Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 9   [ 125 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Παράθυρο συνομιλίας με τον ΟΚΑΔΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 1:04 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Σας ενημερώνω ότι ο ΟΚΑΔΕ με ευχαρίστηση ανοίγει ένα παράθυρο επικοινωνίας και πληροφόρησης με τον κυνηγετικό κόσμο και τα μέλη του βέβαια πάνω στην κυνοφιλία .
Παρακαλώ όπως το χρησιμοποιήσετε σωστά , σας ευχαριστώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 3:12 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΚΑΔΕ. ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΙΑΣΣΩΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΦΕΡΜΑΣ. :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 9:50 am 
[b]1)ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΜΙΛΟΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΚΑΤΟΧΟ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.
2)ΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟ ΚΡΙΣΗΣ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 10:25 am 
Και δύο ερωτήσεις και από εμένα.

Τελικά γιατί οι αγώνες σε πέρδικα και μπεκάτσα δεν είναι περισσότεροι;

Έως τώρα είχα την εντύπωση πως ο λόγος ήταν η μικρή προσέλευση των διαγωνιζομένων, αλλά μπορεί και να είχα καταλάβει λάθος.

Δεύτερη ερώτηση για ένα παλαιότερο θέμα που είμαι σίγουρος πως έχει απαντηθεί σε άλλο χρόνο και τόπο αλλά για εμάς τους νεότερους είναι χρήσιμο να ξανακουστεί. Κάποτε ο κ. Πετρόχειλος είχε προτείνει τη διεξαγωγή ενός διαφορετικού αγώνα όπου τα σκυλιά θα κρίνονταν με βάση κυρίως την απόδοσή τους και όχι το στιλ. Επίσης θα είχαν την ευκαιρία να παραμείνουν στο τερέν για πολλή ώρα έτσι ώστε να δούμε και τη διάρκειά τους. (Διορθώστε με όπου κάνω λάθος).

Από όσο θυμάμαι, όταν ο ίδιος πείρε τη πρωτοβουλία να διοργανώσει ένα τέτοιο αγώνα, υπήρξαν πολλές συμμετοχές. Τελικά ο ΟΚΑΔΕ δεν υιοθέτησε την ιδέα. Εκείνο όμως που μου έκανε εντύπωση, είναι πως ούτε καν μπέικε στο κόπο να τη δοκιμάσει. Γιατί;

Χαίρομαι πραγματικά που έχουμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με ένα από τα πιο ένδοξα μέλη της Ελληνικής κυνοφιλίας.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 2:04 pm 
Επειδή πρέπει να αναγνωρίζουμε και τα σωστά, είναι επιβεβλημένο να τονιστεί κάτι σε διάψευση εκείνων που κατηγορούν τον ΟΚΑΔΕ για εμμονή σε ολιγόλεπτες παρουσιάσεις σκύλων στους αγώνες. Από όσο γνωρίζω, στον τελευταίο αγώνα μπεκάτσας που οργανώθηκε από τον ΟΚΑΔΕ και έκρινε ο κ. Πονηρέας, αρκετά από τα σκυλιά που διαγωνίσθηκαν, είχαν την ευκαιρία να παραμείνουν στο τερεν για πολλή ώρα. Παρόλα αυτά οι επικριτές του ΟΚΑΔΕ, αποσιώπησαν το γεγονός.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 9:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικά θα έχουμε πολλά να πούμε σε αυτό το παράθυρο και ελπίζω να εξηγήσουμε διάφορα θέματα που σέρνονται αναπάντητα εδώ και αρκετά χρόνια. Στην πραγματικότητα στα πλέον σοβαρά θέματα όπως πχ. Του Θωμά Πετρόχειλου , προσωπικά εχω αναφερθεί σε άρθρα μου αλλά φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να τα έχει διαβάσει Εδώ όμως θα τα πούμε όλα.

[b]1)ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΜΙΛΟΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΚΑΤΟΧΟ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.
2)ΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟ ΚΡΙΣΗΣ.

Απάντηση : Ζητώ συγνώμη αλλά το πρώτο ερώτημα δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα. Να διαφυλάξει από τι , από κακούς εκτροφείς , ας πούμε , που πουλάνε κουτάβια προβληματικά; Αν αυτό είναι το ερώτημα , η απάντηση είναι ότι όχι , ο ΟΚΑΔΕ δεν έχει μηχανισμούς ελέγχου τέτοιους . Όσο αφορά την ενημέρωση ως προς την ποιότητα , ποια ποιότητα εννοούμε , των σκύλων; Η μόνη ενημέρωση είναι οι αγώνες από τους οποίους ενημερωνόμαστε και εμείς οι ίδιοι παρακολουθόντας τους συνεχώς. Για τον κόσμο που δεν μπορεί να παρακολουθήσει , εδώ τίθεται ένα μεγάλο θέμα. Η ενημέρωση γίνεται από 2-3 ερασιτέχνες δημοσιογράφους , όπως για παράδειγμα ο υπογράφων η ο Σάκης Πονηρέας και περιστασιακά κάποιοι άλλοι. Επαγγελματίες δημοσιογράφοι που να παρακολουθούν αγώνες δεν υπάρχουν ! Θέμα προς συζήτηση στο μέλλον.
Ερώτηση βιβλ. Εργασίας. Οι διακρίσεις μπορούν να περαστούν και μετά , αλλά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος σκύλος πήρε μέρος σε επίσημη εκδήλωση( αγώνα η μορφολογία) χωρίς να έχει πρώτα βιβλιάριο.
Απάντηση στον Δ. Χριστοδουλάκη.
Και δύο ερωτήσεις και από εμένα.
Τελικά γιατί οι αγώνες σε πέρδικα και μπεκάτσα δεν είναι περισσότεροι;……………

Δημήτρη , εννοείς τους αγώνες που κάνει ο ΟΚΑΔΕ η γενικότερα; Διότι αν διαβάσεις τις ανακοινώσεις των διαφόρων κυνοφιλικών ομίλων της χώρας , σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο του Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου διοργανώνονται αγώνες πρακτικού κυνηγίου σε μπεκάτσα και σε βουνίσια.
Ο ΟΚΑΔΕ κάνει έναν αγώνα στη μπεκάτσα και ( από φέτος ) δύο αγώνες στην ορεινή. Αυτό σημαίνει ήδη 3 Σαββατοκύριακα του Χειμώνα .Επίσης κάνει ένα Σαβ/Κύριακο τον Οκτώβριο για την επιλογή Εθνικών ομάδων Ποιντερ και Σέτερ για τα Ευρωπαϊκά πρακτικού κυνηγίου που γίνονται τέλη Οκτωβρίου συνήθως. Μόλις μπει ο νέος χρόνος αρχίζει ο καταιγισμός εκδηλώσεων. Τώρα σκεφτείτε ότι πίσω από όλα αυτά δεν υπάρχει κάποια οργανωμένη εταιρία με πολλούς υπαλλήλους αλλά 3-4 παθιασμένοι που προσπαθούν να τα βολέψουν όλα .Και είναι όλοι τους κυνηγοί που περιμένουν ένα Σαββατοκύριακο να φύγουν με τα σκυλιά τους. Το βάρος λοιπόν των αγώνων δεν μπορεί να το σηκώσει όλο ο ΟΚΑΔΕ.
Τώρα για τον χρόνο που κρατάς ένα σκύλο στον αγώνα , αν πρόκειται για πρακτικό κυνήγι σε άγριο θήραμα , αν ο σκύλος είναι πραγματικά καλός και ειδικά στην επανάκληση που ουσιαστικά έχεις τελειώσει με όλα τα συμμετέχοντα σκυλιά και δεν τους κλέβεις χρόνο , μπορείς να το τον κρατήσεις όσο θέλεις μέχρι να συναντήσεις θήραμα.
Για αγώνες στον κάμπο , όπως οραματίστηκε ο Θωμάς τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Όμως ,παιδιά σε λίγο αρχίζει ο αγώνας της Εθνικής μας με την Μολδαβία , άρα η συνέχεια άυριο.
Χαιρετώ την ομάδα
Άκης Λάππας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 07, 2007 10:12 am 
[b]ΙΣΩΣ ΣΑΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΘΕΑΤΗΣ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΟΡΦΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ, Η ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΚΡΙΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΛΑΓΕΣ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΘΕΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΑΣΕ ΚΤΛΠ.ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ Ο ΟΜΙΛΟΣ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΠΕΡΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΒΙΒΛ.ΕΓΑΣΙΑΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΠΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΚΟΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΕ ΧΑΝΟΝΤΑΙ(ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΕΚΘΕΣΗ),ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΟΚΑΔΕ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΕΙΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΘΕΛΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Η ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ.ΣΕ ΠΟΙΟΝ??????

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 07, 2007 8:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα,

Εχω στη κατοχη μου ενα αρσενικο Ιρλανδεζικο Σεττερ το οποιο εχω κατα νου να ζευγαρωσω σε λιγο καιρο. Το σκυλι εχει παρα πολυ καλες γραμμες αιματος και αριστη μορφολογια(απο γονεις πρωταθλητες σε μορφολογια αλλα και αγωνε πρακτικου κυνηγιου) Επειδη με ενδιαφερει η συγκεκριμενη φυλη και θελω οσο μπορω, μεσω της συμμετοχης του σκυλου μου στην αναπαραγωγικη διαδικασια, να διατηρησω τηα στανταρ αυτης της φυλη στην Ελλαδα στα μεγιστα στανταρ. Συγκεκριμενα ποια θα ειναι τα σημεια και τα χαρτια που πρεπει να πληρει η σκυλα που θα ζευγαρωσει ο σκυλος μου; Δεν ειμαι σιγουρος αν ειστε οι καθ'υλην αρμοδιοι να μου απαντησετε αλλα ειμαι σιγουρος οτι η απαντηση σας θα μου ειναι πολυ χρησιμη...

Ευχαριστω,

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 07, 2007 10:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά , οι ερωτήσεις είναι πολλές , θα προσπαθήσω να τις καλύψω.
Osiris ..Στα Ιρλανδέζικα ο πλέον αρμόδιος μέσα στον ΟΚΑΔΕ είναι ο Θόδωρος Μαγουλάς .Η γραμματέας του ΟΚΑΔΕ ,Νίκη, θα σου δώσει το τηλέφωνο του Θόδωρου.τηλ. ΟΚΑΔΕ 2105226522
Γραικός...Ο ΟΚΑΔΕ έχε αρχεία απο όλες τις δικές του εκδηλώσεις . Η Νίκη μπορεί να δώσει πληροφορίες αρκεί να ξέρεις ημερομηνία που έγινε η εκδήλωση . Δηλ. δεν μπορεί να σου πεί τι αποτελέσματα έχει δώσει κάθε σκύλος ( αυτό υπάρχει μόνο στο βιβλιάριο του σκύλου) αλλα μπορεί να σου πεί αν έχει μπεί σε βαθμολογία την τάδε μέρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 08, 2007 12:00 am 
Άβαταρ μέλους

ΓΡΑΙΚΟΣ έγραψε:
[b]
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΠΕΡΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΒΙΒΛ.ΕΓΑΣΙΑΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΠΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΚΟΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΕ ΧΑΝΟΝΤΑΙ(ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΕΚΘΕΣΗ),ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΟΚΑΔΕ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΕΙΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΘΕΛΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Η ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ.ΣΕ ΠΟΙΟΝ??????

Φίλε μου ρώτησε καλύτερα κατ΄ ευθείας στο τηλέφωνο τον ΚΟΕ. , θεωρώ ότι από την στιγμή που βγάλεις βιβλιάριο εργασίας θα σου περαστούν οι διακρίσεις που πρέπει να περαστούν με σφραγίδα από τον ΚΟΕ εφ’ όσον δεν είναι δυνατόν η φίρμα του τότε κριτή .
Και ο ΚΟΕ έχει αρχείο όλων των εκδηλώσεων του .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 08, 2007 9:10 am 
ATHANOPOULOS έγραψε:
ΓΡΑΙΚΟΣ έγραψε:

Φίλε μου ρώτησε καλύτερα κατ΄ ευθείας στο τηλέφωνο τον ΚΟΕ. , θεωρώ ότι από την στιγμή που βγάλεις βιβλιάριο εργασίας θα σου περαστούν οι διακρίσεις που πρέπει να περαστούν με σφραγίδα από τον ΚΟΕ εφ’ όσον δεν είναι δυνατόν η φίρμα του τότε κριτή .
Και ο ΚΟΕ έχει αρχείο όλων των εκδηλώσεων του .
[b]ΜΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ.ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΒΙΒΛ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 08, 2007 11:51 am 
Άβαταρ μέλους

Επειδή είδα κάποια αγωνία ( δικαιολογημένη ) με το βιβλίο εργασίας θα σας εξηγήσω όσο μπορώ τις διαδικασίες . Το βιβλιάριο αυτό το εκδίδει μόνο ο ΚΟΕ ( νομίζω στοιχίζει 15 Ε). Όταν κάποιος φέρει τον σκύλο του σε μια μορφολογία , όπως αυτή που έχουμε την Κυριακή , και ας πούμε ότι πάρει κάποια διάκριση , θα πρέπει να πάει στην γραμματεία η οποία θα έχει τις καταστάσεις απο τα αποτελέσματα και θα παρουσιάσει το βιβλιάριό του . Εκεί θα γραφτεί η διάκριση και θα μπεί σφραγίδα του ΟΚΑΔΕ. Ανάλογα με τον κριτή , ο οποίος πρέπει να υπογράφει τα μπλόκ με τις αναλύσεις που έκανε , μπορεί αυτό να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα δηλ. σε διαλλείματα η μπορεί να γίνει αφού τελειώσει όλες τις κρίσεις. Γιαυτό δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς θα πάνε τα αποτελέσματα στη γραμματεία. Αν πρόκειται για Α.Κ.Ι , αν έχεις μπεί στα αποτελέσματα , φέρνεις το βιβλιάριο στον κριτή ο οποίος υπογράφει την διάκριση που πήρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 24, 2007 11:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Με τα Γκόρντον θα έχουμε τίποτε εξελίξεις κ Λάππα , εννοώ και κάποιο αγώνα πρακτικού κυνηγίου μόνο για αυτά πχ ! :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 28, 2007 12:42 am 
Άβαταρ μέλους

The Highlander έγραψε:
Με τα Γκόρντον θα έχουμε τίποτε εξελίξεις κ Λάππα , εννοώ και κάποιο αγώνα πρακτικού κυνηγίου μόνο για αυτά πχ ! :?:

Στο παρελθόν κάναμε αγώνες ειδικά για τα Ιρλανδικά και τα Γκόρντον και είχαμε απογοητευτικό αριθμό συμμετοχών. Ένα απο τα πράγματα που συζητήσαμε στο νέο ΔΣ είναι να κάνουμε πάλι μια προσπάθεια φέτος μήπως και εμφανιστούν περισσότερα σκυλιά.
Πρέπει όμως να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη σωστή διάσταση. Αυτά που θα πω είναι μόνο δική μου γνώμη .Πιστεύετε ότι στον αγώνα της μπεκάτσας το Γκόρντον και το Ιρλανδέ θα πρέπει να έχουν δική τους κατηγορία; Εγώ δεν νομίζω ότι υστερούν σέ τίποτα απο τους Εγγλέζους ξαδέλφους κα σίγουρα θα τους έπαιζαν στα ισια και γιατί όχι θα κέρδιζαν κιόλας. Ο κριτής δεν θα κρίνει αρνητικά ένα Γκόρντον που θα ερευνά πιό κοντά απο τους Εγγλέζους διότι γνωρίζει τα στάνταρ εργασίας. Στην βουνίσια βέβαια τα πράγματα είναι αλλιώς . Οι μεγάλες αποστάσεις που θα πηγαίνουν τα ανοικτά σκυλιά θα τους δίνουν πλεονέκτημα σε σχέση με τον Σκοτσέζο και τον Ιρλανδό ( αν και αυτοί οι διάολοι πολλές φορές προσπερνάνε τα Ποιντερ σαν να είναι σταματημένα. ) Μην ξεχνάμε όμως ότι οι αγώνες αυτοί γίνονται τον Σεπτέμβριο που συνήθως κάνει πολύ ζέστη .Για τα Γκόρντον ειδικά στη βουνίσια πρέπει να μπεί στη κουβέντα ο Πέππας και να εκφέρει γνώμη σαν ειδικός.
Παράθεση:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 28, 2007 8:07 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σε όλους τους φίλους .
Κοιτάτε για να γίνονται αποκλειστικά αγώνες με Γκόρντον το βλέπω πολύ δύσκολο και αυτό γιατί το βασικότερο πρόβλημα είναι οι συμμετοχές !
Στο εξωτερικό υπάρχου τέτοιοι αγώνες όπως πρωτάθλημα και Πανευρωπαϊκό αποκλειστικά για αυτά τα σκυλιά και για Γκόρντον και για Ιρλανδρε !
Αλλά οι συμμετοχές είναι από 20 έως και 100 σκυλια την φορά !
Εδώ αυτά τα πράγματα δεν υπάρχουν και δεν είναι εφικτά.
Μπορεί να γίνεται όμως ένας αγώνας μόνο τον χρόνο εναλλακτικά σε πέρδικα πεδινή, ορεινή σε μπεκάτσα κλπ και να έρχεται κάποιος πολύ καλός γνώστης της φυλής ώστε να μας κάνει ας το πούμε επί τόπου μίνι σεμινάρια για το τι έχουμε στα χέρια μας και για το τι πρέπει αν ψάχνουμε !
Συμφωνώ με τον Ακη ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να διαγωνίζονται αυτές οι φυλές σε ζευγάρια ειδικά στο πρακτικό κυνήγι με τους άλλους Αγγλους!
Το μυστικό εδώ και το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι κριτές έχοντας στο μυαλό τους τις Αγγλικές φυλές και ίσως και πολύ μικρή ως καθόλου εμπειρία από αυτές τις φυλές , δηλαδή να έχουν κυνηγήσει , να τα έχουν δει να κυνηγούν η να παρουσιάζονται σε αγώνες ιδιαίτερα στο εξωτερικό , κάνουν το λάθος λοιπόν να περιμένουν πράγματα τα οποία ειδικά το επαναλαμβάνω ειδικά στα Γκόρντον είναι εκτός των στοιχείων της φυλής .
Αυτό δεν είναι από κακότητα η κάτι άλλο είναι απλά έλλειψη εμπειριών με αυτά τα σκυλιά !
Πολλές φορές έχω στενοχωρηθεί όταν μου λένε δεν μπορώ να δώσω πάνω από το Εξαίρετος πχ σε πρακτικό σε πέρδικα γιατί δεν έλαμψε να πάρει τόπο πολύ , εννοώντας τώρα ένα μέρος σαν τον Σχιστό πάει να ψάχνει ένα Γκόρντον στα 200-250 μέτρα σταθερά !
Άλλο παράδειγμα για παρόμοιο λόγo ας πούμε στον κάμπο Π Καλός γιατί δεν ανοίχτηκε πολύ με μεγάλες ταχύτητες , μα φίλε μου αν το κάνει αυτό δεν είναι Γκόρντον πιά .
Προσωπικά εγώ θα έδινα τα μέγιστα σε Γκόρντον η Ιρλανδέ που λάμπουν μέσα στα πλαίσια της φυλής τους γιατί το αξίζουν εκέινη την στιγμή ειδικά σε πέρδικα στην Ελλάδα.
Δεν είναι δυνατόν αν συγκριθεί μ ένα αγγλικό σε κάμπο στην Μακεδονία για πεδινές , επαναλαμβάνω σε ανοίγματα και σε ταχύτητα , γιατί απλά θα κινηθεί με τον τρόπο που του λέει η σωματοδομή του , πολλές φορές όμως μπορεί να αποδειχτεί αποδοτικότερο από τα Αγγλικά !
Ένα τελευταίο μακριά αν θέλεις θα πάει αν το εκπαιδεύσεις όσο θέλεις αλλά θα πάει με τον καλπασμό που του δίνει η κατασκευή του και που είναι χαρακτηριστικός !
Φέτος από ότι έμαθα έτρεξαν κάποια Γκόρντον στην Θεσσαλονίκη ξένα Γαλλικά κλπ , εγώ δεν μπόρεσα να παραβρεθώ , οι απόψεις από αυτούς που τα είδαν διίστανται , ίσως ο Ακης μπορεί μας πει αν τα είδε !
Το όνειρο μου όταν ήμουν Γραμματέας να γίνει ένα Πανευρωπαϊκό στην Ελλάδα αυτής της φυλής για να πάρουμε εμπειρίες από αυτά που θα βλέπαμε όλοι μας !
Αυτά προς το παρόν .

ΥΣ
Κάτι ακόμη για να καταλάβετε τι μεγάλη σημασία παίζουν κάποια πράγματα .
Στις εκθέσεις μορφολογίας που μετράει φοβερά η παρουσίαση και το CAC σχεδόν δίνεται σε σκυλιά που παρουσιάζονται κορδωτά με όμορφο τρίχωμα μέχρι κάτω !
Φέτος έτσι την πάτησα πήρα τα εξαίρετος μου αλλά το κάτι παραπάνω CAC oxi , γιατί απλά τα πήρα από το κουμάσι και τα πήγα στην έκθεση άνευ προβών κλπ
O k Geminiani μου το εξήγησε γιατί δεν μου δίνει το CAC όχι γιατί δεν το άξιζαν τα σκυλιά , καθαρά για μένα που τα παρουσίασα ανεκπαίδευτα στον τρόπο παρουσίασης και μάλιστα μου είπε κρίμα !
Όλα μετράνε και έχει απόλυτο δίκιο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 9   [ 125 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: