Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: επανιελ και ορεινες περδικες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 18, 2012 1:42 pm 

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει το επανιελ να κυνηγησει ορεινες περδικες.Αρκετοι μου λενε οτι δεν εχουν σταθερη φερμα και κουραζονται ευκολα. Να σημειωσω οτι δεν κυνηγαω σε πολυ βραχωδη μερη.Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι τοσο καλα στον λαγο οσο λενε.Μεχρι στιγμης κυνηγαω με κουρτσχααρ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα μου αρεσουν τα επανιελ επειδη ειναι μικροσωμα.Αν γνωριζει καποιος για τα παραπανω παρακαλω να μου απαντησει. Ευχαριστω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: επανιελ και ορεινες περδικες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 19, 2012 8:49 am 
Άβαταρ μέλους

Ολες σχεδόν οι φυλές σκύλων μπορούν να κυνηγήσουν πέρδικα άρα και τα επανιέλ .
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν έιναι απότα δυνατά τους κυνηγετικά σημεία :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 19, 2012 7:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχει και μια φυλή ανάμεσα στο επανιέλ και στο κούρτσχααρ στο μέγεθος που λέγεται Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων και νομίζω ότι θα ανταποκριθεί καλύτερα στην πέρδικα από ότι το επανιέλ.
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 19, 2012 11:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Επειδη απ'οτι καταλαβαινω ο καθε ενας αναφερει πρωσοπικες γνωμες αναλογα με το ζωντανο που κυναγαει,θα πω οτι σε ολες της φυλες φερμας υπαρχουν πολυ καλα ζωα,τωρα επειδη ζητα ο φιλος μια απαντηση συγκεκριμενη για το επανιελ θα του πω οτι φυσικα και μπορεις να κυνηγησης με μπρετον ορεινη περδικα αρκει να εχεις στα χερια σου ενα πολυ καλο μπρετον με αισθηση θηραματος και μυαλο.Αντεχουν σε κυνηγι πολυωρο ψαχνοντας ασταματητα και δεν αρνουντε τιποτα.Βεβαια θα πω επισης οτι το συγκεκριμενο κυνηγι θελει ζωα ανοιχτα και με πολυ καλη μυτη.Απο εκει και περα ο καθε ενας κυνηγα διαφορετικα και εχει αλλα στανταρ επανω στα ζωα που διαθετει και τι ζητα απο αυτα.
Παντα φιλικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 20, 2012 6:20 pm 
Άβαταρ μέλους

ετσι ακριβως ειναι οπως τα ειπε ο φιλος ,υπαρχουν και ςπανιελ που ειναι πολυ καλα και στην ορεινη :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 21, 2012 11:59 am 
Άβαταρ μέλους

Σε όλες τις φυλές υπάρχουν καλά σκυλιά στην πέρδικα αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις .
Το επανιέλ όπως και να το κάνουμε δεν είναι για πέρδικα εκτός και αν σου πέσει η εξαίρεση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 23, 2012 9:06 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν κάνει το επανιέλ φίλε μου για πέρδικα δεν έχει την σωστή σωματική κατασκευή για αυτή την δουλειά και ιδικά στα δικά μας βουνά :roll: :roll:
Οι συνάδελφοι οι περισσότεροι στο λένε ευγενικά εξ άλλου έχεις δει πολλά επανιελ να κυνηγάνε πέρδικα καλά :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 23, 2012 12:38 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω φιλε παρολο που κυνηγω περδικα με ποιντερ θα σου πω οτι μπορεις να κυνηγησεις περδικες και με
λυκοσκυλο αν το λεει η καρδια του.δεν υπαρχει σκυλος που δεν μπορει να παρει μυροδια ενα κοπαδι περδικες.οπως επισεις δεν υπαρχει περδικας που δεν οδηγει το σκυλι του στο μερος που κυκλοφορει
το κοπαδι.απο κει και περα αν σου αρεσει το επανιελ και το κυνηγι της περδικας το επανιελ σου θα μαθει να την κυνηγα μια χαρα.πολλες εξοδους να του κανεις και θα γινει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 23, 2012 1:15 pm 
Άβαταρ μέλους

MERKEL έγραψε:
Δεν κάνει το επανιέλ φίλε μου για πέρδικα δεν έχει την σωστή σωματική κατασκευή για αυτή την δουλειά και ιδικά στα δικά μας βουνά :roll: :roll:
Οι συνάδελφοι οι περισσότεροι στο λένε ευγενικά εξ άλλου έχεις δει πολλά επανιελ να κυνηγάνε πέρδικα καλά :!: :!: :!:

πω πω πω εχεις το ονομα εχεις και τη χαρη.......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 24, 2012 7:43 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου το όνομα βγαίνει από αυτό :wink:

Εικόνα

Οσο για την χάρη ναι την έχω αν είναι να λέμε αλήθειες και να μην κρυβώμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας.
Αυτό που είπα είναι ότι το επανιελ δεν έχει κατασκευή που να το βοηθάει για κυνήγι βουνού ειδικά σε πετρώδη εδάφη όπως είναι τα δικά μας περδικοβούνια .
Δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνει πέτρες και βράχια εύκολα και φυσικό είναι να κουράζεται .
Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό το κάνει κακό κυνηγόσκυλο αντίθετα σε άλλα μέρη και θηράματα μπορεί να είναι το ιδανικό κυνηγόσκυλο.
Και επαναλαμβάνω έχετε δεί πολλά επανιέλ στο βουνό να κυνηγάνε πέρδικα :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 24, 2012 1:37 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
εγω φιλε παρολο που κυνηγω περδικα με ποιντερ θα σου πω οτι μπορεις να κυνηγησεις περδικες και με
λυκοσκυλο αν το λεει η καρδια του.δεν υπαρχει σκυλος που δεν μπορει να παρει μυροδια ενα κοπαδι περδικες.οπως επισεις δεν υπαρχει περδικας που δεν οδηγει το σκυλι του στο μερος που κυκλοφορει
το κοπαδι.απο κει και περα αν σου αρεσει το επανιελ και το κυνηγι της περδικας το επανιελ σου θα μαθει να την κυνηγα μια χαρα.πολλες εξοδους να του κανεις και θα γινει.

Συμφωνώ και εγώ με τα άνω γραφόμενα. Το επανιέλ είναι καλό σκυλί και πολλοί το θεωρούν το ιδανικό σκύλο για μπεκάτσα λόγω μεγέθους, που όμως αυτό το χαρακτηριστικό το κάνει να μειονεκτεί (όχι όμως και ακατάλληλο) για το κυνήγι της πέρδικας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 25, 2012 12:23 am 
Άβαταρ μέλους

MERKEL έγραψε:
Φίλε μου το όνομα βγαίνει από αυτό :wink:

Εικόνα

Οσο για την χάρη ναι την έχω αν είναι να λέμε αλήθειες και να μην κρυβώμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας.
Αυτό που είπα είναι ότι το επανιελ δεν έχει κατασκευή που να το βοηθάει για κυνήγι βουνού ειδικά σε πετρώδη εδάφη όπως είναι τα δικά μας περδικοβούνια .
Δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνει πέτρες και βράχια εύκολα και φυσικό είναι να κουράζεται .
Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό το κάνει κακό κυνηγόσκυλο αντίθετα σε άλλα μέρη και θηράματα μπορεί να είναι το ιδανικό κυνηγόσκυλο.
Και επαναλαμβάνω έχετε δεί πολλά επανιέλ στο βουνό να κυνηγάνε πέρδικα :!: :!: :!:

αληθειες δεν ειναι αυτα που λες γιατι μαλλον εισαι κολλημενος με καποια αγγλικη φιλη.επιλογη σου και μπραβο σου.δεν ξερω αλλα πεσ μας με τι σκυλο κυνηγας?
το αν μπορει να ανεβοκατεβη πετρες και βραχια ευκολα εισαι παλι λαθος.αν δεις τα σαλτα που ρειχνουν θα αλλαξεις γνωμη.
εγω κυνηγαω 9 χρονια με επανιελ και αυτα που λες δεν ισχυουν.
και δεν εχω δει πολλα επανιελ στο βουνο να κυνηγανε περδικα γιατι η μοδα λεει οτι πρεπει να την κυνηγαμε με ποιντερ και σεττερ.οπως και το μπεκατσοντουφεκο ειναι μια μοδα.εγω με μια καραμπινα κανω ολα μου τα κυνηγια.
σε καλυψα?πες μου ομως με τι κυνηγας εσυ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 11:05 am 
Άβαταρ μέλους

Κυνηγάω με πόιντερ όπως θα είδες άλλα κολλημένος δεν έιμαι πουθενά αν μου πέσει σκύλος που μου κάνει τα γούστα από άλλη φυλή δεν έχω κανένα πρόβλημα να κυνηγήσω μαζί του .
Οσο για το θέμα μας ότι σάλτα και να κάνει η κατασκευή του δεν το βοηθά για αυτό οπότε αυτόματα κουράζεται πολυ περισσότερο από ένα ψηλό σκυλί.
Πουθενα στον τύπο η εδώ δεν θα βρείς κάτι που να λέει ότι το επανιέλ εχει από στα φόρτε του την πέρδικα σαν κανόνα και όχι σαν εξαίρεση το ίδιο θα σου πούν και οι σωστοί εκτροφείς .
Εξ άλλου ο όμιλος αποφεύγει τους αγώνες σε γκρέκα και δεν έχει κάνει ποτέ γιατί ....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 1:54 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω δεν ρωταω ουτε εκτροφεις ουτε εχω σχεση με ομιλους.
βλεπω τι εχω στα χερια μου. :wink:
και δεν μιλαμε για κανονα.δεν σου λεω να παω να το λιωσω στην περδικα.
ακου φιλε μουεγω δεν τα καταλαβαινω αυτα (περδικοσκυλα-μπεκατσοσκυλα).
εγω ξερω οτι για οτι κυνηγι θα παω θα μου κανει τα χατηρια.
και δεν ειμαι κολλημενος με τα επανιελ ετσι?ειχα και ποιντερ και κουτσχααρ.
απλα μην τους βαζεις συνορα και μην εισαι απολυτος.
παντα φιλικα και καλα κυνηγια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 28, 2012 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

οταν παιρνεις ενα σκυλι βαζεις πολλους παραγοντες για να διαλεξεις.τι κυνηγας πιο πολυ, αν το θες κοντινο, η μακρυνο, αν θες να αντεχει στο κρυο, η στην ζεστη, και αλλους πολλους.
το οτι υπαρχουν σκυλια εξαιρετα σε ολες τις ρατσες που κυνηγουν περα απο τα στανταρ ειναι αλλο θεμα.
αν εχεις την περδικα αγαπημενο κυνηγι θα παρεις περδικοσκυλο.
αν μεταξυ αλλων θα κυνηγησεις και λιγο περδικα παρε επανιελ.
οτι και να παρεις ομως πρεπει να γινει με συνεση γιατι τα σκυλακια ειναι ψυχες.δεν φταινε αυτα αν εμεις κανουμε βιαστικη και λανθασμενη επιλογη.
αυτη ειναι η γνωμη μου, φιλικα παντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: