Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 8:31 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

Στην πατρίδα του το Ιρλανδικό σέττερ εξελίχθηκε και χρησιμοποιήθηκε στο κυνήγι των Grouse, μπεκατσινιού, μπεκάτσας, πέρδικας και φασιανού. Την τελευταία εικοσαετία οι πληθυσμοί του Grouse μειώθηκαν σε επικίνδυνα χαμηλά επίπεδα. Εν τούτοις κανένα άλλο θήραμα δεν επηρέασε την εξέλιξη της φυλής όσο το Red Grouse και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το Ιρλανδικό σέττερ είναι ο σπεσιαλίστας γι' αυτό το κυνήγι και αυτό αποδεικνύεται ιστορικά από τα αποτελέσματα αγώνων σε χώρες όπου το Grouse αποτελεί το κύριο θήραμα. Και εδώ θέλω να τονίσω ότι ο αγώνας κυνηγετικών ικανοτήτων σε Grouse μέχρι και σήμερα στην Ιρλανδία, είναι ο πιο αξιόλογος από όλους τους αγώνες. Οι αχανείς ορεινές εκτάσεις χρειάζονται σκύλο με ανοιχτή έρευνα και μεγάλα αποθέματα ενέργειας που είναι έμφυτα σε όλα τα σέττερ υψηλής κλάσεως. Τα Ιρλανδικά σέτερ έχουν την ικανότητα να κυριαρχούν σε αυτό το ημιάγριο τοπίο χρησιμοποιώντας τον άνεμο για να βρουν αυτά τα άγρια και θαυμάσια πουλιά που μας χαρίζουν αξέχαστες συγκινήσεις. Αυτός είναι ο ιδανικός τόπος για την σωστή αξιολόγηση των σκύλων, για να ξεχωρίσομε τα άτομα που διαθέτουν την ψυχή, και την νοοτροπία να ψάχνουν σε δύσκολους τόπους , αλλά και το μυαλό για να εντοπίσουν αυτό το δύσκολο θήραμα. Το να βλέπεις ένα ζευγάρι άξιων Ιρλανδικών να συναγωνίζονται πιο θα φτάσει πρώτο στο θήραμα παίρνοντας υπολογισμένα ρίσκα στην έρευνά τους ψάχνοντας τα ύποπτα μέρη που πιθανώς να κρατούν θήραμα και εξαντλώντας όλο τους το κυνηγετικό πάθος , με μεγάλη ταχύτητα και σε άριστη συνεργασία με τον κυνηγό κάνει την καρδιά σου να χτυπά σαν τρελή.

Δεν θα προσπαθήσω εδώ να ανοίξω μια εκτενή συζήτηση γύρω από το πρότυπο της φυλής( Breed Standard ),αλλά θα εστιάσω την ανάλυσή μου πάνω στην αναζήτηση του αυθεντικού μορφολογικού τύπου του Ιρλανδικού σέττερ και αυτό λόγω της σπουδαιότητας του μορφολογικού τύπου στον καθορισμό της ομοιογένειας της φυλής. Η εδραίωση του επιθυμητού μορφολογικού τύπου έχει σαν αποτέλεσμα την εδραίωση και της εργασιακής ικανότητος . Δείτε πώς η εργασία του Greyhound είχε σαν αποτέλεσμα την ομοιομορφία της φυλής αυτής. Το Ιρλανδικό σέττερ είχε διαχωριστεί σε δύο τύπους αλλά ο ένας τύπος είχε κτισθεί στην άμμο ενώ ο δεύτερος έχει τις ρίζες του χωμένες βαθιά στο χρόνο. Αυτός ο τύπος συνεχίζει μέχρι και σήμερα να εκτρέφεται για το κυνήγι διατηρώντας μέχρι και σήμερα όλα τα κυνηγετικά ένστικτα και φυσικά προσόντα που είχε και πριν εκατό χρόνια. Η εργασία του ιρλανδικού σέττερ προϋποθέτει νοημοσύνη εξυπνάδα φυσικά προσόντα και σωματική κατασκευή που επιτρέπει στον σκύλο να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της εργασίας του που είναι η ανοιχτή, γρήγορη και παρατεταμένη έρευνα για τον εντοπισμό του θηράματος Εν κατακλείδι ο σκύλος πρέπει να είναι αθλητής γρήγορος στο μυαλό και στα πόδια και γεννημένος κυνηγός. Το στυλ και ο μορφολογικός τύπος είναι αλληλένδετα μεταξύ τους καθώς η σωματική κατασκευή είναι εκείνη που καθορίζει το στυλ της φυλής .Το πρότυπο της φυλής είναι η γραπτή προδιαγραφή του φαινοτύπου εκείνου που πρέπει να είναι καλπαστικός αλλά όχι σπρίντερ. Περιγράφει τον ιδανικό φαινότυπο προορισμένο για μια εξειδικευμένη εργασία. Η εργασία αυτή ήταν και είναι μέχρι σήμερα η αναζήτηση του θηράματος . Το εργασιακό πρότυπο της φυλής ,όπως το συνέταξε το πρώτο Δ.Σ του Ιρλανδικού ομίλου φυλής υπηρέτησε την φυλή πολύ καλά. Τα μέλη που το συνέταξαν είχαν καταλάβει πολύ καλά τον λόγο ύπαρξης της φυλής και γι' αυτό προσπάθησαν να το περιγράψουν με τέτοιο τρόπο που θα διασφάλιζε την επιβίωση του Ιρλανδικού σέττερ σαν κυνηγετικού σκύλου. Το γεγονός ότι αυτό δεν ετηρηθει δεν βαρύνει την επιτροπή αυτή αλλά αυτούς που έβαλαν το προσωπικό τους συμφέρον πάνω από το μέλλον της φυλής. Η μόδα άλλαξε τον τύπο και τα κυνηγετικά προσόντα του Ιρλανδικού σέττερ και το μετάλλαξαν σε σκύλο συντροφιάς. Αναζητώντας τον αυθεντικό τύπο του Ιρλανδικού σέττερ θα πρέπει να θυμόμαστε ότι όλα τα σέττερ θα πρέπει να τα αντιπαραβάλλομε με τον σωστό τύπο. Τα εξαιρετικά ιρλανδικά (σωστός τύπος ) είναι εκείνα που συνδυάζουν τον σωστό φαινότυπο με τα κυνηγετικά προσόντα που αποτελούν και το σπουδαιότερο χαρακτηριστικό της φυλής. Από το τέλος του 1900 η φυλή ταλαιπωρήθηκε από δύο καίρια ερωτηματικά. Το ένα αφορούσε το σωστό χρώμα και το άλλο αφορούσε το σωστό μέγεθος. Αυτά τα δύο ερωτηματικά ήταν και η αιτία της δημιουργίας δύο τύπων του εργασιακού τύπου και των καλλιστείων (show). Πριν όμως ανοίξωμε αυτή τη συζήτηση πρέπει πρώτα να δούμε τα στάνταρ της φυλής όπως διατυπώθηκαν κατά περιόδους . Το πρώτο ήταν αυτό το αρχικό που συνέταξε ο όμιλος φυλής του Ιρλανδικού σέττερ. Το δεύτερο ήταν η αναθεωρημένη έκδοση για να προσαρμοσθεί με το FCI.
Raymond O'Dwyer προέδρου του ομίλου φυλής του Ιρλανδικού σέττερ- Ιρλανδίας.

Εικόνα

Εικόνα

http://www.gpeppas.gr/irishsetter/irishsetter.html

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Σάβ Απρ 28, 2007 1:41 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 7:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Ειχε αγορασει φιλος ενα κουταβακι ιρλανδικο.μπορω να πω οτι μου εχε αφησει τισ καλυτερες εντυπωσεις σε θεμα τρυφεροτητασ με τουσ ανθρωπους.ειναι φιλικοτατο ζωο.αλλα κριμα.εφυγε πολυ νωρις πανω στο χρονο απο καλαζαρ.και εμενα το ποιντερ μου απο φωλα.κριμα....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 12, 2007 3:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Το Ιρλανδικό σέττερ είναι η φυλή που μου αρέσει περισσότερο , είναι εντυπωσιακά όμορφα και έχουν κάτι μάτια τρελά γλυκά .
Προσπαθώ να πίσω τον αδερφό μου να βάλει και ένα Ιρλανδικό στα σκυλιά του αλλά δεν με ακούει φοβάται τα τυχόν προβλήματα που έχουν προκύψει σε αυτή την φυλή δυστυχώς !
:cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 12, 2007 8:34 pm 
Άβαταρ μέλους

ez έγραψε:
Το Ιρλανδικό σέττερ είναι η φυλή που μου αρέσει περισσότερο , είναι εντυπωσιακά όμορφα και έχουν κάτι μάτια τρελά γλυκά .
Προσπαθώ να πίσω τον αδερφό μου να βάλει και ένα Ιρλανδικό στα σκυλιά του αλλά δεν με ακούει φοβάται τα τυχόν προβλήματα που έχουν προκύψει σε αυτή την φυλή δυστυχώς !

ποια προβλήματα φίλε μου?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 13, 2007 9:53 am 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
ez έγραψε:

Τα βασικότερα προβλήματα που μου ανέφερε ο αδερφός μου είναι μεγάλη αστάθεια φέρμας και
λίγο κυνηγετικό πάθος .
Αυτά προέρχονται από εκτροφεία που χρησιμοποίησαν για πολλές γενιές τα σκυλιά μόνο για να αναπτύξουν την ομορφιά και δεν τα κυνηγούσαν καθόλου.
Με την πάροδο του χρόνου έχασαν πολλά κυνηγετικά ένστικτα.
Ξέρει κανείς εκτροφεία με κυνηγετικά Ιρλανδέ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2007 12:41 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Οι Ιρλανδοί κυνηγοί διαμόρφωσαν έναν σκύλο σύμφωνα με τις ιδιομορφίες που συναντούσαν στο νησί τους , δηλαδή σκληρό έδαφος , συχνά ορεινό αλλά και ελώδες .
Το κυνήγι παρουσίαζε μεγάλη ποικιλία ανάλογα με τις εποχές του χρόνου , αγριόγαλοι, μπεκάτσες , μπεκατσίνια , πάπιες , φασιανοί κλπ
Τα Ιρλανδικά σέττερ έπρεπε λοιπόν να είναι ανθεκτικά και επίμονα για να κυνηγούν από το πρωί μέχρι το βράδυ !
Η ομορφιά τους όμως δυστυχώς λειτούργησε εναντίον τους κάποια στιγμή !
Έγιναν μία από τις αγαπημένες φυλές μη κυνηγών , οι οποίοι γοητευμένοι αποκλειστικά από την ομορφιά τους έκαναν επιλογές διασταυρώσεις αποκλειστικά με χαρίσματα ομορφιάς , μεγάλο ύψος, μεγάλα υπέροχα κεφάλια , μακριά τρίχα , χαρακτήρα πράο για να μένουν άνετα στο σπίτι κλπ κλπ
Υπήρχαν βέβαια και κάποιοι που προσπαθούσαν να διατηρήσουν τα κυνηγετικά χαρακτηριστικά αυτής της υπέροχης φυλής , κρατώντας άτομα κατάλληλα για το κυνήγι .
Μικρότερο ύψος , χρώμα προς το ανοικτό, με καλύτερη κυνηγετική ψυχολογία , με το πάθος για το κυνήγι αυτής της φυλής αλλά και με τον αγέρωχο χαρακτήρα που είναι και το βασικό γνώρισμα αυτής της άγονης χώρας !
Στην αποκατάσταση του κυνηγετικού Ιρλανδέ βοήθησαν πολύ οι ΗΠΑ και ο Καναδάς με εκεί κυνηγούς εκτροφείς οι οποίοι χάρη των πολλών στρατιωτών που βρέθηκαν στην Ιρλανδία κατά τη διάρκεια του 2Π πολέμου και ήσαν κυνηγοί έφεραν τέτοια ζώα στην Νέα ¨Ήπειρο , έτσι να ξέρετε στην Β Αμερική , ΗΠΑ-ΚΑΝΑΔΑ υπάρχουν από όλες τις κυνηγετικές φυλές υπέροχα άτομα που διατηρούν τα κυνηγετικά χαρακτηριστικά αυτών των φυλών στο ακέραιο !
Γι’ αυτό πολύ προσοχή σε αυτή την φυλή για να μην έχετε προβλήματα που θα σας δυσκολέψουν και ίσως τελικά σας αποθαρρύνουν !

Ωραίο κεφάλι
Εικόνα ΕικόναIrish setter γραμμών ομορφιάς

Κυνηγετικά Irish setters
http://www.gpeppas.gr/irishsetter/irishsetter.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2007 1:26 pm 
Άβαταρ μέλους

ez έγραψε:
αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
ez έγραψε:

Τα βασικότερα προβλήματα που μου ανέφερε ο αδερφός μου είναι μεγάλη αστάθεια φέρμας και
λίγο κυνηγετικό πάθος .
Αυτά προέρχονται από εκτροφεία που χρησιμοποίησαν για πολλές γενιές τα σκυλιά μόνο για να αναπτύξουν την ομορφιά και δεν τα κυνηγούσαν καθόλου.
Με την πάροδο του χρόνου έχασαν πολλά κυνηγετικά ένστικτα.
Ξέρει κανείς εκτροφεία με κυνηγετικά Ιρλανδέ ?

Nαι, ενδιαφερεστε στειλτε μου πμ. Προσφατα(πριν 1,5 χρονο), αγορασα ενα το οποιο εχει αποδειχθει εξαιρετικο στο κυνηγι απο εκτροφεα που τα εκτρεφει αποκλειστικα για κυνηγι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2007 11:15 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Με ενδιαφέρει και μένα μία τέτοια περίπτωση , περιμένω ενημέρωση Γιώργο οπωσδήποτε !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2007 12:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΚ θα ψαξω το τηλεφωνο του εκτροφεα και θα σας το δωδσω οσο πιο συντομα γινεται!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 15, 2007 12:02 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Osiris έγραψε:
ΟΚ θα ψαξω το τηλεφωνο του εκτροφεα και θα σας το δωδσω οσο πιο συντομα γινεται!

Δεν μας έβαλες το όνομα και το τηλέφωνο του εκτροφέα :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 15, 2007 1:04 pm 
Άβαταρ μέλους

KOSTANTINOSZERVAS έγραψε:
Osiris έγραψε:
ΟΚ θα ψαξω το τηλεφωνο του εκτροφεα και θα σας το δωσω οσο πιο συντομα γινεται!

Δεν μας έβαλες το όνομα και το τηλέφωνο του εκτροφέα :?:

Απ'οτι πληροφορηθηκα, δυστυχως, σταματησε την εκτροφη ιρλανδεζικων σεττερ και σεττερ-λαβερακ που εκανε απο χρονια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2007 5:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα στους λάτρεις των Βρετανικών φυλών άλλα και όλων των κυνηγητικών φυλών !
Είμαι ευτυχής κάτοχος δύο αρσενικών κόκκινων κυνηγών τα οποία είναι φερμένα από το εξωτερικό , περίπου δύο ετών το ένα και το άλλο πέντε .
Κυνηγάω με αυτά μπεκάτσα , πέρδικα και λίγο παρυδάτια .
Είμαι ευτυχισμένος και ενθουσιασμένος με αυτή την φυλή αν και δυσκολεύτηκα πολύ επιτέλους να αποκτήσω δύο αξιόλογους εκπροσώπους της !
Θα έχουμε λοιπόν να λέμε πολλά την φετινή χρονιά !
Χαίρομαι ιδιαίτερα που έχετε ανοίξει θέμα για την συγκεκριμένη φυλή.
Α ξέχασα !
Για πολλά πολλά χρόνια σαν κάτοικος εξωτερικού είχα διάφορα κυνηγόσκυλα από φυλές δεικτών, μετά από την γνωριμία με τα red setters όμως δεν υπάρχει χώρος για κάτι άλλο στην καρδιά μου .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2007 6:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Κυνηγάνε γρήγορα , πολύ γρήγορα και μάλιστα είναι από τα πιο γρήγορα σεττερ που υπάρχουν !
Καλπάζουν πάντα με τον αέρα και η φέρμα τους εξαρτάτε από τις συνθήκες αέρα , θηράματος αλλά και του χώρου , συνήθως κάνουν την φέρμα του λύκου που λέμε !
Η φέρμα δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο των άλλων σέττερ αλλά είναι χαρακτηριστική της φυλής .
Το ξαναλέω τα Ιρλανδικά είναι τα πιο γρήγορα σέττερ και πάνε μακριά αρκεί να το θέλετε και όταν λέμε μακριά εννοούμε μακριά .
Σε αυτό τα βοηθάει η σωματική τους κατασκευή που είναι διαφορετική από τα άλλα σέτετρ και σε γενικές γραμμές πιο ελαφριά .
Μία φωτό με την δομή του Ιρλανδικού πάνω.

Eπίσης εδώ όλοι οι Βρετανικοί δείκτες !

http://www.setter-pointer.at/rassenstandards.htm

.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2007 7:40 pm 
Άβαταρ μέλους

IRISHMAN έγραψε:

Eπίσης εδώ όλοι οι Βρετανικοί δείκτες !

http://www.setter-pointer.at/rassenstandards.htm

[/color].

Καλώς ήρθες , όντως επειδή υπάρχουν και οι τέσσερεις φυλές σε φωτογραφίες μπορείς να διακρίνεις τις διαφορετικές κατασκευές .
Μακάρι να μην ήταν Γερμανικά ……… μάλλον !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 07, 2007 4:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Μιας και χρησιμοποιείτε το ΥOUTUBE ορίστε μερικά για τα Ιρλανδικά σέττερ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: