Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μπίπερ, κουδούνι η κάτι άλλο
Με μπίπερ 28%  28%  [ 52 ]
Με κουδουνάκι 39%  39%  [ 71 ]
Συνδιασμός των δύο 30%  30%  [ 55 ]
Αλλο 3%  3%  [ 5 ]
Σύνολο ψήφων : 183
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας με μπίπερ η κουδουνάκι !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 28, 2010 12:46 am 

Μόνο μπιπερ και μόνο στη φερμα στην μπεκάτσα και στην πέρδικα. Λατρεύω την ηρεμία στο κυνήγι μόνο το μπράβο για το απορταρισμα και τον ήχο του μπιπερ σε θήραμα επιτρέπεται.
Απεχθανομαι τον συνεχή και εκνευριστικό ήχο από το κουδούνι. Μπιπερ στη φερμα και μόνο. Όλα τα σκυλιά που έχω δη και άξιζαν τον τίτλο μπεκατσοσκυλα μόνο με υπέρ μπορούσες να τα κυνηγήσεις.
Το πραγματικό κυνηγόσκυλο άσχετα από αποστάσεις δεν σε χάνει ποτέ .Για να το βρεις όμως στην φερμα λίγη βοήθεια χρειάζεται. :wink:
Τώρα αν έχεις έναν ντενεκέ στα ποδιά σου ότι και να του φορέσεις στο λαιμό ίδιο είναι :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 09, 2011 6:53 pm 
Άβαταρ μέλους

συμφωνο φιλεμου με τον τενεκε :lol: :lol: : εγω θα το ελεγα [[κωπρ----σκυλοοοο]]] εαν και δεν φταινε τα ζωντανα αμα εση δεν ξαερης να επιλεξης ενα ζωοο σαν κυνηγωςς ...ρωτα τουλαχιστων πιω μπρωστα και μην βιαζεσαι :roll: :roll: ..τωρα με το μπιπερ η το κουδουνακι θα απαντησω ξανα :shock: :shock: αναλωγος τη σκυλη εχης αυτο θα εφαρμωσηςς...το σκυλη εση το κανης και οχι αυτο εσεναααα :roll: :roll: με το μπιπερ εχης πλυρη ελεχγω του σκυλουσουυυ που ειναι και τη κανιιι :roll: :roll: η γνωμιμου σεβαστη :cry: :roll: αυτα πρως το παρων :D :D :D [[[η κινητι τηλεφωνια μας βωλευη ωμος ολους εεεεεεεε;;;;;;;]]]]] :twisted: :twisted: :twisted: και [[τα σι μπηηηηη]]]]] στα γουρουνιαα :oops: :shock: δεν εχουνε γινη κατα πολυ πιω ευκολα τα κυνηγιαμαςςςς :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 05, 2011 6:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα σε ολους.Αρχισε για τα καλα το κυνηγι της μπεκατσας και οσο περναει ο καιρος βλεπουμε περισσοτερα πουλια αλλα και κυνηγους στα κυνηγοτοπια.Αρχιζουν να αντιλαλουν οι πλαγιες απο τα μπιπερ...Παρα πολυ ενοχλητικος ηχος αρχιζω και βριζω μεσα μου.Δεν συμφωνω οτι το κουδουνακι προκαλει ηχορυπανση,αλλα συμφωνο οτι υπαρχουν μη ισοροπημενα και μη συνεργασιμα σκυλια που πρεπει να φορανε μπιπερ.Πολυ συχνα βρισκω χαμενα σκυλια που 3 με 4 χλμ παρακατω ψαχνει ο ιδιοκτητης του.Τα σεττερ Λαβερακ που ολοι θα θελαμε να ειχαμε χρειαζονταν μπιπερ;Κυνηγουσαν χωρις μπιπερ και ηταν αποδοτικα.Προτιμω να κυνηγαει καποιος με GPS εντοπισμου του σκυλου παρα με μπιπερ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 05, 2011 10:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Πραγματι ο ηχος του μπιπερ ειναι λιγο ενοχλητικος αλλα θυμαμαι με το σεττερ ενος φιλου που ειχαμε παει κιθαιρωνα ειχε τοσο ομιχλη και ψιλοβροχο που το σκυλι το χασαμε καποια στιγμη και ευτηχως μετα απο 2 ωρες αφου φαγαμε τον κοσμο ψαχνοντας ρωτησαμε εναν τσοπανη που συναντησαμε στο δρομο και μας ειπε που ειχε ακουσει τον ηχο αυτο και ευτυχως το βρηκαμε το σκυλι τωρα με κουδουνακι και με τετοιες συνθηκες ακομα θα το ψαχναμε :( :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 11, 2011 12:19 pm 

Εγώ παιδιά κυνηγάω μονο με μπίπερ αλλά το χω να χτυπά μόνο στη φέρμα. Μ'αρέσει πολύ η ησυχία στο βουνό. Και γω ο ίδιος προσπαθώ να κάνω όσο λιγότερη φασαρία γίνεται. Είναι και πιο αποδοτικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 11, 2011 7:49 pm 
Άβαταρ μέλους

panos έγραψε:
Εγώ παιδιά κυνηγάω μονο με μπίπερ αλλά το χω να χτυπά μόνο στη φέρμα. Μ'αρέσει πολύ η ησυχία στο βουνό. Και γω ο ίδιος προσπαθώ να κάνω όσο λιγότερη φασαρία γίνεται. Είναι και πιο αποδοτικό.

συνφωνο μαζισου πανο :wink: αλλα να που χριαζεται το ατημο, :wink: :wink: τωρα για την υσηχια που λες ,μεσα στο βουνο και που ειναι και πιω απωδοτικο,,ναιιι εση ειναι :wink: και ηδικα στην μπεκατσαααααα :wink: ...πρεπη να δουλεβης χωρις φωνες στο σκυλησου ,και γενικα ηρεμα,,,,και αν εχης και παρεα ,ακωμη πιω ησυχια ,,για να εχης απωτελεσματα καλααααα :wink: :wink: ......μεσα απω την σερρες εισαι πανο;;; γιατι και εγω απω σερρες ειμαι :wink: :wink: πατριοτακιααα :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 11, 2011 9:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν το χα σκεφτει να κυνηγαω μονο με μπιπερ στη φερμα και μονο..........εγω εχω κουδανακι και το μπιπερ ειναι μονο για τη φερμα αλλα αν δεν ειχα το κουδουνι ειμαι σιγουρος οτι θα χα περισσοτερες επιτυχιες........τωρα το θεμα ειναι αλλο τι σε ενδιαφερει περισσοτερο η καρπωση ή το κυνηγι.Προσωπικα αυτη η αναζητηση του σκυλου μετα τη φερμα και μεχρι να τον βρω μαρμαρωμενο ειναι μια φοβερη στιγμη που σε γεμιζει αγωνια φανταστειτε τον σκυλο που εχω στο avatar δε μπορεσα ποτε νατου βαλω μπιπερ γιατι μολις αυτο χτυπουσε εκεινος χαλουσε τη φερμα του οποτε μονο κουδουνι.Αντε βρες τωρα εσυ ενα καταμαυρο μπρακ μεσα στο πυκνο δε φαινεται ουτε για πλακα ειδικα οταν ανοιγεται κιολας και πας στο περιπου.........κλαυτα ενω αν αλλο σκυλι ειχε πανω του μπιπερ δεν εδινε σημασια (ανωμαλια?)οποτε τον ειχα ζευγαρι με τη λευκη σεττερινα μου οποτε τους εβρισκα αν ηταν στο ιδιο πουλι αλλιως επρεπε να κανει καποια ποντα να ακουσω το κουδουνι και να τον βρω.Η πιο καλη λυση ηταν φωσφορουχο λουρι εψαξα και για γιλεκο σκυλισιο φωσφορουχο αλλα δε βρηκα Ελλαδα.Τωρα πια ειναι 9 χρονων δεν ανοιγεται πολυ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 15, 2011 1:21 pm 
Άβαταρ μέλους

dpapakostantinu έγραψε:
Πάντα θυμόμουν τον εαυτό μου να ψάχνει να βρει ωραία χειροποίητα λουράκια και κουδουνάκια για τα σκυλιά μου. Ποτέ δεν έχω φορέσει σε σκυλί μου υφασμάτινο λουράκι ή μη χειροποίητο κουδουνάκι. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την παράδοση, με την ομορφιά ή την καλαισθησία, αλλά νομίζω ότι τελικά το μεράκι είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις να βρεις όμορφα και παραδοσιακά αξεσουάρ για τον σκύλο σου.
Για πάντα λοιπόν κουδουνάκι.
:lol:

O μερακλής ο άνθρωπος φαίνεται !!
σου έυχομε να μεταδόσεις τισ γνώσεις και τα μεράκια σου και στα παιδιά σου

''Αρτεμιν ύμνει Μούσα κασιγνήτην `Εκάτοιο,
παρθένον ιοχέαιραν, ομότροφον 'Απόλλωνος,
ή θ' ίππους άρσασα βαθυσχοίνοιο Μέλητος
ρίμφα διά Σμύρνης παγχρύσεον άρμα διώκει
ες Κλάρον αμπελόεσσαν, όθ' αργυρότοξος 'Απόλλων
ήσται μιμνάζων εκατηβόλον ιοχέαιραν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2011 4:37 pm 
Άβαταρ μέλους

nivatos έγραψε:
dpapakostantinu έγραψε:
Πάντα θυμόμουν τον εαυτό μου να ψάχνει να βρει ωραία χειροποίητα λουράκια και κουδουνάκια για τα σκυλιά μου. Ποτέ δεν έχω φορέσει σε σκυλί μου υφασμάτινο λουράκι ή μη χειροποίητο κουδουνάκι. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την παράδοση, με την ομορφιά ή την καλαισθησία, αλλά νομίζω ότι τελικά το μεράκι είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις να βρεις όμορφα και παραδοσιακά αξεσουάρ για τον σκύλο σου.
Για πάντα λοιπόν κουδουνάκι.
:lol:

O μερακλής ο άνθρωπος φαίνεται !!
σου έυχομε να μεταδόσεις τισ γνώσεις και τα μεράκια σου και στα παιδιά σου

Πολυ σωστα!Ευγε!

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 17, 2013 3:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Χαραλαμπίδης Ν έγραψε:
Νομίζω ότι ο συνδυασμός και των δύο δίνει μία ιδανική λύση .
Κουδουνάκι για την έρευνα και μπίπερ στην φέρμα όταν χρειάζεται . 8)

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!εγω στο ποιντερακι μου θα βαλω κουδουνακι κ μπιπερ ριθμισμενο μονο σε φερμα!!!ετσι εκανα κ στα αλλα σκυλια!!!αλλα το θεμα ειναι περιεργο γιατι εγω κυνηγαω με εναν φιλοπατρινο και βαζει μπιπερ στα κουτσχααρ που δεν πανε πανω απο 50 μετρα μακρια!!! :? :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 18, 2013 7:24 am 
Άβαταρ μέλους

Εμένα προσωπικά το κουδούνι δεν μου αρέσει γιατί ακούγεται διαρκώς και με ενοχλεί. Οπότε φανταστείτε τι θα νιώθει το σκυλί που το έχει μερικά εκατοστά από τα αυτιά του. Και το μπίπερ με εκνευρίζει ακουστικά αλλά είναι αναγκαίο κακό. Βασικά προσωπικά τα μπίπερ που έχω τα έχω με χειριστήριο και τα ανοιγοκλείνω, για να μην τα ακούω συνέχεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: μπεκατσα κ μπιπερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 18, 2013 4:35 pm 
Άβαταρ μέλους

σκεφτικα να ανοιξω αυτο το θεμα καθ ως τα πουλια ειναι αρκετα εως πολυ θα ελεγα ανυσηχα κι με ολο αυτο θα ηθελα να ανταλαξουμε αποψεις σε σχεση με το μπιπερ του σκυλου.εγω στα κουρτσχααρ βαζω μπιπερ μονο σε φερμα κ ενα τσοκανι(γελαδοτσοκανο θα ελεγα :lol: αλλα δεν κανει φασαρια)στα ποιντερ βαζω το μπιπερ σε ερευνα-φερμα αλλα τα πουλια το ακουν κ φευγουν,εβαλα μονο τσοκανακι πολυ διακριτικο αλλα με καθαροτατο ηχο για να το ακουω αλλα το ποιντερ φευφει κ δυστηχως μετα τον χανω αλλα και παλι τα πουλια ακουν τον ηχο απο το τσοανι κ φευγουν αφου ακουγεται αρκετα!!!να βαλω τσοκανι κ μπιπερ στη φερμα???πειτε μου να με βηθησετε αλλα δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος που το σκεφτομαι αυτο!!να βοηθηθουμε ολοι μας!!!
Εικόνα
σε φερμα με τσοκανι
Εικόνα
φερμα με μπιπερ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: μπεκατσα κ μπιπερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 19, 2013 12:55 pm 
Άβαταρ μέλους

topic-t544.html

βιαζεσαι....
η μπεκατσα δεν θελει βιασυνες :D
πριν ανοιξεις τοπικ κοιτα αν ηδη υπαρχει..
ισως διαβασεις ηδη καταγεγραμενες αποψεις και βοηθηθείς και βοηθήσεις...
admin μετεφερε το ποστ,θα χαθουμε στο τελος...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 24, 2013 7:56 pm 

Κατα κανόνα, κουδουνάκι και μπιπερ στη φέρμα.
Αποκλίσεις από τον κανόνα (πάντα τις έχω εκ των υστέρων μετανιώσει) όταν τα πουλιά είναι ανήσυχα και φεύγουν μακριά.
Τις έχω μετανιώσει γιατί ο σκύλος ανοίγεται αρκετά. Δεν εξαφανίζεται (γυρνάει αρκετά συχνά) αλλά ειδικά αν είναι πυκνό το μέρος, δεν είναι εύκολο να τον εντοπίσεις μόνο με το κουδουνάκι.
Επίσης, επειδή όλα τα σκυλιά (φαντάζομαι όλα) κάθε τόσο σταματούν, είτε για τσεκαρίσματα είτε για μικρές ανάπαυλες, με το κουδουνάκι είναι εύκολο να μπερδευτείς και να ξεκινήσεις να ψάχνεις το "φερμαριστό" σκύλο....μετά από λίγο όμως ξανακούς το κουδουνάκι σε κανονικό ψάξιμο.
Ο ήχος του κουδουνιού δε με ενοχλεί καθόλου, του μπιπερ πάρα πολύ.
Θα κυνήγαγα μόνο με κουδουνάκι, αν είχα σκύλο που δεν ανοίγεται πάνω από τα 60 (+,-) μέτρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 13, 2014 8:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Να και δυο αρθρα σχετικα με την αποψη του ''μονο μπιπερ'' αλλα για την αποψη του Βασιλη που μπορω να πω πως με ΕΞΕΠΛΗΞΕ περισσοτερο απ ολες ''μονο οι αισθησεις μας και ενα φωσφοριζε λουρι''... :wink: :wink: :wink: :wink: Α ρε μαστορα μου :mrgreen:
Εικόνα

Είναι μονόδρομος το …..μπίπερ;

Ναι, το παραδέχομαι! Παλιότερα είχα καταθέσει την προτίμηση μου στα κουδουνάκια σε σχέση με τα μπίπερ, αλλά είχα αφήσει και …

η συνεχεια :http://kynoclub.gr/2013/11/25/%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%B5%CF%81/

Εικόνα

Άξια μπεκατσόσκυλα χωρίς μπίπερ!

Είναι πολλά τα «ίσως», όμως για ένα πράγμα είμαι βέβαιος: το μπίπερ τελικά είναι… συναγερμός!

http://kynoclub.gr/2013/12/16/%CE%AC%CE ... %B5%CF%81/

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: