Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 11 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 5:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Σε αυτές τις φωτό είναι όλη η γέννα και η κεφαλή της κουτάβας μου Babel!

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 08, 2010 9:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Στις παρακάτω φωτό είναι : Το μεγαλύτερο ιρλανδικό Σέττερ όλων των εποχών στην Αγγλία Caspian's Intrepid ,καλύτερος έκθεσης στο crufts και πρωταθλητής αναπαραγωγός!!!!!!!
Στη δεύτερη φωτό ο γιός του Caspian's Intrepid , Erinade Extinquished ,πρωταθλητής Ουγγαρίας και trialer Νο 1 ιρλανδικό σέττερ στην Ουγγαρία!!Πατέρας του δικού μας Berboss midnight minstrel (πρωταθλητής Ελλάδος μορφολογίας και εξαιρετικού κυνηγόσκυλου) ο οποίος με τη σειρά του έδωσε τον Fast d.doulos (Διεθνής πρωταθλητής μορφολογίας και trialer στην έρευνα κυνηγιου)!!!Τυχαίο?? δε νομίζω!!!
ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 8:24 am 
Άβαταρ μέλους

Ωραία ζώα συγχαρητήρια :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 9:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Στη παρακάτω φωτό η Απόλυτη πρωταθλήτρια ,εργασίας και μορφολογίας Highfeather Raise N'A Ruckus του αμερικάνικου εκτροφείου Rusell.
Τα καλύτερα εκτροφεία Ιρλανδικών Σέττερ αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην Αμερική.Το επίπεδο είναι πολύ υψηλό και μπορεί κανείς να βρει πολύ καλά εργασιακά σκυλιάμε σωστή μορφολογία.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 13, 2010 10:59 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σε όλους!!
Δείτε το εκτροφείο Kilsheelan στην Νέα Ζηλανδία με ιρλανδικά εργασιακών γραμμών.Το συγκεκριμένο εκτροφείο χρησιμοποιεί γραμμές από Ιρλανδία αλλά και Αυστραλία.
Επίσης, στη σελίδα Irish red and white setter club μπορείτε να αντλήσετε πληροφορίες για τα ιρλανδικά ερυθρόλευκα όσο αφορά αγώνες,εκθέσεις και χρήσιμες διευθύνσεις από την Ιρλανδία αλλά και όλο το κόσμο!Κατά τη γνώμη μου είναι ένα εξαιρετικό site με πλούσιο υλικό!
Να τονίσω πως στην Ιρλανδία τα Ιρλανδικά σέττερ πρωταγωνιστούν στους αγώνες και είναι περισσότεροι οι νικητές αυτής της φυλής από τα πόιντερ και τα αγγλικά σέττερ.
Το ιρλανδικό σέττερ είχε την ατυχία ότι εκτός από το χρώμα του,το οποίο έγινε και η καταστροφή του,δεν είχε ουσιαστικά και κάποιον λάτρη της φυλής με πολύ χρήμα για να το εκθρέψει συστηματικά και να ψάξει ώστε να συγκεντρώσει τα καλύτερα δείγματα,όπως για παράδειγμα έγινε με τις άλλες δύο αγγλικές φυλές.
Το ιρλανδικό σέττερ βρισκόταν στη χώρα του σε χέρια αγροτών οι οπίοι το χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά για κυνήγι και η εκτροφή ήταν κατά κύριο λόγο ερασιτεχνική.Υπήρχε μία δόση μυστικισμού και δεν ήθελαν οι ίδιοι οι κάτοικοι της Ιρλανδίας να δίνουν σκυλιά στον οποιοδήποτε.Το ιρλανδικό σέττερ στη πατρίδα του αποτελλεί μέρος της παράδοσης των Ιρλανδών και θεωρείται εθνικός θησαυρός!!Τα σήματα κατατεθέν της Ιρλανδίας είναι το τριφύλλι και το ιρλανδικό σέττερ το οποίο υπαρχει ακόμα και ως σήμα στο δικό τους αντίστοιχο ΚΤΕΛ!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 13, 2010 11:42 am 
Άβαταρ μέλους

Και για του λόγου του αλληθές!!! Στα παρκάτω συνημμένα η εταιρία bus Eireann με σήμα το ιρλανδικό!!
Όλα αυτά λοιπόν δεν είναι τυχαία και αντιλαμβανόμαστε πόσο σημαντική είναι αύτή η φυλή για τους Ιρλανδούς.Νομίζω πως πρέπει να δώσουμε στη φυλή την ευκαιρία που της αξίζει και να μην έχουμε προκατάληψεις.Πρέπει και ο όμιλος να αρχίσει να δραστηριοποιείται και να προσθέσει και το ιρλανδικό ερυθρόλευκο σέττερ για το οποίο δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ καμία αναφορά.
Είναι σκυλιά με ψυχή και ατσαλένια θέληση,πολύ τρυφερά με τον ιδιοκτήτη τους και με καταπληκτικές κυνηγετικές ικανότητες οι οποίες ταιριάζουν απόλυτα με τα κυνήγια και τα εδάφη της Ελλάδας.''Η λατρεία του κόκκινου σκύλου'' όπως λέγεται στη πατρίδα του είναι καιρός να έρθει και εδώ και να μας χαρίσει μοναδικές στιγμές!
Εγώ πάντως το ξαναλέω,μπορούμε να ιδρύσουμε ένα irish setter club όλοι εμείς που αγαπάμε αυτή τη φυλή και να ανταλλάσουμε απόψεις,να προσέξουμε την αναπαραγωγή των σκύλων μας και να εισάγουμε και σκυλιά από το εξωτερικό που θα μας βοηθήσουν να βελτιώσουμε το ήδη υπάρχον υλικό.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 16, 2010 5:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Η σκύλα μου BABEL 4 μηνών.Από τη γέννα που είχα τον Ιούνιο.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 17, 2010 11:13 am 
Άβαταρ μέλους

Ένα ακόμα ιρλανδικό σέττερ που συνδυάζει την εργασία με τη μορφολογία έιναι ο Coppersheen Coalville lad του ελβετικού εκτροφείου Coppersheen (δείτε την ιστοσελίδα του εκτροφείου),ο οποίος είναι διεθνής πρωταθλητής,Ελβετίας και Γερμανίας σε μορφολογία και εργασία!!!Νο 1 ιρλανδικό σέττερ εργασίας -μορφολογίας για το 2009 στην Ελβετία! Το σκυλί πέρνει μέρος στο Crufts και έπειτα πέρνει μέρος αγώνες κυνηγετικών ικανοτήτων χωρίς κανένα πρόβλημα. Απόδειξη ότι ένα σκυλί σωστό μορφολογικά μπορεί άνετα να είναι και καλό εργασιακά!!!
Στην ιστοσελίδα του εκτροφείου μπορείτε να δείτε και αρκετά βιντεάκια από αγώνες του ίδιου αλλά και των άλλων σκύλων,καθώς και τα pedigree τους.Συγχαρητήρια στο εκτροφείο Coppersheen για τη πολύ καλή δουλειά!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 21, 2010 2:03 pm 
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:
Ένα ακόμα ιρλανδικό σέττερ που συνδυάζει την εργασία με τη μορφολογία έιναι ο Coppersheen Coalville lad του ελβετικού εκτροφείου Coppersheen (δείτε την ιστοσελίδα του εκτροφείου),ο οποίος είναι διεθνής πρωταθλητής,Ελβετίας και Γερμανίας σε μορφολογία και εργασία!!!Νο 1 ιρλανδικό σέττερ εργασίας -μορφολογίας για το 2009 στην Ελβετία! Το σκυλί πέρνει μέρος στο Crufts και έπειτα πέρνει μέρος αγώνες κυνηγετικών ικανοτήτων χωρίς κανένα πρόβλημα. Απόδειξη ότι ένα σκυλί σωστό μορφολογικά μπορεί άνετα να είναι και καλό εργασιακά!!!
Στην ιστοσελίδα του εκτροφείου μπορείτε να δείτε και αρκετά βιντεάκια από αγώνες του ίδιου αλλά και των άλλων σκύλων,καθώς και τα pedigree τους.Συγχαρητήρια στο εκτροφείο Coppersheen για τη πολύ καλή δουλειά!!

Φοβερός :!: :!: :!:

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 21, 2010 3:07 pm 
Άβαταρ μέλους

'Οντως είναι πάρα πολύ καλός μορφολογικά και εργασιακά και βλέπω ότι διαθέτει και εξαιρετικό ταπεραμέντο κάτι που κατά τη γνώμη μου απουσιάζει σήμερα ,όχι μόνο στα ιρλανδικά αλλά σε όλα τα κυνηγόσκυλα.Τα περισσότερα έχουν ένα βλέμα κοιμισμένο και καθόλου νεύρο.
Ειμαί πάντως σε επικοινωνία με την εκτροφέα για επίβαση ,μελλοντικά, με τη δική μου σκύλα.Θα δείξει...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 03, 2010 9:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Ακόμα ένα Ιρλανδικό Σέττερ το οποίο συνδυάζει εργασία και μορφολογία, ο απόλυτος πρωταθλητής (εργασία-μορφολογία) Dual champion Pompei's look who's here εκτροφής και ιδιοκτησίας του αμερικάνικου εκτροφείου Pompei's!!
Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι και το μοναδικό αρσενικό ιρλανδικό σέττερ εν ζωή το οποίο κατέχει το τίτλο του απόλυτου πρωταθλητή!

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 11:34 am 

Καλημερα σε ολους!Ειμαι καινουρια στο χωρο,τοσο του κυνηγιου οσο και του σκυλου,ειναι ομως αυτη η συγκεκριμενη φυλη που με ωθησε!Ειναι απιστευτα τα σκυλια που βλεπει κανεις σε εκτροφεια του εξωτερικου,σιγουρα.Απλως ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που δινετε μεσα απο το φορουμ,και οσο μπορειτε να ενημερωνετε και για επερχομενες γεννες - προσωπικα θα ηθελα καποια στιγμη να κανω το βημα και να αποκτησω ενα δικο μου κοκκινο σιφουνα!Επισης ως προς την εκπαιδευση-θα πρεπει να το παω σε εκπαιδευτη ή θα μπορουσα ν'ασχοληθω και μονη μου;Και παλι συγχαρητηρια!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 5:54 pm 
Άβαταρ μέλους

red30 Καλώς όρισες στη παρέα μας!! Άντε , να πληθαίνουμε σιγά-σιγά :wink:
Το Ιρλανδικό σέττερ είναι μια υπέροχη φυλή και για να σε τραβήξει σημαίνει πως αναζητάς κάτι το ξεχωριστό.Αν αποκτήσεις ένα ιρλανδικό σέττερ είναι σχεδόν σίγουρο πως δε θα ξανααλλάξεις φυλή!Αυτό λοιπόν που θα πρέπει να προσέξεις είναι να πάρεις έναν άξιο εκπρόσωπο της φυλής για να μπορέσεις να την εκτιμήσεις.όταν λέω άξιο εννοώ εργασία , μορφολογία και νοοτροπία!Στην Ελλάδα οι γέννες που γίνονται κατά καιρούς δίνουν άξια κυνηγόσκυλα αλλά δυστηχώς υστερούν πάρα πολύ στη μορφολογία.Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και η ποιότητα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα αλλά πρέπει να προσέξεις το εκτροφείο για να πάρεις και ένα σκυλί με εργασιακές αρετές.Στη μορφολογία έχει γίνει καταπληκτική δουλειά από τους Αμερικάνους και τους Αυστραλούς και από κάποια εκτροφεία στη κεντρική Ευρώπη και στις σκανδιναβικές χώρες.Στην Ιρλανδία βρίσκονται (για μένα) τα καλύτερα κυνηγόσκυλα αλλά στην Αμερική βρίσκεις τα καλύτερα εκτροφεία που μπορούν να συνδυάσουν εργασία και μορφολογία.Αν διαβάσεις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου,θα βρεις αρκετά ονόματα εκτροφείων τα οποία συνδυάζουν εργασία και μορφολογία.
Τα δικά μου σκυλιά είναι μίξη αμερικάνικών (Meadowlarks),Ιρλανδικών(Moanruad),αγγλικών(Caspians) και ουγγαρεζικων(berboss) γραμμών και τα αποτελέσματα με έχουν δικαιώσει και στην εργασία και στη μορφολογία και ευτυχώς και στη νοοτροπία :D .
Κατά τη γνώμη μου φέρε ένα σκυλί από το εξωτερικό αν έχεις την οικονομική δυνατότητα και αν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω με μεγάλη μου χαρά,διότι συνομιλώ με αρκετούς εκτροφείς που τους εμπιστεύομαι.
Όσο αφορά την εκπαίδευση τώρα... Σίγουρα ένας εκπαιδευτής ξέρει πολλά περισσότερα από σένα και σίγουρα μπορεί να σου φτιάξει ένα σκυλί και να το πάει σε υψηλότερο επίπεδο απ'ότι θα το πήγαινες εσύ.Γιατί αν κατάλαβα καλά είσαι καινούργια και δεν έχεις αρκετή εμπειρία.Το ιρλανδικό σέττερ είναι ένα σκυλί πανέξυπνο με έμφυτη τάση στο κυνήγι και αυτό που χρειάζεται για να αναδείξει όλα του τα προτερήματα είναι αγάπη,υπομονή(γιατί αργεί να ωριμάσει) και εξόδους στο κυνήγι(εννοείται!!!!).Αν το αφεντικό του δείξει κατανόηση και σεβασμό σίγουρα το μικρό κόκκινο κουταβάκι θα μεταμορφωθεί σε κόκκινο σίφουνα!!Είναι σκυλιά με εκρηκτικό ταπεραμέντο και θέλουν χαλιναγώγηση από μικρή ηλικία αλλίως μετά δε μαζεύονται.Η βασική υπακοή είναι πολύ βασική για να μπορείς να το ελέγξεις.Αν αποφασίσεις να το πας σε εκπαιδευτή( που για μένα δεν είναι κακό) πρέπει να επιλέξεις έναν επαγγελματία με όλη την έννοια της λέξης αλλιώς τζάμπα τα λεφτά που θα δώσεις.Τις ιδιαιτερότητες του ιρλανδικού δεν τις ξέρουν πολλοί και γιαυτό δεν είναι όλοι ικανοί για την εκπαίδευση του.Εγώ δύο εκπαιδευτές που θα σου σύστηνα με πλήρη εμπιστοσύνη,διότι τους ξέρω προσωπικά (έχουν δουλέψει με τα σκυλιά μου) αλλά και γιατί είναι εκτροφείς ιρλανδικών σέττερ και έχουν δουλέψει και κυνηγήσει με ιρλανδικά, είναι ο κ.Θωμάς πετρόχειλος και ο κ.Διονύσης Ντούλος.
Αν πάλι αποφασίσεις να το δουλέψεις μόνη σου ,φρόντισε να πάρεις ένα καλό κουτάβι,από καλές γραμμές αίματος,να το αγαπήσεις πολύ,να του αφιερώσεις χρόνο και πολλές εξόδους και ο κόκκινος διάβολος θα σε ανταμείψει και με το παραπάνω!!!!
Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στη διαθεσή σου και με μεγάλη μου χαρά θα σε βοηθήσω.Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό e-mail να τηλεφωνηθούμε και να τα πούμε εκτενέστερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 7:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αφού έχεις την αγάπη για την φυλή , αν έχεις και "διάθεση " να διαθέσεις μεγάλο μέρος από τον προσωπικό χρόνο σου , επιμονή και επιμονή , τότε και εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κουτάβι από αξιόλογους γονείς και να προσπαθήσεις να το βγάλεις μόνη σου .
Αυτό θα σε ωφελήσει πολύ στην κυνοφιλική σου πορεία αλλά και την κυνηγετική .
Εμείς όλοι εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε , καλώς ήρθες
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 17, 2010 11:00 am 

Καλημερα!Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση -και για το καλωσορισμα ! Ναι,δυστυχως ή ευτυχως ειμαι καινουργια .Ως προς την εκπαιδευση ,ομολογω πως δε θα ειχα το θαρρος/θρασσος να εκπαιδευσω μονη μου το σκυλο μου οταν καλη ωρα το αποκτησω .Τα ονοματα που αναφερετε τα ειχα στο μυαλο μου , ως εκτροφεις , δεν ηξερα πως ασχολουνται με την εκπαιδευση δεδομενου κι οτι στον κυνηγετικο τυπο δεν αναφερονται συχνα - κατα καιρους ισως ως πρωην εκτροφεις, αν δεν κανω λαθος . Εχω κανει καποιες κινησεις , με mail , να ενημερωθω απο μερικα εκτροφεια στην Ιρλανδια - ενα απ'αυτα το αναφερετε κι εσεις - σιγα σιγα να παιρνω μια ιδεα του τι γινεται . Απ'τα λιγα που εχω διαπιστωσει ψαχνοντας ειναι οτι πραγματι , οπως σε πολλους αλλους τομεις , οι Αμερικανοι εχουν κανει καλη δουλεια με την εκτροφη των ιρλανδικων σεττερ . Προσωπικα , θα ηθελα αν μη τι αλλο το πρωτο μου σκυλι να ειναι απ΄τη χωρα καταγωγης του . Με ενδιαφερον διαβασα σε αναρτησεις για τους μυθους που αφορουν τη φυλη - συζητοντας με κυνηγο που ειναι κατοχος gordon setter μου επιβεβαιωσε του λογου το αληθες ( ειχε καποτε κι αυτος ιρλανδικα ) .Κατι που ειπε και μου κινησε το ενδιαφερον ειναι οτι στο χαρακτηρα μοιαζουν λιγο με τα σκυλια ηπειρωτικης φυλης , συγκεκριμενα τα ντρατχααρ . Θα μπορουσε αληθεια ενα ιρλανδικο σεττερ να κυνηγησει με ντρατχααρ ; ( εχει ο φιλος μου ενα ) . Σας ευχαριστω για τη ''χειρα βοηθειας'' - επιφυλασσομαι να τη χρησιμοποιησω στο μελλον ! :) Χαιρετω ολους .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 11 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: