Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μπίπερ, κουδούνι η κάτι άλλο
Με μπίπερ 28%  28%  [ 52 ]
Με κουδουνάκι 39%  39%  [ 71 ]
Συνδιασμός των δύο 30%  30%  [ 55 ]
Αλλο 3%  3%  [ 5 ]
Σύνολο ψήφων : 183
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγώντας με μπίπερ η κουδουνάκι !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 2:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Το μπίπερ τελικά είναι απαραίτητο ναι η όχι !

Προσωπικά το θεωρώ ενοχλητικό αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάποιες φορές λύνει τα χέρια και μετατρέπει μία έξοδο από αποτυχία σε επιτυχία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 2:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατά την άποψή μου το μπίπερ είναι μια τεχνολογική εξέλιξη που αυξάνει τις πιθανότητες κάρπωσης αρκετά.. Συγχρόνως μειώνει την προσοχή του κυνηγού στην συμπεριφορά την δική του και του σκύλου, μειώνει την έφεση γιά μάθηση των νέων κυνηγών στις λεπτομέρειες του τόσο εντυπωσιακού τρόπου κυνηγίου της μπεκάτσας ...Γενικά η άποψή μου είναι ότι η χρησιμοποίησή του γίνεται για να αυξήσουμε την κάρπωση και όχι απαραίτητα την ποιότητα του κυνηγίου..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 3:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Όπως είπε και ο φίλος ''Kynigos'' το beeper υπάρχει μόνο για να αυξήσουμε την κάρπωση.... Ας μην ξεχνάμε πως οι πολιτισμένοι Γάλλοι συνάδελφοι μας, έχουν απαγορέψει το κυνήγι με beeper και ας έχουν εκατονταπλάσιους πληθυσμούς μπεκάτσας!! Ας μην ξεχνάμε επίσης πως έχουν και ινστιτούτο ερευνών μόνο για την μπεκάτσα και το κυνήγι της.... Άρα κάτι παραπάνω ξέρουν σίγουρα!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 3:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι ο συνδυασμός και των δύο δίνει μία ιδανική λύση .
Κουδουνάκι για την έρευνα και μπίπερ στην φέρμα όταν χρειάζεται . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 4:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Με μπίπερ γατί μου αρέσουν να ανοίγονται τα σκυλιά και έτσι διευκολύνομαι να τα παρακολουθώ.
Αν όμως θεωρήσω ότι πρέπει αρκετές φορές χρησιμοποιώ και το κουδουνάκι σε συνδυασμό με το μπίπερ.
Συμφωνώ και στο στο ότι το μπίπερ αυξάνει την θήρευση και μάλιστα σε μεγάλοι ποσοστό και δεν συμφωνώ ότι εμποδίζει κάπο7υ την ποιότητα .
Η ποιότητα δεν έχει σχέση με το μπίπερ αλλά με την καθ αυτού κυνηγητική πράξη που είναι συνδυασμός κυνηγού σκύλου θηράματος βιότοπου . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 9:45 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Το beeper ή το κουδούνι προκαλούν τη φυγή της μπεκάτσας;

Του Απόστολου Αποστολάτου

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το άρθρο με μία προσωπική εκτίμηση. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ beeper και κουδουνιού. Μοναδικά κριτήρια επιλογής θα πρέπει να είναι το εύρος της έρευνας του σκύλου μας και η προσωπική μας αισθητική. Αν δηλαδή ο σκύλος μας εργάζεται σε μια μικρό-μεσαία απόσταση, τότε το κουδούνι καλύπτει απόλυτα την ανάγκη μας, να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή τη θέση του και να τον εντοπίζουμε όταν αυτός φερμάρει.
Σ’ αυτή την περίπτωση, αν ο ήχος του beeper δεν μας ενοχλεί, μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα με το κουδούνι, αφού το έχουμε ρυθμίσει να χτυπάει μόνο στη φέρμα. Αν αντιθέτως ο σκύλος μας ανοίγεται πολύ και έρχεται σ’ επαφή μαζί μας κάθε πέντε-δέκα λεπτά (ίσως και παραπάνω) το beeper είναι ο μόνος τρόπος για να τον ελέγχουμε.

Συνεχίζετε εδώ... http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3237

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 10, 2008 6:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατα την αποψη μου το beeper ειναι πολυ καλυτερο απ το κουδουνακι.Πρωτον ακους το σκυλι εως και 200 μετρα μακρια εαν φερμαρει ή εαν δν φερμαρει.(Αυτο βοηθαει αυτους που κυνηγανε με σκυλια αρκετα ανοιχτης ερευνας και οχι μονο).Εγω παντος κυνηγαω με beeper ειμαι 100% ευχαριστημενος και δεν προκειται ΠΟΤΕ να κυνηγησω με κουδουνακι.Δεν οφελει σε τπτ.Ειδικα στον ελατο οταν κυνηγαω που εχει και μεγαλες πλαγιες το κουδουνακι τι να κλασει δεν ακουγιεται καθολου.Ενω το beeper kai 150 metra περα να ειναι θα το ακουσω και εαν φερμαρει θα παω ξεροντας οτι το σκυλι ειναι εκει και φερμαρει.Στην περιπτωση που ενα σκυλι ανοιγιεται πολυ και κανει 9 στις 10 φερμες λευκες τοτε αλλαζει το θεμα.Με το κουδουνακι εαν παρεις το ενδεχομενο οτι εχασες το σκυλι και το σκυλι κατσει καπου και δεν κεινειται μπορει να περασεις 30 μετρα απο διπλα και να μην το δεις ενω με το beeper οχι μονο θα το ακους θα σου παρει και τα αυτα που λεει ο λογος.

:wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 10, 2008 7:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ χρησιμοποιώ beeper, λόγο του ότι ο σκύλος μού κάνει μεγάλα ανοίγματα και πάει αρκετά μακριά επίσης τα μέρη που κυνηγώ είναι πολύ πυκνά με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να τον εντοπίσεις ενώ είναι φερμαριστος. Τώρα το ότι το beeper υπάρχει ''μόνο'' για να αυξήσουμε την κάρπωση δεν νομίζω ότι είναι έτσι. το θέμα της κάρπωσης είναι στο χέρι του καθενός μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 26, 2008 12:20 am 
Άβαταρ μέλους

Με κουδουνι φυσικα αλλα παντα εξαρτατε απο τον σκυλο αν κυνηγουσα με ενα σκυλο πολυ ανοιγομενο τοτε ναι, μπιπερ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 13, 2008 11:57 am 
Άβαταρ μέλους

συνδιασμό και των δύο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: me beeper h me koudounaki
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 14, 2008 11:41 pm 
Άβαταρ μέλους

kalispera se oli tin parea!Pisteuo oti den yparxei apoluti apantisi.Analoga ti blastisi,ta anoigmata tou skilou,ma propanton ti diathesi ton poulion sto na dektoun ti ferma.Ego kinigo me koudounaki ma fetos se polles periptoseis to ebgala giati ta poulia htan anushxa kai podaronan me to paramikro!Etsi katafera kai eida fermes kai pira kai poulia

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 15, 2008 10:16 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

50% κουδούνι 30% κουδούνι με μπίπερ στην φέρμα 20 Μπίπερ σκέτο. 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 15, 2008 12:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Πάντα θυμόμουν τον εαυτό μου να ψάχνει να βρει ωραία χειροποίητα λουράκια και κουδουνάκια για τα σκυλιά μου. Ποτέ δεν έχω φορέσει σε σκυλί μου υφασμάτινο λουράκι ή μη χειροποίητο κουδουνάκι. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την παράδοση, με την ομορφιά ή την καλαισθησία, αλλά νομίζω ότι τελικά το μεράκι είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις να βρεις όμορφα και παραδοσιακά αξεσουάρ για τον σκύλο σου.
Για πάντα λοιπόν κουδουνάκι.
:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: beeper h koudounaki
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 15, 2008 2:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Ti poio omorfo apo ena omorfo dermatino louri me ena mproutzino xeiropoiito koudouni!Blepete katagomai apo oreino xwrio tis Fokidas kai ekei megalosame me ton ixo apo ta kipria kai ta tsokania ton zoon.Kate ena apo dauto eixe to diko tou monadiko ixo.Protimo loipon sta remata kai sin pournaries na akouo to diaforetiko ixo ton koudounion ton 2 epaniel mou,para to ilektroniko xiro mpip.An einai poio apotelesmatiko:Sigoura einai poio gliko kai tairiazei kalitera sto olo peribalon.Kynigi einai gia mena tropos diafygis apo to sixrono kosmo gia kapoies ores meres,efdomades...De xoraei loipon tipota pou na mou xalaei auto to taxidi.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 16, 2008 10:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Μου την δίνουν τα μπιμπερ :twisted: .Φιλοι μου ότι ποιο εκνευριστικό στο δάσος είναι ο ήχος των μπιπερ κυρίως όταν με πλησιάζει ο σκύλος και ακούγεται ποιο δυνατά τρελαίνομαι ,δεν ξέρω για τον σκύλο πόσο ενοχλητικό μπορεί να είναι? Παρόλα αυτά ασπάζομαι και εγώ την λειτουργικότητα τους,στα πυκνά μέρη κυρίως και τα χρησιμοποιώ μονο στη φερμα σε συνδυασμό με το κουδουνάκι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: