Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 6   [ 78 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχητικές συσκευές προσέλκυσης θηραμάτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 03, 2011 7:20 pm 
Άβαταρ μέλους

DIAS01 έγραψε:
καταρχην εξηγουμε δεν ασχολουμε με το εν λογο θηραμα εχω μια απορια ωμος ρε παιδια .η βουλγαρια δεν ειναι στην ευροπαικη ενωση . γιατι τοτε καθε βραδυ παιζουνε χιλιαδες κασετοφονα και τα σφαζουνε τα πουλια αυτοι μπορει να με απαντηση κανενας .ενωειτε πως το κανουνε νομιμα στην χωρα τους :shock:

Δεν νομιζω να το κανουνε νομιμα.
Απλα υπαρχει ανεχεια γιατι ολοι λαδωνονται και μπαινει μπολικο ξενο χρημα απο τα μαζεματα ορτυκιων και λοιπων θυραματων.
Αλλωστε μεγαλες εκτασεις ειναι αγορασμενες-ενοικιασμενες απο επιχειρηματιες με σκοπο την κυνηγητικη εκμεταλευση. Οποτε καταλαβαινεις εκει μεσα δεν υπαρχουν νομοι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 03, 2011 7:58 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΝΙΑΝΙΟ ΩΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑ
ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΡΙΤΗΣ.
ΜΕΤΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ..... ΚΡΙΤΗΣ ,ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ(σκυλεμπορος),ΠΡΟΕΔΡΟΣ.
ΤΩΡΑ ΜΑΘΕΝΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ & ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ DVD....
ANTE ΡΕ & ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ...
ΚΑΙ ΝΤΟΥΜΠΛΕΡ ΤΗΣ ΤΖΟΥΛΙΑΣ....ΣΤΗΝ ΚΑΥΤΗ ΣΚΗΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΥΡΟΥΣ...... :twisted: :twisted: :twisted:

ΑΧ ΡΕ ΒΟΙΔΟΠΟΥΤΣ@ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ...... :evil: :evil:

Τελευταία επεξεργασία από ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και Δευτ Οκτ 03, 2011 9:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 03, 2011 8:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Ολα αυτα που γινονται,και στο κυνηγι σε κανουν να αναρωτηθης,ρε μπας και δεν εχουν και τοσο αδικο οι κοτολογοι; :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 04, 2011 10:45 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα Παίδες ,
μία τελευταία ενημέρωση για το θέμα του κασετοφώνου στο Κιλκίς .
Όλοι γνωρίζεται ότι είμαι μόνος μου και αυτή η σελίδα είναι ερασιτεχνική και η προσπάθεια που καταβάλω να την κρατήσω σε ένα σωστό επίπεδο όσο είναι δυνατόν είναι τεράστια και χρειάζεται κόπος και χρόνος που δεν το διαθέτω , αλλά κάνω ότι μπορώ !
Σας ενημέρωσα παραπάνω να μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα και να περιμένετε τις επίσημες ανακοινώσεις από τους αρμόδιους φορείς και ότι θα προσπαθούσα να μάθω περισσότερα να σας ενημερώσω όσο μπορώ καλύτερα και σωστότερα μέσα στα μικρά μου ερασιτεχνικά πλαίσια !

Λοιπόν ξεκάθαρα βεβαιώνω ότι έμαθα ότι δεν υπήρχε κανένας συντάκτης - αρχισυντάκτης η οποιασδήποτε εργαζόμενος από δύο ένθετα , οι άνθρωποι ήταν χιλιόμετρα μακριά σε δουλειές τους και δεν έχουν καμία σχέση για το γεγονός όπως και τα ένθετα τα ίδια !
Παρών ήταν ΜΟΝΟ οι δύο που αναφέρονται στο επεισόδιο και ο κινηματογραφιστής που κινηματογράφησε για πάρτι του

Για τους τρεις συγκεκριμένους και μοναδικούς εμπλεκόμενους Πρόεδρο , Γραμματέα και Κινηματογραφιστή θα τα μάθουμε τα υπόλοιπα από την δικαιοσύνη !

ΥΣ
Διαγράφω και από το μήνυμα του μέλους lazaros την αναφορά στα δύο ένθετα .
θα παρακαλέσω δε τα μέλη να προσέχουν όταν γράφουν κάτι που "θίγει" αξιοπρέπειες κάποιων ειδικά ανώνυμα , το έχω ξαναπεί και το γράφουν και οι όροι συμμετοχής στην κοινότητα η οποία δεν φέρει ευθύνη για τα γραφόμενα των μελών τους σύμφωνα με τους όρους συμμετοχής !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 04, 2011 11:55 am 
Άβαταρ μέλους

Μπράβο Γιώργο ,κρατάς τη σελίδα σε πολύ ψηλό επίπεδο.Δεν είναι αντρίκιο να κατηγορεί κανείς άδικα κανέναν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 04, 2011 12:26 pm 

λοιπον παιδια ακουστε να γελασετε....

στο ναυπλιο που ειναι το πατρικο μου, εχουμε ενα χωραφι 30 στρεματα το οποιο ειναι διπλα σε ενα βουναλακι, μετα το βουναλακι εχει θαλασσα. εκει λοιπον πιανει και κανα ορτυκακι που και που.

οι μαγκες πανε και βαζουνε κραχτι στο συνορο του χωραφιου. απο τη δευτερα το προη ειμαι στην αθηνα. οποτε και δεν ειμαι κατο (δεν εχω ακομα την ιδιοτητα να βρισκομαι σε 2 μερη ταυτοχρονως). λοιπον,

με παιρνουν σημερα το πρωι τηλεφωνο 2 γνωστοι κυνηγοι απο το χωριο, γνωστοι δικοι μου και γνωστοι λεμεδ*ς με μηχανακια κλπ κλπ. περισυ τους ειχε ο πατερας μου κλισει τον δρομο γιατι πηγαιναν και εβαζαν μηχανακι, του ειπα εγω να τον ανοιξει για να μην το παρατραβιξουμε (οταν τελιωσαν τα περασματα).

παιρνουν λοιπουν τηλεφωνο και μου λενε "ρε μλκ αλη*η μας εκλεψες τον κραχτη, τον βαλαμε το βραδυ και πηγαμε το πρωι και δεν ηταν εκει.", ρε παιδια τους λεω πρωτον, ο κραχτης απαγορευεται, και δευτερον εγω ειμαι στην αθηνα... και μου λενε "αστα αυτα, μην τολμησεις και σε δουμε την εβαψες.". Καλα τους λεω οτι πειτε...

λοιπον ακουστε τωρα την πλακα, ενας φιλος εχει θερμοκιπειο εκει και ψυγειο.. οποτε εχει καμερες νυχτος μην τον κλεψουν. ρε του λεω δεν γυρνας την καμερα πισω να δουμε τη εγινε. την γυρναει την καμερα πισω. και τον κραχτη τον ειχε παρει ο τριτος της παρεας τους γιατι δεν του ειχαν πει τιποτα και θα πηγαιναν οι 2 αλοι..... :D :D :D

δεν μπορειτε να πειτε καλο :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 04, 2011 3:26 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλό giannisapi ! :wink:
Για να ευθυμήσουμε λίγο μόλις έμαθα νεότερα νέα , τα ορτύκια μήνυσαν τους σκύλους για στημένο παιχνίδι λόγω του κράχτη
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 04, 2011 11:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Όσο σοβαρό γεγονός είναι οι συλλήψεις γνωστών και αγνώστων(αλλιώς επωνύμων και ανωνύμων), άλλο τόσο σοβαρό(αν όχι σοβαρότερο) είναι να μη σπιλώνονται ανυπόστατα υπολήψεις και αξιοπρέπειες ανθρώπων που δε φταίνε.
Υπομονή μέχρι αύριο που κυκλοφορούν και τα 2 εβδομαδιαία κυνηγητικά έντυπα-ένθετα σε εφημερίδες. Θα δούμε τι γράφουν και πως αντιμετωπίζουν το γεγονός.

Και στην Κρήτη, το άντρο της παρανομίας και της ανομίας της Ελλάδας, έχει ξεσπάσει πόλεμος "μηχανάκηδων". Η μια παρέα καταγγέλλει την άλλη και ανάποδα. Αυτό είναι καλό. Μπορεί να ξεκληριστούν μεταξύ τους(ευσεβείς πόθοι!!!) και να ησυχάσουμε. Συλλήψεις βέβαια ακόμα δεν έχουμε και δεν πιστεύω να έχουμε.

Επειδή πάντως κάποιος κυνηγάει δίπλα σε μηχανάκι δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και αυτός που έβαλε το μηχανάκι. Οπότε μιλάμε για ένα κατά βάση συμπτωματικό γεγονός. Ειδικά στα περάσματα όλοι μπορούμε να βρεθούμε να κυνηγάμε δίπλα σε μηχανάκι, χωρίς να το ξέρουμε(μου έχει συμβεί κι εμένα).

Τα μηχανάκια είναι δύσκολο να τα εντοπίσει η θηροφυλακή. Και αν τα εντοπίσει δεν μπορεί εύκολα να εντοπίσει αυτόν(ή αυτούς) που το έβαλε. Τα 20, τα 30, τα 40 ή τα 100 σκοτωμένα ορτύκια όμως μπορεί εύκολα να τα εντοπίσει. Ας μην ξεχνάμε ότι 12 επιτρέπονται ανά ημέρα. Οπότε τι ευκολότερο(ή καλύτερο) να φέρνει βόλτα τα ορτυκοτόπια η θηροφυλακή(είναι γνωστά σε όλους) ειδικά σε μέρες περασμάτων και να μετρά ορτύκια. Και όσοι βρεθούν να έχουν πάνω από 12, ας τους κόψει τον ...ώλο.

Τα μηχανάκια δύσκολα εντοπίζονται. Και οι μηχανάκηδες ακόμα δυσκολότερα. Τα σκοτωμένα ορτύκια όμως πανεύκολα. Εμένα αυτή είναι η πρόταση μου. Και τότε να δω εγώ ποιος θα κάθεται να βάζει μηχανάκι άμα ξέρει ότι μπορεί να θηρεύσει το πολύ 12 ορτύκια ανά ημέρα. Και μην ακούσω τις γνωστές Ελληνικές βλακείες(αυτές μας έφεραν εδώ που είμαστε), του στυλ, "έλα μωρέ πουλάκια είναι", ή "έλα μωρέ αποδημητικά είναι"...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 05, 2011 5:20 pm 

Αγαπητέ συνάδελφε, σωστά τα περισσότερα στα οποία αναφέρεσαι, με ορισμένες όμως σημαντικές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά...

Όταν πάμε σε έναν κυνηγότοπο και σηκώνονται κατά εικοσάδες τα ορτύκια από τα πόδια μας, δεν ισχύει το συμπτωματικό ή ότι δεν καταλάβαμε πως ολονυχτίς... παιάνιζε ο κράχτης! Συνεπώς όταν το διαπιστώνουμε, απομακρυνόμαστε κακήν κακώς για να μην "βλακέψει" και το κυνηγόσκυλό μας, το οποίο δεν θα μπορέσει να φερμάρει και ίσως του δημιουργήσουμε πρόβλημα.

Επίσης, ρωτάμε εκείνους που είναι εντεταλμένοι για την έρευνα -εννοώ τη δημοσιογραφική- συνεπώς τους δημοσιογράφους του χώρου, σχετικά με τις λεπτομέρειες του συμβάντος που επί του προκειμένου έκανε από την περασμένη Παρασκευή τον γύρο της Ελλάδας.

Όπως είναι λογικό, δεν μας επιτρέπεται από τη δεοντολογία να δικάσουμε και να στιγματίσουμε τους εμπλεκόμενους πριν αποφανθεί για αυτούς ο φυσικός τους δικαστής. Ωστόσο (και μέχρι να συμβεί αυτό) δεν θα προσπαθήσουμε να στρογγυλοποιήσουμε τίποτα. Καλό δε, θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί προς τις ειδήσεις και τις "έμπιστες" πληροφορίες οι οποίες μπορεί να διοχετεύονται από συγκεκριμένους χώρους και για συγκεκριμένο σκοπό.

Προς το παρόν, εκείνο που γνωρίζουμε έχοντας συνομιλήσει με πολύ κόσμο, είναι ότι υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες (αν και θα επιθυμούσαμε να ήταν πολύ περισσότερες) το όλο θέμα να μην ενοχοποιήσει τελικά τους συγκεκριμένους ανθρώπους που είναι πασίγνωστοι στον κυνοφιλικό μας χώρο. Σε κανέναν μας δεν είναι αρεστό αυτό! Όμως η λαθροθηρία έχει καταστρέψει -στην κυριολεξία- το κυνήγι στη χώρα μας. Και για αυτό κάτι πρέπει επιτέλους να γίνει.

Σε ό,τι αφορά στις θέσεις του Γιώργου Πέππα, τις χαρακτηρίζω ειλικρινείς, θαρραλέες και αντικειμενικές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 05, 2011 11:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Απόστολος Αντωνάκης έγραψε:
....Προς το παρόν, εκείνο που γνωρίζουμε έχοντας συνομιλήσει με πολύ κόσμο, είναι ότι υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες (αν και θα επιθυμούσαμε να ήταν πολύ περισσότερες) το όλο θέμα να μην ενοχοποιήσει τελικά τους συγκεκριμένους ανθρώπους που είναι πασίγνωστοι στον κυνοφιλικό μας χώρο. Σε κανέναν μας δεν είναι αρεστό αυτό! Όμως η λαθροθηρία έχει καταστρέψει -στην κυριολεξία- το κυνήγι στη χώρα μας. Και για αυτό κάτι πρέπει επιτέλους να γίνει.
......

O ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟ.....

"Η στρουθοκάμηλος... και το ψέμα
Γνωστό ως... «στρουθοκαμηλισμός»! Ό,τι δεν θέλω να βλέπω… δεν υπάρχει! Όπως κάνει, δηλαδή, η στρουθοκάμηλος, κρύβοντας το κεφάλι της μέσα στο χώμα για να μην βλέπει τον κίνδυνο που τη φοβίζει. Το φαινόμενο αυτό αποτελεί άλλη μία μορφή παραποίησης της πραγματικότητας, που μπορεί να εμπεριέχει και το ψέμα. Ο στρουθοκαμηλισμός, παρατηρείται πολύ έντονα στις σύγχρονες κοινωνίες όπου η αποξένωση οδηγεί σε μία γενικότερη αδιαφορία για ό,τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Με άλλα λόγια, «κάνε τα στραβά μάτια»! Στην περίπτωση αυτή, το άτομο θέλει να πει ψέματα στον ίδιο του τον εαυτό για να αποφύγει μία πραγματικότητα ή να ωραιοποιήσει τη δική του. Προέκταση αυτού του φαινομένου είναι ο τρόπος που αποφεύγουμε να δούμε ένα λάθος ή ένα πρόβλημα που μας απασχολεί. Και ακόμη μεγαλύτερη προέκταση είναι ίσως οι εσκεμμένες προσπάθειες να ξεχάσουμε ή να αποφύγουμε ό,τι μας βασανίζει, δημιουργώντας μία πραγματικότητα-μύθο με σκοπό να μην αντιμετωπίσουμε ποτέ τους φόβους μας. *Πηγή Άρθρου & Δικαιώματα: Εύη Σύρου, Γνωσιακή Ψυχολόγος

ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΕΓΩ Ή Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ@κ@ΚΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΟΙΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ & ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ...ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ...ΑΥΤΟΥΣ ΠΙΑΣΑΝΕ ΟΧΙ ΕΜΑΣ....
ΓΙΑΤΙ "Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ & ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ......"
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....???Η ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ????
ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΙΠΛΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕΣ ΕΚΤΟΣ....ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ & ΣΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ...ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ (υποτηθετε) ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 4:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Λαθροθηρια,ευκολα τη λεμε αυτη τη λεξη ,αλλα πιοι ειναι αυτοι οι λαθροθηρες;
Αρκετα μεγαλο ποσοστο,ειναι ασυνηδητοι κυνηγοι,που βγαζουν κανονικα καθε χρονο την αδεια τους.
Αυτο το εχουν καταλαβη ηδη καλα οι αντικυνηγετικες οργανωσεις ,ενω οι δικες μας κρυβονται πισω απο το
δαχτυλο τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 03, 2012 7:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Συνεχίζεται αμείωτα η τραγωδία στα ορτύκια με τα κασετόφωνα .......
Πάλι πιάστηκαν στον βορρά επιφανή μέλη του κυνηγιού και της κυνοφιλίας.
Γιατί δεν δίνουν τα ονόματα τους ώστε να μην μπορούν να κρυφτούν πουθενά από την ξευτίλα !!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 03, 2012 9:39 pm 
Άβαταρ μέλους

KYKLADES έγραψε:
Συνεχίζεται αμείωτα η τραγωδία στα ορτύκια με τα κασετόφωνα .......
Πάλι πιάστηκαν στον βορρά επιφανή μέλη του κυνηγιού και της κυνοφιλίας.
Γιατί δεν δίνουν τα ονόματα τους ώστε να μην μπορούν να κρυφτούν πουθενά από την ξευτίλα !!!

Γιατί έμαθες από επίσημα χείλη, τι έγινε με την υπόθεση που αναφέρεται στα προηγούμενα μυνήματα;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2012 8:57 am 
Άβαταρ μέλους

Μόνο αν τιμωρήσουν κάποιους που παρανομούν , ειδικά <επώνυμους> του χώρου , φανερά και βαριά, αυξηθούν τα μέτρα επιτήρησης και οι τιμωρίες είναι βαριές, μόνο τότε θα γίνει κάτι προς το καλύτερο .......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2012 10:31 am 
Άβαταρ μέλους

Πρώην πρόεδρος κυνηγητικού συλλόγου και δύο μεγάλα ονόματα της κυνοφιλίας τα τελευταία σάπια φρούτα που τσίμπησε η θηροφυλάκη στον Ασπρο Θεσσαλονίκης :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 6   [ 78 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: