Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 23   [ 335 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγώντας τρυγόνια στην Ελλάδα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 11:55 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Κάποια χρόνια αλλοτινά , καθώς περιδιάβαινα στις ρεματιές ανάμεσα σε μεγάλους θάμνους και πυκνόφυλλα δέντρα , άκουγα τη χαρακτηριστική φωνή των τρυγονιών να ξεχωρίζει , απ' των άλλων πουλιών . Ένα μαλακό και μονότονο γουργουρητό , που επαναλαμβανόταν σχεδόν βουιστό «τουρ τουρ τουρ » . Απ ' αυτό τον ήχο πήρε και την ονομασία του στα λατινικά turtur. Tο τρυγόνι των δασών και όχι μόνο , είναι ένα θήραμα παραδοσιακό στην πατρίδα μας. Το τρυγόνι ξεχειμωνιάζει στη Σενεγάλη , στην Τυνησία , Μαρόκο, Σουδάν,Αιθιοπία κλπ Επανακάμπτει από τον Ατλαντικό στη Συρία και στη Δ Σιβηρία. Βιότοποι με φωλιές υπάρχουν κανονικά στη Μ Βρετανία. Εμφανίζεται στην Ιβηρική χερσόνησο και στην Ελλάδα , Ιταλία , την άνοιξη. Οι μεταναστεύσεις αυτού του πουλιού που τόσο το κυνήγι του αγαπιέται στο τόπο μας είναι οι έξεις ! Τα πουλιά συγκεντρώνονται σε μεγάλα κοπάδια στις περιοχές όπου βόσκουν , από τα μέσα Αυγούστου . Αρχές Σεπτέμβρη , επιχειρούν μία μετανάστευση στους χειμωνιάτικους τόπους τους, κατά τρία κύματα.

Το πουλί του ανέμου με τα παιχνιδίσματα του στον αέρα και τα ψαλιδίσματα του συγκινεί όλους τους κυνηγούς με την τουφεκιά του.
Στην πατρίδα μας αναγκαστικά το κυνηγάμε από τις 20 Αυγούστου και τις περισσότερες φορές ετεροχρονισμένα γιατί τον δεκαπενταύγουστο αρχίζουν τα μπουμπουνητά και κάτι μπόρες που περιμένοντας την ημέρα της έναρξης τα περισσότερα να έχουν φύγει για το μεγάλο ταξίδι , αντιλαμβανόμενα τον καιρό που θα επικρατήσει τους επόμενους μήνες .
Ιδανικό φυσίγγι για τα τρυγόνια είναι το 7-8 και η κάνη 2 ** η 3 ***.

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Δευτ Απρ 09, 2007 9:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2007 5:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Το τρυγόνι είναι η αρρώστια μου ,έστω & για μια μέρα. Αυτό γιατί είναι το θήραμα που τα τελευταία δέκα χρονιά (από τότε που χαθήκαν τα ντροπιάρικα ορτύκια στην περιοχή μου) ανοίγει το κυνήγι.
Η προετοιμασία αρχίζει από τον ΙΟΥΝΙΟ με τις παρακολουθήσεις, & την προετοιμασία για την πρώτη μέρα. Κορυφώνετε δε από 5 Αυγούστου & μετά, με καθημερινές εξόδους(μετά τις 15 πρωί απόγευμα) για την επιλογή του κατάλληλου μέρους & την κατασκευή φυλάχτρας καθώς & την οργάνωση του γλεντιού της παραμονής. Ναι για μας, η έναρξη είναι γιορτή & το ποθούμενο είναι πως θα είμαστε ποιο οργανωμένοι την προηγούμενη μέρα. Πολλές φορές συν γυναιξί & τέκνοις. Τις περισσότερες φορές όμως έχουμε & τα επιθυμητά αποτελέσματα από άποψη κάρπωσης.
Εγώ κυνηγώ το τρυγόνι με συγκεντρωτήηρα 7 & 9 , ενώ αν το πέρασμα τους είναι σε στενό, μπορεί να βάλω πρώτο φυσσιγι & 8 διασποράς.
Πάντως χωρτένω τουφεκίδι αφού κάθε χρόνο σπαταλάμε τουλάχιστον 2-3 κουτιά ο καθένας μας.
Μετά την πρώτη μέρα σπάνια θα το ξανακυνηγήσω εκτός & αν πέσω σε κάποιο πέρασμα μέχρι τις 15 Σεπτέμβρη που αρχίζει ο λαγός.
Φέτος ακόμη δεν ηρθανε αλλά όπου νάνε θα κάνουν την εμφάνιση τους εδώ στην Β.Ελ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 5:38 pm 
Άβαταρ μέλους

αν και φετος δεν τα κυνηγησα πολύ.....οσα είδα χωρισ υπερβολες τόσα πήρα.4 τρυγονια για φέτος.
αντε το μαχ τα εριξα 9φυσίγγια.στα μερη σου γιωργο ευχαριστιέστε ντουφεκίδι για τα καλα.εγω τα κυνηγω με Νο9 .ρωρα εαν ειναι διασπορασ ή οχι εξαρτάται από το μέρος. :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 6:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Επιασα και εγω φετος τα πρωτα μου τρυγονια, για την ιστορια ηταν περιπου 10 τον αριθμο. Δεν επεδιωξα να τα κυνηγησω αλλα ετυχε και βρηκα κοπαδακια 2-3 φορες και πηρα πουλια. Ωραιες βολες σε αυτο το θηραμα. Τα κυνηγησα με φυσιγγια με σκαγια Νο8.

Παρατηρησα οτι πολλες φορες ηταν αναμικτα με δεκαοκτουρες! Εχουν πολλαπλασιαστει σε μεγαλους αριμθους αυτα τα πουλια και πιστευω σε λιγο καιρο θα επτιραπει το κυνηγι τους. Αλλωστε η δεκαοκτουρα ειναι ειδος τρυγονιου απ'οσο ξερω. Κανω λαθος?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 7:57 pm 
Άβαταρ μέλους

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΗΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝΕ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ,,,,,,λενε απειδη παει στα νεκροταφεια και κατι τετοια κουφα.προσωπικα δεν εχω δοκιμασει.παντως αυτο το δεκαοχτουρ-δεκαοχτουρ με νευριαζει αφανταστα μεσα στην πολη.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 9:13 pm 
Άβαταρ μέλους

H ΔΕΚΑΟΧΤΟΥΡΑ ΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΟ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ & ΑΝΟΣΤΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 11, 2007 2:52 am 

Χμμμ… Τρυγόνι …παίζει να είναι το αγαπημένο μου θήραμα …αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν μένουν πολλά ποια μια και δεν βρίσκουν να φάνε… Οι περιοχές που τα κρατάνε μετρούνται στα δάχτυλα ποια…
Αχ και που δεν έχω πάει για να τα βρω…από την Πελοπόννησο μέχρι και την Θράκη… και φυσικά μιλάω πάντα για Ντοπιάρικα και όχι για περάσματα.
Τελικά αυτό που με γοήτευσε σε αυτό το θήραμα είναι ο τρόπος που πετά όταν βάζει τον άνεμο πίσω του και ότι πρέπει να είσαι δεινός σκοπευτής για να το αποκτήσεις.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά στο Δομοκό ένα τρυγόνι πέρασε από 9 ντουφέκια έτσι απλά με ένα μαγικό πέταγμα και όταν πέρασε από πάνω μου δεν σήκωσα το όπλο να του ρίξω γιατί αυτό που είδα μου είχε φτιάξει τη μέρα έτσι και αλλιώς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 12, 2007 11:14 pm 
Άβαταρ μέλους

TA ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΦΑΝΙΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΛΑΓΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΟ & ΕΙΔΑΝ & ΑΚΟΥΣΑΝ ΜΕΡΙΚΑ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΝ & ΚΑΛΩΣ Η ΜΑΛΛΩΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 13, 2007 1:12 am 
Άβαταρ μέλους

κοπαδιαστα ειναι και νοτια στην αττικη. :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 13, 2007 12:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΕΙ....ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ ΣΤΗ ΠΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΘΕΑΜΑΤΙΚΕΣ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ...ΠΕΡΣΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ....ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3 ΦΙΛΟΙ 12 ΤΡΥΓΟΝΙΑ...ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΔΟΜΟΚΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΩΠΑΙΔΑΣ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΔΕΝ ΑΠΟΒΕΙ ΚΑΡΠΟΦΟΡΟ...ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΟΠΟΥ ΠΕΡΣΙ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΕΙ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 13, 2007 5:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα
AΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΥΝΗ ΕΞΟΡΜΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ.
ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΠΑΡΕΑ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ (σχεδον σε ολες τις φωτο) , ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΣΠΥΡΟΣ, & ΔΕΞΙΑ ΕΓΩ. ΦΩΤΟ ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ (40 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣ)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2007 8:58 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ. ΔΥΟ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΣΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΔΕΚΑ ΜΕΤΡΩΝ.ΗΤΑΝ ΗΡΕΜΑ.
ΕΒΟΣΚΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΜΕ ΠΑΠΑΡΟΥΝΕΣ.ΟΙ ΠΑΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΡΕΛΕΝΕΙ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΚΟΥΛΙ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ ΣΑΝ ΣΟΥΣΑΜΙ & ΤΟ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΟΛΥΣΑΝ ΦΑΓΗΤΟ.
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ(πηγενα για να κοψω ξυλα).ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2007 10:52 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Τρυγόνια είδα στην Ήπειρο σε μικρά κοπαδάκια περιοχή Φιλιππιάδας , Άρτας .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2007 12:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Τουλάχιστον 30 τρυγόνια είδα περιοχή Άρτας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2007 11:41 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΛΟ & ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΑΝΤΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ.ΤΟ Σ/Κ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΜΑΖΙ ΜΗΠΩΣ & ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΑΚΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 23   [ 335 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: