Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ερωτιση για μαθημα κροτου ντουφεκιας.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 22, 2011 10:41 pm 
Άβαταρ μέλους

:) συναδελφοι, ειμαι πολυ χαρουμενος, κ ενθουσιασμενος, ενω περιμενω ενα πανεμορφο κουτχααρακι απο ουγγαρια...θελω να σας ρωτισω αν καποιος γνωριζει απο πια ηλικια, και περα , πρεπει και πως, να το το μαθω να συνηθιζει τον κροτο της ντουφεκιας? ευχαριστω να ειστε καλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτιση για μαθημα κροτου ντουφεκιας.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 1:15 am 
Άβαταρ μέλους

φιλαράκι γειά σου, μπράβο για την επιλογή σου,
κατ'αρχήν να σου πω οτι σε λάθος κατηγορία έθεσες το θέμα σου, αλλά αν δεν ενοχλεί τον Γιώργο εμένα μου περισσεύει.
οσον αφορά το θέμα σου, δεν ειμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω, εγω στο σεττεράκι μου, απο τον 4-5 μήνα έριχνα μια-μια ντουφεκιά την ώρα του φαγητού, απο μακρυά του, και με τον καιρό ολο και πιο κοντά, πάντα ομως την ώρα που έτρωγε-εψαχνε ή έπαιζε-ετρεχε. μεχρι που έφτασα στο σημείο να γουστάρει κιολας τις ντουφεκιές. προσεχε την αρχη το κλείστρο και το άδειο φυσίγγι που πετάει αν εχεις καραμπίνα, εχω παρατηρήσει σε άλλα σκυλιά οτι αυτό τα τρομάζει πιο πολύ απο την ντουφεκιά.
οι έμπειροι εδω μέσα θα σε διαφωτίσουν περισσότερο, αλλά αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρείς συγκεκριμένα άρθρα και αναλυτικές συζητήσεις για αυτο το θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 9:27 am 
Άβαταρ μέλους

Το Πιστολάκι
Είναι γνωστά τα μικρά πιστολάκια του "εφέτη". Θα προμηθευτούμε ένα και θα το έχουμε πάντα στην τσέπη, σε όλη την διάρκεια της Βασικής εκπαίδευσης. Αρχίζουμε πάλι από πολύ νωρίς, όταν πλέον δεν αντιδρά καθόλου στους πιο πάνω θορύβους. Ξεκινάμε πάλι από πολύ μακριά (40 μ.)την ώρα του φαγητού, πυροβολούμε μια φορά και βλέπουμε τι κάνει. Αν δεν δώσει σημασία, το πιθανότερο, θα ξαναπυροβολήσουμε άλλη μια μόνο φορά.
Προσοχή! Ποτέ δεν θα πυροβολούμε συνεχώς! Οι επαναλαμβανόμενοι κρότοι είναι σφάλμα!!

Επαναλαμβάνουμε καθημερινά, ρίχνοντας 3-4 φορές την ώρα του φαγητού και του παιγνιδιού, πλησιάζοντας όλο και πιο κοντά προσέχοντας πάλι τις αντιδράσεις του. Είπαμε, όποτε δούμε τον παραμικρό φόβο, σταματάμαι αμέσως και το χαϊδεύουμε. Η άσκηση πρέπει να πάει πάλι "πίσω". Ίσως σας φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά, αλλά καλλίτερα να είμαστε σχολαστικοί, παρά να του δώσουμε ένα σοβαρό ελάττωμα που πολύ δύσκολα θα κοπεί χωρίς την βοήθεια επαγγελματία!
Το πιστολάκι θα το έχουμε και αργότερα όπως είπαμε μαζί, στις βόλτες στα χωράφια και θα ρίχνουμε αραιά μονούς πυροβολισμούς την ώρα της άσκησης του "ψάξε". Φυσικά το έχει συνηθίσει πια και αν θέλουμε να μάθει την ακινησία στην τουφεκιά, τώρα είναι η ώρα. Όταν μάθει όπως εξηγήσαμε καλά το "κάτω",με παράγγελμα, νεύμα και την σφυρίκτρα, θα ρίχνουμε μια φορά και θα υψώνουμε το χέρι για το "κάτω".Αν δεν το καταλάβει φωνάζουμε δυνατά και το παράγγελμα. Το σκυλάκι θα κάτσει και η άσκηση θα τελειώσει με το "φύγε"'η "ψάξε". Σιγά-σιγά , με την επανάληψη, θα κάθεται αμέσως με την τουφεκιά!
Όπως μάθαμε στις ασκήσεις του "Απόρτ", τώρα είναι πια εύκολο, αφού έχει μάθει να κάθεται με την τουφεκιά, πετάμε το μαξιλαράκι ή αργότερα το κατεψυγμένο θήραμα ενώ το σκυλί μας κάθεται και αντί του "φύγε" του λέμε "Απόρτ ή "φέρτο", ότι το έχουμε μάθει.

Με το μεγάλο τουφέκι!
Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο με το μικρό πιστολάκι, όταν πια το σκυλί μας το έχει μάθει καλά και είναι πια 7-8 μηνών, θα πάρουμε στο βουνό κάποιον φίλο μας και ενώ εμείς θα παίζουμε μαζί του, ο φίλος ρίχνει μια τουφεκιά ψηλά και από απόσταση 150 μ. Εάν το σκυλί δεν αντιδράσει, η απόσταση θα λιγοστέψει κατά λίγα μέτρα και θα ξαναρίξει άλλη μια φορά μόνο. Φτάνουν δυο φορές για την πρώτη μέρα! Ο ήχος απ' το 12αρι είναι πολύ δυνατός για το μικρό σκυλί. Θα συνεχίσουμε όμως τις ασκήσεις με το μικρό πιστολάκι. Και όπως θα καταλάβατε την επόμενη φορά πιο κοντά και πιο κοντά. Επαναλαμβάνω μόνο μονές τουφεκιές και σε αρκετή χρονική απόσταση!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 24, 2011 8:29 pm 
Άβαταρ μέλους

ευχαριστω. ρε παιδια, να ειστε καλα. καλες γιορτες

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 24, 2011 9:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο τροπος που χρησιμοποιω εγω το πιστολακι και εχει αποτελεσμα σε οσα ζωα εχω δουλεψει,και σε ζωα με πολυ μαλακο χαρακτηρα, ειναι ο εξης.
Απο την ηληκια των 2-3 μηνων,χρησιμοποιω ενα πιστολακι πασχαλινο. Καθε φορα που πηγαινω προς το κουμασι30-40- μετρα μακρια, πριν ακομα με δουν τα σκυλια, πυροβολω απο αποσταση.Παω κοντα, τα βγαζω να τρεξουν ή τα ταιζω.Αυτο για 2-3 βδομαδες και μετα μειωνω την αποσταση. Το σκυλακι αμεσως συνδιαζει το κροτο με την αφιξη μου,και το λυσιμο,φαγητο, κατι χαρουμενο δηλαδη. Μετα οταν το σκυλακι εχει παει 6-7 μηνων θα χρησιμοποιησω πιστολι κροτου, ακολουθωντας το ιδιο προγραμμα. Οταν ερθει η στιγμη της τουφεκιας, πυροβολεις εφοσον το θυραμα εχει φυγει απο τον ιδιο τον σκυλο,οποτε και ειναι αφωσιωμενος σαυτο και δεν δινει σημασια στον κροτο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: