Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 35   [ 522 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 35  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 17, 2010 2:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγω ειμαι λατρης των σεττερ. Λογω αδυναμιας αγορας καθαροαιμου κουταβιου ακομα και σημερα, εχω στην κατοχη μου εναν ημιαιμο ιρλανδο με εγγλεζο που μου χαρισε ενας φιλος. Τωρα ειναι 11 ετων, ποτε δεν ηταν αριστο στο κυνηγι (με αριστα το 10 θα επερνε 2) αλλα τον κρατησα γιατι ειναι εξαιρετικος χαρακτηρας και αμεσως δεθηκα μαζι του. Εντεκα χρονια κυνηγος και στα πουλια βγαίνω μονο με αυτο το σκυλι. Του χρονου που θα παρει "συνταξη", θα βρω ενα κουταβι για να τον αντικαταστησει. Θα ψάξω πάλι για ιρλανδο.
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 18, 2010 11:41 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
Και εγω ειμαι λατρης των σεττερ. Λογω αδυναμιας αγορας καθαροαιμου κουταβιου ακομα και σημερα, εχω στην κατοχη μου εναν ημιαιμο ιρλανδο με εγγλεζο που μου χαρισε ενας φιλος. Τωρα ειναι 11 ετων, ποτε δεν ηταν αριστο στο κυνηγι (με αριστα το 10 θα επερνε 2) αλλα τον κρατησα γιατι ειναι εξαιρετικος χαρακτηρας και αμεσως δεθηκα μαζι του. Εντεκα χρονια κυνηγος και στα πουλια βγαίνω μονο με αυτο το σκυλι. Του χρονου που θα παρει "συνταξη", θα βρω ενα κουταβι για να τον αντικαταστησει. Θα ψάξω πάλι για ιρλανδο.
Εικόνα

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 18, 2010 2:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Μα για παρεις ενα καθαροαιμο δεν πρεπει να πληρωσεις και μαλιστα σεβαστο ποσο? Εννοω απο εκτροφεα επαγγελματια. Η αληθεια ειναι οτι στην περιοχη που ζω (Σουφλι) τα πουλοσκυλα δεν ειναι τοσο διαδεδομενα στους κυνηγους. Κατα συνεπεια δεν γνωριζουμε πολλα για αυτα.
Και στην δικια μου περιπτωση οταν εισαι 30 ετων, αποφοιτος ΤΕΙ και ανεργος, δεν μπορεις να δωσεις τοσα λεφτα για καθαροαιμο κουταβι. Ξερεις τι θα πει να μην βγαινεις εξω το Σαββατο για διασκεδαση για να γλιτωσεις τα λεφτα για την βενζινη του Κυριακατικου κυνηγιου? Δυστυχως σε τετοια φαση βρισκομαι. Οποτε για αγορα κουταβιου, ουτε κουβεντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 18, 2010 7:09 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
Εικόνα

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ?

Αγαπητέ Γίωργο,
Τον Ιουνιο περιμένω γέννα με ιρλανδικά σέττερ από κορυφαίες γραμμές αίματος.Οι γονείς ειναι εξαίρετοι κυνηγετικά και μορφολογικά.Μπορώ να σου διαθέσω ένα κουταβάκι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 18, 2010 9:43 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
Μα για παρεις ενα καθαροαιμο δεν πρεπει να πληρωσεις και μαλιστα σεβαστο ποσο? Εννοω απο εκτροφεα επαγγελματια. Η αληθεια ειναι οτι στην περιοχη που ζω (Σουφλι) τα πουλοσκυλα δεν ειναι τοσο διαδεδομενα στους κυνηγους. Κατα συνεπεια δεν γνωριζουμε πολλα για αυτα.
Και στην δικια μου περιπτωση οταν εισαι 30 ετων, αποφοιτος ΤΕΙ και ανεργος, δεν μπορεις να δωσεις τοσα λεφτα για καθαροαιμο κουταβι. Ξερεις τι θα πει να μην βγαινεις εξω το Σαββατο για διασκεδαση για να γλιτωσεις τα λεφτα για την βενζινη του Κυριακατικου κυνηγιου? Δυστυχως σε τετοια φαση βρισκομαι. Οποτε για αγορα κουταβιου, ουτε κουβεντα.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ? ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΔΩΡΕΑΝ , ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ? ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΕΡΑΚΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 8:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 9:33 pm 
Άβαταρ μέλους

IRISHMAN έγραψε:

Πολύ ωραία τα videos .Μακάρι να δουμε και στην Ελλάδα ,μελλοντικά ,αγώνες για ιρλανδικά σέττερ!!Παλιότερα ο όμιλος πόιντερ-σεττερ είχε διοργανώσει αγώνες για ιρλανδικά σέττερ και γκόρντον αλλά λόγω της μικρής συμμετοχής δεν το ξανατόλμησε.Λάθος για μένα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 12, 2010 8:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να μου πείτε με ποιό τρόπο μπορώ να αναρτήσω φωτογραφίες της σκύλας μου.Δεν μπορώ να βρώ τα συννημένα.
Καλό είναι οι ιδιοκτήτες ιρλανδικών να βάζουμε τις φωτό των αγαπημένων μας συντρόφων!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 12, 2010 9:49 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να μου πείτε με ποιό τρόπο μπορώ να αναρτήσω φωτογραφίες της σκύλας μου.Δεν μπορώ να βρώ τα συννημένα.
Καλό είναι οι ιδιοκτήτες ιρλανδικών να βάζουμε τις φωτό των αγαπημένων μας συντρόφων!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάνεις προσθήκη συνημμένου όπου δείχνει το βέλος μετά αναζήτηση από τον υπολογιστή σου άνοιγμα τέλος προσθήκη αρχείου και Υποβολή το μήνυμα
:wink:

Διαχείριση συνημμένων:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 01, 2010 6:06 pm 
Άβαταρ μέλους

ημουν σε ενα καρτερι τσιχλας οταν καπιοα στιγμη ηρθε διπλα μου ενα ημιαιμο ιρλανδικο σετερ,προσπαθησα να το διώξω αλλα δεν μπορεσα ερχοταν ολοι την ωρα για χαδια.σε καπια στιγμη περναει μια τσιχλα και την περνω με το που ειδε να πεφτει το πουλι με τι μια απορτ ωπ λεω τι εγινε τωρα?με την ωρα περναγαν και αλλα πουλια δεν εχασα καμια.τον βαζω στο αμαξη και τον πηρα σπιτι,την επομενη περασε κτηνιατρο ολα καλα.μετα εψαξα να βρω πιανου ειναι διοτι δεν ειχε λουρι με τα πολλα τον βρηκα και το ειχε αμολυση διοτι του ετρωγε της κοτες.εμενα με εκανε μαγκα για 4 χρονια παντως δεν εχανα καμια.
εντυπωση μου εκανε μια φορα το πηρα για περδικες παρεα με τα ποιντερ κοντεψα να αμολυσω τα ποιντερ εγω στο βουνο μετα :lol: :lol: :lol: φερμα με την μια με ενα παθος που δεν το ειχα ξαναδει.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 01, 2010 6:21 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Υπέροχη φυλή , πολύ αδικημένη και χωρίς υποστήριξη από πουθενά εδώ. :|

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 01, 2010 6:42 pm 
Άβαταρ μέλους

2 φορές ετυχε να εχω σκυλια απο αυτη την φυλη αυτο το ημιαιμο κατα 95%ηταν ιρλανδικο στο μονο που καταλαβαίνεις οτι δνε ηταν καθαροαιμο επειδη ειχε χαμηλο υψος λιγο ψηλότερο απο επανιελ ηταν και αλλο ενα ημουν μικρος στα 15 αυτο ηταν καθαροαιμο με χαρτια πολυ καλο κυνηγοσκυλο αλλα αυτος που το είχε κατι λαθος είχε κανει και δεν φερμαρε ο σκυλος και το χρησιμοποιούσα στις τσίχλες.
Είμαι τις άποψης ότι σκυλιά καλά υπάρχουν σε όλες τις φυλές απλά διαλέγουμε βάσει τι ταιριάζει στο χαρακτήρα του καθενός.το ιρλανδικό σέτερ είναι λίγο δύσκολο σκυλί έχει την ξεροκεφαλιά του πόιντερ για αυτό δεν το προτιμούν εδώ πιστεύω.
αμα τυχει παντος μπορει καπια φορα να ξαναπαρω,τώρα ειμαι δοσμένος στο ποιντερ :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 03, 2010 8:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Ακούω από πολλούς ,διάφορα σχόλια για τα ιρλανδικά σέττερ που στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι λάθος και δυστηχώς αμαυρώνουν την ιστορία και τις ικανότητες αυτής της καταπληκτικής φυλής.
1)Για τη φέρμα του ιρλανδικού σέττερ.
Τα ιρλανδικά σέττερ δημιουργήθηκαν για να κυνηγάνε και μάλιστα σε πολύ απαιτητικά εδάφη ,όπως είναι αυτά της Ιρλανδίας (βουνό,πυκνά και βαλτώδη δάση) και είχανε να αντιμετωπίσουνε ένα έξυπνο και απαιτητικό θήραμα,το μπεκατσίνι.Άρα έπρεπε να έχουν πολύ σταθερή φέρμα για να μπλοκάρουν αποτελεσματικά αυτό το θήραμα.Όταν το ιρλανδικό σέττερ προέρχεται από επιλεγμένες γραμμές αίματος δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα στη φέρμα.
2)Η ξεροκεφαλιά.
Το ιρλανδικό σέττερ δεν είναι ξεροκέφαλο, απλώς έχει διαφορετική νοοτροπία.Έχει ένα πολύ κοφτερό μυαλό και φλογερό ταπεραμέντο,αυτά τα χαρακτηριστικά σε συνδυασμό με το ότι αργεί να ωριμάσει έχουν παρερμηνευτεί και εκφράζονται από κάποιους ως ξεροκεφαλιά.Το ιρλανδικο σέττερ θέλει υπομονή και αγάπη.Όταν θα δεθεί με τον κυναγωγό του και αρχίσει την εκπαίδευση στη σωστή ηλικία (για να μη χαθεί πίσω από τα λάθη της νιότης) δεν υπάρχει ανταγωνισμός!!!
3)Τα Ιρλανδικά σέττερ δεν είναι πλέον καλοί κυνηγοί.
Μέγα λάθος!!!Ένα ιρλανδικό σέττερ από επιλεγμένες γραμμές αίματος αξίζει το βάρος του σε χρυσάφι!Είναι μεγάλος κυνηγός και όλα πάνω του το φωνάζουν!Πάθος ,ταχύτητα(πιο γρήγορο απο τα άλλα σέττερ),καταπληκτική οσφρητική ικανότητα(ισάξια του ποίντερ και καλύτερη των άλλων σέττερ),δύνατα πόδια με μικρά πέλματα που το βοηθούν να κινείται με άνεση στο δάσος,στα έλη και στις βραχώδεις περιοχές(άλλωστε στο βουνό γεννήθηκε ,όχι στις πεδιάδες...),σταθερή φέρμα(το πρότυπο της φυλής απαγορεύει τις λευκές φέρμες,δεν τις συγχωρεί στη φυλή) αντοχή (καταπληκτική κατασκευή θώρακα,στένο μπροστά που το καθιστά αεροδυναμικό και βαθύ έχοντας τεράστιο χώρο για τα πνευμόνια.)και φυσικά ένα ''μεγάλο'' μυαλό!
Τι άλλο να θέλει ένας κυνηγός......!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 8:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Έφυγε από τη ζωή στις 14/06/2010 ο σύγχρονος θρύλος των Ιρλανδικών Σέττερ ,η Rose Marie Rose του εκτροφείου Meadowlarks.Ίσως το θρυλικότερο εκτροφείο Ιρλανδικών Σέττερ όλων των εποχών!!Δεν υπάρχει διάσημο εκτροφείο που να μην έχει ως βάση αυτές τις γραμμές αίματος.
Τα σκυλιά της υπάρχουν σε όλο τον κόσμο και σε pedigree μεγάλων πρωταθλητών!!
Όποιος θέλει να επισκεφτεί το site ,μπορεί να πληκτρολογήσει στο google : Meadowlarks kennel και να θαυμάσει τους υπέροχους Ιρλανδούς της !!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 9:20 pm 
Άβαταρ μέλους

:shock: :shock: :shock:
πολυ ομορφα
φοβερα ομορφα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 35   [ 522 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 35  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: