Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιδιογομώσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 1:43 pm 

Καλημέρα σε όλους. Αποφάσησα να ασχολιθώ με την ιδιογόμωση , για την μεγαλη μου αγάπη το 16αρι. Εχει κανεις υπ΄οψην καποια συνταγη για την ΜΒ 36 για διασπορας που θέλω. Κυνηγώ κυριως περδικα και ορτίκια.
:shock: :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 6:11 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Για μπεκάτσα διασποράς ή μεσόταπα χρησιμοποιείς?

κοιτα, διασπορας δεν χρησιμοποιω ποτε.τωρα για μεσοταπα που λες μπορεις να με ξυπνησεις λιγο γιατι το ακουω συνεχεια αλλα δεν το γνωριζω.θελω τη θεωρια σου. :idea: αν θες!!! :

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 14, 2011 12:30 am 
Άβαταρ μέλους

Kαψύλι cx2000,A1 1,75 πάρε συγκεντρωτήρα 22χιλ.και κόψε τα πτερύγια με 34 γρ.σκάγια.Για να κλείσει σωστά θέλει κάλυκα cordon,με κάλυκα chetide βάλε 24χιλ.τάπα,ρέλιαστα ελαφρώς και κάνε δοκιμή σε χαρτόνι στα 10-12 μέτρα με κύλινδρο! :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 14, 2011 6:32 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Kαψύλι cx2000,A1 1,75 πάρε συγκεντρωτήρα 22χιλ.και κόψε τα πτερύγια με 34 γρ.σκάγια.Για να κλείσει σωστά θέλει κάλυκα cordon,με κάλυκα chetide βάλε 24χιλ.τάπα,ρέλιαστα ελαφρώς και κάνε δοκιμή σε χαρτόνι στα 10-12 μέτρα με κύλινδρο! :wink: :wink:

δηλαδη,αν κοψω τα πτεριγια η ντουφεκια θα ανοιξει στα 10-12 μετρα.σωστα? :?: ερωτηση.αν μεινει ως εχει ανοιγει στα 25-30 μετρα.αν κοψω τα πτεριγια στη μεση παιζει αυτο?δηλαδη να ανοιξει στα 15-20 μετρα?καλα τα λεω η' δεν καταλαβα καλα? :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 15, 2011 8:34 am 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:
fassajim έγραψε:

δηλαδη,αν κοψω τα πτεριγια η ντουφεκια θα ανοιξει στα 10-12 μετρα.σωστα? :?: ερωτηση.αν μεινει ως εχει ανοιγει στα 25-30 μετρα.αν κοψω τα πτεριγια στη μεση παιζει αυτο?δηλαδη να ανοιξει στα 15-20 μετρα?καλα τα λεω η' δεν καταλαβα καλα? :oops:
Κοίταξε...αυτό που λές δέν το έχω κάνει αν και δέν πιστεύω να λειτουργεί αναλογικά....εάν θές για 15-20 μέτρα βάλε πιό στενό τσόκ και δοκίμασε σε χαρτόνι για να δείς τί γίνεται!Με ένα ντεμί ή βελτιωμένο μισό πιστεύω να σε καλύψει στην απόσταση που σε ενδιαφέρει! :wink: :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 16, 2011 3:10 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
ρέλιαστα ελαφρώς

δηλαδη?στην ταπα του μαυροπουλου που δουλευω,με την τρυπα στο κεντρο,τη γνωριζεις,ποσο θα κατεβω?και μια που το αναφεραμε,θα ηθελα να σε ρωτησω εφοσον εισαι γνωστης και οπως λεμε,οτι δεν ξερεις ρωτα!! :) αν γινομαι κουραστικος πεστο μου.πως μπορω να υπολογισω τις πιεσεις?τα κιλα που λεμε οταν ρελιαζουμε.εστω και με το ματι.αν μπορουσες να βαλεις φωτο με 2-3 διαφορετικα κλεισιματα σε διαφανο καλικα για να φαινεται.και να μου πεις αυτο ειναι περιπου τοσο,καταλαβες?αντε κι οταν μεγαλωσει ο γιος μου και του μαθαινω τα κολπα,θα του πω οτι μου τα εμαθε ενας καλος κυριος που ηταν σοφος πανω σε αυτο που εκανε :shock: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 16, 2011 11:58 pm 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:
fassajim έγραψε:
ρέλιαστα ελαφρώς

δηλαδη?στην ταπα του μαυροπουλου που δουλευω,με την τρυπα στο κεντρο,τη γνωριζεις,ποσο θα κατεβω?και μια που το αναφεραμε,θα ηθελα να σε ρωτησω εφοσον εισαι γνωστης και οπως λεμε,οτι δεν ξερεις ρωτα!! :) αν γινομαι κουραστικος πεστο μου.πως μπορω να υπολογισω τις πιεσεις?τα κιλα που λεμε οταν ρελιαζουμε.εστω και με το ματι.αν μπορουσες να βαλεις φωτο με 2-3 διαφορετικα κλεισιματα σε διαφανο καλικα για να φαινεται.και να μου πεις αυτο ειναι περιπου τοσο,καταλαβες?αντε κι οταν μεγαλωσει ο γιος μου και του μαθαινω τα κολπα,θα του πω οτι μου τα εμαθε ενας καλος κυριος που ηταν σοφος πανω σε αυτο που εκανε :shock: :wink:
Κατ'αρχάς για να εξηγούμεθα... δέν είμαι κανένας ειδικός σε θέματα βλητικής ή επαγγελματίας πτυχιούχος βλητικής όπλου,ότι κάνω το κάνω απο μεράκι για δική μου πάντα χρήση και πάνω απ'όλλα με ασφάλεια φτιάχνω τα δικά μου φυσίγγια για τα όπλα μου και το κυνήγι μου!Την μηχανή την έχω ρυθμίσει να κλείνει απαλά τα φυσίγγια χωρίς να κοιτάζω την βαθμονόμιση που έχει γιατί απλά δέν την καταλαβαίνω!Εμπειρικά με συγκεντρωτήρες GUALANDI θέλω να πιέζω το κυκλάκι του αμορτισέρ μέχρι τη μέση,εκεί έχω βρεί ότι με την Α1 έχω χαμηλές πιέσεις καλή συγκέντρωση και διάτριση στις αποστάσεις που πρέπει!Κάπου έχω ακούσει ότι πιεσμένο στο μισό το κυκλάκι έχει 3-4 κιλά στατική πίεση,χωρίς να ξέρω και ότι σίγουρα ισχύει αυτό. :roll: ΕικόναΤο δεξί είναι όπως το κλείνει η μηχανή και το αριστερό όπως το κάνω με ελαφρύ ρέλιασμα.Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!.! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 17, 2011 4:17 am 
Άβαταρ μέλους

αν οτι κανεις το κανεις με μερακι και αγαπη να εισαι σιγουρος οτι οι σπουδες και τα χαρτια δεν μετρανε. :wink: με βοηθησες παρα πολυ και σε ευχαριστω για αυτο.αλλα λιγο με μπερδεψες.λες οτι το αριστερο που ειναι πιο πολυ πατημενο εχει πιο χαμηλες πιεσεις?ενω το δεξι εχει περισσοτερες?δηλαδη πως την μεταφραζεις την πιεση σε αυτα τα δυο παραδειγματα που μου εδειξες,απο την στιγμη που θα πατησεις την σκανδαλη?μαλακη ντουφεκια?κλοτσημα?πονοκεφαλοσ?θα σου παρει τα αυτια? :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 17, 2011 4:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Στο συγκεκριμένο φυσίγγι είναι Α1 1.60χ32γρ.Στο αριστερό με το ρέλιασμα το πιέζω μέχρι το μισό στο κυκλάκι...για να πάρει 3-4 κιλα΄στατικής πίεσης.Για εμένα εκεί έχω και τα καλύτερα αποτελέσματα με χαμηλό λάκτισμα συγκέντρωση και ταχύτητα.Τώρα εάν όλα τα έχω κάνει σωστά γιατί όπως είπα δέν έχω όργανα μέτρησης πίεσης και ταχύτητας,κανονάκι κλπ.βάσει του βιβλίου του Χατζιώτη έχει 600bar και V2,5 394m/s.Καλή συνέχεια και καλό είναι που κάνουμε την κουβέντα αυτή.Ειλικρινά ότι θές και ξέρω να σου πώ πές μου,μακάρι να βρεθεί κάποιος φίλος να ξέρει περισσότερα να μας βοηθήσει!Φιλικά πάντα! :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2012 4:37 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπερα .να ρωτησω ρε παιδια η ιδιογομωση βαση νομου επιτρεπεται. ευχαριστω εκ των προτερων για τυχων απαντησεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 22, 2012 2:53 pm 
Άβαταρ μέλους

dimitrisbreda έγραψε:
καλησπερα .να ρωτησω ρε παιδια η ιδιογομωση βαση νομου επιτρεπεται. ευχαριστω εκ των προτερων για τυχων απαντησεις

για προσωπικη χρηση.αρκει να μην τα εμπορευεσαι.εκει πας αλλου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 23, 2012 6:39 am 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:
dimitrisbreda έγραψε:

για προσωπικη χρηση.αρκει να μην τα εμπορευεσαι.εκει πας αλλου.

καλημερα, ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 14, 2012 12:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Έφτιαξα κάποια φυσίγγια με μεσόταπα για μεσαίες αποστάσεις που θέλω να τα χρησιμοποιήσω σε φάσσα σε κάποια σημεία που όταν έχει αέρα περνούν κοντά και αυτά με συκγεντρωτήρα με δυσκολεύουν....Πιστεύω ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για το κυνήγι πέρδικας ώς δεύτερο ή και πρώτο.Βάρος σκαγιών 34γρ. σε Νο 6....Για τις δοκιμές στα 20μ. με κάννη διευρυμένου αυλού 18,8 και τσόκ βελτιωμένο κύλινδρο(ΙC) και επειδή δέν έχω κύλινδρο δοκίμασα και το τσόκ skeet.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 14, 2012 3:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Δημητρη γεια σου.αρχισες παλι τα πειραματα.ωραια.και οπως παντα σταθερος Α1.
με το ΙC εχεις πιο γεματη ντουφεκια.
αν προσεξεις στο skeet στο πανω μερος του κυκλου σου αφηνει μεγαλα κενα.περναει πουλι απο μεσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 13, 2012 5:57 pm 

καλησπερα στην παρεα
ερωτηση κρισεως:
φυσσιγγι με ρελιασμα 2 χιλιοστων
συνολικου υψους 46 χιλιοστων ...
24 γραμμαρια μολυβδινα σκαγια νουμερο 8
βυσμα χωρις αναρτηση παχους 2 χιλιοστων
πυριτιδα 1.5 γραμμαρια g3
το βυσμα και το ρελιασμα στο κλεισιμο δεν εχουν σφιχτει καθολου ισα που εχουν εφαρμοσει.
φυσικα δεν ειναι για κυνηγι.
λοιπον αν ξερει κανεις αν ειναι επικυνδινο αυτο το φυσιγγι
γιατι εχω παραβει τους περισσοτερους κανονες ασφαλειας... υψος καλυκα και τυπο βυσματος.κτλ
η αν ξερει καποιος που μπορω να τα παω για δοκιμαστουν πιεσεις . γιατι βασικα
αυτο με καιει
ευχαριστω
υγ σχολια του τυπου εισαι τρελος τι πας να κανεις και τετοια.... ΔΕΚΤΑ
ευχαριστω νικος

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: