Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 16 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: δεν φερμαρει
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 25, 2011 11:53 pm 

ρε παιδια θελω τιν βοηθεια σας εχω 1.5 ετων ποιντερ καταλαβενει οτι υπαρχει ορτυκι αλλα δεν το βρισκει και δεν το φερμαρει τι να κανω ευχαριστω :? :? :? :? :?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: δεν φερμαρει
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 4:22 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ-ΒΕΤΑ έγραψε:
ρε παιδια θελω τιν βοηθεια σας εχω 1.5 ετων ποιντερ καταλαβενει οτι υπαρχει ορτυκι αλλα δεν το βρισκει και δεν το φερμαρει τι να κανω ευχαριστω :? :? :? :? :?

Με την ξυρασια και τα ντοπιαρικα ορτικια πολλα σκυλια τα βρισκουν δυσκολα.Φετος ειναι η πρωτη χρονια που ο σκυλος μου κυνηγαει ορτικια.Τον αυγουστο στα ντοπιαρικα και μετα απο 10 εξοδους με συνεχη σηκωματα καθημερινα ενω εβλεπα οτι ο σκυλος επιανε το ντορο τους δεν τα φερμαρε.Την προηγουμενη βδομαδα σε ενα περασματακι που επεσα χορτασα φερμα.Αρχικα μπορεις να τουφεκισεις 1-2 να τα δαγκωσει και να μανιωσει.Αλλα μετα να μην τουφεκας τα αφερμαριστα πουλια και θα φερμαρει μονος του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 9:54 pm 

συμφωνω σε αυτο αλλα σημερα που πηγα το απογευμα βρηκε ντορο και σηκωθηκαν 5 μαζι
εκει δεν επρεπε να φερμαρει.
σε περαμα δεν εχω πεσει ακομα που και που βρησκω και αλλοι φιλοι μου που πηγαινουν το πρωι χτηπανε 5-6.
ειπαν αλλοι κυνηγοι οτι δυσκολα θα φερμαρει δεν ξερω τι να κανω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 3:50 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ-ΒΕΤΑ έγραψε:
συμφωνω σε αυτο αλλα σημερα που πηγα το απογευμα βρηκε ντορο και σηκωθηκαν 5 μαζι
εκει δεν επρεπε να φερμαρει.
σε περαμα δεν εχω πεσει ακομα που και που βρησκω και αλλοι φιλοι μου που πηγαινουν το πρωι χτηπανε 5-6.
ειπαν αλλοι κυνηγοι οτι δυσκολα θα φερμαρει δεν ξερω τι να κανω.

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=786
Αν το σκυλι εχει το ενστικτο της φερμας θα φερμαρει.Και το δικο μου ετσι εκανε τα ξεσηκωνε 3-4 μαζι και δεν τα φερμαρε ενω στην μπεκατσα ειχε σταθερη φερμα. Τωρα ομως αλλαξε εντελως και τα φερμαρει αλλαζοντας ομως και συμπεριφορα.Η ερευνα του ειναι πιο συγκρατημενη και προσεχει περισσοτερο.Πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου και συναντησεων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 8:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ-ΒΕΤΑ έγραψε:

Ας το πάρουμε από την αρχή !
Οταν λες καταλαβαίνει ότι υπάρχει , ορτύκι αλλά δεν το βρίσκει , δεν το φερμάρει και το ξεσηκώνει τι εννοείς !
Μήπως ότι πιάνει την αναθυμίαση του θηράματος , αρχίζει να το ψάχνει μέχρι που το ξεσηκώνει !
Και πως το ξεσηκώνει , απ ότι βλέπεις και κατανοείς εσύ , συνειδητά η ασυνείδητα !
Δηλαδή , αφού εντοπίσει την μυρουδιά πάει κατ ευθείαν σε αυτό και το ξεσηκώνει η όπως ψάχνει να το εντοπίσει τυχαία το σηκώνει !
και γιατί ορτύκι άγριο μιλάμε , ντοπιάρικο η περασματιαρικο !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 11:40 pm 

παιδια καταρχειν ευχαριστω για τον χρονο σας, οταν καλαβενει και εχει ορτυκι
ψαχνει να το βρει και πεταγεται απο αλλου.
εχει νευρο σαν να θελει να το πιασει ζωντανο.
τιν ανοιξη που το πηγαινα σε ντοπιαρικα φερμαρισες κανα 2φορες τωρα τιποτα.
κυνηγαω απο τα 15 μου και ειμαι 33, 2 χρονια που ασχολουμαι με σκυλι εχω παρατησει παπια,τρυγονες
και τσιχλες και εχω παλαβωσει με το σκυλι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 10:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα πουλιά που περιγράφεις είναι ντοπιάρικα και δύσκολα φερμάρονται από έμπειρα κυνηγόσκυλα, οπότε μην περιμένεις πολλά από χρονιάρικο σκυλί. Στα δύσκολα όμως θα μάθει :wink: για αυτό συνέχισε τις εξόδους σου και θα έχεις σύντομα αποτέλεσμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 11:15 pm 

φιλε βασιλη εχω φιλους τα σκυλια τους φερμενουν απο1 ετων καιτο δικο μου κοντευει 2 και εκει κολαω.εχω μια βδομαδα που πηγαινω καθε απο απογευμα και καθε μερα βλεπω ορτυκια και χτυπαω κιολας δεν νομιζω να ειναι ντοπιαρικα τιν παρασκευη που περασε ειχε περασματακι καλο.μπορει να μην φερμαρει αλλα καταλαβενω οτι υπαρχει ορτυκι με το νευρο που εχει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 29, 2011 5:48 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ-ΒΕΤΑ έγραψε:
φιλε βασιλη εχω φιλους τα σκυλια τους φερμενουν απο1 ετων καιτο δικο μου κοντευει 2 και εκει κολαω.εχω μια βδομαδα που πηγαινω καθε απο απογευμα και καθε μερα βλεπω ορτυκια και χτυπαω κιολας δεν νομιζω να ειναι ντοπιαρικα τιν παρασκευη που περασε ειχε περασματακι καλο.μπορει να μην φερμαρει αλλα καταλαβενω οτι υπαρχει ορτυκι με το νευρο που εχει.

Καλησπερα,ο δικος μου σκυλος κυνηγησε ορτικια για πρωτη φορα φετος,ειναι 6 ετων και εχει σταθερη φερμα.Ομως στα ορτικια τα ντοπιαρικα τα βρηκε σκουρα και δεν μπορουσε να τα φερμαρει.Ο λογος πιστευω ειναι οτι τον κυνηγουσα μονο στο βουνο για μπεκατσα και η ταχυτητα της ερευνας του ηταν μεγαλη.Στα ορτικια αρχικα εψαχνε με μεγαλη ταχυτητα τα ορτικια με αποταλεσμα να τα σηκωνει πριν τα αντιληφθει καλα.Σταδιακα εγινε πιο συγκρατημενος και προσεκτικος με αποτελεσμα να καταφερνει να τα φερμαρει.Επισης σημαντικο ρολο στην δυσκολια του να φερμαρει τα ορτικια (ντοπιαρικα) αρχικα ειναι η μεγαλη ξυρασια και ζεστη που ειχε η περιοχη που κυνηγουσα.Παντως απο τη στιγμη που ο σκυλος σου καταλαβαινει και ξερει οτι κυνηγατε ορτικια δεν πρεπει να τουφεκας αφερμαριστα πουλια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 3:46 pm 

μακαρι ρε φιλε θα το δω στιν πορεια και να μην φερμαρει να μεινει ετσι ,θα ξερω οτι εχει ορτυκι .
το να μην τουφεκαω αφερμαριστα δεν θα ειχα βαρεσει κανενα τωρα
τουφεκισα καμια 20αρια και εχωβαρεσει πανω απο τα μισα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 5:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ-ΒΕΤΑ έγραψε:
μακαρι ρε φιλε θα το δω στιν πορεια και να μην φερμαρει να μεινει ετσι ,θα ξερω οτι εχει ορτυκι .
το να μην τουφεκαω αφερμαριστα δεν θα ειχα βαρεσει κανενα τωρα
τουφεκισα καμια 20αρια και εχωβαρεσει πανω απο τα μισα :wink:

Φίλε μου το θέμα σου είναι να βαρέσεις 20 -30 Ορτυκια ή να φτιάξεις το σκυλάκι σου?
Από την στιγμή που θες να φτιάξεις ένα σκύλο πρέπει να ξεχάσεις την τσάντα.
Διαλέγεις και πέρνεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 01, 2011 2:06 pm 

φιλε κυνηγε οπως εγραψα και πριν ειμαι καινουριος με το σκυλι,επειδη εχω δεθει με το σκυλο μου
δεν θελω να το χαλασω και ξερω οτι μια μερα θα φερμαρει .
δεν γνωριζω απο εκπαιδευση σκυλων οτι κανω το κανω απο μονος μου γιαυτο οτι μαθω απο παλιουσ
θα ειναι τιμη μου αν δεν τα καταφερω θα φτιαω εγω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 01, 2011 4:15 pm 

Γεια σας και καλο μηνα!

φιλε ποιντερ-βετα μερικα σκυλια αργουν να βγαλουν το ενστικτο της φερμας με σκοπο να πανε και 1 και 2 ετων και να μην εχουν φερμαρει,το θεμα ειναι οτι πρεπει να βοηθησεις το σκυλακι σου λιγο και εσυ στεισε ενα ορτυκι και πηγαινε το σκυλο με το λουρι να δεις αν φερμαρει,αν δεν φερμαρει πισω στο σπιτι και ξανα μετα απο 2 μερες ωστε να το καταλαβει.μηπως του εχεις βαλει ενα σωρο ημερα ορτυκια και το εχεις χαλασει?και ποτε δεν βαρας πουλια αφερμαριστα σε ορτυκι καλο ηταν καθε φορα που πεταγεται το ορτυκι πριν φερμαρει ο σκυλος να ριχνεις μια ντουφεκια στον αερα.αν το αγαπας το σκυλακι σου και δεν μπορεις να το φτιαξεις να το πας σε εναν ειδικο να στο φτιαξει,πανω απο ολα θελει υπομονη και επιμονη!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 01, 2011 7:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Μην παρασυρεσαι και τουφεκας τα ορτικια που σου σηκωνει αφερμαριστα γιατι ο σκυλος ειναι ακομα μικρος και του δειχνεις τον λαθος τροπο.Αν τα τουφεκας επιβραδινεις πολυ την εξελιξη του ως προς το χρονο που θα φερμαρει και ισως του χαλασεις αν οχι το ενστικτο της φερμας τουλαχιστον τη σταθεροτητα της.Τα ορτικια ειδικα τα περασματιαρικα αν τυχεις σε περασμα λογω πολλων συναντησεων ειναι το καλυτερο σχολειο για την βελτιωση και ενισχυση της φερμας.Κυνηγησε τον στα ορτικια και θα δεις οτι οταν θα του φευγουν μπροστα στη μουρη του και δεν θα τα βαζει στο στομα του γιατι εσυ δεν θα τα τουφεκας θα μανιωσει και θα βρει τον τροπο που ειναι πιος αλλος .....;;;Αν του δωσεις τις ευκαιριες του και δεν φερμαρει τοτε πρεπει να βαλεις εσυ το χερακι σου με τροπους για ενισχυση και σταθεροποιηση της φερμας.Αυτο το βλεπεις στην πορεια.Μια κακη θηραματικα σεζον για να φτιαξεις το σκυλακι σου δεν ειναι τιποτα μπροστα στα 10 περοπου χρονια που θα χαιρεσαι να κυνηγας μαζι του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 01, 2011 11:33 pm 

ρε παιδια 1)λεγομαι γερασιμος βετα λενε το σκυλο μου
δεν το εχω βαλει με ημερα ορτυκια καθολου γιατι φοβαμαι οτι μυριζουν σαν τις κοτες με τα φυραματα.
οταν ψαχνει σε μερικα δεν τα περνει χαμπαρι και ας το χτυπαω επιμενοι εκει αυτο.
δεν θελω να το παω σε ειδικο γιατι θελω να το βγαλω εγω σαν πρωτο.
ειναι νευρικο πολυ αν καταφερω θα βαλω φωτο τις ειναι αιματα ποιντερ-κουτσκαρ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 16 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: