Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 18   [ 264 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 08, 2008 12:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Πράγματι κλείνει ένας μεγάλος κύκλος του ομίλου και από εδώ και πέρα σε συνάρτηση αυτών που μαθαίνω ότι δεν υπάρχει προσφορά για τον αναλάβουν και να τον οδηγήσουν άνθρωποι ωραίοι… νομίζω ότι θα δούμε πολλά και αυτούς που τον οδήγησαν εδώ να τον διοικούν έστω και παρασκηνιακά … δεν έπιασε πάτο αυτή η κατάσταση ακόμη δυστυχώς για τον ΟΚΑΔΕ :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 08, 2008 1:46 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Aγώνας επιλογής Εθνικών ομάδων για το πρακτικό κυνήγι.

27και28 Σεπτεμβρίου 2008.

Ένας κύκλος 17 ετών κλείνει σήμερα

ΕικόναΕικόναΕικόνα

KΡΙΜΑ.................................. :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 11, 2008 8:45 pm 

Φίλοι του φόρουμ, γειά σας μια και είναι η πρώτη φορά που επικοινωνώ μαζί σας. Και ο λόγος δεν είναι άλλος απο την αγωνία που νιώθουμε όλοι για τη τύχη του ΟΚΑΔΕ. Διάβασα για την "συμβιβαστική" πρόταση του δικηγόρου της πλευράς που εναντιώνεται στην παλιά διοίκηση σχετικά με τον διορισμό προσωρινής διοίκησης όπου θα συμπεριλαμβάνονται και οι "παλιοί " Γεωργίου και Λάππας (δεν αναφέρονται οι υπόλοιποι και δεν τους γνωρίζω). Βέβαια, κατανοώ πως οι όποιες αντιρρήσεις τους σχετικά με την συμμετοχή επαγγελματιών στο συμβούλιο δεν είναι εύκολο να αρθούν, αλλά απο την άλλη πιστεύω πως δεν υπάρχει κανείς που να θέλει το τέλος του πιο σημαντικού ομίλου στην Ελλάδα. Οι προσπάθειες που κατέβαλαν όλα αυτά τα χρόνια για να βγούμε απο το τέλμα της ανυποληψίας και να φτάσουμε να παίζουμε πρωταγωνιστικό ρόλο στους σημαντικότερους αγώνες της Ευρώπης δεν πρέπει να πάνε χαμένες. Θεωρώ αδιανόητο για τον ΟΚΑΔΕ να στερείται την πολύτιμη βοήθεια των Φουτρή, Λάππα, Γεωγίου, Πονηρέα κ.α.
Θα με ενδιέφερε η άποψη του κ. Λάππα μετά τις εξελίξεις αυτές.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 12, 2008 1:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ Απόστολε δεν είσαι ο μόνος που ανησυχεί για το μέλλον του ομίλου. Όλοι γνωρίζουν ότι αν θα σβύσει αυτός ο όμιλος σε λίγα χρόνια θα πάμε πίσω , στην εποχή της δεκαετίας του 80 και 90. Αυτούς τους σκύλους που σήμερα βλέπουμε στα τερέν μας θα τους μαθαίνουμε απο κάποια άρθρα κάποιων φιλότιμων κυνόφιλων που θα μπορούν να μεταφράζουν απο Ιταλικά περιοδικά.

Το θέμα του ΟΚΑΔΕ εμάς μας απασχολεί πλέον ελάχιστα και κοιτάμε λίγο και τον εαυτό μας ύστερα από πολλά χρόνια προσφοράς.
Όμως μην γελιέστε , δεν υπάρχει ίχνος συμβιβαστικής διάθεσης. Υπάρχει απλά πανικός για την τεράστια βλακεία που έκαναν με τα ασφαλιστικά μέτρα και τώρα ήρθε στα χέρια τους μια καυτή πατάτα και δεν ξέρουν που να την κάνουν πάσα.
Είναι δε τόσο προβλέψιμοι σε κάθε τους κίνηση που πραγματικά μας προκαλούν συνεχώς γέλιο .
Είδαν με δέος ότι οσονούπω θα καλεστούν να βγάλουν πρόγραμμα αγώνων αμέσως μόλις βγάλει το δικαστήριο απόφαση για την προσωρινή διοίκηση και ψάχνουν να κρυφτούν πίσω από τον Γεωργίου και τον Λάππα .
Βέβαια , αυτοί δεν κάνουν πουθενά λόγο για συμβιβαστική λύση .Μιλάνε για ενωτική αφετηρία για να ξεπεραστεί το αδιέξοδο!!
Έχουν την εντύπωση ότι απευθύνονται σε κάφρους η σε ανθρώπους με διανοητική υστέρηση.
Ο πλέον προβλέψιμος είναι φυσικά ο Φωτακόπουλος ο οποίος γνωρίζει εκ των έσω κάθε κίνηση εκείνης της πλευράς.
Τη μια εβδομάδα γράφει για την ενωτική πρωτοβουλία των Παπαγεωργίου –Παντελιάδη κλπ. και την άλλη, με έκπληξη , λές και πρώτη φορά το μαθαίνει , γράφει ότι ενώ οι πιο πάνω κύριοι μας κατηγορούσαν για διχαστικές πρακτικές που φέραμε στον όμιλο και αφού προσέφυγαν στα δικαστήρια εναντίον μας για να μας αφαιρέσουν την διοίκηση του ΟΚΑΔΕ ταυτόχρονα μας προτείνουν στην προσωρινή διοίκηση. Και παρακάτω γράφει ότι …. η κάνουν πλάκα η αγαπούν πραγματικά τον όμιλο και άλλα τέτοια ωραία.
Και λέμε ότι είναι προβλέψιμος διότι είναι σαν να γράφει με κεφαλαία γράμματα …εγώ παιδιά δεν ξέρω τίποτα από τον φόνο και λέω να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια. Βλέπει την καταιγίδα που έρχεται και πάει να την κάνει. Ξέρει ότι οι δύο τρείς αυτοί άνθρωποι που ξεκίνησαν αυτήν την υπόθεση θα μείνουν στην κυνοφιλική ιστορία της χώρας ως οι άνθρωποι που έβαλαν ταφόπετρα στον ΟΚΑΔΕ. Σου λέει με έχουν ήδη πετάξει από μέλος , αν μπεί το όνομά μου δίπλα σε αυτήν την υπόθεση δεν θα ξέρω που να κρυφτώ.
Προσέξτε τώρα. Λένε ότι η πράξη αυτή των ασφαλιστικών μέτρων έγινε για 2 λόγους .Πρώτον διότι θέλουν αδιάβλητες εκλογές και δεύτερον διότι βάλαμε ημερομηνία εκλογών την Δευτέρα και όχι την Κυριακή για να μην έρθουν παιδιά από την επαρχία και ψηφίσουν αρνητικά το διαβολικό πλάνο μας.
Πείτε μου πως είναι δυνατόν να τα παίρνεις αυτά σοβαρά και να μην γελάς. Αν θέλουμε να κάνουμε διαβλητές εκλογές , ποιός θα μας εμποδίσει τώρα που είμαστε εκτός ΔΣ;
Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω καθόλου τι σημαίνει διαβλητές εκλογές και πως ακριβώς γίνονται . Αν ήθελα να πάρω την διοίκηση του ομίλου με διαβλητές εκλογές τότε γιατί παραιτήθηκα ; Εδώ δεν βρίσκουμε 7 άτομα να αναλάβουν και μιλάμε για ίντριγκες και ραδιουργίες ;
Όσο αφορά την Δευτέρα και όχι την Κυριακή τι λέτε ρε παιδιά .Να κάνω ένα κουιζ να δούμε ποιος θα το βρει;

Σκεφτήκαμε λοιπόν ότι στην επαρχία δεν μας γουστάρουν γιαυτό και κάτι πρέπει να κάνουμε για να μην μπορούν να έρθουν να ψηφίσουν. Τι να κάνουμε; Να μια ιδέα , να τις κάνουμε Δευτέρα διότι την Κυριακή οι φίλοι μας οι Αθηναίοι πάνε κυνήγι και δεν θα έρθουν να μας ψηφίσουν. Ενώ οι της επαρχίας που δεν τους ενδιαφέρει τόσο το κυνήγι πρωί πρωί της Κυριακής θα ήταν όλοι εδώ.
Θέλετε και άλλα ;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2008 1:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Να συμπληρώσω .
Με την νέα διοίκηση επιτέλους θα έχει και πρόσβαση εκ των έσω στα αγωνιστικά του νέου ΟΚΑΔΕ … που τόσο έφτυνε παλιά από το ένθετο, αρθογραφία , αλλάζοντας φωτογραφίες κλπ αλλά τώρα επιθυμεί διακαώς για το περιοδικό που εκδίδει .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2008 2:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Άσε που τα άρθρα είναι τα περισσότερα μετάφραση Ιταλικών περιοδικών ,έχει βάλει πολύ κίτρινο και σε αντιστάθμιση προσπαθεί να ανεβάσει την ποιότητα με Ποιμενίδη και άρθρα θηραματολόγων ,που έχουν μπει εδώ και πολύ καιρό στην σελίδα του Πέππα αντιγράφοντας την .
Για τον ΟΚΑΔΕ τα βλέπω πολύ μαύρα τα πράγματα και όπως ξέρετε πάνω στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρετε , πόσο όμως θα κρατήσει και η χαρά του λύκου είναι και αυτό ένα ζήτημα .
Η θα γυρίσουμε πίσω όπως λέει ο Λάππας στο 80-90 η θα γεμίσουμε με πρωταθλητές και CACIT σε απελευθερωμένο θήραμα από τους διάφορους τέτοιους αγώνες που γίνονται πανελλαδικώς και τελικά θα έρθουμε σε χειρότερη κατάσταση από αυτή του 80-90.
Τότε να δείς προβλήματα στα πόιντερ και στα σέτερ .
Πολύ καλό άρθρο ,Ένας κύκλος 17 ετών κλείνει σήμερα, Ακη Λάππα.

και με τη βοήθεια της Παρθένας,
που στο κάλεσμα της όλα πρέπει να απαντούν,
αναπαράγω το είδος μου.

ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΝΑΣ,

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2008 2:18 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ Ο Κ.Ο.Ε, ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΡΕΥΝΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ DERBY 2009? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2008 7:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Μηνά τα πράγματα είναι απλά .
Περιμένουμε το δικαστήριο να βγάλει την απόφαση για την προσωρινή διοίκηση ,να μαζευτούν αυτά τα άτομα , να σχηματιστεί το προσωρινό ΔΣ και να κάνουν τους αγώνες.
Τα πάντα εξαρτώνται απο το πότε θα βγει αυτή η απόφαση του δικαστηρίου . Πάντως νομίζω ότι το Derby θα γίνει διότι είναι προγραμματισμένο στις 7-8 Φεβρουαρίου. Μέχρι τότε το τοπίο θα έχει ξεκαθαρίσει. Πρέπει βέβαια το νέο ΔΣ να σηκώσει τα μανίκια και να αρχίσει να τρέχει .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:06 am 
Άβαταρ μέλους

Επανέρχομαι στο θέμα του ΟΚΑΔΕ και στην τέλεση των αγώνων.
Μίλησα σήμερα με νομικό και μου είπε κάτι που θα έπρεπε να το είχαμε καταλάβει αλλά νομικοί δεν ήμαστε και για μας δεν ήταν αυτονόητο.
Η νέα προσωρινή διοίκηση που θα προκύψει από την απόφαση του δικαστηρίου ( όταν θα βγεί αυτή η απόφαση) έχει μία και μόνο αρμοδιότητα . Να προκηρύξει εκλογές . Αυτό τι σημαίνει ;; Ότι δεν έχει δικαίωμα ΝΑ ΟΡΓΑΝΏΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΈΣΕΙ ΑΓΏΝΕΣ. Με άλλα λόγια οι μόνοι αγώνες που θα γίνουν τώρα , την περίοδο Ιανουαρίου –Φεβρουαρίου στην Θεσσαλονίκη θα είναι οι αγώνες του ΚΟΕ.
Άκουσα ότι θα κάνουν προσπάθεια να οργανώσουν τουλάχιστον το Derby με κίνδυνο πάντα να ακυρωθεί αν γίνει κάποια καταγγελία.
Πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα όταν το άκουσα. Ήξερα ότι 1-2 Σ/Κ θα χανόντουσαν μέχρι να βγεί η απόφαση του Δικαστηρίου αλλά να μην κάνει ο ΟΚΑΔΕ ούτε έναν αγώνα το 2009 την Άνοιξη !!. Μετά από 17 ολόκληρα χρόνια !!!
Νοιώθω οργή και σίχαμα για αυτήν την παρανοϊκή και αλαζονική κίνηση αυτών που αποφάσισαν να μας ακυρώσουν και να μην μας αφήσουν τουλάχιστον να κάνουμε εκλογές και να έχουμε μια κανονική διοίκηση.
Προσωπικά δεν χάνω απολύτως τίποτα διότι ούτως η άλλως είχα πάρει την απόφαση να αποσυρθώ τελείως από ότι έχει σχέση με αγώνες αλλά λυπάμαι , ειλικρινά λυπάμαι για το που κατάντησαν τον μεγαλύτερο κυνοφιλικό όμιλο της χώρας και από τους μεγαλύτερους της Ευρώπης. Κρίμα η δουλειά τόσων ετών τόσων ανθρώπων .

Και το χειρότερο . Υπάρχει περίπτωση να μην το γνώριζαν αυτό αυτοί που έκαναν αυτά τα ασφαλιστικά μέτρα ; όχι βέβαια .
Υπάρχει περίπτωση να μην το ήξεραν οι 2-3 κολλητοί τους επαγγελματίες εκπαιδευτές ; όχι βέβαια (Ο άνθρωπος που μας έκανε τα ασφαλιστικά μέτρα από ότι γνωρίζω είναι ιδιοκτήτης σκύλων). Όχι βέβαια .
Υπάρχει περίπτωση να μην το ήξερε ο Φωτακόπουλος που τους έχει φωτογραφία φάτσα κάρτα έξω από το δικαστήριο να χαμογελάνε με ικανοποίηση που κατάφεραν να γονατίσουν τον όμιλο ; Όχι βέβαια .
Αν όλοι αυτοί το ήξεραν τότε γιατί δεν το έλεγαν στους λοιπούς επαγγελματίες που παίρνουν συνεχώς εμάς και ρωτάνε όλο αγωνία, τι θα γίνει φέτος. Τι θα πουν στους πελάτες τους αυτοί οι έρημοι επαγγελματίες ; Οι ιδιώτες που ακουμπάνε περιουσίες κάθε χρόνο δεν είχαν δικαίωμα να ξέρουν ότι αγώνες φέτος δεν θα κάνει ο ΟΚΑΔΕ ;
Φοβούνται να το ανακοινώσουν διότι ξέρουν ότι θα τους πάρουν με τις λεμονόκουπες .

Αίσχος και ντροπή τους. Αίσχος και ντροπή τους και πάλι.
Ζητάω να εκφραστείτε και σείς . Πείτε ότι πιστεύετε . Ότι και αν είναι αυτό. Ακόμα και αν πιστεύετε ότι δεν φταίνε αυτοί αλλά εμείς οι παλαιότεροι. Εδώ μέσα είμαστε μια μικρή κοινότητα που έχουμε ορισμένα κοινά πράγματα που μας χαρακτηρίζουν , όποια και αν είναι αυτά. Πρέπει να ακουστεί η γνώμη σας .
Αυτά που λέγονται εδώ μέσα τα μαθαίνουν και αρκετοί από τους «εκτός» Μας ακούν και μας υπολογίζουν .

Παράθεση:
ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ Ο Κ.Ο.Ε, ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΡΕΥΝΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ DERBY 2009? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

Πολύ καλά είχες ακούσει Μηνά αλλά εμείς μάλλον κοιμόμαστε και δεν μαθαίνουμε τίποτα. Στη πραγματικότητα ούτε το Ευρωπαικό των Ποιντερ μπορεί να κάνει ο ΟΚΑΔΕ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 05, 2009 8:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιστεύω ότι έγινε μεγάλη ζημιά στον όμιλο , ο όμιλος ήταν αυτός που βάσταγε ένα επίπεδο στους αγώνες , αν τους αγώνες τους κάνει από εδώ και πέρα ο ΚΟΕ θα είναι ένα πράγμα εμπορικό και χαμηλής ποιότητας .
Ο ΚΟΕ δεν μπορεί να βγάλει σωστά τα χαρτιά του θα κάνει και αγώνες , αυτοί θα είναι παραδομένοι στην γνωστή παρέα του ΔΣ, κριτών, εκπαιδευτών, γιατί είναι και οι μόνοι από εκεί μέσα που μπορούν να τους κάνουν , αυτοί όμως δεν θα έχουν καμία σχέση με τους αγώνες του ΟΚΑΔΕ άλλοτε .
Εντύπωση μου έχει κάνει επίσης ότι παλαιοί κριτές έχουν εξαφανιστεί και κρίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι στους αγώνες των κ Ομίλων αλλά και του ΚΟΕ αυτό δεν λέει κάτι από μόνο του !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 05, 2009 10:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΗΣ ΛΑΠΠΑΣ έγραψε:
Επανέρχομαι στο θέμα του ΟΚΑΔΕ και στην τέλεση των αγωνων

Αίσχος και ντροπή τους. Αίσχος και ντροπή τους και πάλι.
Ζητάω να εκφραστείτε και σείς . Πείτε ότι πιστεύετε . Ότι και αν είναι αυτό. Ακόμα και αν πιστεύετε ότι δεν φταίνε αυτοί αλλά εμείς οι παλαιότεροι. Εδώ μέσα είμαστε μια μικρή κοινότητα που έχουμε ορισμένα κοινά πράγματα που μας χαρακτηρίζουν , όποια και αν είναι αυτά. Πρέπει να ακουστεί η γνώμη σας .
Αυτά που λέγονται εδώ μέσα τα μαθαίνουν και αρκετοί από τους «εκτός» Μας ακούν και μας υπολογίζουν .

.[/color]
Η κατάσταση που επικρατεί στον όμιλο πραγματικά είναι τραγική . Κρίμα για τη δουλειά τόσων ανθρώπων τόσα χρόνια , κρίμα για τους επαγγελματίες που αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις και μάλιστα σε δύσκολες εποχές κρίμα για όλους .
Ρωτάτε κύριε Λάππα αν φταίτε εσείς οι παλαιότεροι . Ασφαλώς και φταίτε .
Φταίτε γιατί με τον αγώνα σας τόσα χρόνια , ανεβάσατε τον πήχη τόσο ψηλά που ο μόνος τρόπος για να τον φτάσουν κάποιοι είναι να τον γκρεμίσουν .
Φταίτε γιατί στους αγώνες του ΟΚΑΔΕ δεν μοιράζονται τα CAC και τα CACIT με το τσουβάλι όπως σε άλλους αγώνες .
Φταίτε γιατί τόσα χρόνια αγώνα και προσπάθειας δεν καταλάβατε ότι το ρητό στην Ελλάδα είναι : Δεν θέλω ένα καλό σκύλο σαν του γείτονα . Θέλω να ψοφήσει ο σκύλος του γείτονα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 9:42 am 
Άβαταρ μέλους

[b ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ .ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ DERBY ...TΩΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ :cry: :cry: :cry: [/b]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 11:10 am 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ κ. Λάππα, αφού ζητάτε να πάρουμε θέση, θα το κάνω.

Εγώ δεν έχω καμία σχέση με τον οποιονδήποτε από τον όμιλο ή από την γνωστή ομάδα Φωτακόπουλου, Στεφανάτου κτλ. Δεν έχω καμία πληροφόρηση «εσωτερική» και ότι γνωρίζω, το γνωρίζω διαβάζοντας τα δημοσιεύματα της μίας και της άλλης πλευράς.

Η εικόνα λοιπόν που έχω σχηματίσει έχει μεγάλη σημασία, γιατί είναι η εικόνα που τελικά βγήκε προς τα έξω.

Για τα σημερινά προβλήματα, υπάρχει ευθύνη και στις δύο πλευρές.

Από αυτά που έχω διαβάσει, καταλαβαίνω πως εχθροί και φίλοι του ομίλου υπήρχαν πάντα. Ορκισμένοι εχθροί όμως άρχισαν να εμφανίζονται τον τελευταίο καιρό. Ξέρω πως το θέμα με τον Στεφανάτο ήταν σοβαρότατο, αλλά όχι το μοιραίο.

Το μοιραίο λάθος κατά τη γνώμη μου ήταν να στραφείτε ενάντια στο ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ. Μπορεί ο Φωτακόπουλος να ήταν πικραμένος με τον όμιλο. Μπορεί να σας τα έσουρνε από τη στήλη του ή και να «έπαιζε» λίγο με τις φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις σας αλλά αγωγή για 300.000 ευρώ ήταν υπερβολικό.

Δεν ξέρω τι απόγινε με εκείνη την αγωγή αλλά η οποιαδήποτε θετική για εσάς εξέλιξη, θα σήμαινε ίσως και την απόλυση κάποιων στελεχών του ΕΘΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙ που θα έπρεπε να λογοδοτήσουν στη διεύθυνση.

Με λίγα λόγια, ο Φωτακόπουλος σας ενόχλησε πολύ, πάρα πολύ και εσείς πήγατε να τον αφήσετε, εκείνον και κάποιους από τους συνεργάτες του χωρίς δουλειά. Από όσα έχω διαβάσει στα περιοδικά και το ίντερνετ, το δικαιολογητικό της αγωγής ήταν ότι επειδή δεν φαίνονταν το λογότυπο του χορηγού στις φωτογραφίες των εκδηλώσεων του ομίλου στα άρθρα του ΕΘΝΟΥΣ, χάσατε τον χορηγό. Δεν γνωρίζω τον χορηγό σας αλλά για να σας πω την γνώμη μου, εάν εγώ ήμουν ο χορηγός και είχα τόσο μεγάλο άγχος να προβληθώ από το συγκεκριμένο περιοδικό. Θα έκλεινα μία ολοσέλιδη εβδομαδιαία καταχώριση και θα μετά θα έβρισκα τον Στριλάκο και θα επέβαλα να σταματήσουν τα σαχλά. Έτσι απλά.

Με λίγα λόγια, από παραγκωνισμένους παραπονιάρηδες, δημιουργήσατε ορκισμένους εχθρούς. Και μάλιστα εχθρούς που είχαν και δύναμη και μυαλό.

Από όσα κατάλαβα από αυτά που διάβασα στον τύπο, αυτοί οι εχθροί, κάποια μέρα συνάντησαν το Στεφανάτο και μία παρέα άλλων παραπονιάρηδων και κάνανε κολεγιά με σκοπό να κάνουν τον όμιλο άνω κάτω και τελικά τα κατάφεραν. Τώρα ο τρόπος με τον οποίο παρέλυσαν τον όμιλο, δεν έχει καμία σημασία. Αυτό ήθελαν να κάνουν και το έκαναν. Μόνο αυτό μετράει.

Πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν ανακρίβειες στην εκδοχή που σας παρουσίασα. Πρέπει όμως να καταλάβετε πως αυτή η εικόνα έχει βγει προς τα έξω σε όσους δεν είναι θετικά ή αρνητικά επηρεασμένοι από κάποια πλευρά.

Τώρα το μόνο που έχει σημασία είναι το τί μέλλει γενέσθαι.

Είπατε πως εσείς και κάποια άλλοι παλιοί στυλοβάτες του ομίλου αποφασίσατε να αποχωρίσετε.

Αυτό είναι λάθος. Μεγάλο λάθος.

Όχι γιατί τώρα που ο όμιλος είναι στη δυσκολότερη κρίση του, τώρα σας χρειάζεται και γιατί εσείς που τον γεννήσατε, είστε εσείς αυτοί που θα πρέπει να τον αναστήσετε και τέτοιες χαζομαρούλες.

Εάν εγώ ήμουν στη θέση σας θα σκεπτόμουν πως εφόσον μας πολέμησαν τόσο ανήθικα και εφόσον ενδεχομένως δεν βρήκαμε τη συμπαράσταση που χρειαζόμαστε όταν τη χρειαζόμαστε, από κάποιους που σήμερα μας εκλιπαρούν να μην αποχωρίσουμε. Θα έλεγα «άι σιχτίρ» και θα την έκανα.
Θα έλεγα επίσης, «εσείς δεν είστε αυτοί που με πολεμούσατε τόσο καιρό; Και εσείς δεν είστε αυτοί που το παίζατε ουδέτεροι τόσο καιρό;»
«Βγάλτε τα πέρα τώρα μόνοι σας να δούμε πόσο μάγκες είσαστε.»

Αυτό θα έκανα εγώ.

Εγώ όμως είμαι παρορμητικός και συνήθως επηρεάζομαι από το συναίσθημα.

Εάν όμως δεν ήμουν παρορμητικός αλλά ορθολογιστής, θα σκεπτόμουν πως εάν το δούμε ψυχρά το θέμα, ίσως ένα μικρό, ελάχιστο μερίδιο της ευθύνης για τη σημερινή κατάσταση, να φέρω κι εγώ λόγω κάποιων λανθασμένων χειρισμών μου.

Στη προσπάθεια λοιπόν να διαφυλάξω την υστεροφημία μου, θα σήκωνα τα μανίκια και θα έπιανα δουλειά. Να σώσω ότι σώζεται και στη πρώτη ευκαιρία, όταν ο όμιλος ξανασταθεί στα πόδια του, να αποχωρίσω με ψιλά το κεφάλι. Χωρίς τυμπανοκρουσίες και φανφάρες. Χωρίς να επιζητώ το ευχαριστώ και την ευγνωμοσύνη κανενός. Άλλωστε η ευγνωμοσύνη πέθανε πολύ πριν χαθεί το φιλότιμο από τον κόσμο μας.

Θα είχα κερδίσει όμως το δικαίωμα και τη προσωπική ικανοποίηση να αναπολώ ευχάριστα αυτές τις δύσκολες σήμερα στιγμές όταν γεράσω και να μονολογώ:
«Τελικά, καλά τα κατάφερα».

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 6:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ κ.Χριστοδουλάκη .
Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να γράψετε όλα αυτά που γράψατε. Όλα λαμβάνονται υπ όψη.
Υπάρχουν τα πραγματικά δεδομένα και υπάρχουν αυτά που βγαίνουν προς τα έξω και αντιλαμβάνεται πολύς κόσμος που όμως δεν είναι πάντα ταυτόσημα.
Για να πείσεις τον κόσμο όμως για την αλήθεια πρέπει να ελέγχεις κάποιο μέσο ενημέρωσης , όπως πχ ο Φωτακόπουλος που μπορεί να σου κάνει πλύση εγκεφάλου κάθε Τετάρτη στην εφημερίδα που εργάζεται .
Ο ΟΚΑΔΕ έχει 2-3 ευκαιρίες όλο τον χρόνο για να πεί την γνώμη του και αυτό συμβαίνει με την ευκαιρία που γράφονται κάποια άρθρα για τους αγώνες.
Ο αγώνας λοιπόν της πληροφόρησης και της υποστήριξης της θέσης μας είναι τελείως άνισος .
Έτσι μπορεί ο κόσμος πράγματι να πιστεύει ότι παραιτηθήκαμε επειδή κάποιοι καταψήφισαν την θέση μας στην Γ.Σ και υποστήριξαν τον Στεφανάτο.
Στη πραγματικότητα όμως εμείς συνεχίσαμε κανονικά την δραστηριότητά μας μετά από αυτήν την Γ.Σ. και μάλιστα προγραμματίσαμε για το 2008-2009 μια από τις πιο πλούσιες αγωνιστικές χρονιές όλης της Ιστορίας του ομίλου .
Τον λόγο που παραιτηθήκαμε τον εξηγήσαμε και δεν ήταν άλλος από την αδυναμία μας να συνεχίσουμε ύστερα από το νέο δόγμα του ΚΟΕ «πρώτα εμείς και μετά όλοι οι άλλοι όμιλοι» . Αν μπορούσαμε και μείς όμως να βομβαρδίζαμε κάθε Τετάρτη τους κυνόφιλους με την θέση μας δεν θα έμενα καμία αμφιβολία περί της αλήθειας.
Περιπτώσεις σαν του Στεφανάτου έχουμε αντιμετωπίσει πολλές φορές στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να μπαίνει θέμα εγωισμού και παραιτήσεων. Θέμα όμως συρρίκνωσης και σμίκρυνσης του ομίλου και του έργου που παράγει και προσφέρει στον Έλληνα κυνηγό και κυνόφιλο δεν αντιμετωπίζεται με τίποτα. Χωρίς αμφιβολία θα καταλήγαμε και πάλι στα δικαστήρια και θα βάζαμε την κυνοφιλία σε περιπέτειες. Αυτό δεν το θέλαμε και για να πούμε και την αλήθεια βαρεθήκαμε πιά και τις κόντρες. Αρκετά φθαρήκαμε τόσα χρόνια για να κερδίζουν άλλοι. Δίνουμε την θέση μας σε κάποιους που είναι πιο μαλακοί , πιο ανεκτικοί και που πιθανόν να θέλουν να ξεκινήσουν από μηδενική βάση , δίπλα και παράλληλα με τον ΚΟΕ χωρίς τριβές και να ξαναχτίσουν έναν όμιλο με τελείως νέα νοοτροπία.

Τώρα για τις κλάψες του Φωτακόπουλου που έγραφε και ξαναέγραφε ότι πάμε να τον ρίξουμε στην ανεργία θυμίζει λίγο Ελληνικές ταινίες του 60 -70. Δεν ντρέπεται ολόκληρος άντρας να κάνει αυτά που κάνει και ύστερα να κλαίγεται ότι τον βαράμε κιόλας; Είναι δυνατόν να λασπολογείς κάθε Τετάρτη και να μπορείς να χτυπάς κάποιους που δεν μπορούνε να σου ανταποδώσουν το χτύπημα ( αλήθεια πόσο άνανδρο για να μην πω πο…στικο είναι αυτό ) και όταν αυτοί οι κάποιοι αντιδρούνε να παραπονιέσαι ;

Επειδή όμως είπατε κ. Χριστοδουλάκη ότι η αντιπαράθεση Φωτακόπουλου - ΟΚΑΔΕ κορυφώθηκε με την αγωγή προς το Έθνος να σας θυμίσω ότι ο Φωτακόπουλος είχε προτείνει στο ΔΣ του ΚΟΕ ,τότε που ήταν μέλος του ,την παντελή εξαφάνιση του ΟΚΑΔΕ με την απλή κίνηση , να πάψει να μας αναγνωρίζει .
Υπάρχει πιο κορυφαία κακή πράξη από αυτήν ; Αυτό έχει πλέον καταγραφεί στην Ιστορία της Ελληνικής κυνοφιλίας. Ότι συνέβη η ότι θα συμβεί μετά από αυτήν την απαίσια και καταχθόνια κίνηση θα είναι απλή οδοντόκρεμα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 09, 2009 10:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!Θα κάνω την απλούστερη σκέψη η οποία κατά την γνώμη μου κρύβει πολλές απαντήσεις και αλήθειες!ΟΚΑΔΕ=Όμιλος Κυνόφιλων Αγγλικών Δεικτών Ελλάδος!Τονίζω το [size=24]ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ[/size]...γιατί κυνόφιλος που δεν νοιάζεται για την κυνοφιλική δραστηριότητα,και όχι μόνο δεν νοιάζεται αλλά στέκεται εμπόδιο στο να πραγματοποιηθεί...Δεν λέγεται κυνόφιλος...αλλά ένας μίζερος καραγκίοζης όπου βλέπει τον όμιλο μας σαν μέσο κονόμας και προβολής!Αυτοί λοιπόν είναι οι "κύριοι" με τα ασφαλιστικά μέτρα!Άνθρωποι άσχετοι με τους σκύλους,που αντί να ασχοληθούν με το πως θα μάθουν πέντε πράγματα,ασχολούνται με ασφαληστικά μέτρα!
Πιστεύω πως ελάχιστοι είναι εκείνοι οι οποίοι δεν θα ενοχληθούν με το γεγονος ότι φέτος δεν θα έχουμε αγώνες...δεν θα δούμε νέους σκύλους ή την συνέχεια κάποιον σκύλων οι οποίοι ξέχωρησαν από πέρσυ!Αλλά βέβαια το να μαλώνουμε με τον Λάππα και τον Γεωργίου για να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας είναι σημαντικότερο!Το να καταστρέφουμαι αυτό που τόσα χρόνια αυτοι οι άνθρωποι δημιούργησαν,ξοδεύοντας χρόνο,κόπο και χρήμα είναι σημαντικότερο!Αυτοί λοιπόν είναι οι ανθρώποι που νοιάζονται για το καλό του ομίλου...Ο έχον νου...νοείτο

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 18   [ 264 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: