Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περιορισμενη ερευνα απο μπρετον(προβλημα);
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 05, 2011 12:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Chrisstk έγραψε:
Βίκτωρα, πώς πάει το σκυλί? Τον έβγαλες καθόλου? (καταλαβαίνω πως δεν έχει περάσει κάποιο σημαντικό διάστημα, απλά για να μπορέσω να καταλάβω αν το έχουν βοηθήσει άμεσα τα εκπαιδευτικά...)

φιλε μου καλημερα και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου ,λοιπον τα νεα ειναι πολυ καλα,απο το σαβα το στις περδικες αρχισε να ανοιγετε σιγα σιγα 20-25 μετρα παει ,μου κανε και μια συνναινεση στην ποιντερ το σαβατο ,την κυριακη λιγο καλυτερα πηγε αλλα του ανοιξαν τα πελματα και μαζευτηκε ,σημερα πηγα για ορτυκια εψαχνε καλουτσικα και ανοιγε σχετικα καλα,θελει πουλια στην μυτη του, παντος τις περδικες τις σκοτωμενες τις φερμαριζε απο τα 2 μετρα και μου τις εφερνε :wink: στις μπεκατσες πιστευω να στρωσει αρκετα :wink: θα σας ενημερωσω γαι την εξελιξη του

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 8:29 am 

Ορεινές ή πεδινές?

Άρα το θέμα ήταν να έρθει η κατάλληλη στιγμή (αν το καταλαβαίνω σωστά) μέσα από τις εξόδους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Chrisstk έγραψε:
Ορεινές ή πεδινές?

Άρα το θέμα ήταν να έρθει η κατάλληλη στιγμή (αν το καταλαβαίνω σωστά) μέσα από τις εξόδους.

τσουκαρ φιλε ,θα σε ενημερωσω για την εξελιξη του

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 18, 2013 9:19 pm 

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεος στο κυνηγι φερμας και νεος στο φορουμ και εχω ενα παρομοιο προβλημα με το αρσενικο επανιελ μου.Ειναι σχεδον εναμιση χρονων και στα ως τωρα εκπαιδευτικα σε ορτυκι πηγαινε αψογα (μεγαλη ερευνα , μεγαλο παθος,φερμα),αυτα εγιναν την ανοιξη.Απο τοτε δεν βγηκαμε εκπαιδευτικα λογω καλοκαιριου...Ηρθε σεπτεμβρης και πηγαμε την πρωτη κυριακη για εκπαιδευτικο στο βουνο σε ορεινη περδικα οπου αντιμετωπισα ομως ενα αλλο σκυλο στο βουνο.Πηγαμε με εναν φιλο και το τετραχρονο ποντερ του στο βουνο.Το ποιντερ στο πρωτο 10λεπτο ειχε ηδη φερμαρει ενα κοπαδι 6 περδικες (το ποιντερ με ερευνα με σχετικα μικρη 50 μετρα ανοιγοτανε αλλα ο δικος μου δεν το ακολουθουσε).Ο δικος μου απο οταν φτασαμε διπλα μου...ουτε καν 5 μετρα μακρυα! της σηκωσαμε, ειδαμε που κατσανε κ πηγαμε ξανα με την ελπιδα να μυρισει κ ο δικος μου και να παρει πρεφα τι γινεται...βρηκαμε τις 2 και παλι τα ιδια! φερμα το ποιντερ ο δικος μου τπτ...το κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινε καν οτι ο αλλος φερμαρει ωστε να κανει συνενεση.απλα συνεχιζε να καθεται διπλα μου και απλα τρυγυρναει 10 μετρα εδω κ εκει.Βρηκαμε μετα ενα κοπαδι 10 περδικες σε ενα πολυ ευκολο κομματι πανω στο βουνο το ποιντερ παλι φερμα ο δικος μου διπλα μου και εκει το κακο ειναι οτι ειχαμε τον αερα στο προσωπο, πως γινεται να μην τις μυρισε!!!???Το κερασακι στην τουρτα οτι εκανα κ εγω τα δικα μου λαθη, του φωναξα καποια στιγμη οταν προσπαθουσα να τον παω κοντα στον αλλο τη στιγμη που ο αλλος φερμαρε και τις σηκωσα χωρις να προλαβουμε να παμε κοντα και φωναζοντας του φοβηθηκε και καθοταν οχι απλα γυρω μου,αλλα πισω μου...και μεγαλο λαθος μου οτι συνεχισαμε να ψαχνουμε και τον κουρασα και του φωναξα ξανα χανοντας την ψυχραιμια μου και προσπαθωντας να τον πεισω να φυγει μπροστα οπως ειχα συνηθισει να τον βλεπω στα εκπαιδευτικα...Ποσο σοβαρα ηταν τα λαθη μου?
Πως μπορω να τον βοηθησω? Να τον ξαναπαω εκπαιδευτικο σε ημερο ή να περιμενω να μπουν μπεκατσες?
Να παω ξανα στο βουνο μολις ξεκινησει η περδικα μπας και βαρησουμε καμια με το αλλο σκυλι και μπορεσει οπως μου λενε μερικοι να δαγκωσει και να καταλαβει τη μυρωδια ή μου λενε λαθος?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 19, 2013 4:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Στο ορτυκι τον εβγαλες μονο του η με τον ιδιο σκυλο;
Σιγουρα το "μαλλωμα" και οι φωνες τον πηγαν πισω, το ποσο εξαρταται απο τον χαρακτηρα του.
Θα προτεινα να τον βγαλεις μονο του χωρις φωνες, ενα "παμε" φτανει, ο σκυλος ειναι μικρος και θελει χρονο για να "μαθει". Υπομονη!!!

Εικόνα ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 19, 2013 6:10 pm 
Άβαταρ μέλους

papajohn έγραψε:
Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεος στο κυνηγι φερμας και νεος στο φορουμ και εχω ενα παρομοιο προβλημα με το αρσενικο επανιελ μου.Ειναι σχεδον εναμιση χρονων και στα ως τωρα εκπαιδευτικα σε ορτυκι πηγαινε αψογα (μεγαλη ερευνα , μεγαλο παθος,φερμα),αυτα εγιναν την ανοιξη.Απο τοτε δεν βγηκαμε εκπαιδευτικα λογω καλοκαιριου...Ηρθε σεπτεμβρης και πηγαμε την πρωτη κυριακη για εκπαιδευτικο στο βουνο σε ορεινη περδικα οπου αντιμετωπισα ομως ενα αλλο σκυλο στο βουνο.Πηγαμε με εναν φιλο και το τετραχρονο ποντερ του στο βουνο.Το ποιντερ στο πρωτο 10λεπτο ειχε ηδη φερμαρει ενα κοπαδι 6 περδικες (το ποιντερ με ερευνα με σχετικα μικρη 50 μετρα ανοιγοτανε αλλα ο δικος μου δεν το ακολουθουσε).Ο δικος μου απο οταν φτασαμε διπλα μου...ουτε καν 5 μετρα μακρυα! της σηκωσαμε, ειδαμε που κατσανε κ πηγαμε ξανα με την ελπιδα να μυρισει κ ο δικος μου και να παρει πρεφα τι γινεται...βρηκαμε τις 2 και παλι τα ιδια! φερμα το ποιντερ ο δικος μου τπτ...το κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινε καν οτι ο αλλος φερμαρει ωστε να κανει συνενεση.απλα συνεχιζε να καθεται διπλα μου και απλα τρυγυρναει 10 μετρα εδω κ εκει.Βρηκαμε μετα ενα κοπαδι 10 περδικες σε ενα πολυ ευκολο κομματι πανω στο βουνο το ποιντερ παλι φερμα ο δικος μου διπλα μου και εκει το κακο ειναι οτι ειχαμε τον αερα στο προσωπο, πως γινεται να μην τις μυρισε!!!???Το κερασακι στην τουρτα οτι εκανα κ εγω τα δικα μου λαθη, του φωναξα καποια στιγμη οταν προσπαθουσα να τον παω κοντα στον αλλο τη στιγμη που ο αλλος φερμαρε και τις σηκωσα χωρις να προλαβουμε να παμε κοντα και φωναζοντας του φοβηθηκε και καθοταν οχι απλα γυρω μου,αλλα πισω μου...και μεγαλο λαθος μου οτι συνεχισαμε να ψαχνουμε και τον κουρασα και του φωναξα ξανα χανοντας την ψυχραιμια μου και προσπαθωντας να τον πεισω να φυγει μπροστα οπως ειχα συνηθισει να τον βλεπω στα εκπαιδευτικα...Ποσο σοβαρα ηταν τα λαθη μου?
Πως μπορω να τον βοηθησω? Να τον ξαναπαω εκπαιδευτικο σε ημερο ή να περιμενω να μπουν μπεκατσες?
Να παω ξανα στο βουνο μολις ξεκινησει η περδικα μπας και βαρησουμε καμια με το αλλο σκυλι και μπορεσει οπως μου λενε μερικοι να δαγκωσει και να καταλαβει τη μυρωδια ή μου λενε λαθος?

Καλησπερα απο εμενα φιλε μου και καλως ηρθες στην μεγαλη κυνηγετικη μας οικογενεια.
Τα λαθη που εκανες τα καταλαβες και ο ιδιος:
1)εβγαλες το σκυλο σου μετα απο μηνες απραξιας και τι περιμενες να σαρωνει το βουνο;
2)τον εβγαλες με αλλο σκυλο,λαθος.Επρεπε να τον βγαλεις μονο του.Τα ηπειρωτικα επειδη ειναι πιο ανθρωποκεντρικα την ζηλεια στα αλλα σκυλια την βγαζουν με το να μενουν κοντα στο αφεντικο τους και οχι να ανταγωνιζονται τα αλλα στο πιο θα τρεξει πιο μακρυα σε σχεση με τα αγγλικα,απο πανω αυτην την ανασφαλεια του σκυλου την χειρωτερεψες μαλωνοντας τον...για αυτο και ο σκυλος δεν εδωσε σημασια στα πουλια,δεν τον ενδιεφεραν εκεινα τοτε αλλα ηταν μπερδεμενος μ εσενα.
Απο την στιγμη που ο σκυλος σου την ανοιξη εψαχνε και εβρισκε οπως λες ορτυκια μονος του συνεχισε να τον βγαζεις στον καμπο για κανενα ορτυκι να φτιαξει και λιγο φυσικη κατασταση και μετα βγαλτον και στην περδικα ΜΟΝΟ του και ολα θα πανε καλα.υπομονη κι επιμονη και θα δεις αποτελεσμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 19, 2013 7:08 pm 

Δεν το ανεφερα αλλα στο ορτυκι τον πηγαινα μονο του...ημερο οχι αγριο.
Το καταλαβα οτι εκανα λαθος αλλα δυστως αργα.Τον εβγαλα με αλλο σκυλο γιατι τα θηραματα που εχει δει ειναι ημερα,οχι αγρια και ειχα το αγχος του αν θα καταφερει να δει θηραμα και αν λογω απειριας και αγνοιας για την περδικα καθως δεν θα ηξερε την μυρωδια...Τωρα λετε να τον παω παλι σε καμπο 1-2 φορες με ημερο να παρει τα πανω του? Το κακο ειναι οτι εδω που ειμαι δεν εχω βρει ορτυκια αγρια (κερκυρα). Ελεγα αργοτερα να μην τον παω παλι βουνο αλλα να περιμενω το μπασιμο απο τις μπεκατσες που το τερεν ειναι πολυ πιο ευκολο απο το βουνο.

καλως σας βρηκα ολους,χαιρομαι που βρηκα καποιους με γνωσεις να με βοηθησουν στο κυνηγι φερμας γιατι προερχομαι απο οικογενεια κυνηγιου ιχνηλασιας (λαγο,αγριογουρουνο) και κανεις δν εχει τις γνωσεις να με βοηθησει....συν οτι μεχρι να δουν το ποσο μ αρεσε το κυνηγι φερμας ολοι με απετρεπαν να αλλαξω κυνηγι και προσπαθουσαν να με πεισουν να συνεχισω μαζι τους. :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 19, 2013 7:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγω θα επαναλαβω αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι φιλοι.
Μονο του το σκυλι μεχρι να ολοκληρωθει σαν κυνηγος.( προσωπικα, πιστευω οτι πρεπει να εισαστε οι δυο σας, χωρις συγκυνηγο)
Με ηρεμια και χωρις νευρα, γιατι ακομα κουταβι ειναι, και θα κανει τις βλακειες του.
Δεν τουφεκαμε αφερμαριστα θηραματα.
Κανενα σκυλι δεν γεννηθηκε ετοιμο.Για να το φτιαξεις θελει υπομονη και μερακι.
Καλη επιτυχια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 19, 2013 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Νομιζω οτι οτι σου ειπαν τα παιδια ειναι σωτσα και συμφωνο μαζι τους.Το σκυλι ειναι μικρο ακομα και θελει δουλεια,πρωτα απο ολλα πρεπει να τα βρειτε οι δυο σας.Να ξερεις οτι οταν νευριαζεις πρεπει να σταματας την εκπευδευση γιατι μονο κακο κανεις στον τετραποδο συντροφο σου,τα ζωα δεν ξερουν ελληνικα η αγγλικα αλλα μπορουν να αντιλιφθουν με ενα μαγικο τροπο την ψυχολογια σου,να αγαπας το ζωο σου που ειμε σιγουρος οτι το αγαπας και να του δοσεις ευκεριες.
Καλως ορισες στο φορουμ και καλα να περασεις :D

Υσ.Κατα την γνωμη μου το ημερο δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω στο σκυλι,αν εχει σταθερη φερμα και συνεναιση,βουνο αγριο θιραμα και υπομονη απο μερους σου :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 20, 2013 11:03 am 
Άβαταρ μέλους

papajohn έγραψε:
Δεν το ανεφερα αλλα στο ορτυκι τον πηγαινα μονο του...ημερο οχι αγριο.
Το καταλαβα οτι εκανα λαθος αλλα δυστως αργα.Τον εβγαλα με αλλο σκυλο γιατι τα θηραματα που εχει δει ειναι ημερα,οχι αγρια και ειχα το αγχος του αν θα καταφερει να δει θηραμα και αν λογω απειριας και αγνοιας για την περδικα καθως δεν θα ηξερε την μυρωδια...Τωρα λετε να τον παω παλι σε καμπο 1-2 φορες με ημερο να παρει τα πανω του? Το κακο ειναι οτι εδω που ειμαι δεν εχω βρει ορτυκια αγρια (κερκυρα). Ελεγα αργοτερα να μην τον παω παλι βουνο αλλα να περιμενω το μπασιμο απο τις μπεκατσες που το τερεν ειναι πολυ πιο ευκολο απο το βουνο.

καλως σας βρηκα ολους,χαιρομαι που βρηκα καποιους με γνωσεις να με βοηθησουν στο κυνηγι φερμας γιατι προερχομαι απο οικογενεια κυνηγιου ιχνηλασιας (λαγο,αγριογουρουνο) και κανεις δν εχει τις γνωσεις να με βοηθησει....συν οτι μεχρι να δουν το ποσο μ αρεσε το κυνηγι φερμας ολοι με απετρεπαν να αλλαξω κυνηγι και προσπαθουσαν να με πεισουν να συνεχισω μαζι τους. :D :D :D

Καλημερα φιλε μου.Σιγουρα το αγριο θηραμα δεν εχει καμια σχεση με οποιοδηποτε ημερο.Ομως οταν δεν υπαρχει αγριο θηραμα και ο σκυλος μας εχει καποια προβληματακια που πρεπει να διορθωσουμε ενα καλης ποιοτητας ημερο θηραμα μπορει να μας βοηθησει πολυ,χωρις ομως να κανουμε καταχρηση.
Τωρα στη θεση σου θα εβγαζα το σκυλο μου ΜΟΝΟ του στον καμπο η σε μερη που πιθανον να υπαρχουν ορτυκια π.χ. λοφακια με χαμηλη βλαστηση που βλεπουν και θαλασσα βορεια κλπ εστω και χωρις να συναντησω τιποτα απλα να δω τι θα κανει ο σκυλος μου...θα ψαξει να βρει θυραμα ,θα κατσει διπλα μου...απλα για να δω συμπεριφορα χωρις να τον πιεσω να κανει κατι και να του δινω εντολες.Αν δω κατι καλο θα τον επιβραβευω.Ετσι αν πανε ολα καλα θα κανω καποιες χαλαρες εξοδους (2-3) με το σκυλο μου.Μετα θα παρω και τουφεκι και αν ο σκυλος μου βρει ορτυκι φερμαροντας το τουφεκαω.Οταν νιωσω καλα με τον σκυλο μου στο ευκολο τεραιν θα τον βγαλω και στο βουνο,χωρις μεγαλες απαιτησεις.Σιγα σιγα θα κυνηγαει ολο και καλυτερα στο βουνο.Αν εβλεπα οτι δεν προοδευει στο βουνο και μετα απο αρκετες εξοδους δεν φευγει απ τα ποδια μου θα του εστηνα με σωστο τροπο ημερο θηραμα καλης ποιοτητας και θα το τουφεκαγα ετσι ωστε να του τονωσω το παθος του τηρωντας παντα την διαδικασια ερευνα-φερμα-τουφεκια-απορτ.Το απορτ ειναι σημαντικο γιατι ειναι η επιβραβευση του σκυλου.Εδω θα ειμαστε να τα λεμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιορισμενη ερευνα απο μπρετον(προβλημα);
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 20, 2013 11:21 pm 

Σας ευχαριστω ολους...Κυριακη πρωι θα τον παω χωρις τουφεκι σε ενα ωραιο σημειο που εχουμε παει κ παλιοτερα την ανοιξη και γενικα εκει πηγαινε πολυς κοσμος και αφηνε ορτυκια σε εκπαιδευτικα οποτε κατι μπορει να βρουμε...Θα σας ενημερωσω για την εξελιξη. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 23, 2013 7:32 am 
Άβαταρ μέλους

panos franchi έγραψε:
Και εγω θα επαναλαβω αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι φιλοι.
Μονο του το σκυλι μεχρι να ολοκληρωθει σαν κυνηγος.( προσωπικα, πιστευω οτι πρεπει να εισαστε οι δυο σας, χωρις συγκυνηγο)
Με ηρεμια και χωρις νευρα, γιατι ακομα κουταβι ειναι, και θα κανει τις βλακειες του.
Δεν τουφεκαμε αφερμαριστα θηραματα.
Κανενα σκυλι δεν γεννηθηκε ετοιμο.Για να το φτιαξεις θελει υπομονη και μερακι.
Καλη επιτυχια.

Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό.

Ναι να βγαίνει κατά βάση μόνος του με μόνο τον νεαρό του σκύλο αλλά θα πρέπει να βγαίνει κάθε 3-4 εξόδους παρέα με άλλο σκυλί. Και αυτό γιατί αν δεν βγαίνει θα υπάρξουν άλλα προβλήματα αργότερα. Έλλειψη συναίνεσης, προβλήματα στο απόρτ αλλά και έρευνα εκτός ελέγχου πολλές φορές ή και πάλι έρευνα στα 5 μέτρα.

Φίλε οι σκύλοι δεν είναι όλοι ίδιοι και ότι σου λέμε είναι από προσωπικές εμπειρίες από τα δικά μας σκυλιά. Οπότε θα πρέπει να μην παίρνεις μόνο σαν μπούσουλα ότι σου λέμε αλλά να προσαρμόζεις και εσύ την συμπεριφορά σου με βάση αυτά που βλέπεις στον σκύλο σου.

Καλή συνέχεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 23, 2013 5:14 pm 

Kαλησπερα σε ολους.Βγηκαμε μια βολτα την κυριακη με τον σκυλο να δω πως θα συμπεριφερθει....Με το που τον εβγαλα απο το αυτοκινητο αμεσως ξεκινησε να ψαχνει δεξια αριστερα....μετα απο ενα μισαωρακι αρχισε μαλιστα να απομακρυνεται κιολας στα 30-40-50μετρα αλλα παντα να εχει οπτικη επαφη..θηραμα δν βρηκαμε καθως ενα ωραιο σημειο που εχει εκει το ειχαν προλαβει κ ειχαν βαλει σκυλια κ κυνηγουσαν 4 λαγοκυνηγοι οποτε δν πηγα προς τα εκει να μην τους το χαλασω.Εμεινα σχετικα ευχαριστημενος γτ ειχα το αγχος οτι μπορει μετα τα τραγικα του βουνου να καθεται μονιμα διπλα μου! Γενικα ειχε κ ορεξη και εδειξε οτι προσπαθουσε να βρει κυνηγι. Το μονο που με παρεξενεψε ειναι οτι μετα απο μια ωριτσα (δεν εχει καθολου ρυθμο, τρεχει δεξια αριστερα σαν τρελος με φοβερη ταχυτητα και ποτε δν καταφερνει να εχει διαρκεια), μολις κουραστηκε ηρθε παλι διπλα μου και στην επιστροφη το πολυ πολυ να πηγαινε 20 μετρα μπροστα ή δεξια αριστερα αν ηθελε να μυρισει κατι κ ερχοταν παλι πισω.Γενικα παντα αυτο εκανε οποτε κουραζοταν,ερχοταν διπλα μου κ σταματουσε την ερευνα. Αυτο το κανουν οταν κουραζονται γενικα? ειναι φυσιολογικο ή λογω απειριας?

σας ευχαριστω ολους και για τις συμβουλες σας και πανω απο ολα γτ μεσα απο εδω διαβασα τις απαντησεις σας και χαλαρωσα λιγο καθως ειχα αγχωθει παρα πολυ με το ποσο σοβαρα μπορει να ηταν τα λαθη μου στο βουνο κ ποσο μη αναστρεψιμα...
Με αλλα σκυλια θα τον παω σιγουρα παλι για να εχουμε κ μεγαλυτερες πιθανοτητες να βρουμε θηραμα κ να δω αν θα φερμαρει κ αν θα συναινεσει!? αλλα σιγουρα οχι στο βουνο!!! εκει για αρχη μονο μονοι μας,αν και μονοι μας δεν ξερω αν αξιζει να παμε την αλλη βδομαδα που ξεκιναει το κυνηγι της περδικας καθως δν νομιζω οτι μπορει να αντεπεξελθει ακομα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 23, 2013 8:56 pm 
Άβαταρ μέλους

γεια σου φιλε,θα σου πω και εγω καποιες παρατηρησεις μου μετα απο αρκετα κουταβια που ξεκινησα.
η γενικη μου παρατηρηση ειναι οτι κανενα κουταβι απο κυνηγετικους γονεις που γνωριζα δεν υστερουσε
σε σχεση με μ αυτους.αλλα ξεκινουσαν νωριτερα και αλλα αργοτερα.καποια σκυλια θελουν περισσοτερο χρονο για να ελεξουν το περισσιο παθος τους καποια αλλα εχουν το προσον της μεγαλης αναλυσης ενος θεματος πριν προχορησουν στο επομενο βημα κτλ.σπανια σκυλοι γινονται πιο κοντινοι απο τους γονεις τους
και σπανια καποιοι αλλοι πιο μακρυνοι.τωρα για το σκυλακι σου εγω νομιζω οτι επεξεργαζετε τις πληροφοριες του καθε κυνηγιου με τον δικο του τροπο.μολις νιωθει σιγουρο για κατι προχωραει λιγο παραπερα.νομιζω οτι εχεις ενα πολυ εξυπνο σκυλακι το οποιο προχωραει με τα δικα του βηματα αλλα προοδευει σιγουρα και σταθερα.μην βιαζεσε και δωστου χρονο και εμπειριες.σιγουρα του χρονου θα εχεις αλλη γνωμη.
καλη συνεχεια και στους δυο σας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 23, 2013 9:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Τον ρυθμο του θα τον φτιαξει οταν αποκτησει εμπειριες.
Εγω θα σου πω τι εκανα οταν ημουν στην θεση σου, και μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει.
Να βγαζεις το σκυλι σου οσο πιο συχνα μπορεις, με ηρεμια και χωρις απαιτησεις για καρπωση.
Το σκυλακι αποκτα εμπειρια, γνωριζει μυρωδιες, μαθαινει εσενα και τα χουγια σου, και εσυ τα δικα του.
Γινεστε ομαδα.
Μιλα του.Μπορει να μη καταλαβαινει την ανθρωπινη γλωσσα, αλλα καταλαβαινει την χρεια.
Μην τουφεκας αφερμαριστα πουλια γιατι το μπερδευεις.
Σιγα σιγα θα καταλαβει τι πρεπει να ψαξει και θα παρει πρωτοβουλια.
Ποτε βια. Εξυπνα κολπα θελει.
Η φερμα και η συναινεση ειναι ενστικτο, δεν ειναι κακο να βγαινει το σκυλι και με αλλα σκυλια οπως λεει και ο συναδελφος Δημητρης, ομως τωρα πρεπει να εχεις προτεραιοτητα το σκυλι να αποκτησει προσωπικοτητα, γιατι οπως ειναι τωρα κινδυνευει να γινει κομπαρσος.
Φιλε, αυτα ειναι η γνωμη μου απ την εμπειρια απο τα δικα μου κουταβια.
Και παλι, καλη επιτυχια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: