Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 29 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "Αναληθής κι όχι ψευδής" αγγελία?...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 15, 2008 3:01 pm 
Άβαταρ μέλους

matthchris έγραψε:
Υ: Αλέξανδρε thanks για την στάση σου..

Den to ixera oti den prepei na leme kai thn apopsi mas.gia exigise mou ligo...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 16, 2008 1:41 am 
Άβαταρ μέλους

??

Τελευταία επεξεργασία από heli-division και Σάβ Σεπ 24, 2011 11:17 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Κουτάβια (ζώα) Επανιέλ απο σόι...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 27, 2008 8:57 pm 

Επανέρχομαι αναγκαστικά σε ένα θέμα φίλοι μου που 'χω ξαναθίξει και παλιότερα, εάν θέλετε πραγματικά ζώα σόικα "Επανιέλ Μπρετόν" , απο "καλά αίματα-καταγωγές-κυνηγόσκυλα" κλπ να απευθυνθείτε στα τηλεφ. του ομίλου & των ανθρώπων του ΔΣ, γιατί δυστυχώς δεν λειτούργησε η ιδέα έως τώρα για κοινοποίηση (δημοσίευση στην ιστιοσελίδα ομίλου) των γεννών-κουταβιών που υπάρχουν προς διάθεση στα μέλη & φίλους του ομίλου μας.

Σταματήστε να αγοράζετε απο αγγελίες διαφόρων, γέμισαν παντού στα κυνηγ. περιοδικά απο κάποια τυχαία ατόμα κατ'εμέ (τους συνήθεις αγνώστους, που δεν ήταν παρόντες κάν ή δεν συμμετείχαν/ διανωνίστηκαν ποτέ σε κάποια εκδήλωση-έκθεση ομίλου!! ). Απλά δηλώνουν ότι πουλάνε κουτάβια απο.... την.... κά - δεν ξέρω καν τι είδους είναι αυτά τα σκυλιά τους που ζευγάρωσαν, πόσο ικανά ήταν στο κυνήγι? και τι είναι αυτά που θα σας πουλήσουν/ αν έχουν κάποιο κουσούρι-γενετ. δυσμορφία ή άλλο πρόβλημα κλπ.... Μην ρωτάτε εμένα ή κάποιον άλλο φίλο να σας πεί την άποψη του, μετά ειδικά όταν εσείς έχετε ήδη κάνει την κίνηση σας? τ' είδατε τόσο επιπόλαια!!... Ναι ξέρω σας το έδωσαν= πήρατε σε πολύ καλή τιμή 150-250€? ή άγνωστο πόσο... λοιπόν πριν κάνετε την κίνηση σας σας θερμοπαρακαλώ ρωτάτε-μάθετε-δεστε απο κοντά τους 2 γονείς των κουταβιών, ζητήστε να δείτε τα χαρτιά τους, ακόμη και την δήλωση γέννας στον ΚΟΕ που υπήρξε!!... η ακόμη καλύτερα δείτε πως κυνηγάνε οι γονείς τους κλπ... Υπάρχουν πολλά καλά κι άξια ζώα που αξίζει να προχωρήσουν & διαδοθούν παραπέρα!! όπως κι η φυλή συνολικά.

Μια όμορφη φωτο γέννας κάποιου φίλου, πριν λίγο καιρό.... έτσι για να δείτε την γλυκύτητα & ομορφιά της ράτσας μας.
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 28, 2008 8:26 am 
Άβαταρ μέλους

Καλός ρε φίλε ο όμιλος , αλλά τα μπουμπούκια και οι παρατρεχάμενοι δεν είναι λίγοι εκεί μέσα .
Υπάρχουν και ιδιώτες που έχουν καλά σκυλιά και δεν ασχολούνται με τις παράγκες και προσφέρουν όλα αυτά που λές σε σωστές τιμές .
Οι μισοί από αυτούς στούς ομίλους ,ειδικά στα επανέλ σέττερ ,κάνουν εισαγωγή από την Γιουγκοσλαβία και άλλες παρόμοιες χώρες και τα μοσχοπουλάνε , τους έχουν πάρει χαμπάρικαι τελευταία και έχουν κόψει οι δουλειές .
Το ίδιο γίνετε και στους πόιντερ σετεράκιδες , αυτοί οι περισσότεροι έχουν στήσει παράγκα κάποιας μορφής στην Θεσσαλονίκη και εισάγουν όλη την σαβούρα της Ιταλίας , Γαλλίας και περιχώρων .καιπυροβολούν αναλόγως πώς θα σε κόψουν ανεξέλεγκτα .
Εντάξει υπάρχουν κάποιοι καλοί και αν είσαι τυχερός μπορείς να πάρεις κάτι που να κυνηγάει αξιοπρεπώς.
Αλλά μην θάβουμε και τους απεξω ιδιώτες , οι σωστοί και χαρτιά δίνουν, και γονείς βλέπεις και σκυλάκια σε πολύ καλές τιμές και ας μη έχουν μεγάλη σχέση με τον όμιλο.
Οι όμιλοι βοήθησαν στην εκτροφή και στην βελτίωση της εκάστοτε φυλής , αλλά έφεραν κι τις παράγκες , δημιούργηδσαν τους παρατρεχάμενους γύρω γύρω, τις παραεισαγωγές και πολύ σαβούρα για να είμαστε δίκαιοι !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 28, 2008 8:58 am 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ ,άσε δε που κάποιοι από τους εκτροφείς επειδή έχουν κόψει οι δουλειές , ψάχνουν τρόπους διαφήμισης και ένα από αυτούς είναι να γυρνάνε ταινίες με θήραμα του κλουβιού .
Το ιταλικό ορτύκι έχει μεγάλο σουξέ , ας το έλεγαν τουλάχιστον , παρουσιάζουν σκύλους που γι αυτούς είναι το τοπ ενώ από αυτά που βλέπεις στην οθόνη είναι κάτω του μέτριου ενός κυνηγητικού σκύλου.
Άσε το ύφος , τα δε ελληνικά χειρότερα του δημοτικού.
Και μην μου πείτε ότι αυτό δεν είναι μέρος της πραγματικότητας που ζούμε σε αυτόν τον χώρο.
Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που δεν χρειάζονται τέτοια διαφήμιση η αν την κάνουν την κάνουν σωστά ενημερώνοντας τον κοσμάκι !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 28, 2008 11:24 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φίλοι, παράγκες υπήρχαν και θα υπάρχουν και όσο υπάρχει δυσχέρεια στα οικονομικά και προς το ζην θα αυξάνονται , είναι ένας εύκολος τρόπος να κάνεις κάτι στην ζωή σου ( υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις που όντως προσφέρουν στην κυνοφυλία και στις φυλές ) , μην τα τσουβαλιάζουμε όλα λοιπόν , ψάξτε και θα τους βρείτε ) .
Αν έχετε παρατηρήσει προσεκτικά, θα έχετε αντιληφθεί, ότι οι μεγάλοι κυνόφιλοι ήταν άνθρωποι μορφωμένοι και ευκατάστατοι , αυτό τους επέτρεπε να έχουν χρόνο, να κάνουν τις επιλογές τους , να ανανεώνουν τα σκυλιά τους , να ξεσκαρτάρουν τα ακατάλληλα και να πηγαίνουν τακτικά κυνήγι .
Ενας που κάνει μερικές γέννες για να βγάλει κανένα φράγκο , τι να επιλέξει και τι να ξεσκαρτάρει , αφού από αυτά περιμένει να ζήσει , δεν το καταλαβαίνετε !
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές , μάτια έχετε , κυνηγάτε , άρα ξέρετε , λοιπόν γιατί να σας πιάνει κάποιος κορόιδο από όμιλο η ερασιτέχνης !
Σας έχουμε χιλιοπεί τι να προσέχετε , από εκεί και πέρα μεγάλα παιδιά είστε !
Μην παραμυθιάζεστε με λόγια πολλά του αέρα και κύπελλα , μόνο στο κυνήγι και στο άγριο θήραμα ΚΥΝΓΗΓΩΝΤΑΣ θα μάθετε την αλήθεια , για ξεκινημένα και μαθημένα , εδώ πρέπει να έχετε απαιτήσεις και πολλές και βέβαια αν σας κάνει θα πληρώσετε και το ανάλογο τίμημα !
Στα κουτάβια , βλέπετε αν είναι υγιεί , τα χαρτιά τους , τους γονείς έξω αν είναι δυνατόν και από εκεί και πέρα είναι λαχείο , κανείς δεν μπορεί να σας εγγυηθεί ότι πήρατε ένα πρωταθλητή... , μόνο η τύχη και βέβαια μεγαλώνει το ποσοστά επιτυχίας η ποιότητα των γονέων !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Καλά κυνηγόσκυλα-"σωστή εκτροφή & σωστοί απόγονοι&a
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 07, 2008 11:32 pm 

Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση μου φίλοι, προλαλήσαντες και μη δεν θα μπορούσα να μην δώσω συνέχεια (επανέλθω) στο θέμα "σωστή εκτροφή & αναπαραγωγή" σκύλων – κάθε φυλής. Ισως λιγάκι καθυστερημένα βέβαια λόγω άλλων υποχρεώσεων, αλλά κυρίως ποτέ δεν θα προσπερνούσα έτσι & τόσο εύκολα ένα βασικό για όλους μας πιστεύω θέμα «την επιλογή των καλύτερων νεαρών κουταβιών» (αποδειγμένα ως σωστά και καλά κυνηγόσκυλα) από τα καλύτερα αναπαραγωγά ζώα. Το να πάρω εγώ ή εσείς να πάρετε φίλοι μου, ένα κουταβάκι απο μια γέννα που είδατε ή διαβάσατε τυχαία σε μια αγγελία.... 2 οποιαδήποτε τυχαίων σκύλων, μιας ράτσας/ με χαρτιά pedigree κλπ.. δεν λέει από μόνο του τίποτα το κακό!!!.. όποια κι άν είναι αυτά/ χωρίς να ονοματίσω κάποια συγκεκριμένη ράτσα ή διάσημους σκύλους- πρωταθλητές - αγωνόσκυλα κλπ, μιας και τέτοια είναι η πλειοψηφία όλων αυτών που κυκλοφορούν στην χώρα μας (αποδεικνύεται απλά ξεφυλλίζοντας ένα τέτοιο κυνηγ. περιοδικό ή σχετικό έντυπο, ιστοσελίδες κά).
Σας υπενθυμίζω όμως σαν πιο παλιός κυνηγός είδα -άκουσα πολλά & διάφορα μέχρι τώρα, πριν από πολλούς απ’ εσας…φίλτατοι. αυτή είναι η άποψη μου και λέω ότι χρειάζονται κι άλλα σημεία που πρέπει να προσεχθούν αναλόγως!!.... μέχρι και 2 διαφορετικών φυλών-μπασταρδάκια είδα πρόσφατα να διαφημίζονται (Σέττερ + Κούρτσχααρ).

ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΝΑΘΙΣΜΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ (δηλ. ΣΚΥΛΑ) ΘΑ ΤΗΝ ΖΕΥΓΑΡΩΝΑΤΕ ΠΟΤΕ? ΑΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΚΗ? ………. ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΤΗΣ, ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ? Θα τα ‘τρωγες?!!! (η τελευταία είναι δική μου προσθήκη)

Τι ξέρετε λοιπόν για αυτή την όποια σκύλα (= μάνα που γέννησε τα μικρά κουταβάκια της αγγελίας) μήπως στην προηγούμενη της γέννα έδωσε τυχόν δυστυχώς κάποια προβληματικά κουτάβια- εννοώ με σοβαρά προβλήματα/ απο πλευράς δυσμορφίας ή δυσπλασικά - προγναθικά ή άλλων οδοντικών προβλημάτων, κρυπτο ή μονάρχεις κλπ... (ή μήπως η μητέρα αυτης, αντίστοιχα στο σόι της μήπως υπήρχαν κάποια παρόμοια περιστατικά?) Μην εμπιστεύεστε αυτά που σας λένε οι ενδιαφερόμενοι & Θα μπορούσε το ίδιο, φυσικά να συμβεί κι από πλευράς του επιβήτορα?!!!... κι αν φυσικά υπήρξαν ποιός ή ποιοί αλήθεια να έμαθαν ή άκουσαν κάτι το σχετικό/ πολύ λίγοι είμαι σίγουρος (γιατί αυτά συνήθως κρύβονται απ’τον πολύ κόσμο…) - γιατί δυστυχώς ο εκτροφέας, κανονικά θα έπρεπε να τα θανάτωνε (πάρει πίσω & αντικαταστήσει, με ένα άλλο σωστό κουτάβι!!! ) Γιατί καθ’ εαυτού το πρόβλημα, είναι η επιλογή των σωστότερων απογόνων για το καλό της φυλής - και όχι μόνον γιατί νοιάζεται μην τυχόν λερωθεί το όνομα του!!! . Ναι, θά'θελα να με προστατεύσει & προφυλάξει κι εμένα ο όμιλος φυλής μου... εννοώ να παρακολουθεί όλες τις γέννες , ελέγχει, καταγράφει & με προφυλάσει αντίστοιχα απ'τις κακοτοπιές.... αυτό δυστυχώς ούτε ο ΚΟΕ δεν κατόρθωσε να πράξει!!!

Υπάρχουν πολλοί άλλοι «πιο ειδικοί – ειδικευμένοι από μένα» (ήμουν σίγουρος) που ίσως θα’ πρεπε αυτοί να μιλάνε εδώ που γνωρίζουν καλύτερα, μας λένε το πιο είναι σωστό ή τα λάθη μας, μας συμβουλεύουν σωστότερα-καταλληλότερα κλπ… όπως έχω κι εγώ δεί αλλού σε άλλη παρόμοια ιστοσελίδα- τεύχη κυνηγ. περιοδικών κλπ… Δέχομαι τις σωστότερες απο μένα απόψεις αυτών των ατόμων-συγγραφέων κι αναφέρω κάποια χαρακτηριστικά κομμάτια, αναγνώσματα που διάλεξα εγώ & βρήκα όπως προανέφερα (σε άλλο ιστότοπο/φόρουμ- περί κυνηγόσκυλων, ημερολόγιο εκπαίδευσης κά).

Η κυνοτεχνία είναι η τέχνη της αναπαραγωγής των αρετών και περιορισμό των μειονεκτημάτων. Είναι ουτοπία να πιστεύουμε πως όλοι οι σκύλοι είναι ιδανικοί. Είναι ουτοπία να θεωρούμε πως όλες οι φυλές (και οι επί μέρους γραμμές) έχουν φτάσει στο ιδεατό μορφολογικά, εργασιακά και από πλευράς χαρακτήρα. Άρα όλοι οι σκύλοι έχουν ελαττώματα, ο σωστός εκτροφέας πρέπει να τα αξιολογήσει και να αποφασίσει όσον αφορά την εκτροφή. Ο σωστός εκτροφέας πρέπει να τα εξαλείψει ή να μην τα αφήσει να αναπτυχθούν όσο αφορά την ζωή και την απόδοση του σκύλου. Δυστυχώς δεν υπάρχει ιδανικός σκύλος, υποχρέωση μας είναι να τείνουμε προς αυτόν (χωρίς κουκουλώματα), να είμαστε αδέκαστοι κριτές, αλλά όχι να απορρίπτουμε ότι (έστω και με πολύ κόπο) διορθώνεται.

Ο μόνος που αποφασίζει για την αναπαραγωγή είναι ο άνθρωπος που μεγαλώνει και εκπαιδεύει τα κουτάβια (κι’αυτό μάλιστα επιδέχεται πολύ συζήτηση). Γιατί μόνον αυτός ξέρει τι "έκρυψε", πόσο σοβαρό είναι, αν είναι σοβαρά μεταβιβαζόμενο... κι από εκεί αρχίζει η κυνοτεχνία.

Πολλοί διάσημοι «αναπαραγωγοί σκύλοι» και «σκύλες μάνες» που έδωσαν αποδεδειγμένα εξαιρετικούς απογόνους, είχαν τα κουσούρια τους. Ειδικά οι «μάνες». Εγώ δεν θα έβγαζα από την αναπαραγωγή ένα κουτάβι που ξαφνιάστηκε από έναν ξαφνικό & απροσδόκητο θόρυβο (όπως το κύμα της θάλασσας, όταν σκάει με δύναμη… στην παραλία), θα το έβγαζα αν συνεκτιμούσα τις όλες αντιδράσεις του. Όπως το κουτάβι που δεν φοβήθηκε (με αυτές τις συνθήκες) το κύμα της θάλασσας και ξαναβούτηξε, θα το έβαζα υπό έλεγχο ως προς την εξυπνάδα του και την ικανότητά του να προφυλάσσεται. Σκέψου να έχεις επενδύσει σε ένα κουτάβι, να το έχεις εκπαιδεύσει, να έχεις κάνει εκπαιδευτικά στην Β. Ελλάδα, να βγει άριστο στην μπεκάτσα και την επόμενη χρονιά που θα πας για πέρδικες να βουτήξει στον γκρεμό για να πιάσει την πέρδικα!!!!. Αυτό δεν είναι σθένος είναι κουταμάρα.

Backyard = στην πίσω αυλή = που σημαίνει αθέατα = αναξιόπιστα.

Το βασίλειο του backyard breeding είναι στα pet shops και αφορά τα «καθαρόαιμα» σκυλάκια που αγοράζονται για συντροφιά (pet). Δεν μιλώ μόνο για την Ελλάδα, αλλά σ’όλο τον κόσμο.... Πολλοί από αυτούς τους ιδιοκτήτες πιστεύοντας πως οποιοσδήποτε σκύλος με Pedigree είναι ικανός να διεκδικήσει θέση πρωταθλητή, πάνε σε εκθέσεις μορφολογίας, εκεί αρχίζουν να αντιλαμβάνονται πως κάτι δεν πάει καλά. Στους κυνηγούς το φαινόμενο είναι μικρότερο και ακόμη μικρότερο στους σκύλους φύλακες. Είναι όμως υπαρκτό. Και όχι απαραίτητα σκόπιμο.

Αγαπητοί φίλοι, όποιος απλός ιδιοκτήτης σκύλου αποφασίσει να ζευγαρώσει το σκυλάκι του (οποιασδήποτε ράτσας ή χρησιμότητας) δεν ξέρει πολλά πράγματα, το σκυλάκι του θέλει να ζευγαρώσει. Δεν έχει ακούσει ποτέ περί επιλεκτικής εκτροφής πόσο μάλλον περί κυνοτεχνίας, αν δε κάποιος προσπαθήσει να του πει μερικά πράγματα θα αισθανθεί θιγμένος ή θα βλέπει τον άλλον σαν UFO.

Κάτι ακόμη, θαυμάσιοι κυνοτέχνες κάνουν λάθη στιγμής που θέλουν πολλά χρόνια για να εξαλειφθούν. Τι θέλω να πω: πως κανείς σκύλος δεν είναι τέλειος. Πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο. Για τα όποια εκτροφικά μας λάθη πρέπει να επανορθώνουμε υλικά προς τον ιδιοκτήτη και να επενδύουμε ώρα και χρήμα για την αποκατάσταση του σκύλου αν είναι εφικτή. Φυσικά δεν ξανακάνουμε το ίδιο λάθος, κλείνουμε την αναπαραγωγή στειρώνοντας.

Μιλώντας για εκτροφείς και μάλιστα για ΣΩΣΤΟΥΣ εκτροφείς που σκοπό έχουν το καλό της φυλής και όχι το κέρδος και μόνο.
Φυσικά γι’ αυτούς μιλώ, και τους συγχωρώ τα ακούσια λάθη. Ο ψιλοαπατεώνας νομίζω πως δεν προσπαθεί να κοινωνικοποιήσει τα κουτάβια του για να καλύψει ελαττώματα. Τα πουλά 35-40 ημερών (άντε 2-3μηνών) και καθάρισε - Όλα «τα λάθη που θα εμφανιστούν αργότερα» βαρύνουν τον αγοραστή.

Επίσης να σημειώσω ότι η κοινωνικοποίηση και η εκπαίδευση δεν μπορούν να κρύψουν «ελαττώματα ειδικά τις όποιες φοβίες». Συμβάλλουν στο να βελτιώσουν ή να ξεπεράσουν μια κατάσταση. Έτσι είναι, θα διευκρινίσω μόνο πως με την σωστή ανατροφή των πρώτων εβδομάδων μπορούμε να μη βγάλουμε στην επιφάνεια φοβίες (που δεν θα βγουν και στο μέλλον).

Kalliston Hellas (=Γιάννης Νικολακόπουλος)

Και δεν είναι μόνον αυτά, τα μόνα αξιοπερίεργα-αξιοπρόσεχτα σημεία που αυτός που μεγαλώνει – εκτρέφει τα κουταβάκια αυτά… (αυριανούς σκύλους που θα βρεθούν ίσως στα χέρια μας) μπορεί να παρατηρεί, προσέχει, ξέρει και επιλέγει σωστά, τα βγάζει-κυνηγάει κιόλας & ξέρει πώς κινούνται στον κυνηγότοπο ....και... καταγράφει συνεχώς, επιλέγει και φυσικά αποφασίζει τι αξίζει να μεταδώσει με την σειρά του πιο παρακάτω/ σωστότερα χαρακτηριστικά κλπ… στους απογόνους τους (πιθανόν κι άλλα που μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή).

Απόσπασμα, απ’τις σημειώσεις ενός σωστού εκτροφέα:
XANDRA & XANTHIA (DRAHTHAAR)

Θα προσπαθήσω να περιγράψω με κάθε λεπτομέρεια ακόμα κι αυτά που θεωρούνται ασήμαντα, Εδώ και 3 ημέρες τους έβαλα περιλαίμια, συνάντησα λίγη αντίδραση και από τα δύο στο να τα κρατήσω από τον λαιμό μέχρι να τους τα φορέσω, ο λόγος ήταν ότι ήταν σε ώρα παιχνιδιού - κυνηγητού, και δεν ήθελαν να είναι για πολύ κοντά μου.
Δεν δυσανασχέτησαν καθόλου στο καινούργιο του αντικειμένου, (όσο και να σας φανεί απίθανο έχω συναντήσει σκύλο που του πήρε 5 μέρες να συνηθίσει το περιλαίμιο στην αρχή δε έκανε σαν τρελός να το βγάλει, βεβαια σε ηλικία 2 μηνών και όχι 5).
Μαζί με την ξηρά τροφή τους δίνω και κομμάτια βοδινών στηθοπλεύρων ωμών ο λόγος πέραν του διατροφικού είναι για να δυναμώνουν τα σαγόνια τους να αναπτύσουν τον ανταγωνισμό μεταξύ τους, καυγάδες κλπ - πιστεύω ότι όλο αυτό τα βοηθάει στην αυτοπεποιθησή τους.
Σήμερα θα τα δέσω με σκοινάκι και θα τα αφήσω να τρέξουν ελεύθερα σέρνοντας τα σκοινιά τους. ο σκοπός είναι η εξοικίωση στο να σερνουν κάτι και να μην έχουν αρνητική αντίδραση όταν θα αρχίσει η εκπάιδευση του "fush", (δηλαδή να περπατάνε δίπλα μου με διαταγή χωρίς λουρί και σε οποιεσδήποτε συνθήκες)
Κάποια σκυλιά στο παρελθόν με "βασάνισαν" συνδιάζοντας το λουρί με το αρνητικό της "πίεσης" στην εκπαίδευσης.
Μέγιστος εκτιμωμενος χρόνος προσαρμογής είναι το τέλος της εβδομάδος

Μορφολογικη εξέλιξη
Η ΧΑΝΤΗΙΑ μετρήθηκε (προχειρα) και βρέθηκε 52 cm, Το ανγχος άρχισε εαν θα περάσει το όριο του ύψους (57 cm) σκεφτείται να έχεις ρίξει του κόσμου την δουλεία σε ένα σκύλο να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα και στο τέλος να μην μπορείς να τον δείξεις πουθένα, λόγω ενός πόντου.
Σώμα ελαφρύ προς το τετράγωνο, όλη η δομή δίνει και βγάζει απ΄τωρα ελαφρύ και γρήγορο ζωντανό. Το οποίο και δεν αναμένεται να αλλάξει. Τρίχωμα χρωστικη- αυτιά πολύ καλα, αλλά λίγο γυμνή κοιλιά (το τελευταίο δεν θα στρώσει) Χρωστική ματιών, σχήμα κλπ, εξαίρετα - δόντια (προς το παρόν άψογα)
Η XANDRA είναι σχεδόν 3cm ψηλότερη το οποίο σημαίνει δεν υπάρχει προβλημα στο ύψος, ποιο βαριά κατασκευή, ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ τρίχωμα χρωστική - ποιότητα αυτιά πολύ καλά - με προοπτικές στο εξαίρετος, κοιλιά εξαιρετικά ντυμένη. Μάτια λίγο ανοικτά στο χρώμα

Ευχάριστα νέα δεν έδειξε κάποιο φόβο σε σχέση με το τερεν, ενδιαφέρθηκε για κάποιες μυρωδιές, περίμενα χειρότερες αντιδράσεις στην πέτρα, τα σκούσματα στην σφυρίχτρα ήταν άμεσα, μετά την 1/2 ώρα είχε κουράστηκε και περιορίστηκε στα πόδια μου, αλλά μόλις βγήκαμε σε ποιο εύκολο κομμάτι ξανα βγήκε μπροστά, δεν έδειξα κανένα ενδιαφέρον για το τί έκανε απλά παρατηρούσα την συμπεριφορά της, τα στησίματα της στον άερα δεν θα τα έλεγα και ιδανικά, οι αποστάσεις που κινηθηκε ήταν γύρω στα 20-25 μετρα απόσταση που την κρίνω ικανοποιητική. Τα πέλματα και οι γωνιώσεις της αρχίζουν να διορθώνονται πραγμα που πιστεύω ότι θα την βοηθήσει στο μέλλον να ανταποκριθεί καλύτερα σε τέτοιου είδους τερέν. Η κίνηση της δεν θα την έλεγα καλπαστική, προς το παρόν πιστεύω ότι θα έχει αυξανόμενη δύναμη.
Κίνηση αναμενόμενη, ΕΞΑΙΡΕΤΗ, τρομερή ευκολία, τρομέρο πόδι κανένας προβληματισμός στο πάτημα, αλλά χάνεται εύκολα από τα μάτια λόγω ύψους, κίνηση καλπαστική που πιστεύω οτι στην ενηληκίωση της θα είναι σχεδόν εκτός τύπου, (στα όρια του ξέφρενου) Κανένας δισταγμός στα κλαριά ούτε καν προσπάθεια αποφυγής (όπως ακριβώς οφείλει να είναι ένα drahthaar) . Το στήσιμο της στο άερα αρχίζει να δείχνει καλά στοιχεία, Ανταπόκριση στην σφυρίχτρα άμεση. Οι αποστάσεις που κινήθηκε ήταν 20-60 μέτρα. Κρίνονται μεγάλες όπως και η ταχύτητα και η ένταση για την ηλικία της και το 1 φορά σε τέτοιο τερεν.
Το κέρδος της εκπαίδευσης ήταν η ανταπόκριση στην σφυρίκτρα.
Δεν Νομίζω ότι θα έχουμε προβλημα. Το επίπεδο της συνεργατικότητας είναι το αναμενόμενο από την γενεαλογία τους υψηλό

Δείχνει να ξεπερνάει το πρόβλημα με το ζάλισμα στο τρέιλερ. Δέν εβγαλε ούτε σάλια. Αλλά δεν έχει ξεπεράσει ακόμα το θέμα της εισόδου στο τρέιλερ, θέλει αγκαλιά. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου. Δυσανεσχέτησε με το λουρί.

Γενικές παρατηρήσεις μόνο, πάνω στην συμπεριφορά.
Αρχισε να ανοίγεται ποιο εύκολα μαζί με τα άλλα σκυλιά. Μεγαλωνει.
Βλέπω να έχει λίγο "βαρύ κεφάλι" δεν επιστρέφει άμμεσα με το σφύριγμα (χωρίς εκπαίδευση ακόμα)
Μορφολογικά, (βλέπεται είναι ο μήνας του φασολιού, κάθε μέρα αλλάζουν)
Αρχισε να δυναμώνει στο πίσω σύστημα πράγμα που της δίνει , το ύψος της ήδη είναι αρκετό, και μορφολογικά γενικά αρέσει. Χρειάζεται όγκο, αλλά είναι δεδομένο ότι με την προπόνηση θα έρθει.

Δυστυχώς οι αμφιβολίες για το ύψος παραμένουν.

Στο δέσιμο με το λουρί δεν δυσανασχέτησε καθόλου, έχει ένταση έχει νεύρο, δεν κωλώνει γενικά, ούτε σε μεγαλύτερους σκύλους. Δεν φοβαται τα νέα πράγματα, τα αντιμετωπίζει χωρίς ανασφάλεια.
Εκδήλωσε ήδη τα ενστικτά της ιχνηλασίας της.
Ενώ είναι ποιο τσαγανιάρια, ποιο νεύρο, ποιο ανοικτή, η ανταπόκριση το σφύριγμα είναι άμμεση.
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΣΚΥΛΙ. (προς το παρόν)
Σου δίνει την εικόνα ότι θέλει μια αφορμή για να είναι έτοιμο για έναν που ζητάει ένα σκυλάκι, να φερμάρει να απορτάρει και να ιχνηλατεί. Ετσι χωρίς εκπαίδευση κάν, πάει δεξιά αριστερά μόνο του, ψάχνει με την μύτη, στρίβεις εσύ στρίβει αυτό, σφυράς έρχεται άμμεσα από τα 70-80 μέτρα χωρίς καν 2ο σφύριγμα.
Δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει στην ποιο σφικτή εκπαίδευση.

Παντελής Τερζής

Δεν ξέρω δυστυχώς πολλούς τέτοιους «σωστούς "λεγόμενους κυνόφιλους" πέρα απ'τους προαναφερόμενους κους. Νικολακόπουλο - Τερζή (υπάρχουν κι άλλοι σίγουρα/ σ'όλες τις φυλές) που λειτουργούν-σκέφτονται περίεργα-διαφορετικά απ' όλους εμάς τους απλά σκεπτόμενους ανθρώπους», εσείς πόσους αλήθεια ξέρετε? ή είδατε να σκέφτονται παρόμοια και να παρατηρούν-προσέχουν επιμελώς το κάθε τι/ καταγράφουν απο κοντά ή φέρονται με παρόμοιους τρόπους?!!...αλήθεια ρωτάω?. Αυτοί οι αιωνίως "πιο τρελλαμένοι άνθρωποι" (μέσα σε εισαγωγικά πάντα) της οποιοδήποτε φυλής μάλλον είναι κι οι «άνθρωποι των ομίλων, πιο φανατικοί της ράτσας & οι περιμετρικά κινούμενοι αυτών» οι πιο ενημερωμένοι, φυσικά οι πιο ψαγμένοι κι οι λιγότερο τυχαίοι ή πειραματιστές (κακώς εννοούμενους) απ' τους υπολοίπους τυχαίους-ερασιτέχνες, πρόσφατα ασχοληθέντες με την αναπαραγωγή σκύλων μιας φυλής!!! (= τυχαία ζευγαρώματα).

Αυτοί είναι συνήθως που ψάχνουν να βρούν και παίρνουν πιο «επώνυμα ζώα- αυτόνομες εισαγωγές σκύλων» απ’ την α’ ή β’ χώρα…. Ή ακόμη και πήγαν-ζευγάρωσαν την σκύλα τους με κάποιο σωστό «αναπαραγωγό επιβήτορα σκύλο» εμπλουτίζοντας τα αίματα & ανεβάζοντας τον πήχη σε κάθε ράτσα!!! Γι’αυτό και είπα ότι από τέτοιους σωστούς ανθρώπους αξίζει να αγοράζεται σκύλο (κουταβάκι) & όχι από τυχαία ζευγαρώματα, από τυχαία ζώα που δεν τα ξέρετε ή δεν μάθατε τίποτα περισσότερο γι'αυτά από πιο πριν…. άρα "σωστό ψάξιμο λοιπόν από ποιόν θα πάρετε το ζωντανό-τον επόμενο σύντροφο σας".
Τώρα για τα υπόλοιπα: παράγκες, παρατρεχάμενοι, καλοθελητές και μή, απατεωνίσκοι, εισαγωγές απο πρώην Γιουγκοσλαβία-Ιταλία κλπ.... τα αφήνω προς το παρόν ασχολίαστα.... μην σας κουράσω κι άλλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ιδανικά βάρη & διαστάσεις κουταβιών...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 6:52 pm 

Mιας κι αυξάνονται συνεχώς οι φίλοι (νέοι & παλαιοί) που αποκτούν νέα ζώα-κουτάβια Επανιέλ Μπρετόν, λέω να σας δώσω κάποιες επιμέρους λεπτομέρειες απ’τις προσωπ. σημειώσεις μου/ αντίγραφο απ’αυτές που παραδέχεται το κλαμπ Γαλλίας!!.. Αποδεδειγμένα σε πολλά ζώα (σχεδόν όλα τα κουτάβια που πέρασαν από την κατοχή μου-φίλων κλπ…) έτσι λοιπόν σας δίνω τα ιδανικά ύψη/ βάρη που δέχονται για την κάθε επιμέρους ηλικία ως ιδανικά όρια

1. Κουτάβι 2μηνών, : Θηλυκά : ύψος 28 - 28,5 εκ. & Bάρος ~3,80-4,00kg.
Αρσενικά (males): ύψος περίπου + 0,50 εκ. & Bάρος + 0,50kg.

2. Κουτάβι 3μηνών, : Θηλυκά : ύψος 34 - 34,5 εκ. & Bάρος ~6,00-6,20kg.
Αρσενικά (males): ύψος περίπου + 0,50 εκ. & Bάρος + 0,50-0,60kg.

3. Κουτάβι 4μηνών, : Θηλυκά : ύψος 37 - 37,5 εκ. & Bάρος ~8,50-8,70kg.
Αρσενικά (males): ύψος περίπου + 0,50 εκ. & Bάρος + 0,50-0,60kg.

4. Κουτάβι 5μηνών, : Θηλυκά : ύψος 41 - 41,5 εκ. & Bάρος ~9,20-9,40kg.
Αρσενικά (males): ύψος περίπου + 0,50 εκ. & Bάρος + 0,50-0,70kg.

5. Κουτάβι 6μηνών, : Θηλυκά : ύψος 43 - 43,5 εκ. & Bάρος ~11,00-11,20kg.

6. Κουτάβι 7μηνών, : Θηλυκά : ύψος 44,5 - 45 εκ. & Bάρος ~11,50-11,60kg.

7. Κουτάβι 8μηνών, : Θηλυκά : ύψος 45 - 45,5 εκ. & Bάρος ~12,00-12,10kg.

8. Κουτάβι 9μηνών, : Θηλυκά : ύψος 45,5 - 46 εκ. & Bάρος ~12,50kg.

Συνήθως έρχεται ο α’ οίστρος και πια τίποτα δεν είναι σταθερό…

(σημ. το περιθώριο λάθους στα παραπάνω είναι +/- ο,50εκ. & +/- o,50 kg. )

9. Κουτάβι 10μηνών, : Θηλυκά : ύψος 46 - 46,5 εκ. & Bάρος ~12,70kg.
Αρσενικά (males): ύψος περίπου + 0,50 εκ. & Bάρος + 0,70- 1,00kg.

10. Κουτάβι 11μηνών, : Θηλυκά : ύψος 46,5 - 47 εκ. & Bάρος ~13,00kg.
Αρσενικά (males): ύψος περίπου + 0,50-0,60 εκ. & Bάρος + 0,70- 1,00kg.

11. Κουτάβι 12μηνών, : Θηλυκά : ύψος 47 - 47,5 εκ. & Bάρος ~13-13,20kg.

12. Κουτάβι 13μηνών, : Θηλυκά : ύψος 47,5 - 48 εκ. & Bάρος ~13,40kg.

13. Κουτάβι 14μηνών, : Θηλυκά : ύψος 48 - 48,5 εκ. & Bάρος ~13,60kg.

Για τα θηλυκά κουτάβια η πλήρης ανάπτυξη ολοκληρώνεται στους 14-15μήνες – ενώ αντίστοιχα τα αρσενικά κουτάβια περίπου στους 18μήνες.

Εδώ επαναλαμβάνω τα πλήρη στάνταρντ φυλής (στανταρτ 2003)

Αρσενικά (males): ύψος 48 έως 51 εκ. (18,9-20,1in) με Ιδανικό ύψος 49-50εκ.
minimum 47 εκ. (18,5in) / maximum 52 εκ. (20,5in) ή με +/- 1εκ. περιθ. λάθους

Bάρος 15,85-18,00kg. (35-40pound) maximum ~18,50kg.

Θηλυκά (females): ύψος 47 έως 50 εκ. (18,5-19,7in) Ιδανικό ύψος 48-49εκ. /
minimum 46 εκ. (18,1in) / maximum 51 εκ. (20,5in) ή με +/- 1εκ. περιθ. Λάθους

Bάρος 13,60-16,00kg. (30-35pound)

Ελπίζω να βοήθησα πράγματι φίλοι μου..

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από matthchris και Παρ Νοέμ 14, 2008 6:31 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 10:17 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΑ ΕΓΚΑΙΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Αυξήθηκε η σκυλοοικογένεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 10:37 pm 

Γεια σου και σένα φίλε Θοδωρή, τι λέει πως τα πάτε στα μέρη σας?... ο φίλος μας Σ...., συνήλθε?... έπεσαν ορτύκια σε σας, εδώ ακόμη ψίχουλα-όλοι νομίζω ψάχνοναι (επάνω-κάτω).
Για μένα όπως σου'πα αυξήθηκε η σκυλοοικογένεια - πήρα τον νεαρό ΑΠ του φίλου Α..... / πάνω-κάτω ~50-60ημερών το οποίο δείχνει πολύ δραστήριο ζώο-παρότι μικρούλης, άφοβος, ακούραστος & μάλλον ατρόμητος για την ηλικία του, με τον που τον πήρα έτρεξε να ακολουθήσει κατ'ευθείαν τα μεγάλα στο δάσος-ρεματιά πάρκου κι έπεσε στο κακό- γνωστό σημείο (βάθος 3,0μ -χωρίς να κλάψει/ μόνον το γκτουπ άκουσα) & όταν το έβγαλα επάνω και πήγαν τα άλλα πάλι ξανά προς τα εκεί για σάλτο μορτάλε ήταν ξανά... οπότε αναγκαστικά "λουρί + φλεξ 5,0μ.".

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: GIA SE OLOUS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 08, 2008 1:52 pm 

Ήθελα να αποχτήσω ένα επανιελ , είχα επανιελ για κάποια χρόνια αλλά από τότε που έχασα το τελευταίο εδώ και 2 χρόνια δεν ξανά είχα την τύχη να αποχτήσω για διάφορους λόγους .θα με βοηθούσατε πολύ αν ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάποιο ξεκινημένο σκυλί με τα στάνταρτ τις φυλής .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: GIA SE OLOUS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 08, 2008 4:16 pm 
Άβαταρ μέλους

GUS_K έγραψε:
Ήθελα να αποχτήσω ένα επανιελ , είχα επανιελ για κάποια χρόνια αλλά από τότε που έχασα το τελευταίο εδώ και 2 χρόνια δεν ξανά είχα την τύχη να αποχτήσω για διάφορους λόγους .θα με βοηθούσατε πολύ αν ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάποιο ξεκινημένο σκυλί με τα στάνταρτ τις φυλής .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Καλώς τον καινούργιο φίλο.
Εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι επανιέλ μπρετόν , αλλά οι περισσότεροι είναι ερασιτέχνες με ένα δύο σκυλιά , το βρίσκω λοιπόν δύσκολο να έχουν ειδικά αυτήν την εποχή σκυλιά νεαρά για πούλημα οι ίδιοι , ίσως να ξέρουν κάποιον που να έχει κάτι οπότε θα σε ενημερώσουν σίγουρα.
Υπάρχει και ο όμιλος ,μπορείς να απευθυνθείς και εκεί , ίσως σε συμβουλεύσουν κάτι !
Καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να σου πούμε αυτ'ο η εκείνο γιατί δεν ελέγχετε !
Μέλη είναι και ερασιτέχνες εκτροφείς , ίσως αυτοί , βλέποντας το μήνυμα σου να μπορούν να βοηθήσουν , εμείς εδώ είμαστε πάντα .
Υπάρχει στις πωλήσεις και μία αγγελία μέλους με επανιέλ για ρίξε μια ματιά .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 08, 2008 4:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Μια και έγινε αναφορά στο όνομα μου (ευχαριστώ Πρόδρομε για τα καλά σου λόγια) δεν θεωρώ τον εαυτο μου εκτροφέα -αν και έχω επωνυμία εκτροφείου- για το λόγο του ότι δεν έχω τέτοιες δυνατοτητες και το βασικότερο αν ήθελα πραγματικά θα τις έβρισκα αλλά στην ουσία μου αρέσει η εκτροφή τα σκυλιά να είναι το χόμπι μου και μόνο - σίγουρα θα πουλήσω κάποια κουτάβια από μια γέννα γιατί κάνει 8 σκυλιά 2-3 να μέινουν σε μένα ή σε κολητούς μου τα υπόλοιπα !!!!!!!! Αλλά βασική μου έννοια είναι πάντα να περνάνε καλά τα σκυλιά.
Σαν μέλος ΔΣ ΟΜΙΛΟΥ θεωρώ ότι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του Ομίλου να ασχολειται επίσημα με τις δημοσιεύσεις αγγελιών και ειδικά ψευδών ή "κομμενων" . Είναι πρόταση την οποία έχω καταθέσει πολλές - πολλές φορές σε ΔΣ του Ομίλου μου και η οποία ποτέ δεν ψηφίστηκε - θα την ξαναθέσω άλλη μια φορά - (προβαλλαν νομικά κωλύματα κλπ - ) γιατί το θεωρώ από τις βασικές υποχρεώσεις του Ομίλου.
Αλήθεια πόσοι θα τολμούσαν να βάλουν "ψευδή αγγελία" εαν ήξεραν ότι στο επόμενο τεύχος του Εθνός - Κυνήγι πχ και στα site θα ήταν πρώτη μουρη σαν ψευτες ??? Σίγουρα τότε κανενας δεν τολμούσε να καταγγείλει τους Ομίλους (ολοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε) για παράγκες κλπ Οι πίνακες "προτεινόμενων για εκτροφή κλπ" κατηγορούνται έξαιρετικά εύκολα για διαβλητότητα - και παράγκες. Πόσα κουτάβια θα πουλούσαν??
Αυτά είναι προσωπικά μου πιστεύω και μόνο.
Τώρα για τα εκτροφικά -
Δυστυχώς η γέννα που αναφέρομαι δεν ήταν στα πλάισια των προσδοκιών μου, είναι χαμηλότερη σε επίπεδο από αυτό που αναμενόταν - αρκετά κατώτερη και των 2 γονιών - περίμενα ανομοιμορφία λόγω διαφορετικού πετιγκρί στην μορφολογία αλλά όχι στην εργασία, είναι ενας πόνος , το δυστύχημα δεν είναι ότι δεν είναι αυτά καλά αλλά το ότι πολύ δυσκολα θα βρώ αυτό που ψαχνω, μόλις πριν 2 μέρες τελειώσε το ταξίδι "ενημερώσης" στην Γερμανία - ΄δεν είδα αυτό που έψαχνα - αλλά εκ΄των πραγμάτων δεν μπορείς να δείς με τα μάτια σου πολλά σκυλιά, ούτε κάν ένα καλό ποσοστό,΄στην έργασία παρά μόνο στην μορφολογία - αλλά 256 σκύλοι το μάτι σου στο τέλος τρελλένεται.
Με τα λεφτά που ξόδεψα για αυτό το ταξίδι μπορούσα να αγοράσω ένα εκπαιδευμένο αρσενικό αν όχι κορυφής ένα σκαλάκι ποιο κάτω, να το φέρω στην Ελλάδα να παρουσιάσω σε εκθέσεις κλπ, να έχω και τα εργασιακά μου από Γερμανία, να το κάνω πρωταθλητη και να κάνω και την αποσβεση μου από τις επιβάσεις ενός χρόνου τηρουμενων των Γερμανικών προδιαγραφών 5-6 το χρόνο να κάνω και τα κυνήγια μου με έτοιμο σκύλο ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ. Αλλά η εκτροφή έχει την μαγεία της, και τις παγίδες της,
Να σας βάλω ένα δίλημμα για να δείτε πώς σπαει το κεφάλι του κάποιος που την ψάχνει και ειδικά στην Ελλάδα με τις περιορισμένες επιλογές.- Ο ομορφότερος αρσενικός στο HEGEWALD έχει τον ίδιο πατέρα με την σκύλα μου (από Γερμανία) GERO IV DONAUEK - για 4η συνεχόμενη χρονιά ο LUCHS ΙΙΙ WUPPERAUE έχει σκυλιά στην 1η 5αδα-6αδα, πέρυσι την νικήτρια φέτος 3 & 4 θέση, είναι αδερφός του πατέρα των κουταβιών μου, ο οποίος είναι στην Ελλάδα και κυνηγάω μαζί του και πρωταθλητης Μορφολογίας, και κλείνουν λίγο κοντινα για την Γερμανία αλλά καλά για την Ελλάδα Ιταλία στην γέννα "Ε" WUPPERAUE. Δεν έχω κάνει 2 φορές αυτό το ζευγάρωμα, ενω η πιθανότητες για επιτυχία δεν είναι καθόλου λίγες γιατί φοβάμαι το "σκατοκέφαλο" είναι και οι 2 σε επίπεδο συνεργασίας άστα να πάνε. τα μιασώρα χασίματα είναι στην ημερήσια διάταξη, δηλάδη ξεφεύγουμε από τον χαρακτήρα της ράτσας - την ισοροπία στην εργασία, στον χαρακτήρα κλπ - όπως λέει και ο φίλος μου στην Γερμανια "more pashion from what we need" τι κάνουμε ????
Να είστε σίγουροι ότι στην Ελλάδα υπάρχουν ανθρώποι που εγώ μπροστά τους δεν την "ψάχνω" καθόλου. Αλλά είναι όλοι για τον εαυτό τους όπως και εγώ γιατί πολύ πολύ απλά δεν βρίσκουν έδαφος συζήτησης - και αντε 1-2 τελευταία χρόνια κάτι γίνεται πριν !!!!!!!!!!! Δεν είναι ότι δεν θέλουν να "δώσουν" δεν υπαρχει ευρύ κοινό με απαιτήσεις. ΖΗΤΗΣΤΕ - ΖΗΤΗΣΤΕ ολοι κάτι παραπάνω από τα σκυλιά σας - μας , αυτό θα βγεί στην αγορά - πιέστε τους Ομίλους είναι συλλογικά όργανα μπορούν εαν υπάρχει θέληση να πιεστούν - ας αφήσουμε την Ελληνική μιζέρια ότι έγινε - έγινε, κρατάμε τα καλά - διορθώνουμε ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ τα κακά, είναι το μόνο μας όπλο για καλύτερα σκυλιά -
Το ΑΦΗΜΑ τις επιβίωσης των μετριοτήτων το βρίσκουμε μπροστά μας όλοι μας. Πρέπει να περάσουμε απο το "ζητιανεμα ενός ψαριού" στην γνώση του "ψαρεματος" -
Συζητήσεις "κυνηγαράδων - κλπ" και υπεροψίας λόγω άγριου θηράματος δεν δίνουν καλύτερα σκυλιά.
Καλύτερα σκυλιά δίνουν εικόνες σαν αυτή που είδα φέτος όλη η άιθουσα όρθια για 2-3 λεπτά να χειροκροτεί τον νικητη του Hegewald γιατί παρουσίασε ένα σκύλο στην ανώτερη βαθμολογία 235 πόντους εργασίας. 700-800 άτομα. Η τον νικήτη του VGP που παρακολούθησα (νεαρός) να επαινεί τον 2ο γιατί είχε τελείωσει με πολλά σκυλιά το VGP (ήξερε τον ακριβή αριθμό) η τον σεβασμό με τον οποίο άκουγαν ανθρωποι πολύνικες σε αγώνες τον STAINBERGER.
Κάποτε με κάλεσαν να πάω με μια παρεά "οικολογούντων περιπατητων" σε ένα καταφύγιο - έλεγαν με στόμφο ότι χρειάζοταν 4-5 ώρες ποδαροδρομο, κάτι το "αλλο κυνήγι -θυληκων" πήγα κατεβάινουμε μου δείχνουν από τους προποδες το καταφύγιο, τους κοιτάω που άλλαζαν παπούτσια με το ζόρι κρατήθηκα και δεν γέλασα, μου είχαν ζαλίσει 4 ώρες στο αυτοκίνητο τα ......... με το πόσο πολύ περπατούσαν τα βουνά που είχαν ανέβει κλπ, και τι βλέπω στο τέλος ανθρώπους που δεν ήξεραν να δέσουν σωστά τα άρβυλα τους για το βουνο, ρε ούτε ένας από τους 7- ρε δεν είχαν φυγει ποτέ τους από το μονοπάτι για τέτοιους γνωστες του βουνού μιλάμε, κοιτάω το καταφύγιο ποιες 4-5 ώρες για 1,5 ώρα άντε 1 & 45' λεπτά το έκοβα, κάτι λίγο η μανούρα, κάτι ο χλευασμος τους προς τους κυνηγούς, ξεκινάμε και είπα να τους δώσω ένα καλό μάθημα, έκαναν για το καταφύγιο 3,50λεπτά, είχα πάρει και έναν ύπνακο είχα τσεκάρει και τα περίξ μερη για περδικες. 1,40 είχα κάνει στεγνός εντελώς,γέλαγα μεσα μου, τους είχε κοπεί το γέλιο. Ε ένοιωσα ότι το επιπέδο μου στο κυνήγι και ειδικα στη συμπεριφορά σκύλου ήταν όπως αυτών απέναντι μου στο βουνό. Εκοψαν σε 2 ώρες συνολικά το σκληρό δόντι σε σκύλο που ξέσκισε την πάπια μπροστά στα μάτια μου - ο σκύλος τελείωσε 3 μέρες μετά το Ηegewald με άριστά στα απόρτ και εάν έχει απόρτ αυτός ο αγώνας. σε 2 ώρες κουβαλουσε κοψοφτερό ζωντανό περιστέρι και προσωπικά χαλούσα την κυνηγετική μου μέρα με ένα εξάιρετο σκύλο για αυτό το θέμα επί 7 χρόνια.Είχα κάνει όλα όσα μου σύστηναν οι "γνωστες", ενας "μαστορας" κανει τα πράγματα να φάινονται εξαιρετικά απλά και εύκολα, έτσι και αυτοί έχουν κάνει την ζωή τους εύκολη, δεν αφηνουν τιποτα στην τύχη, και στην καλή διάθεση.
Αλλά συμμετέχουν όλοι - βοηθάει ο ένας τον άλλον μεταδίδουν γνωσεις δεχονται το νεο το εξετάζουν δεν εχουν παρωπίδες, και εαν τους κάνει το κρατάνε.
Αντε σας αφήνω γιατί ξεφυγα από το θέμα.
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 08, 2009 11:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Παντελή αν δεν είσαι εσύ εκτροφέας τότε οι άλλοι να πάμε να πνιγούμε...
Ούτε εμένα μου αρέσει ο όρος γιατί στο μυαλό μου τον παραλληλίζω με τον απατεώνα που κάνει πολλές γέννες το χρόνο και πουλάει όλα τα σκυλιά σε ανίδεους που τελικά γίνονται και κυναγωγοί. Αυτό όμως πρέπει να αλλάξει κάποτε, άλλωστε εκτροφή είναι ένα πολύ εύκολο κομμάτι της κυνοφιλίας! Σωστή εκτροφή έχει καταντήσει να είναι ακατόρθωτο όμως και εσύ και εγώ θα δεχθούμε τις συνέπειες αφού έχουμε και καταχώρηση εκτροφείου {δηλαδή τα σκυλιά γεννιούνται και έχουν και το χαρακτηριστικό του εκτροφέα τους}. Τώρα αν κάνεις δυο γέννες το χρόνο ή μια κάθε 5 χρόνια ή ακόμα 10 το χρόνο είναι κάτι που εξαρτάται και απ' τη ζήτηση που θα έχουν τα ζώα του εκτροφείου σου αλλά και απ' τους στόχους εκτροφής σου...

Καλή συνέχεια στην καλή δουλειά....

Υ.Γ. αν και νομίζω αυτό έχει έρθει! {όπως μου έστειλες το μήνυμα τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.... } :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μιχάλης Τζουραμάνης

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 29 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: