Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 10   [ 145 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2007 10:20 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

QUAILHUNTER έγραψε:
Πιστεύω ότι είναι χιλιάδες αυτοί που γράφτηκαν και στην πορεία εγκατέλειψαν τον όμιλο από την ημέρα της έναρξης του , οπότε το ταμειακός εντάξει και κανονικά μέλη 140-150 δεν λέει τίποτε για χιλιάδες γιατί τόσοι είναι συνολικά αυτοί πο εγκατέλειψαν την προσπάθεια !
Μην ξεχνάμε τους χιλιάδες κυνόφιλους με αγγλικούς δείκτες που είναι αυτοί ! :D

Αυτό ακριβώς εννοούσα .
Πάντως με μεγάλη χαρά βλέπω την συμμετοχή του κ Λάππα στο Forum , όντως μπορεί να βοηθήσει να κατανοηθούν πολλά μιας και είναι και από τα πολύ παλιά μέλη του ομίλου .
Πιστεύω ότι ο ΟΚΑΔΕ είναι σε ένα δρόμο που φτάνει σε διακλάδωση με δύο κατευθύνσεις και θα πρέπει να αποφασίσει αν θα πάρει την μία η την άλλη κατεύθυνση , ημίμετρα και στις δύο δηλαδή λίγο από εδώ λίγο από εκεί δεν φέρνουν καλό .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2007 10:37 am 
Άβαταρ μέλους

Κατ΄ αρχάς σας ευχαριστούμε που μπήκατε στην διαδικασία να είστε εδώ για να μας απαντάτε για ερωτήματα , απορίες για αυτόν τον μεγάλο όμιλο που λέγεται ΟΚΑΔΕ.
Δείχνεται μ΄ αυτό τον τρόπο ότι αφενός σέβεστε τα τυχόν μέλη σας και τα μέλη του εδώ forum αλλά και τους υπόλοιπους επισκέπτες που διαβάζουν αυτές τις σελίδες και αφετέρου δεν έχετε φόβο για μία συζήτηση αντιπαράθεση με την καλή έννοια με τον οποιοδήποτε από το forum.

Στο θέμα μας και εγώ αφού διάβασα όλα τα πόστ με προσοχή μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε λίγο η σχεδόν απόλυτη ομοφωνία !
Και η δική γνώμη ένια όχι επαγγελματίες στις κρίσεις και ιδιαίτερα σε συνδυασμό κριτή και μέλος του ΔΣ.
Αν όμως δεν είναι εφικτό αυτό , τότε πρέπει όλοι οι επαγγελματίες που έχουν τα προσόντα να έχουν την δυνατότητα να γίνουν κριτές και μέλη του ΔΣ χωρίς εξαιρέσεις .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2007 11:22 am 
Σχετικά με το εάν η εποχή της αθωότητας πέρασε ή όχι, υπάρχει ένα απλό τεστ που μπορούμε να κάνουμε για να το ανακαλύψουμε.

Πόσοι από εμάς χαρήκαμε που ο ΝΙΚΟ κέρδισε το πρωτάθλημα και κύπελλο Ευρώπης; Εννοώ πόσοι αισθανθήκαμε περήφανοι που ένα δικό μας σκυλί ήταν ο πρωταγωνιστής της φετινής χρονιάς.

Εγώ πάντως ένιωσα πολύ υπερήφανος για το σκύλο μας.

Εάν έστω και λίγοι, ελάχιστοι συμφωνούν μαζί μου, τότε διανύουμε ακόμη την εποχή της αθωότητας και αυτό είναι πολύ ευχάριστο.

Σχετικά με το εάν τα 140 - 150 μέλη είναι ικανοποιητικός αριθμός ή όχι, πρέπει να θυμηθούμε ένα βασικό ίσως το βασικότερο κανόνα της ζωής.

"Ότι κάνουμε, γίνεται για προσωπικό όφελος"

Αυτό σημαίνει πως εάν και εφόσον κάποιος δε βλέπει άμεσο προσωπικό όφελος από την ενασχόληση του με μία δραστηριότητα, τότε προτιμά να αδιαφορεί ή να μένει απλός "σχολιαστής".

Τώρα η μετάφραση της φράσης "προσωπικό όφελος", έχει άλλη ερμηνεία για τον κάθε ένα και σε άλλες περιπτώσεις έχει θετική και σε άλλες αρνητική οσμή.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2007 5:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά βρήκα αυτό για διαβάστε το η φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά , αν προσέξετε και τα διάφορα άτομα που απεικονίζονται θα γνωρίσετε πολλούς σε άλλες εποχές και ηλικίες ! :shock: :D

http://www.gpeppas.gr/periodiko/p-okade-arxi.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2007 9:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο όμιλος έχει τις εποχές του. Την πρώτη εκείνη εποχή , πράγματι όλοι ήσαν ίσοι προς ίσους και όλοι στα σπάργανα, προσπαθούσαν να μάθουν. Για σκεφτείτε όμως να ήταν η κατάσταση ακόμα έτσι. Πρόοδος μηδέν. Σήμερα υπάρχει μια σκηνή (τερέν). Πάνω στη σκηνή παίζουν 8-10 ηθοποιοί (κυναγωγοί).Ορισμένοι ( ας πούμε η διοίκηση ) είναι υπεύθυνοι παραγωγής , σκηνοθέτες κλπ. έτσι ώστε οι παραστάσεις να οργανώνονται σωστά. Και απέξω όλοι εμείς οι θεατές κυνόφιλοι οι οποίοι παρακολουθούμε , ελπίζουμε σε κάτι νέο και καλλίτερο και φυσικά κρίνουμε το αποτέλεσμα .
Μέσα εκεί φυσικά δεν υπάρχει αθωότητα διότι το έργο είναι πολύ δύσκολο και παίζεται μόνο από πολύ καλούς συντελεστές , επαγγελματίες. Σημασία όμως έχει να υπάρχει αθωότητα στην παραγωγή διότι αυτή μόνο μπορεί να βάλει όρια και φραγμούς.
Με αυτήν την έννοια συμφωνώ ότι δεν υπάρχει αθωότητα πλέον στα τερέν αλλά την κυνοφιλία δεν την πάει μπροστά το τερέν μόνο του. Αν και στη διοίκηση δεν υπήρχε αθωότητα και ρομαντισμός και ηθικές αντιστάσεις, πιστεύω ότι η κυνοφιλία θα ήταν μόνο μπίζνες.
Τέλος θέλω να πω ότι τα παιδιά στα τερέν βγάζουν πολύ σκληρό μεροκάματο με μέλλον χλωμό και με ημερομηνία λήξεως κοντινή. Αν δεν έχεις πόδια και πνευμόνια δεν μπορείς να εκπαιδεύσεις σκύλους . Είναι φεγγάρια που θα βγάλουν κάποια λεφτά και είναι φεγγάρια που δεν θα βγάζουν. Η πλάκα όμως είναι ότι κάποιοι άλλοι πραγματικά κονομάνε από την δουλειά αυτών των παιδιών ( προσοχή ,δεν εννοώ τους ιδιοκτήτες ). Αυτός που πουλάει κατ’ εξακολούθηση κουτάβια από τους τάδε μεγάλους πρωταθλητές ας πούμε , τι έχει προσφέρει ; πόσο έχει κουραστεί;
Χαιρετώ την ομάδα.
Άκης Λάππας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2007 11:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ ότι οι συγκεκριμένοι κρυφό επαγγελματίες είναι αυτοί που κάνουν και το μεγάλο κακό .
Αυτοί είναι που ζουν στις πλάτες των πραγματικών επαγγελματιών και βεβαίως μιας και λειτουργούν στην σκιά δεν υπόκεινται και στις επιπτώσεις που θα είχε ένας επαγγελματίας αν έκανε πωλήσεις τέτοιου τύπου !
Πολύ σωστή επίσης η παραβολή του θιάσου , όντως το έργο εντός των τερέν είναι πολύ ψηλού επιπέδου και για λίγους λόγω των συνθηκών πια , χρόνου , οικονομικών , εμπειρίας κλπ
Και σίγουρα πιστεύω ότι κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι ένα δύσκολο μεροκάματο αλλά σίγουρα όμως ήταν και είναι επιλογή τους !
Συμφωνώ και στο χάσιμο της αθωότητας , αφού κάτι ερασιτεχνικό εξελίχθηκε σε επαγγελματικό και με τάσεις πρωταθλητισμού η αθωότητα είναι φυσικό να πεθάνει.
Αυτό το ίδιο συμβαίνει σε οπουδήποτε σοβαρό άθλημα και να πιάσουμε , όπου υπάρχει επαγγελματισμός άρα και πρωταθλητισμός .
Άρα εδώ δεν διαφωνεί κανείς από ότι διάβασα .
Η διαφωνία αν κατάλαβα καλά υφίσταται στο τρίο επαγγελματίας , μέλος ΔΣ και ταυτόχρονα κριτής !

Εδώ και εγώ θα συμφωνήσω ότι είναι φοβερά δύσκολο να βαστηχτούν τέτοιες ισορροπίες όσο επαγγελματίας να είναι κάποιος και το βασικότερο όλων η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να φαίνεται μόνο πρέπει να είναι κιόλας .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 8:58 am 
Δημήτρης Χριστοδουλάκης έγραψε:
Σχετικά με το εάν η εποχή της αθωότητας πέρασε ή όχι, υπάρχει ένα απλό τεστ που μπορούμε να κάνουμε για να το ανακαλύψουμε.

Πόσοι από εμάς χαρήκαμε που ο ΝΙΚΟ κέρδισε το πρωτάθλημα και κύπελλο Ευρώπης; Εννοώ πόσοι αισθανθήκαμε περήφανοι που ένα δικό μας σκυλί ήταν ο πρωταγωνιστής της φετινής χρονιάς.

Εγώ πάντως ένιωσα πολύ υπερήφανος για το σκύλο μας.

Εάν έστω και λίγοι, ελάχιστοι συμφωνούν μαζί μου, τότε διανύουμε ακόμη την εποχή της αθωότητας και αυτό είναι πολύ ευχάριστο.

Σχετικά με το εάν τα 140 - 150 μέλη είναι ικανοποιητικός αριθμός ή όχι, πρέπει να θυμηθούμε ένα βασικό ίσως το βασικότερο κανόνα της ζωής.

"Ότι κάνουμε, γίνεται για προσωπικό όφελος"

Αυτό σημαίνει πως εάν και εφόσον κάποιος δε βλέπει άμεσο προσωπικό όφελος από την ενασχόληση του με μία δραστηριότητα, τότε προτιμά να αδιαφορεί ή να μένει απλός "σχολιαστής".

Τώρα η μετάφραση της φράσης "προσωπικό όφελος", έχει άλλη ερμηνεία για τον κάθε ένα και σε άλλες περιπτώσεις έχει θετική και σε άλλες αρνητική οσμή.

Δημήτρης

Σαν κάτοχος αγγλικών σέττερ και ζεστά ενδιαφερόμενος για τις κυνοφιλικές εκδηλώσεις θα ήθελα να πω τα έξεις.
Όσο υπάρχουν στα ΔΣ ερασιτέχνες παθιασμένοι με τον σκύλο και το κυνήγι και το βασικότερο οικονομικά ανεξάρτητοι τότε ακόμη θα υπάρχει ελπίδα για κάτι ακόμη αθώο !

Διαφωνώ με την παραμετροποίηση της αθωότητας από τον συνάδελφο !!
Και ναι συνάδελφε δεν ήσουν ο μόνος που χάρηκε για τον Νίκο μα και πολύ άλλοι , εμφανείς και αφανείς,
Αυτοί που δεν χάρηκαν είναι στενόμυαλοι και μικρόψυχοι , άρα δεν μπορούν να προσφέρουν και τίποτε !
Υπάρχουν αγαπητέ φίλε κάποιοι που δεν κάνουν κάτι για οποιοδήποτε προσωπικό λόγο όπως αναφέρεις ..... γιατί δεν το έχουν ανάγκη , οικονομικά , ατομικά η κοινωνικά !
Παράδειγμα το εδώ forum και η συγκεκριμένη σελίδα και κάποιοες άλλες ακόμη kynigos.net klp.
Έτσι και στοn ΟΚΑΔΕ ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι ακόμη που δεν αποσκοπούν σε κάτι , απλά προσφέρουν σε αυτό που αγαπούν πολύ !
Αν εσύ σκέφτεσαι έτσι δεν σημαίνει ότι σκέφτονται και οι άλλοι η συμφωνούν μαζί σου !
Συμφωνώ στο εκτός κρίσεων οι επαγγελματίες του είδους, για το Διοικητικό Συμβούλιο είναι πιο πολύπλοκο , ίσως συνδυασμός ερασιτεχνών και επαγγελματιών να έφερνε και ισορροπία !

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 9:52 am 
Εμείς οι Έλληνες έχουμε το μοναδικό προνόμιο να μαλώνουμε για μήνες στη προσπάθειά μας να πείσουμε τον συνομιλητή μας για το πόσο πολύ συμφωνούμε μαζί του.

Λοιπόν, θα μιλήσω με παραδείγματα για το θέμα της αθωότητας. Όλοι οι Έλληνες αγωνιούμε ή έστω θέλουμε να κερδίζει η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου όταν παίζει αγώνες με ομάδες άλλων κρατών. Αντίθετα, όταν αγωνίζεται σε διεθνή παιχνίδια ο Παναθηναϊκός, υπάρχουν πολλοί οπαδοί του Ολυμπιακού (και αντίστροφα), που ενδόμυχα υποστηρίζουν τον όποιο αντίπαλο. Στη πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι ακόμη αθώα ενώ στη δεύτερη έχουν χάσει την αθωότητα τους από καιρό. Στην αγωνιστική κυνοφιλία, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως χάρη στις επιτυχημένες προσπάθειες των ομίλων, οι απλοί κυνηγοί αντιμετωπίζουν τα πράγματα με την αθωότητα της εθνικής σύμπνοιας. Βλέπω δε, και ότι ακόμα και στον ΟΚΑΔΕ, στελέχη του Δ.Σ. του δεν έχουν φοβηθεί να καυτηριάσουν περιπτώσεις άλλων μελών που δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση σε άλλες χώρες και όχι στην Ελλάδα.

Δε γνωρίζω τι γίνεται στα συμβούλια και τι είδους και εντάσεις και αντιπαλότητα υπάρχει μεταξύ των μελών. Αλλά σε κάθε περίπτωση, οι όποιες διαφορές δε βγαίνουν έντονα προς τα έξω.

Οι παραπάνω παρατηρήσεις με κάνουν να πιστεύω πως ζούμε ακόμα την εποχή της αθωότητας φίλε μου Καλότυχε.

Σχετικά τώρα με την επισήμανσή μου πως ότι κάνουμε στη ζωή μας γίνεται για προσωπικό όφελος, θα προσπαθήσω να σου το ξεκαθαρίσω κι αυτό για να το κατανοήσουμε όλοι μας και να ξεκαθαρίσουν οι όποιες παρεξηγήσεις.

Λοιπόν, όταν κάποιος αποφασίσει να φύγει από την εξέδρα και να κατέβει στην αρένα λαμβάνοντας ενεργά μέρος στα κοινά. Το κάνει για ίδιον όφελος. Αυτό το "ίδιον όφελος" μπορεί να είναι η τρέλα του με τη δημοσιότητα, μπορεί να είναι η αγάπη του για αυτό που κάνει, μπορεί να αποσκοπεί σε κάποιο οικονομικό όφελος, ή μπορεί να το κάνει γιατί νοιώθει πως είναι ηθική του υποχρέωση να δρα ως ενεργός πολίτης.

Σε κάθε περίπτωση, σε κάποιο προσωπικό κέρδος αποσκοπεί. Αυτό που διαφοροποιεί τον κάθε ένα, είναι η μορφή του κέρδους. Εάν το κέρδος είναι η εξυπηρέτηση κάποιων οραμάτων και ιδανικών, τότε ο εθελοντής είναι άξιος επαίνου, εάν το κέρδος είναι καθαρά υλικό, τότε σηκώνει συζήτηση το θέμα.

Αν και για να είμαι ειλικρινής, στη καταναλωτική κοινωνία που ζούμε, δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το εάν ο κόσμος εκτιμά περισσότερο τα ιδανικά από την ύλη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 9:53 am 
ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΩΝΑ ΑΚΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΓΕ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ,Ο ΚΡΙΤΗΣ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ <<ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ>>.ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΙΤΑΛΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΜΗΠΩΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΠΕΤΑΓΕΤΕ ΕΝΑΣ <<ΠΑΡΑΓΩΝ>>ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΟΜΠΡΕΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟ <<ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ>> ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΣΚΥΛΟ,ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΑΓΕΤΑΙ ΕΤΣΙ Η ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΘΟΩΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΑΔΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΥΝΟΦΙΛΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΟΚΑΔΕ ΥΣΤΕΡΕΙ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 11:04 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Δημήτρης Χριστοδουλάκης έγραψε:

Σχετικά τώρα με την επισήμανσή μου πως ότι κάνουμε στη ζωή μας γίνεται για προσωπικό όφελος, θα προσπαθήσω να σου το ξεκαθαρίσω κι αυτό για να το κατανοήσουμε όλοι μας και να ξεκαθαρίσουν οι όποιες παρεξηγήσεις.

Λοιπόν, όταν κάποιος αποφασίσει να φύγει από την εξέδρα και να κατέβει στην αρένα λαμβάνοντας ενεργά μέρος στα κοινά. Το κάνει για ίδιον όφελος. Αυτό το "ίδιον όφελος" μπορεί να είναι η τρέλα του με τη δημοσιότητα, μπορεί να είναι η αγάπη του για αυτό που κάνει, μπορεί να αποσκοπεί σε κάποιο οικονομικό όφελος, ή μπορεί να το κάνει γιατί νοιώθει πως είναι ηθική του υποχρέωση να δρα ως ενεργός πολίτης.

Σε κάθε περίπτωση, σε κάποιο προσωπικό κέρδος αποσκοπεί. Αυτό που διαφοροποιεί τον κάθε ένα, είναι η μορφή του κέρδους. Εάν το κέρδος είναι η εξυπηρέτηση κάποιων οραμάτων και ιδανικών, τότε ο εθελοντής είναι άξιος επαίνου, εάν το κέρδος είναι καθαρά υλικό, τότε σηκώνει συζήτηση το θέμα.

Δημήτρης

Τώρα το έθεσες σωστότερα !

Για τα υπόλοιπα ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα !
Δηλαδή η συμμετοχή ,για να πάνε τα πράγματα η τουλάχιστον να ψηφίσουμε όπως θεωρούμε σωστά !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 11:44 am 
Άβαταρ μέλους

KOSTANTINOSZERVAS έγραψε:
Για τα υπόλοιπα ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα !
Δηλαδή η συμμετοχή ,για να πάνε τα πράγματα η τουλάχιστον να ψηφίσουμε όπως θεωρούμε σωστά !

Αυτό είναι το κλειδί , αν θέλουμε κάτι να αλλάξει .
Ο ΟΚΑΔΕ όντως πάσχει με στην επικοινωνία με τους απλούς κυνηγούς , αλλά δεν είναι ο μόνος όμιλος .
Με το παράθυρο επικοινωνίας τι θα γίνει, ας ελπίζουμε ότι θα δεχτούν θα είναι πολύ καλό για όλους !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 12:29 pm 
ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΩΡΓΑΝΩΝΕΙ ΕΝΑ<< ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ>> ΑΓΩΝΑ ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΟΥ ΕΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΥΝΟΦΙΛΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΙΣΩΣ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΓΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΥΝΑΓΩΓΟ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΟΣ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΚΥΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ,ΑΛΛΑ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΞΑΛΗΦΘΕΙ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 12:49 pm 
Δεν είμαι σίγουρος πως το ζητούμενο είναι να εξαλειφθεί γενικά και αόριστα ο επαγγελματισμός.

Είναι χρήσιμοι οι επαγγελματίες εκπαιδευτές σκύλων. Αυτό είναι αυτονόητο.

Από ότι φαίνεται, οι ίδιοι ή τουλάχιστον πολλοί από αυτούς, επέλεξαν τους στίβους των αγώνων για να παρουσιάσουν τις ικανότητες και τη δουλειά τους στο ευρύ κοινό.

Δεν είναι κατακριτέο αυτό.

Σχετικά με τους "ερασιτεχνικούς" και τους "επαγγελματικούς" αγώνες, δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι εννοούμε.

Νομίζω πως σε όλους τους αγώνες μπορούν να λάβουν μέρος όσοι ερασιτέχνες και επαγγελματίες θέλουν. Βέβαια το επίπεδο των αγώνων έχει προχωρήσει τόσο που ένας ερασιτέχνης θα δυσκολευόταν πολύ να κάνει μία αξιοπρεπή παρουσία. Αλλά γιατί αυτό να είναι κακό;

Εάν ο όρος "ερασιτεχνικός" αγώνας αναφέρεται σε ΕΦΥΠ, τότε νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος πως ο ΟΚΑΔΕ αποφάσισε να τους μειώσει γιατί παρατηρήθηκε πως οι αγγελίες των περιοδικών γέμιζαν με σκύλακες που "κέρδισαν" το τάδε και το δείνα ΕΦΥΠ.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 9:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Έχουν ανοιχτεί διάφορα θέματα, όλα με πολύ ενδιαφέρον.

"Ότι κάνουμε, γίνεται για προσωπικό όφελος" όπως γράφει ο Δημήτρης Χριστοδουλάκης.
. Θέμα φιλοσοφικό και όχι κυνοφιλικό αλλά σίγουρα βοηθάει για να καταλάβουμε κάπως τον τρόπο που κινούνται εκείνοι που ασχολούνται με την κυνοφιλία. Αν κάποιος το κάνει γιατί νοιώθει πως είναι ηθική του υποχρέωση να δρα ως ενεργός πολίτης όπως γράφει και πάλι ο Δημήτρης τότε δεν είναι όφελος , είναι κάλυψη εσωτερικής ανάγκης για προσφορά στο σύνολο. Η λέξη «όφελος» φτωχαίνει πάρα πολύ τέτοιες ανθρώπινες συμπεριφορές.
Η παρουσία των παλιών , σήμερα στον όμιλο , σας διαβεβαιώ ότι έχει αιτία την τεράστια ευθύνη που νοιώθουν για αυτό που δημιούργησαν , το οποίο έγινε πολύ πιο μεγάλο από ότι περίμεναν , και σήμερα δεν μπορούν να το εγκαταλείψουν. Κάθε φορά , λίγο πριν τις εκλογές αρχίζει η ίδια στιχομυθία . Παιδιά εγώ δεν ξαναβάζω φέτος υποψηφιότητα , δεν μπορώ άλλο , κουράστηκα , θέλω να πηγαίνω στα κυνήγια μου κλπ κλπ. Και γω τα ίδια , συνεχίζεται η στιχομυθία , αλλά ποιος θα βάλει ρε παιδιά ;
Ίσως ορισμένοι φίλοι θεωρήσουν αυτή την θέση ιδιαίτερα υπερφίαλη και εγωιστική . Μακάρι να ήταν έτσι και μακάρι να υπήρχαν νέα παιδιά που να μπορούσαν να αναλάβουν τον όμιλο . Πιστεύω ότι γρήγορα θα αλλάξουν τα πράγματα , αλλά σήμερα ακόμα τις βασικές διοικητικές αρμοδιότητες δεν μπορούν να τις αναλάβουν νέα παιδιά. Ήδη στο ΔΣ υπάρχουν 2 νεοεισαχθέντες ( Θόδωρος Βασιλακίδης και Βαγγέλης Δρίτσας ) και ο Αποστόλης Χήνος , νέος αλλά όχι πρωτοετής. Στόχος μας είναι να τους ετοιμάσουμε έτσι που να μπορούμε και μείς να απολαύσουμε λίγο ΟΚΑΔΕ απέξω και όχι από μέσα.
Ένας εκπαιδευτής μου είπε κάτι λίγο πριν τις εκλογές και πραγματικά με ταρακούνησε . «Δεν θα σας επιτρέψουμε να μας εγκαταλείψετε. Μην αφήσετε να διαλυθεί ο όμιλος» . Κάθε σκέψη για αποχή από υποψηφιότητα έφυγε αυτόματα από το μυαλό μου. Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκαν και οι «παλιοί» Κώστας Γεωργίου και Σάκης Πονηρέας. Αυτό είναι άραγε «προσωπικό όφελος» ; Ας είναι.
Άλλο θέμα: Γράφει ο «Γραικός»
ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΩΝΑ ΑΚΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΓΕ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ,Ο ΚΡΙΤΗΣ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ <<ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ>>.

Ντρέπομαι για λογαριασμό του ομίλου για αυτήν την συμπεριφορά των εν λόγω κριτών. Τίποτε άλλο.
Άλλο θέμα: Γράφει ο «Γραικός» για ερασιτεχνικούς αγώνες. Αυτό που θα μπορούσε ίσως να γίνει είναι ένα σεμινάριο παρουσίασης σκύλου από κάποιους επαγγελματίες και αυτή η ιδέα θα συζητηθεί στο ΔΣ .( βλέπετε ότι και ο ΟΚΑΔΕ μπορεί να βγεί κερδισμένος από αυτό το Forum ). Όμως σε γενικές γραμμές , κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα αν δεν είναι από τους τυχερούς που μένουν στα Βόρεια , πρέπει πρώτα να αποφασίσει ότι πρέπει να περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του στη Μακεδονία και στα τερέν της .Αν το κάνει αυτό σίγουρα θα την βρεί την άκρη. Δεν υπάρχει Έλληνας επαγγελματίας που θα αρνηθεί βοήθεια σε νέους συναδέλφους. Υπογράφω γιαυτό. Άλλωστε σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει ότι συνεχώς μπαίνουν νέοι στην σκηνή.

Το πρόβλημα βέβαια είναι να βρουν πελάτες να τους εμπιστευθούν σκυλιά. Αυτή είναι μια ερώτηση marketing και δεν ξέρω να την απαντήσω.
Άλλα θέματα.
Δε γνωρίζω τι γίνεται στα συμβούλια και τι είδους και εντάσεις και αντιπαλότητα υπάρχει μεταξύ των μελών. Αλλά σε κάθε περίπτωση, οι όποιες διαφορές δε βγαίνουν έντονα προς τα έξω. Γράφει και πάλι ο Δημήτρης .
Υπογράφω υπεύθυνη δήλωση. Στο ΔΣ επικρατεί απόλυτη σύμπνοια και σεβασμός όλων προς όλους . Είναι άλλωστε ένας σοβαρός παράγων που σε κάνει να θέλεις να δουλέψεις για τον όμιλο . Κανείς δεν θα άντεχε σήμερα πλέον, εντάσεις.

Αρκετά σας κούρασα . Αύριο πάλι. Πολύ καλή η ιδέα του παράθυρου προς τους ομίλους. Μήπως πρέπει να μεταφέρουμε την κουβέντα μας εκεί;
Χαιρετώ την ομάδα
Άκης Λάππας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 9:35 am 
Άβαταρ μέλους

Σε πολλά από τα προαναφερόμενα συμφωνώ μαζί σας και με τα άλλα παιδιά του εδώ forum .
Πάλι όμως έχω μία απορία !
Αν είστε όπως περιγράψατε υπέρ της μη συμμετοχής επαγγελματιών στο ΔΣ και στο σώμα κριτών γιατί συμμετέχετε σε ένα ΔΣ όπως το τωρινό η το προηγούμενο με έναν καθαρό επαγγελματία που είναι μέλος του ΔΣ και κρίνει και σχεδόν σε όλους τους τύπους αγώνων !
Γνωρίζω ότι σας φέρνω σε δύσκολη θέση αλλά ενδιαφέρει πολλούς να καταλάβουν όλη αυτή την αντίθεση που υπάρχει !

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 10   [ 145 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: