Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 7   [ 92 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνήγι-σκύλος-όπλο-φυσίγγι για το μπεκατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2007 1:19 pm 

Παράθεση:
gpeppas To Μπεκατσίνι

Ανάμεσα στους κατοίκους των ποτιστικών λιβαδιών και των βάλτων είναι ο πιο γοητευτικός , τόσο που σου γεννιέται η απορία γιατί να το βάζουν περισσότερο στα βιβλία παρά στο σακίδιο του κυνηγού. Εχει φωνή που δεν σε ξεγελάει. Όταν πετάγεται από την λάσπη ακούγεται ένα πλατάγιασμα που μερικοί το ερμηνεύουν σαν φιλί αποχαιρετισμού στον κυνηγό. Για το μπεκατσίνι υπάρχουν θαυμάσιες ιστορίες ζωής και γεγονότα που ανακαλύπτουν ξανά την αντιφατική και ανεκπλήρωτη αγάπη του κάθε αληθινού κυνηγού προς αυτό. Γιατί είναι δύσκολο, αφού το έχεις γνωρίσει , να μην αντέξεις στο κάλεσμά του αν και πρέπει να σηκώνεσαι την αυγή, για να πάς να το συναντήσεις. Όπως μια κρυφή αγάπη.

Το κυνήγι του με ενθουσίαζε πάντα και όποτε έβρισκα ευκαιρία επισκεπτόμουν κάποιο βάλτο ή πλημμυρισμένα χωράφια...
Χρησιμοποιώ σκύλο φέρμας και οφείλω να ομολογήσω ότι αν και στα ορτύκια και στις μπεκάτσες τα πήγαινε καλά , στο μπεκατσίνι δυσκολεύτηκε πολύ...
Πλησίαζε αρκετά τα πουλιά ,τα οποία έφευγαν πριν τα φερμάρει ,αφίνοντάς με να τα θαυμάζω ....από μακριά...
Σιγά σιγά κατάλαβε τις ιδιομορφίες του κυνηγιού αυτού και έγινε πιο προσεκτικός,χαρίζοντάς μου αρκετές φέρμες και ακόμη περισσότερες ευκαιρίες για μια καλή ντουφεκιά....
Πολλοί υποτιμούν το μπεκατσίνι, αλλά νομίζω ότι είναι καλό σχολείο για το σκύλο αλλά και για μας...και ίσως καλή αφορμή να ξεφύγουμε λίγο από την μπεκάτσα ειδικά όταν αυτή δεν μας κάνει την τιμή να μας επισκεφθεί....Παράλληλα δεν είναι λίγες οι φορές που βγαίνοντας για μπεκατσίνια έχω γυρίσει με παπιά και μια φορά και με 2 χήνες....
Χρησιμοποιώ βελτιωμένο κύλινδρο και σκάγια Νο 10 ή 9 και ελαφρύ (όσο γίνεται) όπλο...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2007 11:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το μπεκατσίνι το γνώρισα σαν κυνήγι με τον πατέρα μου και πάντοτε θυμάμαι να με ενθουσίαζε !Το απότομο πέταγμα του , η φωνούλα που αφήνει με το φευγιό του , τα κόλπα του στο πέταγμα του που είναι τελείως απρόσμενο με φοβερές βουτιές και αυξομοιώσεις ταχύτητας .
Τότε το κυνήγαγε ο πατέρας μου με απλό περπάτημα και ξαφνικά σηκώματα .
Θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου σε κάθε πετυχημένη βολή και την λαχτάρα μου να το απορτάρω ....... , όταν δε ο πατέρας μου αποτύγχανε τότε η απογοήτευσή μου ήταν πολύ μεγάλη .
Θυμάμαι στην Μυτιλήνη το 1970 περίπου , λίγο πιο πέρα από το σπίτι που μέναμε κοντά στο τότε αεροδρόμιο υπήρχε ένας μεγάλος χώρος της ΔΕΗ όπου αποθηκεύονται διάφορα υλικά τους .
Μέσα σ' αυτά ήταν και τεράστιες κουλούρες με καλώδια χοντρά τυλιγμένα γύρω τους και μερικές και χωρίς αυτά .
Η περιοχή με τις βροχές κράταγε νερό και εκεί πέφτανε πολλά παπιά και παρυδάτια .
'Έμπαινα λοιπόν μέσα στις κουλούρες και περίμενα , πέφταν τα πουλιά , έβγαινα τους έριχνα 1-2 τουφέκια , έτρεχα μάζευα και ξανά το ίδιο , με αυτό τον τρόπο έκανα αρκετά !
Πολύ αργότερα όμως ήρθε και το αληθινό φως.........σ το κυνήγι του μπεκαστινιού , το κυνήγι με σκύλο φέρμας !
Εκεί τα είδα όλα , τρελάθηκα , τα πάντα ξεχάστηκαν με ενδιέφερε πια μόνο πώς θα έκανα τα σκυλιά μου να μάθουν να κυνηγούν σωστά αυτό το θήραμα !
Εργατοώρες ....., χιλιόμετρα , κόπος , νευρικές κρίσεις κλπ κατάλαβα ότι για να κυνηγήσω σωστά αυτό το θήραμα η έπρεπε να μεταλλάξω τα πόιντερ μου καταπιέζοντας τα πολύ η να βρω άλλη φυλή και η φυλή βρέθηκε το Γκόρντον Σέττερ !
Αυτά τα σκυλιά με τα ιδιόμορφα χαρίσματα της φυλής τους είναι ιδανικά γι' αυτό το κυνήγι.
Μαθαίνουν πολύ γρήγορα να τα κυνηγούν και μάλιστα αν τους δοθούν οι ευκαιρίες , εμπειρίες γίνονται καταπληκτικά μπεκατσινόσκυλα ....
Μαθαίνουν να κυνηγούν με πραότητα μη κάνοντας θόρυβο μέσα στο νερό , έχουν καλή μύτη αφού μάθουν την μυρωδιά και τα παίρνουν από μακριά , αντέχουν στο κρύο και απορτάρουν οπουδήποτε !
Τα κυνηγώ εδώ και αρκετό καιρό με δίκαννο , με 10 και εννιάρι η 10-10 η 10-8 αναλόγως τον βιότοπο!
Ιδανική είναι η καραμπίνα γιατί σου δίνει και τρίτη βολή που 10-10- 8 που πολλές φορές κάνει ότι δεν κάνουν οι δύο πρώτες , αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ πια το δίκαννο και την φωτογραφική μηχανή !
Είναι όμως ένα από τα ομορφότερα κυνήγι αρκεί να είσαι μόνος σου η με την παρέα σου στον βιότοπο .
Εικόνα
Μήδεια - Πάνας
Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Τετ Απρ 25, 2007 7:57 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 10:16 am 

Γιώργο ειλικρινά χαίρομαι πολύ που διαπιστώνω ότι σου αρέσει το μπεκατσίνι...
Και αυτό γιατί όποτε μιλούσα με φίλους και τους έλεγα για το κυνήγι αυτό με σκύλο φέρμας, εισέπραττα πειράγματα ....Πολύ λίγοι κυνηγοί ασχολούνται μαζί του στην Ελλάδα.
Η φωτογραφία σου δε με τα Γκόρντον να φερμάρουν στο βάλτο είναι καταπληκτική....
Ο βάλτος πάντως ότι και να κυνηγάς είναι πάντα μαγευτικός και ίσως (για μένα) από τους πιο γοητευτικούς κυνηγότοπους....
Καλά κυνήγια να έχουμε....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 12:43 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιάννη πραγματικά μετά την πέρδικα μαζί με την μπεκάτσα είναι από τα πιο αγαπημένα κυνήγια μου πάντα με σκύλο φέρμας , αλλά εδώ νομίζω και ένας παθιασμένος ξεσηκωτής θα ήταν υπέροχο θέαμα και ίσως και αποδοτικότερος αν κυκλοφορούσε στα 20-30 μέτρα ξεσηκώνοντας τα πάντα !
Μία από τις καλύτερες χρονιές ήταν πρόπερσι που είχαν δημιουργηθεί πολλοί βιότοποι για κυνήγι σε παρυδάτια , φοβερή χρονιά !
Του χρόνου να είμαστε καλά θα πάμε παρέα και εκεί κοντά αλλά και εδώ πιο κάτω για μπεκατσίνια με κάμερα και φωτογραφική για να έχουμε να θυμόμαστε στις δύσκολες εποχές και ελπίζω μακρινές ακόμη εποχές !

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Τετ Απρ 25, 2007 7:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 3:31 pm 

Ένα απόρτ σε μπεκατσίνι

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 4:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Αααχ, τι μου θυμησατε! Αυτο το πουλι ειναι ενα απο τα απωθημενα μου καθως ειχα χτυπησει ενα σε βαλτο κοντα στο Μεσολογγι το οποιο, λογω του οτι ο σκυλος μου δεν εχει μαθει ακομα απορτ, εχασα. Ηταν βασανιστικο να το εχεις χτυπησει και να μην μπορεις να το πιασεις. Οπως και να εχει πιστευω να εχω και αλλες ευκαιριες στο μελλον.

σας χαιρετω,
Γιωργος Γ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 11, 2007 12:34 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Γιώργο Π
περιμένω να με πάρεις για μπεκατσίνια του χρόνου , θέλω να βάλω και τα σκυλιά μου στον βάλτο.
Δεν ξεχνώ στην Πρέβεζα εκείνο το βαλτοκυνήγι με τα μαύρο-κόκκινα !
Αντε και άμα είσαι καλό παιδί :D θα σου πώ για τα φετινά ζευγαρώματα κάτι κυριών εκεί ψηλά :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 22, 2007 12:50 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Κατεβαίνοντας για Αθήνα έκανα την βόλτα μου στην Αρτα και στον εκεί υγροβιότοπο σε κάποια μέρη που ελπίζω να κυνηγήσω φέτος.
Εντυπωσιακή παρουσία παρυδάτιων αλλά και μπεκατσινιών αυτά δεν έπρεπε να έχουν γέννες στα βόρεια τώρα ! :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 20, 2007 8:21 am 
Άβαταρ μέλους

Κανένα νέο από μπεκατσίνια έχει δει κανείς αν υπάρχουν προς την μεριά της Αρτας , Αγρινίου αν και είναι νωρίς ακόμη , κάθε πληροφορία δεχτή μιας και θα κυνηγήσω προς τα εκεί ορτύκια και παρυδάτια. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 7:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Εμφανίστηκαν τα μπεκατσίνια στο πήγαινε και έλα σηκώσαμε τουλάχιστον δέκα .
Στην επιστροφή πήραμε κάποια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδια καλημερα.Τωρα ειδα το ποστ για τα μπεκατσινια...

Πηρα 2 μπεκατσινια κοντα στα Λεγρενα. Δεν ειδα βασικα αν ειχε τιποτα πλυμμιρισμενες λουμπες μεταξυ των πουρναριων που σηκωθηκαν.Αλλα ηταν φοβερες τουφεκιες... Αν και το ντραχτααρ μου εβαζε λιγοτερο δοντι, θα ηταν ακομα καλυτερα....

Απο ορτυκια εκεινο το απογεμα, 0 .... Παλι καλα που ειχε και τα μπεκατσινια...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 07, 2007 7:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα μπεκατσίνια έχουν έρθει κατά κοπάδια και από τα δύο είδη και προσφέρουν ένα πολύ όμορφο κυνήγι για όσους το θέλουν . :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 08, 2007 11:03 am 
Άβαταρ μέλους

Ρε παιδιά, φέτος ένα μυστήριο πράγμα, όπου και να πάω όλο σηκώνω μπεκατσόνια. Χθες το απόγευμα σήκωσα ένα δίπλα σε ένα χωράφι με πράσα, δίχως καν να το περιμένω. Μήπως έρχεται βαρυχειμωνιά, παρά τα όσα τρελά μας λένε οι επιστήμονες περί ζεστού χειμώνα. Πάντως η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 11 βαθμούς τις τελευταίες μέρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2007 5:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Περιοχή Αρτας , Πρέβεζας , δεκάδες μπεκατσίνια σε κοπάδια , έκανα τρομερή εκπαίδευση στα σκυλιά , που θα δείτε σε πολλές φωτογραφίες , εκείνη την ημέρα δεν τουφέκισα κανένα και αυτά το ανταπέδωσαν με πολλές φέρμες και φωτογραφίες πολύ όμορφες , η φωνούλα και τα κόλπα τους θα μείνουν για πολύ καιρό στο μυαλό μου , ήταν πάρα πολλά και παντού σχεδόν.
Κυνηγητική συνάντηση έγινε μαζί τους άλλη ημέρα , πάντα για να πιάσουν κανένα τα σκυλιά και τίποτε περισσότερο.
Για τους ιδιαίτερα συμπαθείς φίλου Άρη και Ιάσωνα …
Η ανάλυση ένια πολύ χαμηλή για τους γνωστούς λόγους.
:lol:

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2007 6:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Πίσω από το σπίτι μου υπάρχει ένα κανάλι, όπου κάθε φορά που το περπατάω –είτε με όπλο είτε σαν βόλτα- σηκώνω 2 ως 6 μπεκατσόνια και 4 ως 10 κουφομπεκάτσινα. Τα κουφομπεκάτσινα μάλιστα είναι στο κανάλι αυτό από πέρυσι και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φωλεοποίησαν εδώ γιατί τα σήκωνα ακόμη και το κατακαλόκαιρο. Τα κουφομπεκάτσινα δεν τα τουφέκησα και είναι σχετικά ήσυχα, από τα μπεκατσόνια πήρα 3-4 μέχρι τώρα, και έχουν πονηρέψει αρκετά ώστε και να ήθελα τώρα δύσκολα θα μπορούσα να τα πάρω. Θα τα αφήσω στην ησυχία τους από δω και πέρα να δούμε αν θα μείνουν και αυτά το καλοκαίρι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 7   [ 92 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: