Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 9   [ 125 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 06, 2007 1:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΕικόναΕικόνα

Αγώνας επιλογής Εθνικών ομάδων πρακτικού κυνηγίου. 22,23 Σεπτεμβρίου 2007

http://www.gpeppas.gr/okade/okade07/okade07.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 07, 2007 10:11 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλό άρθρο που μας δίνει μία καλή περιγραφή για ένα αγώνα επιλογής Εθνικής Αγγλικών δεικτών.
Είμαι υπέρ του απόρτ γιατί αλλιώς δεν έχουμε ολοκληρωμένο κυνηγόσκυλο , δεν νοείται σκυλί φέρμας κυνηγιού χωρίς απόρτ από οιονδήποτε κυνηγόσκυλο , πόσο μάλλον αυτά που θα επιλεγούν για την Εθνική ομάδα. :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2007 1:54 pm 

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΤΟ CLUB [ ΟΚΑΔΕ ] EXEI ΑΓΩΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Σ/Κ ;

ΦΙΛΙΚΑ
ΣΠΥΡΟΣ ΚΡΗΤΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2007 2:02 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

lasso έγραψε:
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΤΟ CLUB [ ΟΚΑΔΕ ] EXEI ΑΓΩΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Σ/Κ ;

ΦΙΛΙΚΑ
ΣΠΥΡΟΣ ΚΡΗΤΗ

Εδώ http://www.gpeppas.gr/okade/programmaokade/programmaokade.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2007 2:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Μιά γρήγορη ενημέρωση μέχρι να δημοσιευτεί σχετικό άρθρο με λεπτομέρειες.
Πολύ καλός αγώνας μπεκάτσας έγινε το Σ/Κ 17, 18 στην ελεγχόμενη του Κόζιακα . Πολύ βροχή το Σάββατο , ψιλόβροχο την Κυριακή. Αρκετά πουλιά (5-7) σε κάθε τερέν και τις 2 μέρες.Απο τον πιό κάτω πίνακα θα πάρετε μια πρώτη εικόνα αποτελεσμάτων και επιλογής Εθνικών. Να σημειώσω μόνο ότι υπήρχαν τερέν Ποιντερ και τερέν Σέττερ για διευκόλυνση των εκλεκτόρων αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις που ένας κυναγωγός είχε και Ποιντερ και Σέττερ , έτρεχε στο ίδιο τερέν.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ.(CACIT)
Σάββατο 17/11/2007

ΤΕΡΕΝ 1. Κριτές: Τσιόπλης- Χήνος.
1ος Εξ.CACT.CACIT Julia de los Vitorones E.S. Κοτζιάς Κ.
2ος Εξαίρ. RCACT Dill-Spin Court E.S. Πλεξίδας
3ος Εξαίρετος Dill-Spin Kiko E.S. Σπινόκιας
4ος Εξαίρετος Silvia el del Astro E.S. Παναγόπουλος
5ος Πολύ Καλός Dona E.S. Φελώνης

ΤΕΡΕΝ 2. Κριτές: Πονηρέας-Κουράσης.
1ος Εξ.CACT.RCACIT Couerin von der Postschwaige Poin. Μεσιακάρης
2ος Εξαίρετος Rapakoulias Genesis Iolaos E.S. Καραδήμας

Κυριακή 18/11/2007,
ΤΕΡΕΝ 1. Κριτές: Κουράσης- Πονηρέας.
1ος Εξ.CACT.CACIT Couerin von der Postschwaige Poin. Μεσιακάρης
2ος Εξαίρετος Rapakoulias Genesis Iolaos E.S. Καραδήμας

ΤΕΡΕΝ 2. Κριτές: Χήνος Τσιόπλης.
1ος Εξαίρετος Dill-Spin Kikο E.S. Σπινόκιας

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΙΝΤΕΡ.

1. AKERIENSIS AIAX ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
2. COUERIN VON DER POSTSCHWAIGE ΜΕΣΙΑΚΑΡΗΣ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΕΤΤΕΡ.

1. DILL-SPIN COURT ΠΛΕΞΙΔΑΣ
2. DILL-SPIN KIKO ΣΠΙΝΟΚΙΑΣ
3. JULIA DE LOS VITORONES ΚΟΤΖΙΑΣ
4. SILVIA EL DEL ASTRO ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ
5. ALEX AFIDNAI ASTRA ΔΕΔΕΣ

R. RAPAKOULIAS GENESIS ORFEAS ΡΑΠΑΚΟΥΛΙΑΣ
R. RAPAKOULIAS GENESIS IOLAOS ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ
R. DONA ΦΕΛΩΝΗΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 25, 2008 3:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα
[/img]Προσφορά στους φίλους του forum.
Αυτό που βλέπετε είναι η πρώτη προσπάθεια του ομίλου να προβάλει τους αγώνες. Τυπώθηκε σε αφίσες και διανεμήθηκε σε μαγαζιά κυνηγητικών ειδών και pet-shop . Ήταν το 1995. Ο σκύλος της αφίσας είναι από έναν πίνακα και είναι ο Or del Cecina ένας σκύλος θρήλος. Η στάση φέρμας που βλέπετε όμως , θα συμφωνείτε όλοι οι Ποιντεράδες , είναι η κορυφή της στάσης και έκφρασης ενός Ποιντερ. Το βρήκα στα αρχεία μου και είπα ότι αξίζει να το δείτε.
Το βραδάκι αν βρώ χρόνο θα στείλω μικρή ενημέρωση για το Derby που έγινε εχτές και προχτές. Νικητής πάντως ήταν ένα Σέττερ του Κώστα Μπόγιογλου .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 25, 2008 9:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενημέρωση express .
Όπως σας έχω πει εδώ θα ενημερώνεστε πιο γρήγορα και από τα μέλη του ΟΚΑΔΕ.
Στο Derby έγινε ένας ωραίος αγώνας με φανταστικό καιρό. Τα σκυλιά δεν ήταν στο επίπεδο που ήταν πέρσι ,ειδικά τα Ποιντερ όπου η περσινή φουρνιά ήταν φαινόμενο. Το αστέρι που έφεξε φέτος ήταν ο Olaf di Bogioglou ( Noe di Bogioglou X Duna) που πήρε και τις δύο μέρες τη πρώτη θέση με CAC. Στα Ποιντερ , από τα δύο τερέν τη μία μέρα ήταν ένα μόνο Ποιντερ με εξαίρετος , ο Rol de la Palmosa ( Alvis Ciro X Amora de la Palmosa) του Άγγελου Γονιδάκη και την άλλη μέρα , πάλι ένα μόνο με εξαίρετος ο Joby του Δημήτρη Λιάσκου υιός του Orfeo del Sole ( δεν υπάρχει πληροφόρηση για τη μάνα προς το παρών). Τα Ποιντερ έκαναν μπαράζ και νικητής βγήκε ο Joby που πήρε και τον τίτλο του νικητή Derby 2008 Ποιντερ. Επειδή ο Olaf είχε CAC δεν χρειάστηκε να γίνει μπαράζ και ανακηρύχτηκε νικητής Derby 2008.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2008 2:16 am 
Άβαταρ μέλους

TI ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ?
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΑΓΩΓΟΥΣ :shock: :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 13, 2008 11:39 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ COPPA EUROPA 2008 ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΤΗΚΕ ΠΑΡΑΤΥΠΑ ΑΠΟ ΕΚΛΕΚΤΟΡΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΠΟΙΝΤΕΡ-ΣΕΤΤΕΡ.
ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.Ο.Ε, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΝΙΚΟ ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ.
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΠΥΡΟΥ ΜΟΛΦΕΤΑ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΠΟΙΝΤΕΡ-ΣΕΤΤΕΡ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ NICO VON DER POSTSCHWAIGE ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ TO ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ Ο ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΕΡΥΣΙ 2007 ΤΑ ΣΗΚΩΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΙΝΤΕΡ, ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΟΙ 3 ΣΚΥΛΟΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ DOUBLE. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΚΛΕΚΤΟΡΕΣ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΜΑΣ (SIC)!!! O NICO KAI ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ 1 CAC KAI ENA RCAC ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ NICO. AΝΤΙΘΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ :lol: :lol: ΕΠΙΛΕΧΤΗΚΕ ΣΚΥΛΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!! :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 14, 2008 2:08 am 
Άβαταρ μέλους

Τώρα δέσανε με τον εκλέκτορα.
Γι αυτό δεν πατάει κανείς και υπάρχει τέτοια εξαθλίωση και αποστασιοποίηση από τους αγώνες των κυνηγών.
Οσο για τα υπόλοιπα δεν αμφιβάλω ότι γίνετε το έλα να δεις σχεδόν παντού !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 14, 2008 11:07 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Ας προσέχανε στον ΟΚΑΔΕ για να μην πεθαίνουνε αυτά.
Οταν ο Γιώργος και ο Μάντης μέσα την συνέλευση τότε όταν παραιτήθηκαν και δεν έβαλαν ξανά υποψηφιότητα τα είπαν σταράτα κανείς δεν τα έλαβε σοβαρά υπ όψη τους και η επόμενη διοίκηση χρησιμοποιούσε το άτομο αυτό για να κάνει όλους τους αγώνες εν λευκό παρότι δεν ήταν μέλος του ΔΣ , κατόπιν εκλέχτηκε αφού τα 2/3 των μελών που συμμετέχουν σε αγώνες σπονσαρίστηκε από την τροφή στη οποία δούλευε τότε, υπάρχουν οι διαφημίσεις στα περιοδικά , απέκτησε τα κονέ και τους ψήφους όπως σωστά λέει παραπάνω ο SNIPE , οπότε στην επόμενη εκλέχτηκε έστω με κλήρωση και βέβαια το μεγάλο γκόλ είναι που έγινε μέλος του ΔΣ του ΚΟΕ για να το έχει δίπορτο .
Καλά κρασιά τώρα και καλό ξέπλεγμα .............. :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 14, 2008 11:51 am 

τι να πω , ειμαι μακρυα απο "εκδηλωσεις" επαγγελματιων κλπ καθε τυπου και μ αυτα που διαβαζω μαλλον θα παραμεινω μακρυα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 15, 2008 12:49 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ. ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΩΡΑ (ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΔΕΙΝΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ. ΑΝΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΧΕΙ ''ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ'' ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ, ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΥΝΑΓΩΓΩΝ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΟΥΛΑΣ Η ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΣ ΤΡΟΦΕΣ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΤΣΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΚΑ ΜΑΣ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΑΞΙΟΙ ΣΚΥΛΟΙ.
ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 15, 2008 8:56 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΗΝΑΣ ΓΚΙΝΟΣ έγραψε:
ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ. ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΩΡΑ (ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΔΕΙΝΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ. ΑΝΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΧΕΙ ''ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ'' ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ, ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΥΝΑΓΩΓΩΝ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΟΥΛΑΣ Η ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΣ ΤΡΟΦΕΣ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΤΣΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΚΑ ΜΑΣ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΑΞΙΟΙ ΣΚΥΛΟΙ.
ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.

Αυτό είναι Μηνά με Λάθη πάνε να καλύψουν τα προηγούμενα λάθη τους.
Ο Στεφανάτος έπρεπε να είχε τελειώσει πολύ πιο πριν , και σίγουρα δεν φταίει για όλα τα κακά του ΟΚΑΔΕ , την δουλειά του κάνει και προσπαθεί να επιβιώσει , ας πρόσεχαν στον ΟΚΑΔΕ .
Ρε χαρές που θα κάνουν κάποιοι πρώην φίλοι και τώρα άσπονδοι εχθροί του ΟΚΑΔΕ .
Πάντως αυτός και κάτι άλλοι που από οδηγοί κίτρινων αυτοκινήτων έγιναν παράγοντες και προσπαθούν να πάρουν ότι μπορούν ακόμη με κάθε τρόπο , είναι παραδείγματα γιατί όλα πάνε στραβά παντού ακόμη και εδώ στα κυνηγητικά και κυνοφιλικά .
Τα μεγάλα αξιώματα θέλουν παιδεία κύριοι να τα διαχειριστής αλλά από αυτή έχουμε μεγάλη έλλειψη παντού !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 24, 2008 1:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιστός στην θεωρία ότι γενικούς αφορίσμούς και κατηγορίες δεν μπορείς να κάνεις, και έναντια σε όλη αυτή την διαδικασία, όπως θα έχετε καταλάβει και από προηγούμενα γράμματα μου.
Στην Ελλάδα έχουμε φτάσει σαν κοινωνία να λέει δημόσια κάποιος ότι ο τάδε είναι π.......ης και να πρέπει να αποδείξει ο άλλός ότι δεν είναι αντί να ισχύει ότι αυτός που κατηγορεί κάποιον ΄πρώτα να πρέπει να μπορεί να αποδείξει την κατηγορία κια μετά να την διατυπωνει.
Με τον κ. Στεφανάτο δεν έχω καμμία σχέση μόνο με μερικούς ανθρώπους που ξέρω από τα μέλη του Ομίλου. 2-3 κριτές και 1-2 εκτροφείς.
Αλλά ρε παιδια δεν σας τα λένε όλα και πολλοί βγάζουμε συμπεράσματα για πράγματα χωρίς να έχουμε πλήρη και προσωπική γνώση των πεπραγμανων.
Πχ. δεν βρήκα πουθενα να αναφερθεί το γεγονός που έμαθα, στην διάρκεια του Κυπέλλου ΚΟΕ, στο οποίο έγινε και αναφορά δημόσια στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του. (από εκεί και το έμαθα)
Οτι κάποιοι κυναγωγοί έστειλαν επιστολή στον ΚΟΕ διαματυρόμενοι και απέχοντες για αυτό το λόγο από την εκδήλωση για τον ορισμό του κ. Στεφανάτου ώς κριτή, απ΄΄ ότι έμαθα εκλείθηκαν από την πρόεδρο του ΚΟΕ κ. Γαλανού για να αιτιολογήσουν την επιστολή τους αυτή προσωπικά ό καθένας τους, και απ΄ ότι έμαθα δεν είχαν κάτι συγκεκριμενο και αποδεδειγμένο να προσάψουν.
Εχουμε φτάσει σε ένα σημείο να αμφισβητούμε τα πάντα και τους παντες όταν δεν μας βολεύουν.
Δυστυχώς θα συμφωνήσω ότι όχι μόνο στον ΟΚΑΔΕ αλλά αν όχι σε όλους τουλάχιστον σε αυτούς που έγω γνωρίζω Ομίλους συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια μπορεί σε μικρότερη κλίμακα αλλά συμβαίνουν.
Γιατί ισχύει στην Ελλάδα ο καλύτερος σκύλος είναι ο δικός μου, του κολλήτού μου ή ο πατέρας του σκύλου μου. Κουσούρια δεν έχει κανένας.
πχ, στις δικές μας δοκιμασίες, υπάρχει μια διαδιακασία που μπορεί να τηρηθεί και να αποτρέψει πολλά προβλήματα.
Δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει διαφορά μεγαλύτερη των 2 βαθμών μεταξύ των κριτών, εαν υπάρξει κάτι τέτοιο το πρόβλημα λύνεται με συνεδρίασητ ων κριτών και του υπέυθυνου αγώνα. Αυτό άστο στην άκρη.
Ο κυναγωγός εφόσον θεωρεί ότι ο σκύλος του για κάποιο λόγο δεν απέδωσε ή δεν του δόθηκαν οι βαθμοί που άξιζε έχει το δικαίωμα να ζητήσει επανεξέταση του σκύλου του, εκεί την ώρα του αγώνα, και αυτή η τακτική τηρείται δηλαδή όλοι οι κριτές τους το τονίζουν ότι μπορούν να ζητήσουν επανεξέταση του σκύλου τους,
Δεν διαφράφονται οι μέχρι τότε επιδόσεις τους απλά βγαίνει μέσος όρος,
Πάρ΄όλο που αυτό τονίζεται στους διαγωνιζόμενους, κανένας δεν το ζητάει, μόλις τελείωσει ο αγώνας μετά βγαίνουν τα μαχαίρια για τους κριτές και τις κρίσεις, ΟΤΑΝ έχουν εξασφαλίσει την βαθμολογία τους, και μπορούν εκ του ασφαλούς να ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΡΕΝ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΘΕΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ να ξαναδοκιμαστούν οι σκύλοι τους και να αποδείξουν τις εκάστοτε ικανότητες τους.
Την απάντηση στο γιατί το κάνουν κάποιοι "γκρινιάρηδες" κυναγωγοί την απάντηση δώστε τη εσείς. Την δική μου άποψη την κρατάω για τον εαυτό μου.
Ζητάμε παιδεία και σωστές κρίσεις, γιατί κρίνουν σωστά οι κυναγωγοί τους σκύλους τους??? ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΡΙΤΕΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΣ ΕΊΜΑΣΤΕ ΕΜΈΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ".
Είναι πολύ ευκολο να τα φορτώνουμαι όλα στους κριτες, πολλοί κυναγωγοί δεν θέλουν να ακούσουν την αλήθεια. ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι είναι, καλός κριτής είναι αυτός που μας λέει ότι ο σκύλος μας είναι καλός και όχι αυτός που μας βρίσκει τα κουσούρια του σκύλου μας.
Θα σας φέρω ένα πραγματικό παράδειγμα, ο κολλητός μου πρίν κάποια χρόνια αγόρασε ένα ποίντερ 2χρονών, μαθημένο, μάλιστα χωρίς δοκιμή γιατί την μέρα που πήγαν να τον δοκιμάσουν στον Σχιστό έβρεχε, από έναν "περιφερειακό" που ήταν γενικά μέσα στα πράγματα, τον σκύλο τον είδα σε 2 εκπαιδευτικά στο Σχιστό, και μια και ήταν και η επόχη του αγώνα του Σχιστού, ψήνω τον φίλο μου να τον κατεβάσει, του είπα συγκεκριμένα πήγαινε ένα "πολύ καλός" θα το πάρεις θα βγείς 4-5 σε 100+ σκυλιά , - ο σκύλος στηνόταν καλά στον άερα, είχε καλή μύτη και καλή φέρμα, αλλά η κίνηση του δεν ήταν έντονη ανοιγόταν αλλά όχι με το στύλ της ράτσας- παρά τις εντονότατες αντιρήσεις του, ο σκυλος κατέβηκε και βγήκε 4ος νομίζω "πολύ καλός".
Τον βρίσκει αυτός που του τον πούλησε πριν 2 -3 μήνες εκεί μετά τον αγώνα, να του δώσει συνχαρητήρια είχε κατεβάσει και αυτός κάποια σκυλιά και δεν είχαν τύχη, και για να συζητήσουν για ζευγαρώμα, και του λέει ότι " ενα ήσουν στο κύκλωμα θα είχες πάει καλύτερα" . Μες στην χαρά ο φίλος μου, το λέει και σε εναν γωστό μας πολύ γωστό με σκύλους με πολλές διακρίσεις, και του λέει και αυτός συνχαρητήρια "και εαν ήσουν και του κυκλώματος θα είχες πάει ψηλώτερα" Κανενας από τους 2 δεν είχε δεί τον σκύλο να τρέχει στον αγώνα, Αλλά και οι 2 κατέληξαν ότι ο σκύλος αδικήθηκε. Ερχεται ο φίλος μου σε 3 μέρες από εκεί που δεν ήθελε να κατέβει στον αγώνα διότι πίστευε ότι ο σκύλος του δεν άξιζε, από εκεί που ευχαριστούσε τον θεό που ο σκύλος του φέρμαρε στο τελευταίο λεπτό και τον είδαν οι θεατές και του φώναξαν να πάει, από εκεί που του σηκώθηκε πέρδικα στην διαδρομή που πήγαινε να ποντάρει τον σκύλο και σωστά συμφωνα με τον κανονισμό δεν τον έβγαλαν έξω, γιατί ο σκύλος ήταν αλλού φερμαρισμένος, αλλά ο φίλος μου θεωρούσε ότι ο σκύλος του έπρεπε να είχε πάρει την προηγούμενη, και τι μου λέει έντάξει καλά πήγα αλλά με αδίκησαν κιόλας, μπορούσαν να μου δώσουν "εξαιρετός". και η πεποίθηση στην παρέα ήταν ότι μάλλον είχε αδικηθεί στην αξιολόγηση. Του έβαλα τέτοια "γκάζια" που ακόμα τα θυμάται. Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕ. Η εντύπωση που πήγε να κυριαχήσει ήταν οτι αδικήθηκε ο σκύλος ενός κυνηγού από κυκλώματα.
Αυτό το πραγματικό γεγονός το έφερα ώς παράδειγμα για να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να κρίνουμε μόνο με ότι ακούμε πολλές φορές λειτουργεί πέραν του δέοντος στο "σπασμένο τηλέφωνο". αλλλίως γίνονται αλλιώς περιγράφονται και αλλιώς καταλήγουν σε κοινή θέα.
Στο τέλος όλοι τα έχουν με όλους. λέει καλήμερα ένας κυναγωγός σε κριτη , ψήνεται η δουλεία, πίνει ένα κρασί μαζί και συζητάνε για σκύλους, παέι ΚΥΚΛΩΜΑ.
Καλό θα ήταν όταν λέμε κάτι να έχουμε τεκμηριώμενη προσωπική απόψη. Οχι μας είπαν - ακουσα- έτσι γίνεται κλπ. Δεν λέω ότι δεν γίνονται αλλά είναι άλλο πιστεύω ότι γίνεται κάτι και άλλο το ότι το ΞΕΡΩ με γεγονότα.
Οσο για τα λάθη της διοίκησης (είχα γράψει ότι είχε ξεκινήσει για μένα από λάθος βάση και ότι ο χρόνος θα δείξει όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος )
Και για να λέω και τα δικά μας, προσωπική μου άποψη είναι , αρχίσαμε στραβά να αρμενίζουμε.
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 9   [ 125 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: