Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΟΠΛΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥΓΟΝΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 15, 2011 12:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Ποιο ειναι το καταλληλο απο τα τρια για το τρυγονι?Δικαννο-πλαγιοκαννο-καραμπινα?Δεν ξερω πιο να επιλεξω τωρα για την εναρξη το μονο που σκεφτομαι οτι με την καραμπινα εχω το πλεονεκτημα τις τριτης τουφεκιας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΠΛΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥΓΟΝΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 15, 2011 3:41 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω θα σου προτεινα μια καραμπινα φτηνη ,με χρηματικη αξια οχι παραπανω απο 1300ευρω, με βαρος οχι λιγοτερο απο 3100κιλα, (οχι τα τουρκικα που ειναι φτηνα κ σε ποιοτητα) διοτι η τριτη ντουφεκια στο τρυγονι, ειναι σαν την ρεζερβα ενος αυτοκινητου.. μετα απο αρκετα χρονια, με.. χρυσες σκανταλες, πανακριβες τουρκικες καρυδιες, που γρανζουνιουνται με την πρωτη εξοδο..υπερτιμιμενες χρυσες παραστασεις στα πλαινα του οπλου.. κρυο..τετοιες κανες..κοντα η μακρια τσοκ.. αυλοι που υποσχονται δηθεν μειωση κλοτσιματος....κοκκινες μοιρες των 30ευρω...που το μονο που προσφερουν ειναι να σου αποσπουν την προσοχη απο το θηραμα...ελαφρα κραματα αλουμινιου που φθειρωνται τοσο γρηγορα απο το κλειστρο.. κ.α σαν ολοι παραδηνουμε σημασια πιο πολυ στην ομορφια ..και τοσα αλλα που ανεβαζουν την τιμη τον κυνηγετικων οπλων.. (εκτος κλισεις και ευχρηστια κοντακιου) ..καταληξα στην beretta es 100 με συνθετικα μερη που σου προσφερει σπαρτιατικη αντοχη κ ποιοτικη ντουφεκια, κ δεν ειναι τυχαιο οτι οι μεγαλυτερη αγορα του κοσμου η αμερικανοι δηνουν πιο πολυ βαρος, στην πρακτικοτητα, κ οχι σε ολα τα παραπανω που προανεφερα, και σαν αυτα , οι μονοι που κερδιζουν κ πλουτιζουν ειναι οι εταιριες..(συνιθος ιταλιανοι).., αυτη ειναι η γνωμη μου ελπιζω να σε βοηθησα.. ΥΓ κοιτα κ λιγο αν θες της καινουργιες benelli με τα 1000 ευρω που κυκλοφορουν τωρα (κ με κλισεις κοντακιου,αριστερα-δεξια -πανω -κατω και δοκιμασμενο συστημα κλιστρου SL 80.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 15, 2011 6:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω για τις οδηγιες αν και εχω καραμπινα-berreta 302 δικαννο berreta και πλαγιοκαννο winchester 21 απλα δεν ξερω πιο απο τα τρια ειναι καταλληλο για το τρυγονι .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 16, 2011 1:25 am 
Άβαταρ μέλους

beretta 302.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 16, 2011 10:00 am 
Άβαταρ μέλους

ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 17, 2011 2:00 pm 
Άβαταρ μέλους

kynigos.k έγραψε:
Ευχαριστω για τις οδηγιες αν και εχω καραμπινα-berreta 302 δικαννο berreta και πλαγιοκαννο winchester 21 απλα δεν ξερω πιο απο τα τρια ειναι καταλληλο για το τρυγονι .

Αν το ποζέ Beretta έχει 76cm κάννες με τσοκ *** και ** και βάρος πάνω από 3 κιλά, τότε είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου.
Έχεις την επιλογή δύο διαφορετικών τουφεκιών ανάλογα με τη θέση του τρυγονιού.
Με σκάγια νο 8 στη κάννη με τσοκ *** και νο 7 στο ** έχεις ένα δραστικό εύρος από τα 22 έως 42 μέτρα.

Το θέμα είναι να έχει τρυγόνια κι όλα τ΄άλλα βολεύονται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 17, 2011 6:13 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το βασικότερο είναι αυτό που γράφει ο Themistokles , το να υπάρχουν τρυγόνια , τα άλλα με τον ένα η τον άλλο τρόπο γίνονται :wink:
Για μένα όλα τα όπλα θηρεύουν, προσοχή μόνο σε κάτι πολύ φθηνές κατασκευές ιδιαίτερα Τούρκικες για λόγους ασφαλείας , τα αυτόματα (καραμπίνες) σου δίνουν και το πλεονέκτημα της τρίτης τουφεκιάς που στα τρυγόνια μετράει πολύ !
Τώρα, μία κάννη 71 πόντων με τσοκάρισμα 3-4 άστρων συνδυαζόμενη με ένα ποιοτικό φυσίγγι 7-8 νούμερο σκαγιών θα κάνει καλά την δουλειά της, αν υπάρχουν πουλάκια .
:mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 17, 2011 6:31 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Τώρα, μία κάννη 71 πόντων με τσοκάρισμα 3-4 άστρων συνδυαζόμενη με ένα ποιοτικό φυσίγγι 7-8 νούμερο σκαγιών θα κάνει καλά την δουλειά της, αν υπάρχουν πουλάκια

Συμφωνώ απόλυτα,εγώ βέβαια βάζω μέχρι 8-9 και πολύ σπάνια 7 αλλά για το μήκος της κάννης και την συσφιξη(3-4*) είμαι απόλυτα σύμφωνος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 17, 2011 7:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω μαλλον θα επιλεξω την καραμπινα μηπως και πεσω σε κανα περασμα με καμια ογδονταρια τρυγονια :lol: :lol: ωστε με το πλεονεκτημα τις τριτης τουφεκιας να παρω τα 78 :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 18, 2011 12:14 am 

Τα κυνηγάω με δίκαννο 71 cm με συσφίξεις 3 η 4 τις πιο πολλές φορές και ανάλογα το καρτέρι και το πόσο μακριά περνάνε σκάγια 7 ,8 η 8,9.
Για τα αυτογεμή πολλές φορές πόθησα την τρίτη τους βολή ειδικά όταν μου περνούν 2,3,4 μαζί :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: