Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 16 από 18   [ 264 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνοφιλική δραστηριότητα του ΟΚΑΔΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 19, 2013 4:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Το κυνηγοσκυλο παραγκωνιστηκε απο την πρωτη Κυνοφιλικη αρχη της χωρας τον ΚΟΕ ..και ας εισπραττει ποοοοσα απο δαυτο..

Οι ομιλοι φυλων ωφειλουν να στηριξουν και να ξαναφερουν τον κυνηγετικο σκυλο επικεντρο της κυνοφιλιας και οχι δορυφορο της και να μην συνταυτιστουν με τον εκφυλισμο των κυνηγετικων φυλων και την απομακρυνση του κυνηγετικου σκυλου απο και τα τελευταια λιγοστα προπυργια που του εμειναν και μαλιστα σε αγριο θηραμα...

Αρκετους συμβιβασμους εκαμαν .

Απορια μου προκαλει η εμμονη καποιων για την εφαρμογη του,αλλα και ο υπερτατος ζηλος αλλων της μη εφαρμογης του με αφορμη τον αγωνα του Σχιστου και σε εκδηλωσεις περαν του Σχιστου και των πονηρεμενων τσουκαριων,ακομη και αε εκδηλωσεις με φυτεμενα πουλια...
Μηπως οι μεν πρωτοι δεν θελουν κυνηγοσκυλα αναμεσα τους και οι μεν δευτεροι ευελπιστουν σε ευκολες βαθμολογιες με φερμες σε φηραμα και χωρις ακινησια;
Αιντε καλη στελεχωση Εθνικων αποστολων με περγαμηνες και αξιολογησεις διθυραμβους εδω και λιτανιες και ανησυχιες στο παραεξω και στο μετα...αυτο ειναι γενικοτερο και οχι για τον συγκεκριμενο ομιλο,μην το χρεωθει εξ'ολοκληρου αδικα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 19, 2013 7:03 pm 
Άβαταρ μέλους

teocharis.koytsoympas έγραψε:
Το κυνηγοσκυλο παραγκωνιστηκε απο την πρωτη Κυνοφιλικη αρχη της χωρας τον ΚΟΕ ..και ας εισπραττει ποοοοσα απο δαυτο..

Οι ομιλοι φυλων ωφειλουν να στηριξουν και να ξαναφερουν τον κυνηγετικο σκυλο επικεντρο της κυνοφιλιας και οχι δορυφορο της και να μην συνταυτιστουν με τον εκφυλισμο των κυνηγετικων φυλων και την απομακρυνση του κυνηγετικου σκυλου απο και τα τελευταια λιγοστα προπυργια που του εμειναν και μαλιστα σε αγριο θηραμα...

Αρκετους συμβιβασμους εκαμαν .

Απορια μου προκαλει η εμμονη καποιων για την εφαρμογη του,αλλα και ο υπερτατος ζηλος αλλων της μη εφαρμογης του με αφορμη τον αγωνα του Σχιστου και σε εκδηλωσεις περαν του Σχιστου και των πονηρεμενων τσουκαριων,ακομη και αε εκδηλωσεις με φυτεμενα πουλια...
Μηπως οι μεν πρωτοι δεν θελουν κυνηγοσκυλα αναμεσα τους και οι μεν δευτεροι ευελπιστουν σε ευκολες βαθμολογιες με φερμες σε φηραμα και χωρις ακινησια;
Αιντε καλη στελεχωση Εθνικων αποστολων με περγαμηνες και αξιολογησεις διθυραμβους εδω και λιτανιες και ανησυχιες στο παραεξω και στο μετα...αυτο ειναι γενικοτερο και οχι για τον συγκεκριμενο ομιλο,μην το χρεωθει εξ'ολοκληρου αδικα...

+1000 :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 22, 2013 2:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

1ος Κυνηγετικός Σύλλογος Πειραιά

Σας γνωστοποιούμε ότι στις 30 και 31 Μαρτίου 2013 ημέρες Σάββατο και Κυριακή ο Σύλλογος μας διοργανώνει Α.Κ.Ι. σε θήραμα άγρια πέρδικα τσούκαρ για αγγλικές και ηπειρωτικές φυλές σκύλων φέρμας στο όρος Αιγάλεω (Σχιστό) υπό την αιγίδα των ΟΚΑΔΕ-ΚΟΕ και ομίλων φυλών. Ο αγώνας θα διεξαχθεί χωρίς ακινησία.
(Για όσους επιθυμούν στις αγγλικές φυλές θα υπάρχει τερέν με ακινησία).

Ώρα έναρξης αγώνων 6.00 π.μ. Θέση Καλύβα.
Αιτήσεις συμμετοχής στον Σύλλογό μας.
Τηλ. Επικ. : Κυνηγετικού Συλλόγου 210 4122653
Fax: 210 4226408
Κόστος συμμετοχής 20 Ευρώ ανά σκύλο και για τις δύο ημέρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 22, 2013 3:40 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
1ος Κυνηγετικός Σύλλογος Πειραιά

Σας γνωστοποιούμε ότι στις 30 και 31 Μαρτίου 2013 ημέρες Σάββατο και Κυριακή ο Σύλλογος μας διοργανώνει Α.Κ.Ι. σε θήραμα άγρια πέρδικα τσούκαρ για αγγλικές και ηπειρωτικές φυλές σκύλων φέρμας στο όρος Αιγάλεω (Σχιστό) υπό την αιγίδα των ΟΚΑΔΕ-ΚΟΕ και ομίλων φυλών. Ο αγώνας θα διεξαχθεί χωρίς ακινησία.
(Για όσους επιθυμούν στις αγγλικές φυλές θα υπάρχει τερέν με ακινησία).

Ώρα έναρξης αγώνων 6.00 π.μ. Θέση Καλύβα.
Αιτήσεις συμμετοχής στον Σύλλογό μας.
Τηλ. Επικ. : Κυνηγετικού Συλλόγου 210 4122653
Fax: 210 4226408
Κόστος συμμετοχής 20 Ευρώ ανά σκύλο και για τις δύο ημέρες.

καλη επιτυχια στην διοργανωση με πολλες και καλες συμετοχες :wink:

αν και δεν θα μετεχω,σαν κυνηγος με σκυλο φερμας,θα θελα να ευχαριστησω ολους οσους πιεσαν με δηλωσεις τους,στο να μην εφαρμοσθει η ακινησια,(Δεν κοπτονταν φυσικα μονο για το Σχιστο και τα αγριεμενα τσουκαρια του)για το καλο του κυνηγετικου σκυλου,απειλοντας οτι θα στερουσαν απο το κυνοφιλο κοινο την παρουσιαση των ζωων τους...
τους ευχαριστω επισης για το καλο του κυνηγετικου μου σκυλου,γιατι δεν ξεχναν να τα παρουσιαζουν τα ζωα τους σε πλαστικο εκ μακρωθεν και πανηγυριζουν τιτλους..
για το καλο φυσικα και παντα του κυνηγετικου σκυλου....
οταν ομως καλονται να ανταπεξελθουν σε αγωνες με αγριο δυστυχως δεν πανε τα αναμενομενα καλα,λογω της διαφορετικοτητας του θηραματος..οπως οι ιδιοι επικαλουνται και προσυπογραφουν... :shock:
σας ευχαριστω....εκ μερους του κυνηγετικου σκυλου που εχω και οσων ελπιζω να εχω...
για το καλο τους λεμε ολα..

Σωστος ο ΟΚΑΔΕ που εστω και ετσι στηριξε και την διοργανωση που ειναι εδω και χρονια θεσμος αλλα και δεν παραγκονισε τον κυνοφιλο-κυνηγο,μπραβο στον Γιαναρα και τα παιδια του συλογου που δεν σκεφτηκαν ta εσοδα,αλλα προτιμησαν να ρισκαρουν την διεξαγωγη του αγωνα,θελοντας τους κυνηγους παροντες και μεσα στον αγωνα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 9:29 am 
Άβαταρ μέλους

Θεωρώ πως ήταν πολύ σωστή η απόφαση για το θέμα της ακινησίας. Αν και θεωρώ πως το εξαίρετος θα πρέπει να το παίρνουν σκύλοι με ακινησία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 28, 2013 7:28 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Αποφάσεις Δ.Σ. του ΟΚΑΔΕ

Μετά τη Γενική Συνέλευση του Ιουνίου του 2011 που προέβλεπε ότι απο 1/1/13 όλοι οι αγώνες πλέον θα κρίνονται με απαιτούμενη την ακινησία,ανεξάρτητα απο τη βαθμολογία (CACT,Εξαίρετος,Πολύ καλός,Καλός) και με δεδομένο τόσο το επίπεδο της Ελληνικής κυνοφιλίας σε Εθνικό και διεθνές επίπεδο,όσο και τους κανονισμούς της FCI που ωφείλουμε να τηρούμε το Δ.Σ του ΟΚΑΔΕ .
Λαμβάνοντας υπ΄οψιν τόσο τα δεδομένα της Ελληνικής κυνοφιλίας και Διεθνούς κυνοφιλίας,σε ότι αφορά τους εν ισχύ κανονισμούς Αγώνων Κυνηγετικών Ικανοτήτων του Εθνικού Πρωταθλήματος (CACT)και του Διεθνούς Πρωταθλήματος (CACIT),αλλά και την ανάγκη διατήρησης της επαφής της οργανωμένης κυνοφιλίας με τους Έλληνες κυνόφιλους κυνηγούς,που αποτελούν την πηγή των Μελλοντικών κυνόφιλων και τα Setter και Pointer τους ,την βάση της κυνοτεχνικής αλυσίδας που ενώνει τον κόσμο των Αγώνων με αυτόν του κυνηγίου,καθώς και την αυξανόμενη διάθεση από πολλούς τοπικούς κυνοφιλικούς Ομίλους και Ομίλους Εργασίας να διοργανώνουν Αγώνες για Pointers και Setters ,σε άγριο θήραμα,και επειδή το πνεύμα του ΟΚΑΔΕ είναι προς την ανάπτυξη και όχι τον στραγγαλισμό κάθε προσπάθειας προς την σωστή εξέλιξη και βελτίωση των Αγγλικών Δείκτων αποφασίσαμε:

α)Ο ίδιος ο ΟΚΑΔΕ,και κάθε Κυνοφιλικός Όμιλος ή Όμιλος Εργασίας ,θα μπορεί παράλληλα με την διοργάνωση ΑΚΙ με αθλοθέτηση CACT (δηλαδή Αγώνα Ελληνικού Πρωταθλήματος ) ή με αθλοθέτηση CACIT (δηλαδή Αγώνα Διεθνούς Πρωταθλήματος)και αποκλειστικά και ρητά μόνο σε ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ (Μπεκάτσα,Ορτύκι,Ορεινή Πέρδικα,Νησιώτικη Πέρδικα,Μπεκατσίνι)να διοργανώνει «Εξέταση Κυνηγετικών Ικανοτήτων» Ε.Κ.Ι.

-Σε αυτή την εξέταση,μπορούν να συμμετέχουν Pointer και Setter εγεγραμμένα στο ΒΕΚ του ΚΟΕ και να είναι απαραίτητα εφοδιασμένα με Βιβλιάριο Εργασίας του ΚΟΕ .
-Οι σκύλοι εξετάζονται σε ζευγάρια (τουλάχιστον έξι ζευγάρια σκύλων)και η βαθμολογία τους μπορεί να φθάσει εώς το 1ος Εξαίρετος.
-Η ΕΚΙ πρέπει να κρίνετε από δύο Επίσημους Κρτές του ΚΟΕ ή κατ'ελάχιστον από έναν επίσημο Κριτή και έναν Δόκιμο Κριτή του ΟΚΑΔΕ.
-Ισχύουν πλήρως οι κανονισμοί του AKI Πρωταθλήματος ,εκτός απο την υποχρέωση του σκύλου να μείνει ακίνητος στο πέταγμα και τον πυροβολισμό, οι Κριτές είναι υποχρεωμένοι να βαθμολογούν τους σκύλους ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΡΙΤΗΡΙΑ που ισχύουν στους ΑΚΙ.
-Στο βιβλιάριο εργασίας του σκύλου,πέραν της βαθμολογίας και της υπογραφής των Κριτών αναφέρεται στο είδος Αγώνα (π.χ ΕΚΙ /Ορεινή Περδίκα ή ΕΚΙ /Μπεκάτσα ή ΕΚΙ/άγριο Ορτύκι).
-Η ελάχιστη βαθμολογία «ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ»σε ΕΚΙ ,επιτρέπει στον κόσμο να συμμετέχει στην κατηγορία Εργασίας,σε Έκθεση Μορφολογίας.
-Οι εξετάσεις ΕΦΥΠ,παραμένουν όπως προβλέπεται από τον κανονισμό,και στην επερχόμενη Γ.Σ,θα εξεταστεί αν θα συνεχίσουν να υφίστανται.
Το πνεύμα,αυτής της απόφασης του ΟΚΑΔΕ είναι:

1)Να διατηρήσει το υψηλό επίπεδο των Αγώνων Πρωταθλήματος CACT ή CACIT και την ανάδειξη Πρωταθλητών Ελλάδας ή Διεθνών Πρωταθλητών,που αποδεδειγμένα πληρούν τα ύψιστα προσόντα της φυλής τους και απαραίτητα να αποδεικνύουν την ικανοτητά τους να δεχθούν εκπαίδευση χωρίς να αλλοιωθούν τα φυσικά τους προσόντα.
2)Η Εξέταση Κυνηγετικών Ικανοτήτων ,να γίνει το εφαλτήριο για να προσελκύσει και αναδείξει νέους κυνόφιλους που θα περάσουν το "κατώφλι της ακινησίας",θα αναδείξουν τα φυσικά προσόντα και τις κυνηγετικές ικανότητες των σκύλων τους,δημιουργώντας την φιλοδοξία να πάνε ένα βήμα παραπέρα,συμμετέχοντας σε ΑΚΙ Πρωταθλήματος.
3)Η ευαισθητοποίηση όλων, Ομίλων,διαγωνιζομένων,κριτών,θεατών στην ανάγκη αξιοποίησης του θηραματικού πλούτου,στην ανάγκη διεξαγωγής αγώνων σε άγριο θήραμα,για να αποφευχθεί η άσχημη και προσβλητική για όλους εικόνα με τα ήμερα ορτύκια.
-Τέλος πιστεύουμε,ότι με αυτόν το τρόπο,θα δημιουργηθεί μια ποιοτική δεξαμενή Pointers και Setters,ελεγμένη και δοκιμασμένη για τα φυσικά τους προσόντα και τις κυνηγετικές τους ικανότητες που

http://www.okade.gr
http://www.gpeppas.gr/periodiko/27-3-13.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 8:35 am 
Άβαταρ μέλους

Επειδή πρέπει να λέμε και τα καλά και τα κακά, η απόφαση αυτή πιστεύω πως ήταν πολύ σωστή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 9:16 am 

Πολύ καλά τα λένε, και μπράβο τους που παραδέχονται την εικόνα των ήμερων θηραμάτων.

Οι εξετάσεις ΕΦΥΠ τι είναι;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 9:32 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα.
Επιτέλους με αυτή την απόφαση του ο ΟΚΑΔΕ βάζει τα πράγματα στην θέση τους ΣΩΣΤΑ και μάλιστα χωρίς να διαταράξει τίποτε ...
Υπάρχουν πια βήματα στην παρουσίαση σκύλων του ομίλου σ όλες τις βαθμίδες και για όλα τα γούστα και επίπεδα...
Και το σπουδαιότερο όλων επαναφέρει το άγριο θήραμα και την πάνω σ αυτό βαθμολόγηση εκεί που του αξίζει ,,,

ΕΦΥΠ = ΕΞΕΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ

Η ΕΞΕΤΑΣΗ

Η συμπεριφορά του σκύλου θα αξιολογείται σύμφωνα με 3 κριτήρια:

1. ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ.

Ο εξεταστής κρίνει την επιμονή και το πάθος του σκύλου να ψάχνει για θήραμα, χωρίς να δίνει ιδιαίτερη σημασία στη μεθοδικότητα της έρευνας.

2. ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ.

Ο εντοπισμός του θηράματος: Αν και το ακούσιο ξεσήκωμα δεν αποκλείει τον σκύλο, θεωρείται απαραίτητος ο εντοπισμός ενός τουλάχιστον θηράματος στη διαδρομή. Μία φέρμα χωρίς οπτική επαφή του θηράματος είναι υποχρεωτική.

Τα λάθη εκπαίδευσης εκτός από το εκούσιο ξεσήκωμα θηράματος δεν λαμβάνονται υπόψη στην αξιολόγηση του σκύλου.

3. Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ

Σε γενικές γραμμές ο εξεταστής πρέπει να βεβαιωθεί για την ισορροπία του σκύλου ως προς την όλη εικόνα του κατά την διάρκεια της διαδρομής. Ειδικά, ο σκύλος δεν πρέπει να δείχνει καμία αντίδραση φόβου στον πυροβολισμό. Στο πέταγμα του θηράματος θα ακούγονται ένας ή περισσότεροι πυροβολισμοί από πιστόλι κροτοφοβίας ή κυνηγετικού όπλου. Στις στιγμές αυτές ο εξεταστής δεν απαιτεί την ακινησία στον πυροβολισμό αλλά καλείται να αξιολογήσει τον βαθμό της κροτοφοβίας του ατόμου. Κάθε αντίδραση φόβου οδηγεί στο συμπέρασμα της αποτυχίας σε αυτό το τρίτο τεστ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 4:06 pm 

Την τελευταία απόφαση του ΟΚΑΔΕ την βρίσκω και εγώ πολύ σωστή.
Ομως,εχω εκνευριστεί και θυμώσει υπερβολικά.
Πριν από 21 μήνες!!! αποφασίτηκε ότι χρειάζετε ακινησία στους αγώνες.
Και πριν την απόφαση και μετά την απόφαση είχανε καιρό να σκεφτούνε τις συνέπειες και ο ΟΚΑΔΕ και οι κυνηγοί. Τελευταία στιγμή, την ώρα των δηλώσεων για τον αγώνα ξυπνάνε και γίνετε χαμός.
Και τελικά όπως γίνετε πάντα στην Ελλάδα για όλα, έτσι έγινε και με αυτό το θέμα. Μόλις ένας κανονισμός γίνετε πιο αυστηρός ή χρειάζονται κάποια πράγματα τότε αυτό δεν ισχύει.
Ολοι στραφήκατε υπέρ των κυνηγών. Οι καημένοι που δεν μπορούν να δείξουν τα σκυλιά τους και χάθηκε ενας θεμός κ.λ.π.
Κανένας δεν τους απαγόρευε να λάβουν μέρος, να συναντηθούν, να γλεντήσουν και να πανυγηρίσουν. Αν δινόταν το CQN μόνο στους εξαίρετους σκύλους και λεγόντουσαν κάποια πράγματα από τους κριτές παραπάνω για τους συγκεκριμένους σκύλους.
Αλλά χωρίς να κοποιάσουν τα θέλουν όλα δικά τους.
Η ακινησία θέλει κόπο, ίσως να πληρώσεις εκπαιδευτή, ίσως να δώσεις για κάποιο διάστημα το σκύλο σου στον εκπαιδευτή και να χάσεις το κυνήγι σου.
Ο σκύλος να υποφέρει, ίσως να διαμαρτηριθεί με τον τρόπο του με πολλές φορές μή αναστρέψιμα προβλήματα.
Κάποιοι μπήκαν σε αυτήν την διαδικασία βάση της απόφασης του 6/2011. Γιατί; είναι οί βλάκες;
Τελικά αυτοί που πάνε με τον σταυρό στο χέρι, στην Ελλάδα, είναι πάντα χαμένοι.
Η ακινησία δηλώνει ότι επιδέχονται οι συγκεκριμένοι σκύλοι εκπαίδευση, γιατί θεωρητικά τα άλλα είναι μόνο ένστικτο, που δεν αρκεί για να είναι αναπαραγωγός σκύλος.
Με το υπάρχον καθεστώς, πέστε ότι κερδίζουν κάποια σκυλιά, ε, και; Θα πάρουν μία κούπα παραπάνω να την βάλουν στο σαλόνι.
Εδώ, υπάρχουν σκύλες με CACIT και δεν βρίσκουν να ζευγαρώσουν. (αναφέρω θυλικά γιατί είναι και πιο λίγα αυτα που έχουν CACIT και υπάρχει και το ορμονικό πρόβλημα).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 4:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Τη γνωμη μου και εγω ,χωρις να σημαινη οτι ειναι και σωστη :lol: :lol: :lol: :lol: .Κατι επρεπε να σκεφτουν να αποκλεισουν κυνηγετικους σκυλους απο [αγωνες με καποια διασημοτητα-και ιδιαιτερα προβεβλημενους]ξερεις τη ειναι να τρεχη ο ταδε πρωταθλητης ελλαδος, ευρωπης ,κλπ.και την πρωτη θεση να την παιρνη ο σκυλος του καθε κυρ.γιωργη.
Μιλαω για αγωνες αγριου θυραματος ,θυραματος που ξερει οτι πισω απο τον σκυλο ερχετε και το ΜΠΑΜ :wink: Βλεπετε αγωνες τυπου βελουχι :wink: αγωνες σε μπεκατσα :lol: :lol: :lol: Αραγε τη εγινε ,στο πανευρωπαικο στη τριπολη φετος :mrgreen: :mrgreen:
Ειναι καλα τα λεφτα ΑΡΗΗΗΗΗΗΗΗ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 5:01 pm 

Δεν με ενδιαφέρει αν πήρανε μία απόφαση σωστή ή λάθος.
Αναφέρομαι πιο πολύ στους άμοιρους τους κυνηγούς που μπήκαν στην διαδικασία να εκπαιδεύσουν τα σκυλιά τους στην ακινησία, αφού γνωρίζουν ότι εδώ είναι Ελλάδα!

Greg σε άλλο θέμα για το πανευρωπαϊκό στη μπεκάτσα είχα αναφερθεί ότι γνώριζα σκυλιά που συμετείχαν και είχα πει ότι μένουν ένα βήμα συνέχεια πιο πίσω από την μπεκάτσα, αργούν στο ξεκαθάρισμα της μυρωδιάς. Ρώτησα και όντως αυτό είχε γίνει. Λάθος επιλογές.

Τα λεφτά δεν βλέπω. Φαλίρισα. Ολο για λεφτά ακούω αλλά δεν νομίζω να τα δω ποτέ. Πες μου και εμένα που είναι. Τι άλλο να κάνω; Δεν πάει παραπάνω από ότι κατάφερε ο σκύλος μου και όμως ούτε μισο ευρώ. Η τέλεια απογοήτευση, όχι τόσο για το χρήμα, όσο για κάποιες νοοτροπίες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 5:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα.
Θα συμφωνήσω με τον Φραγκίσκο ότι η ακινησία στον σκύλον απαιτεί χρόνο κόπο και πιθανός χρήμα για κάποιους .
Θα διαφωνήσω όμως ότι πάει χαμένη για όποιον την έφτιαξε για αγώνες στα σκυλιά του.
Με την παραπάνω απόφαση του ΟΚΑΔΕ άνετα ο σκύλος που έχει ακινησία κατεβαίνει στα κανονικά ΑΚΙ Μ ΕΡΕΥΝΑ Ε ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟ με ακινησία πάντα σε άγριο θήραμα ...
Οπότε κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν επηρεάζονται πουθενά τα σκυλια που κατέχουν την ακινησία ακόμη και στο πρακτικό αφού υπάρχουν τερέν γι αυτή και μάλιστα με απονομή CACT σε άγριο που στα άλλα πεδία του πρακτικού χωρίς ακινησία δεν δίνεται.
Και λέω εγώ τώρα... αφού έχω ακινησία και έχω και ένα καλό σκύλο κυνηγό γιατί να μην τον παρουσιάσω στο κατάλληλο τερέν που άμα έχει την κατάλληλη "υποδομή" φυσική αλλά και κατάλληλη εκπαίδευση - εκπαιδευσημότητα για να κάνει μία ωραία παρουσία ολοκληρωμένη με εξαίρετο πόντο γιατί να μην χτυπήσω και το CAC... !!!
Εγώ ο κυνηγός που έχω δεν έχω ακινησία θα κατεβάσω το δικό μου καλό κυνηγό και θα αρκεστώ αν όλα πάνε καλά στο εξαίρετος και μετά βλέπω αν αξίζει να μπω και στην ακινησία πιο σοβαρά και δεν θα πεταχτώ έξω από την όποια βαθμολογία γιατί δεν έιχα σωστή ακινησία ενώ είχα μία εξαίρετη παρουσία και πόντο ου σκύλου μου...
Ετσι και οι Κυνοφιλικοί όμιλοι μπορούν να κάνουν τους αγώνες τους και να έχουν και τις ανάλογες συμμετοχές ανα είδος αγώνα κλπ και το βασικότερο δεν απογοητεύεται πλήρως ο απλός κυνηγός γιατί δεν έχουν όλοι σκυλιά για παρουσιασεις που αξίζουν το CQN... !!!
Προσωπικά θεωρώ ότι ήταν από τις πιο χρήσιμες και σωστές αποφάσεις του ΟΚΑΔΕ .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 9:16 pm 
Άβαταρ μέλους

και εγω θα συμφωνησω με τον γιωργο και τον θεοχαρη ποιο πριν οτι η ακινησια πρεπει να ειναι το κατι παραπανω που θα δινει το cac.δυστυχως στην χωρα μας το cac δινεται πολυ ευκολα σε σκυλους που δεν το αξιζουν γιατι δεν παρουσιαζουν ολο το πακετο.δηλαδη ερευνα μυτη ρισκο καλπασμο ποιοτητα στην φερμα και τελος ακινησια.ειδηκα στο θεμα του πως ψαχνει το μερος ο σκυλος γιατι εκει εγω θα καταλαβω
το ποσο εξυπνος ειναι και αν εχει αισθηση θηραματος δεν δινεται ιδιαιτερη βαση.βλεπω σκυλους που δεν χαλουν τις ευθειες που εχουν χαραξει για να πανε να ψαξουν ενα πονηρο σημειο και αυτο εμενα μου δειχνει ναι μεν μεθοδικο ζωο αλλα στην ουσια χωρις αισθηση θηραματος αρα εκτος cac.βεβαια αυτα ειναι ψιλα γραμματα για καποιους αλλα γιαυτους που ψαχνουν πιστευω οτι θα προτιμησουν ενα σκυλι το οποιο για πολλους και διαφορους λογους θα φτασει στο πολυ καλος παρα τον σκυλο που δεν τους γεμισε το ματι και πηρε το cac.για το θεμα της ακινησιας το εχω ξαναπει οτι αν ο σκυλος ξεκινησει μικρος ειναι κατι που μαθαινετε ευκολα χωρις πονο και δεν το ξεχναει ο σκυλος ποτε.τα δικα μου σκυλια που δεν συμετεχουν σε αγωνες κανουν ολα ακινησια γιατι ετσι θελω να κυνηγω εγω.το θηραμα θελω να το ξεσηκωνω εγω και οχι ο σκυλος.με βολευει ιδιαιτερα στις περδικες που μπορω και τουφεκαω τα πουλια ενα ενα γιατι προσπερνω ισα ισα τον σκυλο κανοντας(οχι παντα)τα πουλια να μην σηκωνοντε ολα μαζι.εχει και τα κακα της η ακινησια αλλα δεν μπορει να τα εχει ολα κανεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 30, 2013 9:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Πήγα σήμερα την βόλτα μου στο Σχιστό και είπαν πως μετά την απόφαση αυτού του ΟΚΑΔΕ, υπήρξε κατεγισμός συμετοχών και αναγκάστηκαν να αφήσουν εκτός συμετοχής κάπου 100 σκύλους :!: . Μάλιστα είπαν ότι μπορεί του χρόνου να γίνει 4ήμερος ο αγώνας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 16 από 18   [ 264 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: