Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 7   [ 105 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2008 2:14 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΗ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΙΧΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 16, 2009 4:47 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΔΙΗΜΕΡΟ (14-15 ΦΛΕΒΑΡΗ) ΤΟΥ ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ, ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΡΕΚΟΡ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΘΗΚΑΝ 195 ΣΚΥΛΟΙ!!! :shock:

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΘΕΑΤΕΣ, ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΥΝΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΤΕΡΑΙΝ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΟΦΙΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 10, 2009 6:21 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΤΟ DERBY ? ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕΤΕΡ ΑΠΟ ΠΟΙΝΤΕΡ . ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΣΕΤΕΡ (ΓΙΟ ΤΟΥ KAPO) ,ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΟΜΩΣ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 12:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Επίσης κανένα νέο από τον αγώνα του Σχιστού , για τα Αγγλικά , κανείς δεν πήγε να μας πει κάτι αν μπήκαν σκυλιά , πόσα , βρήκαν πέρδικες , επίπεδο !
Θεοχάρη δεν πήγες , αν ναι κάνε μας μία μικρή περιγραφή για τον αγώνα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 12:31 pm 
Άβαταρ μέλους

KONTOSG έγραψε:
Επίσης κανένα νέο από τον αγώνα του Σχιστού , για τα Αγγλικά , κανείς δεν πήγε να μας πει κάτι αν μπήκαν σκυλιά , πόσα , βρήκαν πέρδικες , επίπεδο !

Φιλε πηγα,ηδη εχω ζητησει αποτελεσματα των αγγλικων να σας τα βαλω,ακουσα ομως δεν ειδα και δεν θελω να γραψω κατι.Απο αυτα που εγω ειδα λεω οτι η συμμετοχη ηταν το κατι αλλο,πολλα ζωα,πολλοι κυναγωγοι,πολλοι γνωστοι,κοπηκαν λογω της μεγαλης συμμετοχης νομιζω 70 ακομη ζωα.Ειδα και ζηλεψα κατι ποιντεραδες....μαυροκεφαλους,τσαρουχατους,με βλεμα τσαμπουκαλεμενο και κυριαρχο(καιρο ειχα να δω ετσι ποιντερ)λιγα σεττερ θαυμασα,(συγνωμη ρε παιδια,αν και οχι ειδικος σε αυτα αλλα ειδα πολλα πανω κατω στο μποι της κοντης για εμενα επανιελιτσας μου),ειδα μη μερακληδες ιδιοκτητες με ζωα μεσα στα κομπιασματα και την απλησια,αλλα αυτο που ξεχωρισα ηταν η προσελευση και νεων κυναγωγων με παθος στο λογο τους και μεγαλη μεγαλη "τρελα" :!: :!: Ακουσα για τερρεν δυσκολα και δυσβατα(παιδια εγγλεζικα εχετε και μιλαμε για περδικα)...
Του χρονου μαλλον θα χρειαστουν περισσοτερα τερρεν,περισσοτεροι κριτες γιατι ειναι μεγαλης αποδοχης αυτη η διοργανωση.Δυστυχως φωτο απο εγγλεζικα δεν πηραμε,για να μην θεωρηθει οτι δειχνουμε καποιους και τετοια,αφου τα ζωα ηταν περι τα 130,υπαρχουν ομως συμφορουμιτες σεττεροποιντεραδες που παρακολουθησαν και θα ηταν σωστοτερο να πουν αυτοι οτι ειδαν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 12:41 pm 
Άβαταρ μέλους

teocharis.koytsoympas έγραψε:
KONTOSG έγραψε:

Φιλε πηγα,ηδη εχω ζητησει αποτελεσματα των αγγλικων να σας τα βαλω,ακουσα ομως δεν ειδα και δεν θελω να γραψω κατι.Απο αυτα που εγω ειδα λεω οτι η συμμετοχη ηταν το κατι αλλο,πολλα ζωα,πολλοι κυναγωγοι,πολλοι γνωστοι,κοπηκαν λογω της μεγαλης συμμετοχης νομιζω 70 ακομη ζωα.Ειδα και ζηλεψα κατι ποιντεραδες....μαυροκεφαλους,τσαρουχατους,με βλεμα τσαμπουκαλεμενο και κυριαρχο(καιρο ειχα να δω ετσι ποιντερ)λιγα σεττερ θαυμασα,(συγνωμη ρε παιδια,αν και οχι ειδικος σε αυτα αλλα ειδα πολλα πανω κατω στο μποι της κοντης για εμενα επανιελιτσας μου),ειδα μη μερακληδες ιδιοκτητες με ζωα μεσα στα κομπιασματα και την απλησια,αλλα αυτο που ξεχωρισα ηταν η προσελευση και νεων κυναγωγων με παθος στο λογο τους και μεγαλη μεγαλη "τρελα" :!: :!: Ακουσα για τερρεν δυσκολα και δυσβατα(παιδια εγγλεζικα εχετε και μιλαμε για περδικα)...
Του χρονου μαλλον θα χρειαστουν περισσοτερα τερρεν,περισσοτεροι κριτες γιατι ειναι μεγαλης αποδοχης αυτη η διοργανωση.Δυστυχως φωτο απο εγγλεζικα δεν πηραμε,για να μην θεωρηθει οτι δειχνουμε καποιους και τετοια,αφου τα ζωα ηταν περι τα 130,υπαρχουν ομως συμφορουμιτες σεττεροποιντεραδες που παρακολουθησαν και θα ηταν σωστοτερο να πουν αυτοι οτι ειδαν.

Χάρη ευχαριστώ για την απάντηση σου , βοηθάει , αλλά απευθηνόμουν στον ΘΑΝΑΣΗ ΘΕΟΧΑΡΗ που θα λάμβανε μέρος με κάποια σκυλιά του πόιντερ .
Αν κάποιος άλλος φίλος πήγε , συμετείχε ας μας γράψει κάτι και για μας .
Αdmin μάλλον δεν πήγες για να μην γράφεις !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 2:04 pm 
Άβαταρ μέλους

KONTOSG έγραψε:
teocharis.koytsoympas έγραψε:
KONTOSG έγραψε:

Χάρη ευχαριστώ για την απάντηση σου , βοηθάει , αλλά απευθηνόμουν στον ΘΑΝΑΣΗ ΘΕΟΧΑΡΗ που θα λάμβανε μέρος με κάποια σκυλιά του πόιντερ .
Αν κάποιος άλλος φίλος πήγε , συμετείχε ας μας γράψει κάτι και για μας .
Αdmin μάλλον δεν πήγες για να μην γράφεις !

Συγνωμη φιλε μπλεξανε οι ....ΘΕΟΧΑΡΗΔΕΣ!!Ευτυχως λειπει ο ταξιαρχος :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 3:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Για να ρωτησω ρε παιδια κατι. Στην εκθεση DIANA θα παρουν μερος ολες οι φυλες κυνηγετικων σκυλων;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 4:22 pm 
Άβαταρ μέλους

ΗΜΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ . ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΡΕΝ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΣΕΤΤΕΡ . ΤΟ ΚΥΠΕΛΟ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΤΟΥ ΡΑΠΑΚΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΜΠΑΡΑΖ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ , ΤΟ ΚΥΠΕΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΜΠΕΧΡΑΚΗΣ ΑΦΟΥ ΗΡΘΕ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΝΙΑΧΡΟΝΟ DRACK. ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ <<ΤΡΙΧΩΤΑ>> (ΣΕΤΤΕΡ -ΕΠΑΝΙΕΛ) ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΞΙΑ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Ήμουν από αυτούς που είχαν δηλώσει για τους αγώνες στην Τρίπολη , ε λοιπόν αυτά που είδα δεν περιγράφετε , εντελώς γελοία πράγματα από κυνοφιλικής άποψης.
Ας το δήλωναν σαν πανηγύρι, οικονομική ενίσχυση , αλλά όχι σαν αγώνα σε πεδινή.
Θήραμα κλουβίσιο κάκιστης ποιότητας , οι ιδιοκτήτες των σκύλων έβλεπαν που το τοποθετούσαν και μετά πήγαιναν εκεί ατ σκυλιά τους κοντά δεμένα και έλυναν,
Πέρδικες που πιανόντουσαν από τα σκυλιά αφού δεν πέταγαν , σκυλιά απαράδεκτης ποιότητας και πολλά άλλα .
Πολλά γέλια αλλά απαράδεκτο κυνοφιλικά , μάλιστα έδωσαν και Εξαίρετος με 1-2-3 ….
Τρελά πράγματα που μα γυρνάμε πίσω κυνοφιλικά πολλά χρόνια.
Αν υπάρζει κάποιος άλλος που ήταν εκεί ας περιγράψει αυτό το πανηγύρι και ας μας πει την κυνοφικλή του άποψη .
Εγώ απέσυρα το σκυλί μου και έμεινα σαν θεατής για λίγο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 3:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Αν εγιναν ολα οπως τα λες Νικο, σε τιμα το γεγονος που δεν συμμετυχες σε αυτο το πανηγυρι. Κριμα που εχασες την μερα σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 4:10 pm 
Άβαταρ μέλους

[quote="LAKSEN-NIKOS"]Ήμουν από αυτούς που είχαν δηλώσει για τους αγώνες στην Τρίπολη , ε λοιπόν αυτά που είδα δεν περιγράφετε , εντελώς γελοία πράγματα από κυνοφιλικής άποψης.
Ας το δήλωναν σαν πανηγύρι, οικονομική ενίσχυση , αλλά όχι σαν αγώνα σε πεδινή.
Θήραμα κλουβίσιο κάκιστης ποιότητας , οι ιδιοκτήτες των σκύλων έβλεπαν που το τοποθετούσαν και μετά πήγαιναν εκεί ατ σκυλιά τους κοντά δεμένα και έλυναν,
Πέρδικες που πιανόντουσαν από τα σκυλιά αφού δεν πέταγαν
, σκυλιά απαράδεκτης ποιότητας και πολλά άλλα .
Πολλά γέλια αλλά απαράδεκτο κυνοφιλικά , μάλιστα έδωσαν και Εξαίρετος με 1-2-3 ….
Τρελά πράγματα που μα γυρνάμε πίσω κυνοφιλικά πολλά χρόνια.
Αν υπάρζει κάποιος άλλος που ήταν εκεί ας περιγράψει αυτό το πανηγύρι και ας μας πει την κυνοφικλή του άποψη .
Εγώ απέσυρα το σκυλί μου και έμεινα σαν θεατής για λίγο.[/quote]

Μπραβο και απο εμενα Νικο που προτιμησες να ακολουθησεις αυτην τη σταση!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 10:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Πέρδικες κοτίσιες ήταν τελικά γιατί με τ που διάβασα για πεδινές στην Τρίπολη παραξενεύτηκα γιατί ήξερα ότι δεν υπάρχουν εκεί(που τέτοιο πράγμα);
Φαντάζομαι πως θα ήταν ο αγώνας. Πολύ καλά έκανες και αποχώρισες.
Μια φορά που είχα πάει για έναν αγώνα στον Ταΰγετο στο ελατοδασος σε φασιανό :shock: τα πράγματα ήταν ακριβός έτσι κοτίσια πουλιά που το μόνο που γινόταν ήταν χαβαλές έναν φασιανό τον έπιασα με τα χέρια μου φαντασθείτε τι θα γινόταν με τα σκυλιά μέσα στο δασός.
Όλα αυτά πραγματικά δεν τιμούν κανέναν το μόνο που κάνουν είναι να μας πηγαίνουν ακόμα ποο πίσω.
Κρίμα διότι υπάρχουν αρκετοί κυνοφιλι στην Τρίπολη και τα περίχωρα και γενικα στην Πελοπόννησο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 12, 2009 11:23 am 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς με το ΟΚΑΔΕ εγκλωβισμένο σε αυτή την κατάσταση , τα πράγματα έχουν ξεφύγει , γυρνάμε πίσω κυνοφιλικά.
Για να μην το κουράζω , όπως είπε ο φίλος ένα πανηγύρι και τίποτε άλλο , χωρίς καμία αξία από για την κυνοφιλία . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 12, 2009 1:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κάτι και κάποιους -
Κατ΄ αρχάς ο αγώνας δεν ήταν επίσημος ετσι η αλλιώς. Για το χαρακτηρισμό "πανυγήρι" !!!!!!!!!!!
Δεν ήμουν εκεί αλλά ξέρω ότι υπήρχαν πολλές μα πάρα πολλές συμμετοχές - Αυτό εξ ανάγκης δημιουργεί διοργανωτικά πρόβληματα.
Τώρα για τις κρίσεις στο στημένο γενικα - το καλής ποιότητας και κακής ποιότητας δεν αλλάζει τίποτα ΣΤΗΜΕΝΟ ΕΪΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΙΩΣ - Η όλη διαφορά είναι ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΑΤΗ. και μόνο.
Αλλά ας δούμε τι σημαίνει μια κρίση σε έναν αγώνα.
Αυτό που θέλουμε να δουμε είναι ο σκύλος και η δουλειά πάνω στον σκύλο.
Τον σκύλο σαν ζώο τι θέλουμε να δούμε??
Τον τρόπο που τρέχει - βασικά εξαρτώμενο από την μορφολογία- το πάθος του, το στήσιμο του στον άερα και στον χώρο - ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ και πώς -
Για να δείς αυτα τα πράγματα την "ΕΡΕΥΝΑ" χρειάζεσαι μόνο ΧΩΡΟ δεν είναι απαράιτητη η παρουσία θηράματος, ίσα ίσα που προσωπικά θα ήθελα να έχω χώρο χωρίς θηραματα να δώ τον σκύλο χωρίς αντικείμενο - πώς θέλει να πάρει τον χώρο πώς θα ανόίξει την έρευνά του πόσο καλά θα την στηρίξει στον άερα θέλοντας να βρεί θήραμα - εκεί βλέπεις πραγματικά την έρευνα του σκύλου. Ο ΣΚΥΛΟΣ ΟΦΕΪΛΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ ΘΗΡΑΜΑ.
Συμφωνείτε σε αυτό ή όχι??? Κάθε συζήτηση πάνω σε αυτό δεκτή.
Ας πάμε τώρα στα υπόλοιπα -
Επαφή με τον τον κυναγωγό ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΘΗΡΑΜΑ.
Πιστεύω ότι είναι αυτονόητο.
ΜΥΤΗ - ΦΕΡΜΑ ,
Εδώ χρείαζομαι θήραμα,
Η μύτη έιναι κάτι φυσικό - η φέρμα εκπαίδευση.
Τώρα πρέπει να τον δώ να φέρμαρεί θήραμα -
Σίγουρα το άγριο δεν έχει την ίδια μυρωδιά με ένα ήμερο που βρωμάει - σίγουρα δεν έχει καμμία σχέση στην δυσκολία μπλοκαρίσματος - έτσι η άλλιως η έννοια μπλοκάρισμα δεν υφίστατε στο ήμερο.
Με αυτή την έννοια ειναι πολύ δύσκολο να αξιολογήσεις σωστά μία μύτη στο ήμερο - ΒΡΩΜΑΕΙ πολύ - καλής ποιότητας κακής ποιότητας τα σκατά του πάταγε - Βρωμάει.
Για μένα το θεμα ποιότητας θηράματος δεν έχει να κάνει το θέμα μύτη. Επειδή όμως στο θέμα μύτης μπαίνουν και άλλοι παράγοντες πολλές φορές όχι ευκολα αξιολογησιμοι από έμας ώς προς το μέγεθος τους, (θερμοκρασία αέρας κλπ κλπ) απλά έχεις ώς κριτής ένα συγκριτικό μέγεθος μεταξύ των σκύλων που βλέπεις στο ίδιο τερεν.
Το θεμα φέρμα έχει την αξιολόγηση του στο ήμερο, ΗΜΕΡΟ (Καλο - κακό) ΑΓΡΙΟ κλπ ο σκύλος που φερμάρει φερμάρει.
Το πρόβλημα με το ήμερο κακής καλής ποιότητας το ίδιο είναι - βρίσκεται μόνο στο ότι πολλοί σκύλοι κυνηγιάριδες το ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΝ Είναι ένα προβλημα αυτό, επίσης μερικοί που φερμαρουν με την ώρα το άγριο στο ήμερο νοιώθοντας ότι το πιάνουν ορμάνε και το πιάνουν.
Αυτά είναι τα ποιό οράτα προβλήματα.
Και εδώ έρχονται τα ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.
Ο σκύλος για να αξιολογηθεί πρέπει να υπάρχει θήραμα στην διαδρομη του, ΑΛΛΑ στο άγριο μπορεί να υπάρχει μπορεί και να μην υπαρχει - μπορεί να το υπαρχει και ο σκύλος να μην το βρήκε, κλπκλπ. Στο ήμερο αυτα δεν υπάρχουν ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΗ σε στητό θήραμα - και όπου γίνεται είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Επειδή είναι τεράστια συζήτηση και επειδή όλα αυτά τα ερωτηματικά που έχουν οι πολλοί έχουν απαντηθεί εδώ και πολυ πολύ καιρό, στο στητό θήραμα δεν δίνεται CAC η ανώτατη διάκριση - με αυτό το σκεπτικό δεν υπάρχει ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΗ σε στημένο θήραμα - Εχω έρθει σε αρκετές διαφωνείες σε πολλές ερμηνίες του κανονισμού ΑΚΙ αλλά νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα στον κανονισμό, αρκεί να θέλουμε να τα δούμε.
Εχουν γίνει αγώνες με ένα θήραμα άγριο, με ένα θήραμα ήμερο κλπ
Ο σκύλος δεν αλλάζει.
Αλήθεία τι διαφέρει ο αγώνας στα καμπίσια όπου σε 10 στρ σταράκι 10cm βρίσκονται 5 ζευγάρια, όλοι ξέρουν ότι είναι εκεί. Ποιο θεωρείται ποιο ευκολο να φερμάρει ένας σκύλος ένα από τα 5 ζευγάρια ή το ένα κια μοναδικό ήμερο ορτύκι που πήγε και χώθηκε στην πρώτη τρύπα που βρήκε.
ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟ παρα παρά πολλοί σκύλοι. και θα την πατάνε.
Στο αγριο όμως μπορεί ο σκύλος να περάσει 5 μέτρα από το θήραμα και να μην το μυρίσει - να μην σηκωθεί και να μην το πατήσει ο κριτής, είναι αξιος σκύλος αυτός.
Εχετε αναρωτηθεί πόσοι και πόσοι και πόσες φορές οι κριτές κάνουν ότι δεν κατάλαβαν για να μην πετάξουν σκύλο έξω, σε θήραμα που αυτοί ξέρουν ότι υπάρχει, αλλά προσπέρασε ο σκύλος.
Πολλές φορές ο αγώνας στο Σχιστό (που είναι και ο ποιό δύσκολος από τους εαρινους) επί της ουσίας διεξάγεται σε "στημένο" θήραμα - ο κριτής ξέρει που είναι ο κυναγώγος με απόκλιση 50-70 μέτρω ξέρει που είναι, ακόμα και ο σκύλος το ξέρει. ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΜΑΣ, είναι θέμα συνθηκών περισσότερο.
Μετά η κυνοφιλική δραστηριότητα είναι πολύ πολύ παρεξηγημένη, δεν ειναι μόνο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ και όσοι το βλέπουν έτσι χάνουν τα πάντα, από αυτό το όμορφο πράγμα που λέγεται σκύλος.
Αλλαζει τον σκύλο ένα κύπελλο -ΟΧΙ - ο σκύλος είναι ο ίδιος και στα υπόλοιπα 10 χρόνια της ζωής του, αυτό που αντιπροσωπέυει η διάκριση είναι μόνο το τι έκανε ο σκύλος την συγκεκριμένη ΟΧΙ ΜΕΡΑ το συγκεκριμένο δεκάλεπτο. Αυτό ας το καταλάβουμε καλά.
Οταν αποφασίσαμε να κάνουμε αγώνα μπεκάτσας - η απόψη μου ήταν θετική για τον εξής λόγο - κυνολογικά δεν είχε να μου προσφέρει σχεδόν τίποτα - ώς θέαμα πάλι σχεδόν τίποτα- αλλά είχε να μου προσφέρει σαν event σαν σύνάξη να μαζευτουμε να βρεθούμε μεταξύ μας να κάνουμε πλάκα - να περάσουμε καλά - γιατί σκυλιά δεν βλέπεις πάνω στην εργασία, έστι η αλλιώς απλώς ακούς τα σχόλια των κριτών. Το να μου αποδείξει ένας σκύλος ότι έχει εξειδίκευση στην μπεκάτσα δεν μου λέει τίποτα μα τίποτα απολύτως, Ωραία ο "Χσκυλος" είναι στα 6 του χρόνια αποδοτικός στην μπεκάτσα, ε και τι έγινε?? γενναει η εμπειρία - γεννάει η εκπαίδευση, όχι γενάει ο κυναγωγός ΟΧΙ, Τι έκανε στα 2 του??? τι έκαναν τα αδέρφια του? η μάνα του ο πατέρας του???
Αυτά έχουν σημασία στην κυνολογία, αυτή η αξιολόγηση παράγει καλύτερα σκυλιά. Οι αγώνες που αξίζουν είναι σε άγριο σε μικρές ηλικίες, σε οσο το δυνατόν ανεκπαίδευτα σκυλιά.ΛΕΥΚΟ ΧΑΡΤΙ. είναι οι αγώνες που αντιπαθουν οι επαγγελματιες.
Ολα τα άλλα εξυπηρετούν αλλά πράγματα.
Εφοσον κάτι δεν εξυπηρετεί αυτό για το οποίο γίνεται ας το δούμε σαν EVENT μια ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί, να συζητήσουμε να γελάσουμε κλπ.
Δεν περιμένουμε να διακριθούμε σε τέτοιο αγώνα, πάμε για την συμμετοχή.
ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ.
Α. και ένα τελευταίο σε αυτό τον αγώνα φασιανού στον Ταϋγετο πόσοι σκύλοι είχαν μπεί στην βαθμολογία????
Μια και ήταν τόσο ευκολα τα πράγματα θα πρέπει να ήταν πολλοί σκύλοι, και έαν δεν ήταν η υπόλοιποί σκύλοι τι χαρακτηρίζονται "αχρηστοι" που δεν κατάφεραν να βρούν ένα φασιανό από τους τόσους. Η μήπως στον αγώνα της μπεκάτσας στον ίδιο τόπο είχε περισσότερα σκυλιά στην βαθμολογία???
Οι κλασικοί στην Ιταλία γίνονται με ιταλικό - σε γκαζόν - είναι ευκολή η διάκριση???
Ο συγκεκριμένος τύπος αγώνα εξυπηρετει συγκεκριμένες συνθήκες
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 7   [ 105 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: