Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 29 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εκτροφή Επανιέλ Μπρετόν .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 08, 2007 5:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καταχωρώ εδώ την διεύθυνση ενός εκτροφείου για Επανιέλ Μπρετόν που νομίζω ότι πράγματι αξίζει , εξ άλλου έχω γνωρίσει και ζω ένα πολύ καλό επανιέλ από εκεί τον Σούκη που είναι στην κατοχή του αδερφού μου .
Νομίζω ότι ίσως χρησιμεύει σε κάποιους λάτρεις της φυλής .
Οποιος άλλος έχει κάτι που θεωρεί καλό ας το βάλει το ίδιο θα προσπαθήσω να γίνει από όλες τις φυλές .

Εικόνα

http://www.boiscourcol.fr/sommaire.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 11, 2007 12:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν δουλευει η αγγλικη εκδοση και δεν καταλαβαινω τιποτα στα Γαλλικα,μονο φωτο ειδα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 12, 2007 7:19 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θοδωρής Γαβριλης έγραψε:
Δεν δουλευει η αγγλικη εκδοση και δεν καταλαβαινω τιποτα στα Γαλλικα,μονο φωτο ειδα.

Θοδωρή και τα δικά μου Γαλλικά είναι σε στάδιο νεογνού ,αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι είναι μικροεκτροφέας κυνηγός και τρέχει τα σκυλιά του σε αγώνες με άγριο θήραμα και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις σε θήραμα βουνού , πέρδικα και λυράτο μικρό κόκορα και βέβαια μπεκάτσα .Αν πρόσεξες στους πίνακες γράφει το θήραμα και το τι πήρε ο σκύλος .
Πάντως είναι από τα λίγα επανιέλ που λαμβάνουν μέρος σε αγώνες βουνού σε άγριο θήραμα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Εκτροφή σκύλων & ελληνική πραγματικότητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 16, 2008 9:25 pm 

ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ, έγραψε σε άλλη ενότητα - τις μεταφέρω αυτούσιες, περιμένω τα σχόλια-απόψεις σας (φυσικά κι εσένα φίλε μου.... & όλους σας )

Α. Η εκτροφή είναι κάτι το πολύ δύσκολο, όταν μιλάμε για "ποιότητα" και πρόοδο,
Μιλάμε για τον απλό κυνηγό και ακούγεται πολύ ωραίο, αλλά για αναρωτηθήτε τι περιλαμβάνει αυτή η έννοια, και που θα δώσει κάποιος κάποια σωστά σκυλιά ?? (δεν λέω εξαιρετα γιατί τι θεωρώ κάτι πολύ δύσκολο - λέω σωστά στην ράτσα τους) Σε αυτόν που θα βάλει σε ένα βαρέλι στην ακρη της αυλής του και θα ασχολειται μαζί του μόνο όταν το θυμάται, σε αυτόν που θα το πάρει στο διαμέρισμα και θα το βγάζει 20-25 φορές τον χρόνο στο υπαίθρο. Ποιος θα εκτιμήση και θα πληρώσει στο φινάλε κάτι που αξίζει, την προσπάθεια τον κόπο του εκτροφέα.
Δυστυχώς παιδια για να είμαστε παραγματικοί και προσγειωμένοι στην Ελληνική κυνοφιλική - κυνηγετική πραγματικότητα δυσκολα πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να κάνει σωστή εκτροφή στην Ελλάδα και ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει "αγορά" που να μπορεί να τα εκτιμησει. Οσο μεράκι και να έχει κάποιος όσο και να θέλει να πρωοθησει σκυλιά για τον "απλό κυνηγό" δεν τον αφήνει ο απλός κυνηγός - σωστή εκτροφή με κέρδος οικονομικό δεν γίνεται.
Πχ. Χτές επικοινώνησε μαζί μου κάποιος από ενα νησί, για να διαμαρτυρηθεί, γιατί το σκυλί του "drahthaar" 8 μηνών βγήκε κροτόφοβο - ανθρωπόφοβο.
Ο κύριος αυτός αποφάσισε να αγοράσει για 1η φορά σκύλο και μάλιστα drahthaar καθαρόαιμο, απευθύνθηκε σε έναν εκτροφέα που προσωπικά (και τους ξέρω σχεδόν όλους) δεν τον είχα δεί πουθενα - ούτε σε έκθεση ούτε σε αγώνα, απλά ήξερα ότι κάποιος στην περιοχή αυτή είχε αγοράσει ένα drahthaar από ένα γνωστό μου, πριν 11-12 χρόνια, ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΙΓΚΡΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ, ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ- ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ - απλά πήρε τις αγγελιές και βρηκε κάποιον που του έκανε στην τιμή, ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ έπεσε θύμα εξαπάτησης σίγουρα, αλλά ας συζητήσουμε τα λάθη του.
Μου είπε ότι τον επέλεξε γιατί ήταν ποιο φθηνός (κακώς μου είπε αλλά την έκανα) τον ρώτησα πόσο το αγόρασε και μου είπε 400€ όταν οι άλλοι στις αγγελίες του ζητούσαν 700-800€. Τρελλάθηκα δεν ξέρω κανένα τουλάχιστον που είναι στον Ομιλό που να ζητάει αυτά τα νούμερα επώνυμοι εκτροφείς με σκυλιά τουλάχιστον 1ης γραμμης από πλευράς γενεαλογίας έχουμε συζητήσει οτι τα 500€. για κουτάβι είναι μια λογική τιμή. Εαν είχε απευθυνθεί στον Ομίλο θα τα είχε μάθει αυτά - άλλά όπως του είπαν κάποιοι οι Ομιλοι είναι "κλίκα" . αλλά ταυτόχρονα εαν κάποιο σκυλί παρουσίαζε τέτοιο προβλημα είμαι σιγουρος ότι θα του αντικαθηστούσαν.
Δεν ρώτησε για τους γονείς ούτε ζήτησε το πετιγκρι των γονιών. Αποτέλεσμα δεν ενημερώθηκε ότι έπαιρνε κουτάβι΄από αιμομιξία - αδερφός με αδερφή, δεν ενημερώθηκε για τον εκτροφέα κλπ . δεν ήξερε κανενας μας για τους γονείς μπορούσα να του πω για τους προπαπους του σκύλου αλλά όχι για μετέπειτα σκυλιά.
Τωρά κατόπιν εορτής ψάχνει να βρεί άκρη. με ποιον και σε τι. Εαν είχε ενδιαφερθεί πράγματι για την αγορά σκύλου θα είχε ρωτήσει κάποιους και θα είχε μάθει 2-3 πράγματα και εαν δεν υπήρχαν την εποχή εκείνη γέννες αξιόλογές θα μπορούσε να περιμένει 1-2 μήνες. Το να περιμένεις λίγο για να πάρεις ένα κουτάβι που να αξίζει δεν είναι κάτι το τρομέρο.
Για αυτό λέω ότι έλάχιστοι δεν ασχολούνται με το σκύλι θα αγοράσουν. μπορεί να ξοδεύψουν χρόνο για το τι προσφέρει ένα κυνηγετικό γιλέκο να πάνε να δούνε τουλάχιστον 3-4 αλλά για σκύλο όχι.
Αυτή είναι η πραγματικότητα και οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Β. Επαγγελματίας εκτροφέας με ποιότητα δεν μπορεί να υπάρξει ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ το κυνηγετικό σκύλι είναι πολύ ποιο δυσκολό στην εκτροφή γιατί είναι πολύ ποιο πολύπλοκο και τα ζητούμενα είναι πολύ περισσότερα απ΄ότι είναι σε οποιαδήποτε άλλη εκτροφή.
Ο επαγγελματίας εαν θελει να επιβιώσει οικονομικά στο τέλος θα επικεντρωθεί σε ένα μονο τομέα του κυνηγόσκυλου, γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο το σύνολο του κυνηγόσκυλου, Είναι πολύ ποιό ευκολο να έχεις μια εκτροφή που έχει μια κύρια κατέυθυνση. Κάνε μια στατιστική στους εκτροφείς που ξέρεις και θα δείς ότι έχω δίκιο.
Τώρα οι περισσότεροι αυτό που κάνουν είναι να έχουν την εκτροφή ώς χόμπι, ακόμα και οι επαγγελματίες εκτροφείς το κύριο εισόδημά τους είναι αλλά παραπλήσια επαγγέλματα- εκπαίδευση , φιλοξενία κλπ. αυτά αφήνουν εισοδήματα όχι το κουτάβι, εκτός και έαν πουλάνε 1500 € το κουτάβι.
Οσο για το επίπεδο επίτρεψε μου να αμφιβάλλω μπορεί να έχουμε βελτιωθεί, αλλά απέχουμε σαν μέσος όρος πάρα πολύ από ένα καλό επίπεδο. Μην πέρνεις σαν παράδειγμα τον κύκλο σου, και εμένα οι φίλοι μου ασχολούνται και όλοι λίγο ή πολύ γνωρίζουν, αυτό το κοινό μας φέρνει κοντά, από πίσω υπάρχει μια στρατιά όλοκληρη που δεν γνωρίζει τα βασικά αλλά νομίζει ότι γνωρίζει τα πάντα. Οταν δείς επώνυμους κυνηγούς που έχουν τα σκυλιά τους, δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου.
Εαν υπήρχε αν όχι γνώση τουλάχιστον θέληση για μάθηση, αυτό θα μεταφραζόταν σε θεατές & συμμετοχές σε αγώνες και εκθέσεις, κάτι τέτοιο βεβαια δεν υπάρχει.
Κάνε μια εκθεση κυνηγοσκυλων, και μια εκθεση κυνηγετικών ειδών, ταυτόχρονα σε διαφορετικά μέρη να δείς πόσους θεατές θα έχεις.
Και μην ακούσω για τα των εκθέσεων, γιατί αυτό φανερώνει ολοσχερή άγνοια, το σωστό κυνηγόσκυλο δεν μπορεί παρά να είναι σωστό μορφολογικά, Δεν λέω όμορφο αλλά σωστό για την εργασία που καλέιται να κάνει. Οταν ο άλλος δεν ξέρει πχ τι κάνει η πλάτη στον σκύλο και δεν αναρωτήθηκε ποτέ να μάθει, για ποιο κυνηγο με κυνηγετικό σκυλί μιλάμε.
Εαν βάλεις αγγελία για κουτάβια, 9 στους 10 το πρώτο που ρωτάνε είναι πόσο κάνει. ούτε τι γονείς ούτε τίποτα.
Εδώ σε συζήτηση με υποτίθεται γνώστες και υποστήριζε ο άλλος ότι το να βγαίνει το σκυλί στο βουνό σε ηλικία 7-8 μηνών είναι αναγκαίο ΄και πρέπει να βγάζει και γκάζια, το ότι ένας σκύλος που δεν έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξη του οι χόνδροι του δεν έχουν ολοκληρωθεί κλπ θα καταστραφούν σε αυτή την ηλικία με αυτή την καταπόνηση, μετά πώς θα τρέξει με τις ώρες πώς θα αντέξει στο ολοήμερο, στα 2 του χρόνια δεν κάνει ο σκύλος γιατί περπατάει στο βουνό. Θα φταίει η γραμμη θα φταίει ο εκροφέας θα φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτόν.
Το ότι οι πρωταθλητές οι περισσότεροι έρχονται από το εξωτερικό, μήπως λέω μήπως οφείλονται σε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και μεγαλώματος.
Για αυτό μην βαράτε τους επαγγελματίες προσφέρουν αυτό που ζητάει ο κόσμος, ότι είναι το επίπεδο των κυνηγών τέτοιο προσφέρουν πάντα βεβαια με την Ελληνική νοοτροπία του έυκολου και γρήγορού κερδους. Ελληνες είναι εξάλλου.
Οταν ο μέσος όρος θα αρχίσει να ζητάει πραγματικά θα ανέβουν και αυτοί σκαλί.

Γ. ΜΑΚΑΡΙ στα σκυλιά να παίρναμε ότι πληρώναμε. Η τιμή δεν εξασφαλίζει με κανένα τρόπο την ποιότητα του σκύλου, αυτό που την εξασφαλίζει είναι οι γνώσεις του εκτροφέα και ο Θεός,
Υπάρχουν ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΕΝΝΕΣ που εξελίχθηκαν σε μεγάλες αποτυχίες πάντα σύμφωνα με τις προσδοκίες, είναι δυστυχώς μέσα στο παιχνίδι της εκτροφής.
Εαν θεωρούμε ότι κάποιος εκτροφέας στην πορεία του εχει επιδείξει γνώσεις και αποτελέσματα τότε αυξάνουμε απλά τις πιθανότητες.
Ενας ξένος εκτροφέας μου ειπε κάποτε "ζευγαρώνουμαι εξαιρετα σκυλιά για να πάρουμε πολύ καλά" .
Ολοι ονειρευόμαστε ότι το κουτάβι που αγοράζουμε θα ειναι πρωταθλητης σε όλα του, ακόμα και έαν προέρχεται από άσημους γονείς. Αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.
Εξάλου το καλό είναι κάτι πολύ σχετικο στον κυνηγετικό κόσμο.
Οι περισσότεροι και μην σας φάινεται περίεργο δεν ξέρουν τι ζητανε από ένα σκύλο, δεν ξέρουν τι φυλή θέλουν και τι πρέπει να περιμένουν, οσο και να σας φάινεται υπερβολικό αυτό είναι μια πραγματικότητα, εδώ γνώστες υποτίθεται των φυλών στην εργασία πάνω έχουν βαθιά μεσάνυχτα για την εργασιακή απόδοση του σκύλου, τι πρέπει να περιμένουν και τι πρέπει να δούν και να προσέξουν από το σκύλο, το λάθος του σκύλου ακόμα και εμφανέστατο γεννετικό του μειονέκτημα το χρεώνουν στις "συνθήκες" στην "τύχη" κλπ.
Εαν δεν ξέρουν οι εκτροφείς και οι αγοραστές τις ζητάνε ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ, απλά συνεχώς κατεβάζουν τον πήχυ. Για να ανέβει η απόδοση της εκτροφής θα πρέπει να ανέβει η απάιτηση του αγοραστή. Οταν η απαίτηση είναι χαμηλή τότε και η προσφορά θα ειναι χαμηλή ποιότητας.
Οταν η αναφορά γίνεται μόνο στην τιμή, τοτε παίρνεις "κινέζικο" .
Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να υπάρχει μια λογική στις τιμές, αλλά ποιό είναι το νούμερο αυτής της "λογικής" τιμής?? Εγω θα πω ότι αυτή την εποχή μπορείς να αγοράσεις σκύλο με πετιγκρί που να έχει στους παπούδες - προπάππους, επώνυμους σκύλους σε πραγματικές φτηνές τιμές, πράγμα που δεν συνέβαινε το 1990 -1995, σκυλιά αυτής της κατηγορίας πουλιούνται (κουτάβια) 300-400 €, όταν έγω πούλησα όλη την γέννα (ποιντερ - με χαρτιά) με 55,000 δρχ το κουτάβι, ή αγόρασα την ίδια χρονιά το drahthaar μου 60.000 δρχ και το επόμενο από "εισαγόμενους γονείς" 120,000δρχ το 1993 . Για κάντε μια αντιστοιχία τιμών???
Υπάρχει αυξημένη παραγωγή σκύλων΄με petigree, δεν θα έλεγα το ίδιο για την ποιότητα. Και προσωπικά πιστεύω ότι εαν δεν υπήρχαν οι εισαγωγές από τις Βαλκανικές χώρες όπου γίνονται κυρίως σε ηπειρωτικά σκυλιά οι τιμές θα είχαν ξεφύγει εντελώς, τώρα τι αντιστοιχεί σε τι μην με ρωτήσεται. Πάντως μην πιστεύεται και ότι σας λένε για τις τιμές που αγοράζουν τα σκυλιά, καμμιά φορά δεν αντοποκρίνονται στην πραγματικότητα, πόλλες φορες "φουσκώνονται" για άνοδο του prestize ή προσδοκόμενα ωφέλη,
Γνωστός μου όποτε με έβλεπε δεν αναφερόταν μπροστά μου σε τιμές που του κόστισαν τα σκυλιά που είχε εισάγει, γιατί ήξερε ότι ήξερα.
Πχ είναι ακριβή η Γερμανία "μυθος" είναι ακριβή στα εκπαιδευμένα, αλλά τι προσφέρει στα κουτάβια έχει "λογικες" τιμές για αυτά που προσφέρει. τα μεταφορικά κλπ δεν είναι τιμή του κουταβιού.

Δεν θέλω να αναμασήσω τίποτα, απά όπως ο φίλος..... που μου μεταβίβασε κάποια πράγματα (κρατώ προς το παρόν, κρυφό το όνομα του) κι άλλοι ρωτάτε για τόσα στο ΠΜ.... & άλλα τόσα/ δεν είμαι ειδικός ή ξερόλας, απλά ίσως ως πιο έμπειρος απ'αυτόν έχω υποχρέωση να του απαντήσω!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:58 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ θα σταθώ στο εξείς ΟΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ .Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα με την εκτροφή στην Ελλάδα, υπάρχει ένα μικρό ποσοστό σοβαρών και ψαγμένων αγοραστών που θα βρουν αυτό που ζητούν και ένα μεγάλο αν όχι ανίδεων τουλάχιστον αγαθών καταναλωτών που θα αγοράσουν αυτό που θα τους πουλήσουν :evil: .Αυτό που δεν καταλαβενω είναι ποιος πρέπει να προστατεύσει η μάλλον να ενημερώσει τον καταναλωτή .Αλλά από ότι βλέπω ισχύει το εξής ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ :twisted: .Όσο για το θέμα των τιμών ναι πιστεύω πως όντος είναι χαμηλές αφού κατά την άποψη μου οι περισσότεροι εκτροφείς έχουν περισσότερο το νου τους στην ποσότητα και όχι στη ποιότητα γεννάν οι σκυλίτσες αβέρτα που χρόνος για κυνήγι. :?: :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ψευδείς αγγελίες...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 8:19 pm 

Προσέξτε φίλοι μου, "μια αγγελία κουταβιών Επανιέλ μπρετόν", που δημοσιεύτηκε-πουλιούνται μέσω του αγγελιών e-artemis/ όπως την δήλωσε ο εκτροφέας= ιδιοκτ. θηλυκιάς να πώς μπορεί ο καθένας μας (κι εγώ ίσως) να την πατήσει!!!... (τυχαία την είδε κάποιος και μου το είπε!!!).
Θα ξέρετε & θυμάστε φαντάζομαι ότι ο εν λόγω διάσημος σκύλος, μας άφησε χρόνους το Σάββατο 09 Φεβρουαρίου - τό'χα γράψει εδώ σε σχετική αναφορά μου.... βέβαια στην ηλικία που'ταν κι άν του επιτρέπονταν να ζευγαρώσει ακόμη κλπ... Αλλά ακόμη κι αν λέω ζευγάρωσε πριν αυτή την ημερ/νια + 63 ημέρες ο τοκετός/ γέννα => μας δίνουν λογικά ως πιθανή ημερ/νία γέννησης ~ 3-10 Απριλίου!!! + 30 ημερών τα κουταβάκια (στις 10.06.2008)/ άρα κάτι μας δηλώνεται ψέματα πέρα ως πέρα, ίσως να δηλώθηκε η όλη γέννα μετά απ'την πραγματική ημερ/νια γέννησης κά... ίσως να πλαστογραφήθηκε η υπογραφή ή ημερ/νια ζευγαρώματος, αλλά πιθανότατα να μην υπήρξε ποτέ το προαναφερθέν ζευγάρωμα/ για σιγουριά μπορείτε να ρωτήστε αν θέλετε κ τον ιδιοκτήτη του επιβήτορα, να σας επαληθεύσει την μαμ.... κάποιων που σκαρφίζονται τα πάντα για να πουλήσουν τα κουτάβια της σκύλας τους!!! δεν συμβαίνουν μόνον στην Σερβία ή Βουλγαρία αυτά λοιπόν. Εγώ τηλ. δεν τον πήρα αυτόν τον εν λόγο κύριο, αλλά μήπως πρέπει κι εμείς να αντιδράσουμε ποικιλοτρόπως - πρώτα απ'όλα ψάχνουμε καλύτερα το τι μας "τσαμπουνάει-λέει" κάποιος άγνωστος σε μια παρόμοια αγγελία & καταλήξουμε σε μια καταγγελία στον ΚΟΕ?

Πωλουνται επανιελ μπρετον 30 ημερων απο καθαροαιμους γονεις. Lone de Saint lubin & Vilma de closs becassier.
Στοιχεία Αγγελίας
Καταχωρήθηκε από τον: volleyst στις 10/6/2008, 13:57
Η αγγελία λήγει στις: 9/8/2008, 13:57

Εμφανίσεις Αγγελίας: 77
Εμφανίσεις Αγγελίας Σήμερα: 7

Στοιχεία Επικοινωνίας ΒΑΓΓΕΛΗΣ........., Τηλ., Κιν. 6931.745 701
,......

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ψευδείς αγγελίες...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 8:29 pm 
Άβαταρ μέλους

matthchris έγραψε:
Προσέξτε φίλοι μου, "μια αγγελία κουταβιών Επανιέλ μπρετόν", που δημοσιεύτηκε-πουλιούνται μέσω του αγγελιών e-artemis/ όπως την δήλωσε ο εκτροφέας= ιδιοκτ. θηλυκιάς να πώς μπορεί ο καθένας μας (κι εγώ ίσως) να την πατήσει!!!... (τυχαία την είδε κάποιος και μου το είπε!!!).
Θα ξέρετε & θυμάστε φαντάζομαι ότι ο εν λόγω διάσημος σκύλος, μας άφησε χρόνους το Σάββατο 09 Φεβρουαρίου - τό'χα γράψει εδώ σε σχετική αναφορά μου.... βέβαια στην ηλικία που'ταν κι άν του επιτρέπονταν να ζευγαρώσει ακόμη κλπ... Αλλά ακόμη κι αν λέω ζευγάρωσε πριν αυτή την ημερ/νια + 63 ημέρες ο τοκετός/ γέννα => μας δίνουν λογικά ως πιθανή ημερ/νία γέννησης ~ 3-10 Απριλίου!!! + 30 ημερών τα κουταβάκια (στις 10.06.2008)/ άρα κάτι μας δηλώνεται ψέματα πέρα ως πέρα, ίσως να δηλώθηκε η όλη γέννα μετά απ'την πραγματική ημερ/νια γέννησης κά... ίσως να πλαστογραφήθηκε η υπογραφή ή ημερ/νια ζευγαρώματος, αλλά πιθανότατα να μην υπήρξε ποτέ το προαναφερθέν ζευγάρωμα/ για σιγουριά μπορείτε να ρωτήστε αν θέλετε κ τον ιδιοκτήτη του επιβήτορα, να σας επαληθεύσει την μαμ.... κάποιων που σκαρφίζονται τα πάντα για να πουλήσουν τα κουτάβια της σκύλας τους!!! δεν συμβαίνουν μόνον στην Σερβία ή Βουλγαρία αυτά λοιπόν. Εγώ τηλ. δεν τον πήρα αυτόν τον εν λόγο κύριο, αλλά μήπως πρέπει κι εμείς να αντιδράσουμε ποικιλοτρόπως - πρώτα απ'όλα ψάχνουμε καλύτερα το τι μας "τσαμπουνάει-λέει" κάποιος άγνωστος σε μια παρόμοια αγγελία & καταλήξουμε σε μια καταγγελία στον ΚΟΕ?

[size=9]Πωλουνται επανιελ μπρετον 30 ημερων απο καθαροαιμους γονεις. Lone de Saint lubin & Vilma de closs becassier.
Στοιχεία Αγγελίας
Καταχωρήθηκε από τον: volleyst στις 10/6/2008, 13:57
Η αγγελία λήγει στις: 9/8/2008, 13:57

Εμφανίσεις Αγγελίας: 77
Εμφανίσεις Αγγελίας Σήμερα: 7

Στοιχεία Επικοινωνίας ΒΑΓΓΕΛΗΣ........., Τηλ., Κιν. 6931.745 701
,......
[/size]

Αγαπητε,
μηπως πρεπει να διασταυρωνουμε τις πληροφοριες μας πριν καταγγηλουμε και διαβαλουμε προσωπικοτητες/χαρακτηριζουμε ατομα?
Νομιζω οτι δεν αναφερει η αγγελια οτι τα κουταβια εχουν ΓΟΝΕΙΣ τους Lone de Saint lubin & Vilma de closs becassier,
απλα,με τον τροπο που το γραφει,θεωρω-ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ- οτι μαλλον οι γονεις των κουταβιων ειναι παιδια/αιματα των Lone de Saint lubin & Vilma de closs becassier.
Ελπιζω να διασταυρωσεις τις πληροφοριες σου και να ενημερωσεις το τοπικ.

Φιλικα

Υ,Γ Δεν κανω τον δικηγορο του διαβολου,ουτε περνω το μερος κανενος σας-δεν σας ξερω-απλα γραφω,οπως το αντιλαμβανομαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 9:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Επειδη εχουμε ακουσει παρα πολλα τον τελευταιο καιρο,εκανα τον κοπο και καλεσα το νουμερο αυτο.Οντως τα κουταβια ειναι απο αιματα(παππους LONE).
Φιλε Αλεξη,οπως γραφει το παιδι(ευγενεστατο και ειλικρινεστατο καθ'ολα του)την αγγελια και εγω θα πιστευα οτι εχει LONE πατερα.Ο Μακης απλα χτυπησε το κουδουνακι προς επαγρυπνηση και αφυπνιση,η απολυτη εξακριβωση ανοικει παντα στον αγοραστη.
Αυτο παντως που γραφει(ο Μακης) για τις ψευδης η ακομη και ετεροχρονισμενες δηλωσεις γεννων και εντος του Ελλαδικου χωρου ειναι πραγματικοτητα,πρωτος παθων ο υποφαινομενος και απο οτι γνωριζω και κανα 2-3 ακομη απο εδω μεσα.Γι'αυτο....ΠΡΟΣΟΧΗ και παλι ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 9:35 pm 
Άβαταρ μέλους

teocharis.koytsoympas έγραψε:
Επειδη εχουμε ακουσει παρα πολλα τον τελευταιο καιρο,εκανα τον κοπο και καλεσα το νουμερο αυτο.Οντως τα κουταβια ειναι απο αιματα(παππους LONE).
Φιλε Αλεξη,οπως γραφει το παιδι(ευγενεστατο και ειλικρινεστατο καθ'ολα του)την αγγελια και εγω θα πιστευα οτι εχει LONE πατερα.Ο Μακης απλα χτυπησε το κουδουνακι προς επαγρυπνηση και αφυπνιση,η απολυτη εξακριβωση ανοικει παντα στον αγοραστη.
Αυτο παντως που γραφει(ο Μακης) για τις ψευδης η ακομη και ετεροχρονισμενες δηλωσεις γεννων και εντος του Ελλαδικου χωρου ειναι πραγματικοτητα,πρωτος παθων ο υποφαινομενος και απο οτι γνωριζω και κανα 2-3 ακομη απο εδω μεσα.Γι'αυτο....ΠΡΟΣΟΧΗ και παλι ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!

Χαρη καλησπερα.Τοτε καλο θα ειναι να γινετε αυτο που τονισα,πριν κανουμε οποιαδηποτε ενεργεια και ιδιως τετοιας μορφης.Να διασταυρωνουμε τις πληροφοριες μας,θετικες εχει καλως,στις αρνητικες ιδιαιτερη προσοχη.
Οπως ανεφερα και πρωτύτερα την γνωμη μου εγραψα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 9:38 pm 

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν τα μεγάλα & έντονα γράμματα, που ανέβασες το μήνυμα σου φίλτατε Αλέξανδρε... αλλά σίγουρα μπορώ να σου πώ & ξεκαθαρίσω εκ νέου τι υπονοούσα - είπα απλά πρέπει πρώτα απ'όλα να σκεφτόμαστε πριν κάνουμε την όποια κίνηση να τηλεφωνήσουμε/ πάρουμε ή κινηθούμε.... ... βασικά να καταλάβουμε το τι γράφει αυτός που το δημοσίευσε.... & μας πουλάει?!!! Γιατί μετά μπορεί να υπάρχουν άλυτα προβλήματα ή άλλα... παρατράγουδα.
Φίλε εγώ πάντως διάβασα απο καθαροαιμους γονεις. Lone de Saint lubin & Vilma de closs becassier & μετά συνηδειτοποίησα τις ημερ/νιες κλπ... απλά επιβεβαίωσα ότι ο εν λόγω σκύλος δεν ζευγάρωσε φέτος (τουλάχιστον αυτό) με την εν λόγω σκύλα!! δεν προχώρησα σε κάτι επιπλέον εγώ, νομίζω όμως ο γνωστός φίλος το'κανε ήδη - μήπως όμως είπα πρέπει ως "πιθανοί αγοραστές" να ψαχνόμαστε περισσότερο? ... λέω εγώ, μήπως? Αν εσύ πιστεύεις κάτι άλλο ή όπως είπες βιάστηκα, τον κατηγόρησα άδικα κλπ / δεν τον ξέρω τον κύριο.... δεν του τηλεφώνησα, γιατί δεν πίστεψα απ'την αρχή " απλά την αγγελία του!!!" Δεν ξέρω άν όπως λές οι γονείς των κουταβιών προέρχονται απο τους παραπάνω κλπ... ή ..... πάντως σίγουρα την προσοχή κάποιων απο εμας, όπως κι άλλων φίλων την τράβηξε!!!
Ας με συγχωρέσετε λοιπόν που μου ξέμειναν (στο copy - paste) το όνομα... & τηλ. του... "συγνώμη μου" που το ανέφερα έτσι ξερά & λανθασμένα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 9:51 pm 
Άβαταρ μέλους

matthchris έγραψε:
Δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν τα μεγάλα & έντονα γράμματα, που ανέβασες το μήνυμα σου φίλτατε Αλέξανδρε... αλλά σίγουρα μπορώ να σου πώ & ξεκαθαρίσω εκ νέου τι υπονοούσα - είπα απλά πρέπει πρώτα απ'όλα να σκεφτόμαστε πριν κάνουμε την όποια κίνηση να τηλεφωνήσουμε/ πάρουμε ή κινηθούμε.... ... βασικά να καταλάβουμε το τι γράφει αυτός που το δημοσίευσε.... & μας πουλάει?!!! Γιατί μετά μπορεί να υπάρχουν άλυτα προβλήματα ή άλλα... παρατράγουδα.
Φίλε εγώ πάντως διάβασα απο καθαροαιμους γονεις. Lone de Saint lubin & Vilma de closs becassier & μετά συνηδειτοποίησα τις ημερ/νιες κλπ... απλά επιβεβαίωσα ότι ο εν λόγω σκύλος δεν ζευγάρωσε φέτος (τουλάχιστον αυτό) με την εν λόγω σκύλα!! δεν προχώρησα σε κάτι επιπλέον εγώ, νομίζω όμως ο γνωστός φίλος το'κανε ήδη - μήπως όμως είπα πρέπει ως "πιθανοί αγοραστές" να ψαχνόμαστε περισσότερο? ... λέω εγώ, μήπως? Αν εσύ πιστεύεις κάτι άλλο ή όπως είπες βιάστηκα, τον κατηγόρησα άδικα κλπ / δεν τον ξέρω τον κύριο.... δεν του τηλεφώνησα, γιατί δεν πίστεψα απ'την αρχή " απλά την αγγελία του!!!" Δεν ξέρω άν όπως λές οι γονείς των κουταβιών προέρχονται απο τους παραπάνω κλπ... ή ..... πάντως σίγουρα την προσοχή κάποιων απο εμας, όπως κι άλλων φίλων την τράβηξε!!!
Ας με συγχωρέσετε λοιπόν που μου ξέμειναν (στο copy - paste) το όνομα... & τηλ. του... "συγνώμη μου" που το ανέφερα έτσι ξερά & λανθασμένα.

Αλλαξα την γραμματοσειρα γιατι αν κοιταξεις το αρχικο σου ποστ,πρεπει να κανεις μεγενθυση για να διαβασεις την αγγελια.Για κανεναν αλλο λογο,αν ηθελα να δωσω εμφαση στα γραφομενα μου θα το εκανα με αλλο τροπο.Ισως και ο τιτλος παρανοήθηκε λιγακι "Ψευδείς αγγελίες..." χωρις να ειναι τελικα.

Καλο σας βραδυ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 10:08 pm 

Ως καληνύχτα, να μια άλλη αγγελία - πείτε μου εσείς τι διαβάζετε και τι καταλάβατε φίλοι μου? (τι να υποννοεί αλήθεια ο εν λόγω ? .... δυστυχώς και το συγκεκρ. ψέμα πουλάει).

Δημοσιεύτηκε 11 Ιούνιος 2008 at 23:37:45
--------------------------------------------------------------------------------

Aρσενικό κουτάβι 10 μηνών,λευκό μαύρο από τον παγκόσμιο πρωταθλητή LONE DE SAINT LUBIN και την Κ...........(3CAC.2R.CAC,1RCACIB).Άψογη στην μπεκάτσα και σε ορτύκι.
Ξεκινημένο σε ορτύκι,μεγάλο πάθος,πολύ σταθερή φέρμα!

Πωλείται,τηλ.697.........

Χωρίς σχόλια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 14, 2008 12:00 am 
Άβαταρ μέλους

Προσωπικα πιστευω οτι βαζοντας την αγγελια του καθ'ενος τυχαιου,εντιμου η ατιμου στη θεματολογια εκτροφη επανιελ,το μονο που πετυχαινουμε ειναι η υποβαθμιση της συστηματικης,υπομονετικης,ρομαντικης και ισως πολλων υποσχομενης δουλειας που κανουν καποιοι εδω και αρκετα χρονια.
Εχω δυο θυληκες και εναν αρσενικο και τα αναπαραγω.Ειμαι εκτροφεας;ΟΧΙ.ΠΟΤΕ.
Θελω να πιστευω οτι εκτροφη ειναι η προσδοκια του καλυτερου.Ειναι ενα ονειρο,μια ελπιδα.Οταν καταφερω απο επιλεγμενα ζευγαρωματα(οχι απο τα ζωα της κατοχης μου και μονο)και παρω οχι ενα αλλα περισσοτερα ζωα καλυτερα των δικων μου τοτε θα μπορεσω ισως να πω οτι προαγω τη φυλη.
Δε θεωρω εκτροφεις οσους ζευγαρωνουν 2χρονα ζωα γιατι αποκλειεται σε 2 χρονια ζωης το ζωο να ειναι ολοκληρωμενο και να απαιτουμε καλυτερους απογονους.Τι κυνηγοσκυλο θα δωσει ενα ζευγαρωμα 2χρονων ζωων αφου ουτε τα ιδια δεν εχουν προλαβει να χρηστουν κυνηγοσκυλα;;;Ποσο ολοκληρωμενο θεωρειται ενα θυληκο 2 ετων;Δε θεωρω εκτροφεα οποιον παραγει σκυλια καλιστειων χωρις κυνηγετικα ενστικτα,η οποιον παραγει αιθερες κυνηγοσκυλα με μορφολογια κογιοτ.
Υπαρχουν ομως πολλοι που συμμετεχουν σε εκθεσεις μορφολογιας και μονο,αλλα και πολλοι που συμμετεχουν σε επιδειξεις εργασιας και μονο......ειναι εκτροφεις;;;;;
Προσωπικα,θα παρω απο μια γεννα απο τις σκυλες μου στο 3-4 ετος της ηλικιας τους,οταν και εφοσον αυτες μου αποδειξουν οτι ειναι αξιες εκπροσωποι της φυλης τους,στους κυνηγοτοπους,στα τερεν,στα σαλονια της μορφολογιας με αρσενικο ισαξιων προσοντων και ας το πληρωσω οσο-οσο.Τοτε και μονο τοτε θα κρατησω και εγω κουταβι απο δαυτες και αισιοδοξος θα δωσω τα υπολοιπα σε καποιους φιλους κυνηγους.Οχι οπως καποιοι που μετα την πωληση των κουταβιων τους αλλαζουν καρτοκινητο.....η ψαχνουν τις φθηνοτερες δικαιολογιες και ταζουν προκειμενου να μην ξεμπροστιαστουν
Ο εκτροφεας ειναι φιλοι μου για εμενα παντα ζημιωμενος,αλλα και παντα περηφανος.Ο απατεονισκος ειναι με χρημα και κατατρεγμενος......
Συμβουλη προς νεωτερους και απειροτερους,(ΑΛΕΞ φιλε, ακου και μαθαινε απο τα παθηματα των αλλων χωρις να χρειαστει να τα πληρωσεις και εσυ)οι εντιμοι,σωστοι,γνωστες,ποιστοποιημενοι(απο την πορεια τους)εκτροφεις κυν\κων σκυλων ειναι λιγοι.Απο αυτους τους λιγους,ελαχιστοι παλι εχουν οραμα και ενεργεια για προσφορα και δεν επαναπαυονται.Μην αφηνεται τον καθενα να πλασαρεται σαν εκτροφεας,υποτιμοντας την κριση και τη λογικη σας,γεμιζοντας το μυαλο σας ονειρα και προσδοκιες και αλαφρωνοντας την τσεπη σας.Οπως λεει και ο λαος που...δες και παλικαρια γιναμε μαλια κουβαρια!!!!
Ο τελειος σκυλος δεν εχει δημιουργηθει,ουτε και προκειται, αλλα μεσω της σωστης εκτροφης προσπαθουμε να τον προσεγγισουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: epagnuels
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 15, 2008 2:25 am 
Άβαταρ μέλους

??

Τελευταία επεξεργασία από heli-division και Σάβ Σεπ 24, 2011 11:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: "Αναληθής κι όχι ψευδής" αγγελία?...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 15, 2008 2:48 pm 

Φίλτατε Βαγγέλη Γ..., εν πρώτοις σου ζητώ συγνώμη για την "αναδημοσίευση της αγγελίας & στοιχείων σου" και λοιπά.... - όπως λες θίχθηκες και δικαίως σαν προσωπικότητα κλπ... (το δέχομαι εν μέρει) έγινε τώρα όμως φίλε μου.... Το ποιός είναι κύριος κά ....., δεν λέω τίποτα περισσότερο προς το παρόν.
Αν όμως όπως λές θίχθηκες, γιατί σε κατηγόρησε αδίκως κάποιος τρίτος πως λες ψέματα/ που δεν σε ξέρει, για κάτι που δεν είπες?!!.... - Αναρωτήσου & πρόσεξε ξανά σε παρακαλώ και διάβασε, εκ νέου κι εσύ ό ίδιος το τι & πως το είχες διατυπώσει και γράψει στην αγγελία σου!!!. - εννοώ κακώς έγραψες απο καθαρόαιμους γονείς τους L ..... & V.....
Σου επαναλαμβάνω δεν σε ξέρω, δεν σκόπευα προσωπικά εναντίον σου... η αγγελία σου ήταν παράδειγμα, προς προβληματισμό & σχολιασμό!!! Ομως φίλε μου εάν εγώ ήμουν ο ιδιοκτήτης του εν λόγω σκύλου που ανέφερες/ όπως τ' έγραψες κλπ.... , και που τελικά άλλα υποννοούσες κι αλλοιώς το'γραψες/ να ξέρεις πως τώρα ήδη θα σε είχα καταγγείλει στον ΚΟΕ & πιθανότατα μηνύσει για "ψειδή αναγγελία γέννας?!!!... ακυρώσει την δηλωθ. γέννα ή δεν ξέρω πως αλλοιώς!!. "Εσύ πώς δημοσίευσες ψευδώς το όνομα του σκύλου μου.... ως πατέρα των κουταβιών σου?" (Το έχει ήδη κάνει κάνει σε πληροφορώ γιατί τυχαίνει να το ξέρω απο α' χέρι). Δυστυχώς ακόμη ο όμιλος μας, δεν έφτιαξε ομάδα ελέγχου περί των "ψευδών δηλώσεων" κ ελέγχου των πανταχού γεννών Επανιέλ Μπρετόν!!!... & φυσικά τοπικών ελεγκτών-αντιπροσώπων κά...
Εγώ έστω έτσι (λανθασμένα) με το "παράδειγμα της δικής σου αγγελίας? " θέλησα να δείξω προς τους λοιπούς φίλους του φόρουμ, πως κάποιοι τρίτοι αφελέστατα (όπως κι εσύ εννοώ, χωρίς πρόθεση φαντάζομαι - γιατί πιθανότατα έτσι διάβασες κι εσύ κάποιες αντίστοιχες αγγελίες που κάποιοι είχαν γράψει/ όμως σκοπίμως αυτοί έτσι γράφουν με αναληθή στοιχεία) και έβαλες κι εσύ έτσι κάτι που τραβά την προσοχή των υπολοίπων που αναζητούν κουτάβι να αγοράσουν κλπ... Εγώ πρωτίστως καυτηρίασα & σχολίασα τον τρόπο που κάποιοι εξ υμών γράφουν- με κύριο σκοπό να τραβήξουν πρώτα απ'όλα την προσοχή αυτών που ενδιαφέρονται!!! Παρακάτω έβαλα-έγραψα κι άλλη παρόμοια αναληθή αγγελία!!.... 10μηνο κουτάβι, απο τον... Ξεκινημένο σε ορτύκι, μεγάλο πάθος, πολύ σταθερή φέρμα! (πότε βρε φίλε το'βγαλες στο ορτύκι- πέρσι μόλις γενήθηκε ή τώρα στα επιστρόφια & πρόλαβε σου έδειξε όλα τα προσόντα?.... λές). σίγουρα θα βρούμε πάρα πολλές τέτοιες αν ψάξουμε, δηλ. "προκαλούν πρώτα την προσοχή μας & έπειτα γράφουν τα λοιπά.... " .
Φυσικά τα υπόλοιπα που έγραψα στο μήνυμα μου, δεν αναφέρονται σε σένα αποκλειστικά & μόνον, δεν είσαι ο μόνος που έβαλε αγγελία πώλησης κουταβιών? συμβαίνουν πάρα πολλά γύρω μας και τόνισα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και ρωτάμε περισσότερα/ για "επαγρύπνηιση και αφύπνιση" μίλησα, να το διλποσκεφτόμαστε ξανά & ξανά πριν τηλεφ. κάπου κά..... Το νόημα ήταν να προφυλαχτούν οι φίλοι της αντίστοιχης φυλής ή άλλων, απο ψευδείς & αναληθείς αγγελίες που κυριαρχούν στα αντίστοιχα περιοδικά-σάιτ κά. Καλά κάνεις και δουλεύεις στην ηλικία σου & αποδίδεις τώρα που μπορείς κλπ... εγώ δεν υποννόησα, ούτε είπα κάτι άλλο εναντίον σου/ για χαρτιά-δηλώσεις κλπ!! (Αισιοδοξώ να διαβάσεις-πάρεις το παρόν μήνυμα & καταλάβεις πρώτα απ'όλα σαφέστερα τι έγραψα εγώ και είπα!!).
Σημειωτέον όλα αυτά γιατί δεν έγραψες ξεκάθαρα ότι οι γονείς των κουταβιών, κατάγονται απο γονείς των τάδε.../ ΒΕΚ.... κά που Ναι το δέχομαι εκ λάθους σου, κι εγώ ήδη το'πα εκ λάθους μου (άφησα τα στοιχεία του). Ελπίζω ότι το τηλεφ. μου εκ των υστέρων για να σου "πώ την συγνώμη μου" (έστω κατόπιν εορτής), σε κάλυψε. Ομως ανέφερα ότι μπορεί να μην σε πήρα τηλεφ. νωρίτερα & επαληθεύσω τα γραφόμενα σου.... αλλά το'χε ήδη κάνει ο άλλος φίλος ήδη αυτό και το ήξερα ήδη/ Εγώ απλά ρώτησα (επαλήθευσα) τον ιδιοκτήτη του Lone de Saint lubin, μήπως τυχόν έκανε φέτος κάποιο ζευγάρωμα & δεν το ήξερα.... & μόνον απ'τις ημερ/νίες έβγαλα το συμπέρασμα μου!!.

Υ: Aλέξανδρε thanks για την στάση σου..

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 29 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: