Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 9:50 am 

WILDLIFE έγραψε:
ΒΕRΕΤΤΑ 302 και σαν φυσίγγια χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια αυτά

Mythos stanziale classic 36 gr

Remington wingmaster hd 35,5 gr

Winchester super green 36 gr μάλλινη τάπα και χάρτινα

και τώρα τελευταία αυτό

Εικόνα

http://www.touris.com.gr/show_product.asp?prod_id=316&path=2,34,1,#

Να θυμάστε στο λαγό ρίχνετε ελάχιστα φυσίγγια 1-2, το πολύ τρία ,οπότε να παίρνετε ότι καλύτερο υπάρχει και σας ταιριάζει .
Φανταστείτε στα δύο φυσίγγια που θα ρίξετε σε μία έξοδο το ένα να είναι κακής ποιότητας , σας χάλασε το κυνήγι και την ημέρα.!

Καλησπερα ,

Ειμαι νεο μελος ειμαι απο Κυπρο και 17 ετων και εγω αυτα τα φυσιγγια χρησιμοποιω για λαγο

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 9:50 am 

WILDLIFE έγραψε:
ΒΕRΕΤΤΑ 302 και σαν φυσίγγια χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια αυτά

Mythos stanziale classic 36 gr

Remington wingmaster hd 35,5 gr

Winchester super green 36 gr μάλλινη τάπα και χάρτινα

και τώρα τελευταία αυτό

Εικόνα

http://www.touris.com.gr/show_product.asp?prod_id=316&path=2,34,1,#

Να θυμάστε στο λαγό ρίχνετε ελάχιστα φυσίγγια 1-2, το πολύ τρία ,οπότε να παίρνετε ότι καλύτερο υπάρχει και σας ταιριάζει .
Φανταστείτε στα δύο φυσίγγια που θα ρίξετε σε μία έξοδο το ένα να είναι κακής ποιότητας , σας χάλασε το κυνήγι και την ημέρα.!

Καλησπερα ,

Ειμαι νεο μελος ειμαι απο Κυπρο και 17 ετων και εγω αυτα τα φυσιγγια χρησιμοποιω για λαγο

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Όπλο και φυσίγγι για τον λαγό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 20, 2010 10:38 pm 

καλησπερα σας ειμαι νεο μελος και ηρθα εδω για να μου λυσετε τις αποριες μου αν μπορειτε.Το φυσιγγι Lepre ειναι αυτο που χρησιμοπειο για μακρινες αποστασεις μου προτεινεται κατι αλλο αν μπορειτε να μου απαντησεται πεστε μου

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 9:44 am 

κανενας ρε παιδια?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 10:09 pm 

καλησπερα σας
θα ηθελα να σας ρωτησω αν το φυσιγκι SELLO BELLO ειναι καλο σε κοντινες αποστασεις.Και αν μπορειτε να μου πειτε να χρησιμοπειησω καλυτερο απο αυτο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 24, 2010 4:29 pm 

Δοκιμη στην πραξη(πινακας) να δεις ο ιδιος!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 24, 2010 7:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Η ΕΠΙΛΟΓΗ TOΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ & ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΟΠΛΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΕΙΣ & ΣΕ ΤΙ ΤΟΠΟ ΚΥΝΗΓΑΣ ...
ΤΟ LEPRE ΟΠΩΣ & ΤΟ ΜΕTRI ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΚΑΓΙΩΝ.....
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ & ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΛΑΓΟ ΣΕ ΠΕΥΚΟΔΑΣΗ ΜΕ ΠΟΣΤΑ & ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟ
7αρι ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ ΕΩΣ 4αρι & ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ & ΜΙΚΡΕΣ ΖΩΝΕΣ 6αρι ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ......
ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ & ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΛΑΓΟΥΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ....ΑΡΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 24, 2010 7:21 pm 

Καλα φιλε μου :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 1:36 pm 

Παιδιά έχω την crio και θα βγω πρώτη φορά με αυτήν για λαγό φέτος.Έχετε να μου προτείνετε κάποια φυσίγγια για πρώτο,δεύτερο και τρίτο φυσίγγι για καρτέρι?
Κυρίως το κυνήγι θα γίνεται σε ανοιχτά μέρη.Καμιά φορά και σε πευκοδάσος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 1:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Caveman έγραψε:
Παιδιά έχω την crio και θα βγω πρώτη φορά με αυτήν για λαγό φέτος.Έχετε να μου προτείνετε κάποια φυσίγγια για πρώτο,δεύτερο και τρίτο φυσίγγι για καρτέρι?

Διάβασε 2 ποστ πιο πριν τι λεει ο Κερμεντής και θα καταλάβεις.!!!
Νομίζω ότι είναι κατατοπιστικότατος :wink: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλε μου!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 1:58 pm 

Τα διάβασα όλα τα ποστ αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως και μου δώσει κανείς καμιά ιδέα για το από που να αρχίσω τις δοκιμές. :mrgreen:
Καλά κυνήγια και ασφαλή για όλους! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 6:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Caveman έγραψε:

Εγώ καμία φορά πάω για λαγό με παρέα από το χωριό μου .
Οταν λοιπόν πάω χρησιμοποιώ καραμπίνα και τα φυσίγγια που βάζω είναι το πρώτο 7-6 δεύτερο 5 και τρίτο 4 η 6 , 4 και 4 .
Εξαρτάτε από τον τόπο που κυνηγάμε και την μέθοδο.
Μάρκες μόνο πολύ καλές λίγο ακριβούτσικες άλλα έτσι και αλλιώς με ένα κουτί βγάζω ένα δύο χρόνια . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 8:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Caveman έγραψε:

Όλα αυτά τα χρόνια που κυνηγάω λαγό, δεν έχω αλλάξει φυσίγγι. ROTWEILL SEMI MAGNUM No 4. Αυτό που είναι στην κασετίνα των 10 τεμαχίων. Επειδή έχω την CENTRO στο συνιστώ ανεπιφύλαχτα. Και τα τρία φυσίγγια που βάζω στην καραμπίνα είναι τα ίδια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 8:17 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το λαγοφύσεκο της έναρξης

Το παρακάτω κείμενο είναι άρθρο του συγγραφέα το οποίο έχει δημοσιευτεί στο περιοδικό ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ και δεν αποτελεί ύλη του βιβλίου «Το Κυνήγι Του Λαγού».

Του Μανούσου Χαλκιαδάκη
http://www.lagokinigi.gr

Ο λαγοκυνηγός είναι κατ’ εξοχήν παραδοσιακός κυνηγός, που δίνει ιδιαίτερη σημασία και βαρύτητα στην γενικότερη κουλτούρα του κυνηγιού του λαγού. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αδιαφορεί για την ποιότητα και τις προδιαγραφές των φυσιγγίων του. Ίσα – ίσα έχει υποχρέωση να μελετά όλα τα στοιχεία της τουφεκιάς που πρόκειται να ρίξει στο λαγό, για να αποφεύγει τους άσκοπους τραυματισμούς ή και την καταστροφή του σώματός του θηράματος από την πληθώρα των σκαγιών.
Οι συνθήκες που επηρεάζουν τη δραστικότητα της βολής, την κάθε εποχή, είναι καθοριστικές για την επιλογή του φυσιγγίου μας.
Βρισκόμαστε στην έναρξη της κυνηγετικής περιόδου του λαγού. Ας ρίξουμε λοιπόν μια ματιά στις συνθήκες που επικρατούν και που επηρεάζουν τις επιλογές μας.

Ο μέσος όρος των αποστάσεων που τουφεκάμε το λαγό, είναι μικρότερος κατά την έναρξη της περιόδου του λαγού, παρότι στο τέλος της.
Πράγματι, στην έναρξη, το κυνήγι του λαγού γίνεται περισσότερο «κοντά στα σκυλιά». Με τον τρόπο αυτό, συνήθως πυροβολούμε σε μεσαίες αποστάσεις, γιατί ο λαγός χτυπιέται στο ξεφώλιασμα.
Επίσης, στην έναρξη, οι περισσότεροι λαγοί είναι νέοι και άπειροι. Περνούν ευκολότερα (και συχνότερα) από τα κλασικά καρτέρια, που σημαίνει κοντινές – μεσαίες αποστάσεις βολής. Αντίθετα προς το τέλος της περιόδου οι λαγοί αποφεύγουν τα κλασικά περάσματα «λόγω μόρφωσης», κι έτσι αναγκαζόμαστε να πυροβολούμε συνήθως σε πιο μακρινές αποστάσεις.

Η «φονικότητα» του λαγοφύσεκου είναι μεγαλύτερη κατά την έναρξη.
Το τρίχωμα του λαγού, κατά την έναρξη, είναι πιο αραιό και επιτρέπει στα σκάγια να έχουν μεγαλύτερη διεισδυτικότητα στο σώμα του, ενώ προς το τέλος της περιόδου (και πάντα σε οριακές βολές) η πλούσια και μακριά γούνα του λαγού «αποσβένει» τη δύναμη των σκαγιών.
Η ξηρότητα και η υψηλή θερμοκρασία της ατμόσφαιρας, βοηθούν στην αύξηση ταχυτήτων και πιέσεων, άρα και η δύναμη και η διεισδυτικότητα των σκαγιών μας είναι μεγαλύτερη.
Τέλος, κατά την έναρξη ή και λίγο μετά απ’ αυτήν, κάνουμε τις τελευταίες μας εξόδους στα κυνηγοτόπια με μεγάλα υψόμετρα, πριν αυτά σκεπαστούν με χιόνι. Το μεγάλο υψόμετρο των κυνηγότοπων (αλπικές ζώνες) θα επηρεάσει την επιλογή του φυσιγγίου μας. Εκεί, λόγω της χαμηλής πυκνότητας της ατμόσφαιρας, τα φυσίγγια μας θα έχουν υψηλότερες συγκεντρώσεις και τα σκάγια μας μεγαλύτερη δύναμη κρούσης, σε σχέση με τα χαμηλά υψόμετρα. Ίσως λοιπόν χρειαστεί να διαφοροποιήσουμε τις επιλογές μας όσον αφορά το μέγεθος των σκαγιών και τη βυσμάτωση των φυσιγγίων μας.

Συνοψίζουμε ότι, με βάσει τα παραπάνω, οι επιλογές μας θα είναι κυρίως ως προς:

Το βάρος της γόμωσης,
Το μέγεθος των σκαγιών,
Τις παραγόμενες πιέσεις του φυσιγγίου,
Το υλικό βυσμάτωσης (συγκεντρωτήρας – τάπα – διασπορέας),
Το τσόκ και το μήκος κάνης του όπλου μας.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ http://www.lagokinigi.gr/index.php?mopt=nsadv7

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 8:26 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το διασποράς στο λαγοκυνήγι

(Το παρακάτω κείμενο είναι άρθρο του συγγραφέα το οποίο έχει δημοσιευτεί στο περιοδικό ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ και δεν αποτελεί ύλη του βιβλίου «Το Κυνήγι Του Λαγού»).

Του Μανούσου Χαλκιαδάκη
www.lagokinigi.gr

Στο λαγοκυνήγι, χρησιμοποιούμε συνήθως μια ενδιάμεση σύσφιξη και ένα φυσίγγι μέσης συγκέντρωσης επειδή δε γνωρίζομε εκ των προτέρων σε ποια απόσταση θα χρειαστεί να τουφεκίσομε το λαγό ώστε από πριν να έχομε επιλέξει τον καταλληλότερο συνδυασμό φυσιγγίου και σύσφιξης (τσόκ),. Με τον τρόπο αυτό ναι μεν έχομε μια ιδανική λύση για τις μεσαίες αποστάσεις αλλά δεν έχομε την εξειδικευμένη λύση ούτε της μακρινής τουφεκιάς (των 40 μέτρων) ούτε της κοντινής (των 15 μέτρων). Υπάρχει εύκολος και απλός τρόπος να ξεφύγομε από αυτή τη μέση λύση;

Ας δώσομε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα και να προσπαθήσομε να μελετήσομε τους πιθανούς συνδυασμούς.
Βρίσκομαι σε ένα πόστο (π.χ. πάνω σε ένα βράχο) από το οποίο ελέγχω ταυτόχρονα δύο περάσματα του λαγού: ένα μονοπάτι 40 περίπου μέτρα στα αριστερά μου και άλλο ένα στα 15 περίπου μέτρα στα δεξιά μου. Η μορφολογία του εδάφους δε μου επιτρέπει να μετακινηθώ σε άλλο ενδιάμεσο πόστο ώστε πάλι να ελέγχω ταυτόχρονα και τα δύο περάσματα αλλά να μοιράσω την απόσταση από το καρτέρι μου.
Στην περίπτωση αυτή, γεννάται ένα εύλογο ερώτημα το οποίο πρακτικά αντιμετωπίζομε καθημερινά. Γεννάται από το γεγονός ότι δε γνωρίζομε εκ των προτέρων σε ποια απόσταση θα χρειαστεί να τουφεκίσομε το λαγό, και εκ των πραγμάτων, μόλις ξεφωλιαστεί δεν προλαβαίνομε να αλλάξομε φυσίγγια ή τη σύσφιξη (τσόκ) ξεβιδώνοντας και βιδώνοντας. Το ερώτημα είναι: τι συνδυασμό φυσιγγίου και σύσφιξης (τσόκ) θα χρησιμοποιήσω ώστε να έχω μεν δραστική βολή στο πέρασμα των 40 μέτρων, αλλά παράλληλα και στο άλλο πέρασμα των 15 μέτρων να μην κάνω «σουρωτήρι» το κρέας του λαγού; Στο σημείο αυτό πρέπει να πω ότι ιδανική συγκέντρωση-διασπορά του λαγοφύσεκου, στην οποιαδήποτε απόσταση και αν βληθεί ο λαγός, είναι αυτή που βάλει το σώμα του με έξι (6) περίπου σκάγια. Τέτοια, δηλαδή, ούτως ώστε να μην του καταστρέφει το κρέας αλλά παράλληλα να τον καταβάλλει άμεσα, γιατί κάποιο (ή κάποια) από τα έξι θα τον χτυπήσει σε ζωτικό όργανο.
Ας υποθέσομε ότι εμπιστευόμαστε ένα φυσίγγι για το κυνήγι του λαγού στα 37gr* το οποίο πράγματι είναι άριστο ποιοτικά με πολύ καλές κατανομές, δυνατό και μέσης έως υψηλής συγκέντρωσης:

Στην πρώτη περίπτωση, στα 40 μέτρα (οριακή απόσταση για δραστικές βολές), η επιλογή μας μάλλον μονόδρομος είναι. Το παραπάνω φυσίγγι με τεσσάρια (Νο 4) σκάγια βάρους γύρω στα 37 γραμμάρια και σύσφιξη foul (*) ή ¾ (**), θα δώσει μια δραστική βολή. Με μια αναμενόμενη αναλογία από πέντε (5) έως επτά (7) σκάγια στο σώμα του λαγού, θα τον καταβάλει άμεσα χωρίς να του καταστρέψει το κρέας. Ο παραπάνω συνδυασμός λοιπόν του φυσιγγίου – τσόκ για το μακρινό πέρασμα των 40 μέτρων είναι ιδανικός.

Ας δούμε όμως τι θα γίνει στο άλλο πέρασμα των 15 μέτρων.
Α). Αν πυροβολήσομε το λαγό με τον παραπάνω συνδυασμό (foul τσόκ (*) ή ¾ (**) και το ίδιο φυσίγγι), αν η τουφεκιά δεν ανοίξει τρύπα στο σώμα του λαγού, τουλάχιστον θα το κάνει «σουρωτήρι». Θα σηκώσομε ψηλά το λαγό και θα μοιάζει σαν πατσαβούρα!. Άρα είναι τελείως ακατάλληλος αυτός ο συνδυασμός για την απόσταση των 15 μέτρων. Στη φωτο 1 βλέπομε στόχο που έχει βληθεί με φούλ τσόκ (*) από απόσταση 15 μέτρων με φυσίγγι μέσης συγκέντρωσης, σκάγια Νο 5, βάρος γόμωσης 34 gr*. Παρατηρούμε ότι η διάμετρος του κύκλου της δέσμης των σκαγιών είναι περίπου 20 εκατοστά! που σημαίνει ότι σχεδόν όλα τα σκάγια (περίπου 266 σκάγια) θα διαπεράσουν το σώμα του λαγού!.
Β). Αντίθετα αν χρησιμοποιήσομε πολύ ανοιχτό τσόκ (π.χ. κύλινδρο (*****) με το ίδιο φυσίγγι, το αποτέλεσμα θα είναι κάπως διαφορετικό. Το σώμα του λαγού (στο πέρασμα των 15 μέτρων) θα δεχτεί περίπου 70 σκάγια, πλην όμως και πάλι η συγκέντρωση θα είναι πολύ πιο πυκνή από την ιδανική. Παράλληλα, είναι απαγορευτικό από τους άγραφους νόμους του κυνηγιού να πυροβολήσομε το λαγό με κύλινδρο στο πρώτο πέρασμα στα 40 μέτρα, άρα η λύση του ανοιχτού τσόκ δε μας δίνει ιδανική λύση ούτε στη μία ούτε στην άλλη περίπτωση. Στη φωτό 3 βλέπομε στόχο που έχει βληθεί με κύλινδρο (*****) από απόσταση 15 μέτρων με το ίδιο φυσίγγι μέσης συγκέντρωσης, σκάγια Νο 5, βάρος γόμωσης 34 gr*. Παρατηρούμε ότι η διάμετρος του κύκλου της δέσμης των σκαγιών είναι περίπου 60 εκατοστά!.
Γ). Αν κρατήσομε το φούλ τσόκ (*) και χρησιμοποιήσομε φυσίγγι διασποράς θα παρατηρήσομε ότι η διασπορά στα 15 μέτρα θα είναι μεγαλύτερη από το αν χρησιμοποιούσαμε κύλινδρο (*****) και κανονικό φυσίγγι! Στη φωτο 2 βλέπομε στόχο που έχει βληθεί με φούλ τσόκ από απόσταση 12 μόνο μέτρων με φυσίγγι διασποράς Νο σκαγιών 5 και βάρος γόμωσης 32 gr*. Παρατηρούμε ότι η διάμετρος του κύκλου της δέσμης των σκαγιών είναι περίπου πάλι 60 εκατοστά! που σημαίνει ότι στα 15 μέτρα θα είναι μεγαλύτερη.
Δ). Η χρησιμοποίηση κυλίνδρου (*****) και φυσιγγίου διασποράς θα μας δώσει στα 15 μέτρα τη μεγαλύτερη δυνατή διασπορά, αλλά όπως είπαμε παραπάνω η χρησιμοποίηση του κυλίνδρου είναι ανεπίτρεπτη για μακρινές αποστάσεις. Στη φωτό 4 βλέπομε στόχο που έχει βληθεί με κύλινδρο (*****) από απόσταση 15 μέτρων με φυσίγγι διασποράς Νο σκαγιών 5 και βάρος γόμωσης 32 gr*. Παρατηρούμε ότι η διάμετρος του κύκλου της δέσμης των σκαγιών είναι περίπου 70 εκατοστά, δηλαδή 10 εκατοστά μεγαλύτερη από αυτή της Β και Γ περίπτωσης (το σώμα του λαγού θα δεχτεί 60 περίπου σκάγια αντί των 70 περίπου των περιπτώσεων Β και Γ). Άρα ούτε κάτι το πολύ καλύτερο πετυχαίνομε στο πέρασμα των 15 μέτρων σε σχέση με τις περιπτώσεις Β και Γ, ούτε επιτρέπεται να χρησιμοποιήσομε κύλινδρο στο άλλο πέρασμα των 40 μέτρων.
Ας έρθουμε τώρα στις πιθανές λύσεις:

ΣΥΝΕΧΕΙΑ http://www.lagokinigi.gr/index.php?mopt ... vice_id=24

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: