Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 6   [ 78 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 25, 2007 5:15 pm 

Δυστυχώς παιδιά το κακό συνεχίζετε , υπάρχουν κάποια γνωστά άγνωστα άτομα τα οποία πια ασχολούνται μόνο με αυτό .
Μάλιστα έχουν εξαφανιστεί από τα κλασσικά τους κυνηγοτόπια , δεν ανέχονται να κυνηγούν μαζί με τα κορόιδα που λιώνουν τις σόλες τους για να φορέσουν 3-4 ορτύκια .
Τα άτομα αυτά όπως όλα του είδους μιλάνε και δείχνουν … τα 20-30-50 ορτύκια που καρπώθηκαν… με κόπο και ιδρώτα …. από το τραγούδι της , των συσκευής , ων .
Το αν κάνουν βέβαια κακό στους πληθυσμούς καθόλου δεν τους ενδιαφέρει αφού είναι του σκεπτικού ξεκληρίζουμε σήμερα όσο και ότι μπορούμε και το αύριο δεν μας ενδιαφέρει .
Πολύ ξέρουν αλλά γα διάφορους λόγους δεν μιλάνε και εδώ είναι το μεγάλο λάθος τους γιατί μόνο αν καούν κάποιοι θα περιοριστεί το κακό .
Τα βάζουν σε σταθερά μέρη όπου δεν πάει κόσμος πολύς και τα φυλάνε μάλιστα γιατί το 95% είναι της περιοχής Αναβύσσου, Λεγρενών , Λαυρίου , Σαλαμίνας , Μεγάρων κλπ , δηλαδή μένουν δίπλα στα περάσματα ,
Ας το σκεφτεί αυτό λίγο η Θηροφυλακή και επιτέλους τώρα που δα γίνουν κάποια στιγμή περάσματα ας κάνει ένα μεγάλο ντου ώστε να ακουστεί πολύ δυνατά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 25, 2007 8:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Σταύρος Δ έγραψε:
.
Πολύ ξέρουν αλλά γα διάφορους λόγους δεν μιλάνε και εδώ είναι το μεγάλο λάθος τους γιατί μόνο αν καούν κάποιοι θα περιοριστεί το κακό .
Τα βάζουν σε σταθερά μέρη όπου δεν πάει κόσμος πολύς και τα φυλάνε μάλιστα γιατί το ....
Ας το σκεφτεί αυτό λίγο η Θηροφυλακή και επιτέλους τώρα που δα γίνουν κάποια στιγμή περάσματα ας κάνει ένα μεγάλο ντου ώστε να ακουστεί πολύ δυνατά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. :twisted:

ΣΗΜΕΡΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΠΙΑΣΤΙΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΟΣΠ. ΘΥΡΟΦΥΛΑΚΑ ΤΩΝ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΟΔΗΓΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΑΥΤΟΦΟΡΟ!!!!!
ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 26, 2007 10:24 am 

Και στη Δεσφίνα το περασμένο Σ/Κ πιασαν μια παρέα 4 ατομα με κράχτη για ορτύκια σε μπλόκο πού έκαναν οι Θήροφυλακες στο δρόμο …. (κατασχέθηκαν τα πάντα..όπλα αμάξι κράχτης)

Το λυπηρό είναι ότι αυτοί είναι ότι τα άτομα αυτά τα γνωρίζω .

Το ευχάριστο είναι ότι υπάρχει κάποιος έλεγχος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Η κυνηγετική παιδεία στο απόσπασμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 11, 2008 12:28 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλοι
Στην περιοχή του Αμβρακικού κόλπου δεν νοείται κυνήγι υδροβίων χωρίς ομοιώματα και ηχητικές συσκευές!!!!!! Αν τολμήσεις και πεις και κάτι θα είσαι δακτυλοδεικτούμενος ρουφιάνος!!!! Συγνώμη για την φρασεολογία. Θλιβερό. :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 22, 2008 6:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους,πολλα ορτύκια εμφανιστήκαν στα Μεγαρα!!! :shock: Καποιοι ξύπνιοι εδώ και αρκετό καιρό κάνουν συναυλίες για ορτύκια σε ύψωμα τον Μεγάρων με σκοπό την κάρπωση τούς .Ά ΡΕ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ. :twisted: :twisted: :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 01, 2008 5:02 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Συσκευή σαν αυτή που μου έστειλαν με email και άλλες παρόμοιες, δουλεύουν οι Βούλγαροι και τώρα και οι Τούρκοι ευρέως !!!!!!!!!!!!!!!!
Φαντάζεστε την ηχητική της δύναμη και το τι κάνει στα ορτύκια, μέχρι και την ρότα της μετανάστευσης αλλάζει !!!

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 01, 2008 6:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν φέρνουν και κανένα φορτηγό γεμάτο μπαταρίες και μεγάφωνα λέω εγώ , έτσι θα μαζέψουν πιο πολλά .
Που μας οδηγεί η απληστία , μάλλον όπως το βλέπω στο χάος και στο πουθενά.
Αν δεν βγει μία γενική απαγόρευση από τις Βρυξέλες , γι΄ αυτές τις συσκευές , ώστε να μην εισάγονται , κατασκευάζονται και πωλούνται από τις ευρωπαϊκές τουλάχιστον χώρες , με αυστηρές ποινές , δεν θα μείνει τίποτε όρθιο ! :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 12:07 am 
Άβαταρ μέλους

Κυριοι,

Πριν δυο μέρες γυρισα απο διακοπές στην Πάργα.Σε συζήτηση με ντόπιο μου είπε πως όλοι κυνηγουν ορτύκια με κασετόφωνο χωρίς να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ έλενχος
απο ΚΑΝΕΝΑΝ και μάλιστα την τσίχλα την κυνηγούν μεχρι και Απριλιο!!!!!!!!(Καλά διαβάσατε).Και μάλιστα το υπεριφανευοταν κιόλας!Ελένχους ακουω αλλά
συγνώμη εγώ πιστευω πως δεν γίνεται κανένας έλενχος............

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 7:01 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Συσκευή σαν αυτή που μου έστειλαν με email και άλλες παρόμοιες, δουλεύουν οι Βούλγαροι και τώρα και οι Τούρκοι ευρέως !!!!!!!!!!!!!!!!
Φαντάζεστε την ηχητική της δύναμη και το τι κάνει στα ορτύκια, μέχρι και την ρότα της μετανάστευσης αλλάζει !!!

AΠΑΡΧΑΙΟΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ & ΚΑΣΣΕΤΑ!!!!!
ΕΔΩ ΠΛΕΟΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ & REMOTE KOΝΤΡΟΛ!!!!!!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ...........
ΜΕ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 3 ΧΛΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ........ΟΧΙ ΤΗΝ ΡΟΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙ .......................

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 9:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλό βράδυ σε όλους
Διαβάζοντας όλα τα post των φίλων ποιό πάνω, μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι.
Νομίζω κάποια στιγμή πρέπει ο κάθε ένας μας να κάνει το αυτονόητο, πρέπει να σταματήσει η αδιαφορία γιατί διαφορετικά εκτός απο
βλάκες, κινδυνεύουμε να μας περάσουν και για συνένοχους.
Και εξηγούμαι
όλοι πληρώνουμε άδεια, όλοι πληρώνουμε βενζίνες και διάφορα άλλα έξοδα για να απολαύσουμε δυό ώρες κυνήγι, για να μην αναφέρω
και την συντήρηση των σκυλιών που είναι το κυριότερο, και στο τέλος έρχονται μερικοί <κύριοι> και μας λένε "καθίστε και κοιτάχτε τι ωραία ορτυκάκια
κυνηγήσαμε".
Τι πάει να πεί ντόποιοι ή φερμένοι, είναι παράνομοι του κερατά ή δεν είναι?
Και οι θηροφύλακες δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα παντού.
Με ένα τηλεφώνημα όμως μπροστά στην ορχήστρα, θα έρθουν. Μπορεί να μην βρούν κάτι, αλλά ενημερώνονται και μιά-δυό-τρείς δεν μπορεί κάποια στιγμή
η ορχήστρα θα τον χαιρετήσει τον κύριο πρόεδρο...... ,αντε γιατί έχει παραγίνει το χάλι τους.
Ρουφιάνος νομίζω λέγεται αυτός που καταδίδει-συκοφαντεί κάποιον για ίδιο όφελος (ή και χωρίς καθόλου όφελος) κρυμένος πίσω απο την ανωνυμία του
ενώ μπροστά κάνει την πάπια, πολλές φορές δε, μόνο για ψυχική ευχαρίστηση.
Ανασταίνω και ταίζω σκυλιά εδώ και πέντε χρόνια και αν θέλετε το πιστεύετε ακόμα ορτύκι δεν έχω κυνηγήσει, φταίω δεν φταίω άλλο θέμα αυτό,
αλλά φανταστείτε κάποια στιγμή να βγώ και να πέσω πάνω σε κασετόφωνο,
ναι εδώ που τα λέμε θα είμαι ρουφιάνος!!!
Πέρσι θυμάμαι σηκωνόμαστε πρωί δυό-τρείς φίλοι να πάμε για πρωινές τσίχλες δυό-τρία χιλιόμετρα απο το σπίτι μας.
Φτάνοντας βλέπουμε πέντε γηραλέους κυρίους άγνωστους να έχουν βάλει στην μέση πάνω σε μιά ελιά ένα κασετόφωνο και να περιμένουν.
Τους προτείναμε να βάλουν το μηχάνημα στο αυτοκίνητο και να κυνηγήσουμε παρέα, αλλά εγέλασαν,
τηλέφωνο τότε μπροστά τους στον θηροφύλακα,
βρέ παιδιά τέτοια απάθεια δεν έχω ξαναδεί, νόμιζαν οτι κάναμε πλάκα.
Σε δέκα λεπτά όμως που είρθε ο θηροφύλακας, τρεχάτε ποδαράκια μου.
Παρεπιπτόντως οι δυό δεν είχαν άδεια.
Πρίν λίγα χρόνια πάλι, ο φίλος του φίλου που είχαμε καλέσει γιά τσίχλες, έφερε έναν φίλο αγκαζέ με κασετόφωνο,
το πρωί το κοτσάρισε στην ελιά και στήθηκε καμαρωτός,
-φίλε του λέω
-δεν το βλέπω καλά το κουτάκι σου
-γιατί μου λέει μιά χαρά είναι.
Να μην σας κουράζω φίλοι μου, καλά το φανταστήκατε, έφαγε εννιάρι με ωραία διασπορά,
η καλύτερη ντουφεκιά στην ζωή μου.
Συγνώμη εάν σας κούρασα αλλα όλοι μαζί πιστεύω κάποια στιγμή θα σταματήσουμε να θεωρούμαστε οι χαζοί του συστήματος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 09, 2008 4:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραίος καλά έκανες και στις δύο περιπτώσεις , αλλά θέλει προσοχή γιατί καμιά φορά τα πράγματα μπορεί να ξεφύγουν .
Πάντως και εγώ έχω σπάσει κασετόφωνο , που το άκουσα και το βρήκα , το τσάκισα με το πόδι και ενώ ο ιδιοκτήτης ήταν πιο εκεί και έβλεπε έκανε τον Κινέζο !
Δεν θέλουν λύπηση τηλέφωνο στην θηροφυλακή ώστε να έρθει επί τόπου και μετά αστους να κουρεύονται με τα περαιτέρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 10, 2008 7:21 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το άρθρο του Α ΑΝΤΩΝΑΚΗ με τίτλο Στα μονοπάτια της ντροπής είναι καταπληκτικό και τεκμηριωμένο , αγοράστε όσοι προλαβαίνετε σήμερα την εφημερίδα αξίζει να μάθετε ποιοι και πώς μας κλέβουν το ορτύκι , την καταστροφή που του προκαλούν για το μέλλον και πώς υπονομεύουν σε τελική ανάλυση το ίδιο το κυνήγι.

Παράθεση:

Μερικά αποσπάσματα επαναλαμβάνω ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ

Η δεοντολογία και η αξιοπρέπεια είναι τα βασικότερα στοιχεία στο χαρακτήρα κάθε ανθρώπου .
Ιδιαίτερα για τους κυνηγούς αποτελούν βασική προϋπόθεσή συνηδειακής συμπεριφοράς απέναντι στην φύση και στην άγρια πανίδα , την οποία υποτίθεται ότι διαχειρίζονται με αμέριστη φροντίδα αλλά και σεβασμό.

Σφαγείο ο Σαρωνικός
Σε δεκάδες απόμερες περιοχές , τις οποίες ορισμένοι που γνωρίζουν καλά τα πράγματα χαρακτηρίζουν "σφαγεία" , κοπάδια ορτυκιών εξολοθρεύονται κάθε χρόνο , καθώς οι "κράχτες" τα λοξοδρομούν και τα σταματούν από τα φυσικά δρομολογεια τους .
Μερικές από τις τοποθεσίες .
Σαρωνίδα , θέση Γαλαναικά
Λαγονήσι Θέση Μελισουργός
Ανάβυσσος Αλυκές , Σκόρδι κλπ
Παλαιά Φώκαια , Θέση Πυργάκι ,Αγιασμόθι κλπ
Θυμάρι Θέση Γερακίνα κλπ
Κεγραινά Θέση Ασπρόβοχος , σκουπίδια , ποδάρι Ιταλού κλπ
κλπ κλπ κλπ

Τα μηχανάκια ενεργοποιούνται καθημερινώς εκτός του Σ/Κ .
Αυτά ενεργοποιούνται αργά το βράδυ και κλείνουν κατά τις πέντε το πρωί , προτού φανούν και τίποτε νόμιμοι κυνηγοί και τυχαία τα ανακαλύψουν .
Επίσης εκτελούνται από αυτές τις ομάδες περιπολίες για να δουν αν όλα πάνε καλά , όπως για τον εντοπισμό και την αρπαγή κραχτών άλλων ομάδων , που είναι συχνό φαινόμενο .

Το τραγικό συμπέρασμα για την παράνομη δραστηριότητα τους ταυτίζετε με τις ανούσιες κόντρες μεταξύ κυνηγετικών ομάδων , αρχηγοί των οποίων συνήθως είναι άτομα που στερούνται παιδείας και άλλων προσόντων κι επενδύουν στο παράνομο μακελειό για να αυτοεπιβεβαιωθούν ως "ικανοί θηρευτές" , σκοπευτές , κυνοτρόφοι και ... φυσιοδίφες !!!!!!

Και πολλά άλλα στο άρθρο .

Πηγή Ελεύθερος τύπος ένθετο κυνήγι 10/9/08

Το άρθρο είναι τρομερό και γενναίο διαβάστε το ειδικά οι κυνηγοί του Λεκανοπεδίου και της Αττικής .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 10, 2008 11:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Το βρήκα έστω και αν κουράστηκα , είχε εξαντληθεί από πολλά περίπτερα.
Είναι πολύ καλό άρθρο , από ένα γνώστη του κυνηγιού στην Αττική και την περιφέρεια της .
Πάντως δεν περίμενα ότι τα πράγματα θα ήταν τόσο άσχημα .
Νομίζω ότι τώρα ήρθε η ώρα να αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας , πολιτεία και υπουργείο , οι οργανώσεις μας και εμείς οι ίδιοι , πριν είναι αργά για όλους .
Εμείς πάντα με τα μάτια ανοικτά και το κινητό για την θηροφυλακή στο χέρι , οι σύλλογοι και τα Δασαρχεία με περιπολίες και το κράτος με αυστηρές ποινές για τους παραβάτες και γενική απαγόρευση πώλησης .
Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 11, 2008 9:13 am 
Άβαταρ μέλους

Αυτά είναι φοβερά πράγματα, κάτι πρέπει να κάνει άμεσα η επίσημη πολιτεία , συνεπικουρούμενη από όλους εμάς ,τους νόμιμους κυνηγούς που είμαστε η μεγάλη πλειοψηφία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχητικές συσκευές προσέλκυσης θηραμάτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2010 4:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλυτερα να γραφουμε δω που ειναι το σωστο θεμα και μην χαλαμε το ορτυκι.
Μπορουν αν θελουν να αλλαξουν τον νομο και να απαγορευεται εντελως η πωληση τετοιων συσκευων η να επιτρεπετε με ειδικη αδεια απο καποιο κρατικο φορεα που να ταυτοποιει ποιος το αγαοραζει και οτι η χρηση του θα ειναι μονο επιστημονικη.
ΟΠοιος αλλος πιαστει να το πουλαει η κατεχει αμεση κατάσχεση των συσκευων μεγάλο πρόστιμο επι τοπου η αυτοφορο και τα υπολοιπα της νομοθεσιας.
θα μειεωθει η δεν θα μειωθει ετσι αυτο το θεμα :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 6   [ 78 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: