Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 15   [ 218 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οπλο και φυσίγγι για την Μπεκάτσα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:07 am 
Άβαταρ μέλους

LOVESETTER έγραψε:
Εγώ χρησιμοποιώ τρία διαφορετικά όπλα με μήκος κάννης 61-65 εκατοστά .
Προτιμώ ένα super pose BAICAL 65 πόντων που έχω και τις δύο κάννες κύλινδρο.
Χρησιμοποιώ πολλών ειδών φυσίγγια με προτίμηση στα μάλλινης τάπας νούμερο 8-9-10.
Ποτέ δεν χρησιμοποιώ διασποράς δεν μου αρέσουν .
Σε κάποια πυκνά μέρη δουλεύω με καραμπίνα γιατί χρειάζομαι την τρίτη , θα μου πείτε γιατί σε πυκνό γιατί λόγο των πολλών κλαδιών η μισή τουφεκιά και βάλε χάνετε σε γρήγορες μπυκτές και όσο να ακούγεται παράξενα η τρίτη κάνει δουλειά .

mporis se parakalo na moy pis pies sigekrimenes markes malotapa xrisimopiis?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 27, 2007 10:18 am 

Λένε ότι το ιδανικό ντουφέκι είναι 61 η 66 πόντους. Εγώ πάλι τις κυνηγώ με 71 και μπορώ να πω με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας ακόμα και στο πυκνό. (μάλλον γιατί μου έρχεται καλά το όπλο).

Τώρα για φυσίγγι πάντα της κυνηγώ με Νο 10 το πρώτο διασποράς 34 γρ το δεύτερο κανονικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 27, 2007 6:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Την κυνηγώ με Verney Carron 242 , 275 kg και φυσίγγι RC T2 RC2 CACCIA 34 & RC Dipsrsante 34 gr.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 27, 2007 7:23 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Tην κυνηγώ με δίκαννα πλαγιόκαννα η αλληλεπίθετο με κανες από 61-70 και χρησιμοποιώ τα έξεις φυσίγγια .ΠΥΡΚΑΛ Αρτεμις και Σούπερ 34-36 γρ 7-8-9 αναλόγως την μορφολογία του βιότοπου καμιά φορά βάζω 10 Β&P 2MB Gigante Μάλλινο βύσμa.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 28, 2007 9:21 am 
Άβαταρ μέλους

ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΔΙΚΑΝΟ 74 ποντους ΚΑΝΗ. ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΣΤΟΥΣ 71 . ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ, ΤΟ SPECIAL WOODCOOK THS ZABALLA ME 60αρες ΚΑΝΕΣ & ΚΥΛΙΝΔΡΟ Η ΜΙΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΩ.
ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 8-9-10 ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ GM3 H RWL & TA EΠΟΜΕΝΑ 7-8-9 ΣΥΓΚΕΤΡΩΤΗΡΑ VELOX ANAΛΟΓΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ & ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 28, 2007 10:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Όπως γράφει και ο Ραφζώ στο βιβλίο του: «η μπεκάτσα θέλει σκάγια που σπάνε κόκαλα», ειδικά αν παρεμβάλλονται ένα μάτσο κλαριά ανάμεσά μας. Από την άλλη σπάω τα πόδια μου όλη μέρα για να την βρω και θέλω ποιοτικό φυσίγγι, ώστε να ξέρω ότι σε πιθανή αποτυχία έφταιγα εγώ και όχι το φυσίγγι μου. Γι’αυτό χρησιμοποιώ Viri Rubis 35 γρ. με μάλλινη τάπα και νίκελ σκάγια για πρώτη και δεύτερη τουφεκιά και Β&Ρ 36 γρ. νίκελ για την τρίτη, όλα σε νούμερο 8 με τσοκ βελτιωμένο κύλινδρο.
Πιστέψτε με πως όταν βγάζω τα στατιστικά της χρονιάς διαπιστώνω πως αυτά τα ακριβά φυσίγγια στην πραγματικότητα αποδεικνύονται πολύ πιο οικονομικά στην αναλογία τουφεκιές/πουλιά στην τσάντα. Δεν θυμάμαι περίπτωση που να είπα «πήρε σκάγια, αλλά έφυγε». Ή την χτυπάω και πέφτει ή αστοχώ και φεύγει καθαρή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Οπλο και φυσίγγι για την Μπεκάτσα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 29, 2007 10:50 am 
Άβαταρ μέλους

PXIOS έγραψε:
LOVESETTER έγραψε:
Εγώ χρησιμοποιώ τρία διαφορετικά όπλα με μήκος κάννης 61-65 εκατοστά .
Προτιμώ ένα super pose BAICAL 65 πόντων που έχω και τις δύο κάννες κύλινδρο.
Χρησιμοποιώ πολλών ειδών φυσίγγια με προτίμηση στα μάλλινης τάπας νούμερο 8-9-10.
Ποτέ δεν χρησιμοποιώ διασποράς δεν μου αρέσουν .
Σε κάποια πυκνά μέρη δουλεύω με καραμπίνα γιατί χρειάζομαι την τρίτη , θα μου πείτε γιατί σε πυκνό γιατί λόγο των πολλών κλαδιών η μισή τουφεκιά και βάλε χάνετε σε γρήγορες μπυκτές και όσο να ακούγεται παράξενα η τρίτη κάνει δουλειά .

mporis se parakalo na moy pis pies sigekrimenes markes malotapa xrisimopiis?

B&P 2MB gigante 32-33 gr
B&P 3MB tricolor 34 gr
B&P 4MB tricolor 36 gr

Cheddite t5 amacord 36 gr

NOBELSPORT goldenwing 36 gr
NOBELSPORT goldenwing 34 gr
NOBELSPORT specialgame 32 gr

Αυτά είναι τα βασικά μου και δεν τα αλλάζω με τίποτε .ίσως λίγο ακριβά αλλά σίγουρα ποιοτικά και πιστοποιημένα. 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 29, 2007 12:19 pm 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,
ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΜΠΕΚΑΤΣΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ BERETTA SILVER PIGEON II 66 EKATOSTA 4-2 TSOCK
ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ OLYMPIA SCATTER 32G N0 8
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΛΑΓΟ ΦΑΣΣΕΣ ΕΝΑ PERAZZI M-T-6 POLYTSOCK

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 29, 2007 10:44 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ FABARM TULA 61 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕ 18,8 ΞΕΚΙΝΗΜΑ TRIBORE KANEΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΣΤΑΘΕΡΗ 20,3 ΠΟΝΤΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ. ΖΥΓΙΖΕΙ ΜΟΛΙΣ 2,7 Kg KAI ETΣΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ. ΑΠΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 32 ΓΡΑΜ. ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΕΛΜΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΔΕΡΙΓΝΥ. :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 30, 2007 11:39 am 
Άβαταρ μέλους

Rottweil classic 7-8-9 34gr
Saga export 32-34 7-8-9
Nobelsport scollection mpekatsa 34gr

Baical U27
Brno ZH 301 :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 30, 2007 8:38 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ BENELLI CRIO 66cm ME TSOK ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ 'Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΗΣ SEMINOLE.AΠΟ ΦΥΣΙΓΓΙΑ NOBEL SPORT KAI B&P ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ Νο 9.ΤΡΙΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 06, 2007 6:12 pm 

Eνα δικαννακι εχω κι εγω , με 4* πρωτη και 2* δευτερη καννη .Φυσιγγια διασπορας ΝOBEL 9ρι πρωτο και 8/9 Στοκα DD η Nobel Special collection για δευτερο 34 γρ και τα δυο.Απο το Στοκα ειδικα ειμαι ευχαριστημενος στις μπηχτες αλλα συχνα τα πουλια πεφτουν σπαζοφτερικα και αναλαμβανουν τα σκυλια.

Τελευταία επεξεργασία από aker και Πέμ Ιουν 12, 2008 3:46 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 12:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ... ΛΑΜΠΡΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΣΟΚ ΟΧΙ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΠΟ ***...ΤΟ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΣΕ 7 ΚΑΙ 8 ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΠΟ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΦΑΣΣΑ ΜΕΧΡΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ Κ ΟΡΤΥΚΙ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ...

ΑΡΙΣ ΧΕΛΑΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 7:27 pm 
Άβαταρ μέλους

aris_chelas έγραψε:
ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ... ΛΑΜΠΡΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΣΟΚ ΟΧΙ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΠΟ ***...ΤΟ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΣΕ 7 ΚΑΙ 8 ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΠΟ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΦΑΣΣΑ ΜΕΧΡΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ Κ ΟΡΤΥΚΙ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ...

TO KΙΤΡΙΝΟ ΤΟ ΚΑΦΕ Ή ΤΟ ΑΣΠΡΟ. ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΠΑ..........

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 11:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω εχω μια καραμπινα beneli super 90 Lite 61 ποντους κανη με porting και εσωτερικα τσοκ στην μπεκατσα εχω βελτιωμενο κυλινδρο και τα δυο πρωτα φυσιγκια 9και 8 G3 diasporaς και τελευταιο maξ μετεο 34 γρ Ν8 τα εχω δοκιμασμενα χρονια με αριστα αποτελεσματα. Θα μου πειτε γιατι βαζω διασπορας εφοσον εχω βελτιωμενο κυλινδρο γιατι παντα το αποτελεσμα μετραει και εγω με αυτον τον συνδιασμο εχω πολυ καλα αποτελεσματα .Φυσικα παιζει ρολο και το οπλο αμα ταιριαζουν καποια φυσιγκια

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 15   [ 218 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: