Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 14   [ 198 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 03, 2011 9:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Πάντως στην έκθεση της Diana είχε αρκετούς και καλούς εκτροφείς οπότε αν πήγαινες ώρα που δεν είχε πολύ κόσμο μπορούσες να πιάσεις κουβέντα μαζί τους και να αποκομίσεις γνώσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 03, 2011 9:48 pm 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο κ.Θεόδωρο (theodoros1908) για την πρόσκληση στην έκθεση που μας έδωσε για δύο άτομα.
Σας ευχαριστώ πολύ, να σται πάντα καλά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 04, 2011 12:47 am 
Άβαταρ μέλους

Η έκθεση Diana πράγματι έχει μια πτωτική πορεία τα τελευταία χρόνια αφού οι περισσότερες μεγάλες αντιπροσωπείες κυνηγετικών ειδών απουσιάζουν.

Ομως, ας μην γράφουμε ό,τι θέλουμε... Μιλάω για τους φίλους που έγραψαν ότι "Κυριακή μεσημέρι... ήταν 50 άτομα" και ότι "είδα ακριβώς ότι βλέπω και στο μαγαζί με τα κυνηγετικά". Διαβάζουν και πολλοί φίλοι που δεν ήρθαν στην έκθεση και είναι κρίμα να σχηματίζουν λάθος εντυπώσεις.

Κυριακή μεσημέρι, εως τις 15.00 που έφυγα, η έκθεση ήταν γεμάτη κόσμο. Το ίδιο και το Σάββατο απόγευμα. Την Πέμπτη και την Παρασκευή, ναι, ήταν αισθητά λιγότερος ο κόσμος.

Ας υποστηρίξουμε όλοι τη μοναδική κυνηγετική μας έκθεση για να συνεχίσει να υπάρχει. Η άλλη έκθεση, που κάκιστα γίνεται τις ίδιες περίπου ημερομηνίες, έχει στραφεί σχεδόν αποκλειστικά στη θάλασσα.

Αυτό που κρατάω εγώ ήταν η παρουσία στην έκθεση του ενθέτου "Τύπος-Κυνήγι" το οποίο είναι αρκετά αναβαθμισμένο τον τελευταίο καιρό. Πήγα και έδωσα προσωπικά συγχαρητήρια στον κο Αντωνάκη για την υπέρβαση.

Για να βγω και λίγο εκτός θέματος: Ας υποστηρίξουμε και τα έντυπά μας. Το μέχρι πρότινος μηνιαίο περιοδικό "Κυνηγός και Φύση" (που ήταν όπως κάθε χρόνο στην έκθεση), δυστυχώς δεν άντεξε και έγινε διμηνιαίο. Στην έκθεση ήταν και ο "Θηρευτής" της Πελοποννήσου, ενώ θα ήθελα να έβλεπα και την "Κυνηγεσία+Κυνοφιλία" και, γιατί όχι, το "Αρτεμις".
Δεν είναι τόσο πρόβλημα, έστω κάθε δυο-τρεις μήνες να αγοράζουμε ένα περιοδικό. Και τα ένθετα των εφημερίδων να υποστηρίζουμε τα οποία κάνουν πολύ μεγάλο καλό στο Κυνήγι αφού (πέρα από την ενημέρωση των κυνηγών) μπαίνουν και σε σπίτια μή κυνηγών. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην διαβάζει κάποιος κυνηγός, έστω το ένα από τα δύο εβδομαδιαία ένθετα. Τέλος, νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία δικαιολογία (ούτε καν οικονομικής φύσεως) για να μην είμαστε συνδρομητές στη μηνιαία συνδρομητική εφημερίδα "Κυνηγετικές Ειδήσεις". Δώδεκα ευρώ το χρόνο κοστίζει η συνδρομή μόνο! Πάρτε ένα τηλέφωνο τον Τσαγκανέλια (210-9750882) και γραφτείτε, είναι μια ευχάριστη έκπληξη να λαμβάνετε κάθε μήνα την εφημεριδούλα στο σπίτι σας.
Κλείνει η παρένθεση.

Σκέφτομαι να πάω, Δευτέρα ή Τρίτη, και στη Natex με τον πεθερό μου που ασχολείται με το ψάρεμα. Υπάρχει άραγε κάποιο κυνηγετικό ενδιαφέρον; Ποιές εταιρίες με κυνηγετικά συμμετέχουν; Πήγε κανείς από το φόρουμ για να μας ενημερώσει; Ολο λέω να μην ξαναπάω και τελικά ψήνομαι και πηγαίνω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 04, 2011 1:37 am 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
το βρηκα

Οχι και σπανιο το κοκονι..μονο απο τα χερια μου εχουν περασει μερικα :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 04, 2011 8:37 am 
Άβαταρ μέλους

ΝΑΣΟΣ έγραψε:
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο κ.Θεόδωρο (theodoros1908) για την πρόσκληση στην έκθεση που μας έδωσε για δύο άτομα.
Σας ευχαριστώ πολύ, να σται πάντα καλά.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ

Captain Theodoros .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 04, 2011 8:39 am 
Άβαταρ μέλους

Μην γενικολογούμε και υποτιμώμαι την έκθεση διότι υπήρχαν εκθέτες που ίδρωσαν και χάλασαν πολύ χρήμα και ώρες εργασίας , αλλά και εάν το κάνουμε πρέπει να κάνουμε και καμιά καλή κριτική γιατί όλοι δεν ήταν στο ίδιο τσουβάλι , συγγνώμη κύριοι για την άκομψη παρέμβαση καλή εβδομάδα .

Captain Theodoros .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 04, 2011 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

Η έκθεση είναι σε πτωτική τάση αυτό είναι γεγονός και αυτό εξαρτάτε από πολλούς λόγους.
Όμως εγώ νομίζω ότι επικρατεί ακόμη τώρα με όλη αυτή την κρίση σε εξέλιξη σε πολλούς από μάς η νοοτροπία των πολιτικών -του Ελληνικού δημοσίου- να κρατήσουμε ζωντανό κάτι το οποίο σβήνει για τις όποιες σκοπιμότητες .
Ετσι έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε στην σημερινή κατάσταση της χώρας αλλά και στα δικά μας κυνηγετικά .
Είναι ιδιωτική επιχείρηση η έκθεση και βασίζεται στην κερδοφορία της ας σκεφτούν λοιπόν οι διοργανωτές το τι πρέπει να κάνουν για να την ανανεώσουν για να επιστρέψει ο κόσμος και τα κέρδη για αυτούς.
Από εκεί και πέρα τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο αν δεν μπορούν να την φτιάξουν ας κλείσει κάποια άλλη θα ξεκινήσει και ούτω κάθε έξης έτσι είναι η ελεύθερη αγορά .
Ο κόσμος αποφασίζει με την παρουσία του και κανείς άλλος αν θεωρεί ότι έχει ενδιαφέρον και περνάει καλά θα πάει αλλιώς όχι και όχι να λέμε ότι πρέπει να την βαστήξουμε με το ζόρι αν δεν μας ευχαριστεί για λόγους σκοπιμότητας ,
Φτάνει πια το τροπάρι εμάς ποιός θα μας αιμοδοτήση στο τέλος !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 04, 2011 6:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Hunter.Gr έγραψε:
Ομως, ας μην γράφουμε ό,τι θέλουμε... Μιλάω για τους φίλους που έγραψαν ότι "Κυριακή μεσημέρι... ήταν 50 άτομα" και ότι "είδα ακριβώς ότι βλέπω και στο μαγαζί με τα κυνηγετικά". Διαβάζουν και πολλοί φίλοι που δεν ήρθαν στην έκθεση και είναι κρίμα να σχηματίζουν λάθος εντυπώσεις.

φιλε hunter.gr δεν γραφω οτι θελω γραφω οτι βλεπω.και να σου πω και κατι,αυτοι που δεν ηρθαν δεν εχασαν και τιποτα.τι να εβλεπαν τον καλκατζακο?αυτο ενοουσε ο φιλος με το'μαγαζι με κυνηγετικα'.δυστιχως αυτη ειναι η αληθια και μην μεγαλοποιουμε τα πραγματα.πια ειναι η λαθος εντυπωση?οτι ελειπαν οι μεγαλες εταιρειες?οτι αν δεν υπηρχαν και τα τερεν για τα σκυλια και τα αλογα σε μιση ωρα θα ισουν στην εξοδο?δεν τα λεω με κακια και εγω κυνηγος ειμαι και στεναχωριεμαι.δυστιχως ετσι ειναι.παντα φιλικα. και για να αλλαξουμε θεμα ,η εφημεριδα ειναι μηνιαια?και εχει θεματα ολης της ελλαδας η' ειναι τοπικη?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 05, 2011 2:26 am 
Άβαταρ μέλους

Εντάξει φίλε μου, δεν διαφωνούμε κατά βάση, απλά ο ένας βλέπει το ίδιο ποτήρι μισοάδειο και ο άλλος μισογεμάτο.
Πάντως, Κυριακή μεσημέρι, 50-100 άτομα ήταν γύρω από το κάθε ένα από τα 3-4 πεδία επίδειξης των σκύλων. Και κάποιες στιγμές, σχεδόν 50 άτομα ήταν μόνο μέσα και γύρω από το περίπτερο του Καλκαντζάκου, για να χρησιμοποιήσω το ίδιο παράδειγμα. Αν μου ζητούσαν να κάνω μια εκτίμηση, πόσο κόσμο είχε η έκθεση Κυριακή μεσημέρι, θα έλεγα τουλάχιστον 1.000 άτομα ή περισσότερα ανάλογα και την ώρα. Ολα τα πάρκινγ τριγύρω ήταν γεμάτα, πολλά αυτοκίνητα είχαν παρκάρει ακόμα και μέσα στα χωράφια ενώ είχαν έρθει και κάμποσα πούλμαν από συλλόγους της επαρχίας.

Εκτός από τον Καλκαντζάκο, είδα και τον Δορκά, τον Παπατσαρούχα, τον Χατζιώτη, τον Βερυκάκη με τα Fair, τον Κύργια, τον Παπαδάκη, τον Ελμαλιώτη, τον Pandim από το Κιλκίς, τον Αιγινήτη, τα οπλοκιβώτια Λέων, τον Μηλιδώνη με τα αεροβόλα, τον AlfaGame και πολλούς άλλους που δεν θυμάμαι τώρα. Ευχάριστη παρουσία η Οπλογνωσία η οποία δεν είχε βέβαια κάτι χειροπιαστό να επιδείξει, αλλά και μόνο μια κουβέντα με τον Νικήτα Κυπρίδημο αποτελεί εμπειρία.

Για όσους πήγαν οικογενειακώς με παιδιά κλπ, το περίπτερο της ΚΣΕ με τις graeca, τις πεδινές και τους λαγούς ήταν πολύ όμορφο. Υπήρχαν και πολλά περίπτερα με σκυλιά, αυτοκίνητα, λίγα σκάφη, άλογα, εκδρομές κλπ.

Ας μην μηδενίζουμε τα πάντα. Θα ήθελα βέβαια να έβλεπα και τη Beretta (με τα όπλα και τα... κορίτσια της), τη Browning, τη Remington, τη Winchester κ.ά αλλά δεν...

Πάντως εγώ την έκθεση τη χάρηκα αρκετά φέτος καθώς πήγα τρείς φορές:
Μία φορά μόνος μου καθημερινή για να τη δω όπως θέλω εγώ, με την ησυχία μου. Τελικά συνάντησα αρκετούς φίλους και γνωστούς και με τις κουβέντες δεν μου έμεινε και πολύ ώρα να χαζέψω την έκθεση.
Ακόμα μια φορά με πολλούς φίλους από τον Ωρίωνα, το Σάββατο.
Και τέλος την Κυριακή με τον "μεγάλο" γιο μου (6 ετών).

Η εφημερίδα Κυνηγετικές Ειδήσεις είναι μηνιαία και έχει θέματα από όλη την Ελλάδα. Αποτελείται από 12 σελίδες σε μέγεθος Α3. Δεν έχει δική της ιστοσελίδα αλλά στο παρακάτω Link υπάρχουν κάποιες πληροφορίες και μερικά ενδεικτικά πρωτοσέλιδα.
http://www.edipt.gr/default.aspx?tab=ed ... sherID=140
Η ετήσια συνδρομή είναι 12Ε και περιλαμβάνει την αποστολή 12 τευχών στην πόρτα μας. Είναι και ένα ωραίο δώρο η συνδρομή για φίλους κυνηγούς που δεν έχουν internet και γενικά δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν οποιοδήποτε έντυπο (η πλειοψηφία δυστυχώς). Οταν σου έρχεται σπίτι σου, δεν μπορεί, θα παρασυρθείς να ρίξεις έστω μια ματιά και σίγουρα κάτι καλό θα μείνει (παιδεία).

Για τον φίλο Προμηθέα θα ήθελα να πω ότι αυτό που πρέπει πρωτίστως να κρατήσουμε ζωντανό είναι το Κυνήγι μας. Οι κυνηγετικές μας οργανώσεις, η έκθεσή μας, τα περιοδικά μας, ακόμα και τα σκοπευτήριά μας είναι μέρος του Κυνηγίου και στηρίζουν με πολλούς τρόπους το κυνήγι. Κάθε τι που χάνουμε έχει αντίκτυπο στο κυνήγι.
Ειδικά η έκθεση, προσφέρει την ευκαιρία σε πολλούς μη κυνηγούς να έρθουν σε επαφή και να γνωρίσουν τον κυνηγετικό κόσμο (τα μέλη των οικογενειών μας, αναγνώστες του Εθνους που πήγαν στην έκθεση από περιέργεια και λόγω της δωρεάν πρόσκλησης, επισκέπτες που πήγαν για άλλες δραστηριότητες [4x4, άλογα, εκθέσεις σκύλων]).
Και δεν είπε κανείς ότι "πρέπει να βαστήξουμε την έκθεση με το ζόρι", όχι όμως να τη θάβουμε κιόλας...

manpap έγραψε:
Hunter.Gr έγραψε:

φιλε hunter.gr δεν γραφω οτι θελω γραφω οτι βλεπω.και να σου πω και κατι,αυτοι που δεν ηρθαν δεν εχασαν και τιποτα.τι να εβλεπαν τον καλκατζακο?αυτο ενοουσε ο φιλος με το'μαγαζι με κυνηγετικα'.δυστιχως αυτη ειναι η αληθια και μην μεγαλοποιουμε τα πραγματα.πια ειναι η λαθος εντυπωση?οτι ελειπαν οι μεγαλες εταιρειες?οτι αν δεν υπηρχαν και τα τερεν για τα σκυλια και τα αλογα σε μιση ωρα θα ισουν στην εξοδο?δεν τα λεω με κακια και εγω κυνηγος ειμαι και στεναχωριεμαι.δυστιχως ετσι ειναι.παντα φιλικα. και για να αλλαξουμε θεμα ,η εφημεριδα ειναι μηνιαια?και εχει θεματα ολης της ελλαδας η' ειναι τοπικη?

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ έγραψε:
Η έκθεση είναι σε πτωτική τάση αυτό είναι γεγονός και αυτό εξαρτάτε από πολλούς λόγους.
Όμως εγώ νομίζω ότι επικρατεί ακόμη τώρα με όλη αυτή την κρίση σε εξέλιξη σε πολλούς από μάς η νοοτροπία των πολιτικών -του Ελληνικού δημοσίου- να κρατήσουμε ζωντανό κάτι το οποίο σβήνει για τις όποιες σκοπιμότητες .
Ετσι έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε στην σημερινή κατάσταση της χώρας αλλά και στα δικά μας κυνηγετικά .
Είναι ιδιωτική επιχείρηση η έκθεση και βασίζεται στην κερδοφορία της ας σκεφτούν λοιπόν οι διοργανωτές το τι πρέπει να κάνουν για να την ανανεώσουν για να επιστρέψει ο κόσμος και τα κέρδη για αυτούς.
Από εκεί και πέρα τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο αν δεν μπορούν να την φτιάξουν ας κλείσει κάποια άλλη θα ξεκινήσει και ούτω κάθε έξης έτσι είναι η ελεύθερη αγορά .
Ο κόσμος αποφασίζει με την παρουσία του και κανείς άλλος αν θεωρεί ότι έχει ενδιαφέρον και περνάει καλά θα πάει αλλιώς όχι και όχι να λέμε ότι πρέπει να την βαστήξουμε με το ζόρι αν δεν μας ευχαριστεί για λόγους σκοπιμότητας ,
Φτάνει πια το τροπάρι εμάς ποιός θα μας αιμοδοτήση στο τέλος !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 05, 2011 9:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Hunter.Gr έγραψε:
Πάντως, Κυριακή μεσημέρι, 50-100 άτομα ήταν γύρω από το κάθε ένα από τα 3-4 πεδία επίδειξης

τη ωρα εγιναν αυτα ρε φιλε μου?εγω μπηκα στις 3:00 και βγηκα στις 5:00 γυρνονταστη 2 φορες.
Hunter.Gr έγραψε:
Αν μου ζητούσαν να κάνω μια εκτίμηση, πόσο κόσμο είχε η έκθεση Κυριακή μεσημέρι, θα έλεγα τουλάχιστον 1.000 άτομα ή περισσότερα ανάλογα και την ώρα.
ωριστε?
Hunter.Gr έγραψε:
Εκτός από τον Καλκαντζάκο, είδα και τον Δορκά, τον Παπατσαρούχα, τον Χατζιώτη, τον Βερυκάκη με τα Fair, τον Κύργια, τον Παπαδάκη, τον Ελμαλιώτη, τον Pandim από το Κιλκίς, τον Αιγινήτη, τα οπλοκιβώτια Λέων, τον Μηλιδώνη με τα αεροβόλα, τον AlfaGame και πολλούς άλλους που δεν θυμάμαι τώρα.
ε αυτο λεμε κυνηγομαγαζα!επρεπε να δωσω 7 ευρο για να μπω σε ενα μαγαζι που μπορω να μπω και τσαμπα?
Hunter.Gr έγραψε:
Για όσους πήγαν οικογενειακώς με παιδιά κλπ, το περίπτερο της ΚΣΕ με τις graeca, τις πεδινές και τους λαγούς ήταν πολύ όμορφο.
ενταξει 2 περδικες 2 λαγοι...και δεν πηγαινα στο αττικο ζωολογικο παρκο?
Hunter.Gr έγραψε:
Μία φορά μόνος μου καθημερινή για να τη δω όπως θέλω εγώ, με την ησυχία μου. Τελικά συνάντησα αρκετούς φίλους και γνωστούς και με τις κουβέντες δεν μου έμεινε και πολύ ώρα να χαζέψω την έκθεση.
δηλαδη περισι και προπερσι ησουνα καθε μερα εκει?και εγω αν ειχα γνωστους στα περιπτερα θα ελεγα τα καλυτερα για να μην τα υποβαθμησω ολα. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΑΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΕ ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ.ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΥΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 06, 2011 12:02 am 
Άβαταρ μέλους

Για του λογου το αληθες, επειδη τη Κυριακη ειμουν στη diana για να δω τους στιβους με τα σκυλια,πηγα 12.30 και εφυγα γυρω στις 14.30.
Στις 12.30 που πηγα δεν εβρισκες να παρκαρεις, μεσα περπαταγες πολυ αργα λογω κοσμου και στους στοιβους με τα σκυλια ειχε γυρω γυρω κοσμο, σιγουρα ειχε μερικες χιλιαδες επισκεπτες. Στις 14.30 που εφυγα ειχε επισης πολυ κοσμο,λιγοτερο ομως απο οταν εφτασα.
Οπως και να το κανουμε 50 ατομα ειναι υπερβολη, σε ενα εκθεσιακο χωρο σαν το mec σημαινει οτι δεν υπαρχει ανθρωπος μεσα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 06, 2011 1:16 am 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ KakosLykos, συμφωνούμε απόλυτα ότι οι φωτογραφίες από τα κυνηγετικά σαφάρι προκαλούν την κοινή γνώμη. Ούτε και εμένα μου αρέσουν οι εκατόμβες θηραμάτων αραδιασμένα στη σειρά.
Φυσικά και μπορεί όποιος θέλει να λέει την άποψή του, όταν όμως κάποιος γράφει δημοσίως μια εξόφθαλμα εκτός πραγματικότητας άποψη, πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ακούσει και έναν αντίλογο.
Δηλαδή, αν εγώ γράψω ότι τα όπλα της τάδε εταιρίας δεν σκοτώνουν ούτε στα 15μ, θα πρέπει όλοι να δεχτούν την άποψή μου ως σωστή; Δεν είναι θάψιμο αυτό στην εταιρία;

Αγαπητέ manpap,
(συγγνώμη παιδιά, δεν είμαι πολύ τακτικός στο φόρουμ και δεν ξέρω τα ονόματά σας)

Το 15:00-17:00 είθισται να θεωρείται απόγευμα και όχι μεσημέρι όπως έγραψες αρχικά. Εγώ μπήκα κατά τις 11:00 στην έκθεση και βγήκα κατά τις 15:00 και αυτό το διάστημα εννοούσα ως μεσημέρι. Παρακολούθησα κάποιες παρουσιάσεις κούρτσχααρ και ντράτχααρ ενώ μετά συνέχισαν με πόϊντερ. Σε αυτές τις παρουσιάσεις, πράγματι υπήρχαν 50-100 άτομα γύρω από το κάθε τερέν, όπως προανέφερα. Στις 15:00 που έφυγα, τα πάρκινγ ήταν ακόμα όλα γεμάτα από πολλές εκατοντάδες αυτοκίνητα ενώ ήταν ακόμα εκεί και τα πούλμαν. Τώρα, αν εσύ επιμένεις ότι ήταν 50 άτομα στην έκθεση, λυπάμαι αλλά μάλλον δεν πήγαμε στην ίδια έκθεση.

Ως προς τα κυνηγομάγαζα, δεν το θέτεις σωστά, ο φίλος Rigo παραπάνω έγραψε: "ΕΙΔΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΟΤΙ ΒΛΑΙΠΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 500 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ"
Αν αυτό πιστεύεις και εσύ, εντάξει, πάω πάσο, δεν χρειάζεται να ξαναπάς στην έκθεση, πήγαινε στο κυνηγομάγαζο της γειτονιάς σου...

Οσο για τα 7 ευρώ, κάθε χρόνο εδώ και πολλά χρόνια, το Εθνος δίνει δωρεάν πρόσκληση στο πρότελευταίο τεύχος πριν την έκθεση. Και τα Κυνηγόσκυλα επίσης. Από όσο γνωρίζω δίνουν και πολλές εκατοντάδες προσκλήσεις σε εταιρίες και συλλόγους. Ακόμα και εδώ μέσα, ο φίλος μας Θεόδωρος, δήλωσε ότι έχει δωρεάν προσκλήσεις για όποιον θέλει. Αν εσύ πλήρωσες τα 7 ευρώ, λυπάμαι.

Αν δεν σου άρεσε ούτε το περίπτερο της ΚΣΕ, εντάξει πήγαινε στο Αττικό Πάρκο. Μόνο που εκεί δεν θα βρεις ούτε graeca, ούτε πεδινές, ούτε λαγούς... Μόνο 2-3 τσούκαρ έχουν και κάμποσα μπασταρδοκούνελα.
Α... και το εισιτήριο εκεί κοστίζει 15 ευρώ! Βεβαίως, έχει χιλιάδες άλλα είδη από όλο τον κόσμο και το αξίζει, για να μην παρεξηγούμαστε, αλλά ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Πέρσι και πρόπερσι και κάθε χρονιά, πηγαίνω συνήθως δύο, ακόμα και τρεις φορές στην έκθεση. Και ναι, έχω πολλούς γνωστούς στα "περίπτερα" και γενικά γνωρίζω και με γνωρίζει αρκετός κόσμος, λόγω της παρουσίας μου στο κυνηγετικό διαδίκτυο εδώ και πάνω από 10 χρόνια.

Και επειδή αρκετά το κουράσαμε το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πήγε στην άλλη έκθεση στο Ελληνικό, υπήρχε εκεί κάποιο κυνηγετικό ενδιαφέρον; Δυστυχώς δεν κατάφερα τελικά να πάω.

KAKOSLYKOS έγραψε:
hunter.gr
Δηλαδή για σένα άμα κάποιος λέει την άποψη του που σε αυτή την περίπτωση είναι αρνητική είναι θάψιμο για την έκθεση έτσι !
Και δεν θάβουν το κυνήγι και την ίδια την έκθεση ορισμένοι εκθέτες με κυνηγετικές εκδρομές με τα προσπέκτους της ντροπής με δεκάδες - εκατοντάδες νεκρά θηράματα για να διαφημίσουν την δουλειά τους που έτσι και τα πάρουν κάποιοι και τα βγάλουν στον αέρα δεν θα ξέρουμε που θα πάμε να κρυφτούμε όλοι μας !
Για αυτό πρέπει να πάψουμε να είμαστε υποκριτές και κερδοσκόποι και να αλλάξουμε πολλά πολλά πράγματα αν θέλουμε να δούμε άσπρη μέρα αν είναι δυνατόν ακόμη αυτό !

manpap έγραψε:
Hunter.Gr έγραψε:
Πάντως, Κυριακή μεσημέρι, 50-100 άτομα ήταν γύρω από το κάθε ένα από τα 3-4 πεδία επίδειξης

τη ωρα εγιναν αυτα ρε φιλε μου?εγω μπηκα στις 3:00 και βγηκα στις 5:00 γυρνονταστη 2 φορες.
Hunter.Gr έγραψε:
Αν μου ζητούσαν να κάνω μια εκτίμηση, πόσο κόσμο είχε η έκθεση Κυριακή μεσημέρι, θα έλεγα τουλάχιστον 1.000 άτομα ή περισσότερα ανάλογα και την ώρα.
ωριστε?
Hunter.Gr έγραψε:
Εκτός από τον Καλκαντζάκο, είδα και τον Δορκά, τον Παπατσαρούχα, τον Χατζιώτη, τον Βερυκάκη με τα Fair, τον Κύργια, τον Παπαδάκη, τον Ελμαλιώτη, τον Pandim από το Κιλκίς, τον Αιγινήτη, τα οπλοκιβώτια Λέων, τον Μηλιδώνη με τα αεροβόλα, τον AlfaGame και πολλούς άλλους που δεν θυμάμαι τώρα.
ε αυτο λεμε κυνηγομαγαζα!επρεπε να δωσω 7 ευρο για να μπω σε ενα μαγαζι που μπορω να μπω και τσαμπα?
Hunter.Gr έγραψε:
Για όσους πήγαν οικογενειακώς με παιδιά κλπ, το περίπτερο της ΚΣΕ με τις graeca, τις πεδινές και τους λαγούς ήταν πολύ όμορφο.
ενταξει 2 περδικες 2 λαγοι...και δεν πηγαινα στο αττικο ζωολογικο παρκο?
Hunter.Gr έγραψε:
δηλαδη περισι και προπερσι ησουνα καθε μερα εκει?και εγω αν ειχα γνωστους στα περιπτερα θα ελεγα τα καλυτερα για να μην τα υποβαθμησω ολα. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΑΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΕ ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ.ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΥΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 06, 2011 1:45 am 
Άβαταρ μέλους

ακου να σου πω κατι φιλε hynter.gr γιατι οντος το κουρασαμε το θεμα.εσυ πας για δημοσιες σχεσεις εγω παω για την βολτα μου.εχει διαφορα.κι εγω αν γνωριζα τη μιση εκθεση θα ελεγα ΑΑΑΑ!!! ΩΡΑΙΑ ηταν και αυτος ηταν κι ο αλλος πω..πω..φοβερα.λογο δουλειας δεν προλαβα τ ο εθνος ,δεν εχω σχεση με εταιρειες,δεν ειμαι καθε μερα στο ιντερνετ,δεν περνω τα κυνηγοσκυλα,δηλαδη ειμαι κοροιδο που πληρωσα 7 ευρο,αυτο μου λες.δεν καταλαβες ,δεν ειναι το θεμα τα λεφτα.κι εγω αν ημουν καθε μερα εκει μεσα με τοσους γνωστους θα εκανα ενα τηλ.και θα μου ελεγαν ποτε να παω για να δω αυτο που θελω.τωρα εγω σου λεω αυτο που ειδα και δεν μπορεις να με βγαλεις ψευτη γιατι εγω ξερω οτι ειναι αληθια.και συγνωμη δεν ηταν 50 ηταν 100 ενταξη?μιλαω για επισκεπτες χωρις τους εκθετες.γιατι ετσι, ηταν και 5 που δουλευαν στο κιλικιο και παει λεγοντας.το κουρασαμε νομιζω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 06, 2011 2:47 am 
Άβαταρ μέλους

Ξεκίνησα να απαντήσω πάλι αλλά μάλλον δεν έχει νόημα...
Καλή καρδιά σε όλους!

manpap έγραψε:
ακου να σου πω κατι φιλε hynter.gr γιατι οντος το κουρασαμε το θεμα.εσυ πας για δημοσιες σχεσεις εγω παω για την βολτα μου.εχει διαφορα.κι εγω αν γνωριζα τη μιση εκθεση θα ελεγα ΑΑΑΑ!!! ΩΡΑΙΑ ηταν και αυτος ηταν κι ο αλλος πω..πω..φοβερα.λογο δουλειας δεν προλαβα τ ο εθνος ,δεν εχω σχεση με εταιρειες,δεν ειμαι καθε μερα στο ιντερνετ,δεν περνω τα κυνηγοσκυλα,δηλαδη ειμαι κοροιδο που πληρωσα 7 ευρο,αυτο μου λες.δεν καταλαβες ,δεν ειναι το θεμα τα λεφτα.κι εγω αν ημουν καθε μερα εκει μεσα με τοσους γνωστους θα εκανα ενα τηλ.και θα μου ελεγαν ποτε να παω για να δω αυτο που θελω.τωρα εγω σου λεω αυτο που ειδα και δεν μπορεις να με βγαλεις ψευτη γιατι εγω ξερω οτι ειναι αληθια.και συγνωμη δεν ηταν 50 ηταν 100 ενταξη?μιλαω για επισκεπτες χωρις τους εκθετες.γιατι ετσι, ηταν και 5 που δουλευαν στο κιλικιο και παει λεγοντας.το κουρασαμε νομιζω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 06, 2011 2:52 am 
Άβαταρ μέλους

Ήταν Παρασκευή 1η Απρίλη και 2η μέρα της DIANA..
Έλειπαν κάποιοι εκθέτες σε σύγκριση με πέρυσι.. Η οικονομική κρίση, σκέφτηκα..
Τα αλογάκια λιγοστά και αδύνατα.. Οι εκτροφείς μετρημένοι..
Οι έμποροι λίγοι, καταλαβαίνετε από αυτούς τους «τρανταχτούς» που επιζούν ακόμη..
Κενά = αδειανά stands ανάμεσα στα περίπτερα.. Δύο τουλάχιστον ήταν τα εκδρομικά γραφεία για τα Σκόπια!!..

Οι διοργανωτές ας ξανασκεφθούν το επτάευρω της εισόδου,
γιατί στο τέλος θα έχουμε εκθέσεις και δεν θα έχουμε επισκέπτες για να δουν τα εκθέματα..
Έλλειψη ένιωσα σε πολλά..

Μα γνώρισα από κοντά τον Γ.Τσαγκανέλια, της εφημερίδας μας (υπέροχος Άνθρωπος)..
Έκατσα περισσότερες ώρες στην Έκθεση φέτος, επειδή περίμενα και φιλαράκια που θα έρχονταν από μακρυά..
Από το πολύ πέρα-δώθε, με τα ψηλοτάκουνα, έπεσα κλινήρης τις επόμενες μέρες.. :lol:
Τέλος πάντων, λένε πως μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις..Λίγα δείχνω..
Υπήρχαν κι άλλα καλύτερα πλάνα που δεν με άφηνε η φλυαρία να αποτυπώσω..
Τα επόμενα βιντεάκια αφιερώνω στους φίλους του forum που δεν ήρθαν..
Δεν ήταν τέλεια η φετινή παρουσία μα πάλι καλά που υπάρχουμε…

Πήγα, λοιπόν, στην Έκθεση.. Είδα πολλά σκυλάκια,
όπλα, μαχαίρια, πέρδικες, λαγούς και αλογάκια.
Βαρκούλες, αυτοκίνητα, κουδούνες, κομπολόγια,
μα όσα και να διηγηθώ δεν φτάνουνε τα λόγια.
Και βιντεάκια τράβηξα να δούνε οι φίλοι όλοι
πως η DIANA ήτανε στολίδι για την πόλη..
Να είστε καλά και του χρόνου με υγεία!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 14   [ 198 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: