Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 5   [ 61 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2008 4:16 am 
Άβαταρ μέλους

γεια σας παιδιά,

τα 100 metri τις cheditte δεν είναι απλά φυσίγγια. χρειάζονται προσοχή. είναι με διπλό συγκεντρωτήρα, ένα κανονικό και ένα ανάποδο. Τα σκάγια φεύγουν εγκλωβισμένα μέσα στους δυο και απελευθερώνονται στα 50 μετρα γιαυτο και το φυσίγγιο είναι σχεδόν σαν μονοβόλο. επίσης αυτός είναι και ο λόγος που βγάζει τον παράξενο ήχο που δεν είναι συνηθισμένο μπαμ αλλα κάτι σαν paasshhhhhhh.

Αναγραφει 1050 max πίεση και αναπτύσσει μεγάλες πιέσεις άρα προσοχή με τι όπλο το ρίχνετε. Απαραίτητα πρέπει να χρησιμοποιείτε με ανοιχτό choke. Δεν το βρήκα καθόλου ευθύβολο και παρόλο που πήρα 1-2 πουλια σε αποστάσεις τον 80 μέτρον το θεωρώ μια αποτυχημένη καινοτομία.

Μονη του χρήση κατά την γνώμη μου θα ήταν για μια αντικυνηγετικοί βολή σε ψιλωμένο πυκνό κοπάδι.
σύμφωνο απόλυτα με την επιλογή super caccia και percorso caccia 38 και 36 gr αντίστοιχα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 14, 2008 4:07 am 
Άβαταρ μέλους

Tα max ειναι του στοκα???μακρυα απο στοκα...
Προφανως δεν τα πηγαινει το οπλο...[/quote]

ΓΙΑΤΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΚΑ??...ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΟΣ....ΕΙΧΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΚΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΡΚΑ????

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσιγγια για τα ατσαλενια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 7:10 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ Stoka ρίχνω σε Ορτύκι Μπεκάτσα Παπί και επιλεκτικά στην Πέρδικα όταν την κυνηγάω σε πυκνά...
Κάνω πάνω απο 300-400 σφαίρες σε MAX D διασποράς ΜΑΧ 30 ΜΑΧ 36 ...Eιδικά το 36γρ στα παπιά ξεσκίζει.... Το 40αρι είναι λίγο βαρύ δν μου αρεσει...

Πάντως όλα είναι υποκειμενικά...Εγώ τα Β&P τα Mythos τα έβγαλα απο τη ζώνη κακήν κακώς μετά απο κοπάδια που πέρασαν απο πάνω μου και μου αφήσαν πουπουλα....
Και όταν τα δοκίμασα στον πίνακα ήταν ότι ναναι....
ΜΑΧ και πάλι ΜΑΧ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2009 5:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά,
η φάσα θέλει ΚΑΛΗ ΓΟΜΩΣΗ, δηλαδή καλής ποιότητας καψούλι-αρκετή μπαρούτι-καλός κάλυκας.
Baby Magnum (τα χρυσά) είναι αρκετά καλά σε πολύ κρύο για τα 30-35 μέτρα.
Σκάγια τα 5άρια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2009 6:14 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ έγραψε:
Παιδιά,
η φάσα θέλει ΚΑΛΗ ΓΟΜΩΣΗ, δηλαδή καλής ποιότητας καψούλι-αρκετή μπαρούτι-καλός κάλυκας.
Baby Magnum (τα χρυσά) είναι αρκετά καλά σε πολύ κρύο για τα 30-35 μέτρα.
Σκάγια τα 5άρια.

Γιώργο,ποιά φυσίγγια εννοείς?Πές μας αν θές ποιά σου αρέσουν και ποιά χρησιμοποιείς?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 11:20 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

BITURBO 5-6 στα ανοικτά 6-7 στα κλειστά :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 11:26 am 
Άβαταρ μέλους

LABRO ΚΟΚΚΙΝΑ ΒΕΡΓΙΝΑ ΝΟ 6 33 ΓΡ.ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 1:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ στην καραμπίνα χρησιμοποιώ της nobelsport τα soupercaccia No6,38 gr.Πολύ καλά αποτελέσματα.Επίσης & τα tecnapm40 No 5.
Ο μόνος προβληματισμός που έχω είναι αν θα τα <πηγαίνει> το δίκαννο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 2:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά,τα BITURBO τα χρησιμοποιούσα παλιά που τα έβγαζε ο LAMBRO και ήταν φανταστικά ειδικά στο κρύο!!Τα SUPERCACCIA τότε της MAIONCHI ήταν κι αυτά απο τα κορυφαία,αλλα τώρα που έχουν αλάξει εταιρείες δεν ξέρω τι συμβαίνει!Για δίκαννα ίσως να είναι λίγο κουραστικά ανάλογα βέβαια τί δίκαννο έχεις,εγώ πάντως εδώ και μερικά χρόνια τα φτιάχνω μόνος μου και ησύχασα απο τη σπαζοκεφαλιά των εταιρειών να αλάζουν βλητικά χαρακτηριστικά στα φυσίγγια τους χωρίς να ενημερώνουν!! :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 6:36 pm 

Δοκιμάστε το RIO PICHON 36gr #6 και θα με θυμηθείτε! Κατά τη γνώμη μου, το απόλυτο φυσίγγι για τη φάσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 7:10 pm 
Άβαταρ μέλους

skybuster έγραψε:
Δοκιμάστε το RIO PICHON 36gr #6 και θα με θυμηθείτε! Κατά τη γνώμη μου, το απόλυτο φυσίγγι για τη φάσα.

PICHON 36
Mε το φυσίγγι αυτό μπαίνουμε σε μια κατηγορία εξειδικευμένων φυσιγγίων που η RIO κατασκευάζει και προτείνει για το κυνήγι των περιστεροειδών. Στην Ισπανία το κυνήγι αυτό είναι πολύ διαδομένο, γι’ αυτό το λόγο η UEE προτείνει το συγκεκριμένο φυσίγγι. Και στη χώρα μας υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον (τρυγόνι, φάσσα, κ.ά.) και για τον λόγο αυτό οι κυνηγοί, στο κυνήγι αυτό θα βρουν όλα εκείνα τα στοιχεία που αναζητούν.
Το PICHON γεμίζεται σε κάλυκα της UEE χρώματος θαλασσί, με ύψος μετάλλου 22mm. Το ύψος του κάλυκα κλειστού είναι 58 mm και το κλείσιμο αστεροειδές 6 πτυχών. Η συσκευασία είναι των 10 φυσιγγίων και το χαρακτηριστικό της γνώρισμα είναι το τρυγόνι.
Το βάρος των σκαγιών είναι 36 γραμμάρια και το νούμερο 7,5 με διάμετρο σκαγιού 2,37 mm. Το κυάθιο είναι από πολυαιθυλένιο και η πυρίτιδα τύπου PCB.
Στον βλητικό σταθμό καταγράψαμε μέσο όρο πιέσεων 690 Bars και ταχύτητες 420 m/sec (V1). Στον πίνακα δοκιμών στα 35 μέτρα με FULL, το ποσοστό συγκέντρωσης προσέγγισε το 80% και η κατανομή των σκαγιών ήταν άριστη.
Το PICHON είναι ένα φυσίγγι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε δίκαννα και αυτογεμή, καθ’ όλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου. Οι πιέσεις που παράγονται κατά την καύση της πυρίτιδας είναι χαμηλές και οι ταχύτητες υψηλές. Αυτός ο συνδυασμός προδιαγράφει ένα πολύ καλό και αποτελεσματικό φυσίγγι.
Το PICHON διατίθεται σε νούμερα σκαγιών 7 - 7,5 & 8 - 8,5 και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο κυνήγι του τρυγονιού, της πέρδικας και του φασιανού.
Το ποσοστό συγκέντρωσης που μας έδωσε κατά τη διάρκεια της δοκιμής είναι υψηλό και καλό θα είναι να χρησιμοποιείτε το φυσίγγι αυτό σε συνδυασμό με ανοικτά τσοκαρίσματα. :wink:

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=341

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 13, 2009 8:22 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ RIO PICHON ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΕΥΡΕΤΟ...ΟΣΟΙ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!!
ΤΑ BITURBO ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΦΑΣΣΑ Κ ΠΑΠΙΑ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ NSI HEAVY LOAD 5.5 ΕΥΡΩ Η ΔΕΚΑΔΑ...ΓΕΝΙΚΑ ΦΥΣΓΙΑ ΜΕ ΠΥΡΙΤΙΔΑ TECNA ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΑΜΕ ΜΕ ΒΡΟΧΗ Κ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΛΙΑΚΑΔΑ Κ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ...
ΚΑΘΕ ΟΠΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 14, 2009 8:39 am 
Άβαταρ μέλους

Τα GORILLA shoots SEMI 36 τα έχει ρίξει κανένας σε φάσσες , τα λόγια που έχω ακούσει είναι ετσι και ετσι .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 14, 2009 9:10 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.TA BITURBO KAI ΕΓΩ,ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ PERCOCCO DI CACCIA ΤΗΣ NOBEL SPORT (ΠΡΩΙΝ MAIONCHI) ΤΑ ΜΠΛΕ ΜΕ 36gr.ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 14, 2009 6:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Καποτε ειχα ακουσει καλα λογια για τα coppershot της victory .Τελικα τα βρηκα φετος,τα 10, 5 ευρω με 34 γραμμαρια σε 6 νουμερο
οταν τα ανοιξα ειδα μια μετρια ταπα με αλλα πτερυγια ανοικτα και αλλα οχι ακομα ειδα οτι τα σκαγια δεν ηταν ολα το ιδιο νουμερο,καλη σφαιρικοτητα ομως και
ηταν ολα επιχαλκωμενα .θα τους δωσω μερικες ευκαιριες φετος να αποδειξουν τα καλα λογια που ειχα ακουσει παλιοτερα
και βλεπουμε

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 5   [ 61 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: