Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 10 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 05, 2010 12:49 am 

MODDER RHU έγραψε:
Τη τελευταία δεκαετία έχουν έρθει καλά δείγματα από το εξωτερικό και επειδή αυτοί που τα έχουν φέρει είναι παθιασμένοι με τη φυλή δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι.Είναι θαυμάσια κυνηγόσκυλα και στο λέω γιατί ξέρω τα σκυλιά αλλά και τους ιδιοκτήτες και έχω εμπιστοσύνη.
Αυτή τη στιγμή έχει κουτάβια ο κ.Πετρόχειλος.Ο επιβήτορας που έχει χρησιμοποιήσει είναι από γραμμές αίματος moanruad και η θυληκιά έχει γραμμές αίματος Ardoon.O πατέρας της θυληκιάς έχει έρθει από το εκτροφείο Ardoon και τον έχει χρησιμοποιήσει ο κ.Σαργιώτης στα ζευγαρωματά του.Εξαιρετικά κυνηγόσκυλα!Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα τηλέφωνο και να πάρεις πληροφορίες.Το τηλ. είναι 210-8161182.
Μορφολογικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά αξίζουν ως κυνηγόσκυλα.Φαντάσου ότι αυτές οι γραμμές αποτελούν τη βάση για εργασιακά Σέττερ σε όλο το κόσμο.

ΦΙΛΕ MODDER RHU ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΘΑ ΤΗΛ, ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΨΑΧΝΩ 1 ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΑΙΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΛΗ Η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ:D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 05, 2010 9:05 am 
Άβαταρ μέλους

Πώς θα σας φαινόταν η ιδέα να ανοίξουμε ένα θέμα για τους εκτροφείς Ιρλανδικών στην Ελλάδα , μικρούς , μεγάλους , επαγγελματίες η ερασιτέχνες , αρκέι αν είναιι σκυλιά που κυνηγάνε και πληρούν τα βασικά η ότι περισσότερο ακόμη καλύτερα στην μορφολογία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 05, 2010 10:17 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραία η ιδέα σου, εγώ συμφωνώ!!Άλλωστε είμαστε λίγοι και θα πρέπει να συσπιρωθούμε :lol: .
Εγώ θα ήμουν υπέρ αν στην Ελλάδα καταφέρναμε να φτιάξουμε irish setter club για τους φίλους των Ιρλανδικών σέττερ.Στο εξωτερικό, σε όλες τις χώρες υπάρχει,γιατί όχι και εδώ??
Πιστεύω πως μόνο έτσι θα βοηθήσουμε τη φυλή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 11:01 am 
Άβαταρ μέλους

Παραθέτω κάποιες φωτό με μεγάλη αξία!
Στη πρώτη φωτογραφία ο μεγάλος John Nash, ο πατέρας του ιρλανδικού σέττερ, ο άνθρωπος που έφερε στο προσκήνιο αυτή τη θαυμάσια φυλή και τη καθιέρωσε στους αγώνες με την επωνυμία MOANRUAD!Στη φωτό είναι μαζί μέ μία σκύλα θρύλο η οποία βρίσκεται στα pedigree πολλών διάσημων σέττερ, η F.T Champion Patricia of killone!
Στη δεύτέρη φωτό ο F.T Champion shentullagh godswalk και στη τρίτη ,η F.T Champion Ruaros Jennie.Αυτά τα σκυλιά είναι ιδιοκτησίας και εκτροφής του Raymond O'Dwyer ο όποίος συνέχίζει το έργο του John Nash με τα αίματα MOANRUAD έχοντας ο ίδιος την επωνυμία Shentullagh.Τυχαίο? δε νομίζω :wink: !

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 11:35 am 
Άβαταρ μέλους

Στο πρηγούμενο οι φωτόγραφίες μπήκαν από πάνω προς τα κάτω και έτσι ο John Nash βρίσκεται στη τρίτη φωτό .Να σημειώσω πως η F.T Champion Patricia of killone είναι η σκύλα με τα λευκά σημάδια από τα δεξιά όπως κοιτάμε τη φωτό.
Το χρώμα του σκύλου μας δίχνει πολλά για το pedigree του όσο περίεργο και αν ακούγεται.Ιδιαίτερα στη περίπτωση των αγγλικών Σέττερ η χρωματική του παλέτα μας δίνει στοιχεία για τη καταγωγή του.
Το ιρλανδικό σέττερ προέρχεται από το ιρλανδικό ερυθρόλευκο σέττερ το οποίο προέρχεται από το σπάνιελ!Το ιρλανδικό ερυθρόλευκο σέττερ είναι το αρχαιότερο σέττερ απ΄όλα τα άλλα.Η δημιουργία του ιρλανδικού κόκκινου σέττερ ουσιαστικά έιναι ένα παιχνίδι της μοίρας!Σε μια γέννα λοιπόν ευθρόλευκων σέττερ γεννήθηκε ένα κουτάβι κατακκόκινο, ο Frisco ο οποίος έγινε ο μπαμπάς του κόκκινου σέττερ.Από τότε οι ιρλανδοί ζευγάρωναν τα ερυθρόλευκα με τα κόκκινα και όσα κουτάβια γεννιόντουσαν κόκκινα τα γράφανε στα γεννεολόγια ως ιρλανδικά κοκκινα σέττερ ενώ όσα γεννιόντουσαν ερυθρόλευκά τα γράφανε ως ιρλανδικά ερυθρόλευκα σέττερ.Σταδιακά το μονόχρωμο επικράτησε λόγω αισθητικής και μετέπειτα με επιλεκτική εκτροφή διαμορφώθηκε σε ένα σκυλί κομψό με μακρύτερα σκέλη από το ερυθρόλευκο και πιό ραφιναρισμένο κεφάλι.Είναι πιό ταχύ από το ερυθρόλευκο με μακρύτερο μανδύα.Στη νοοτροπία όμως είναι ακριβώς τα ίδια.Το ερυθρόλευκο είναι μεσόμορφο και έχει κρατήσει τον παλίο τύπο,τον αρχέγονο.
Έτσι λοιπόν καταλαβαίνουμε πως το λευκό χρώμα στο ιρλανδικό κόκκινο σέττερ ειναι σαφώς επιτρεπτό!Φανταστείτε πως μέχρι πριν λίγα χρόνια επιτρεπόταν το ζευγάρωμα μεταξύ ερυθρόλευκου και κόκκινου και ανάλογα με το τι έβγαινε το κάθε κουτάβι γραφόταν ως κόκκινο ή ως ερυθρόλευκο.Αυτό έχει απαγορευτεί και πλέον δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους ζευγαρώματα.Μεγα λάθος για μένα και για πολλούς άλλους!!
Στα σημεία που επιτρέπεται ένα κόκκινο να έχει λευκά σημάδια είναι: Στο κεφάλι,στο στήθος,στα δάχτυλα,στο λαιμό και ελάχιστα ,πίσω στο τέλος της ουράς.
Επίσης το χρώμα του κόκκινου σέττερ πρέπει να είναι καστανό απαλό και ΟΧΙ ΣΚΟΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ!!Το πολύ σκούρο χρώμα μας φανερώνει προσμίξεις με γκόρντον και με μαύρο Λάμπραντόρ κάτι το οποίο έιχε γίνει από εκτροφείς στο παρελθόν.
Τα γονίδια μιλάνε και δε κάνουν ποτέ λάθος!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 11:44 am 
Άβαταρ μέλους

Στη παρακάτω φωτό σας παρουσιάζω το μεγαλύτερο ιρλανδικό σέττερ όλων των εποχών στις Η.Π.Α και κάτοχο όλων των ρεκόρ AMERICA &CANADIAN Champion Saxony's show in August ο οποίος είναι και πρωταθλητής αναπαραγωγός!!!! Για μένα είναι ο ορισμός του πρωτυπου,έτσι όπως θα πρέπει να είναι πραγματικά το ιρλανδικό!!

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 1:28 pm 
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:
Στη παρακάτω φωτό σας παρουσιάζω το μεγαλύτερο ιρλανδικό σέττερ όλων των εποχών στις Η.Π.Α και κάτοχο όλων των ρεκόρ AMERICA &CANADIAN Champion Saxony's show in August ο οποίος είναι και πρωταθλητής αναπαραγωγός!!!! Για μένα είναι ο ορισμός του πρωτυπου,έτσι όπως θα πρέπει να είναι πραγματικά το ιρλανδικό!!

Απλα πανεμορφο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 10:45 am 
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:

Συνάδελφε τα συγχαρητηριά μου :!: .Χαίρομαι να γνωρίζω ανθρώπους με το μεράκι σου,ειδικά όταν αυτοί επιλέγουν τον δύσκολο δρόμο & όχι την πεπατημένη.Διότι σε μια φυλή όπως τα ιρλανδέ που ταλαιπωρείται & που οι σωστοί γεννήτορες μετριούνται στα δάχτυλα των χεριών ,είναι πολύ δύσκολο να βρείς αυτό που ψάχνεις.Πόσο μάλλον αυτό να έχει συνέχεια.Εύχομαι τα καλύτερα & εύχομαι να ακολουθήσουν & άλλοι το παραδειγμά σου & για άλλες φυλές (gordon,ερυθρόλευκο κλπ).Δυστυχώς τα δείγματα που εγώ τουλάχιστον έχω δει στην Ελλάδα ήταν κάτω του μετρίου ενώ συνομιλώντας κάποτε με έναν λάτρη της φυλής μου είχε εκφράσει την ανησυχία του γιατί ακόμα & μετά από κάποιες εισαγωγές δεν είχε βρει αυτό που έψαχνε.
Έχω να σου κάνω μια ερώτηση.Γιατί δεν παρουσιάζεις τα ιρλανδέ σου σε κάποιον αγώνα πρακτικού κυνηγιού ;Καλό θα ήταν να δει ο κυνόφιλος το υλικό που υπάρχει στην Ελλάδα άσχετα με το αποτέλεσμα.
Βάλε & καμμιά φώτο να δούμε τα κόκκινα σου :) .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:06 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:

Όντος πανέμορφο , κοιτάξτε την τεράστια μορφολογική διαφορά του εργασιακού τύπου από του μορφολογικού στις πιο πάνω φωτογραφίες , κρίμα να μην μπορούν αν πλησιάσουν τους δύο τύπους έστω προς το ενδιάμεσο .
Πάντως από ότι έχω διαβάσει γίνονται σοβαρές προσπάθειες από τους Κέντρο Ευρωπαίους ιδιαίτερα αλλά και τους Ιταλούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 1:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και ειλικρινά από τη μεριά μου θα κάνω ότι μπορώ για αυτή τη φυλή που αγαπώ τόσο πολύ!
Το Ιρλανδικό σέττερ έχει ταλαιπωρηθεί πολύ και αιτία αυτού ήτανε η ομορφιά του.Ενώ είναι εξαιρετικό κυνηγόσκυλο λόγω της πραοκατάληψης των κυνηγών για τις ικανοτητές του (όχι άδικα κάποιες φορές) και της ιδιαίτερης νοοτροπίας του δεν είναι μέσα στις προτιμήσεις των κυνηγών,Όπως και το γκόρντον που είναι πραγματικά μια υπέροχη φυλη!
Κυνηγετικά τη τελευταία δεκαετία έχουν έρθει πολύ καλά δείγματα στην Ελλάδα αλλά ακόμα υστερούμε αρκετά ως προς τον πραγματικό τύπο του ιρλανδικού σέττερ.Στην προσπαθειά μου να βελτιώσω και τη μορφολογία ζευγάρωσα τη σκύλα μου τον Ιούνιο με τον Διεθνή πρωταθλητή μορφολογίας αλλά και trialer Fast d.doulos και τα αποτελέσματα ήτανε εξαιρετικά!Η δική μου η σκύλα παίζει στο εξαίρετος αλλά όχι στο cac ,.εχει γραμμές αίματος moanruad, shentullagh από τον πατέρα και η μητέρα της είναι αδερφή του Fast!!Γραμμική αναπαραγωγή λοιπόν και τα κουτάβια βγήκανε όλα στο εξαίρετος (5 συνολικά) με δύο από αυτά σε επίπεδο πρωταθλητή(1 αρσενικός,1 θηλυκιά).Η θηλυκιά πιστεύω πως θα γίνει καλύτερη και από τον πατέρα της και φανταστείτε 50 ημερών φέρμαρε και πόνταρε(ξέρετε,τα κουταβίστικα!).Ο Fast είναι εξαιρετικό κυνηγόσκυλο και βρίσκεται στα χέρια κυνηγού από τη μέρα που γεννήθηκε (είναι 6,5 χρονών) αλλά και η σκύλα μου τα πάει πολύ καλά.Άρα έχω ελπίδες για το μέλλον και σκέφτομαι να φέρω και ένα σκυλί από την Αμερική για να τα κάνω ζευγάρι με τη μικρή.
Για μένα αυτή τη στιγμή ,τα καλύτερα εκτροφεία ιρλανδικών σέττερ (στο σύνολο) βρίσκονται στην Αμερική και το επίπεδο είναι πολύ υψηλό!Υπάρχουν και πολύ καλά εκτροφεία στη Ευρώπη που συνδυάζουν μορφολογία και εργασία όπως : karmino (Λιθουανία) , Berboss (Ουγγαρία) , chicchoix (Φιλανδία) αλλά και το de lla magna silla (Ιταλία) όχι όμως τόσο αξιόλογο όσο τα άλλα,μιλάω για το σύνολο γιατί κυνηγετικά δίνει πολύ καλά σκυλιά.Γενικά η Ιταλία δεν έχει κάνει αξιόλογη δουλειά με τα ιρλανδικά,περισότερο θα έλεγα με αγγλικά σέττερ και πόιντερ.
Ο λόγος που υπάρχει αυτή η χαοτική διαφορά ανάμεσα στα ιρλανδικά μορφολογίας-εργασίας είναι ο εξής:Τα ιρλανδικά των εκθέσεων είναι πολύ βαριά ζώα και μεγαλώσωμα καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού,γιατί στις εκθέσεις ο όγκος μετράει!Φυσικά αυτό το ζώο αν το πας για πέρδικες στα βαρδούσια θα κρέμάσει τη γλώσσα του σε 10 λέπτα!Παράλληλα τα ιρλανδικά των αγώνων έχουν γίνει κοντά και χωρίς καθόλου τρίχα.Αυτό συμβαίνει διότι στους αγώνες θέλουν σκυλιά ευκίνητα και εννοείται πως ένας εκπαιδευτής αγώνων που έχει να βγάλει την ημέρα για εκπαίδευση 10-15 σκυλιά σιγά μη κάτσει να καθαρίζει μετά το τρίχωμα τόσων σκύλων καθημερινά!!!Έτσι λοιπόν μειώθηκε και ο καταπληκτικός μανδύας των σέττερ προς όφελος κάποιων που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύουν την κυνοφιλία και αγαπάνε τα σέττερ!
Το ιρλανδικό σέττερ είναι ένα πολύ γρήγορο ζώο και η κατασκευή του προδίδει την ιδιότητα του μεγάλου αθλητή αλλά για να γίνουν κατανοητά όλα αυτά χρειάζονται και γνώσεις,διάβασμα , ψάξιμο και ανοιχτό μυαλό.
Φωτογραφίες, εκτός από αυτές που ήδη έχω βάλει,της πρώτης μου σκύλας (καθαρά εργασιακές γραμμές-φαίνεται άλλωστε :lol: ) θα βάλω και της μικρής (θα τραβήξω μέσα στο Σ.Κ) αλλά και της δικιάς μου και του Fast.Ήδη η μικρή βρίσκεται σε εκπαιδευτή (λάτρη των ιρλανδέ) για να μπορέσουμε να τη κατεβάσουμε και σε αγώνες!
Πάντως και στους αγώνες τα ιρλανδικά αδικούνται αρκετά διότι δεν υπάρχουν οι κατάλληλες γνώσεις για να κριθούν και κρίνονται ως αγγλικά σέττερ.Ευτύχώς υπάρχει και ο κ. Μαγουλάς που κατεβαίνει ως κριτής στους αγώνες(λάτρης των ιρλανδικών) και κάτι γίνεται!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 2:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Το τρίχωμα των Σέττερ προκαλεί συχνά στον κυνηγό πονοκέφαλο διότι θέλει πολύ φροντίδα μετά από το κυνηγί.Δεν είναι μόνο οι λάσπες και τα νερά αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα άγανα και οι κολτσίδες που μπαίνουν στο τρίχωμα και μας τρελαίνουν στο σπίτι μέχρι να βγουν και παράλληλα καταπονούν και το σκυλάκο μας.Μιλώντας λοιπόν με κάποιους εκτροφείς στο εξωτερικό τους ρώτησα πως μπορούν και διατηρούν το τρίχωμα των σκύλων τους σε εξαιρετική κατάσταση και πως απαλάσονται από τις κολτσίδες και τα άγανα (που συχνά είναι και η κύρια αιτία ωτίτιδας) μετά από το κυνήγι.
Το κόλπο απλό και πανεύκολο!!Πέρνουμε ένα μπουκαλάκι του άζαξ, ξέρετε ,αυτά με το ψεκαστήρι (χωρίς αζαξ μέσα, μη γίνει ο σκύλος αόρατος :lol: )και το γεμίζουμε μέχρι τη μέση με χλιαρό νερό.Στη συνέχεια ρίχνουμε μέσα τρεις κουταλιές της σούπας μαλακτική κρέμα για τα μαλλιά(είναι πολύ εύκολο να τη βρούμε υπάρχει σε όλα τα super markets) και ανακοινούμε.Πριν βγάλουμε το σκυλί μας στο βουνό το ψεκάζουμε καλά και το αφήνουμε να κυνηγήσει.Στη κυριολεξία δε κολλάει ΤΙΠΟΤΑ!!!Αν πιάσει κάτι μικρόχορτα αυτά αφαιρούνται πανεύκολα διότι το τρίχωμα έχει γίνει πολύ μαλακό.Παράλληλα διατηρούμε και την πόιότητα του τριχώματος και δε χρειάζεται να τα κοντοκουρεύουμε :shock: .Άλλωστε ο μανδύας του σέττερ είναι η προστασία του,μονώνει το σώμα από τη ζέστη και το κρύο.
Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτή είναι η κουτάβα μου, 50 ημερών!!! Τώρα είναι 4 μηνών και το Σ.Κ θα βάλω και άλλες φωτό.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Παναγία μου σαν τον γκοντζίλα βγήκε :lol: !! ΑΧ με αυτά τα προγράμματα και kb!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:56 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:
Παναγία μου σαν τον γκοντζίλα βγήκε :lol: !! ΑΧ με αυτά τα προγράμματα και kb!!!

Τώρα είναι ΟΚ , όμορφο :D
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 5:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν,ορίστε κοκκινά μου! Η σκύλα μου Tara , ο αρσενικός Fast d .doulos (Διεθνής πρωταθλητής μορφολογίας -trialer) του κ.Πέτρου Ριζικού και η προσωπική μου επιλογή από τη γέννα, η κουτάβα μου Babel (50 ημερών)!

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 10 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: