Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μπίπερ, κουδούνι η κάτι άλλο
Με μπίπερ 28%  28%  [ 52 ]
Με κουδουνάκι 39%  39%  [ 71 ]
Συνδιασμός των δύο 30%  30%  [ 55 ]
Αλλο 3%  3%  [ 5 ]
Σύνολο ψήφων : 183
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 20, 2008 10:53 am 
Άβαταρ μέλους

ΜΟΝΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΚΥΛΩΝ..ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 05, 2008 1:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Γειασας.Προσωπικα προτιμο το μπιπερ αν και εχω κυνηγισει και και με τους δυο τροπους πιστευω οτι αν εχεις ανοιχτα σκυλια το μπιπερ ειναι μονοδρομος!Θα συμφωνισω με τους φιλους για το μαγευτικο ηχο του χειροποιητου αλλα τι να το κανεις αν τον ακους μονο οταν τα σκυλια βρισκονται 50 - 60 μετρα μακρια σου?0σον αφορα την ευκολια καρπωσης λογο του μπιπερ πιστευω οτι ειναι εντελως λαθος τοποθετηση.Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΤΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΥΣΤΟΧΙΑ 8) 8) 8) 8) 8) 8)Ολα τα υπολοιπα ειναι μονο για να δικαιολογισουμε καποια αλλα λαθη δικα μας η και των σκυλων μας.Θα ηθελα τελος καποιος φιλος να μου περιγραψει πως πηρε ενα πουλι και οφειλοταν αποκλειστικα στο μπιπερ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 05, 2008 2:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Το κουδούνι στην έρευνα είναι απαραίτητο θεωρώ και δεν το βγάζω ποτέ...Το μπίμπερ στην έρευνα είναι το πιο αντιαισθητικό-ενοχλητικό μπορεί να κάνει κάποιος. Ξεσηκώνεις όλο το βουνό χαλάς και τους υπόλοιπους και κακά τα ψέμματα ΖΑΛΙΖΕΙΣ και το σκυλί.
Απο εκεί και πέρα θεωρώ και το μπίμπερ απαραίτητο στο κυνήγι όταν κάποιος έχει σκυλί ανοιχτής έρευνας. Εμένα το σκυλί μου χανεται στην μπεκάτσα. Αν δεν είχα μπίμπερ δεν ξέρω αν θα έβλεπα και μπεκάτσες πέρα από κάποιες που φερμάρισε κοντά μου.
Αν πάλι έχεις σκυλιά κοντίνης έρευνας πιστεύω ότι χωρίς μπίμπερ μπορείς ακόμη και να αυξήσεις την κάρπωση αφού η μπεκάτσα δεν θα νιώθει τόση πίεση(μπορεί να κάνω και λάθος)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 01, 2008 7:13 pm 

το να φορας κουδουνακι στο σκυλο ειναι πιο παραδοσιακο,πιο αθλητικο,πιο καλαισθητο..τωρα το μπιπερ ειναι ενα προιον τεχνολογειας που μετατρεπει το κυνηγι πιο αποδοτικο κ κανει την δουλεια του κυνηγου πιο ευκολη.οταν το σκυλι σ ανοιγεται αρκετα σιγουρα το μπιπερ βοηθαει πολυ.σκεφτειτε ομως να κυνηγαγαμε ολοι χρησιμοποιοντας κουδουνακι....σιγουρα αυτο θα εκανε καλο στις μπεκατσες κ ταυτοχρονα σε εμας..ολοι καταλαβαινετε τι εννοω. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 05, 2008 8:57 am 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Παράθεση:
Το beeper ή το κουδούνι προκαλούν τη φυγή της μπεκάτσας;

Του Απόστολου Αποστολάτου

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το άρθρο με μία προσωπική εκτίμηση. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ beeper και κουδουνιού. Μοναδικά κριτήρια επιλογής θα πρέπει να είναι το εύρος της έρευνας του σκύλου μας και η προσωπική μας αισθητική. Αν δηλαδή ο σκύλος μας εργάζεται σε μια μικρό-μεσαία απόσταση, τότε το κουδούνι καλύπτει απόλυτα την ανάγκη μας, να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή τη θέση του και να τον εντοπίζουμε όταν αυτός φερμάρει.
Σ’ αυτή την περίπτωση, αν ο ήχος του beeper δεν μας ενοχλεί, μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα με το κουδούνι, αφού το έχουμε ρυθμίσει να χτυπάει μόνο στη φέρμα. Αν αντιθέτως ο σκύλος μας ανοίγεται πολύ και έρχεται σ’ επαφή μαζί μας κάθε πέντε-δέκα λεπτά (ίσως και παραπάνω) το beeper είναι ο μόνος τρόπος για να τον ελέγχουμε.

Συνεχίζετε εδώ... http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3237

simfono apolita analoga me ti ergalio exoyme ax!!!! ayti i megali ereyna...........terma ta paradosiaka kinigia ektos apo ekseraseis

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 05, 2008 12:42 pm 
KONSTANTINOS έγραψε:
gpeppas έγραψε:
Παράθεση:
Το beeper ή το κουδούνι προκαλούν τη φυγή της μπεκάτσας;

Του Απόστολου Αποστολάτου

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το άρθρο με μία προσωπική εκτίμηση. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ beeper και κουδουνιού. Μοναδικά κριτήρια επιλογής θα πρέπει να είναι το εύρος της έρευνας του σκύλου μας και η προσωπική μας αισθητική. Αν δηλαδή ο σκύλος μας εργάζεται σε μια μικρό-μεσαία απόσταση, τότε το κουδούνι καλύπτει απόλυτα την ανάγκη μας, να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή τη θέση του και να τον εντοπίζουμε όταν αυτός φερμάρει.
Σ’ αυτή την περίπτωση, αν ο ήχος του beeper δεν μας ενοχλεί, μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα με το κουδούνι, αφού το έχουμε ρυθμίσει να χτυπάει μόνο στη φέρμα. Αν αντιθέτως ο σκύλος μας ανοίγεται πολύ και έρχεται σ’ επαφή μαζί μας κάθε πέντε-δέκα λεπτά (ίσως και παραπάνω) το beeper είναι ο μόνος τρόπος για να τον ελέγχουμε.

Συνεχίζετε εδώ... http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3237

simfono apolita analoga me ti ergalio exoyme ax!!!! ayti i megali ereyna...........terma ta paradosiaka kinigia ektos apo ekseraseis

Είπες <<έρχεται σε επαφή μαζί μας κάθε 5-10 λεπτά>>.

Ενας σκύλος μεσαίας έρευνας και ταχύτητας μπορεί να ψάξει μέχρι και 50 - 100 μέτρα με επαφή κάθε μισό περίπου λεπτό. Δηλαδή επαφή κάθε 5 - 10 λεπτα σημαίνει ακτίνα έρευνας 1000 μέτρα μέσο όρο, όπου ακόμα και σε πεδιάδα το σκυλί δεν φαίνεται.
Όχι μόνο χρειάζεται μπίπερ αλλά και GPS συσκευή εντοπισμού.
Δεδομένο οτι στη τόσο μεγάλη έρευνα χρειάζεται τρομερή δεκτικότητα απο το θήραμα μέχρι να πλησιάσει ο κυνηγός, το μπίπερ επιπρόσθετα θα το πίεζε να σηκωθεί.
Οπότε για μένα το μπίπερ είναι κάτι σαν <<απο το ολλότελα καλή και η Παναγιώτενα>> εννοώντας οτι χωρίς αυτό σε τέτοιες έρευνες δεν κυνηγάς-κάνεις βόλτα χωρίς το σκύλο.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 29, 2008 5:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά είμαι εναντίν της χρήσης biber.
Εχει σίγουρα επιμέρους πλεονεκτήματα έναντι των χρησιμοποιημένων στην Ελλάδα μεθόδων , γιατί στην Αμερική όπως ακριβως έχω προβλέψει ήδη έιναι στην αγορά GPS εντοπισμού του σκύλου στην φέρμα. Δεν προέβλεψα ΄τιποτα απίθανο τεχνολογικά ήταν εφικτο εδώ και πολλά χρόνια.
Ετοιμαστείτε για νεα επιτεύγματα στα σκυλιά το 1ΚΜ δεν είναι πιά απόσταση ανεύρεσης του φερμαρισμένου σκύλου ανέφικτη.
Το biber προσφέρει πολλά στην τσάντα.
Ας μου συνχωρέσουν οι φίλοι μου ότι προσωπικά έχω πεί ότι όταν θα χρειαστώ biber για σκύλο μου, θα παρατήσω το κυνήγι με σκύλο.
Οταν κυνηγάω μόνος μου, στα ΜΗ ΕΜΠΕΙΡΑ σκυλιά μου φοράω κουδουνάκι - μπορεί και λίγο μεγάλο αλλά κουδούνι, μου αρέσει να αισθάνομαι τον σκύλο μου, μου αρέσει να έχει αγώνια η κατάληξη, το ψάξιμο για την φέρμα , όλη αυτη την διαδικασία μια και η κάρπωση δεν αποτελεί αυτόσκοπό μου, ΟΧΙ ότι δεν σκοτώνω, αλλά εαν αντί για 7-8 ας κτυπήσω 4-5 δεν με χαλάει καθόλου.
Οταν κυνηγάω με παρέα πράγμα εξαιρετικά σπάνιο τότε και πάλι φοράω κουδούνι.
Οταν όμως το σκυλί μου έχει 2-3 κυνηγετικές περιοδούς στην πλάτη σαν υψιστη απόλαυση είναι το κυνήγι της μπεκάτσας χωρίς τίποτα μόνο ενα φωσφοριζε περιλαίμιο. Για μένα είναι το ανώτατο επίπεδο ενός μπεκατσόσκυλου να μπορείς να το κυνήγησεις χωρίς κουδούνι, μερικοί θα μιλήσουν για πολύ κοντινά σκυλιά. Γιατί έίναι δύσκολο να βρείς τον φερμαρισμένο σκύλο.
ΝΑΙ παιδιά είναι απερίγραπτα δύσκολο να τον βρείς πολλές φορές μπορείς να περάσεις ακριβώς δίπλα του και να μην τον δείς κάν, αλλά δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με την απόσταση - μπορεί να είναι τέτοια οση αυτή με ένα κανονικό κουδούνι. Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΎΘΗΣΗ γίνεται από την ανασα τα βήματα του σκύλου στα πεσμένα φύλλα κλπ. αλλά η ομορφία μιας τέτοιας αναζήτησης είναι το κάτι άλλο, και θέλει πραγματικα - πολύ καλό συνολικά σκυλί. η φέρμα είναι φέρμα όσο και εαν χρειαστεί γαι να τον βρείς 1/2 ώρα 1/2 πρέπει να μείνει φερμαρισμένο , το σκυλί πρέπει να ΔΕΙΧΝΕΙ κρέας και όχι περιοχή έτσι γενικά, εαν θες να έχεις επιτυχίες.
Η δική σου κίνηση δεν πρέπει να επισκιάζει τον θόρυβο της κίνησης του σκύλου. κλπ κλπ. Ενας αγώνας εντοπισμού, αλλά νομίζω οτι και οι μπεκάτσες την βρίσκουν με ολο αυτό το παιχνίδι της ησυχίας με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο κακό για την τελική κάρπωση.
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 11:53 am 
Άβαταρ μέλους

Θεωρώ ότι είναι θέμα προσωπικής επιλογής .
Εγώ κυνηγάω με κουδουνάκι , αλλά και με μπίπερ όταν χρειάζεται .
Πάντως Παντελή η δικιά σου επιλογή όπως μας την περιγράφεις είναι προσαρμοσμένη στην έρευνα που κάνουν τα σκυλιά σου , κοντινή δηλαδή.
Γιατί θεωρώ αδιανόητο ένα σκυλί που ψάχνει σε νορμάλ αποστάσεις 100-150 μέτρων , να μην χρησιμοποιεί συσκευή ηχητικής εντόπισης πάνω του, κουδουνάκι , μπίπερ .
Ειδικά σε κάποιους βιότοπους πια δεν είναι κυνήγι, είναι προσπάθεια εντοπισμού του σκύλου .
Δεν μιλάω για κάποια σκυλιά που ανοίγονται παραπάνω , εκεί είναι πια σπάσιμο νεύρων και κυνήγι καταστρεμμένο.
Αν κυνηγά στα 20-50 μέτρα με μικρές εξάρσεις σε ανοίγματα τότε ναι , αλλά το να βλέπω τον σκύλο μου γύρω μου συνέχεια , να χάνετε κάποιες στιγμές αραιές , αν χάνετε , δεν μου λέει τίποτε πάω και χωρίς σκύλο για μπεκάτσες . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 2:04 pm 
Άβαταρ μέλους

K εγω θεωρώ ότι είναι θέμα προσωπικής επιλογής .
Αναλογα τον κυνηγοτοπο,κυνηγάω με κουδουνάκι , αλλά και με μπίπερ όταν χρειάζεται . Συνηθως χρησιμοποιω κ τα δυο στα 2 σκυλια μου.Τα σεττερ μου ανοιγοντε αρκετα.Πολλες φορες με το μπιπερ τα εντοπιζω ηχητικα αφου ακουγεται απο πιο μεγαλη αποσταση κ ειναι κ λιγο ασφαλεια για μενα ετσι.
Ομως προτιμω το παραδοσιακο κουδουνακι τις περισσοτερες φορες,ειδικα οταν αυτο ακουγεται μελωδικα μεσα στο δασος...
:shock:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2008 6:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτή την απορία εξέφραζε και φίλος μου, όταν πήγαμε για κυνήγι μαζί, απόρησα εγώ μαζί του, είχε ενα ποίντερ ασπρο-πορτοκαλι, στους 62-63 cm το οποίο έψαχνε συνήθως κάτω από 100 μέτρα έτσι και αλλιώς δεν επέτρεπε το μέρος παραπάνω, απόρησα ΄πώς άντεχε να κυνηγάει με αυτό τον τρόπο.
Δεν μιλάμε για κουδούνι και χωρίς κουδούνι ήταν εξαιρετικά εύκολο να τον κυνηγήσεις, ασπρος φαίνεται από του διαόλου την μάνα, στο κλαρί δεν πλησιάζε φερμάριζε πολύ σταθερά θα έλεγα μάλίστα περισόσότερο μακριά από ότι χρειάζεται για επιτυχείς ντουφεκιές - που στο καλό να τον χάσεις αυτό τον σκύλο, απλά πρέπει να έχεις τον νού σου τι κάνει ο σκύλος, ε καθόταν ό φίλος μου 5+ λεπτά με το biber να σου σπάει τα τύμπανα - ειλικρινά ήταν "πολύ όμορφη στιγμή" - τόσο που δεν θέλω να μου ξανασυμβεί.
Από στατιστική που έχω κάνει το 50-60% των σκύλων πολύ εύκολα από πλευράς παρακολούθησεις τους κυνηγάς χωρίς καν κουδούνι, από θέμα απόστασης - από θέμα φέρμας !!!!!!! ????????///
Οσοι είναι σίγουροι ότι ο σκύλος τους μπλοκάρει το πουλί καλά και για όση ώρα και αν χρειάστει ας τολμήσουν να κυνηγήσουν χωρίς κουδούνι, μπορεί και να εκπλαγούν από την όλη κατάσταση.
Οι ηπειρωτικοί λόγω χρώματος έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα από τα αγγλικά,
Και εγώ όταν το είδα να γίνεται (δεν διεκδικώ την πατρότητα) δεν πίστευα ότι μπορούσα να το δουλέψω, αλλά το μόνο που εφταιγε ήταν οι δικές μου ανασφάλειες.
Και βεβαια δεν μιλάμε για πουρνάρι βοσκημένο ή έλατο χαμηλό, εκεί όντως δεν γίνεται να δουλέψεις έτσι ακόμα και στα 30 μέτρα θέλεις κουδούνι.
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι ο συνδιασμός και των δύο είναι ο καλύτερος τρόπος να κυνηγάει κανείς! Δηλαδή μπίπερ σε φέρμα μόνο και κουδούνι για να ακούς που είναι ο σκύλος... Αν ακούσεις που είναι ο σκύλος ακολουθείς 8) Αυτό και το κουδούνι μπορεί να το κάνει καλά :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο συνδιασμός και των δύο είναι ότι καλύτερο για τα κυνήγια του σήμερα 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 27, 2009 10:31 pm 
Άβαταρ μέλους

και εγω πιστευω οτι το κουδουνι ειναι ας το παρομοιασω πιο ρομαντικο για το κυνηγι αλλα τι κανεις αν το σκυλι σου εξαφανιζεται μεσα στο δασος και χωρις μπιμπερ δεν το βρισκεις?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας με μπίπερ η κουδουνάκι !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 05, 2010 5:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Μονο με κουδουνακι κυνηγαω (και μαλιστα μικρο σαν καρυδι) , με ενα κουρτσχαρ που δουλευει μεχρι τα 100 μετρα το πολυ, το οποιο εχει πολυ καλη επαφη μαζι μου, επικοινωνουμε οπτικα διαρκως στο κυνηγι, σαν να ημασταν φιλαρακια που κυνηγανε περπατιτο, πολες φορες ομως οταν πιασει μυρωδια στα πυκνα τον χανω, αν δε γυρισει στα δθο λεπτα τοτε συγουρα εχει φερμαρει... και εχω χασει αρκετες φορες πουλια ετσι, αλλα, το να ακουω ηλεκτρονικους ηχους μεσα σε ενα πανεμορφο τοπιο, στο φυσικο κοσμο της μπεκατσας, το θεωρω τελειως αντιαισθητικο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας με μπίπερ η κουδουνάκι !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 05, 2010 8:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Tα τελευταια χρονια κυνηγαω αποκλειστικα με μπιπερ, λογω σκυλων. Οταν τα σκυλια μου φερμαρουν στα 150- 200 και καμια φορα 300+ μετρα με δυσκολια ακουω και το μπιπερ.Το κουδουνακι το χρησιμοποιουσα παλιοτερα που ειχα πιο ηπια σκυλια, αλλος ηχος πιο παραδοσιακος και πιο ωραιος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: