Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 3   [ 41 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνήγι στην Βουλγαρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 17, 2009 1:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλοι μου εκανα διημερο στην βουλγαρια για τρυγονια ,λιγα πραγματα ,πουλια περασματος και αδυνατα ντοπια ελαχιστα τα πουλια μου ειπαν ειναι ακομη στα βουνα δεν κατεβηκαν στο καμπο για φαγητο αρα τα περασματα στην χωρα μας θα ειναι πιο αργα,και απο ορτυκια εκει που κυνηγισα ελαχιστα δεν αρχισε ακομη η αποδημια τους λογω ζεστης μαλλον τα ευνοει ο καιρος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 17, 2009 1:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου μόνος σου πήγες ή οργανωμένα;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 28, 2010 2:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σε όλους.Εδώ & 2-3 χρόνια μου έχει μπει στο μυαλό να πραγματοποιήσω ένα κυνηγετικό ταξίδι στο εξωτερικό για πεδινή-φασιανό-λαγό ( Βουλγαρία ή αλλού).Στην Diana τα πρακτορεία οργανωμένου κυνηγιού πάμπολα & η ιδέα να πραγματοποιήσω το ταξίδι φούντωσε πάλι.Όλοι υπόσχονται πουλιά,πουλιά ,πουλιά.Θέλω να κυνηγήσω την πεδινή που με ενδιαφέρει πολύ ειδικά φέτος που η χρονιά ήταν κακή & με βρήκε με κουτάβια.Όμως οι καιροί είναι δύσκολοι & καλό είναι να προσέχουμε & να το ψάχνουμε καλά.Παρακαλώ λοιπόν όποιο συνάδελφο έχει πραγματοποιήσει ένα τέτοιο ταξίδι να με βοηθήσει στις εξής απορίες μου.Πως είναι δυνατόν να υπόσχονται όλοι πουλιά με 5000 κυνηγούς να πραγματοποιούν ανάλογα ταξίδια;Γίνονται εμπλουτισμοί,λένε ψέματα & υπερβολές ή & τα δύο;Δεν θέλω να πάω να χτυπήσω 100 πουλιά,δεν είμαι λιγουράκι,αλλά αν είναι να δώσω 2000 ευρώ μαζί με τα περιφερειακά έξοδα,ναι θέλω να ευχαριστηθώ ένα θήραμα που δεν πρόκειται να ξανακυνηγήσω μιας & δεν προτίθεμαι να ξαναπάω.Το ξαναλέω πάω για να κυνηγήσω έναν απαγορευμένο καρπό & να φτιάξω & τα κουτάβια.Με ενδιαφέρει επίσης η ασφάλεια & γενικά η οργάνωση.& ένα τελευταίο.Θέλω να βγω στον κάμπο & να κυνηγήσω χωρίς να έχω τον άλλο στα 50-100 μέτρα δίπλα μου σαν παγάνα.Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας μου πει την γνώμη του & ας προτείνει χώρα,γραφείο ή & ιδιώτη (δεκτό πμ).Αν θεωρεί ότι δεν αξίζει ας μου πει να κάτσω στα αυγά μου :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 28, 2010 3:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Να ξέρεις απλά ότι όπως και στην Ουγγαρία, αρκετά θηράματα είναι εκτροφής για να μην πω τα περισσότερα. Γι'αυτό άλλωστε και τα σίγουρα πακέτα έχουν να κάνουν με τα κλασικά εύκολα εκτρεφόμενα θηράματα (πεδινή, φασιανό -με δακτυλίδι όχι κολχικό-, λαγό και πρασινοκέφαλη) και π.χ. όχι με ορεινή πέρδικα, μπεκατσόνι, μπεκάτσα, αγριόγαλο, φασιανο κολχικό κλπ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 28, 2010 6:56 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Να ξέρεις απλά ότι όπως και στην Ουγγαρία, αρκετά θηράματα είναι εκτροφής για να μην πω τα περισσότερα. Γι'αυτό άλλωστε και τα σίγουρα πακέτα έχουν να κάνουν με τα κλασικά εύκολα εκτρεφόμενα θηράματα (πεδινή, φασιανό -με δακτυλίδι όχι κολχικό-, λαγό και πρασινοκέφαλη) και π.χ. όχι με ορεινή πέρδικα, μπεκατσόνι, μπεκάτσα, αγριόγαλο, φασιανο κολχικό κλπ.

Αρκετά χρόνια πριν είχα πάει και εγώ ήταν καλά και με αρκετά άγρια φτερωτά θηράματα .
Από τότε έκαναν εκτροφή σε πολλά από αυτά.
Νομίζω ότι για πεδινές , μπεκάτσα , ορεινή πέρδικα αν σε βάλουν και όχι τσούκαρ εκτροφής που έχουν είναι καλά όπως και για τρυγόνι φάσσα και τώρα .
Πολλά εξαρτιόνται από το με ποιον θα πας , πέφτουν πάντως και πολλές " φόλες"
8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 30, 2010 9:57 am 
Άβαταρ μέλους

Πριν 3-4 χρόνια,πήγε ένας φίλος για τρυγόνια & γύρισε αντουφέκιστος.Ξόδεψε αρκετά & ακόμα το φυσάει & δεν κρυώνει.Βέβαια μιλάμε για μεταναστευτικό είδος με ότι αυτό συνεπάγεται.Αλλά δεν είχε μείνει ικανοποιημένος ούτε με την οργάνωση,ούτε με τις παροχές.Το θέμα ερευνάται λεπτομερώς.Όποιος έχει πάει για τα θηράματα που προανέφερα & έμεινε ικανοποιημένος ας μου στείλει παρακαλώ ένα πμ (μη θεωρηθεί & διαφήμιση) προτεινοντάς μου κάποιον.Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 03, 2010 11:41 am 
Άβαταρ μέλους

Λίγα πουλιά εν σχέση με άλλες χρονιές αυτό μάλλον οφείλετε στις συνεχείς βροχές και ότι τα χωράφια δεν είναι έτοιμα .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 14, 2010 12:01 am 
Άβαταρ μέλους

σημερα εκανα βολτα βουλγαρια μερια το τι τζιπ ειδα στον δρομο δεν περιγραφετε ογανομενη κυυνιγη απο αθηνα η περισοτερη με τα σκυλια στα μπαγαδια και βουρ μεσα αυριο εχει εναρξει εκει η κουφαλες θα καλοπερασουνε για το βραδυ μιλαω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και αυριο εχει μπαμ :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόναοκτοβριος 2008 στην βουλγαρια,απο τα πολυ καλα κυνηγια που εχω κανει ,αυτα ειναι πουλια πρωινου κυριακης,παιδια αξιζει τον κοπο αλλα θελει και πολυ καλα σκυλια :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 12:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Μεγάλη αύξηση των ξένων κυνηγών στην Βουλγαρία

Ο τομέας του Τουρισμού Κυνηγιού σημείωσε αύξηση 30% στα έσοδα της χώρας κατά το 2011 – Εκτρεφόμενα τα θηράματα στις παρυφές της Βόρειας Ροδόπης

Η κρατική Βουλγαρική εταιρεία “Κρήνη”, η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα του κυνηγιού ανέφερε αύξηση 30% στην προσέλευση των κυνηγών αλλά και των εσόδων της κατά το 2011.
Ο διευθυντής του κρατικού αυτού αγροκτήματος στο Σμόλιαν, Στογιάν Σαρίσκι δήλωσε ότι η χρονιά ήταν η καλύτερη των τελευταίων ετών αφού αφίχθηκαν στην περιοχή λάτρεις του τουριστικού κυνηγιού με σημαντικά οικονομικά αποτελέσματα.
Σημειώθηκε μεγάλη αύξηση των αλλοδαπών που θέλουν να κυνηγήσουν στις παρυφές της Ροδόπης.
Η μεγαλύτερη ομάδα κυνηγών που ήρθε στο Σμόλιαν ήταν από τη Γερμανία και ακολούθησαν οι ομάδες από την Αγγλία, τη Γαλλία και την Ισπανία.
«Το Δεκέμβριο, μάλιστα, επιβραβεύτηκε κυνηγός που ήρθε από την Τουρκία και ο οποίος κατάφερε να πυροβολήσει ένα αγριοκάτσικο- ένα πολύ καλό τρόπαιο- το οποίο (αγριοκάτσικο) αποτελεί το δεύτερο στη θέση κατάταξης της εκμετάλλευσης του αγροκτήματος», είπε ο Σαρίσκι
Το αγρόκτημα «Κρήνη» καλλιεργεί και αναπτύσσει άγρια ζώα.
Ο υψηλότερος πληθυσμός που διατηρεί είναι τα αγριογούρουνα, τα ζαρκάδια και τα αγρινά ( άγριο πρόβατο).
«Στο σχεδιασμό του, το αγρόκτημα του Σμόλιαν, για την παροχή νέων δειγμάτων θα προβεί σε ανανέωση της ανάπτυξης άγριων ζώων με βαρύτητα στα ελάφια, τα οποία θα αποτελούν τρόπαια για τους κυνηγούς», δήλωσε ο διευθυντής του κρατικού αγροκτήματος παραγωγής άγριων θηραμάτων.
http://elthraki.gr/details.php?id=3450

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 27, 2012 1:59 pm 

ψαχνω την πιο αξιοπιστη προταση για εναρξη κυνηγιου στη βουλγαρια?παρακαλω οχι διαφημιστες....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 3   [ 41 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: