Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 5   [ 68 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 26, 2008 5:11 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά, για άλλη μία χρονιά τα 32 γρ νο 10 της ΝΟΒΕL επονομαζόμενα SIPE ΄με δικαίωσαν πλήρως για την εμπιστοσύνη που τους δείχνς3-4 χρόνια τώρα.
Καταπληκτικό φυσίγγι για το ορτύκι με πάρα πολύ καλή φονικότητα σε όλες σχεδόν τις επιτρεπόμενες αποστάσεις.
Ποτέ δεν πήρα τραυματισμένο ορτύκι όσο θυμάμαι , δεν κλωτσάει πολύ και για το καλοκαίρι και το φθινόπωρο είναι καταπληκτικό και όχι ακριβό.
Λίγο δυσεύρετο είναι !
:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 26, 2008 5:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ Γιώργο καλά τα δεκαράκια στα ορτύκια έχουν όμως ένα πρόβλημα τα πολλά σκάγια στο κρέας του θηράματος :( .Εγώ το γύρισα στα εννιάρια διασποράς της πυρκαλ και είμαι πολύ ευχαριστημένος :D .Δυνατό φυσίγγι και με μικρή σχετικά διασπορά ώστε να μην αντιμετωπίζουν κίνδυνο τα σκυλιά στις κοντινές ντουφεκιές.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 26, 2008 7:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Κλασσική περίπτωση όπου δύο κυνηγοί συζητάνε για διαφορετικό νούμερο σκαγίων αλλά στην ουσία το πραγματικό μέγεθος μπορεί να είναι το ίδιο.
Συνήθως τα σκάγια στα ιταλικά φυσίγγια είναι τουλάχιστον ένα νούμερο πιό χοντρά από το δικά μας (στα ψιλά νούμερα). Ρίξτε μια ματιά στις σχετικές σελίδες στο hunter.gr και ιδίως στον πίνακα που καταρτίστηκε από πραγματικές μετρήσεις κυνηγών.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το 10άρι της NSI που χρησιμοποιεί ο Γιώργος είναι το ίδιο ή πιό χοντρό από τα περισσότερα ελληνικά 9άρια. Οποιος έχει ζυγαριά ακριβείας και θέλει να πειραματιστεί ας ανοίξει ένα φυσίγγι και ας μετρήσει πόσα σκάγια βγαίνουν ανά γραμμάριο.
Τα Ελληνικά 9άρια έχουν από 22 εως 28 σκάγια ανά γραμμάριο ανάλογα με τα κέφια των κατασκευαστών. Το 10άρι της NSI πρέπει να έχει κάπου 21-23 σκάγια ανά γραμμάριο.

Τέλος, έχω κάποιες ενστάσεις και για το βάρος της γόμωσης. Οτιδήποτε πάνω από 28γραμ το θεωρώ βαρύ για ορτύκι, ιδίως με τις ζέστες αυτής της εποχής. Το μυστικό είναι ελαφριά γόμωση με ψιλά σκάγια (γύρω στα 30 ανά γραμμάριο). Η πυκνότητα είναι ίδια ή μεγαλύτερη από βαρύτερες γομώσεις με χονδρύτερα σκάγια. Αλλωστε στις κοντινές αποστάσεις που βάλλονται συνήθως τα ορτύκια, ακόμα και τα πιό ψιλά σκάγια έχουν επαρκή ενέργεια για διαμπερή τραύματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 26, 2008 7:45 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εδώ σας δείχνω τα μεγέθη των σκαγιών (διάμετρο) που χρησιμοποιεί η ΠΥΡΚΑΛ και τα αντίστοιχα που χρησιμοποιούν στα φυσίγγια τους οι Ιταλοί. :wink:

ΠΥΡΚΑΛ

Η γόμωση ενός φυσιγγίου αποτελείται από μια ποσότητα μολύβδινων σφαιριδίων (σκάγια) συγκεκριμένης διαμέτρου.

Το μέγεθος των σκαγιών (Νο) αναγράφεται στο σωληνίσκο κάθε φυσιγγίου. Για την διάμετρο των σκαγιών ισχύει: Νο 1= 4,00 mm, Νο 2 = 3,75 mm, Νο 3 = 3,50 mm, Νο 4 = 3,25 mm, Νο 5 = 3,00 mm, Νο 6 = 2,75 mm, Νο 7 = 2,50mm, Νο 8 = 2,25 mm, Νο 9 =2,00 mm No 9/5 = 1,90 mm, Νο 10 = 1,75 mm, Νο 11 = 1,50 mm, (γερμανική, γαλλική και αμερικάνικη σειρά). Το βάρος γόμωσης για φυσίγγια κυνηγίου κυμαίνεται συνήθως από 28 g έως 36 g.

ΙΤΑΛΙΚΑ

Νο 9 διάμετρος σκαγιών 2,1 mm

Νο10 διάμετρος σκαγιών 1,9 mm

Εικόνα

ΥΣ

Ακόμη πιο παλιά χρησιμοποιούσα 11 της ΠΥΡΚΑΛ , (δεν τα παράγει πιά) , την οποία θεωρώ την καλύτερη εταιρεία παραγωγής φυσιγγίων στην Ελλάδα και σε πολύ καλές τιμές και πάντα με σταθερή ποιότητα.
Με τα 11 δεν υπήρχε περίπτωση να γλυτώσει ορτύκι αλλά άμα ήταν κοντά το κατάστρεφε λόγω των πολλών διατρήσεων από τα μικρά σκάγια.
Τα Πυρκάλ τα χρησιμοποιώ παντού, πέρδικα, μπεκάτσα, υδρόβια κλπ και πάντα μ έβγαλαν ασπροπρόσωπο.
Διασπορά τα έχω κόψει λόγω ιδεολογίας πια , δεν τα θεωρώ φυσικό φυσίγγι , προσωπική γνώμη.
Επίσης δεν ρίχνω τις περισσότερες φορές κοντά , γιατί προσπαθώ να βγάλω φωτογραφία οπότε το ορτύκι έχει πάει αρκετά μέτρα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 07, 2008 1:33 pm 
10-12 me mufa

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 10:53 am 

λοιπον συναδελφοι ας πω και εγω την γνωμη μου οσο αφορα τα φυσιγγια!!
χρησιμοποιω εδω και παρα πολλα χρονια το 10 με κατανομεα του ΥΨΗΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ μιας μικρης βιοτεχνιας λιγο εξω απο την Θεσσαλονικη.
θαλεγα χωρις να κανω διαφημιση του προϊοντος αυτου να το δοκιμασετε!!γνωμη μου το θεωρω το καλυτερο φυσιγγι και το πιο απολυτο!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:30 pm 
Άβαταρ μέλους

MANOS1959 έγραψε:

λοιπον συναδελφοι ας πω και εγω την γνωμη μου οσο αφορα τα φυσιγγια!!
χρησιμοποιω εδω και παρα πολλα χρονια το 10 με κατανομεα του ΥΨΗΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ μιας μικρης βιοτεχνιας λιγο εξω απο την Θεσσαλονικη.
θαλεγα χωρις να κανω διαφημιση του προϊοντος αυτου να το δοκιμασετε!!γνωμη μου το θεωρω το καλυτερο φυσιγγι και το πιο απολυτο!!

ΜΑΝΟ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ....ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΣΤ....Η ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΙΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΣΤΗ Β.ΕΛΛΑΔΑ & ΜΕ ΚΑΛΑ ΦΥΣΣΙΓΙΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΜΕΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 11:08 pm 
Άβαταρ μέλους

ego paidia exo pari tin beretta al 391 urika laght kai 8a tin egeniaso me *** kai 9ari diasporas sta ortykia

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογή όπλου-φυσιγγίου για το ορτύκι...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 22, 2009 7:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Για μενα με 391 Urika Lambro Tordo 8 για δευτερο, τριτο και , lambro dispersante πρωτο

Αθηνα - Μεσολογγι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 22, 2009 8:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Ελληνικά προϊόντα στο ορτύκι για μένα και LAMBRO CLASSIC 32 ΓΡ Ν.10.
όπλο για πρωτη χρονια φέτο ΒΑΙΚΑΛ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ που μου 'ρχεται λουκούμι :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 22, 2009 8:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Ορτυκι ειναι..και πετρα να παρεις να του πεταξεις θα πεσει :P :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 14, 2010 7:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω που εχω beretta es 100 vitoria de luxe μου ειπε ο οπλουργος μου και κυνηγος να βαλω perfecta C7 extra στα 30 γραμ. νουμ.10 και ****4 τσοκ,καμμια γνωμη?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 15, 2010 3:52 am 
Άβαταρ μέλους

ΜΑΝΟΥΣΟΣ έγραψε:
Εγω που εχω beretta es 100 vitoria de luxe μου ειπε ο οπλουργος μου και κυνηγος να βαλω perfecta C7 extra στα 30 γραμ. νουμ.10 και ****4 τσοκ,καμμια γνωμη?

Εχω και εγώ την 1200F Μανούσο που είναι ιδια με την δική σου .....συμφωνώ για τα γραμμάρια και το τσοκάρισμα αλλά τα σκάγια μου φαίνονται λίγο ψηλά και μήπως έχεις πρόβλημα μετά στο φάγωμα τους.
Δεν πολυκυνηγάω ορτύκι οπότε δεν μπορώ να σου πω και με σιγουριά....Κάποιος άλλος φίλος μας;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 15, 2010 7:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Dimitris S έγραψε:
ΜΑΝΟΥΣΟΣ έγραψε:

Εχω και εγώ την 1200F Μανούσο που είναι ιδια με την δική σου .....συμφωνώ για τα γραμμάρια και το τσοκάρισμα αλλά τα σκάγια μου φαίνονται λίγο ψηλά και μήπως έχεις πρόβλημα μετά στο φάγωμα τους.
Δεν πολυκυνηγάω ορτύκι οπότε δεν μπορώ να σου πω και με σιγουριά....Κάποιος άλλος φίλος μας;;;

εκανα λαθος οχι τα εχτρα ειναι για δικαννο,αλλα τα γραμ.30-32 νουμ. 10 ****4τσοκ σωστα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 15, 2010 8:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΑΝΟΥΣΟΣ έγραψε:

Εγώ έχω την S100 την απλή και χρησιμοποιώ 32γρ. διασποράς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 5   [ 68 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: