Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επανιελ και ορεινες περδικες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 28, 2012 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

panos franchi έγραψε:
οταν παιρνεις ενα σκυλι βαζεις πολλους παραγοντες για να διαλεξεις.τι κυνηγας πιο πολυ, αν το θες κοντινο, η μακρυνο, αν θες να αντεχει στο κρυο, η στην ζεστη, και αλλους πολλους.
το οτι υπαρχουν σκυλια εξαιρετα σε ολες τις ρατσες που κυνηγουν περα απο τα στανταρ ειναι αλλο θεμα.
αν εχεις την περδικα αγαπημενο κυνηγι θα παρεις περδικοσκυλο.
αν μεταξυ αλλων θα κυνηγησεις και λιγο περδικα παρε επανιελ.
οτι και να παρεις ομως πρεπει να γινει με συνεση γιατι τα σκυλακια ειναι ψυχες.δεν φταινε αυτα αν εμεις κανουμε βιαστικη και λανθασμενη επιλογη.
αυτη ειναι η γνωμη μου, φιλικα παντα.

αυτο λεω οτιγια 2-3 φορες που θα παω για περδικα θα ειναι αξιο.
δεν λεω να την κυνηγαει αποκληστικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 29, 2012 10:39 am 

panos franchi έγραψε:
οταν παιρνεις ενα σκυλι βαζεις πολλους παραγοντες για να διαλεξεις.τι κυνηγας πιο πολυ, αν το θες κοντινο, η μακρυνο, αν θες να αντεχει στο κρυο, η στην ζεστη, και αλλους πολλους.
το οτι υπαρχουν σκυλια εξαιρετα σε ολες τις ρατσες που κυνηγουν περα απο τα στανταρ ειναι αλλο θεμα.
οτι και να παρεις ομως πρεπει να γινει με συνεση γιατι τα σκυλακια ειναι ψυχες.δεν φταινε αυτα αν εμεις κανουμε βιαστικη και λανθασμενη επιλογη.

Πολύ καλό . :D :D
Και με Σπρίγκερ κυνηγάς αν θέλεις πέρδικα ειδικά στα πυκνά πουρναρωτα της Αττικής Βοιωτίας αρκεί να ξέρεις τι είναι το Σπρίγκερ με το οποίο κυνηγάς.
Αυτό ισχύει και για τις άλλες φυλές και ο συνδιασμός με τα λόγια του panos franchi τα ξεκαθαρίζει όλα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 29, 2012 3:37 pm 
Άβαταρ μέλους

H-H έγραψε:
panos franchi έγραψε:

Πολύ καλό . :D :D
Και με Σπρίγκερ κυνηγάς αν θέλεις πέρδικα ειδικά στα πυκνά πουρναρωτα της Αττικής Βοιωτίας αρκεί να ξέρεις τι είναι το Σπρίγκερ με το οποίο κυνηγάς.
Αυτό ισχύει και για τις άλλες φυλές και ο συνδιασμός με τα λόγια του panos franchi τα ξεκαθαρίζει όλα :wink:

οταν εγραφα το προηγουμενο μηνυμα το μυαλο μου πηγε στο σπριγκερ.με ενα καλο σπριγκερ μπορεις να κυνηγησεις σχεδον τα παντα, και να εχεις την τσαντα γεματη.
ενα μειον εχει : δεν θα δεις τις εντυπωσιακες φερμες που κανουν τα αλλα σκυλια.ιδιως τα αγγλικα. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 02, 2012 11:02 pm 
Άβαταρ μέλους

MERKEL έγραψε:
Κυνηγάω με πόιντερ όπως θα είδες άλλα κολλημένος δεν έιμαι πουθενά αν μου πέσει σκύλος που μου κάνει τα γούστα από άλλη φυλή δεν έχω κανένα πρόβλημα να κυνηγήσω μαζί του .
Οσο για το θέμα μας ότι σάλτα και να κάνει η κατασκευή του δεν το βοηθά για αυτό οπότε αυτόματα κουράζεται πολυ περισσότερο από ένα ψηλό σκυλί.
Πουθενα στον τύπο η εδώ δεν θα βρείς κάτι που να λέει ότι το επανιέλ εχει από στα φόρτε του την πέρδικα σαν κανόνα και όχι σαν εξαίρεση το ίδιο θα σου πούν και οι σωστοί εκτροφείς .
Εξ άλλου ο όμιλος αποφεύγει τους αγώνες σε γκρέκα και δεν έχει κάνει ποτέ γιατί ....

αυτο που λες φιλε μου εγω δεν το πιστευω.το κυνηγι της περδικας ειναι θεμα αντοχης και οχι δυναμης.
εχεις δει καποιο δρομεα μεγαλων αποστασεων να ειναι ψηλος και μυωδεις?αντιθετα οι σπριντερ χρειζονται
μποι και μυες γιατι πρεπει να αναπτυξουν την μεγιστη ταχυτητα στον ελαχιστο χρονο.το επανιελ μπρετον
ειναι μια φυλη που δημιουργηθηκε απο ανθρωπους της υπαιθρου που ζητουσαν ενα σκυλο που να εχει ελαχιστες απαιτησεις σε τροφη,σκληρο,και να φερνει φαι στο τραπεζι.το γεγονως οτι δεν χρησιμοποιηται πολυ στην περδικα στην ελλαδα δεν εχει σχεση με το μποι η την ερευνα του αλλα με το θεαμα που προσφερουν οι βρεττανικες φυλες.να εισαι σιγουρος οτι ενα ελαφρυ και μικροσωμο σκυλι θα αντεξει περισσοτερο απο ενα ψηλοτερο και βαρυτερο σκυλι σε πολυωρη καταπονηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 03, 2012 2:28 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
MERKEL έγραψε:
Κυνηγάω με πόιντερ όπως θα είδες άλλα κολλημένος δεν έιμαι πουθενά αν μου πέσει σκύλος που μου κάνει τα γούστα από άλλη φυλή δεν έχω κανένα πρόβλημα να κυνηγήσω μαζί του .
Οσο για το θέμα μας ότι σάλτα και να κάνει η κατασκευή του δεν το βοηθά για αυτό οπότε αυτόματα κουράζεται πολυ περισσότερο από ένα ψηλό σκυλί.
Πουθενα στον τύπο η εδώ δεν θα βρείς κάτι που να λέει ότι το επανιέλ εχει από στα φόρτε του την πέρδικα σαν κανόνα και όχι σαν εξαίρεση το ίδιο θα σου πούν και οι σωστοί εκτροφείς .
Εξ άλλου ο όμιλος αποφεύγει τους αγώνες σε γκρέκα και δεν έχει κάνει ποτέ γιατί ....

αυτο που λες φιλε μου εγω δεν το πιστευω.το κυνηγι της περδικας ειναι θεμα αντοχης και οχι δυναμης.
εχεις δει καποιο δρομεα μεγαλων αποστασεων να ειναι ψηλος και μυωδεις?αντιθετα οι σπριντερ χρειζονται
μποι και μυες γιατι πρεπει να αναπτυξουν την μεγιστη ταχυτητα στον ελαχιστο χρονο.το επανιελ μπρετον
ειναι μια φυλη που δημιουργηθηκε απο ανθρωπους της υπαιθρου που ζητουσαν ενα σκυλο που να εχει ελαχιστες απαιτησεις σε τροφη,σκληρο,και να φερνει φαι στο τραπεζι.το γεγονως οτι δεν χρησιμοποιηται πολυ στην περδικα στην ελλαδα δεν εχει σχεση με το μποι η την ερευνα του αλλα με το θεαμα που προσφερουν οι βρεττανικες φυλες.να εισαι σιγουρος οτι ενα ελαφρυ και μικροσωμο σκυλι θα αντεξει περισσοτερο απο ενα ψηλοτερο και βαρυτερο σκυλι σε πολυωρη καταπονηση.

Εγώ θα συμφωνήσω με τον MERKEL.
Οτι δεν έχει τα κατασκευαστικά προσόντα για να γίνει πραγματικά άξιο περδικόσκυλο.
ΣΤΕΦΑΝΕ μιλάς για δρομείς αλλά για ευθείες αν έχεις παρατηρήσει όλοι οι εμποδιστές άλτες δεκαθλητές είναι ψηλοί πολύ ψηλοί :wink: :D και το περδικόσκυλο πρέπει να ανεβαίνει κατεβαίνει βράχια και πλαγιές με πέτρα . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 03, 2012 6:40 pm 
Άβαταρ μέλους

MPEKATSAS έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
MERKEL έγραψε:

Οτι δεν έχει τα κατασκευαστικά προσόντα για να γίνει πραγματικά άξιο περδικόσκυλο.
ΣΤΕΦΑΝΕ μιλάς για δρομείς αλλά για ευθείες αν έχεις παρατηρήσει όλοι οι εμποδιστές άλτες δεκαθλητές είναι ψηλοί πολύ ψηλοί :wink: :D και το περδικόσκυλο πρέπει να ανεβαίνει κατεβαίνει βράχια και πλαγιές με πέτρα . :wink:

οχι φιλε δεν μιλω για ευθειες.το βαρος ειναι καθοριστικο πολυ περισσοτερο στον ανηφορο.το καθε γραμμαριο μετα απο καποιες ωρες αρχιζει να ζυγιζει κιλο.δεν ξερω αν ειδες το βιντεακι με τους κυνηγους απο το παρελθον.εγω εξακολουθω να πιστευω οσο λιγοτερο βαρος εχουν να κουβαλησουν οι μυες τοσο περισσοτερο θα αντεξουν σε πολυωρη καταπονηση.κυνηγω και εγω με ποιντερ.εκανα μια γεννα και κρατησα 3 σκυλακια.το αρσενικο ειναι κανονικο στο μποι ενω τα δυο θυληκα ειναι κοντα σαν νυφητσες.οταν αρχισαν να μεγαλωνουν φαρμακωθηκα.δεν μπορουσα να πιστεψω αυτο που εβλεπα.να φαντασεις οτι ο ιδιοκτητης του αρσενικου μου ειπε να τα θανατωσω και θα μου εδινε αλλη επιβαση δωρεαν.δεν μπορω να το κανω αυτο σε σκυλι.ειπα οτι θα τα κρατησω και οτι γινει.σε πληροφορω
οτι αυτα τα δυο θυληκα δεν εχουν σταματημο.δεν καταλαβαινουν απο τιποτα και ο λογος ειναι απλος.οι υπολοιποι σκυλοι που εχουμε ζυγηζουν απο 22-26 κιλα αυτες δεν φτανουν τα 15 κιλα.οταν αρχιζει η ζεστη και παρουμε τον ανηφορο φαινεται ξεκαθαρα ποιος ψαχνει και ποιος σκεφτεται το αυτοκινητο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 03, 2012 10:31 pm 
Άβαταρ μέλους

γνωμη μου οτι μεγαλο ρολλο για ενα σκυλι για να κυνηγησει περδικα παιζει το παθος και το ποσο γυμνασμενο ειναι.
εχω κυνηγησει με ιρλανδε, μεγαλοσωμο σκυλι, αλλα αερινο.
δεν καταλαβαινε τιποτα μπροστα στην τρελα του να βρει θυραμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 03, 2012 10:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
MPEKATSAS έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
MERKEL έγραψε:

οχι φιλε δεν μιλω για ευθειες.το βαρος ειναι καθοριστικο πολυ περισσοτερο στον ανηφορο.το καθε γραμμαριο μετα απο καποιες ωρες αρχιζει να ζυγιζει κιλο.δεν ξερω αν ειδες το βιντεακι με τους κυνηγους απο το παρελθον.εγω εξακολουθω να πιστευω οσο λιγοτερο βαρος εχουν να κουβαλησουν οι μυες τοσο περισσοτερο θα αντεξουν σε πολυωρη καταπονηση.κυνηγω και εγω με ποιντερ.εκανα μια γεννα και κρατησα 3 σκυλακια.το αρσενικο ειναι κανονικο στο μποι ενω τα δυο θυληκα ειναι κοντα σαν νυφητσες.οταν αρχισαν να μεγαλωνουν φαρμακωθηκα.δεν μπορουσα να πιστεψω αυτο που εβλεπα.να φαντασεις οτι ο ιδιοκτητης του αρσενικου μου ειπε να τα θανατωσω και θα μου εδινε αλλη επιβαση δωρεαν.δεν μπορω να το κανω αυτο σε σκυλι.ειπα οτι θα τα κρατησω και οτι γινει.σε πληροφορω
οτι αυτα τα δυο θυληκα δεν εχουν σταματημο.δεν καταλαβαινουν απο τιποτα και ο λογος ειναι απλος.οι υπολοιποι σκυλοι που εχουμε ζυγηζουν απο 22-26 κιλα αυτες δεν φτανουν τα 15 κιλα.οταν αρχιζει η ζεστη και παρουμε τον ανηφορο φαινεται ξεκαθαρα ποιος ψαχνει και ποιος σκεφτεται το αυτοκινητο.

Γεια σε ολους,φιλε Στεφανε αν οι σκυλιτσες σου ειναι τοσο μικρες τοτε ειναι ποιντερ εκτος προτυπου της φυλης...Περισοτερο επανιελ ειναι παρα ποιντερ.Κατι τρεχει οχι απαραιτητα με τον ιδιοκτητη του αρσενικου αλλα με καποιον προγονο του σκυλου η της σκυλας σου.Τα σκυλια εχουν χαρτια;Το βουνο δεν θελει ακρα στη μορφολογια του σκυλου αλλα θελει το σκυλι να εχει τουλαχιστον 56 με 60 εκ υψος να του φτουραει το βημα στο βουνο,να παιρνει τοπο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 03, 2012 11:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Το επανιέλ μπρετόν δεν είναι ένα ζώο που φτιάχτηκε για να κυνηγήσει ορεινή στα βουνά που αυτή ζει. Κατά τη γνώμη μου για 2 λόγους.
Η κατασκευή του, επειδή είναι αρκετά κοντό σα ζώο(49-51cm) οπότε το ανέβα κατέβα τα βράχια δεν του δίνει περιθώρια για πολύωρο κυνήγι καθώς επίσης και με πιο ισορροπημένο μυαλό και κυνηγητικές μανίες. Το επανιέλ μπρετόν είναι πιο κοντά στον κυνηγό, πιο κοντινό στην έρευνα του, πιο ισορροπημένο κυνηγητικό πάθος. Ένας σκύλος που δημιουργήθηκε για να κυνηγάει καλά τη μπεκάτσα στο δάσος, σε επαφή με τον κυνηγό και αποδοτικός στη τσάντα. Όμως στη πέρδικα που απαιτείται ένας σκύλος να φύγει για να βρει, αυτό το ζώο είναι λίγο. Όπως και ένα ζώο με πολλά προσόντα στη πέρδικα, μπορεί να γίνει υπερβολικό και μη αποδοτικό στη μπεκάτσα, αν δεν έχει το μυαλό να αλλάξει το τρόπο που κυνηγάει, ανάλογα το τόπο και το κυνήγι που κάνει.
Πάντα μιλώντας για τον κανόνα, και όχι για την εξαίρεση που σίγουρα υπάρχει. Ένα τέτοιο δείγμα όπως στο παρακάτω βίντεο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 04, 2012 8:42 pm 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
MPEKATSAS έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
MERKEL έγραψε:

Γεια σε ολους,φιλε Στεφανε αν οι σκυλιτσες σου ειναι τοσο μικρες τοτε ειναι ποιντερ εκτος προτυπου της φυλης...Περισοτερο επανιελ ειναι παρα ποιντερ.Κατι τρεχει οχι απαραιτητα με τον ιδιοκτητη του αρσενικου αλλα με καποιον προγονο του σκυλου η της σκυλας σου.Τα σκυλια εχουν χαρτια;Το βουνο δεν θελει ακρα στη μορφολογια του σκυλου αλλα θελει το σκυλι να εχει τουλαχιστον 56 με 60 εκ υψος να του φτουραει το βημα στο βουνο,να παιρνει τοπο...

γιαυτο ειπα οτι ειναι σαν νυφητσες.ο πατερας τους ηταν γιος του giussepe και της κιρκης του πετροχειλου ενω η μανα τους ειναι εγγονη του gioussepe απο την πλευρα της μανας της και εγγονη του
faunello απο την μερια του πατερα της.ισως το παρακανα οσον αφορα την συγγενεια αλλα πιστευω πολυ
σαυτη την γραμμη.απο παθος δεν μπορω να πω ειναι πραγματικα παιδια των γονιων τους.σιγουρα το κυνηγι της περδικας ειναι θεμα παθους και μονο.αν δεις τον συντροφο μου στο κυνηγι θα γελασεις αλλα μονο την πρωτη φορα.ο γιωργης ειναι 1.75 υψος 130 κιλα βαρος και εχει μπαλονακι στην καρδια εδω και 13 χρονια.τον γνωρισα στο βουνο,στις περδικες,δεν πιστευα οτι θα καναμε χωριο μιας και εγω ειμαι
το ακρως αντιθετο, 1.90 80 κιλα και υπερκινητικος.το παθος του ομως για την περδικα με κανει να μην
τον αλλαζω ουτε με τον καλυτερο αθλητη.θελω να καταληξω οτι το επανιελ ειναι ενα σκυλι με παθος
οπως ειναι και τα περισσοτερα κυνηγετικα σκυλια.αν ο ιδιοκτητης του πηγαινει για περδικες και του αρεσει η συγκεκριμενη φυλη τοτε θα γινει ενα πολυ καλο σκυλι περδικας.ειμαι πεπεισμενος οτι ο σκυλος
ειναι ο καθρεπτης του νοικοκυρη του.σιγουρα δεν θα ψαχνει το βουνο σαν βρεττανος,αλλα την δουλεια του θα βρει τροπο να την κανει μια χαρα.και το ξαναλεω,ειμαι απο επαρχια τα βουνα που κυνηγω τα γνωριζω πετρα πετρα,και εγω και το σκυλι μου.και αν δεν τα ξερει θα το οδηγησω εγω εκει.η περδικα γεννιεται ζει και πεθαινει σε 1 τετραγωνικο χιλιομετρο.καπου εκει θα την βρεις,αν οχι σημερα τοτε θα την βρεις αυριο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 9:27 am 

Τυχαία έπεσα πάνω σε 2 σχετικά βιντεάκια:

http://www.facebook.com/photo.php?v=145 ... =2&theater

http://www.facebook.com/photo.php?v=366 ... =2&theater

:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 26, 2013 8:39 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω πρωσοπικα πιστευω πως τα επανιελ για το σωματοτυπο τους δεν κανουν για περδικες αλλα μου εχει τυχει να δω απο κοντα συγκεκριμενα 2 τετοιοα σκυλια τα οποια γαζωναν κυριολεκτικα στις περδικες!!για παραδειγμα παρτε τα παρακατω βιντεακια που το πρωτο ειναι απο εναν εκτροφεα στα γιαννενα με πολυ αξιολογα επανιελ για κοιταξτε τα και πειτε μου(δεν κανω διαφημηση απλα λεω αυτο που πιστευω)
http://www.youtube.com/watch?v=4lEbmXkDByc
οχι τοσο καλο αλλα εχει νοημα :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=ptEUga1c9xM
πολυ καλο επανιελ αλλα δεν μας δειχνει πολυ την φερμα του
http://www.youtube.com/watch?v=7NjXqQJ0-JE
ο akim και η vanila δινουν ρεστα,αγωνες πρακτικιου κυνηγιου με θηραμα το ορτυκι το 2010 στο μετσοβο,ηταν κ ειναι υπεροχο θεαμα να μην το χασετε του χρονου!!το ξερω πως ειναι ασχετο αλλα κοιταξτε τι παθος εχουν!!φυσικα γιαννιωτικα σκυλια
http://www.youtube.com/watch?v=uAbMFK3r5_4

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 04, 2013 10:36 am 
Άβαταρ μέλους

Kαλημερα στην παρεα.
Την επιλογη μου σε φυλη,αλλα και το σεβασμο και την αγαπη μου την ξερουν ολοι.
Κυνηγαω τα παντα,περδικα οχι φανατικα,ομως θα αφιερωσω τουλαχιστον 5-6 εξοδους και σε αυτην.
Βαση των κυνηγιων μου,της πλειοψηφιας τους επελεξα φυλη.
Αν κυνηγουσα πρωτιστως περδικα δεν θα ειχα μπρετον.
Δεν θα ημουν λατρης των εγγλεζικων;
θα ηθελα ποιο μαζεμενα ζωα,μικροτερων ταχυτητων;
Ζωα που σε αλπικα θα ηταν ανοιχτοτερα και σε ποιο σφικτα θα ταν προσεχτικοτερα,(κατι που πιστευω μπορουν να κανουν ολα τα κυνηγετικα,ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ,ζωα ολων των φυλων που ξερουν τι πρεπει να κανουν και να διαβαζουν τον βιοτοπο που καλουνται να κυνηγησουν και να ανταπεξελθουν);
Νομιζω οτι τα κουρτσχααρ,τα βιζλα,ακομη και τα ντραχτααρ,σωματικα, ειναι σε θεση να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις του βουνου,ενος πολυωρου και οχι απαραιτητα μονοημερου κυνηγιου περδικας ανετωτερα και ποιο αβιαστα απο τα μπρετον..
το οτι ενα ζωο φερμαρει η ψαχνει για περδικα μπορει να το κανει περδικοσκυλο;
αν δεν ειχα την ανεση της διαμονης στον τοπο που κανω τα λιγα περδικοκυνηγια μου και αναγκαζομουν να τραβηχτω σε ξενοδοχειο η ακομη και σε σκηνη γραφοντας χιλιομετρα πχ για Πινδο,νησια,Γκιωνα,Ταυγετο και να κυνηγησω 2 μερες συνεχομενες πολυωρα κυνηγια πολλες φορες χωρις την δυνατοτητα επιστροφης στο αυτοκινητο και αλλαγη σκυλων,θα επελεγα να τα κανω με μπρετον;
Θα ημουν σιγουρος οτι θα απεδιδε αυτο που ενας περδικοκυνηγος ζητα απο τα σκυλια του;
Δεν κανω λογο για υπερβολες,με ξερετε.
Και την φωτο μου γουσταρω και την επαφη μου και το διαλειμα μου και να μην νοιωθω μοναχικος περιηγητης του βουνου και καπου καπου να εμφανιζεται και ο σκυλος.
Θελετε το κομπακτ κορμι,το μικρο του υψος,εμενα οσο και αν αγαπω,τιμω και σεβομαι και εχω χρονια επιλεξει αυτην την φυλη,αν ημουν περδικαρης δεν θα ημουν μπρετονας.. .
Αλλο πιστευω το μπρετον κανει για κυνηγι περδικας και αλλο το μπρετον κανει για περδικοσκυλο.
Συμπερασματα για το αν ενα ζωο εχει προοπτικες να χαρακτηριστει περδικοσκυλο,δεν βγαινουν ασφαλη κατα την ταπεινη μου παντα αποψη βλεποντας τα 15λεπτα η 30λεπτα σε χωρους εκγυμνασης σαν τον Σχιστο,εναν χωρο με πληθωρα θηραματων,ντορων που κρατταν ενα ζωο απο αρχης σε πιασιματα και εγρηγορση.
Ενας σκυλος που κυνηγα περδικα(δεν μιλω για περδικοσκυλο,δεν ειχα ποτες μου για να ξερω),μπορει να πιαστει υστερα απο ωρες,στην επιστροφη για το αμαξι..λιγες φορες ημαστε τυχεροι κει πανω να πιαστουν νωρις νωρις τα ζωντανα μας και να ξεκινησουν μανιωμενα :wink:
Και προς Θεου,ζωα με ενταση,εκφραση και ποιοτητα στο ανεβασμα των πουλιων αλλα και στο φερμαρισμα τους,υπαρχουν σε ολες τις φυλες αρκει να ημαστε σε θεση να τα διαβαζουμε,να τα εισπραττουμε και να τα καταξιωνουμε..
Αξιοι εκπροσωποι υπαρχουν σε καθε φυλη,ομως μιλω για τον κανονα και οχι την εξαιρεση.
Αυτη ερχεται να επιβεβαιωσει τον κανονα και οχι ο κανονας αυτην
Και μιλω εχοντας μου λαχει μια εξαιρεση,που ανετα την κυνηγουσα διπλα σε εγγλεζικα,ειτε σε αλπικα,ειτε σε σαρες,ειτε σε χαλιαδες,ειτε σε σφικτα,ειτε σε παταρια και γκρεμια..
Στο μυαλο μου κρατω τον κανονα και στο βαθος του την εξαιρεση.
Χωρις καμια διαθεση αποτροπης για καποιον,χωρις διαθεση υποδειξης,απλη καταθεση αποψης μεσα απο τα δικα μου μικρα και ταπεινα κυνηγετικα ζωα που μεχρις τωρα ειχα και χαριεντιζομουν.
Παιδια ειχα καιρο να μπω στο ανοιχτο,παρακληση μην ανοιγεται τοπικ και τοπικ,μπορει η κουβεντα να γινεται συνεχεια στα ηδη υπαρχοντα,θα χαθουμε στο τελος :roll:
Καλο ΣΚ να χουμε ολοι και καλη σεζον παλικαρια.
Να μαστε καλα και μεσα απο τα ζωντανα μας,μεσα απο τις εξοδους μας,λιγε η πολλες να γερναμε γεματοι και ηρεμοι,ετοιμοι να ανταπεξελθουμε στην πιεση και τις απαιτησεις της καθημερινοτητας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 04, 2013 5:41 pm 
Άβαταρ μέλους

teocharis.koytsoympas έγραψε:
Kαλημερα στην παρεα.
Την επιλογη μου σε φυλη,αλλα και το σεβασμο και την αγαπη μου την ξερουν ολοι.
Κυνηγαω τα παντα,περδικα οχι φανατικα,ομως θα αφιερωσω τουλαχιστον 5-6 εξοδους και σε αυτην.
Βαση των κυνηγιων μου,της πλειοψηφιας τους επελεξα φυλη.
Αν κυνηγουσα πρωτιστως περδικα δεν θα ειχα μπρετον.
Δεν θα ημουν λατρης των εγγλεζικων;
θα ηθελα ποιο μαζεμενα ζωα,μικροτερων ταχυτητων;
Ζωα που σε αλπικα θα ηταν ανοιχτοτερα και σε ποιο σφικτα θα ταν προσεχτικοτερα,(κατι που πιστευω μπορουν να κανουν ολα τα κυνηγετικα,ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ,ζωα ολων των φυλων που ξερουν τι πρεπει να κανουν και να διαβαζουν τον βιοτοπο που καλουνται να κυνηγησουν και να ανταπεξελθουν);
Νομιζω οτι τα κουρτσχααρ,τα βιζλα,ακομη και τα ντραχτααρ,σωματικα, ειναι σε θεση να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις του βουνου,ενος πολυωρου και οχι απαραιτητα μονοημερου κυνηγιου περδικας ανετωτερα και ποιο αβιαστα απο τα μπρετον..
το οτι ενα ζωο φερμαρει η ψαχνει για περδικα μπορει να το κανει περδικοσκυλο;
αν δεν ειχα την ανεση της διαμονης στον τοπο που κανω τα λιγα περδικοκυνηγια μου και αναγκαζομουν να τραβηχτω σε ξενοδοχειο η ακομη και σε σκηνη γραφοντας χιλιομετρα πχ για Πινδο,νησια,Γκιωνα,Ταυγετο και να κυνηγησω 2 μερες συνεχομενες πολυωρα κυνηγια πολλες φορες χωρις την δυνατοτητα επιστροφης στο αυτοκινητο και αλλαγη σκυλων,θα επελεγα να τα κανω με μπρετον;
Θα ημουν σιγουρος οτι θα απεδιδε αυτο που ενας περδικοκυνηγος ζητα απο τα σκυλια του;
Δεν κανω λογο για υπερβολες,με ξερετε.
Και την φωτο μου γουσταρω και την επαφη μου και το διαλειμα μου και να μην νοιωθω μοναχικος περιηγητης του βουνου και καπου καπου να εμφανιζεται και ο σκυλος.
Θελετε το κομπακτ κορμι,το μικρο του υψος,εμενα οσο και αν αγαπω,τιμω και σεβομαι και εχω χρονια επιλεξει αυτην την φυλη,αν ημουν περδικαρης δεν θα ημουν μπρετονας.. .
Αλλο πιστευω το μπρετον κανει για κυνηγι περδικας και αλλο το μπρετον κανει για περδικοσκυλο.
Συμπερασματα για το αν ενα ζωο εχει προοπτικες να χαρακτηριστει περδικοσκυλο,δεν βγαινουν ασφαλη κατα την ταπεινη μου παντα αποψη βλεποντας τα 15λεπτα η 30λεπτα σε χωρους εκγυμνασης σαν τον Σχιστο,εναν χωρο με πληθωρα θηραματων,ντορων που κρατταν ενα ζωο απο αρχης σε πιασιματα και εγρηγορση.
Ενας σκυλος που κυνηγα περδικα(δεν μιλω για περδικοσκυλο,δεν ειχα ποτες μου για να ξερω),μπορει να πιαστει υστερα απο ωρες,στην επιστροφη για το αμαξι..λιγες φορες ημαστε τυχεροι κει πανω να πιαστουν νωρις νωρις τα ζωντανα μας και να ξεκινησουν μανιωμενα :wink:
Και προς Θεου,ζωα με ενταση,εκφραση και ποιοτητα στο ανεβασμα των πουλιων αλλα και στο φερμαρισμα τους,υπαρχουν σε ολες τις φυλες αρκει να ημαστε σε θεση να τα διαβαζουμε,να τα εισπραττουμε και να τα καταξιωνουμε..
Αξιοι εκπροσωποι υπαρχουν σε καθε φυλη,ομως μιλω για τον κανονα και οχι την εξαιρεση.
Αυτη ερχεται να επιβεβαιωσει τον κανονα και οχι ο κανονας αυτην
Και μιλω εχοντας μου λαχει μια εξαιρεση,που ανετα την κυνηγουσα διπλα σε εγγλεζικα,ειτε σε αλπικα,ειτε σε σαρες,ειτε σε χαλιαδες,ειτε σε σφικτα,ειτε σε παταρια και γκρεμια..
Στο μυαλο μου κρατω τον κανονα και στο βαθος του την εξαιρεση.
Χωρις καμια διαθεση αποτροπης για καποιον,χωρις διαθεση υποδειξης,απλη καταθεση αποψης μεσα απο τα δικα μου μικρα και ταπεινα κυνηγετικα ζωα που μεχρις τωρα ειχα και χαριεντιζομουν.
Παιδια ειχα καιρο να μπω στο ανοιχτο,παρακληση μην ανοιγεται τοπικ και τοπικ,μπορει η κουβεντα να γινεται συνεχεια στα ηδη υπαρχοντα,θα χαθουμε στο τελος :roll:
Καλο ΣΚ να χουμε ολοι και καλη σεζον παλικαρια.
Να μαστε καλα και μεσα απο τα ζωντανα μας,μεσα απο τις εξοδους μας,λιγε η πολλες να γερναμε γεματοι και ηρεμοι,ετοιμοι να ανταπεξελθουμε στην πιεση και τις απαιτησεις της καθημερινοτητας.

Πολυ σωστος :!: :!: Απο την μικρη εμπειρια μου οσω αφορα τους αγγλικους δεικτες συμφωνο απολυτα,εξαιρεση στο κυνηγι της περδικας ειναι το γκορντον σεττερ λογω κατασκευης (μικροτερη ταχυτητα μεγαλες αντοχες) και του ανθρωποκεντρικου χαρακτηρα του.Πολυ σωστος χαρη :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 05, 2013 11:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Ετσι ειναι Χαρη.Τα ειπες ολα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: