Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 14 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 31, 2011 10:07 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΛΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΤΙ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 01, 2011 5:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!!
Στις φωτό είναι μια σκύλα από τη γέννα που είχα τον Ιούνιο.Βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη,είναι 7 μηνών και αρχίζει σιγά σιγά τις κηνηγετικές τις εμπειρίες!
Πολλά ευχαριστώ στον Αλέκο και τη γυναίκα του Μαρία που τη φροντίζουν,την υπεραγαπάνε και την ετοιμάζουν για τα κυνηγοτόπια της Μακεδονίας.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 03, 2011 12:47 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ MODDER RHU ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ "BRISA ANGELO" KAI TO AΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΤΟ "LOMANNS" ΟΠΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΕΚΕΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ...ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 03, 2011 10:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ φίλε ,καλησπέρα!
Το εκτροφείο στην Ιταλία ονομάζεται BRISA'S και ο Angelo Brisa είναι ο εκτροφέας.Για το συγκεκριμένο εκτροφείο δεν γνωρίζω πολλά για να σου δώσω μια ολοκληρωμένη εικόνα.Έχω κοιτάξει τα pedigree των σκύλων,δεν έχω βρει γνωστές γραμμές,προφανώς χρησιμοποιεί γραμμές από την Ιταλία και μάλλον σκυλιά που έχει στην κατοχή του και εκτρέφει ο ίδιος.Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει και κάτι καλό...Μορφολογικά πάντως είναι πολύ ανώτερα από αυτά που συνανταμε στους αγώνες.Αποψή μου είναι, πως για να πάρεις σκυλί από έναν τέτοιο εκτροφέα,που χρησιμοποιεί σκυλιά από όχι και τόσο γνωστές γραμμές,οπότε δεν έχουμε και κάποια βάση για να μπορούμε να κρίνουμε,θα πρέπει να είναι πρόταση από κάποιον που τον γνωρίζει,έχει δει τα σκυλιά του ή έχει δουλέψει με τα σκυλιά του.Εκτός αν μπορείς να πάς στην Ιταλία και να τα δεις ο ίδιος,που θα ήτανε και το ιδανικό.
Το εκτροφείο LOMANNS δε το γνωρίζω καθόλου.Έχω διαβάζει ένα άρθρο από κάποιον G. Lommans αλλά δε ξέρω εκτροφείο με αυτή την επωνυμία.Είσαι σίγουρος πως έτσι είναι η επωνυμία???
Πάντως θα ήθελα πολύ να μου πεις τι σου απάντησαν στην επικοινωνία που είχες και με τους δύο.Επίσης αν υπάρχουν και sites που μπορούμε να επισκεφτούμε,γράψε τις διευθύνσεις να δούμε και εμείς :D
Οι Γερμανοί,οι Βελγοι και οι Σκανδιναβοί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με τα Ιρλανδέζικα και έχουν πολύ καλά κυνηγόσκυλα.Θα τα προτιμούσα από τα Ιταλικά.
Έχω στείλει και εγώ e-mail στο KARMINO και αν έχω απάντηση θα σε ενημερώσω αμέσα.Αν δεν απαντήσουν,αυτοί θα χάσουν :wink: !
Επίσης εάν πληκτρολογήσεις στο Google την λέξη eurobreeders θα σου βγάλει όλα τα εκτροφεία Ιρλανδικών στην Ευρώπη!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 03, 2011 11:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΡΑΨΤΕ ΣΤΟ GOOGLE TO SITE http://WWW.IERSESETTER.NL ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΚΕΤΟ IERSESETTER ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ..ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ..ΚΑΛΟ ΨΑΧΤΗΡΙ..ΕΧΕΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΤΟ "RED SETTER BREEDERS LIST"........ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΤΑ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ ΤΟΥΣ,ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ...ΑΛΛΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ SHOW RING H ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ....EΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ "LOHMANNS" ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ MODDER RHU TO EIXA ΓΡΑΨΕΙ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΣΕ ΤΙ ΧΕΡΙΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ..ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ 11 ΜΗΝΩΝ....ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΣΥΓΚΛΙΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΟΝΙΖΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΥΛΗΚΟ ΑΠΟ ΤΟ "BERBOSS" KAI ΓΙΑ ΘΥΛΗΚΟ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΚΛΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΣ ΑΣ ΜΗΝ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ.... ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙ ΗΤΑΝ ΠΟΙΝΤΕΡ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΛΟΓΩ ΑΣΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΑΞΙΖΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ......MODDER RHU ΣΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ "LOHMANNS" ΚΑΙ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ WELPEN ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ S-WURF RED SETTER KAI ΜΟΛΙΣ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ "SIMSON SUHL" ΠΗΓΑΙΝΕ META ΚΑΤΩ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΛΙΚ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΕΕΙ "ZUR AHNENTAFEL"ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΕΙΤΕ ΤΗΣ ΘΥΛΗΚΙΑΣ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ MODDER RHU ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΛΟ ΨΑΧΤΗΡΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 09, 2011 7:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ φίλε καλησπέρα!!
Σήμερα είχα απάντηση από το εκτροφείο KARMINO!!Είναι διατεθιμένοι να μας δώσουν κουτάβι,έχουν διαθέσιμα και όπως μου είπαν θα χαρούν πολύ να έρθει ένα κουτάβι εδώ, στην Ελλάδα!!Το κόστος είναι 1000 ευρώ και μας ρωτάνε αν θέλουμε αρσενικό ή θηλυκό???
Αν σε ενδιαφέρει ακόμα πές μου για να τους γράψω.Πραγματικά πιστεύω πως αν αποκτήσεις έναν αρσενικό από το KARMINO Και ένα Θηλυκό από το Berboss θα έχεις ένα ζευγάρι δυναμίτη!!!!
Χαίρομαι πολύ που πάνε να γίνουν κάποιες αξιόλογες εισαγωγές,θα βοηθήσουν πολύ τη φυλή!!
Φυσικά και θα μπώ να δω τα sites που μου είπες και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :wink: !θα έχεις σύντομα σχολιά μου...
Αν θελήσεις οτιδήποτε για το Berboss στείλε μου μήνυμα γιατί ο φίλος μου ο κ. Πέτρος Ριζικός έχει επικοινωνία με την εκτροφέα και διατηρούν φιλικές σχέσεις από τότε που έφερε τον αρσενικό του στην Ελλάδα.Περιμένω απάντηση και για το KARMINO...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 10, 2011 1:44 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ LOHMANNS ΤΕΛΗ ΦΛΕΒΑΡΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΔΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΕΡΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.....ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ BERBOSS ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΡΙΟ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ....

Διαχείριση συνημμένων:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 10, 2011 2:55 pm 

gpeppas έγραψε:
Και μένα δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη επιλογή αλλά μπορεί να το πάνε κυκλικά γιατί στην Αθήνα έχουν κάνει παλιότερα.

Μπορούμε όμως να διοργανώσουμε αν θέλετε μία ομαδική επίσκεψη στον Λαγκαδά (θα την κανονίσω εγώ , διαμονή κλπ) για παρακολούθηση του σεμιναρίου και συμμετοχή στην έκθεση αλλά και εκπαιδευτικό μετά στις πεδινές
:wink:

ego prosopika eimai mesa an einai... ala ekpaideytiko an pame tha ertho me pointer giati den exo setter....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 10, 2011 8:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!!
Φίλε Συρίγο, εύχομαι ο σκυλάκος σου να είναι έτσι όπως τον έχεις ονειρευτεί!Καλορίζικος και πιστεύω πως θα τα πάει μια χαρά!Μπήκα στην ιστοσελίδα και είδα φωτό και pedigree.Η αποψή μου είναι πως η επιλογή σου είναι πολύ καλή.Ο σκυλάκος έχει ένα πολύ καλό pedigree με αμερικάνικες γραμμές από το πατέρα ο οποίος προέρχεται από το αμερικάνικο εκτροφείο RUSSELL'S.Η γιαγιά του σκυλάκου σου είναι η απόλυτη πρωταθλήτρια Αμερικής (εργασία-μορφολογία) HIGHFEATHER RAISE N'A RUCKUS την οποία την έχω αναφέρει και έχω επισυνάψει και φωτό της.Είναι απόλυτη πρωταθλήτρια έπειτα από 60 χρόνια και το 21ο ιρλανδικό που κατακτά τον τίτλο αυτό στην Αμερική!!
Επίσης έχει αίματα CAIRNCROSS ,ένα από τα σπουδαιότερα εκτροφεία ιρλανδικών (Αμερική) και αίματα από το θρυλικό εκτροφείο MEADOWLARKS!
Μορφολογικά δε μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη διότι το σκυλάκι δεν είναι στημένο αλλά αυτό που μπορώ να πω από τα λίγα που είδα είναι πως είναι άνω του μετρίου.Ωραία κόκαλα και ωραίο κεφάλι και έφραση.
Αν τα κάνεις ζευγάρι με θηλυκό BERBOSS πιστεύω πως θα πετύχεις κάτι πολύ καλό.Το BERBOSS έχει χρησιμοποιήσει αμερικάνικες γραμμές (MEADOWLARKS).
Γράψε μου αν θέλεις τους γονείς από τη γέννα στο BERBOSS και αν ξέρω κάτι σου λέω.
Εύχομαι τα καλύτερα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 5:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Η θρυλική Quailmoor Georga Brown του ιστορικού εκτροφείου QUAILMOOR στην Αυστραλία!!Μια από τη σημαντικότερες αναπαραγωγούς της φυλής.Βρίσκεται στα pedigree μεγάλων πρωταθλητών σε όλο τον κόσμο και μας δίχνει πως πρέπει να είναι πραγματικά το ιρλανδικό σέττερ!Εξαιρετική κατασκευή,υπέροχο κεφάλι και σωστός μανδύας.Μία σκύλα χωρίς υπερβολές(υπέρτυπος),με σωστό μέγεθος.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 10:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..MODDER RHU ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ...ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΜΗ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙΣ!!! ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΚΥΛΑ ΠΟΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΕΝΗΤΟΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 14, 2011 5:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ Γιώργο!Τις φωτό αυτών των σκύλων τις επισυνάπτω διότι έχουμε χάσει τη μπάλα,όχι μόνο στην εργασία αλλά και στη μορφολογία.
Είπες τη μαγική φράση '' επιλογή γεννητόρων''.Δηστυχώς όλοι ζευγαρώνουν με όλους,χώρις να υπάρχουν τα σωστά κριτήρια και γιαυτό το λόγο έχουμε φτάσει σε αυτές τις τραγικές καταστάσεις.Στη μορφολογία βλέπεις πολύ βαριά σκυλιά με υπερβολικούς μανδύες και εκτός ύψους.Στην εργασία βλέπεις κάτι σκαμπό,άτριχα, με ανύπαρκτους θώρακες και γενικά ένα χάλι.Εχουν χωρίσει το Ιρλανδικό σε σκυλί εργασίας και μορφολογίας και ελάχιστοι καταλαβαίνουν πως το πρότυπο είναι ένα.
Πριν μήνες είχα αλληλογραφία μέσω internet με έναν Φιλανδό εκτροφέα ιρλανδικών,ο οποίος είχε πραγματικά εξαιρετικά ιρλανδικά.Ο Juha Kares του πολύ γνωστού εκτροφείου CHIC CHOIX τον οποίο γνωρίζω 8 χρόνια.Ο άνθρωπος πλέον τα παράτησε κι ασχολέίται με άλλες φυλές διότι αγανάκτησε από αυτό που συμβαίνει στη φυλή.Ο ίδιος είχε κάνει πολύ καλή δουλειά με εξαιρετικές κατασκευές,όμορφα κεφάλια και σωστούς μανδύες.Πάντα χρησιμοποιούσε σκυλιά με σταθερές φέρμες και τα σκυλιά του φημίζονταν για τα εξαιρετικά λασέ τους τα οποία τα έκαναν χωρίς σχεδόν καμία εκπαίδευση.Δεν άντεξε άλλο ο άνθρωπος και δεν ασχολείται πλέον με τα ιρλανδικά.Μου έλεγε πως υπάρχει διαφορετικότητα απόψεων ,είναι ελάχιστοι οι κριτές που ξέρουν να κρίνουν ιρλανδικά και ακόμα λιγότεροι οι άνθρωποι που μπορούν να εκτιμήσουν ένα ιρλανδικό και να δουλέψουν μαζί του.
Πρέπει λοιπόν να κάνουμε σωστές εισαγωγές και προσεχτικά ζευγαρώματα αν θέλουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο.Πρέπει ως άνθρωποι να διαβάζουμε,να ενημερωνόμαστε ,να αναθεωρούμε και να ακούμε γιατί στην Ελλάδα είμαστε ξερόλες και πονηροί γιαυτό και εν έτη 2011 ακούς ακόμα κοτσάνες με το κιλό!
Η κυνοφιλία είναι πολύ πίσω όπως και όλα τα άλλα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 16, 2011 10:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!
Τις παρακάτω φωτό μου τις έστειλε η εκτροφέας του KARMINO, είναι ο International champion KARMINO MADE HOENIR THE HANDSOME.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 06, 2011 6:22 pm 

Αυτή είναι το θυλικό Σέττερ μου, 10 μηνών. Την στιγμή της φέρμας.
Συνημμένο:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 06, 2011 8:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραιο φιλε,καλοτυχο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 14 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: