Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ιδιογομώσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 10:52 am 

Πολλοί κυνηγοί ,από μεράκι κυρίως , αλλά και αντιλαμβανόμενοι ότι η αγορά δεν μπορεί να καλύψει τις ιδιαίτερες προτιμήσεις τους,ασχολούνται με τις ιδιογομώσεις φυσιγγίων....
Είναι και δικό μου (ας το πούμε...) απωθημένο να ασχοληθώ με την κατασκευή των φυσιγγίων μου με κάποιες ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως τουλάχιστον τα αντιλαμβάνομαι εγώ...
Οι δυσκολίες στο να αρχίσει κανείς , είναι πάρα πολλές , όπως διαπίστωσα και εγώ σε ανάλογες αναζητήσεις....
Πρώτον η επιλογή των μηχανών και κάποιων απαραίτητων εξαρτημάτων
Δεύτερο και σπουδαιότερο οι σωστές συνταγές, έτσι ώστε να κάνουμε το κέφι μας χωρίς ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ αποτελέσματα για μας και για τα όπλα μας...
Και τρίτο τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και η βλητική απόδοση του φυσιγγίου που θέλουμε να κατασκευάσουμε ή (αν είμαστε ήδη ιδιογομωτές...) έχουμε κατασκευάσει....
Επειδή άπειροι στα θέματα αυτά (όπως και εγώ...) αλλά ενθουσιώδεις κυνηγοί που θέλουν να ασχοληθούν υπάρχουν πολλοί, θα παρακαλούσα όποιον ασχολείται με ιδιογομώσεις να μας γράψει σχετικά....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 4:01 pm 

Σήμερα που έχω λύγο χρόνο, λέω να κάτσω να γεμίσω μερικά φυσίγγια για ορτύκια ..

Αν κάποιος ασχολείται με τις ελαφριές γομώσεις θα με ενδιέφερε αν ακούσω τη γνώμη του στο θέμα.

Εγώ για ορτύκι γεμίζω με D20S 1,60 με μάλλινη και 28 γρ σκάγια Νο10- Νο11 και το κλείσιμο ρελιαστώ και μέχρι σήμερα είχα εκπληκτικά αποτελέσματα δουλεύοντας το σε **** και σε κύλινδρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 10:15 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ D20S.ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΣ ΜΕ Α1,JK6,MB-32.ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙ ΔΟΥΛΕΥΩ 28γρ ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ NOBEL SPORT.KAI ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ.[/b]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2007 3:19 pm 

Τάσο ....

θα ήθελα να μου πεις πόσο βάζεις Α1 στα 32 γρ…..γιατί πείρα ένα κιλό για να φτιάξω διασπορές για τη Μπεκάτσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2007 4:25 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΑΝΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΗΝ Α1,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ 1,70 ΜΕ ΚΑΨΥΛΙΟ 686 ΣΤΑ 33γρ,ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ GIOVANI 22 ME KΛΕΙΣΙΜΟ 58mm.ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΨΥΛΙΟ 616 Α1 1,65.ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΒ-32 ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ+ΥΓΡΑΣΙΑ.ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Mπεκατσοφύσιγκo.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 06, 2007 3:00 pm 

Ψάχνοντας τα παλιά αποθέματα μου βρήκα κάπου λίγη πυρίτιδα Sokol ..και αποφάσισα να κάνω δοκιμές για να φτιάξω μερικά μπεκατσοφύσιγκα.

Μετά λοιπόν από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε σκάγια Mix 9-10 33γρ. 1,90 πυρίτιδα και βύσμα μάλλινο και κομμένο καπάκι από ισότοπα για να μην έρχονται σε επαφή τα σκάγια με την μάλλινη άμεσα και στο τέλος κλείσιμο ρελιαστώ με χαρτονάκι .

Οι δοκιμές σε χαρτόνια μέχρι τα 20 -25 μέτρα δήξανε εκπληκτική διασπορά με ***** και με ****

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 28, 2009 1:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα. Επειδή ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το μεράκι των ιδιογομώσεων θα ηθελα να κάνουμε μια κουβέντα για το θέμα αυτο. Θέλω να ρωτήσω τον κύριο Καρβελά τι ύψος μάλλινης τάπας βάζει στα 28 γρ. για ορτύκια?
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιδιογομώσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 8:28 am 
Άβαταρ μέλους

Ενα Ιταλικό βίντεο που δείχνει πώς γίνεται η γόμωση φυσσιγίων 12 από ιδιώτη .

και το αστεροειδές κλέισιμο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:33 am 
Άβαταρ μέλους

Δείτε μία πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει αυτός ο συνάδελφος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ :D :D :D

http://www.youtube.com/HuntingGr

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 05, 2011 2:18 pm 

Παιδια καλημερα. Μηπως μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορω να παραγγειλω απο το siarm απο Ιταλία καψούλια και καλυκες καψουλομένους χωρίς να έχω προβλημα; Ευχαριστώ
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 08, 2011 11:35 pm 
Άβαταρ μέλους

δουλευει καποιος την G3000?θελω την γνωμη του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 08, 2011 11:37 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

maximus έγραψε:
Παιδια καλημερα. Μηπως μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορω να παραγγειλω απο το siarm απο Ιταλία καψούλια και καλυκες καψουλομένους χωρίς να έχω προβλημα; Ευχαριστώ
:D

Γιατί δεν κάνεις μία ερώτηση τελεωνείο - αστυνομία ια να είσαι σίγουρος :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 10, 2011 5:39 pm 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:
δουλευει καποιος την G3000?θελω την γνωμη του.
Κυνηγάς με αυτή φίλε μου ή θές να αρχίσεις να τη δοκιμάσεις?Δέν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά ξέρω ότι είναι συγχρονη και χαρακτηρίζεται''τροποποιημένη μονοβασική''για 30-32 γρ.σκάγια στο cal 12 και ότι θέλει μεγάλη ακρίβεια στη δοσολογία της.Εάν θές κάτι θεωριτικά πές μου γιατί όπως είπα δέν την έχω δοκιμάσει!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 9:38 pm 
Άβαταρ μέλους

θεωριτικα ξερω κι εγω.απο το βιβλιο συνταγες γομοσεως του χατζιωτη.στην πραξη,απο δοκιμες που εκανα σε τσιχλα με 31gr.-32gr.και 33gr.μου φανηκε καλη.οσο αφορα την ακριβια τωρα,ο χατζιωτης λεει,στα 32gr.-1,57μπαρουτι.και καθε 1gr.σκαγια 0,02 μπαρουτι,ενω στις αλλες πυριτιδες βαζουμε 0.05.Εκανα που λες και 33gr.με 1,63.μπορω να πω οτι ειναι αξιοπιστα.και ισως να ιοθετησω τα 33gr.τα δουλεψα στη μπεκατσα!!!!πιεσεις στα 3 κιλα.Απλα ρωταω γνωμες γιατι δουλευα την Α1κι οπως καταλαβαινεις απο τα ψηλα στα χαμηλα ειναι ενα θεμα.αλλα σε πληροφορω οτι αξιζει να την δοκιμασεις.γνωμη μου.παντος με ενδιαφερει να ακουσω την γνωμη σου τη θεωριτικη.γιατι απ'οτι καταλαβαινω ασχολησε και εγω ειμαι καπως καινουριος στην ιδιογομωση.και να σε ρωτησω κατι.στη φωτο ειναι τα εργαλεια σου?αυτη ειναι η MEC?δεν εχει ρελιασμα?τα εχει ολα εκτος απο αυτο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 12:26 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε manpap στην περιοχή που μένω και κυνηγώ Δ.Μεσσηνία έχει πολύ υγρασία σε καθημερινή βάση,με την Α1 φτιάχνω 3-4 διαφορετικά φυσίγγια για όλλα τα κυνήγια που κάνω και είμαι πολύ ικανοποιημένος σε θερμοκρασίες μέχρι το 0 και μερικές φορές πιό κάτω.Καλές είναι οι δοκιμές με διαφορετικές πυρίτιδες αλλά εγώ προς το παρόν δέν το βλέπω να τις αλάζω.Η mec δέν έχει για ρέλιασμα και έχω πάρει του Λαναρά ένα και κάνω τη δουλειά.Πολύ καλή η mec, στοιβαρή και απροβλημάτιστη!Για μπεκάτσα διασποράς ή μεσόταπα χρησιμοποιείς?Αν θές πές μου σε ποιά περιοχή κυνηγάς για να καταλάβω θερμοκρασίες κλπ. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: