Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φερμαριστο η αφερμάριστο ορτύκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2012 9:51 am 

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου έχει κάνει εντύπωση το ότι πολλοί κυνηγοί ενώ κυνηγούν με σκυλιά φέρμας τουφεκάνε χωρίς δισταγμό και όποιο ορτύκι σηκωθεί μόνο του η προγκηξει ο σκύλος τους !!!!!!!
Επίσης κυνηγάνε παγάνα 3-4 μαζί κοντά ο ένας στον άλλο με αρκετά σκυλιά μπροστά τους και ότι σηκωθεί με τον οποιοδήποτε τρόπο τουφεκιέτε σχεδόν από όλους !!!!!!!!!!
Εγώ κυνηγώ με σκύλο ξεσηκωτή και μόνος μου η άντε με άλλον ένα φίλο παρέα με ότι σημαίνει αυτό !!!!!
Με κάνει να απορώ λοιπόν ότι όλοι αυτοί έχουν πόιντερ σέττερ επανιελ κα και και μετά προφανώς μιλάνε για τις ικανότητες του σκύλου τους στο κυνήγι και για αυτές τις φιλές φέρμας !!!!!
Με απλά λόγια γιατί δεν παίρνουν ένα σκύλο ξεσηκωτή αφού αυτός τους ταιριάζει με το κυνήγι που κάνουν ........!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φερμαριστο η αφερμάριστο ορτύκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2012 3:45 pm 
Άβαταρ μέλους

H-H έγραψε:
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου έχει κάνει εντύπωση το ότι πολλοί κυνηγοί ενώ κυνηγούν με σκυλιά φέρμας τουφεκάνε χωρίς δισταγμό και όποιο ορτύκι σηκωθεί μόνο του η προγκηξει ο σκύλος τους !!!!!!!
Επίσης κυνηγάνε παγάνα 3-4 μαζί κοντά ο ένας στον άλλο με αρκετά σκυλιά μπροστά τους και ότι σηκωθεί με τον οποιοδήποτε τρόπο τουφεκιέτε σχεδόν από όλους !!!!!!!!!!
Εγώ κυνηγώ με σκύλο ξεσηκωτή και μόνος μου η άντε με άλλον ένα φίλο παρέα με ότι σημαίνει αυτό !!!!!
Με κάνει να απορώ λοιπόν ότι όλοι αυτοί έχουν πόιντερ σέττερ επανιελ κα και και μετά προφανώς μιλάνε για τις ικανότητες του σκύλου τους στο κυνήγι και για αυτές τις φιλές φέρμας !!!!!
Με απλά λόγια γιατί δεν παίρνουν ένα σκύλο ξεσηκωτή αφού αυτός τους ταιριάζει με το κυνήγι που κάνουν ........!!!!!

Καλησπερα,μερικες φορες τα θηραματα για διαφορους λογους ειναι πολυ επιφυλακτικα και δεν δεχονται φερμα.Αυτο δεν σημαινει οτι ο σκυλος ειναι κακος,βεβαια υπαρχουν κυνηγοι που υπερβαλουν στο να τουφεκανε αφερμαριστα πουλια με αποτελεσμα να χαλανε νεαρα σκυλια.Το θεμα με τα 4-5 ατομα που κυνηγανε σαν παγανα μου φαινεται τελειως αντιδεοντολογικο και αντιαισθητικο,πραγμα που βλεπω να κανουν και στην Σκοτια και Αγγλια πλεον στο κυνηγι γκραους.Αν ειναι δυνατον γεννησαν τοσες φυλες φερμας οι αγγλοι (ποιντερ,σεττερ) και κυνηγανε με παγανα και σπρινγκερ και λαμπραντορ.Που πηγε οβασιλιας της φερμας;Παντως το κυνηγι με σκυλο φερμας προσωπικα εχει αλλη γλυκα απ οτι με ξεσηκωτη κι ας ειναι και λιγοτερο αποδοτικο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2012 3:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Ορτυκι λες εσυ :lol: ξερεις ποσους εχω δει με σκυλους φερμας και μπιπερ κιολας :shock: να ντουφεκανε τσιχλες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .θες να κυνηγας τα παντα να κανεις το κεφι σου το καταλαβαινω, το σεττερ η το ποιντερ τη το θες;;;;παρε ενα σπριγκελ ενα κοκερ.
Ψιλα γραμματα τωρα αυτα που λεω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2012 4:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Greg έγραψε:
Ορτυκι λες εσυ :lol: ξερεις ποσους εχω δει με σκυλους φερμας και μπιπερ κιολας :shock: να ντουφεκανε τσιχλες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .θες να κυνηγας τα παντα να κανεις το κεφι σου το καταλαβαινω, το σεττερ η το ποιντερ τη το θες;;;;παρε ενα σπριγκελ ενα κοκερ.
Ψιλα γραμματα τωρα αυτα που λεω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αυτο που μου λες το εχω δει μονο με επανιελ.Δεν θα το εκανα ποτε.Ειναι βιασμος της φυλης...Παντως εχω ακουσει αποψεις απο κυνηγους που ευτυχως δεν εχουν σκυλια οτι το καλο σκυλι πρεπει να φερμαρει τις μπεκατσες και να απορταρει και τσιχλες...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2012 9:32 pm 

εχει απολυτο δικοι ο φιλος,ειναι πολλοι που το κανουν αυτο,εχω δει σεττερ για απορτ σε τσιχλα,το οποιο το εκθιαζε οτι ηταν καταπληκτικο μπεκατσοσκυλο ε και να οι μπεκατσες που εκανα με αυτον,αλλα το καρτερι πηγενε συννεφο,στο θεμα λοιπον,οντως η λαχταρα του κυνηγου για θυραμα πολλες φορες, αφηνει ενα πολλα υποσχομενο η καλο σκυλο στο πλαι για μια ντουφεκια,απο οτι καταλαβα ο πρωτος φιλος πρεπει να εχει σπριγκερ,πολλοι ειναι οι κυνηγοι επισεις που παρασυρονται απο την "μοδα" μπεκατσα,σκυλια φερμας,βλεποντας ταινιες με πολλες μπεκατσες και σκυλαρους λεγοντας εδω ειμαστε,αλλα η αληθεια ειναι αλλη,περνουν νεαρα σκυλια που περιμενουν να κανουν παπαδες σε ολα τα εδαφοβια θυραματα,τρωνε τα μουτρα τους την πρωτη χρονια, απελπιζονται οι περισσοτεροι και στο τελος βλεπουμε αυτο που γινεται,αφερμαριστα,τσιχλες,εγκαταληψη σκυλων γιατι ταχα δεν ηταν καλος,αλλα δεν ειπε αν ηταν πρωτα καλος αυτος,ο πρωτος φιλος εχει δικιο,ειναι τα καλυτερα σκυλια για τους περισσοτερους εδω,εγω προσωπικα ειδα ενα σπριγκερ τι κανει και εμεινα αφωνος,μετα απο χρονια με σκυλια φερμας,το πιθανοτερο να παρω εναν τετοιο σατανα :D γιατι τα κυνηγια μου ειναι ανυπαρκτα,δεν μπορω να κανω ταξιδια μακρινα λογο οικονομικου,οποτε τα καλα μερη κλαφτα και ο χρονος μου ειναι εξαιρετικα περιορισμενος,οποτε ενα σκυλακι με λιγο υπομονη,μικρη εκπεδευση,γινεται αριστος συντροφος εστω και για τα εδω υποτηθεμενα κυνηγια,τωρα αν αλαξουν καποια μερα τα πραγματα και εχω οικονομικη ευχερια,παλι χαμενο δεν θα παει,ισα ισα που θα εξιδικευτει σε κατι πιο εκλεπτισμενο,οπως ο λαγος :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2012 10:44 pm 
Άβαταρ μέλους

να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη.
κυνηγω με ποιντερ.στην εξορμηση μου αρεσει το σκυλι να ειναι πρωταγωνιστης.
να ψαξει, να φερμαρει,να νιωσουμε και εγω και αυτο την αδρεναλινη στα υψη,να τουφεκισω, να παρει το πουλι στο στομα του, να κανει ενα γυρο, και να μου το προσφερει στο χερι.
αυτη η σκηνη με γεμιζει.
δεν με νοιαζει αν παρω 1,2,3 η 10 πουλια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 23, 2012 1:15 pm 

panos franchi έγραψε:
να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη.
κυνηγω με ποιντερ.στην εξορμηση μου αρεσει το σκυλι να ειναι πρωταγωνιστης.
να ψαξει, να φερμαρει,να νιωσουμε και εγω και αυτο την αδρεναλινη στα υψη,να τουφεκισω, να παρει το πουλι στο στομα του, να κανει ενα γυρο, και να μου το προσφερει στο χερι.
αυτη η σκηνη με γεμιζει.
δεν με νοιαζει αν παρω 1,2,3 η 10 πουλια.

Αυτό είναι και για μένα το κυνήγι με σκύλο φέρμας από ότι φαίνεται όμως στην πράξη δεν το ακολουθούν πολλοί κάτοχοι σκύλων φέρμας και κυνηγάνε με τέτοιο τρόπο που τεριάζει μόνο σε σκύλο ξεσικωτή :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 7:18 am 
Άβαταρ μέλους

To ντοπιάρικο ορτύκι (και το έχω ξαναγράψει) είναι το δυσκολότερο θήραμα για 1 σκύλο φέρμας. Μυρίζει ελάχιστα και ποδαρώνει πααααάρα πολύ. Με λογικό επακόλουθο, κάποιες φορές (ίσως και τις περισσότερες) το ορτύκι να πετάγεται αρκετά μπροστά από τον σκύλο. Έχει διαφόρα όμως το να πετάγεται μπροστά από τον σκύλο, όταν ο σκύλος το έχει πάρει χαμπάρι και διαφορά όταν αυτός το πατάει κάνοντας την τρελή του κούρσα. Τώρα τον τρόπο κυνηγίου με παγάνα, άσχετα αν διεξάγεται παρουσία σκύλων ή όχι, δεν το κατακρίνω, γιατί έχει και αυτός την γοητεία του, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 8:42 am 
Άβαταρ μέλους

Το ντοπιάρικο ναι υπάχρει εξήγηση και δικαιολογία αλλα στο περασματιάρικο που θεωρείται από τα πιό σταθερά θηράματα για να κάνει ο σκύλος φέρμα :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 10:37 am 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΣ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΞΕΣΗΚΩΝΩΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ Η ΑΠΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΛΑΘΟΣ!!! ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΑ!!! ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ 2-3 ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ????? ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ Η ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ!!!! ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΓΑΝΑ!!!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ!!!!! ΥΣ. ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ!!! ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ????? ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΟΔΑΡΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 1:13 pm 
Άβαταρ μέλους

8) :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 1:48 pm 
Άβαταρ μέλους

πιστευω πως οταν κυνηγαμε ορτυκια και αυτα ξεπεταγονται αφερμαριστα (εστω και αν αυτο γινεται που και που) ειτε απο τον σκυλο ειτε απο εμας υπαρχει προβλημα κι απλα ο σκυλος αφηνει θηραμματα πισω του. Οταν εμεις προχωραμε και καρπωνομαστε τα αφερμαριστα ορτυκια ενισχυουμε την ατακτη ερευνα του σκυλου, δηλ αυτη της ανεπαρκους εκμεταλευσης του αερα με λασε και της ακανονιστης ερευνας. Σε περιπτωση αφορητης ζεστης και πληρους απνοιας (συνθηκες καλοκαιριου που συνηθιζονται στο ορτυκι) παλι ο σκυλος πρεπει να τακτοποιει την ερευνα του, αν οχι ως προς τον ανυπαρκτο ανεμο, ως προς τα κομματια που εξαψε τα οποια αναγνωριζει π.χ απο την μυρωδια που αφησε ο ιδιος.. ο καλος σκυλος παλι γεωμετρικα ως προς την κατευθυνση μας θα τοποθετηθει και θα προσπαθει στο μεγιστο δυνατο να ενεργει σε λασε.

Δεν εχω προβλημα με τους κυνηγους που εχουν το σκυλακι τους και πανε και βαρανε κανενα ορτυκακι οπως να ναι, απλα θα ηθελα να απευθυνθω σε ξερολες και κυναγωγους με καμιονια που "ριχνουν" το προβλημα στα ντοπιαρικα η βουλγαρικα ορτυκια και στα φεγγαρια... Ναι υπαρχουν ορτυκια και περδικες και μπεκατσες που θα νικησουν τον σκυλο, το κανεις καραμελλα..., αποδεχεσαι την ηττα και δεν ξεσπας στο θηραμμα επι τοπου αλλα αντιθετως θα πρεπει να πας σπιτι και να συλλογιστεις, να φιλοσοφισεις, να ψαχτεις και σαφως να ενεργησεις πανω στο "γιατι" ο σκυλος σου εχει αυτη την συμπεριφορα αλλα π.χ. στο διπλανο οικοπεδο υπηρχε ενας μαγκας με δυο ..ποιντερ και πηγαινε απο φερμα σε φερμα, συναινεσεις κοκ

Η κυνοφιλια και η κυνοτεχνια εχουν αρχες και επιλεγεις η να συγκαταλεγεσαι στους απλους κυνηγους για τον "μεζε" η σε συτους που το βλεπουν ως σπορ με συνεχη περιθωρια βελτιωσης και καταληξη οχι τα νουμερα θηραμματων που θα φαμε αλλα την διαδικασια απο το λουρι μεχρι την φερμα και την σωστη και προβλεπομενη καρπωση..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 6:54 pm 
Άβαταρ μέλους

geo έγραψε:
πιστευω πως οταν κυνηγαμε ορτυκια και αυτα ξεπεταγονται αφερμαριστα (εστω και αν αυτο γινεται που και που) ειτε απο τον σκυλο ειτε απο εμας υπαρχει προβλημα κι απλα ο σκυλος αφηνει θηραμματα πισω του. Οταν εμεις προχωραμε και καρπωνομαστε τα αφερμαριστα ορτυκια ενισχυουμε την ατακτη ερευνα του σκυλου, δηλ αυτη της ανεπαρκους εκμεταλευσης του αερα με λασε και της ακανονιστης ερευνας. Σε περιπτωση αφορητης ζεστης και πληρους απνοιας (συνθηκες καλοκαιριου που συνηθιζονται στο ορτυκι) παλι ο σκυλος πρεπει να τακτοποιει την ερευνα του, αν οχι ως προς τον ανυπαρκτο ανεμο, ως προς τα κομματια που εξαψε τα οποια αναγνωριζει π.χ απο την μυρωδια που αφησε ο ιδιος.. ο καλος σκυλος παλι γεωμετρικα ως προς την κατευθυνση μας θα τοποθετηθει και θα προσπαθει στο μεγιστο δυνατο να ενεργει σε λασε.

Δεν εχω προβλημα με τους κυνηγους που εχουν το σκυλακι τους και πανε και βαρανε κανενα ορτυκακι οπως να ναι, απλα θα ηθελα να απευθυνθω σε ξερολες και κυναγωγους με καμιονια που "ριχνουν" το προβλημα στα ντοπιαρικα η βουλγαρικα ορτυκια και στα φεγγαρια... Ναι υπαρχουν ορτυκια και περδικες και μπεκατσες που θα νικησουν τον σκυλο, το κανεις καραμελλα..., αποδεχεσαι την ηττα και δεν ξεσπας στο θηραμμα επι τοπου αλλα αντιθετως θα πρεπει να πας σπιτι και να συλλογιστεις, να φιλοσοφισεις, να ψαχτεις και σαφως να ενεργησεις πανω στο "γιατι" ο σκυλος σου εχει αυτη την συμπεριφορα αλλα π.χ. στο διπλανο οικοπεδο υπηρχε ενας μαγκας με δυο ..ποιντερ και πηγαινε απο φερμα σε φερμα, συναινεσεις κοκ

Η κυνοφιλια και η κυνοτεχνια εχουν αρχες και επιλεγεις η να συγκαταλεγεσαι στους απλους κυνηγους για τον "μεζε" η σε συτους που το βλεπουν ως σπορ με συνεχη περιθωρια βελτιωσης και καταληξη οχι τα νουμερα θηραμματων που θα φαμε αλλα την διαδικασια απο το λουρι μεχρι την φερμα και την σωστη και προβλεπομενη καρπωση..

+++

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 24, 2012 6:55 pm 
Άβαταρ μέλους

kynigos larisa έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΣ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΞΕΣΗΚΩΝΩΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ Η ΑΠΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΛΑΘΟΣ!!! ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΑ!!! ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ 2-3 ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ????? ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ Η ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ!!!! ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΓΑΝΑ!!!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ!!!!! ΥΣ. ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ!!! ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ????? ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΟΔΑΡΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ!!!

τα ειπες ολα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: