Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 12 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 17, 2010 2:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα red30!!
Τα συγκεκριμένα ονόματα που ανέφερα συνεχίζουν να είναι εκτροφείς σέττερ και πόιντερ και ιδιαίτερα ο κ.Πετρόχειλος κάνει επιλεκτικές γέννες ιρλανδικών με ιρλανδικές γραμμές αίματος αλλά περιορισμένες σε αριθμό.Είναι λάτρης της φυλής και είναι τα αγαπημένα του κυνηγόσκυλα!
Έχουν έρθει σκυλιά από την Ιρλανδία και έχουν δώσει εξαιρετικούς απογόνους στο κυνήγι αλλά δυστηχώς υστερούν αρκετά στη μορφολογία.Ο κ.Μαγουλάς,μέλος του ο.κ.α.δ.ε έχει φέρει σκυλιά με γραμμές αίματος moanruad ,του περίφημου John Nash ,τα οποία έχουν βγεί εξαιρετικά κυνηγόσκυλα με καταπληκτικό ταπεραμέντο αλλά μορφολογικά θα απογοητευτείς....Τα πρώτα μου Ιρλανδικά ήτανε από σκυλιά του κ.Μαγουλά,είχα αποκτήσει δύο κόρες του Claideach και πραγματικά, έκτοτε ερωτεύτηκα τα ιρλανδικά!!!Οδοστρωτήρες στο κυνήγι,σταθερότατες φέρμες,αντοχή και ανθρώπινοι χαρακτήρες!Μορφολογικά υστερούσαν και ειλικρινά αν αποκτήσεις ένα Ιρλανδικό από τη χώρα καταγωγής του μη περιμένεις ένα όμορφο Ιρλανδικό.
Αυτή τη στιγμή έχει γέννα το εκτροφείο ARDOON στην Ιρλανδία ίσως το κορυφαίο αυτή τη στιγμή(εργασιακές γρμμές) μαζί με το shentullagh αλλά είναι λίγο δύσκολο να τα καταφέρεις να αποκτήσεις κουτάβι καθώς υπάρχει λίστα αναμονής!!!!Γενικότερα για να φέρεις κουτάβι από αυτά τα εκτροφεία χρειάζεται να μιλήσει και κάποιος που έχει επαφές μαζί τους.Από το εκτροφείο ARDOON έχει έρθει ένα αρσενικό,γιός του περίφημου Ardoon Jack και βρίσκεται στο Βόλο.Ιδιοκτήτης είναι ο κ. Βάιος Μπουτινάς με τον οποίο μπορώ να σε φέρω σε επαφή διοτί τον ξέρω προσωπικά και έχει πάρει ένα κουταβάκι απο τη γέννα που είχα τον Ιούνιο.Επίσης και ο κ.Μαγουλάς μπορεί να σε βοηθήσει επειδή έχει πολύ καλές επαφές με Ιρλανδία.
Τα ιρλανδικά ΄σεττερ είναι σκυλιά μεγάλης έρευνας με εξιδίκευση στα πτερωτα θηράματα.Τα νράαχταρ έιναι σκυλιά μεσέας έρευνας και γενικών καθηκόντων(πτερωτά αλλά και λαγό κ.α).Κατα τη γνώμη μου καλό είναι ο δεύτερος σκύλος να είναι και αυτός μεγαλής έρευνας για να συμβαδίζουν καλύτερα.Οι βρετανικοί δείκτες διαφέρουν από τις ηπειρωτικές φυλές στο στυλ,στη ταχύτητα αλλά και στη νοοτροπία.Παλιότερα είχα Ντράαχταρ από πολύ παλιές γραμμές αίματος (φον χασκάντερ) αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως είναι σκληρά σκυλιά,εργάτες στο βουνό και εξαιρετικοί φύλακες!Έχουν σοβαρή νοοτροπία σε αντίθεση με τα ιρλανδικα που είναι πολύ ζωηρά με νεύρο,πραγματικοί κλόουν με τεράστια ενέργεια και εύθυμη προσωπικότητα!Διαθέτουν ευφυία και μεγάλη πονηριά,είναι σκληρά στο βουνό αλλά στο σπίτι ειναι τρελοκομεία,γιαυτό τα ονομάζουν και κόκκινους διάβολους!!Τα Ντράαχταρ είναι πιο σοβαροί χαρακτήρες.
Εγώ σου εύχομαι καλή αρχή και μη ξεχνάς πως όλοι από κάπου ξεκινήσαμε.Μη διστάσεις να ρωτάς το οτιδήποτε γιατί μόνο με αυτό το τρόπο μαθαίνεις και είμαστε κοντά σου για να προσφέρουμε κάθε βοήθεια!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 21, 2010 10:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Τέλος Δεκεμβρίου το εκτροφείο KARMINO στη Λιθουανία περιμένει κουτάβια από ένα εξαιρετικό ζευγάρωμα μεταξύ του INT.CH Dancer red irish dream και της LITHUANIAN & LATVIAN CH. Karmino made improvisation.Τα δυο σκυλιά εκτός από πολυπρωταθλητές στη μορφολογία είναι και trialers και τα pedigree τους είναι εξαιρετικά!!Σας παραθέτω κάποιες φωτό των δύο σκύλων και πραγματικά πιστεύω πως αξίζει το κόπο!!!Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει με το εκτροφείο karmino(πληκτρολογήστε την ονομασία στο google και θα σας βγάλει στην ιστοσελίδα του εκτροφείου.)

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 25, 2010 5:19 pm 

MODDER RHU έγραψε:
Παραθέτω κάποιες φωτό ιρλανδικών ερυθρόλευκων σέττερ (ναι, υπάρχει ακόμα αυτή η φυλή).Αυτά τα δύο σκυλιά ο CRAIGRUA FLAME και ο RUSHFIELD RASCAL είναι και οι δύο διεθνείς πρωταθλητές εργασίας σπάζοντας το μονοπώλιο των αγγλικών σέττερ και των πόντερ στο champion stake.
Άντε να δούμε πότε θα φιλοτιμηθεί ο όμιλος πόιντερ & σέττερ να κάνει κανένα σεμινάριο γιαυτή τη καταπληκτική φυλή!!

Το δικό μου RWIS (Ερυθρόλευκο Ιρλανδικό Σεττερ) κρατάει από τον CRAIGRUA FLAME ο οποίος πρακτικά είναι ο σκύλος που αναβίωσε τη φυλή.
Ο χαρακτήρας αυτών των σκυλιών είναι ακριβώς όπως τον περιγράφεις.
Πανέξυπνα, ορμητικά, ενστικτώδη, κλόουν και σαφώς σκυλιά του αφεντικού τους και μόνο.
Στο κυνήγι αν και είναι μικρός και άπειρος έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία και το κυριώτερο πάθος (και για το κυνήγι και για τις σκυλίτσες) :wink: .
Είναι αλήθεια ότι αν έχεις κάποια στιγμή στην κατοχή σου τέτοια σκυλιά μετά κολλάς.
Άσε που είναι και πανέμορφα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 25, 2010 8:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Γεια σου nikosb!!
Έχεις ιρλανδικο ερυθρόλευκο?? Χάρηκα που κάποιος αποφάσισε να φέρει στην Ελλάδα αυτά τα εξαιρετικά σκυλιά!!!Από που τον έφερες το μικρό σου??
Κάποια στιγμή θα ήθελα να αποκτήσω ένα ερυθρόλευκο διαβολάκι :D !! Βάλε αν μπορείς καμιά φωτό να τον καμαρώσουμε! Καλά κυνήγια εύχομαι!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 12:11 am 

Καλησπερα σε ολους ! Καταρχας , να εκφρασω κι εγω την επιθυμια στον nikosb να αναρτησει φωτογραφιες του σκυλου του - και αν ειναι δυνατον το εκτροφειο που το πηρε, ή αν γνωριζει καποια καλα εκτροφεια ερυθρολευκων ιρλανδικων!!! Εντωμεταξυ , εχοντας στειλει αρκετα mail σε εκτροφεια που ανεφεραν οι εξαιρετικοι gpeppas και modder rhu , ειμαι πολυ χαρουμενη που πηρα σημερα απαντηση απο τον thore sandstrom απο σουηδια , ο οποιος ηταν πολυ ευγενικος να απαντησει ολες τις ερωτησεις μου και μαλιστα να μου αναφερει και τη γεννα που προκειται να κανει την ανοιξη , γυρω στον απριλη ! Πραγματικα ειμαι πολυ ενθουσιασμενη , κι ελπιζω να εχω συντομα απαντησεις και απο τους αλλους - μεταξυ των οποιων και το εκτροφειο karmina ! Οπως φαινεται , ειμαι πολυ πιο κοντα στο να αποκτησω εναν κοκκινο διαβολακο απ'οσο νομιζα ! Χαιρετω ! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 1:04 pm 

Καλημέρα σας,
Ναι έχω RWIS για τον οποίο έχω ξαναγράψει στο site στο forum που ασχολείται με τους “άλλους δείκτες”.
Eψαξα πολύ για να το βρω. Είχα βρει διάφορα εκτροφεία (Αμερική, Ιταλία, Ρουμανία). Ο Αμερικάνος φάνηκε να είναι πιο καλός. Μέσω του google θα βρείτε τα εκτροφεία αυτά που σας λέω. Αν θέλετε μπορώ να τα ξαναψάξω και να τα στείλω.
Όμως , μέσω του ψαξίματος και των διάφορων email που είχα στείλει, βρέθηκε ένας Ιρλανδός ερασιτέχνης – μάλλον – εκτροφέας που ήταν και ο γενικός γραμματέας του Ιρλανδικού RWIS Ομίλου (David Byrne, davidbyr@eircom.net).
Μου άρεσε το γεγονός ότι είναι κυνηγός οπότε τα σκυλιά του θα ήταν σίγουρα απο κυνηγετικές γραμμές. Μόλις είδα και το pedigree πείσθηκα απολύτως και ο σκύλος ταξίδεψε στην Ελλάδα.
Κρατάει και από τους δύο σκύλους που αναφέρθηκαν (CRAIGRUA FLAME & RUSHFIELD RASCAL)
Οι φωτογραφίες είναι από το Marathon land από μια επίδειξη – διαγωνισμό μορφολογίας του ΚΟΕ.
Ο κριτής (Oύγγρος) όταν τον είδε ψιλοδιαμαρτυρήθηκε όπου έπρεπε να κρίνει RWIS.
Η μια φωτογραφία είναι copy paste από το περιοδικό "Κυνηγώντας με Κυνηγόσκυλα" που είχε κάνει σχετικό αφιέρωμα και είχε φωτο του Ερμή.
Συνημμένο:

Συνημμένο:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 6:20 pm 
Άβαταρ μέλους

red30 με το καλό εύχομαι να σου έρθει το καινούργιο κουτάβι!!Οι εκτροφείς στο εξωτερικό είναι συνήθως ευγενικοί και δεν έχουν πρόβλημα να απαντήσουν και να σε κατατοπίσουν πλήρως.Τα δύο αυτά εκτροφεία έχουν πολύ καλά σκυλιά εργασίας και δε θα έχεις πρόβλημα με το σκυλάκο σου.Για μένα το εκτροφείο Karmino έχει και σκυλιά με πολύ καλή μορφολογία.Μακάρι να λάβεις ικανοποιητικές απαντήσεις και απο εκεί!!

nikosb, πολύ ωραίος ο σκυλάκος σου!!Ωραία κατασκευή σώματος,πολύ καλές γωνιώσεις μπροστά και πίσω,πολύ καλή αναλογία ρύγχους κρανίου και σωστά ανεπτυγμένος ο θώρακας και στις τρεις διαστάσεις του!Σωστή γραμμή ράχης,σωστό σχήμα και μέγεθος αυτιών και ωραίος μανδύας,έτσι πρέπει να είναι του ιρλανδικού ερυθρόλευκου,όχι πολύ μακρύς.Μπράβο σου!! Πολυ καλή επιλογή και όταν θα ωριμάσει και κυνηγετικά θα τον απολαμβάνεις διπλά!!!Σε ευχαριστούμε πολύ για τις φωτό και μακάρι να φέρεις και κανένα θηλυκό να πάρουμε κανένα κουταβάκι :D !!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 6:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Δύο σελίδες για πληροφορίες σχετικά με τα ιρλανδικά ερυθρόλευκα είναι οι:
1)Irish Red & White Setter club of Great Britain
2) Irish Red & White setter Association.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 7:26 pm 

Σε ευχαριστώ πολύ.
Φοβερή ανάλυση.
Πραγματικά η υφή του τριχώματός του δεν έχει καμμιά σχέση με τα Αγγλικά Σεττερ.
Ο κριτής τον βαθμολόγησε με "πολύ καλός", γιατί ήθελε να έχει πιο χοντρά κόκκαλα.
Δε συμφωνούσα, αλλά τι να πεις?
Έχω πολλλες φορές σκεφτεί να πάρω και θηλυκό, αλλά αφ'ενός θέλω να δω αυτόν όταν ωριμάσει αφ'ετέρου πρέπει να πάω σε σπίτι με μεγαλύτερο οικοπεδο :?
Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλη αγωνία για το πως θα τα πάει. Αλλά αυτό που βλέπω είναι ενθαρυντικό γιατί και στην υπακοή είναι καλός και στο κυνήγι
κάθε φορά μου δείχνει ότι είναι καλύτερος από την προηγούμενη και αρχίζει να καταλαβαίνει τι γίνεται.
Θα βγάλω και άλλες φωτό να τις ανεβάσω.

Red30 αν τελικά αποφασίσεις και το πάρειs, που το εύχομαι, να προσπαθήσεις να κάνει τουλάχιστον τη βασική υπακοή μόνη σου.
Είναι απίστευτα όμορφη εμπειρία και όπως είπε και ο gpeppas, θα σε βοηθήσει πολύ. Επίσης, πάντα να θυμάσαι ότι αυτά τα σκυλιά είναι σκυλιά του
αφεντικού τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 8:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιο πολλά κόκαλα???Αν είναι δυνατόν να σου δώσει πολύ καλός για αυτό.Το σκυλί είναι ακόμα νεαρό,δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως,δε μπορεί να έχει μυική μάζα και κόκαλα ανεπτυγμένα πλήρως.Εγώ βλέπω δυνατούς ταρσούς,κοντούς και ισχυρούς και καρπούς και μετακάρπια καλά δεμένα.Ο σκυλάκος είναι μωρό ακόμα.Για μένα ένα σκυλί ολοκληρωμένο και στα καλυτερά του από όλες τις απόψεις είναι στην ηλικία 4-6 χρονών!Μην απελπίζεσαι από μια κριτική,θα ακούσεις πολλά χαζά στο χωρό αλλά μπορείς να μάθεις και πολλά.Συνέχισε να κατεβάζεις τον σκυλάκο σου όποτε μπορείς σε εκθέσεις,να τον βλέπει ο κόσμος,να μαθαίνει για αυτή τη φυλή ,δεν είναι κακό.Φέτος το πόιντερ & σέττερ club θα κάνει τρεις εκθέσεις μορφολογίας!!
Για το κυνήγι μη το φοβάσαι,εγώ πιστεύω πως θα τα πάει πολύ καλά!!Τα ιρλανδικά αργούν να ωριμάσουν αλλά μετά δε πιάνονται :wink: !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 27, 2010 1:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα λάτρεις των Irsih, προσωπικά θεωρώ από αυτό που βλέπω στην φωτογραφία σωστή την κρίση του κριτή .
Το σκυλί αν και νεαρό , θα πάρει ακόμη σωματικά , είναι ελαφριά κατασκευή και το δείχνουν όλα πάνω του , σώμα και κεφάλι .
Η συγκειμένη φυλή απαιτεί πιο βαριά και έντονη σωματική κατασκευή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

http://www.irishredandwhitesetterclub.c ... ?page_ID=2

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 27, 2010 6:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Άντε σιγά-σιγά μαζευόμαστε....Δεν είναι καιρός να φτιάξουμε έναν όμιλο φίλων ιρλανδικών σέττερ(μαζί με τα ασπροκόκκινα) :roll: γιατί αν περιμένουμε από τον ο.κ.α.δ.ε, προσωπικά δε βλέπω φως.Στο εξωτερικό υπάρχουν παντού ομιλοι ιρλανδικών σέττερ εκτός του πόιντερ & σέττερ club ,γιατί όχι και εδώ???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 28, 2010 10:56 pm 

Eίμαι μέσα........σαφώς!!!

Θα προσπαθήσω να τον κατεβάσω και σε άλλες εκθέσεις. Αφ'ενός για να γίνει πιο γνωστή η φυλή αφ'ετέρου γιατί είχε πολύ πλάκα
και πέρασα καλά και εγώ με την οικογένειά μου και ο σκυλάκος.
Στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Ζάκυνθο έχει μετακομίσει το ζεύγος που πρωτοστάτισε στην αναβίωση της φυλής.
Είχαν στην Ιρλανδία το πρώτο οργανωμένο εκτροφείο με Ασπροκόκκινα. Όταν το έμαθα επικοινώνησα μαζί τους και
η μητέρα (η οποία έχει κάνει επι σειρά ετών και κριτής) και η κόρη, ήρθαν στην έκθεση για να δουν το σκύλο (φαντάσου τρέλλα με τα ασπροκόκκινα).
Μάλιστα την παρουσίαση του Ερμή την έκανε η κόρη που είχε μεγάλη εμπειρία σε αυτό.
Η κυρία λοιπόν αυτή μου έδειξε άπειρες φωτογραφίες από ασπροκόκκινα και μου είπε άλλα τόσα για την ιστορία τους.
Μιλάμε για απίστευτες γνώσεις και εμπειρία γύρω από τη φυλή.
Ομολογώ ότι όντως τα περισσότερα σκυλιά που είδα ήταν πιο βαριά από τον Ερμή.
Ομως η ίδια μου είπε ότι οι κυνηγετικές γραμμές των ασπροκόκκινων είναι ελαφρά μικρότερες και πιο ελαφρές και αυτό από επιλογή των
εκτροφέων - κυνηγών και φυσικά έχει να κάνει με την αντοχή τους στο κυνήγι.
Νομίζω ότι με κάλυψε πλήρως (τουλάχιστον μου άρεσε σαν απάντηση) γιατί ο σκύλος αν και κούκλος προορίζεται πανω και πρώτα από
όλα για κυνήγι.
Πάντως οι φωτογραφίες που ανήρτησε ο Irish Man, είναι από ώριμα σκυλιά, και αυτό φαίνεται και από το μάκρος του τριχώματος το οποίο αργεί να
φθάσει σε τέτοιο μήκος.
Σε πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και πρόσφατες φωτογραφίες - τώρα που σας βρήκα........

Πρέπει να πω ότι ενώ στην αρχή είχα αγχωθεί αρκετά σχετικά με την κυνηγετική του επάρκεια τώρα είμαι εφησυχασμένος.
Εννοώ, ότι ήμουν επηρρεασμένος από άλλες ράτσες δεικτών που ωριμάζουν γρηγορότερα και έβλεπα και το δικό μου που ήταν τρεις λαλούν και δυό χορεύουν,
με μοναδικό μέλημα να την κοπανήσει για να πάει να παίξει και να περιπλανηθεί αλητεύοντας.
Διαβάζοντας, ψάχνοντας αλλά κυρίως παρατηρώντας τον ίδιο το σκύλο και την αλματώδη του εξέλιξη, συνειδητοποίησα ότι έχει να κάνει με το ότι τα Ιρλανδικά
ωριμάζουν αργότερα από τις υπόλοιπες ράτσες.
Χτες (ο σκύλος είναι 17 μηνών), πάλι ήμασταν άτυχοι. Πουθενά πουλί (μπεκάτσα) παρά το πολύωρο ψάξιμο.
Εντούτοις, ήταν φανερό ότι ο μικρός έχει αρχίσει και καταλαβαίνει τι γίνεται και να παθιάζεται με αυτό.
Το ψάξιμό του ήταν πάρα πολύ ωραίο και συνεχόμενο (με περιστασιακά μικρά διαλλείματα για να κολλήσει στις ποιντερίνες του φίλου που πάμε κυνήγι μαζί
- είπαμε είναι διαβολάκοι). Επίσης μου άρεσε πολύ και το άνοιγμά του. Ανοιγόταν αρκετά αλλά με συχνές επιστροφές. Βέβαια και εγώ φρόντιζα κάθε τόσο να
του σφυράω ελαφρά για να ξέρει που βρίσκομαι.
Είναι βέβαιο ότι οι συχνές έξοδοι είναι το μόνο μυστικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 11:43 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σε όλους!!!
Τη κυρία που βρίσκεται στη Ζάκυνθο τη γνωρίζω,είναι η κ.Gormley το όνομα της κόρης της είναι Sharon!!Την είχα γνωρίσει σε μια έκθεση του ΚΟΕ όταν είχα κατεβάσει τη σκύλα μου,με είχε πλησιάσει διότι της άρεσε η Tara και βρήκε πολύ ιδιαίτερη τη μικρή λευκή λωρίδα που έχει στο κρανίο!!Αυτή ονομάζεται λωρίδα του Palmestron και είναι όντος σπάνια!Όταν της είπα πως η σκύλα είναι από τα αίματα του John Nash (Moanruad) ενθουσιάστηκε και έτσι ανταλλάξαμε τηλέφωνα και διευθύνσεις στο yahoo mail.Πόλυ τρέλα και αυτή και συμφωνώ μαζί σου,πολλές γνώσεις!!
Τα ιρλανδικά ερυθρόλευκα είναι πιο συμπαγή από τα κόκκινα και πιό μεσόμορφα αλλά ακριβώς με την ίδια νοοτροπία.Προσωπικά τα θεωρώ τα ιδανικά σκυλιά (μαζί και με τα Gordon) για το κυνήγι της μπεκάτσας.
Αν κρίνω από τα δικά μου,ωρίμανση έβλεπα γύρω στα 2 χρόνια,μετά δεν υπήρχε θέμα,όλα ήτανε πολύ ξεκάθαρα στο μυαλό τους,ήξεραν ακριβώς τι έκαναν.Για μένα δεν είναι αρνητικό αν λάβουμε υπόψιν μας ότι ένα σκυλί ξεκινάς να το εκπαιδεύεις όταν είναι περίπου 1έτους,μέχρι τότε φροντίζεις να χτίζεις σχέση μαζί του και δεν έχεις παράλογες απαιτήσεις από αυτό.Δυστηχώς στην Ελλάδα θέλουμε να έχουμε έτοιμα σκυλιά ενός χρονού και γιαυτό τα περισσότερα καταστρέφονται.
Ένα σκυλί πρέπει να ωριμάζει πνευματικά και σωματικά.Δε μπορούμε να ζητήσουμε από ένα 10χρονο παιδί να μπει στο πανεπιστήμιο ούτε να τρέξει μαραθώνιο.
Γιαυτό και τα πολλά λάθη,γιαυτό βλέπουμε σκυλιά από πολύ καλές γραμμές να είναι εκτός ελέγχου ή να μην έχουν καλά μπλοκαρίσματα στα πουλία ή να μην έχουν αντοχή.Πως ζητάς αντοχή όταν ξεκινάς να κυνηγάς με το σκυλάκι σε ηλικία 5και 6 μηνών και του καταστρέφεις τα πνευμόνια , το μυικό ιστό και του δημιουργείς ανεπανόρθωτη ζημιά στη καρδιά??
Το ιρλανδικό σέττερ δεν είναι για τους ανυπόμονους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 11:56 am 

Καλημέρα σας,

Ακριβώς έτσι είναι, απλά δεν ήθελα να αναφέρω ξένους ανθρώπους στην κουβέντα μας (όχι ότι θα πείραζε).
Είναι πραγματικά πολύ καλοί γνώστες, φαντάζομαι ο πατέρας - που δεν τον έχω γνωρίσει - τι γνώσεις θα έχει, που ήταν (είναι..δε ξέρω) και κυνηγός.
Η Sharon (στη φωτο είναι αυτή που κρατάει το σκύλο) που τον παρουσιάσε και την είδα πως κινείται μαζί του, φάνηκε πως είχε και η ίδια μεγάλη εμπειρία.
Ναι,έχεις δίκιο. Δεν είναι για ανυπόμονους.Θέλουν το χρόνο τους. Άσε που έχουν και δική τους γνώμη και αν θέλουν να κάνουν κάτι θα το κάνουν ο κόσμος να
χαλάσει. Αυτό που απολαμβάνω πολύ - αν και μερικές φορές είναι εκνευριστικό - είναι ότι είναι πολύ άτακτος και φαίνεται στο μάτι του ότι σκέφτεται τι
μακακία θα κάνει μετά!!!! Σκέτος κλόουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 12 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: