Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 68 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Επιλογή όπλου-φυσιγγίου για το ορτύκι...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2007 1:42 pm 

Είναι βέβαιο ότι όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας σε όπλο και φυσίγγι και δύσκολα θα αλλάξουμε τις επιλογές μας αυτές , καθώς συναρτώνται από πολλές προσωπικές συνιστώσες όπως ο τρόπος και ο χρόνος που επωμίζουμε, η καλή ή λιγότερο καλή σκοπευτική ικανότητα, οι αποστάσεις που παίρνουν οι σκύλοι μας κλπ.
Επίσης η ντουφεκιά στο ορτύκι είναι αρκετά εύκολη και ίσως παραμελούμε τα βλητικά της χαρακτηριστικά , λόγω της ευκολίας αυτής....Δεν είναι λίγες οι φορές όμως που αφού χάσουμε κάποια πουλιά ή ντουμπλέδες προβληματιστούμε....
Σε κάθε περίπτωση όμως νομίζω ότι η ανταλλαγή απόψεων πάντα είναι χρήσιμη , καθώς όλο και κάτι καινούριο θα μάθουμε και ίσως και να αναθεωρήσουμε κάποιες από τις επιλογές μας....
Καταθέτω λοιπόν την δική μου άποψη ....
Όταν κυνηγάω με αυτογεμές , προτιμώ 1/4 τσοκ, πρώτο φυσίγγι 9άρι διασποράς, 2ο 10άρι και 3ο 9άρι....Το διαΣποράς σε 34 gr, το 10άρι και το 9άρι σε 32gr....
Όταν κυνηγάω με δίκαννο, χρησιμοποιώ στην κάτω (ή στην δεξιά για πλαγιόκαννο) κύλινδρο και στην πάνω (ή στην αριστερή) βελτιωμένο κύλινδρο και φυσίγγια 10άρι-9άρι με 30 ή 32 gr σκάγια....
Τις περισσότερες επιτυχίες (ή μάλλον τις λιγότερες αποτυχίες) τις έχω με το αυτογεμές και νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ένα καλό φυσίγγι διασποράς συγχωρεί αρκετά σκοπευτικά σφάλματα και βεβιασμένες επωμίσεις....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2007 7:09 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ 9-10αρι ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ & ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΕΣ 9 - 8.ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΝΑ ΞΕΜΑΚΡΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΣΟΚ 2" & ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΑΖΩ ΠΟΤΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2007 11:14 pm 

Παιδιά περί όπλου δεν τίθεται θέμα όλα κάνουν δουλεία … Αλλά από φυσίγγια ειδικά για το ορτύκι προτιμώ τα δικά μου στα 28 γραμμάρια με D20s , μάλλινη τάπα ρελιαστό και 11Νο σκάγια … (μπάμ και δηλητήριο). :)

Τελευταία επεξεργασία από Θάνος Καρβελάς και Πέμ Απρ 05, 2007 12:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 10:18 am 

Θάνο με τι τσοκ τα ρίχνεις ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 11:33 am 

Γιάννης Ξηρογιάννης έγραψε:
Θάνο με τι τσοκ τα ρίχνεις ;

Φίλε μου προσωπικά τα δουλεύω με ***** και με **** αλλά και σε ποίο μικρά τσοκαρίσματα δουλεύουν εκπληκτικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 2:02 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.....ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΜΠΕΝΕΛΙ 121 ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ Νο 9-10 ΜΕ ΤΣΟΚ****...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟSCAR ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2007 8:28 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήρθες Βαγγέλη

κυνηγάω τα ορτύκια μόνο με δίκαννο και με 10- 10 η 10- 9 και ***** , **** άστρα 61-65 πόντους κάννη.
Κάποτε χρησιμοποιούσα 11 αλλά ενώ τα θέριζαν πραγματικά σε πολλά το κρέας τους από τα πολλά σκάγια.
Τώρα εδώ και τρία χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά σχεδόν τα Ιταλικά NOBEL SIPE 32 gr
πραγματικά πολύ καλά και σταθερά.

Εικόνα

H Ευρώπη σε ορτύκι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2007 10:54 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ.ΚΥΝΗΓΩ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΜΕ BERETTA 390,ΚΑΝΝΗ 61,ΤΣΟΚ***** ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 9 ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ.ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ BENELLI ELEGANT ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΦΕΤΕΙΝΗΣ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΤΗΝ "ΒΑΦΤΙΣΩ" ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 09, 2007 11:49 pm 
Άβαταρ μέλους

το παν στα ορτυκια ειναι να εχεις τα ματια σου 14.ιδιαιτερα στο συγκεκριμενο θηραμα που πεταει στο υψος του κεφαλιου-ματιων.τα κυνηγω με Νο9 rottwei διασπορας και ****.αλλα τα αφηνω να απομακρυνθουν καμποσα μετρα μιας και η γεμιση ειναι δυνατουτσικη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 15, 2007 4:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα,

Εγω τα κυνηγαω με κοντοκαννο σουπερποζε(65εκ. καννες) με τσοκ βελτιωμενο κυλινδρο και κυλινδρο αντιστοιχα. Απο φυσιγγια χρησιμοποιω Jordan Νο 9-10-11 με ελαφριες γομμωσεις μεχρι 32γρ. το πολυ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 15, 2007 7:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Θάνος Καρβελάς έγραψε:
Παιδιά περί όπλου δεν τίθεται θέμα όλα κάνουν δουλεία … Αλλά από φυσίγγια ειδικά για το ορτύκι προτιμώ τα δικά μου στα 28 γραμμάρια με D20s , μάλλινη τάπα ρελιαστό και 11Νο σκάγια … (μπάμ και δηλητήριο). :)

θανο τα νο11 μηπως ειναι πολυ ψιλα και περνει 30 σκαγια το ορτυκι?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 15, 2007 10:52 pm 

Αλέξανδρε ότι είναι ψιλά είναι …

Φίλε G.PEPPA δεν έχω βρει ποτέ σκάγια μέσα στα ορτύκια με Νο11 όλα τα τραύματα ήταν διαμπερή.

Ίσως να βοηθά σε αυτό και η γόμωση όπως και ότι τα πυροβολώ σε μικρές αποστάσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 30, 2007 11:47 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θάνος Καρβελάς έγραψε:
Αλέξανδρε ότι είναι ψιλά είναι …

Φίλε G.PEPPA δεν έχω βρει ποτέ σκάγια μέσα στα ορτύκια με Νο11 όλα τα τραύματα ήταν διαμπερή.

Ίσως να βοηθά σε αυτό και η γόμωση όπως και ότι τα πυροβολώ σε μικρές αποστάσεις.

Θάνο εγώ χρησιμοποιούσα τα 11 της Πυρκάλ τώρα δεν βγαίνουν πια νομίζω .
Και κάποια άλλα Ιταλικά που χρησιμοποίησα είχα και διαμπερή τραύματα αλλά γενικώς το θήραμα ορτυκάκι τις περισσότερες φορές ήταν διάτρητο !
Βέβαια με αυτόν τον τρόπο δηλαδή 11ρακι δεν έχανα πουλί τραυματισμένο γιατί απλά δεν υπήρχε τραυματισμός , όλα έπεφταν ξερά !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 24, 2007 12:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Χρησιμοποιώ δίκαννο 65 η 61 εκατοστών και φυσίγγια 9-10 ανάλογα του βιότοπου και των καιρικών συνθηκών .
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ αυτογεμές και τρίτο φυσίγγι .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 30, 2007 1:35 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣTO OΡΤΥΚΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ BENELLI CRIO, ΤΣΟΚ ΚΑΜΠΑΝΑ 'Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΤΗΣ SEMINOLE.ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΤΗΣ NOBEL SPORT 28gr ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΝΟ 10.ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ.[/b]

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 68 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: