Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 9   [ 133 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΕΙΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ ALGRAECA ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 7:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Δηλαδη αποκλειεται μια παρεα 5 ατομων να χτυπήσει 20 μπεκατσες??????

Τοτε να θυμηθω να καλεσω ολους τους φιλους απο το πυροβολικο που ημασταν παρεα να βγαμε ολοι παγανια, τι λετε τωρα μωρε να μας τρελανετε θελετε ολο δικαιολογιες ειμαστε εμεις οι ελλην .

Πες μου ρε φιλε γιατι κανενας δεν εχει φωτο ομορφες με σκυλια οπως εδω ο πεππας???ολοι βαζουν με θηραματα να το παιξουν τι μεγαλοι κυνηγοι???το ξερουμε οτι το ανθρωπινο ειδος ειναι πιο εξυπνο απο τα ζωα.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ηλεκτρονικό κρέμασμα θηραμάτων (Facebook ) των κυνηγαράδων..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 7:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς το Facebook αναδεικνύει την πραγματικότητα της κυνηγετικής παιδείας πολλών συναδέλφων και το γιατί πολλών προβλημάτων του κυνηγιού ..
Το παλιό κρέμασμα στα καφενεία και ορισμένα κυνηγομάγαζα έχει αντικατασταθεί πια από το ηλεκτρονικό στο facebook , όπου ο καθένας διαχειρίζεται όπως θέλει το προφιλ του και τον προσωπικό του χώρο , οπότε βλέπουμε και διαβάζουμε όλα αυτά …..
Το ωραίο είναι ότι μερικοί από αυτούς που επιμένουν στο κρέμασμα φωτογραφιών για να αποδείξουν τις δικές τους κυνηγετικές ικανότητες αλλά και των σκύλων τους , είναι γνωστοί στον χώρο μας και υποτίθεται κατέχουν θέσεις που έπρεπε να προωθούν το σωστό κυνήγι , όπως εκπαιδευτές , εκτροφείς , κριτές , κυνοφιλικοί παράγοντες και άλλα πολλά και μετά βέβαια ακολουθεί και κύμα κυνηγαράδων…
Οι περισσότεροι εκτός από την φήμη αυτού του είδους επιδιώκουν και σε κάποιο όφελος πιο χειροπιαστό μακροπρόθεσμα ….
Αυτοί είμαστε , αυτή είναι η πραγματικότητα και όπως είπε ο Μηνάς , δυστυχώς δεν υπάρχει χαπάκι παιδείας για να δοθεί .…
Αλλα και να υπήρχε αμφιβάλω αν κάποιοι θα το έπαιρναν οικιοθελώς, τους αρέσει βλέπετε .
Οσο για το ταξίδι Χάρη το έχουν χεσ….ο όλοι αυτοί, ποτέ δεν τους ενδιέφερε ……..
Ξέρετε τι με εκπλήσσει περισσότερο , ότι όταν τους τα χώνει κάποιος βγαίνουν άμεσα τα τσιράκια και αρχίζουν τα μπράβο μεταξύ τους , έχουν άρσιτη οργάνωση αντμετόπισης τέτοιων κρίσεων ….
Πρόταση ,χρηματικός έρανος ώστε να αγοράζετε κρέας για τους κρεατοσυλλέκτες κάθε φορά και πέταγμα έξω από τους φίλους και τα άλλα καλούδια του facebook , αφήστε τους μεταξύ τους να πλάθουν τον θλιβερό τους μύθο ,
Με λίγα λόγια προσπεράστε τους σαν να μην υπάρχουν , αφού τίποτε είναι..

Το ανοίγω εδώ για να μην χαλάμε ένα θέμα όπως το κυνήγι της ορεινής πέρδικας .
Aς μεταφερθούν εδώ και τα υπόλοιπα αν είναι έυκολο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρονικό κρέμασμα θηραμάτων (Facebook ) των κυνηγαράδων..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 7:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Το ανοίγω εδώ για να μην χαλάμε ένα θέμα όπως το κυνήγι της ορεινής πέρδικας .

Σωστος, συγνωμη που παραφερθηκα.Δεν αξίζουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΟΡΕΙΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ ALGRAECA ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 7:57 pm 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
Λοιπων οπως ολοι ετσι και εγω εχω κανει φιλους υποτίθεται στο fb τους οποιους δεν τους γνωριζω, μονο και μονο για να βλεπω ομορφες φωτο απο σκυλια και να μαθαινω διαφοαρ νεα κα μη απο την κυνοφιλια.
Το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι ενω βλεπεις καποιους ανθρωπους υποτιθεται απο 3κοσμικες χωρες χωρις παιδεια και πολλα αλλα να εχουν στην πατριδα τους μεγαλα κυνηγια δεν βαζουν φωτο απο θηραματα ποτε αλλα μονο ομορφες φερμες και ωραια βιντεο με σκυλια, απο την αλλη οι ευρωπαιοι το ιδιο και εχεις τους ελληνες που η πιεση για απαγορευσει του κυνηγιου οσο περνανε οι μηνες και αυξανεται και ερχεται ο καθε κοπανος και βαζει φωτο μονο με πολλα θηραματα και ουτε μια φερμα η 1 βιντεο με τα σκυλια του. Ειναι σα να σου λεει κοιτα μ......α εμενα δεν με νοιαζει για τα σκυλια αλλα μονο να βαρεσω ζωα.

Οπως εγραψα και παραπανω την κυριακη πηρα μια περδικα την οποια την χτυπησα χωρις φερμα μονο και μονο γιατι περπαταγα 9 ωρες εαν ημουν σε αλλο βουνο δεν τουφεκαω ποτε αφερμαριστα πουλια και ποτε κοπαδια κατω των 6-7 πουλιων.Για εμενα προσωπικά κυνηγι δεν ειναι τσαντα, καλύτερα να βγαζω 3 μπουλουκια φερμαριστα και να περνω μια παρα να σηκώνω ενα πουλι και να την χτυπαω.

http://www.facebook.com/album.php?aid=5 ... 1823534866 κοιτατε τους μεγαλους κυνηγους εδω.

Ετσι είναι , όσοι ξένοι έχουν καλά σκυλιά αυτά αναδεικνύουν πρώτα , όπως και τα τοπία που κυνηγούν .
Οι φωτογραφίες με θηράματα είναι πάντα λίγες και αριθμός αυτών μικρός και όλες καλαίσθητες .
Οι άνθρωποι είναι κυνηγοί και δε χρειάζεται να αποδείξουν τίποτε σε κανένα .

Δεν μπόρεσαν να αντισταθώ να περάσει και αυτό στο θέμα που άνοιξα αν γίνεται, συγνώμη !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 8:14 pm 
Άβαταρ μέλους

τι μπερδευεις akapa τωρα την πετροπερδικα ενδημικο ειδος με την μπεκατσα? μηπως εισαι λιγο μπερδεμενος?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρονικό κρέμασμα θηραμάτων (Facebook ) των κυνηγαράδων..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 8:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Ναι αλλα δεν ειμαστε ολοι ετσι, δεν ειμαστε ολοι κατσαπλιαδες, δεν ειμαστε ολοι ληγουρια και μαζετες, πως να το κανουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 9:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Απο τη στιγμή που δεν ξερω ποσα ατομα κυνηγησαν και ποσες μερες δεν κατακρινω τις φωτογραφίες. Αλλος μπορει να κοπιασε μερες για να κρεμασει μια φωτογραφια που θα τον ανεβαζε στα ματια των φιλων του. Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο δεν κρινω. Ασε που δεν μπηκα στον κοπο και να τις κοιταξω ακομα !!!
Μακαρι να υπήρχαν τοσα πολλά θηραματα να ανεβαζαμε όλοι τετοιες φωτογραφίες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 11:26 pm 
Άβαταρ μέλους

[size=120 Χαρη, σε ευχαριστω για την πασα που μου δινεις θελω να ρωτησω λοιπον εαν ενας σκυλος δε μας <<κανει................>> εχει κροτοφοβια δεν φερμαρει παταει τα πουλια και δεν μιλαω για κουταβια τι θα κανατε? θα τα κρατουσατε στο κουμασι σας ?

για να καταλαβω τι σοι συντροφους θελετε η εχετε? η τελικα ειναι εργαλεια για να κανουμε την τρελα μας? οπως ενα καλο τουφεκι κ.α. και να μην πουμε στη διαδικασια εμψυχα και αψυχα

και αν ψαχνουμε για ενα καλυτερο σκυλο απο αυτον που εχουμε................για να κανουμε αυτο που θεωρουμε καλυτερα για το αποτελεσμα που θελουμε.....
και εαν μια παρεα απο 2-3 κυνηγους με 2-6 σκυλους ειναι συν - εργειο (που ο στοχος του ειναι να παρει οσες μπεκατσες Κ<<μπορει>>) ???????
οσο για τις φωτο ο καθε ενας που δε μπορει να σταθει σε κοινωνικο επιπεδο τοτε λανσαρει καποιες αδαεις φωτο για να γινει αποδεκτος στη παρεα του η στον κυκλο του

οσο για το γιωργο και τις φωτο του θελω να πω οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να κυνηγας και να τραβας φωτο και ισως να μην μπορουμε η να μην θελουμε να μπουμε σε αυτη τη φαση να νιωθουμε λιγο ποιο <<ελευθεροι>>
0][/size]

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 5:19 pm 
Άβαταρ μέλους

:?: :?: :?: :?: :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 8:01 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΗΝΑΣ ΓΚΙΝΟΣ έγραψε:
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ
Αυτη την στιγμη το καφενειο γνωριζει δοξες στο facebook, καραγκιοζηδες και ληγουρια με φωτογραφιες φορτωμενες σε θηραματα περαν του οριου σχεδον παντα, να μοστραρονται και διαφοροι ΜΑΛΑΚΕΣ να λενε μπραβο και ωραιο κυνηγι.
χθες καποιος ειχε 13 μπεκατσες φετινες ασχετα αν το οριο ειναι 10, αλλοι μοστραρουν 7-8 περδικες και αν τους πει καποιος κατι πετανε την δικαιολογια 2 ατομα 2 ημερες :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
γινεται απιστευτη δυσφημιση αυτη την στιγμη στο facebook απο παμπολα κομπλεξικα ληγουρια, αλλα αυτοι χαμπαρι.
Δυστυχως αυτη η ρημαδα παιδεια που επικαλουνται ολοι δεν κυκλοφορει σε χαπια να δοθει ως θεραπευτικη αγωγη σε νουμερακηδες και κατσαπλιαδες, δυστυχως :( :( :(

Τελικα βλεπω μια αρνητικη εως εχθρικη σταση των περισσοτερων προς το fb .Αφου ομως σας ενοχλει τοσο πολυ γιατι οι περισσοτεροι (με πρωτο και καλυτερο τον Μηνα )ειστε καθε μερα μεσα????
Σε οποιον δεν αρεσει κατι φιλοι μου απλα δεν ασχολειται.Το να λεμε οτι δεν μας αρεσει να βλεπουμε φοτο με πολλα θηραματα Μηνα μου ειναι σεβαστο (και εμενα τα καταμαυρα pointer σου μπορει να μου προκαλουν θλιψη).Το να πιστευεις ομως οτι κυνδινευει το κυνηγι απο το fb η απο τα forum τυπου Πεπα ειναι επιεικως κουτο.Στο κατω κατω εχει πολυ μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα απο τα forum και καποια στιγμη ολοι εκει καταληγουν για τους δικους τους λογους ο καθενας .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 8:13 pm 
Άβαταρ μέλους

ρε μαγκες πως την εχετε δει μηπως νομιζετε οτι ειστε σε οικολογικο φορουμ μηπως νομιζετε οτι επιδεις εσεις κυνιγατε στην σαχαρα ειμαστε ολοι το ιδιο εγω προσοπικα χτυπαω σχεδον καθιμερινα στα ορια παντα υδροβια . δεν μενω σε μερει που δεν εχει τιποτα οπως εσεις . μενω στους καλιτερους κυνιγοτοπους της ελλαδας τη να κανουμε τωρα αυτο λεει οτι ειμαι κρεατοφαγος για παντε σε κανενα ψιχιατρο που σας δοθανε και οπλο και κυκλοφορατε στον κοσμο ελευθερα :| η πραγματικι κυνιγι χτυπανε και θυραματα εαν δεν το ξερετε καιρος να το μαθετε. δεν πατε να γραφετε στο WWF καλιτερα να σας χειροκροτανε κιολας :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 8:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν εχετε καταλαβει για τι πραγματα γραφουμε εγω και ο μηνας, αλλα λεμε αλλα καταλαβαίνετε,δεν πειραζει ομως ξεχνατετο, μαζευτε οτι μπορειτε γιατι σε λιγα χρονια οι περισοτεροι δεν θα κυνηγατε. :( :(

Οσο για κυνηγετικο παραδεισο μερος που δεν εχει περδικα δεν αξιζει για κυνηγι :wink: :wink: Τα βρομοπαππα στα χαριζω εξαφανισετα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 9:37 pm 
Άβαταρ μέλους

ειναι πασιφανες οτι δεν εχετε καταλαβει για τι πραγμα μιλαμε και ειναι θλιβερο :( :( :( :(
Η ολη αντιδραση η δικη μου καθως και αλλων εγκειται στο γεγονος της υπερβασης του επιτρεπομενου οριου της πετροπερδικας, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΤΙΔΡΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.
απο ποτε ειναι κατακριτεο να αντιδρας στην παρανομια? ποιος κωδικας λεει οτι θα πρεπει να αποδεχομαι τον καθε παρανομο που κανει αυτοπροβολη στο fb?
φιλε manabi ειδες ποτε να λεω κατι για καποιον οταν εχει τα πουλια που οριζει η ρυθμιστικη και ο νομοθετης? στο fb προχθες υπηρχε καποιος που ειχε 13 μπεκατσες το οριο ομως ειναι 10, ετσι δηλαδη μου λες οτι αυριο αν θα δω καποιον να λεει 5 μπεκατσες μετα απο καρτερι να πρεπει να του πω και μπραβο.
εγω λεω οτι η ηδη κατακερματισμενη εικονα του κυνηγου δεν χρειαζεται υπερβολες, υπαρχουν και αλλοι πολλοι στο fb που βαζουν και τα σκυλακια τους φωτογραφιες και θηραματα μετα απο πετυχημενα κυνηγια αλλα ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ, ειναι δυσκολο να το καταλαβεις? τελικα ισως και να ειναι θεμα αισθητικης.
Σε θλιβει ο μαυρος σκυλος μου αλλα οχι η εκατομβη των πτωματων :?: :?: :?: :?: :?: :?:
ειδες καπου να εχω γραψει εγω οτι κινδυνευει το κυνηγι απο το φορουμ του πεππα? ειναι καλσης ανωτερο απο το fb γιατι εχει ποιοτικη διαφορα, οποιος μπορει την διακρινει :wink: :wink: :wink: :wink:

εσυ φιλε dias εισαι απο αλλο ανεκδοτο μακρυα νυχτωμενος, θα σε αφησω να συνεχισεις τον βαρυ υπνο σου.
στο προφιλ μου λεει οτι μενω κοζανη και οχι στην σαχαρα των Αθηνων, κατα παραδοξο τροπο η δυτικη μακεδονια θεωρειται πολυ καλος προορισμος για ολα τα θηραματα, αν δεν το ξερεις μπορεις να ρωτησεις, ναι ειναι αληθεια στο παγκρατι και στο κολωνακι δεν πιανει μπεκατσες :D :D :D κοζανη ομως πολλες, επισης στο παλαιο φαληρο και στον πειραια σιγουρα δεν θα βρεις πετροπερδικες αλλα στην Κοζανη σιγουρα :lol: :lol: διευρυνε λιγο τους οριζοντες σου.
χαιρομαι που χτυπας καθε μερα θηραματα παντα στο οριο οπως λες, αλλα εγω τα εχω με τους παρανομους και οχι τους νομιμους, γκε γκε?? :?: :?: :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 9:59 pm 
Άβαταρ μέλους

30 περδικες που ειδα στη φωτογραφια, ειναι 3 κοπαδια περδικες
Ποσο τοπο πρεπει να ψαξεις για να βρεις 3 κοπαδια γκρεκα....
Δεν ειναι παπια ουτε ορτυκια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 10:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Η κατάσταση του κυνηγίου αυτή την στιγμή είναι σε κρίσιμη φάση.
Πιστεύω πως κάποιοι που ανεβάζουν ή στα φόρουμ ή στο FB φωτογραφίες με πολλά πουλιά είναι εκτός πραγματικότητας.
Είτε είναι ανενημέρωτοι είτε δεν καταλαβαίνουν τι πράττουν και τί εικόνα μεταφέρουν στους αντικυνηγούς.
Και όταν λέω εικόνα εννοώ αφορμές.
Όταν λοιπόν βλέπουν μία φώτο με 15 πέρδικες ορεινές και ένα όπλο πάνω στο καπό του datsun την κρατάνε ως στοιχείο για να βασιστούν εκεί και να μας στοχοποιήσουν.
Εάν θέλεις να είσαι παράνομος τουλάχιστον μην το δείχνεις.Κάνε κορνίζα τις φώτο και καμάρωνε τες σπίτι σου.Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο !
Μέτα ακολουθούν έρευνες και μελέτες για τους πληθυσμούς,βιότοπους ,απαγόρευση πέρδικας και άλλα πολλά.
Οι εικόνες αυτές μπαίνουν στα γκρουπ και κάνουν τον γύρο της Ελλάδος μην πω του κόσμου και τα Likes από κάτω σύννεφο.
Θέλω να πιστεύω λοιπόν πως τα άτομα που ανεβάζουν ΦΟΡΤΟΜΈΝΕΣ φώτο σε φόρουμ και FB έχουν μοναδικό σκοπό την αυτοπροβολή με κατακρεούργηση περδικών,ορτυκιών σε χαρτόκουτα κλπ είναι απλά του εντυπωσιασμού.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 9   [ 133 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: