παρα κάτω ότι υπάρχει πρόβλημα)διότι αλλιώς πως εξηγείται ότι δεν έχουν ενοχλήσει καθόλου άλλους ομίλους φυλών ; Για παράδειγμα , το Επανιέλ δεν έκανε πρόσφατα μια μεγάλη Ευρωπαϊκή διοργάνωση; Έκανε . Είχε όμως 200 σκύλους με τα ανάλογα έσοδα ; όχι βέβαια. Άρα γιατί να ασχοληθούν με το Επανιέλ και τον μπελά της διοργάνωσης όταν τα έσοδα δεν είναι ελκυστικά.

Θέλω όμως να είμαι δίκαιος με την πρόεδρο του ΚΟΕ κ.Ιωάννα Γαλανού. Δουλειά της είναι να κρατάει ζωντανό και εύπορο τον όμιλο που τρέχει και θα ήταν ανοησία της να ήταν αρνητική σε προτάσεις του Στεφανάτου για σίγουρα αυξημένα έσοδα που πράγματι έχουν ήδη αρχίσει να εισρέουν στα ταμεία τους.
Όμως θα έπρεπε να είναι πάρα πολύ προσεχτική , ιδιαίτερα προσεχτική θα έλεγα , να μην παρασυρθεί και ξεφύγει από τα σωστά μέτρα . Έχουν την δύναμη και την τυπικό δικαίωμα να πάρουν όλα τα έσοδα του ΟΚΑΔΕ και να γίνουν ένας πολύ πλούσιος όμιλος . Αν όμως εξαφανιστεί ο ΟΚΑΔΕ -----σε ελάχιστα χρόνια ---- τέρμα οι αγώνες , τέρμα τα έσοδα , τέρμα το καλό management της προέδρου.
Μαζί με τον ΟΚΑΔΕ , δίπλα του , αξιοποιώντας όλους τους κριτές του αλλά και το know how των παλιών και έμπειρων μελών του θα μπορούσε να κάνει αρκετούς αγώνες , έξω από το πρόγραμμα του ΟΚΑΔΕ και να είναι κερδισμένοι όλοι οι κυνόφιλοι.

Για σκεφτείτε ένα μόνο πράγμα. Αν περάσουν τα πάντα στα χέρια του ΚΟΕ και για κάποιο λόγο δεν υπάρχει Στεφανάτος.
Τι γίνεται τότε; Ποιος άλλος εκεί μέσα μπορεί να κάνει έστω και ένα ΕΦΥΠ ; κανένας . Απολύτως κανένας. Χτίζουν λοιπόν την Ελληνική αγωνιστική κυνοφιλία σε έναν άνθρωπο !!!!!

Η απάντηση λοιπόν είναι , να βρεθούν κάποιοι φιλότιμοι και παθιασμένοι κυνόφιλοι από αυτούς που δεν θέλουν να δούν το τέλος του ΟΚΑΔΕ και να προσπαθήσουν να ξαναχτίσουν τον όμιλο με νέους όρους , αυτούς που θα επιβάλλει ο ΚΟΕ , ελπίζοντας σε λίγα χρόνια να κοπάσει αυτή η απληστία του και να ξαναβάλουν τα πράγματα σε μια σειρά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 13, 2009 10:30 am 
Άβαταρ μέλους

Και πια διοίκηση σοβαρή θα ανεχτεί τον Στεφανάτο και την παρέα του να κουνούν τα νήματα όπως γουστάρουν μέσω του ΚΟΕ και πώς θα παράγουν έργο ανεξάρτητη το κυνοφιλικό όταν όποτε θέλει η παρέα θα τεντώνει το σκοινί και θα κόβει την όποια προσπάθεια Λάππα.
Οσο για το δικό σας φταίξιμο είναι μεγάλο , αν τότε είχατε ακούσει τις εισηγήσεις της διοίκησης του Μάντη και τελειώνατε από τότε με αυτό το θέμα . αυτή η αδυναμία σας τώρα κοστίζει σε όλο τον όμιλο αφού ο άλλος δικτυώθηκε μπέικε και στον ΚΟΕ , τους άνοιξε τα μάτια και τους πρόσφερε στο πιάτο τους αγώνες του ΟΚΑΔΕ με τα χρήματα που φέρνουν αλλά και την δόξα του διοργανωτή !
Μία η λύση μαζική εγγραφή πόιντερ σεττεράδω στον ΚΟΕ νέων και αμόλυντων και άλωση του δημοκρατικά με την ψήφο , μόνο έτσι θα τελειώσει αυτό γιατί θα εξαπλωθεί και στους άλλους ομίλους σε λίγο με αντίστοιχους τύπους .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 13, 2009 12:13 pm 
Άβαταρ μέλους

O ΟKAΔE όπως τον γνωρίζαμε μας τελείωσε τώρα θα έχουμε ένα άλλο ΟΚΑΔΕ τσιράκι του ΚΟΕ και των εκεί διοικήσεων όπως της εκεί ασχετοσύνης και του μικρού ενδιαφέροντος προς τα κυνηγόσκυλα .
Ο ΟΚΑΔΕ και οι αγώνες του και οι μεγάλες επιτυχίες σ αυτούς της ελληνικής κυνοφιλίας βοήθησαν τον ΚΟΕ να γίνει κανονικό μέλος του FCI .
Αν τόσα χρόνια έχουμε αυτό το μπάχαλο στην έκδοση χαρτιών φανταστείτε τι έχει να γίνει στους αγώνες και στην όπια αξιοκρατία τους !
Καληνύχτα σας κύριοι καταφέρατε να σκοτώσετε ένα μεγάλο όμιλο με πολλά μέλη και χιλιάδες άλλους απλούς κυνηγούς που παρακολουθούσαν και μάθαιναν από αυτόν , όπως έμαθαν και ακολούθησαν και οι άλλοι όμιλοι φυλών .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 13, 2009 8:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΏΝ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,ΔΙΟΝΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ? ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΑΝ ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΟΣ ΕΠΙΖΗΤΩ ΜΙΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ, ΜΙΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ,ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΙΣΩΣ ΣΑΝ "ΜΕΛΛΟΝ" ,ΙΣΩΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΚΥΝΟΦΙΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ,ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΟΧΙ.ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΑΠΡΟΣΩΠΑ,ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ,ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ,ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΊΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΕΡΕΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗ ΗΤΑΝ Ο Κ.ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ ,ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΜΊΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ,ΚΑΠΟΙΟΣ "ΠΑΡΆΓΟΝΤΑΣ" ΤΟΥ ΟΚΑΔΕ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΩΡΑΙΕΣ ΟΜΠΡΕΛΙΤΣΕΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΧΕΡΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ, Ο ΜΟΝΟΣ ΜΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΗΤΑΝ Ο Κ.ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ,ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΙΣΩΣ ΑΣΉΜΑΝΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΠΟΣΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΝ, ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ Η ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΕΑΝ ΕΝΕΡΓΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ-ΚΥΝΟΦΙΛΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΟΜΙΛΟ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΥΓ.ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΣΩΣΤΑ, Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ:lol: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 13, 2009 10:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπορεί σε σένα να είχε φερθεί καλά αλλά σε πολλούς άλλους απλούς κυνηγούς έδειχνε ένα χαρακτήρα όχι καλό , υπεροπτικό και τελείως απαξιωτικό προς κάποιους .
Ο ΟΚΑΔΕ νομίζω ότι μπείκε σε ατραπούς πολύ δύσκολους , τι θα γίνει από εδώ και πέρα είναι το θέμα , πώς και από ποιόν …………. :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 14, 2009 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλά κρασιά και εις υγείαν των κορόιδων .... :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 14, 2009 2:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπορεί σε σένα να είχε φερθεί καλά αλλά σε πολλούς άλλους απλούς κυνηγούς έδειχνε ένα χαρακτήρα όχι καλό , υπεροπτικό και τελείως απαξιωτικό προς κάποιους .
ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΫΠΆΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΎΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 22, 2009 3:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Η παρακάτω επιστολή στάλθηκε στους επαγγελματίες και μη εκπαιδευτές στον Λαγκαδά ύστερα απο μια διαπίστωσή μας η ενημέρωσή τους είναι ελλιπής.
Όποιος δεν βαριέται και θέλει να μάθει ακριβώς που βρισκόμαστε και γιατί βρισκόμαστε σε αυτήν την κατάσταση και να ακούσει και ορισμένες μεσοπρόθεσμες προτάσεις ας διαβάσει προσεχτικά την επιστολή .
Τα εξηγεί όλα.

Επιστολή ενημέρωσης προς τους επαγγελματίες και ερασιτέχνες κυναγωγούς . 22/1/2009
Συνάδελφοι και φίλοι
Επειδή αντιληφθήκαμε ότι υπάρχει μια παραπληροφόρηση σχετικά με τους λόγους που έχει βρεθεί σήμερα ο όμιλος σε αυτήν την κακή κατάσταση θεωρούμε ότι πρέπει να σας πληροφορήσουμε για τα πραγματικά γεγονότα και να σας ενημερώσουμε .
Ακούγεται ότι ο λόγος που το παρών ΔΣ προκήρυξε πρόωρα τις εκλογές ήταν η απογοήτευση από το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας στην τελευταία Γ.Σ. όταν το σώμα καταψήφισε την πρόταση του ΔΣ για διαγραφή του Ν. Στεφανάτου.
Αυτό φυσικά δεν ισχύει και η απόδειξη είναι ότι μετά την Γ.Σ γυρίσαμε σελίδα , ξεχάσαμε ότι έγινε και ξεκινήσαμε αμέσως βγάζοντας όλο το πρόγραμμα των αγώνων για τους επόμενους 12 μήνες και όπως γνωρίζετε καλύψαμε όλους τους προγραμματισμένους αγώνες μέχρι την στιγμή που μας μπλόκαραν με την δικαστική απόφαση.
Πρέπει να το πούμε για άλλη μια φορά ότι ο λόγος που αποφασίσαμε να κάνουμε εκλογές και να δώσουμε την σκυτάλη σε ένα νέο ΔΣ ήταν ότι ο Κυνολογικός Όμιλος της Ελλάδος αποφάσισε να διευρύνει το πρόγραμμα των αγώνων του σε βάρος του δικού μας προγράμματος . Το αποκορύφωμα ήταν η αφαίρεση 4 ημερών από τις 7 συνολικές που ήταν προγραμματισμένος ο μεγάλος μας αγώνας Μέγας Αλέξανδρος.
Τυπικά ο ΚΟΕ έχει κάθε δικαίωνα να το κάνει αυτό και να αυξάνει τα έσοδά του αλλά και την κυριαρχία του στον κυνοφιλικό χώρο σε βάρος των άλλων ομίλων αλλά εμείς ύστερα από 17 χρόνια λειτουργίας και προγραμματισμού των εκδηλώσεών μας χωρίς περιορισμούς ,δεν είναι δυνατόν σήμερα να λειτουργήσουμε κάτω από αυτούς τους νέους όρους και τις νέες συνθήκες. Επειδή όμως η επιλογή μας είναι να μην διαταράξουμε τις καλές σχέσεις ΚΟΕ –ΟΚΑΔΕ και να μην μπούμε σε αντιπαραθέσεις ,θεωρήσαμε ότι η πλέον τίμια και συμφέρουσα λύση για τον όμιλό μας ήταν η αποχώρησή μας από την διοίκηση και η παράδοσή της σε νέο ΔΣ το οποίο θα μπορέσει να ξεκινήσει τις σχέσεις του με τον ΚΟΕ από μηδενική βάση και να συμπορευτεί με το νέο δόγμα του ΚΟΕ.
Γιατί όμως αυτή τη στιγμή ο όμιλος βρίσκεται σε αυτή τη δεινή θέση και δεν μπορεί να πραγματοποιήσει το πρόγραμμα των αγώνων του που είχε ανακοινώσει ?
Τα γεγονότα έχουν ως εξής.
Αμέσως μόλις ο ΚΟΕ ανακοίνωσε το πρόγραμμά του και αντιληφθήκαμε ότι πράγματι έχει αποφασίσει να αλλάξει τακτική και να προγραμματίζει εκδηλώσεις σε βάρος του δικού μας προγράμματος , βγάλαμε Δελτίο Τύπου ανακοινώνοντας την προκήρυξη εκλογών στις 13 Οκτωβρίου του 2008.
Αυτό ήταν το Δ.Τύπου

Δελτίο Τύπου 11 Σεπτεμβρίου 2008
Το ΔΣ του ΟΚΑΔΕ αποφάσισε να προκηρύξει Γενική Συνέλευση και εκλογές για την ανάδειξη νέου ΔΣ στις 13 Οκτωβρίου 2008 ημέρα Δευτέρα και ώρα 5 μμ στα γραφεία του ομίλου .
Σε περίπτωση μη απαρτίας η Συνέλευση θα επαναληφθεί στις 20 Οκτωβρίου
Ο λόγος της παραίτησης είναι η αδυναμία εκτέλεσης των προγραμματισμένων εκδηλώσεών μας για το υπόλοιπο του 2008 και το 2009 λόγω σοβαρών διαφωνιών που προέκυψαν από τις παρεμβάσεις και ακυρώσεις εκδηλώσεών μας από τον Κυνολογικό όμιλο της Ελλάδος.
Για να διατηρήσει τις καλές σχέσεις που υπάρχουν μεταξύ ΚΟΕ και ΟΚΑΔΕ και για να μην δημιουργήσει πρόβλημα στον όμιλό μας με πιθανή αντιπαράθεση μαζί του , τα μέλη του ΔΣ Γεωργίου , Πονηρέας, Λάππας, Χήνος , Δρίτσας και Καραγεωργόπουλος αποφάσισαν να παραιτηθούν.
Το ΔΣ βρίσκεται από σήμερα υπό παραίτηση και θα εκτελεί διοικητικά χρέη μέχρι την ανάδειξη του νέου ΔΣ.
Δεκτές θα γίνουν υποψηφιότητες μέχρι την Τετάρτη 8 Οκτωβρίου στα γραφεία του ομίλου.

Είναι φανερό ότι το ΔΣ πρώτα προκήρυξε εκλογές και ύστερα δήλωσε παραίτηση σε ένδειξη διαμαρτυρίας διατηρώντας όμως το δικαίωμά του να διοικεί μέχρι την ημέρα των εκλογών.
Δυστυχώς βρέθηκαν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι ερμήνευσαν την δήλωσή μας αυτή όπως ήθελαν και θεωρώντας ότι το ΔΣ έχει παραιτηθεί άρπαξαν την ευκαιρία και κατέθεσαν ασφαλιστικά μέτρα εναντίον της απόφασής μας να πάμε σε εκλογές.
Η πρόθεσή τους να κάνουν ζημιά στον όμιλο φάνηκε αφενός από το γεγονός ότι χωρίς καμιά αιτία μπλοκάρισαν τις εκλογές που αν είχαν γίνει , σήμερα θα υπήρχε ένα ΔΣ και ο όμιλος θα λειτουργούσε κανονικά και αφετέρου από το γεγονός ότι ενώ γνώριζαν ότι η γραμματέας του ομίλου μας , η Νίκη , έχοντας πάρει άδεια εγκυμοσύνης δεν θα βρίσκονταν στον όμιλο, κοινοποίησαν την απόφαση για τα ασφαλιστικά μέτρα με δικαστικό κλητήρα στα γραφεία μας εξασφαλίζοντας ότι κανένας δεν θα την παραλάβει αφού μερίμνησαν ταυτόχρονα να μην ειδοποιηθεί κανένα μέλος του ΔΣ .
Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορέσουμε να αντιδράσουμε έγκαιρα και να ακυρωθεί η ημερομηνία των εκλογών.
Το χειρότερο στην ιστορία αυτή είναι ότι όταν το δικαστήριο βγάλει μια απόφαση για προσωρινή διοίκηση , αυτή η διοίκηση θα έχει αρμοδιότητα μόνο στο να προκηρύξει εκλογές.
Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχει δικαίωμα να οργανώσει αγώνες η όποιες άλλες εκδηλώσεις.

Τώρα που μιλάμε έχουμε χάσει ήδη 3 Σ/Κύριακα από το πρόγραμμα 2009. Αυτό είναι απαράδεκτο και καταστροφικό για όλους. Κάποιος πρέπει να αναλάβει να υλοποιήσει το πρόγραμμα , έστω για το υπόλοιπο της σαιζόν.
Εμείς έχουμε χάσει αυτό το δικαίωμα . Αν οι άνθρωποι που έφεραν τον όμιλο σε αυτή τη κατάσταση θέλουν έστω και την τελευταία στιγμή να βοηθήσουν να μην καταστραφεί τελείως ο όμιλος θα πρέπει να αναλάβουν πρωτοβουλία και από τη στιγμή που το Δικαστήριο βγάλει απόφαση και ορίσει νέα προσωρινή διοίκηση να οργανώσουν αμέσως όλους τους υπόλοιπους αγώνες της Άνοιξης ( Derby , Μέγας Αλέξανδρος κλπ) Έχουμε δηλώσει επανειλημμένα ότι από μας δεν έχουν να φοβηθούν απολύτως τίποτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταγγείλουμε ως παράνομη καμία ενέργειά τους , απλούστατα διότι δεν έχουμε σκοπό να κάνουμε ζημιά στον όμιλό μας.
Συνάδελφοι και φίλοι
Με τις κινήσεις τους αυτές, οι άνθρωποι αυτοί έχουν φέρει τον ΟΚΑΔΕ σε πλήρες αδιέξοδο.
Αυτή είναι η μόνη αλήθεια και οτιδήποτε άλλο είναι εκτός πραγματικότητας.
Η μόνη λύση από δω και πέρα είναι να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να πείσουμε κάποια μέλη μας να αναλάβουν την διοίκηση στις επόμενες εκλογές και όλοι μαζί να τους βοηθήσουμε να κάνουν μια νέα αρχή.
Αυτό που μας ενδιαφέρει πιο πολύ να γνωρίζετε είναι.
1. Δεν παρατήσαμε τον όμιλο. Θα ήταν πολύ άδικο , ύστερα από τόσα χρόνια προσφοράς μας στον ΟΚΑΔΕ να μας κατηγορήσουν κάποιοι ότι γυρίσαμε την πλάτη μας στον όμιλο.
2. Θέλαμε να μπορούσαμε να οργανώσουμε έστω για τελευταία φορά τους αγώνες αυτούς της Άνοιξης 2009 αλλά μας έχουν δέσει τα χέρια.
3. Ήμασταν έτοιμοι να κάνουμε εκλογές για να συνεχίσει ο όμιλος απρόσκοπτα την λειτουργία του και κάποιοι έβαλαν ανυπέρβλητα εμπόδια , με αποτέλεσμα να πληρώνει σήμερα ο όμιλος τα επακόλουθα της πράξης τους.

Τα μέλη του ΔΣ Γεωργίου , Πονηρέας, Λάππας, Χήνος , Δρίτσας και Καραγεωργόπουλος .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 26, 2009 12:23 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 26, 2009 8:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Επίσημα δεν υπάρχει τίποτα. Το δικαστήριο δεν έχει βγάλει ακόμα απόφαση.
Ελπίζουμε ότι το ΔΣ που θα προκύψει απο τη απόφαση του δικαστηρίου να πήρε το μύνημά μας και να κάνει τους λίγους αγώνες που απέμειναν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 27, 2009 2:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Ότι και να γίνει τώρα με τους αγώνες ,θα είναι μπάλωμα σε μία τεράστια τρύπα που άνοιξαν χωρίς σκέψη για το αύριο του Ομίλου.
Και όπως βλέπω σε άλλη θεματολογία στο Gordon ,ήδη κάποιοι κινούνται για δημιουργία νέων ομίλων και χωρισμού των φυλών που είναι στον ΟΚΑΔΕ σήμερα .
Θα εμφανιστούν και άλλοι μην ανησυχείτε , περιμένουν να δουν πώς θα πάνε τα πράγματα και μετά θα ορμήσουν στο ψητό !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 03, 2009 12:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Κανένα νέο για τον όμιλο εκτός αυτών που πλασάρει ο Φωτακόπουλος από εκέι που γράφει .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 04, 2009 1:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Την φωτογραφία του με όλη την παρέα που προσπαθεί να επιβάλει την είδατε , μετά περιμένει να πιστέψουμε αυτά που γράφει κιόλας :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 18   [ 264 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: