Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 15 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κλοπή κυνηγετικού όπλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2012 11:36 am 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Παράθεση:
Καταγγέλθηκε στον Αστυνομικό Σταθμό Σαλάκου, από 56χρονο ημεδαπό, ότι την 7/8/04/2012, άγνωστος δράστης αφού διέρρηξε εξοχική κατοικία, που διατηρεί στην Δημοτική ενότητα Αταβύρου, αφαίρεσε ένα κυνηγετικό όπλο.
Σε βάρος του 56χρονου σχηματίστηκε δικογραφία για πλημμελή φύλαξη οπλισμού.
Ενεργείται προανάκριση από τον Αστυνομικό Σταθμό Σαλάκου.

Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, στο πλαίσιο του κοινωνικού και προληπτικού της ρόλου, συμβουλεύει τους ιδιοκτήτες κυνηγετικών όπλων και εξοπλισμού:
• Το όπλο φυλάσσεται πάντα στη μόνιμη κατοικία και διαμονή του ιδιοκτήτη, κλειδωμένο σε χώρο που παρέχει ασφάλεια. Ενδείκνυνται
χώροι όπως μεταλλική ντουλάπα που ασφαλίζει ή οπλοβαστός, χώροι που καλύπτονται από συναγερμό ή κάμερα ασφαλείας.
• Το όπλο πρέπει να φυλάσσεται σε τέτοια κατάσταση, ώστε να μην είναι σε θέση να λειτουργήσει, να είναι «λυμένο» και να έχει πάνω του μια κλειδαριά σκανδάλης.
• Η πρόσβαση σε αυτό πρέπει να είναι αδύνατη σε οποιονδήποτε άλλο πλην του κατόχου, και ιδιαίτερα σε παιδιά.
• Απαγορεύεται η φύλαξη του κυνηγετικού όπλου σε αγροικίες, εξοχικά, οχήματα και λοιπούς χώρους που δεν πληρούν τους επιβαλλόμενους όρους ασφαλείας.
• Τα πυρομαχικά (φυσίγγια) του όπλου φυλάσσονται σε ξεχωριστό μέρος από το όπλο.
• Απαγορεύεται η παραχώρηση του όπλου σε άτομα που δεν είναι εφοδιασμένα με άδεια θήρας.
• Για την πώληση ή δωρεά του όπλου απαιτείται άδεια της αρμόδιας Αστυνομικής Αρχής.
• Η απώλεια, κλοπή ή καταστροφή του όπλου πρέπει να αναφέρεται άμεσα στην Αστυνομία.
πηγή: NewsKosmos.Com/

Γνωρίζετε η έχετε εμπειρίες τι ακολουθεί από την κλοπή η και το χάσιμο ενός νόμιμου κυνηγετικού όπλου :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κλοπή κυνηγετικού όπλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2012 2:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Οσο αφορα την κλοπη θα εχεις για κανα 2χρονια τρεχαματα.Ενος θειου μου του κλεψαν το σπιτι και μαζι με τα αλλα πηραν και την καραμπινα πριν 2χρονια και δεν ξεμπλεξε ακομα. Το οπλο την αλλη μερα βρεθηκε αλλα δεν το εδωσε η ασφαλεια και του ζητησαν και το ποζε που ειχε να το παραδωση και αυτο και 2χρονια τωρα δεν κυνηγαει γιατι δεν εχει οπλοκατοχη.
Μη σου κατσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2012 10:36 am 
Άβαταρ μέλους

Είναι τρομερό μπλέξιμο και μακριά από εμάς 8)
Εδώ δείτε το έντυπο για την αυτοψία που διενεργεί η Αστυνομία όταν πρόκειται για κλοπή και θα καταλάβετε πολλά !

ΟΠΛΑ
1. N. 2168/1993,
Ρύθμιση θεμάτων που αφορούν όπλα, πυρομαχικά, εκρηκτικές ύλες, εκρηκτικούς μηχανισμούς και άλλες διατάξεις, ως ισχύει μετά την τροποποίηση του N. 3169/2003. http://old.law.uoa.gr/crime-research/oplomixanimata.pdf

Παράθεση:
Ε Κ Θ Ε Σ Η Α Υ Τ Ο Ψ Ι Α Σ

Στ…. …………………………. σήμερα την ……. του μήνα ………………….., του έτους 20…, ημέρα της εβδομάδος ……………………… και ώρα ………. εμείς ……………………................................................
……………………………………………………..………. του Αστυνομικού Τμήματος ή Τμήματος Ασφάλειας
……………………………………………………………………………., παρουσία και τ….. ………………………………
…………………………………………………………………………..…. της ίδιας Υπηρεσίας, εκθέτουμε τα ε-ξής:
Μετά από αναγγελία προς την Υπηρεσία μας, που έγινε σήμερα ………… και ώρα: …………. ότι στ….. ………………………………………………………………………………………………….., διαπράχθηκε κλοπή
μεταβήκαμε στο σημείο για διενέργεια αυτοψίας, προς διαπίστωση της ύπαρξης ή μη των όρων ασφαλείας του αφαιρεθέντος κυνηγετικού όπλου, που προβλέπονται από την υπ’ αριθ. 3009/2/28-γ από 15.6.1994 απόφαση πρώην Υ.Δ. Τάξης και διαπιστώσαμε τα εξής:

Οι προβλεπόμενοι σύμφωνα με την ανωτέρω Απόφαση, όροι ασφαλείας είναι:
Α.- άρθρο 5 παρ. 1 της 3009/2/28-γ’ από 15.6.1994 απόφασης Υ.Δ.Τ.
Οι κάτοχοι περιστρόφων – πιστολιών, όπλων σκοποβολής και κυνηγετικών όπλων, υποχρεού-νται να φυλάσσουν τα όπλα αυτά και τα φυσίγγιά τους, στις μόνιμες κατοικίες τους ή στα γραφεία τους ή στα καταστήματά τους, εντός ασφαλών ερμαρίων και με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι τα είδη αυτά δεν υπερβαίνουν τις κατωτέρω ποσότητες:
α] τα τρία περίστροφα – πιστόλια ή όπλα σκοποβολής, ως και τα διακόσια [200] τεμάχια φυσιγγίων των όπλων αυτών.
β] τα δέκα κυνηγετικά όπλα
Β.- άρθρο 6 της 3009/2/28-γ από 15.6.1994 απόφασης Υ.Δ.Τ.
1.- Απαγορεύεται η φύλαξη εκρηκτικών υλών και εκρηκτικών μηχανισμών ως και ειδών οπλι-σμού γενικά:
α] Εντός σταθμευμένων αυτ/των, κατά την διάρκεια της νύκτας, εκτός των περιπτώσεων που αναφέρονται στην υπ’ αριθ. 3329/1989 Κ.Υ.Α. [ΦΕΚ 132/Β].
β] Σε αγροικίες, που δεν κατοικούνται μόνιμα ως και σε άλλα μέρη, από τα οποία καθίσταται ευχερής η κλοπή αυτών.
2.- Κάθε κλοπή ή απώλεια των διαλαμβανομένων στην παρούσα απόφαση ειδών καθώς και κάθε ατύχημα που σχετίζεται με αυτά αναφέρεται αμέσως στην αρμόδια κατά τόπο Αστυνο-μική Αρχή.
3.- Η συμμόρφωση των ενδιαφερομένων με τις διατάξεις της παρούσας απόφασης, αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση για την αρχική χορήγηση ή ανανέωση των προβλεπόμενων από τις διατάξεις του Ν. 2168/93 αδειών.
Γ.- άρθρο 7 της 3009/2/28-γ από 15.6.1994 απόφασης Υ.Δ.Τ.
Ποινικές κυρώσεις: Οι παραβάτες των διατάξεων της παρούσας απόφασης, τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης μέχρις ενός [1] έτους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθ. 7 παρ. 6,8 εδά-φιο β΄ του Ν. 2168/93.

Για πίστωση συντάχθηκε η παρούσα η οποία αφού αναγνώσθηκε και βεβαιώθηκε υπογρά-φεται ως ακολούθως:
Ο ΕΝΕΡΓΗΣΑΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΨΙΑ Ο Β’ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2012 8:31 pm 

και εαν τηρεις ολες τις προδιαγραφες σωστης φυλαξης (ερμαρια μεταλλικα κτλ)
και γινει αυτοψια απο τν ασφαλεια οτι εισαι σωστος στη φυλαξη
εχεις προβλμα?
δεν θα επρεπε η ασφαλεια κανονικα να ελενξει τον χωρο φυλαξης πριν δωθει
η αδεια κατοχης?(προσωπικα ουτε που με ρωτησαν) και κατ'αναγκη να υποδειξει τον σωστο τροπο
και να διδεται η αδεια αφου τηρηθουν τα προβλεπομενα?
παραδειγμα.
ειχαν μπει παλια στο σπιτι μας ενω λειπαμε .εσπασαν το μεταλλικο οπλοκιβωτιο με λοστους την λαμαρινα 2.5 χιλιοστων!!! με μεντεσεδες βαρεου τυπου και πηραν ενα δικανο του πατερα μου οταν διενεργηθηκε ελενγος απο την ασφαλεια
απλα τον φωναξαν στο τμημα για τις απαραιτητες διαδικασιες..
σε δυο μηνες πηρε ενα σουπερ ποζε κανονικα και με τον νομο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 08, 2012 3:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιατί πληρούσε τις προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος για αυτό δεν είχε συνέπειες .
Αν δεν είχε το ειδικό μπαουλάκι η απώλεια η η κλοπή γινόταν αλλού όπως στο αυτοκίνητο η από σπίτι χωρίς φύλαξη θα είχε μεγάλο μπλέξιμο .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 24, 2013 12:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατήγγειλαν κλοπές και βρέθηκαν κατηγορούμενοι σε Ιωάννινα και Ρόδο

Εικόνα

Μπήκε στο αστυνομικό τμήμα Κόνιτσας για να καταγγείλει ότι άγνωστοι είχαν διαρρήξει μια αποθήκη που διατηρεί στην περιοχή και βρέθηκε με χειροπέδες ένας 52χρονος.

Κι αυτό γιατί οι δράστες δεν βρήκαν κάτι αξίας για να κλέψουν και πήραν το κυνηγετικό του όπλο.

Σαν να μην έφτανε που κατηγορήθηκε για πλημμελή φύλαξη οπλισμού, ο 52χρονος αντιμετωπίζει και την κατηγορία της παράνομης οπλοκατοχής αφού μια γρήγορη έρευνα των αστυνομικών απέδειξε ότι η άδεια κατοχής για την κυνηγετική καραμπίνα που του έκλεψαν είχε λήξει.

Η δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του θα υποβληθεί στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ιωαννίνων.

Ανάλογους μπελάδες αντιμετωπίζει και ένας ιδιοκτήτης σπιτιού που έγινε στόχος διαρρηκτών στην πόλη της Ρόδου.

Όταν κατήγγειλε στην Ασφάλεια ότι άγνωστοι του είχαν κλέψει διάφορα κοσμήματα, ρολόγια και ένα κυνηγετικό όπλο, βρέθηκε κατηγορούμενος για πλημμελή φύλαξη και η δικογραφία διαβιβάστηκε στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ρόδου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 26, 2013 7:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλώς ή κακώς έτσι έχει ο νόμος. Δεν τον βλέπω όμως και τελείως παράλογο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 26, 2013 10:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:

+1

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 03, 2013 5:57 pm 

Νικος Μωρακης έγραψε:

+1

Πριν 10 χρόνια περίπου ειχα την δυσάρεστη εμπειρια να μου διαρήξουν το αυτοκίνητο εξω ακριβώς απο την ρεσεψιον ξενοδοχείου που διανύκτερευσα στην Αρτάκη. Το μόνο πράγμα που μου πήραν ηταν δυστυχώς το κυνηγετικό όπλο.
Η αστυνομία αν και κράτησε τα τηλέφωνα μου δεν μπήκε στον κόπο να με ειδοποιήσει ότι το οπλο βρέθηκε αφού για τα ηλίθια πρεζόνια ήταν άχρηστο και το πέταξαν πισω απο μια εκκλησία αθικτο στην θήκη του.
Το διαπίστωσα μόνος μου με επίσκεψη στο τμήμα αν υπάρχει κάτι νεωτερο μετα 1 μηνα!!!
Με χαροποίησαν <<ιδιαιτερα>> με την αυταπαγγελτη αγωγη εις βαροσ μου για πλημελλη φυλαξη οπλου. Οι τοπικές εφημεριδες με ανέφεραν όχι ως θύμα αλλα ως θύτη και με διέσυραν.
Ο δικηγόρος μιλόυσε για 1χρονο φυλακή και αρση της οπλοκατοχής ισως και ζητουσε 500 ευρώ.
Τρελλάθηκα φόρεσα το κουστούμι μου πήγα στο δικαστήριο και κατάφερα να πεισω τους δικαστές πως δεν είμαι εγληματίας .!! Εστω και καθυστερημένα ευχαριστω τους δικαστες αυτους δημοσίως γιτατι λειτουργησαν με την λογικη και με πραγματικό αισθημα δικαιου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 03, 2013 8:47 pm 
Άβαταρ μέλους

fantomas67 έγραψε:
Νικος Μωρακης έγραψε:

+1

Πριν 10 χρόνια περίπου ειχα την δυσάρεστη εμπειρια να μου διαρήξουν το αυτοκίνητο εξω ακριβώς απο την ρεσεψιον ξενοδοχείου που διανύκτερευσα στην Αρτάκη. Το μόνο πράγμα που μου πήραν ηταν δυστυχώς το κυνηγετικό όπλο.
Η αστυνομία αν και κράτησε τα τηλέφωνα μου δεν μπήκε στον κόπο να με ειδοποιήσει ότι το οπλο βρέθηκε αφού για τα ηλίθια πρεζόνια ήταν άχρηστο και το πέταξαν πισω απο μια εκκλησία αθικτο στην θήκη του.
Το διαπίστωσα μόνος μου με επίσκεψη στο τμήμα αν υπάρχει κάτι νεωτερο μετα 1 μηνα!!!
Με χαροποίησαν <<ιδιαιτερα>> με την αυταπαγγελτη αγωγη εις βαροσ μου για πλημελλη φυλαξη οπλου. Οι τοπικές εφημεριδες με ανέφεραν όχι ως θύμα αλλα ως θύτη και με διέσυραν.
Ο δικηγόρος μιλόυσε για 1χρονο φυλακή και αρση της οπλοκατοχής ισως και ζητουσε 500 ευρώ.
Τρελλάθηκα φόρεσα το κουστούμι μου πήγα στο δικαστήριο και κατάφερα να πεισω τους δικαστές πως δεν είμαι εγληματίας .!! Εστω και καθυστερημένα ευχαριστω τους δικαστες αυτους δημοσίως γιτατι λειτουργησαν με την λογικη και με πραγματικό αισθημα δικαιου.

Mallon to προβλημα τους ειναι οι κυνηγοι.Ας μαζεψουν τα κασνικοφ πρωτα και μετα βλεπουμε.Να σου διαρηξουν το σπιτι ,την κυρια κατοικια ,να σου παρουν το οπλο και να βρεθεις κατηγορουμενος;;;
Δηλαδη και ενα κουζινομαχαιρο μπορει να χαρακτηριστη οπλο να αγορασουμε ερμαρια;;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 03, 2013 9:05 pm 
Άβαταρ μέλους

καταλαβαινω την ταλαιπωρια που ειχε ο συναδελφος, και τα τρεχαματα σε δικηγορους και δικαστηρια, ομως να πω οτι ποτε δεν πρεπει να αφηνουμε το οπλο στο αυτοκινητο, και μαλιστα νυχτα.
αγκαλια στο κρεβατι :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 04, 2013 11:19 pm 
Άβαταρ μέλους

ωντος,το οπλακιμας το φιλαμε σαν κορη οφθαλμου :wink: :wink: ,,,,,και εγω πρωσοπικα πριν 3 χρονια ειχα πεση θυμα κλωπης στο σπιτιμου :( :( το κανανε ανω κατω και μου πηρανε βιντεωκαμερα κινητο λεφτα και ενα πιστολη αεροβωλο :shock: :shock: ,,,,και πηγα στην ασφαλια και κατηγκιλα το αεροβωλο :wink: :wink: και μου λεγανε μακακιες και τελικα εφυγα σαν κυριως χωρις νωμικες κυρωσης :wink: :wink: απλα πρεπη να γνωριζουμε τα πραγματα πως εχουνε,,διωτι κραταμε στα χεριαμας οπλα και τη συνεπιες θα εχουμε εαν πεσουμε θυματα κλωπης,,τη θα αντιμετωπισουμεεεε :wink: :wink: ...υ.γ το πλαγιωκανω δικανακη το ειχα πισω απω κατι κουβερτες σρτυμωγμενο,μεσα στην θυκητου,,, στην ντουλαπα,,την ωπια την ανηξανε κιαυτη αλα δεν την πηραξανεε,,,τωρα πηστευω ημουν τυχερωςςς η οτι αλω θελαιτεεεε :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: παντως το οπλωμου το εχω πλεων παντα κατω απω το κρεβατιμου :wink: σε μια θεση που εκανα :wink: :wink: οχι στο πατωμαα κατω :wink: :wink: μην μας ωπλιση και καμια κατσαριδα το οπλω το βραδυ και εχουμε αλαααα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 05, 2013 9:02 am 

καλημερα . κυριοι

φτιαχτε ενα οπλοκιβωτιο μεταλλικο 2 χιλιοστα παχος με μεντεσεδες ασφαλειας
και λουκετο αερος η δυο λουκετα αερος αν θελετε
παραπανω απο 150 ε δεν θα παει συνολο

το φτιαχνει σιδερας και αλουμινας ευκολα φτηνα απλα...το βαζετε στη ντουλαπα σας με 6-8 στριφονια 8αρια η 10αρια το ντυνετε και εσωτερικα με μια μοκετιτσα για μην γρατζουνιονται τα εργαλεια .

το κοστος ειναι γελοιο για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.
δεν παιζουμε με αυτα, ευκαιρια ψαχνουν να μας τα παρουν(οχι οι κλεφτες...)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 16, 2013 12:29 pm 

Πλεον τα οπλα εχουν γινει κυριος στοχος των διαρρηκτων, ειδικα οι καραμπινες.... Οποτε καλο ειναι να εχουμε ενα υπερασφαλες ντουλαπι φυλαξης για να μην τρεχουμε στα δικαστηρια!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 16, 2013 9:59 pm 
Άβαταρ μέλους

mparmpakwtsos έγραψε:
Πλεον τα οπλα εχουν γινει κυριος στοχος των διαρρηκτων, ειδικα οι καραμπινες.... Οποτε καλο ειναι να εχουμε ενα υπερασφαλες ντουλαπι φυλαξης για να μην τρεχουμε στα δικαστηρια!!!

Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 15 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: