Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νεος ποιντερας ....... ψαχνεται!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 11:25 pm 

Σαν νεος ιδιοκτητης ποιντερ εχω αρκετες αποριες και ζητω προκ/κα κατανοηση....... :)
εδω και εξι μηνες εχω μια κουταβα 8.5 μηνων . τον Σεπτεμβριο την ξεκινησα με στημενα ορτυκακια και χωρις καμια προεκπεδευση η σκυλα τα φερμαριζε και μαλλιστα νομιζω απο σχετικα μακρινη αποσταση 10-12 μετρα..... αγριο δεν καταφερα να της δειξω..... ( σε 5-6 περιπου εξοδους στα Μεγαρα ) αυτο που με προβληματιζε τοτε ηταν οτι δεν ανοιγοταν πανω απο 20 -25 μετρα απο εμενα . ετσι την εβγαζα στο βουνο και δεν την καλουσα καθολου απο φοβο μην την κοψω....... (λαθος???)οκτωβρη Νοεβρη την εβγαλα στο Σχιστο οπου στην δευτερη εξοδος σχεδον επεσε πανω σε μια περδικα.Την οποια ακολουθησε τρεχοντας καμια 300αρια μετρα..... στην επομενη εξοδο ανοιγοταν ομορφα 100-150 μετρα μαχ.....ειχε επιστροφες με την σφυριχτρα ολα οκ ...... οταν ομως μου φερμαριζε καμια περδικα στο σηκωμα το σκυλι εξαφανιζοταν προς την κατευθηνση του πουλιου αδιαφοροντας για εμενα :evil: :evil: σε αλλη εξοδο σε μπεκατσα 1η φορα σε ασφακωτο βατο μερος ηταν τυχερη σηκωσε 2 μπεκατσες (την πρωτη προγκα την δευτερη φερμαριστη χωρις δυστιχως να παρω καμμια )τοτε η κατασταση χειροτερεψε στο οτι το σκυλι δεν επιστρεφει ηρθε να προστεθει οτι ξεκινησε να δεινει λευκες φερμες (οχι στο σχιστο..... εκει η φερμα ειναι πουλι....) μονο στο μπεκατσοτοπι) η να φερμαρει κοτσυφια...... παρολο που δεν εχω τουφεκισει ποτε κοτσυφι μαζι της...... :| τι κανω λαθος???? αυτες τις μερες η σκυλα εχει περιοδο και την εχω μεσα στο σπιτι και οχι στο κουμασι για να φτιαξω την σχεση με την σκυλα.....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος ποιντερας ....... ψαχνεται!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 8:34 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα φίλε. Όσο περίεργο και να σου ακουστεί όλα είναι απολύτως φυσιολογικά στην σκυλίτσα σου. Αυτό που θέλει είναι εξόδους και πουλιά στο στόμα, με σύνεση όμως γιατί είναι μικρή ηλικιακά και δεν πρέπει να την καταπονείς πολύ σωματικά. Όσο για τις λευκές είναι λόγω απειρίας, σιγά σιγά θα μάθει να ξεχωρίζει πότε έχει πραγματικά το πουλί μπροστά της και πότε φερμάρει κάποια ζεστή θέση. Αυτό με τις λευκές μπορεί να μην το κόψει τελείως αλλά κανένα σκυλί δεν είναι τέλειο. Για τα κοτσύφια απλά να αδιαφορείς και θα το κόψει σιγά σιγά. Και όσο για το φευγιό, βασική υπακοή όσο ακόμα είναι νωρίς. Πάντως επειδή είναι ακόμα στην εφηβία είναι λογικό να κάνει και καμία τρέλα παραπάνω :wink: .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 12:52 pm 
Άβαταρ μέλους

stamatis eratini έγραψε:
Σαν νεος ιδιοκτητης ποιντερ εχω αρκετες αποριες και ζητω προκ/κα κατανοηση....... :)
εδω και εξι μηνες εχω μια κουταβα 8.5 μηνων . τον Σεπτεμβριο την ξεκινησα με στημενα ορτυκακια και χωρις καμια προεκπεδευση η σκυλα τα φερμαριζε και μαλλιστα νομιζω απο σχετικα μακρινη αποσταση 10-12 μετρα..... αγριο δεν καταφερα να της δειξω..... ( σε 5-6 περιπου εξοδους στα Μεγαρα ) αυτο που με προβληματιζε τοτε ηταν οτι δεν ανοιγοταν πανω απο 20 -25 μετρα απο εμενα . ετσι την εβγαζα στο βουνο και δεν την καλουσα καθολου απο φοβο μην την κοψω....... (λαθος???)οκτωβρη Νοεβρη την εβγαλα στο Σχιστο οπου στην δευτερη εξοδος σχεδον επεσε πανω σε μια περδικα.Την οποια ακολουθησε τρεχοντας καμια 300αρια μετρα..... στην επομενη εξοδο ανοιγοταν ομορφα 100-150 μετρα μαχ.....ειχε επιστροφες με την σφυριχτρα ολα οκ ...... οταν ομως μου φερμαριζε καμια περδικα στο σηκωμα το σκυλι εξαφανιζοταν προς την κατευθηνση του πουλιου αδιαφοροντας για εμενα :evil: :evil: σε αλλη εξοδο σε μπεκατσα 1η φορα σε ασφακωτο βατο μερος ηταν τυχερη σηκωσε 2 μπεκατσες (την πρωτη προγκα την δευτερη φερμαριστη χωρις δυστιχως να παρω καμμια )τοτε η κατασταση χειροτερεψε στο οτι το σκυλι δεν επιστρεφει ηρθε να προστεθει οτι ξεκινησε να δεινει λευκες φερμες (οχι στο σχιστο..... εκει η φερμα ειναι πουλι....) μονο στο μπεκατσοτοπι) η να φερμαρει κοτσυφια...... παρολο που δεν εχω τουφεκισει ποτε κοτσυφι μαζι της...... :| τι κανω λαθος???? αυτες τις μερες η σκυλα εχει περιοδο και την εχω μεσα στο σπιτι και οχι στο κουμασι για να φτιαξω την σχεση με την σκυλα.....
καλημερα φιλε κ απο μενα!!μια χαρα ειναι η σκυλιτσα σου οπως ειπε και ο Δημητρης το μονο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να της δωσεις πολυ χρονο πολλες εξοδους κ να τις δωσεις να καταλαβει εσυ τις μυρωδιες που θες τουφεκοντας μονο φερμαριστα (προσοχη σε αυτο) :twisted: :twisted: :twisted: τα θηραματα που θες.τελος η βασικη υπακοη ειναι για μενα το Α και το Ω στο κτισημο της της σχεσης κ της επικοινωνιας με το σκυλο μας..τωρα που δεν κυνηγας ασχολησου μαζι της. :P :P :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 1:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλη συνεχεια στην σκυλιτσα σου φιλαρακο.

εχεις να την μαθεις πολλα και να σε μαθει πολλα

οπως ειπε ο Δημητρης δωστης εξοδους και προσπαθησε να φτιασετε μια σχεση αριχτη..

Μ'εκπαιδευση στηριγμενη στην επιβραβευση.

Επαινους,χαδι,επιβραβευση και θα γινεις ο κοσμος της.

Μια χαρα τα παλευει.

Απο Ερατεινη εισαι;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 3:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγω συμφονω μετα παιδια,διαβασε και διαφορα ποστ στο φορουμ που αφορουν το ποιντερ,και γενικα τα κυνηγοσκυλα και την εκπεδευση τους και θα βγαλεις χρησημα συμπερασματα,θα σου λυθουν και πιθανες μελλοντικες σου αποριες :wink:
Και φυσικα να χερεσαι το σκυλακι σου,και να ειναι καλοτυχο :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 5:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε όπως τα ακούω εγώ,για την ηληκία της είναι και πολύ καλή.
Τρέχει πίσω από τα πουλιά για να τα ξανασηκώσει, Οταν το σκυλί βρίσκει πουλιά θα πάει στα πουλιά δε θα γυρίσει στο αφεντικό. Τα μικρόπουλα τα κυνηγάει γιατί όλα για αυτήν είναι θήραμα, μόλις μπει το τουφέκι στη μέση θα μάθει να ξεχωρίζει.
Τουφέκα της τα σωστά πουλιά και του χρόνου που θα ωριμάσει το κορμί της θα πάει και καλύτερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 1:01 am 

ευχαριστω για τις απαντησεις......
ναι απο ερατεινη και πιο συγκεκριμενα απο Τολωφονα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 8:28 am 
Άβαταρ μέλους

stamatis eratini έγραψε:

Καλή συνέχεια :) .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 10:22 am 

Η εκπαίδευση (ΙΜΟ) είναι ένας αγώνας, μια πολυεπίπεδη προσπάθεια.

Το ερώτημα είναι: "ποιος τελικά θα καταφέρει να εκπαιδεύσει ποιον", ο σκύλος το αφεντικό ή το αφεντικό το σκύλο.? :lol:
Κι εγώ συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά ως προς τις απαντήσεις. Φυσιολογικά πάνε όλα.

Καλή συνέχεια με την κουτάβα σου. Κι αφού είσαι από Ερατεινή/Τολοφώνα, πήγαινε στον Λέτσο να στα πει αναλυτικότερα. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 11:41 am 
Άβαταρ μέλους

stamatis eratini έγραψε:

γι'αυτο και πηρες "βελεντζακι".. :lol:

για την υγρασια :wink:

εχει πολλα τοπικ με θεματα εκπαιδευσης,διορθωσης,πρωτα βηματα κλπ,κλπ το φορουμ που θα βοηθησουν σε αρκετες αποριες πατριωτακι.

καλυτερα λεει το προλαμβανειν απο το θεραπευειν.

σιγα σιγα σταθερα,με υπομονη και μερακι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 3:29 pm 

Chrisstk έγραψε:
Η εκπαίδευση (ΙΜΟ) είναι ένας αγώνας, μια πολυεπίπεδη προσπάθεια.

Το ερώτημα είναι: "ποιος τελικά θα καταφέρει να εκπαιδεύσει ποιον", ο σκύλος το αφεντικό ή το αφεντικό το σκύλο.? :lol:
Κι εγώ συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά ως προς τις απαντήσεις. Φυσιολογικά πάνε όλα.

Καλή συνέχεια με την κουτάβα σου. Κι αφού είσαι από Ερατεινή/Τολοφώνα, πήγαινε στον Λέτσο να στα πει αναλυτικότερα. :wink:

:lol: :lol: :lol: απο που εισαι ρε πατριδα?????
Ο Νωντας μονο γουρουνι παει δεν ασχολειται με τα πουλια......
εκτος απο καμια τσιχλα στο τσακιρ......!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2013 3:17 pm 

:lol:

Όχι ο Νώντας ρε Σταμάτη, το Θύμιο ρώτα ή το Χρήστο.
Από Σερνικάκι είναι η καταγωγή μου αλλά μαζί με τα παιδιά κυνήγαγα μέχρι και πριν 2 χρόνια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2013 11:41 pm 

Chrisstk έγραψε:
:lol:

Όχι ο Νώντας ρε Σταμάτη, το Θύμιο ρώτα ή το Χρήστο.
Από Σερνικάκι είναι η καταγωγή μου αλλά μαζί με τα παιδιά κυνήγαγα μέχρι και πριν 2 χρόνια.

νομιζα οτι οι Λετσεοι κυνηγανε γουρουνι.....
περδικα κυνηγουσατε????
Στο Σερνικακι εχω πελατη την θεια με την ταβερνα στην πλατεια στον πλατανο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 24, 2013 9:26 am 

stamatis eratini έγραψε:
νομιζα οτι οι Λετσεοι κυνηγανε γουρουνι.....
περδικα κυνηγουσατε?

Τα τελευταία χρόνια, ναι. Αλλά από τα περδίκια ξεκινήσαν όλοι. :)

Πρώτο κυνήγι που είχα κατέβει Ερατεινή πριν καμιά 20αριά χρόνια και με πήγαν κατευθείαν πέρδικα. Τα είχα δει όλα λέμε... :shock:

Υγ. Έχεις πμ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: