Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 61 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φυσιγγια για τα ατσαλενια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 6:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα να μαθω με τι φυσιγγια τουφεκατε αυτα τα ατσαλενια πουλια.

Προσωπικα οσες φασσες εχω παρει τις εχω παρει με 9αρια-32γρ τυχαια κυνηγοντας τσιχλες.
Ομως στο καρτερι χρησιμοποιω remington express long range 35,5γρ. (25€/25αδα)

Σκεφτομαι να παρω για δοκιμη ενα κουτι της CHEDITTE 100METRI το οποιο ειναι 35,5γρ και δραστικο βεληνεκες θεωρητηκα εχει τα 80-100μετρα.κοστιζει 19€/10αδα.
Τα εχει δοκιμασει καποιος?
και αν μετι οπλο(μηκος καννης-τσοκ-νουμερο-καιρικες συνθηκες)και επισης σε τι αποστασεις.

Ευχαριστω Προκαταβολικα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 7:11 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΤΟ 32 ΕΦΌΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏ ΣΕ ΟΛΑ ΡΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΛΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 35 ΜΕΤΡΑ ΜΕ 32 ΓΡΑΜ Ν0 7 .ΤΑ REMINGTON EIXA ΦΕΡΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΟ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΑΙΓΙΝΗΤΗ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΡΕΚΟΡ ΣΤΗΝ ΦΑΣΣΑ ΜΕ 32 ΓΡΑΜ Ν0 6 ΜΑΡΚΑΣ ΚΕΝΤ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσιγγια για τα ατσαλενια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 7:15 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
Σκεφτομαι να παρω για δοκιμη ενα κουτι της CHEDITTE 100METRI το οποιο ειναι 35,5γρ και δραστικο βεληνεκες θεωρητηκα εχει τα 80-100μετρα.κοστιζει 19€/10αδα.

Ευχαριστω Αντωνη!
Αυτα τα cheditte τα εχει δοκιμασει καποιος ?ειναι οπως τα αναφερουν θεωρητηκα ή μουφα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 7:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολυ καλο φυσιγγι το Cheditte!!! Aν και ακριβο, αριστη επιλογη για μακρινες τουφεκιες! Δες και τα Viri ειναι επισης παρα πολυ καλα αλλα δυστυχως αντιστοιχης τιμης...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 8:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα cheddite δεν τα δοκίμασα. Φίλοι που τα έριξαν απογοητεύτηκαν, ίσως γιατί είχαν πολλές απαιτήσεις από αυτά. Η απόδοσή τους δεν είναι σταθερή, ενώ τουφεκιά με τουφεκιά διαφέρει και κάποιες ίσως δεν εκπληρώσουν πλήρως το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκαν. Έχουμε δει συγκεντρώσεις σε μέγεθος πιάτου στα 80 μέτρα και διασκορπίσεις όλων των σκαγιών από τα 15. ίσως τα βελτίωσαν τώρα.
Δοκίμασε αν θες τα Baschieri & Pellagri 36 γρ. σε νούμερο 7 πρώτο και 6 δεύτερο και θα με θυμηθείς. Το ελαφρύ φυσίγι των 32 γρ. δίνει μεν αποτελέσματα -και γω έχω πάρει μερικές έτσι- αλλά όταν θα τις τουφεκίσεις οριακά, θα τραυματίσεις άσκοπα πουλιά. Επίσης, δεν ξέρω αν βγαίνουν ακόμη, τα ΜΑΧ 40 γρ. Θυμάμαι μια φορά είχα ρίξει σε ένα κοπάδι περιστέρια 1 τουφεκιά και είχαν πέσει 6 ή 7. Τρόμαξα...

Τελευταία επεξεργασία από Ιασων και Παρ Νοέμ 02, 2007 8:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 8:38 pm 
Άβαταρ μέλους

H TOYΦΕΚΙΑ ΤΟΥ CHEDDITTE 100 METRI EINAI ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΝΤΩΜΕΝΗ. ΣΤΑ 8Ο ΜΕΤΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ.
ΤΟ ΙΔΙΟ & ΤΑ vIRI ... ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟΧΟ ΜΕ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΗ ΑΣΣΟ ΤΣΟΚ.
ΤΑ ΑΠΟΡΗΞΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΙΖΑΝΕ ΜΕ ΜΟΝΟΒΟΛΟ..
ΟΜΩΣ ΤΑ Pellagri 36 γρ ΑΛΛΑ & ΤΑ 40αρια ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΦΥΣΣΙΓΙ. ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ & ΤΑ ΕΡΙΧΝΑ ΣΕ ΧΗΝΕΣ ΒΒ ,ΟΟ & ΑΣΣΟΥΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΦΟΒΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΝΟΥΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ.
ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΕ ΦΑΣΣΕΣ........................

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 04, 2007 1:50 pm 
Άβαταρ μέλους

λοιπον παιδια,
στο καταστημα που πηγαΟ(για καλη μου τυχη) του ειχαν τελιωσει τα 20-80metri Οπως και τα 100metri.
Eτσι στραφηκα στα 60metri-36gr τα οποια αγορασα την 10αδα προς 16€.

Δοκιμαστηκαν με καννη 68cm τσοκαρισμα *** και περιπου 18°C θερμοκρασια περιβαλλοντος.

ΑΡΙΣΤΑ αποτελεσματα στα 55μετρα οπου και δοκιμαστικαν!!!!βεβαια δοκιμασα σε σταθερο στοχο 2 φυσιγγια και αλλο ενα σε καρακαξα.Στην 10αδα πιστευω να μην εχει παραπαεσει και κανενα σκαρτο!!!!!

Παρεπιπτοντως,πολυ καλο φυσιγγι αλλα οχι για τετοιες αποστασεις ειναι και το Remington Express Long Range.35,5gr

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 04, 2007 2:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Τα cheddite δεν τα δοκίμασα. Φίλοι που τα έριξαν απογοητεύτηκαν, ίσως γιατί είχαν πολλές απαιτήσεις από αυτά. Η απόδοσή τους δεν είναι σταθερή, ενώ τουφεκιά με τουφεκιά διαφέρει και κάποιες ίσως δεν εκπληρώσουν πλήρως το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκαν. Έχουμε δει συγκεντρώσεις σε μέγεθος πιάτου στα 80 μέτρα και διασκορπίσεις όλων των σκαγιών από τα 15. ίσως τα βελτίωσαν τώρα.
Δοκίμασε αν θες τα Baschieri & Pellagri 36 γρ. σε νούμερο 7 πρώτο και 6 δεύτερο και θα με θυμηθείς. Το ελαφρύ φυσίγι των 32 γρ. δίνει μεν αποτελέσματα -και γω έχω πάρει μερικές έτσι- αλλά όταν θα τις τουφεκίσεις οριακά, θα τραυματίσεις άσκοπα πουλιά. Επίσης, δεν ξέρω αν βγαίνουν ακόμη, τα ΜΑΧ 40 γρ. Θυμάμαι μια φορά είχα ρίξει σε ένα κοπάδι περιστέρια 1 τουφεκιά και είχαν πέσει 6 ή 7. Τρόμαξα...

ποιο ακριβως Β&P?mythos?mygra?

Tα max ειναι του στοκα???μακρυα απο στοκα...
Προφανως δεν τα πηγαινει το οπλο...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 04, 2007 3:42 pm 
Άβαταρ μέλους

και κατι αλλο ρε παιδια...

αυτα τα φυσιγγια της cheddite της ώρα που σκάει το καψούλι και τα σκάγια είναι στην κάννη κάνουν εναν ξεχωριστο ηχο,διαφορετικα απο τα άλλα φυσίγγια.
Εχουν ατσαλινα σκαγια?μηπως οφειλεται σε αυτο?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 04, 2007 3:44 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΦΑΣΣΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 6 Η 7 ΝΟΥΜΕΡΟ
ΡΙΧΝΩ Η ΤΑ ΝΟBEL SPEED 34 GR H TA ΛΑΜΒΡΟ BITURBO 36 GR ME BREDA ΑΕΡΙΩΝ
ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ(ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ
ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΤΣΟΚ 2 ΑΣΤΕΡΙΩΝ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 04, 2007 6:08 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
και κατι αλλο ρε παιδια...

αυτα τα φυσιγγια της cheddite της ώρα που σκάει το καψούλι και τα σκάγια είναι στην κάννη κάνουν εναν ξεχωριστο ηχο,διαφορετικα απο τα άλλα φυσίγγια.
Εχουν ατσαλινα σκαγια?μηπως οφειλεται σε αυτο?

Ο ηχος προερχεται αναλογα με τον τροπο γεμισης του φυσιγγιου. Δηλαδη αναλογα με την αναλογια σκαγιων-πυρτιδας ο ηχος διαφερει. Οσο πιο πολυ πυριτιδα τοσο πιο "βαρυς" ακουγεται ο ηχος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 06, 2007 11:20 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ έγραψε:
H TOYΦΕΚΙΑ ΤΟΥ CHEDDITTE 100 METRI EINAI ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΝΤΩΜΕΝΗ. ΣΤΑ 8Ο ΜΕΤΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ.
ΤΟ ΙΔΙΟ & ΤΑ vIRI ... ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟΧΟ ΜΕ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΗ ΑΣΣΟ ΤΣΟΚ.
ΟΜΩΣ ΤΑ Pellagri 36 γρ ΑΛΛΑ & ΤΑ 40αρια ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΦΥΣΣΙΓΙ. ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ & ΤΑ ΕΡΙΧΝΑ ΣΕ ΧΗΝΕΣ ΒΒ ,ΟΟ & ΑΣΣΟΥΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΦΟΒΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΝΟΥΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ.

γιωργο σε ποιο ακριβως μοντελο αναφερεσαι?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 07, 2007 8:33 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:

MYTHOS !!!!!!!!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 08, 2007 10:06 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:

MYTHOS !!!!!!!!!!!!!!!

εννοεις τα stanziale classic και τα 40αρια valle semi magnum!
ποσο κοστιζουν?10αδα?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσιγγια για τα ατσαλενια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 26, 2008 11:41 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
Καλησπερα σας,

Θα ηθελα να μαθω με τι φυσιγγια τουφεκατε αυτα τα ατσαλενια πουλια.

Προσωπικα οσες φασσες εχω παρει τις εχω παρει με 9αρια-32γρ τυχαια κυνηγοντας τσιχλες.
Ομως στο καρτερι χρησιμοποιω remington express long range 35,5γρ. (25€/25αδα)

Τα εχει δοκιμασει καποιος?
και αν μετι οπλο(μηκος καννης-τσοκ-νουμερο-καιρικες συνθηκες)και επισης σε τι αποστασεις.

Ευχαριστω Προκαταβολικα

Λοιπό Καλησπέρα Αλέξανδρε.
Τα φυσίγγια τα οποία ανέφερες είναι πολύ καλά προσφέρουν πραγματικά μακρινές αλλά από μόνο του αυτό δεν λέει τπτ εάν δεν είσαι και πολύ καλός σκοπευτής.Μετά τα φυσίγγια αυτά κοστίζουν 15 ευρό η 10άδα.
άρα 1.50 το φυσίγγι είναι αρκέτα ακριβά πιστεύω.έχω πάρει παπί με ** 65cm κάνη σε μεγάλη απόσταση αλλά όπως σου είπα θέλει πολύ καλή προσκόπευση.Εάν θέλεις την γνώμη μου ένα φυσίγγι πάρα πολύ καλό είναι to SUPER CACCIA με πυρίτιδα techna τα οποία είναι 38 gr σε NO 5.Κατά την άποψη μου είναι ένα απ τα top φυσίγγια για την φάσσα και για παπιά και το κόστος τους έρχεται περίπου στα 10 ευρό η 25ada.Δοκίμασε τα και θα με θυμηθείς :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 61 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: