Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 25 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λίπανση...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 31, 2013 11:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε denick
Μπορείς να αναφέρεις συγκεκριμένα σκευάσματα αντιτριβικού; Εγώ σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 01, 2013 6:54 pm 

denick έγραψε:
Οκτασφαιρη Winchester στο σκοπευτηριο με 24 άρια σε σταθερό στόχο
Καινούρια..
Κάθε 3-4 φυσίγγια εμπλοκή τι κλειστρο μαγκωνε το ριγμένο φυσίγγιο
Εμπλοκή .....wd40
Έριχνε καμμία 15 αρια καλά
Εμπλοκή ...wd40
Και ουτω καθ' εξής
Μέχρι που ....
Εμπλοκή ....αντιτριβικο
Εμπλοκές τέλος .....

Δεν νομίζω ότι πρέπει να είσαι και της ΝΑΣΑ για να βγάλεις συμπέρασμα ..

Δεν ανέφερα κάποιο επίπεδο εκπαίδευσηΣ η κάποιο δίπλωμα ...
Δεν άξιζε καν
Είμαστε στο ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ εγώ μπορεί να είμαι η Χάιντι με κοτσιδακια και να γράφω από το μικρό σπίτι στο λιβάδι κάνοντας κλοπι paste από αναφορές άλλων...και εσύ μπορεί να είσαι κάνα 10 χρονο
Επίσης μου έχει τύχει να μιλάω σε φόρουμ με 7 άτομα τα οποία τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν 1!!!
Ένα είναι σίγουρο
Δεν θιγομαι
Φιλικά Νίκος

ναι πολυ φιλικα τα λες...

τελοσπαντων...δεν μιλαμε για οπλα ελλατωματικα,επειδη αυτο ειναι το συγκεκριμενο γουιντσεστερ που αναφερεις.οταν λεω οτι αν το δοκιμασω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα,αναφερομαι στις ταχυτητες....πολυ καλα κανεις και δε θιγεσαι διοτι ο σκοπος μου ειναι να ειμαι επιφυλακτικος σε οτι ακουω καινουριο χωρις να γνωριζω και οχι να ακυρωσω τα λεγομενα σου!εμενα το οπλο μου δεν κανει εμπλοκες και κουβεντιαζω μαζι σου για να δω αν αυτο που λες,υπαρχει περιπτωση να με οφελησει εφαρμοζωντας το!θελει κουβεντα ρε μεγαλε για να κανεις κατι το οποιο δεν γνωριζεις...οσο για τη νασα μαλλον κι εκει οι ανθρωποι κουβεντιαζουν,απλα ειναι λιγο δυσκολο να ειρωνευτουν επειδη δεν υπαρχει ανωτερο επιπεδο επι γης!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 01, 2013 10:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα σε ολους!Συμφωνω με τον denick για τις ιδιοτητες και την αποτελεσματικοτητα του μοτορ κοτε.Δεν νομιζω να κανει τοσο εμφανη την αυξηση της ταχυτητας των σκαγιων ετσι ωστε να γινεται εμφανης δια γυμνου οφθαλμου αλλα σιγουρα μειωνει δραματικα τις τριβες σε αυτογεμη σε εφαρμογη στα κινουμενα μερη τους.Χρησιμοποιω μοτερ κοτε το αμερικανικο 40Ευρω/λιτρο, γιατι υπαρχει και απομιμηση νομιζω κινεζικο που δεν κανει τιποτα,στον κινητηρα και στο σαζμαν του αυτοκινητου.Διαφορα δεν βλεπεις βραχυπροθεσμα αλλα αν το εφαρμοσεις σε σαζμαν πχ που την εχει ακουσει λιγο και ακουγονται καποιοι θορυβοι στρωνει...Επισης λογω επαγγελματος παρομοιο προιον με ιδιο nsn χρησιμοποιει και η USAF στα αεροσκαφη της σε διαφορα μηχανικα κιβωτια ετσι ωστε σε περιπτωση απωλειας του ελαιου να παρατηνει οσο το δυνατον περισσοτερο τη λειτουργεια του.
Επισης προσοχη πρεπει να δειχνουμε στην εφαρμογη των αντιτριβικων αυτων γιατι δεν πρεπει να τα αγγιζουμε με γυμνα χερια ουτε να αναπνεουμε τις αναθυμιασεις τους γιατι περιεχουν χημικα προσθετα υποπτα για καρκινογενεσεις.Διαβαστε στη συσκευασια.Προσωπικα γι αυτους τους λογους δεν θα το χρησιμοποιουσα στο οπλο μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 02, 2013 3:25 pm 

basilis.l1 έγραψε:
Καλησπερα σε ολους!Συμφωνω με τον denick για τις ιδιοτητες και την αποτελεσματικοτητα του μοτορ κοτε.Δεν νομιζω να κανει τοσο εμφανη την αυξηση της ταχυτητας των σκαγιων ετσι ωστε να γινεται εμφανης δια γυμνου οφθαλμου αλλα σιγουρα μειωνει δραματικα τις τριβες σε αυτογεμη σε εφαρμογη στα κινουμενα μερη τους.Χρησιμοποιω μοτερ κοτε το αμερικανικο 40Ευρω/λιτρο, γιατι υπαρχει και απομιμηση νομιζω κινεζικο που δεν κανει τιποτα,στον κινητηρα και στο σαζμαν του αυτοκινητου.Διαφορα δεν βλεπεις βραχυπροθεσμα αλλα αν το εφαρμοσεις σε σαζμαν πχ που την εχει ακουσει λιγο και ακουγονται καποιοι θορυβοι στρωνει...Επισης λογω επαγγελματος παρομοιο προιον με ιδιο nsn χρησιμοποιει και η USAF στα αεροσκαφη της σε διαφορα μηχανικα κιβωτια ετσι ωστε σε περιπτωση απωλειας του ελαιου να παρατηνει οσο το δυνατον περισσοτερο τη λειτουργεια του.
Επισης προσοχη πρεπει να δειχνουμε στην εφαρμογη των αντιτριβικων αυτων γιατι δεν πρεπει να τα αγγιζουμε με γυμνα χερια ουτε να αναπνεουμε τις αναθυμιασεις τους γιατι περιεχουν χημικα προσθετα υποπτα για καρκινογενεσεις.Διαβαστε στη συσκευασια.Προσωπικα γι αυτους τους λογους δεν θα το χρησιμοποιουσα στο οπλο μου.

μαλιστα....χρισιμες πληροφοριες!οσο πιο πολυ συμετεχουν σε αυτο το θεμα τοσο πιο πολλα μαθαινουμε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2013 10:13 pm 

επειδη το αποτελεσμα με σκαγια μπορει να μην ηταν σταθερο(και για το οπλο αλλα και για το μηχανημα) δοκιμασα με μονοβολο
την διαφορα ταχυτητας
η διαφορα με το αντιτριβικο ηταν 77 (Μ.Ο) ποδια το δευτερολεπτο πιο γρηγορα
δηλαδη 24 μετρα το δευτερολεπτο πιο γργορο...

αυτο που ειναι εξισου εντυπωσιακο ειναι ποσο λιγοτερο μολυβδιαζει η κανη..

αγαπητε στελιο ναι φιλικα γιατι απορεις..

γιατι ελλατωματικη η winchester?? πως το συμπερανες αυτο?διαβασε καλυτερα το ποστ μου, ειπα ''καινουργια''
εμπειρος κυνηγος δεν ειμαι
εχω ομως εμπειρια απο οπλα και σκοπευτηρια ,οχι το σχιστο...
δοξατο κυριο εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου και εχω δει αρκεττες περιπτωσεις εμπλοκης οσον αφορα τα οπλα που ανεφερα στο 1μου ποστ browning - winchester(που βασικα ειναι το ιδιο)....που να ειναι φυσικα αξιο αναφορας

Τελευταία επεξεργασία από denick και Τετ Νοέμ 06, 2013 10:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2013 10:39 pm 

basilis.l1 έγραψε:

ναι ειναι επικινδυνο οπως οτιδηποτε χημικη λιπαντικη ουσια σε οποιαδηποτε μορφη
οχι ομως πιο επικυνδινο απο τα καθαριστικα που χρησιμοποιουμε για τα οπλα..
ναι χρησιμοποιηται σε κινητηρες αεροπλανων και ελικοπτερων.και στα κονβερτορ τους

δια γυμνου οφθαλμου ? οχι φυσικα
παω με τσοκ ** στο σχιστο και 70 ποντους κανη
τα δισκακια δεν τα εβρισκα
ζητησα λοιπον απο τον νικολα να μου βγαζει απο μια συγκεκριμενη συνεχεια για να δω που θα το βρω.
στην αρχη τα εψαχνα πιο μπροστα απο οτι συνηθως γιατι πιστεψα οτι κολλαγαν περισσοτερο στην κανη .μαλιστα σκεφτηκα "βλακεια εκανα ,αντε να την καθαρισω να παιξω κανονικα(βγαινει με νιτρο)"
προς μεγαλημου εκπληξη τα βρηκα σχεδον 2 δακτυλα πιο πισω.
η κοινη λογικη τι λεει ρε παιδια?
ή τα δισκακια πηγαιναν πιο σιγα
ή.. πες μου εσυ.....

ισως για την κανη να σηκωνει κουβεντα για το αν πρεπει η οχι να εχει αυτο το φιλμ..
στα κινητα μερη οπως συμφωνεις και εσυ πιστευω το αποτελεσμα ειναι κορυφαιο...
εχω ηδη βαψει με gun blue το εσωτερικο της βασης στα σημεια που εδραζεται και κινειται το κλειστρο και τα παρελκομενατου ,εγινε λιπανση με αντιτριβικο,χρησιμοποιηθηκε το οπλο με 75 φυσιγγια μολις φτασω τα 300 θα το ξανακομματιασω και θα ενημερωσω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 07, 2013 7:31 pm 

φιλε μου τι σημασια παζει αν ειναι το οπλο καινουριο!αφου λες οτι καθε 3-4 φυσιγγια κανει εμπλοκη!σου φενεται λογικο αυτο;φυσικα ειναι ελατωματικο...

ενταξει φιλικα τα λες απλα λιγο τα στελακο,λιγο τα νασα και αλλοι πλανητες δεν μ αρεσουν πανω σε αυτην τη συζητηση!

μου εξηγεις λιγο πως εκανες αυτες τις μετρησεις;

προσεξε δεν αμφισβητω οτι τις εκανες απλα ρωταω πως;

οσο για τα κινητα μερη νομιζω θα συνφωνησω οτι ακουγεται πιο νορμαλ η λιπανση τους σε αντιθεση με την κανη η οποια με ξενιζει...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 12, 2013 7:49 pm 

λοιπον εχω ριξει αρκετα φυσσιγγια για να μπορω να εχω δεδομενα αρκετα για σωστο συμπερασμα..

οι τριβες εχουν μειωθει απιστευτα φαινεται ξεκαθαρα απο το εσωτερικο χρωμα της βασης που δεν εφυγε σχεδον καθολου μετα την εφαρμογη του μοτορκοτε.
τα σκαγια ειναι ελαφρως γρηγοροτερα.και αυτο φαινεται απο μικροτερη προσκοπευση που χρειαζεται..

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τωρα με το κρυο το κλειστρο δουλευει λιγο σφικτοτερα απο οτι συνηθως
τα σκαγια επισης ειναι πιο αργα (μεγαλωνει η προσκοπευση)
διορθωνει μετα απο δυο τρεις τουφεκιες..
το προβλημα επανερχεται αν δεν ριξεις για περιπου 60 λεπτα.
φανταστειτε οτι για αυτες τις δοκιμες εφαγα ωρες που αν τις αρθροισεις πρεπει να ειναι κοντα 4 μερες.

το προβλημα αυτο της αλλαγης συμπεριφορας του τουφεκιου ζεστου κρυου λυθηκε οταν εκανα μιξη του αντιτριβικου με συνθετικο λαδι 0 -30
σε αναλογια 1μερος μοτορκοτε/10μερη 0-30

θερμοκρασια δοκιμων στο βουνο ηταν μ.ο 7 βαθμους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 12, 2013 7:58 pm 

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
φιλε μου τι σημασια παζει αν ειναι το οπλο καινουριο!αφου λες οτι καθε 3-4 φυσιγγια κανει εμπλοκη!σου φενεται λογικο αυτο;φυσικα ειναι ελατωματικο...

ενταξει φιλικα τα λες απλα λιγο τα στελακο,λιγο τα νασα και αλλοι πλανητες δεν μ αρεσουν πανω σε αυτην τη συζητηση!

μου εξηγεις λιγο πως εκανες αυτες τις μετρησεις;

προσεξε δεν αμφισβητω οτι τις εκανες απλα ρωταω πως;

οσο για τα κινητα μερη νομιζω θα συνφωνησω οτι ακουγεται πιο νορμαλ η λιπανση τους σε αντιθεση με την κανη η οποια με ξενιζει...

αυτη σου η ερωτηση ξενιζει εμενα ...
πως εχεις αποψη για ενα θεμα που λες οτι γνωριζεις και δεν ξερεις οτι υπαρχει ταχυμετρο? το οποιο μαλιστα ειναι και φτηνο..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 12, 2013 8:21 pm 

πριν απο λιγο καιρο δεν γνωριζα πολλα για αυτα τα θεματα
δεν ηξερα καν να διαβαζω τα στοιχεια αναφορας του οπλου

γραφτηκα εδω για μαθω 5 πραματα απο ανθρωπους που γνωριζουν

αυτη ηταν η μιζια για εμενα

αφιερωσα χρονο πολυ χρονο απιστευτο διαβασμα και χρημα για να μαθω και να το παω οσο μπορω
πιο ψηλα.
απο ολες τις παντες
λυση - αρμολογηση- επισκευη οπλων σχεδον ολων των γνωστων μου εσπασα χαλασα εμαθα
ιδιογωμωση φυσσιγγιων ολων των ειδων χαμηλοτερου λακτισματος μεγαλυτερης ταχυτητας
εφτιαξα κανονακι δοκιμων για ασφαλη φυσσιγγια στο εργαστηριο μου
εχω τωρα στα σκαρια κατασκευη μικρου βλητικου σταθμου
εχω ηδη φτιαξει εναν αλλα η αποσταση δεν ειναι σωστη θελω χωρο..
οταν ξεκολαγα ριγες και κλεισιοσκοπια εφτιαχνα φυσιγγια εκτος προδιαγραφων και τρυπαγα τις κανες για porting ολοι με ελεγαν τρελο .....
τωρα με προσεγγιζουν για συνεργασιες....
σιγα σιγα
ολα θα γινουν

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 25 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: