Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: η τουφεκια στο τρυγονι!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 19, 2013 10:51 am 

απο την δικη μου εμπειρια θεωρω πως η τουφεκια του τρυγονιου ειναι μακραν η πιο δυσκολη απο ολα τα φτερωτα!!!οχι τοσο οταν σηκωνεται απο καποιο δεντρο ή χωραφι αλλα...οταν περναει πανω απο το καρτερι μας με αυτον τον τροπο που παραπεμπει σε αεροπλανο τυπου φαντομ!!!δεν ξερω αν συμφωνειτε και ανοιξα αυτο το θεμα για να ακουσω και τη δικη σας αποψη.περιμενω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: η τουφεκια στο τρυγονι!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 19, 2013 11:59 am 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
απο την δικη μου εμπειρια θεωρω πως η τουφεκια του τρυγονιου ειναι μακραν η πιο δυσκολη απο ολα τα φτερωτα!!!οχι τοσο οταν σηκωνεται απο καποιο δεντρο ή χωραφι αλλα...οταν περναει πανω απο το καρτερι μας με αυτον τον τροπο που παραπεμπει σε αεροπλανο τυπου φαντομ!!!δεν ξερω αν συμφωνειτε και ανοιξα αυτο το θεμα για να ακουσω και τη δικη σας αποψη.περιμενω...

Δύσκολη σε σχέση με άλλα θηράματα δεν ξέρω αν είναι γιατί δεν έχω τουφεκίσει ποτέ μου πέρδικα. Αυτό που ξέρω είναι οτι είναι η πιο όμορφη και ειδικά όταν κλείνει τα φτερά και βουτάει στο σπόρι. ΜΑΓΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 19, 2013 12:08 pm 

συμφωνω!!!ποτε δεν θα ξεχασω τον ενα και μοναδικο απανωτο ντουμπλε που εκανα σε ενα ζευγαρι τρυγονια που μπαινανε με χιλια πανω απ το καρτερι μου!οταν λεω ενα και μοναδικο ντουμπλε δεν ειναι λογω λαθος σκοπευσεων αλλα απο την ελειψη του συγκεκριμενου θηραματος στην περιοχη μου και γενικα στα μερη που εγω κυνηγαω!ντουμπλε;;;ισον ονειρο θερινης νυκτος!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 19, 2013 12:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Λατρευω να το βλεπω να αρχιζει τα τσαλιμια και να βουταει προς το εδαφος περνωντας μεσα απο τις τουφεκιες... :wink:

Νομιζω οτι ο κυριος λογος των αποτυχιων ειναι οι νευρικες κινησεις που ειδικα στην αρχη της κυνηγετικης περιοδου ειναι πολυ εντονες... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 19, 2013 12:20 pm 

μεγαλη αληθεια οτι ειναι απιστευτος ο τροπος που αποφευγει δυο,τρεις ή και τεσσερις καραμπινες που αδειαζουν ταυτοχρονα και δεν το πετυχαινουν!αυτο δειχνει ξεκαθαρα την ικανοτητα του συγκεκριμενου θηραματος!τετοια ικανοτητα που οταν την αντιλαμβανεσαι σε αποσβολωνει....δεν ειναι τυχαιο το παρατσουκλι <<γοργοφτερουγο>>τρυγονι!το αξιζει περα για περα!αφου οταν μου ξεφευγει δεν τσατιζομαι αντιθετα του βγαζω το καπελο,ειναι ο γιουσειν μπολτ του αερα δεν σου αφηνει περιθωριο να μην το σεβαστεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 19, 2013 12:32 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
αφου οταν μου ξεφευγει δεν τσατιζομαι αντιθετα του βγαζω το καπελο,

+1
Και εγω, ωραιος... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 20, 2013 10:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Άξιος αντίπαλος που πραγματικά χαίρει τον σεβασμό απο πολλούς.Τρομερή ικανότητα διαφυγής που σε συνδιασμό με το μούδιασμα της πολύμηνης απραξίας μας όταν σε ''καβαλάει'' σε κάνει να χάνεις την ισσοροπία σου!Την πέρδικα δεν την έχω κυνηγήσει ποτέ μου...διαφορετικός βαθμός δυσκολίας γιατί λαχανιασμένος με το φορτίο επάνω σου να προσπαθείς να πλησιάσεις τον σκύλο σε κακοτράχαλο έδαφος.για να πάρεις θέση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 21, 2013 10:10 am 

fassajim έγραψε:
Άξιος αντίπαλος που πραγματικά χαίρει τον σεβασμό απο πολλούς.Τρομερή ικανότητα διαφυγής που σε συνδιασμό με το μούδιασμα της πολύμηνης απραξίας μας όταν σε ''καβαλάει'' σε κάνει να χάνεις την ισσοροπία σου!Την πέρδικα δεν την έχω κυνηγήσει ποτέ μου...διαφορετικός βαθμός δυσκολίας γιατί λαχανιασμένος με το φορτίο επάνω σου να προσπαθείς να πλησιάσεις τον σκύλο σε κακοτράχαλο έδαφος.για να πάρεις θέση.

καμια σχεση η βολη της περδικας με του τρυγονιου!μπορει να πρεπει να τουφεκισεις και να τρεμουν τα ποδια σου,μπορει τα πνευμονια σου να σου κατεβαζουνε καντηλια αλλα τη δυσκολια του τρυγονιου δεν την εχει η περδικα!ταχητυτα αναπτυσει πολυ μεγαλη αλλα πεταει παντα(εκτος ελαχιστων περιπτωσεων εως ανυπαρκτες)προς τα κατω και σε ευθεια γραμμη.ποσες φορες εχω δει να βγαζει τις περδικες φιλος μου που εχουμε παει μαζι και ειναι πιο ψηλα και ενω φαινομαι στο ανοιχτο ερχονται και περνανε ακριβως απο πανω μου.αυτο δεν το κανουν σε καμια περιπτωση τα περιστεροειδη(τρυγονια,φασες,αγριοπεριστερα)!αν φενεσαι δεν σε πλησιαζουν ουτε στο χιλιομετρο και οχι με καραμπινα αλλα ουτε με ατομικη βομβα δεν τα πιανεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

της τουφεκιες που εκανα αυτες της μερες στα τρυγονια της ευχαριστηθηκα και μαλιστα στα χαμενα πουλια με τα τσαλιμακιατους ποο κανανεεεε :wink: :wink: για να ξεφηγουνε ωντως το τρυγονι του βγαζω το καπελωμουυυυ :lol: :lol: αξιω θηραμα :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 7:44 am 
Άβαταρ μέλους

Θεωρώ πως είναι πολύ άτοπο να συγκρίνουμε την τουφεκιά που χρειάζεται το κάθε θήραμα.

Στην πέρδικα η δυσκολία είναι μεγάλη γιατί όπως προαναφέρθηκε είσαι λαχανιασμένος με την γλώσσα στο πάτωμα κλπ όμως έχει ακόμα την δυσκολία του ότι τις περισσότερες φορές είναι εξερχόμενες οι τουφεκιές αλλά κυρίως το ότι όταν την τουφεκάς δεν έχεις το φόντο του ουρανού....... :wink:

Ακόμα δεν είδα να αναφερθεί η δυσκολία της τουφεκιάς στην μπεκάτσα, που ποτέ δεν είναι ίδια (εκτός από κάποιους κατσαπλιάδες που την κυνηγάνε στο καρτέρι).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 8:07 am 

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
Θεωρώ πως είναι πολύ άτοπο να συγκρίνουμε την τουφεκιά που χρειάζεται το κάθε θήραμα.

Στην πέρδικα η δυσκολία είναι μεγάλη γιατί όπως προαναφέρθηκε είσαι λαχανιασμένος με την γλώσσα στο πάτωμα κλπ όμως έχει ακόμα την δυσκολία του ότι τις περισσότερες φορές είναι εξερχόμενες οι τουφεκιές αλλά κυρίως το ότι όταν την τουφεκάς δεν έχεις το φόντο του ουρανού....... :wink:

Ακόμα δεν είδα να αναφερθεί η δυσκολία της τουφεκιάς στην μπεκάτσα, που ποτέ δεν είναι ίδια (εκτός από κάποιους κατσαπλιάδες που την κυνηγάνε στο καρτέρι).

στην μπεκατσα η βολη δεν ειναι τοσο δυσκολη αυτη καθ αυτη!!!αλλα ειναι δυσκολη λογο του πυκνου που γινεται συνηθως....επειδη δηλαδη μπορουν να βρεθουν μπροστα της διαφορα εμποδια.η μπεκατσα φημιζεται για το ποσο εξυπνη ειναι και το ποσο αποκρυφη ειναι η συμπεριφορα της!επισης γνωμη μου ειναι πως καμια βολη δεν ειναι ακριβως ιδια με καποια αλλη ακομα κι αν προκειτε για κυνηγι ιδιου ειδους θηραματος!επισης η μπεκατσα πεφτει πανευκολα σαν να παθαινει ανακοπη καρδιας με το που ακουει το μπαμ,απ την τρομαρα της(αλλα κι αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,κουβεντα να γινεται)!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 2:07 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:

στην μπεκατσα η βολη δεν ειναι τοσο δυσκολη αυτη καθ αυτη!!!αλλα ειναι δυσκολη λογο του πυκνου που γινεται συνηθως....επειδη δηλαδη μπορουν να βρεθουν μπροστα της διαφορα εμποδια.η μπεκατσα φημιζεται για το ποσο εξυπνη ειναι και το ποσο αποκρυφη ειναι η συμπεριφορα της!επισης γνωμη μου ειναι πως καμια βολη δεν ειναι ακριβως ιδια με καποια αλλη ακομα κι αν προκειτε για κυνηγι ιδιου ειδους θηραματος!επισης η μπεκατσα πεφτει πανευκολα σαν να παθαινει ανακοπη καρδιας με το που ακουει το μπαμ,απ την τρομαρα της(αλλα κι αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,κουβεντα να γινεται)!

αυτο με την τρομαρα δεν ισχυει στελιο.η μπεκατσα αν δεν παρει σκαγια στο φτερο δεν πεφτει κατω που να κοπανιεσε.ποσες μπεκατσες καναν φτερο και πανω απο διακοσια μετρα και τις βρηκε ο σκυλος νεκρες
μετα απο ποση ωρα!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 11:49 pm 

ναι φιλε στεφανε δικιο εχεις...δεν κυριολεκτω γι αυτο εβαλα μπροστα το σαν!!!φυσικα και δεν πεφτει απο τρομο απλα το τραγικοποιω για να φανει η αντιθεση με τα τρυγονοφασσοαγριοπεριστεροειδη!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: