Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 9   [ 129 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσίγγια-Δοκιμές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 07, 2011 11:48 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ έγραψε:
Παιδιά, πηγαίνω ταξίδια προς Βορράν, συνήθως μόνος μου με το Μπρετονάκι μου για απόρτ για φάσες.
Καταλαβαίνουμε ότι τα έξοδα είναι πολύ ψηλά (Αθήνα - Γρεβενα ή Σέρρες ή Νευροκόπι η Ξάνθη)
Το πρόβλημα είναι να βρείς τα πουλιά, να σου περνάνε πάνω από το όπλο και λόγω χαμηλής θερμοκρασίας, υψόμετρου, υγρασίας, νερόχιονου κτλ να φεύγουν ξεπουπουλιασμένες η τραυματισμένες και να χάνονται :x .
ΕΡΩΤΗΣΗ : Καλό φυσίγγι για φάσα (δεν μιλάμε για ιδιογόμωση) γύρω στα 36-40 γραμμάρια και με μεγάλη διάτρησησυστήνει κανείς φίλος κυνηγός;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Εκτός από τα LAMBRO BITURBO εγώ θα πρότεινα και τα 2 φυσίγγια BERETTA.
Και εύχομαι "κάννες ζεστές κι όλα ψόφια" ότι και να χρησιμοποιήσεις.

ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA EXTREME LONG RANGE 36 gr Νο 3, 4, 5, 6, 7
Εικόνα
http://www.hobbi.gr/product_info.php?cP ... cts_id=958
http://www.berettahellas.com/home_2002.asp

Τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA EXTREME LONG RANGE 36 gr με κλειστό συγκεντρωτήρα, πατέντα της BERETTA, προορίζονται για ακραίες καιρικές συνθήκες (δριμύ ψύχος, χιόνι, εξαιρετικά υγρός και ψυχρός καιρός). Έχουν υψηλή πυκνότητα πυρίτιδας, που αμβλύνει στο ελάχιστο την αστάθεια από τις διακυμάνσεις της υγρασίας.

Τύπος κάλυκα: BERETTA, διαμέτρημα: cal 12, μήκος: 70 mm, ύψος μετάλλου: 20 mm, χρώμα: σκούρο πράσινο με μπορντώ εκτύπωση (λουλούδι), καψύλιο: 616 FIOCCHI, τύπος πυρίτιδας: PSB2 SPECIAL ESP, βύσμα: GUALANDI, είδος σκαγιών: ημίσκληρα, βάρος γόμωσης σκαγιών: 36 gr, νούμερα που διατίθενται: 3, 4, 5, 6, 7, κλείσιμο φυσιγγίου: αστεροειδές, πιέσεις: 680 bars, ταχύτητα: 400 m/sec, συσκευασία ατομικού κουτιού: 25 φυσίγγια, συσκευασία χαρτοκιβωτίου: 500 φυσίγγια (20 ατομικά κουτιά), χώρα κατασκευής: Ιταλία. Προτεινόμενα θηράματα: λαγός, παπιά, φάσσα (γενικά «χοντρά» θηράματα), πέρδικα.

ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA SEMI MAGNUM LONG RANGE 42 gr Νο 2, 3, 4, 5
Εικόνα
http://www.berettahellas.com/home_2002.asp
http://www.hobbi.gr/product_info.php?cP ... cts_id=959

Τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA SEMI MAGNUM LONG RANGE 42 gr με κλειστό συγκεντρωτήρα, πατέντα της BERETTA, θα σας συναρπάσουν με τις μακρινές αποστάσεις που μπορούν να δράσουν. Περιέχουν διβασική πυρίτιδα, κατάλληλη για όλες τις κλιματολογικές συνθήκες.

Για φάσσα, λαγό και υδρόβια θα σας προσφέρουν αλησμόνητες συγκινήσεις. Τύπος κάλυκα: BERETTA, διαμέτρημα: cal 12, μήκος: 70 mm, ύψος μετάλλου: 20 mm, χρώμα: σκούρο πράσινο με σκούρο γκρι εκτύπωση (λουλούδι), καψύλιο: 616 FIOCCHI, τύπος πυρίτιδας: TECNA, είδος σκαγιών: ημίσκληρα, βάρος γόμωσης σκαγιών: 42 gr, νούμερα που διατίθενται: 2, 3, 4, 5, κλείσιμο φυσιγγίου: αστεροειδές, πιέσεις: 700 bars, ταχύτητα: 400 m/sec, συσκευασία ατομικού κουτιού: 25 φυσίγγια, συσκευασία χαρτοκιβωτίου: 500 φυσίγγια (20 ατομικά κουτιά), χώρα κατασκευής: Ιταλία. Προτεινόμενα θηράματα: φάσσα, λαγός, υδρόβια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 08, 2011 12:20 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ έγραψε:
Παιδιά, πηγαίνω ταξίδια προς Βορράν, συνήθως μόνος μου με το Μπρετονάκι μου για απόρτ για φάσες.
Καταλαβαίνουμε ότι τα έξοδα είναι πολύ ψηλά (Αθήνα - Γρεβενα ή Σέρρες ή Νευροκόπι η Ξάνθη)
Το πρόβλημα είναι να βρείς τα πουλιά, να σου περνάνε πάνω από το όπλο και λόγω χαμηλής θερμοκρασίας, υψόμετρου, υγρασίας, νερόχιονου κτλ να φεύγουν ξεπουπουλιασμένες η τραυματισμένες και να χάνονται :x .
ΕΡΩΤΗΣΗ : Καλό φυσίγγι για φάσα (δεν μιλάμε για ιδιογόμωση) γύρω στα 36-40 γραμμάρια και με μεγάλη διάτρησησυστήνει κανείς φίλος κυνηγός;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα στη φασσα τα rio pigheon 36 gr πρωτο νουμερο 7 και δευτερο 6. ειναι φυσιγγι περιστεροβολιας με αντιμονιο 5%. σκληρα σκαγια λιγο συγκεντρωτικα με απιστευτες ακαριαίες καταβολες.
http://www.rioammo.com/Tlive.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 09, 2011 12:31 am 

basili76 έγραψε:
εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα στη φασσα τα rio pigheon 36 gr πρωτο νουμερο 7 και δευτερο 6. ειναι φυσιγγι περιστεροβολιας με αντιμονιο 5%. σκληρα σκαγια λιγο συγκεντρωτικα με απιστευτες ακαριαίες καταβολες.

Φίλε μου αυτά τα φυσίγγια που τα βρίσκεις στη Θεσσαλονικη;
Αν μπορείς μου λες (αν δεν θεωρείται διαφήμιση) , γιατί έχω ακούσει καλά λόγια γενικά(στο ίντερνετ)..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 10, 2011 10:36 am 
Άβαταρ μέλους

ptarmigan έγραψε:
basili76 έγραψε:

Φίλε μου αυτά τα φυσίγγια που τα βρίσκεις στη Θεσσαλονικη;
Αν μπορείς μου λες (αν δεν θεωρείται διαφήμιση) , γιατί έχω ακούσει καλά λόγια γενικά(στο ίντερνετ)..

ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Λεωφόρος Παπανδρέου Ανδρέα 69 Νεάπολη, Τηλ.: 2310613180 αν θελεις στειλε μου ενα π.μ. να συννενοηθουμε να παμε μαζι να τα παρουμε για καλυτερη τιμη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 10, 2011 8:01 pm 

ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ FEDERAL PREMIUM ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 11, 2011 1:05 am 
Άβαταρ μέλους

RAUL έγραψε:
ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ FEDERAL PREMIUM ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ.

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις :wink:
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1693

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 11, 2011 9:17 am 
Άβαταρ μέλους

παιδια τα federal ειναι γενικα πολυ καλα φυσιγγια αλλα οχι για την ελλαδα με τις τιμες που εχουν. εγω federal χρησιμοποιω μονο για πολυ εκλεκτα και σπανια θηραματα οπως η χηνα ο λαγος και η περδικα. με 25 και 35 ευρω το κουτι τα κανουν απαγορευτικα για οποιοδηποτε αλλο θηραμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 16, 2011 10:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Φετος πηρα μια κουτα απο τον στοκα 9 νο τα μαχ 32 γρ και μου τα εδωσε 5.00 ευρω το κουτι απο το εργοστασιο ομως.Απο κυνηγι που εκανα απο αυτα εχω μεινει ευχαριστημενος τα εχει βελτιωσει μου φαινεται γιατι τα περσινα που ειχα παρει με ειχαν απογοητευση.Αυτο που μου εκανε εντυπωση φετος ειναι και στις μακρινες τουφεκιες το πουλι το αφηνει στον τοπο και μαλιστα βγαζει και πολυ αιμα που σημαινει οτι το σκαγι το τρυπαει μεχρι μεσα ενω μετα περσινα του φυσιγγια δεν συνεβαινε αυτο τις περισσοτερες φορες εφευγαν πουπουλα και η τσιχλα γινοταν καπνος. :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 17, 2011 10:35 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΚΑ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΕΡΙΞΑ ΔΥΟ ΚΟΥΤΕΣ ΜΑΧ 32 ΣΕ ΚΥΝΗΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΞΕΡΑ...ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ Κ ΚΡΥΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Κ ΑΦΗΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ Κ ΗΜΟΥΝ ΕΝΤΑΞΕΙ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ...ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 18, 2011 12:55 pm 
Άβαταρ μέλους

aris_chelas έγραψε:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ

Σωστός Άρη,αν φαίνεται και λίγο σαν "λαδωμένο" ακόμα καλύτερα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 19, 2011 5:35 pm 
Άβαταρ μέλους

λοιπον μανγκες εχω δοκιμαση το direkt to καινουργιο της λαμπρο καλα εχω παθει :shock: φοβερη διασπορα στο βραδινο για παπια ειναι μανουλα :wink: εχω παρει με μια σφαιρα τρια πρασινα . στα δεκα μετρα. οντος ελειπε ενα φυσιγκι για τοσο κοντα .γενικα για βραδυνο στον βαλτο Νο 1 για μενα αλλα και λιγο ακριβουτσικο αλλα χαλαλι του παει γαμιοντας :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:48 am 
Άβαταρ μέλους

DIAS01 έγραψε:
λοιπον μανγκες εχω δοκιμαση το direkt to καινουργιο της λαμπρο καλα εχω παθει :shock: φοβερη διασπορα στο βραδινο για παπια ειναι μανουλα :wink: εχω παρει με μια σφαιρα τρια πρασινα . στα δεκα μετρα. οντος ελειπε ενα φυσιγκι για τοσο κοντα .γενικα για βραδυνο στον βαλτο Νο 1 για μενα αλλα και λιγο ακριβουτσικο αλλα χαλαλι του παει γαμιοντας :wink:

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΜΗ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ...ΜΕΧΡΙ ΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΤΟΣ ΣΤΟΧΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΠΙ...ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 1:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Την καλημέρα μου στην παρέα!
Θα ήθελα λίγο τα φώτα των πιο έμπειρων & ψαγμένων :)
Ποια η άποψή σας για τα tordo της nsi & τα tordo του lambro;
Πάντως τα euromix που δουλευω,είναι πολύ καλά.
Είναι καλά;Δουλεύουν καλά;Με το κρύο πως <πάνε>
Όσοι τα χρησιμοποιήτε είστε ευχαριστημένοι;
Σας ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 5:41 pm 

Χρησιμοποιώ τα tordo της nsi και είμαι πολύ ευχαριστημένος .
Με τα ίδια κυνηγάω μπεκατσίνια και με αυτά που περίσεψαν ορτύκια το καλοκαίρι .
Σε ολα τα θηράματα και τις εποχές πάνε μία χαρά :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 9:09 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα στην παρέα!
Χτες δοκίμασα τα Tordo της nsi όπως είπα.
Δεν έμεινα ευχαριστημένος.
Τα πουλιά που πήρα είχαν πολύ αίμα & δεν ήταν σκοτωμένο κανένα.
Σε κάποια άλλα βγαίναν πολλά φτερά & φεύγαν.
Λέω,ίσως επειδή έκανε πολύ κρυο & μάλλον θέλουν μαλακότερο καιρό & γι'αυτό δεν μου <τραβάγανε>;
Μου περισσεψαν καμμια 10αριά & θα τα δοκιμάσω σε πιο μαλακό καιρό.
Τώρα έχω & τα tordo toy lambro.Θα τα δοκιμάσω & θα σας πω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 9   [ 129 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: