Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 22 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αδιάβροχο ποιο και γιατί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2007 9:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Μιας και μπήκε ο Χειμώνας και οι βροχές από εδώ και μετά , θα ήθελα τις εμπειρίες σας για πιο αδιάβροχο επανωφόρι χρησιμοποιείτε ιδιαίτερα στο κυνήγι της μπεκάτσας μέσα σε δάσος , κλαρί , πουρνάρι κλπ :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 8:53 am 
Άβαταρ μέλους

ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΟΣ ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΕ ΣΦΙΧΤΑ ΜΕΡΗ ΤΑ ΕΧΩ ΣΚΙΣΕΙ.ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ PRAKTIKER ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΦΤΗΝΟ,ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΤΟΧΗΣ.ΟΤΑΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΡΟΣΙΖΕΙ ΤΖΑΚΕΤ(ΑΚΡΙΒΟ) GORDOURA ΜΕ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΕΛΟ ΤΥΠΟΥ ΛΟΡΕΝΣ ΤΗΣ ΑΡΑΒΙΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 11:52 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά χρησιμοποιώ τα ΠΑΝΤΣΟ στυλ αδιάβροχα σε διάφορους χρωματισμούς όπως αυτό της φωτο.
Προστατεύουν πολύ καλά και δεν σε μπλοκάρουν στις κινήσεις περπάτημα για πέρδικα μπεκάτσα.
Προσοχή όμως μόνο αυτά του Αμερικάνικου στρατού η αυτά που έχουν την ίδια πλέξη γιατί αντέχουν πολύ στα αγκάθια.
Τα απλά πλαστικά είναι ακατάλληλα σκίζονται άμεσα !
8)

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 20, 2007 11:51 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ τον Χειμώνα φορώ τζάκετ καλής εταιρίας που εξωτερικά είναι αδιάβροχο και δεν επηρεάζετε με τίποτε από αγκάθια κλαριά πουρνάρι κλπ.
Το καλοκαίρι η στα καρτέρια έχω φθηνό πλαστικό που με καλύπτει πλήρως την χρονιά την βγάζω πάντως μετά αν σχιστεί παίρνω άλλο γιατί είναι πολύ φθηνό . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 22, 2007 7:06 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Προσωπικά χρησιμοποιώ τα ΠΑΝΤΣΟ στυλ αδιάβροχα σε διάφορους χρωματισμούς όπως αυτό της φωτο.
Προστατεύουν πολύ καλά και δεν σε μπλοκάρουν στις κινήσεις περπάτημα για πέρδικα μπεκάτσα.
Προσοχή όμως μόνο αυτά του Αμερικάνικου στρατού η αυτά που έχουν την ίδια πλέξη γιατί αντέχουν πολύ στα αγκάθια.
Τα απλά πλαστικά είναι ακατάλληλα σκίζονται άμεσα !
8)

Εικόνα

Γιώργο το έψαξα και βρήκα αυτά μιλάς για το πρώτο έτσι !

ΕικόναMade in USA.
Από ΝYLON RIPSTOP πολύ ανθεκτικό στα σκισίματα. Έχει κουκούλα και κορδόνια εφαρμογής στη μέση. Φοριέται σαν αδιάβροχο αλλά γίνεται και θήκη για υπνόσακο (bivy bag). Ακόμη, αν ενωθεί με άλλο γίνεται πρόχειρο αντίσκηνο 2 ατόμων.
ΧΡΩΜΑΤΑ: Χακί, Καμουφλάζ

ΕικόναΕλαφρύ, πολύ μικρού όγκου με θήκη μεταφοράς. Ιδανικό για κυνήγι και εκδρομές.

ΧΡΩΜΑΤΑ: Χακί, Καμουφλάζ

Από Survival Club εδώ http://www.survival.gr/pages/index_frameset.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 22, 2007 9:26 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μοιάζει με το πρώτο αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο ίσως τα δικά μου είναι πιο παλιά μοντέλα μιας και τα έχω πολύ καιρό ..
Αν το κοιτάξεις από κοντά έχει το χαρακτηριστικό πλέξιμο, μικρά τετραγωνάκια , αλλά αν αυτό είναι αμερικάνικο δεν θα έχεις πρόβλημα.
:mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 3:51 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΤΑ ΣΚΙΣΙΜΑΤΑ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ....????ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΑΤΤΙΚΗ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟ INTERNET ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΗ ΦΩΤΟ...ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΑ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 5:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο cabelas σε μεσαίο μέγεθος και χρώμα Mossy Oak New Break-Up έχει προσφορά αδιαβροχο στα 56,99 $

http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... ISO-8859-1

εγώ έχω αγοράσει από τον cabela σε προσφορά στα 99 $ το παρακάτω που είναι καλό.

http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... ISO-8859-1

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2008 2:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά αποφεύγω το πόντσο, στο οποίο έχω βρεί αρκετά μειονεκτήματα -
1) προεξέχει από το σώμα μου με αποτέλεσμα να σκαλώνει σε αγκάθια κλαριά κλπ.
2) κάνει φασαρία είδικα σε βροχερή με αέρα μέρα σε περδικές κοπανάει και δεν είναι ότι καλύτερο.
Εχει βεβαια τα καλα του - δηλαδή σπρώχνει το νερό μακριά από τα πόδια μας. και μπορεί σε μεγάλη ανάγκη να γίνει και τέντα, σε ασχημες καταστάσεις επιβίωσης.
Αλλά αερίζεται πολύ καλά το σώμα πολύ βασικό όταν μιλάμε για περπάτημα.
Προσωπικά χρησιμοποιώ αδιάβροχα του Βελγικού στρατού, είναι λίγο βαριά σαν κατασκευή αντέχουν καλά στο αγκάθι και χρησιμόποιώ μόνο το σακκάκι.
Το μειονέκτημα είναι ότι κυλάει το νερό από όλο το σωμα στο παντελόνι, αλλά με ένα μπεκατσοπαντέλο λύνεται, Δεν έχει τα μειονεκτήματα του "πόντσο" θόρυβο σκαλώματα κλπ. Αλλά ιδρώνεις ποιο εύκολα στην κίνηση αλλά ταυτόχρονα με ένα fleece από μέσα μπορεις να "βγάλεις" χαμηλές θερμοκρασίες.
Αλλο μειονέκτημα είναι η κουκούλα - που είναι κοινη σε όλα τα αδιάβροχα, με την κουκούλα στο κεφάλι δεν ακούς τίποτα, ενα καπέλο με περιμετρικο γείσιο - τζόκευ αποκλειονται κυλάει όλο το νερό στην πλάτη, με gortex είναι σωτήριο.

Πολύ πιθανόν τα καινούργια μπουφάν με gortex να είναι ακόμα καλύτερα λόγω εξαερσιμού. αλλά το κόστος είναι μεγάλο, επίσης πρέπει να είναι κάτι μικρό και ελαφρύ ωστε να το έχεις πάντα στο γιλέκο μαζί σου.Καλά βροχερά κυνήγια, προσωπικά τα απολαμβανω,
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2008 10:48 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΑΠΟ ΤΟ CABELAS ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ...ΚΟΣΤΟΣ ΧΑΜΗΛΟ ΧΩΡΙΣ GORE-TEX ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΥΦΑΣΜΑ ΕΞ ΌΨΕΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ...ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΩΜΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ MOSSY...ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αδιάβροχο ποιο και γιατί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 07, 2012 8:11 pm 
Άβαταρ μέλους

παιδια εγω φετος αγωρασα ενα αδιαβρωχο του toxoti ,,,,μιας και αλα που ειχα ητανε ψιλα και σχιζωντουσαν ευκωλα :( το πηρα σετακι,το επανω με κουκουλα,και παντελονι,,,καισχετικα χωντρο,αλα παρα πωλη ανετο,,,μωνο 25ευρωωω :wink: :wink: και σε συσκευασια τζουνιωρρρ :wink: :lol: :lol: το πολη 300γρ :shock: Εικόνα

Uploaded with ImageShack.usΕικόνα

Uploaded with ImageShack.usΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 21, 2013 2:39 pm 

σημερα πηρα μια ζακετα fleece toxotis 072 η οποια ειναι λεει και πληρως αδιαβροχη κ.τ.λ.
παραξενο μου φενεται μονο 52 ευρω!!!τελοσπαντων τελος τα ψωνια για φετος γιατι μαζι με την αδεια ηδη εφυγαν 350ευρω και ουτε που το πηρα ειδηση.δεν ξερω αργοτερα μπορει να παρω ακομα δυο,τρεις κουτες τσιχλοφυσεκα(οχι με σιγουρια ισως)και τελος γιατι ειμαι επι ξυλου κρεμαμενος...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 27, 2013 12:19 am 

φιλε Στελιο μηπωσ ετυχε να δοκιμασεις το φλις για τη διαπνοη του η την αδιαβροχοποιηση του γιατι τυχαιως το κοιταγα κ γω σημερα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 27, 2013 12:55 am 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
σημερα πηρα μια ζακετα fleece toxotis 072 η οποια ειναι λεει και πληρως αδιαβροχη κ.τ.λ.
παραξενο μου φενεται μονο 52 ευρω!!!τελοσπαντων τελος τα ψωνια για φετος γιατι μαζι με την αδεια ηδη εφυγαν 350ευρω και ουτε που το πηρα ειδηση.δεν ξερω αργοτερα μπορει να παρω ακομα δυο,τρεις κουτες τσιχλοφυσεκα(οχι με σιγουρια ισως)και τελος γιατι ειμαι επι ξυλου κρεμαμενος...

φιλεμου στελιο εαν θελης ενα σετ αδιαβρωχο του τοχοτιι παρε αυτο που αγωρασα :wink: :wink: θα μηνης οκ οκκ :wink: :wink: δεστω στην πιω πανω σελιδα :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 29, 2013 5:13 pm 

giorgios p έγραψε:
φιλε Στελιο μηπωσ ετυχε να δοκιμασεις το φλις για τη διαπνοη του η την αδιαβροχοποιηση του γιατι τυχαιως το κοιταγα κ γω σημερα

η διαπνοη του ειναι αψογη!οσο για την αδιαβροχοποιηση δεν ετυχε να βραχω ακομα....αλλα δεν φενεται να χει προβλημα ακομη και τα φερμουαρ ειναι στεγανοποιημενα!εννοειται μεχρι καποια ποσοτητα νερου,αν ριχνει καρεκλες και κατσεις εκει θα περασει νερο!ειναι ομορφο και τιμιο προιον για τα χρηματα που κοστιζει,οποτε το προτεινω!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 22 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: